Jump to content
Sign in to follow this  
bouzk

ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ PS4

Recommended Posts

Αν έχει τύχει σε κανέναν, καθώς αυτές τις ημέρες δεν βγαίνει γραμμή στο Κοτσώβολο ούτε με σφαίρες.

Έχω το ps4 εδώ κι ένα μήνα περίπου. Το duashock παρουσίαζε ένα μικρό πρόβλημα από την αρχή, που όσο πάει όμως χειροτερεύει. Ο δεξής αναλογικός μοχλός "πάει" μόνος του προς τα αριστερά με αποτέλεσμα σε παιχνίδια που ελέγχει την κάμερα αυτή κάνει μόνη της στροφές γύρο γύρο, ενώ σε ποδοσφαιράκια (όπως στο PES) κάνει τον παίκτη να κάνει... τσαλιμάκια αυτόματα!

Δεν έχω εγγύηση Κοτσώβολου, αλλά την εργοστασιακή (ένα έτος με την απόδειξη).

Αν το πάω στο πολυκατάστημα θα το αντικαταστήσουν, ή να πάρω στη sony hellas;

Έχει τύχει σε κανέναν ελαττωματικό dualshock;

Γνωστο προβλημα να ντριφταρει ο αναλογικος μου ειχε τυχει και μενα.Δεν χρειαζεται ο Κοτσωβολος αν εισαι απο Αθηνα πηγαινεις με την αποδειξη και το χειριστηριο στην Cometron στο Χαλανδρι που ειναι service της sony και στο αλλαζουν επιτοπου

Έχω πρόβλημα με το DS4 το πρώτο μου, αυτο που έδινε μαζι με την κονσόλα. Ειναι 3 χρονών, σχετικά νορμαλ χρήση, δε μου εχει πεσει ποτε κάτω. Κανεναν μερος του δε φαινεται να εχει πετσικαρει. Πηγα χθες να το ανοιξω μετα απο 2 μηνες σχεδον, το ειχα στη βιβλιοθηκη όρθιο, ενω εχει μπαταρία κ ολα ειναι κανονικα δε δουλεύει καθολου το:button_x:. Ενω πατιέται κ εχει κανονικότατη επαναφορα, δε φαινεται δηλαδη να φταίει το μηχανικό  ελασμα.  Δεν μπορω να κανω τιποτα κοινώς, να μπω σο προφιλ μου δηλαδή. 

Να κανω reset με οδοντογλιφιδα ή να παιξει χειρουργείο - μικροι γιατροί?

Ταγκαρω @AkisVarg που ειναι βετεράνος μηχανολογος-μηχανικός SONY. Οποιος αλλος δει κ ξερει απαντάει,  καλοδεχουμενος 

• Haha 1

@slamsozeΒετεράνος μαστροχαλαστης είμαι ρε😅

Δεν έχω ανοίξει ποτέ το ds4 πάρα μόνο του 3 όπου τα κατάφερα κ τα επιδιόρθωσα. Δοκίμασε πρώτα reset κ μετά τσέκαρε βίντεο κ άνοιξε το βήμα βήμα με προσοχή σε ότι αφαιρεις.. Ούτως ή άλλος δε χάνεις κ τιποτα.... Ίσως να παίζει μπιχλα...... Αυτά από μένα-δυστυχώς! 

Α, μια δόση στο ds4 ο μοχλός ο αριστερός δεν έπαιρνε εντολή για πάνω... Στην αρχή έριξα λίγο καθαρό οινοπνευμα, κατόπιν  συνδετηρα να βγάλω ότι βρωμιά υπήρχε.. έπειτα το έβαλα στο στόμιο της ηλ. σκούπας κ για κερασάκι σπρέι αέρα... (βασικά το πήρα μαζί μου στο βενζινάδικο).. Γελάς αλλά από τότε υπακούει τέλεια! Έκανα το ίδιο κ στα κουμπιά καλού κακού... 

Edited by AkisVarg
  • Love 1

@AkisVarg εννοείται χειρουργείο τελευταία λύση. Εχω ανοιξει δυο φορες μοχλο ps2-τυπου στο παρελθόν και το χαλασα κ τα δυο. Ειμαι που ειμαι αδέξιος, εχουν κ αυτα τα περιεργα λαστιχένια πανελ αναμεσα στα κουμπια , μια τα εβαζα λαθος κ δεν πατιοταν τιποτα, μια δεν εκλεινε μετα το κέλυφος. Μια κατι ειχα κανει και βουλιαζανε ολες οι σκανδαλες , R1,R2,L1,L2 . Επιχειρήσεις με μεγαλη Αποτυχία!  :)

• Like 1

@slamsoze λογικά χρειάζεται καθάρισμα η επαφή στην πλακέτα που πατάει το συγκεκριμένο κουμπί. Προφανώς το έπαθε επειδή χρησιμοποιείται συχνότερα από τα υπόλοιπα.  Εννοείται ότι αν το ανοίξεις τις καθαρίζεις όλες προσεκτικά με λίγο βαμβάκι/χαρτί/μπατονέτα και οινόπνευμα.

Ψάξε στο youtube για ds4 disassembly / ds4 teardown και θα βρεις άπειρα βιντεάκια να σε καθοδηγήσουν.

@AkisVarg οι μοχλοί δεν είναι τίποτε άλλο από ποτενσιόμετρα. Λίγο σπρέι επαφών χρειάζεται να φύγει η μούργα απ΄τον δρομέα και παίζουν άψογα.

• Like 1

πονταρω οτι κοπηκε το λαστιχακι που παταει το Χ την πλακετα

698603.jpg

• Thanks 1

15 minutes ago, TOL1S said:

πονταρω οτι κοπηκε το λαστιχακι που παταει το Χ την πλακετα

698603.jpg

Δε θα το ένιωθα στο πάτημα? Το λεω επειδή έχει  ακριβώς την ιδια αίσθηση με τα άλλα 3 που δουλεύουν. Δε θα ειχε διαφορά το πάτημα ή η επαναφορά? Κάποιος περίεργος θόρυβος ίσως?

Edited by slamsoze

σε ολα απανταω οχι.

το εχω παθει στο 3 με το Χ,αρχικα λεω θα καθαρισω την πλακετα και ειναι ενταξει,το κλεινω και παλι το ιδιο,το Χ δεν λειτουργει,το ανοιγω και καταλαθος το βλεπω οτι κοπηκε αυτο το λαστιχακι,εφερα το πανω κατω και οπως ηταν λογικο μετα δεν επιανε το Δ,δυστυχως δεν ειχα τοτε ανταλακτικο να το αλλαξω και προσπαθησα με κολλα να το κρατησω στην θεση του αλλα δεν εκανε δουλεια.

• Thanks 1

Μάλιστα. Οποτε κανω ενα reset για την ελπίδα που πεθαίνει τελευταία/πρώτη κ μετα περνάω σε χειρουργείο 

To reset έπρεπε να το είχες κάνει ήδη για να απορρίψεις τον παράγοντα firmware. Αυτός ο λαστιχένιος σταυρός είναι φτιαγμένος από σιλικόνη για να είναι ανθεκτικός και για να έχουν επαναφορά τα κουμπιά γιατί η σιλικόνη δεν τσακίζει, τα pads δηλαδή τα σημεία που πατάνε πάνω στα traces της πλακέτας αν δεν κάνω λάθος είναι φτιαγμένα από άνθρακα.

Συνήθως το νιώθεις στο πάτημα αν έχει κοπεί εντελώς, αν έχει κοπεί λίγο σε ένα σημείο είναι αρκετό για να έχεις επαναφορά αλλά δεν κάνει επαφή. Αν το ανοίξει και είναι κομμένο και έχεις κανένα παλιό controller υπάρχει περίπτωση να ταιριάζει. Το έχω κάνει σε ένα logitech rumblepad 2 (αγαπημένο gamepad) πολύ παλιά που μου είχε πέσει κατά λάθος DW40 στον σταυρό (όχι στα κουμπιά) και σχεδόν διαλύθηκε, δανείστηκα έναν από ένα χειριστήριο του 5ευρου και ταίριαξε κούτα βάζοντας λίγη θερμόκολλα για να τον συγκρατεί. Εναλλακτικά παραγγέλνεις από ebay.

• Like 1

... Απλά προσοχή από το eday τι κ από ποιον θα παραγγείλεις γιατι παίζουν πολλοί μουφα, αν κ τους έχουν για επίσημους  την πάτησε φιλαρακι παλιά, ασε που ένα από τα κουμπιά δεν λειτουργούσε. 

• Like 1

12 hours ago, BasilhsGR said:

Συνήθως το νιώθεις στο πάτημα αν έχει κοπεί εντελώς, αν έχει κοπεί λίγο σε ένα σημείο είναι αρκετό για να έχεις επαναφορά αλλά δεν κάνει επαφή.

αυτο ακριβως που λες,αν κοπει εντελως,βυθιζεται το κουμπι,αν σκιστει ελαφρως δεν το καταλαβαινεις το προβλημα.

και η ζημια πιστευω δεν γινεται απο την χρηση αλλα καποιοι οπως εγω εχουμε μια κακη συνηθεια να "παιζουμε" με τα κουμπια κανοντας ενα  ελαφρως τραβηγματακι να το πω ?!? π.χ απο κατω προς τα πανω και κανει ενα κλικ κλικ το κουμπακι αλλα ειναι αρκετο για να κανουμε ζημια.

Θυμάμαι παλια ο πατέρας μου στα τηλεκοντρόλ στα 90s, οταν δε δουλευαν τα κουμπιά κ το ανοιγε να φτιάξει τα λαστιχα που πατούσαν την πλακέτα, εκανε μία πατεντα με ξύσμα απο μύτη μολυβιού και κόλλα.

Τι λογικη είχε,  ακόμα δεν εχω καταλάβει,  αλλα θυμάμαι οτι το τηλεκοντρόλ λειτουργουσε μετά κανονικα. 😛

6 hours ago, slamsoze said:

Θυμάμαι παλια ο πατέρας μου στα τηλεκοντρόλ στα 90s, οταν δε δουλευαν τα κουμπιά κ το ανοιγε να φτιάξει τα λαστιχα που πατούσαν την πλακέτα, εκανε μία πατεντα με ξύσμα απο μύτη μολυβιού και κόλλα.

Τι λογικη είχε,  ακόμα δεν εχω καταλάβει,  αλλα θυμάμαι οτι το τηλεκοντρόλ λειτουργουσε μετά κανονικα. 😛

Απλά το μολύβι είναι καλός αγωγός. Tα pads όταν φθείρονται χάνουν την αγωγιμότητα τους και παύουν να λειτουργούν, βέβαια εγώ πιστεύω ότι τις περισσότερες φορές το πρόβλημα στα τηλεκοντρόλ είναι η υγρασία που συσσωρεύεται στα switches της πλακέτας αλλά και στα pads και με λίγο καθάρισμα ξαναγίνονται λειτουργικά.

Τι μου θύμισες τώρα... trick που γεφύρωνες με μολύβι για να κάνεις overclock σε AMD Thunderbird και Duron! Tο γνωστό και ως pencil mod.

Τέλος πάντων τι έκανες τελικά το άνοιξες;;

• Love 1
  • Like 1

1 hour ago, BasilhsGR said:

Απλά το μολύβι είναι καλός αγωγός. Tα pads όταν φθείρονται χάνουν την αγωγιμότητα τους και παύουν να λειτουργούν, βέβαια εγώ πιστεύω ότι τις περισσότερες φορές το πρόβλημα στα τηλεκοντρόλ είναι η υγρασία που συσσωρεύεται στα switches της πλακέτας αλλά και στα pads και με λίγο καθάρισμα ξαναγίνονται λειτουργικά.

Τι μου θύμισες τώρα... trick που γεφύρωνες με μολύβι για να κάνεις overclock σε AMD Thunderbird και Duron! Tο γνωστό και ως pencil mod.

Τέλος πάντων τι έκανες τελικά το άνοιξες;;

Όχι ρε συ. Άμα δε βγει για κάποιο λόγο η γυναίκα με τα παιδιά από το σπίτι για κάνα δίωρο, δεν ανοίγω τίποτα. Δεν υπάρχει ούτε ο χώρος, ούτε ο χρόνος αλλιώς. Σαν τους δαίμονες της Ταζμανίας είναι η φάση.

• Haha 1

@TOL1S

Αυτό εδώ στο 07:23 αριστερά όπως κοιτάμε, λες έχει  κοπεί?ΤΟ κάτω το :button_x:

Edited by slamsoze
  • Like 1

οπως σωστα ειπε και ο βασιλης ειναι σιλικονη.ειναι η φωτο που σου εβαλα και θα σου ξαναβαλω τωρα,στην συνεχεια του βιντεο αυτος την αφαιρει,μονο οταν το βγαλεις θα δεις αν κοπηκε,βασικα θα εκανε ενα μικρο κοψιματακι γιατι αν κοπηκε τελειως το κουμπι θα κολλουσε μεσα.

αν υποθεσουμε οτι αυτο στον κυκλο ειναι το Χ τοτε το κοψιματακι θα βρισκετε στο σημειο που σημειωσα

JqHDgzc.png

• Love 1

@slamsoze

βρηκα ενα βιντεο με κομμενα,βασικα κατεστραμενα 2 κουμπια

• Love 1

πριν λιγο τελειωσα την επεμβαση επιτυχημενα,ακουσον ακουσον χαλασε το κατω στον σταυρο,εναν σταυρο που δεν το χρησιμοποιω σε κανενα παιχνιδι,εντελως τυχαια πηγε το δαχτυλο μου και καταλαβαινες αμεσως οτι κατι δεν παει καλα,το ανοιγω και ειχε κοπει οπως παντα το σημειο που δειχνω στην εικονα στο πιο πανω ποστ ,η πλακα ηταν οτι ηταν ελαφρως κομμενα και τα αλλα κουμπια !!!! αλλα δεν το καταλαβαινες στο πατημα,ευτυχως ειχα ανταλλακτικο απο παλιο χειριστηριο και το αλλαξα.

• Like 1

14 minutes ago, TOL1S said:

πριν λιγο τελειωσα την επεμβαση επιτυχημενα,ακουσον ακουσον χαλασε το κατω στον σταυρο,εναν σταυρο που δεν το χρησιμοποιω σε κανενα παιχνιδι,εντελως τυχαια πηγε το δαχτυλο μου και καταλαβαινες αμεσως οτι κατι δεν παει καλα,το ανοιγω και ειχε κοπει οπως παντα το σημειο που δειχνω στην εικονα στο πιο πανω ποστ ,η πλακα ηταν οτι ηταν ελαφρως κομμενα και τα αλλα κουμπια !!!! αλλα δεν το καταλαβαινες στο πατημα,ευτυχως ειχα ανταλλακτικο απο παλιο χειριστηριο και το αλλαξα.

Έχω παράπονο από το DS4, όχι τόσο από τη στιβαρότητα , φαίνεται αρκετά στιβαρό και ανθεκτικό στο μάτι, αλλά από την αντοχή στο χρόνο.

Δύο  ορίτζιναλ DS4 έχω, το ένα που μου κόπηκε το Χ , το οποίο ήρθε μαζί με την κονσόλα, το 2017 . Και ένα δεύτερο που πήρα το 2018.

Το πρώτο το θεωρώ αδικαιολόγητο που κόπηκε το Χ μέσα σε 3 χρόνια, το θεωρώ αδιανόητο σε τόσο σύντομο διάστημα , και δεν παίζω όσο παλιά. Μάλιστα το χειριστήριο μου χάλασε σε χρονικό διάστημα που δεν το έπαιζα καθόλου, το είχα αφήσει σε ένα ντουλάπι "υγιές", πήγα  μετά από 3 μήνες να το βάλω για να φορτίσει λίγο η μπαταρία να μην εξαντληθεί τελείως και ξαφνικά δεν έπιανε το Χ. Δεν μου έδειξε προειδοποιητικά σημάδια ή κάτι τέτοιο.

Το δεύτερο που έχω τώρα, δουλεύει "κανονικά", απλά μου κάνει ένα παράξενο drifting ώρες και φορές, όταν πατάω πολύ γρήγορα δύο με τρείς φορές το L2 μου κάνει και μία αριστερά, δεν ξέρω ίσως έχει καμία τρίχα μέσα, και βραχυκυκλώνει ή το D-pad ή το L-stick.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος, αλλά δεν είμαι τόσο όσο με τα Logitech που έχω π.χ., που είναι  χιλιοπαιγμένα και αθάνατα, έχουν φάει και άπειρο "ξύλο"., και έχουν παίξει και χιλιάδες ώρες παραπάνω από ότι τα DS4.

Από τη SONY θα περίμενα να βγάζει τουλάχιστον κάτι αντίστοιχης αντοχής.

• Love 1
  • Like 1

50 minutes ago, slamsoze said:

χω παράπονο από το DS4, όχι τόσο από τη στιβαρότητα , φαίνεται αρκετά στιβαρό και ανθεκτικό στο μάτι, αλλά από την αντοχή στο χρόνο.

συμφωνω,εμενα χαλασε τωρα στον 1,5 χρονο,η σονι επρεπε να κοψει απο καπου για να δωσει φθηνοτερη κονσολα και εκοψε απο τα υλικα του χειριστηριου,αυτα τα λαστιχα/σιλικονη ειναι κυριολεκτικα ψευτικα,τσιγαροχαρτο ειναι, με λιγη παραπανω χρηση κοβονται,του ps3 ηταν πιο παχια αποσο θυμαμαι.

• Like 1

Το ίδιο & εμένα. Πριν από 2 εβδομάδες είναι το 3ο gamepad που αγορασα.Τα 2 προηγούμενα είχαν σε εμένα το ίδιο πρόβλημα. Έτρωγε "κόλλημα" το lstick & rstick & έμενε σε μια κατεύθυνση χωρίς να το πάω εγω.Συνηθως πάνω. Το 1ο που είχε πρόβλημα το είχα ανοίξει το είχα καθαρίσει & είχε διορθωθεί για κάποιο διάστημα αλλά μέχρι εκει.Απλως παρετηνα την αγορα.Εχουν ευπάθεια

• Like 1