Jump to content
zougaman

FIFA 20 Ultimate Team - Discussion Topic v1

Recommended Posts

Μιλούσα με ένα φίλο χθες βράδυ για το transfer profit που γράφει στο menu  κ παρατηρήσαμε ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικο για τον πραγματικό αριθμό κοινς που έχουμε στην ομάδα. Πιο συγκεκριμένα το transfer profit υπολογίζει τις αγοραπωλησίες καρτών χωρίς το 5% που μας κρατάει η ΕΑ φόρο(τα ψηλά γράμματα χεχεχ)

Για παράδειγμα αν πάρω μια κάρτα 9,5 χιλιάδες και την πουλήσω 10 χιλιάδες ενώ δεν θα έχω κέρδος καθόλου στα κοινς μου, στο τρανφερ προφιτ θα προστεθούν ωστόσο +500 κοινς

Γνκ το όλο θέμα με το trading απ' ότι καταλαβαίνω φέτος που ασχολουμε λίγο πιο θερμά ,είναι γερό καψημο και θέλει πολύ χρόνο καθημερινά ασχολιας για μεγάλα κέρδη. Επίσης φέτος η ΕΑ προσέλαβε τον futeconomist, έναν τύπο που έχει και κανάλι στο YouTube,που ασχολιοταν ενεργά με το trading και την ανάλυση του μάρκετ τα τελευταία χρόνια να την βοηθάει με τα sbc που βγαίνουν καθώς και γ την ομαλή λειτουργία του μάρκετ. Γ αυτό μέχρι στιγμής δεν βλέπουμε ακραίες μεταβολές στις τιμές παικτών 

• Love 1
  • Like 1

Αξίζει ο Τερ Στεγκεν παιδιά τόσο φθηνός;

Επίσης, έχω κατασταλάξει σε 4-1-2-1-2 με Ροντριγκο και Ασπας μπροστά να σκορπούν πραγματικά τρόμο.

Θα γράψω πιο αναλυτικά πιο μετά.

Edited by SkyloMethIR
  • Like 1

1 hour ago, SkyloMethIR said:

Επίσης, έχω κατασταλάξει σε 4-1-2-1-2 με Ροντριγκο και Ασπας μπροστά να σκορπούν πραγματικά τρόμο.

Καλώς σας βρήκα......:hehe:  Σε βιντεάκι με σύγκριση τερματοφυλάκων στο YT είδα ότι αυτή τη σεζόν Τερ Στέγκεν, Όμπλακ και κλασικά Ντε Χέα είναι απ΄τους καλύτερους στο παιχνίδι. O Τερ Στέγκεν πάντως με basic chemistry style σχεδόν τερματίζει και ίσως είναι και καλύτερος όλων. Μάλλον θα είναι η πρώτη μεγάλη μου απόκτηση.

Μιας και φέτος θα το πιάσω νωρίς, σκέφτομαι κι εγώ να δώσω την πρέπουσα σημασία στο μάρκετ γιατί όσες φορές το έχω κάνει στο παρελθόν έχω βγει κερδισμένος. Το θέμα είναι ότι θέλει μπόλικο χρόνο αλλά πιστεύω ότι χειμώνα και όσο το παιχνίδι είναι στην αρχή είναι εφικτό ως ένα βαθμό κάτι τέτοιο.

Καλή σεζόν λοιπόν κι από μένα.

• Love 2
  • Like 2

1 hour ago, BasilhsGR said:

Καλώς σας βρήκα......:hehe:  Σε βιντεάκι με σύγκριση τερματοφυλάκων στο YT είδα ότι αυτή τη σεζόν Τερ Στέγκεν, Όμπλακ και κλασικά Ντε Χέα είναι απ΄τους καλύτερους στο παιχνίδι. O Τερ Στέγκεν πάντως με basic chemistry style σχεδόν τερματίζει και ίσως είναι και καλύτερος όλων. Μάλλον θα είναι η πρώτη μεγάλη μου απόκτηση.

Μιας και φέτος θα το πιάσω νωρίς, σκέφτομαι κι εγώ να δώσω την πρέπουσα σημασία στο μάρκετ γιατί όσες φορές το έχω κάνει στο παρελθόν έχω βγει κερδισμένος. Το θέμα είναι ότι θέλει μπόλικο χρόνο αλλά πιστεύω ότι χειμώνα και όσο το παιχνίδι είναι στην αρχή είναι εφικτό ως ένα βαθμό κάτι τέτοιο.

Καλή σεζόν λοιπόν κι από μένα.

Welcome! 😉

• Thanks 1

3 hours ago, SkyloMethIR said:

είναι σπασμένος φέτος ο τερ στεγκεν τον αγοράζεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Εγώ στην Γαλλική δεν άντεξα πούλησα Lorris Και τον πήρα ...

• Like 2

Για τέρμα τερ στεγκεν είναι ο πιο καλός που δοκίμασα και μετά ομπλακ . Δεν έχω δοκιμάσει από Αγγλία βέβαια ακόμα κάποιον για να μαι ειλικρινής. Επίσης ο Κουρτουα πολύ μέτριος που τον δοκίμασα και τον έδωσα 

• Like 1

Πήρα Τερ, αλλά πούλησα Ρακιτιτς για να βγει η μεταγραφή, με τα περισσεύματα πήρα Φεκιρ engine και έκατσε όμορφα.

Επίσης είχα σπρώξει Καζεμιρο γιατί δεν κόλλησε καλά στην ομάδα και ο Βιντάλ οπότε έμπαινε ήταν σκύλος. 

Αυτός που με έχει εντυπωσιάσει είναι ο untradeable Ταλισκα (Catalyst) που με το που μπαίνει αλλαγή είναι από game changer έως man of the match ακόμα κι αν μπει στο 70'.

Τώρα μαζεύουμε coins για Pique, ως αντιFelipe (anchor), αν και είμαι ευχαριστημένος μαζί του.

Edited by SkyloMethIR
  • Like 1

On 22/10/2019 at 4:04 ΜΜ, yiannis_thess said:

Μιλούσα με ένα φίλο χθες βράδυ για το transfer profit που γράφει στο menu  κ παρατηρήσαμε ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικο για τον πραγματικό αριθμό κοινς που έχουμε στην ομάδα. Πιο συγκεκριμένα το transfer profit υπολογίζει τις αγοραπωλησίες καρτών χωρίς το 5% που μας κρατάει η ΕΑ φόρο(τα ψηλά γράμματα χεχεχ)

Για παράδειγμα αν πάρω μια κάρτα 9,5 χιλιάδες και την πουλήσω 10 χιλιάδες ενώ δεν θα έχω κέρδος καθόλου στα κοινς μου, στο τρανφερ προφιτ θα προστεθούν ωστόσο +500 κοινς

Γνκ το όλο θέμα με το trading απ' ότι καταλαβαίνω φέτος που ασχολουμε λίγο πιο θερμά ,είναι γερό καψημο και θέλει πολύ χρόνο καθημερινά ασχολιας για μεγάλα κέρδη. Επίσης φέτος η ΕΑ προσέλαβε τον futeconomist, έναν τύπο που έχει και κανάλι στο YouTube,που ασχολιοταν ενεργά με το trading και την ανάλυση του μάρκετ τα τελευταία χρόνια να την βοηθάει με τα sbc που βγαίνουν καθώς και γ την ομαλή λειτουργία του μάρκετ. Γ αυτό μέχρι στιγμής δεν βλέπουμε ακραίες μεταβολές στις τιμές παικτών 

καιρός ήταν να το καταλάβουν ότι έπρεπε να πάρουν άτομα που ασχολούνται σοβαρά με το FUT.

Μόνο έτσι θα βελτιώσουν πράγματα

EHhW_Y6U4AAvSHS.png:large

• Like 2

Λοιπόν, απλά, φθηνά και ωραία, στρωμένα. 

4-1-2-1-2

GK Ter Stegen

LB Gaya

RB Sergi Roberto

CB Gimenez - Felipe

CDM Vidal

LM Marco Asensio 

RM Correa

CAM Fekir 

ST Rodrigo - Iago Aspas

Subs: Cillessen, Renan Lodi, Vrsaljko, Gabriel Paulista, Anderson Talisca, Goncalo Guedes, Jesus Navas

Reserves: LW Oyarzabal, CDM Fernando, ST Benzema (Loan)

Έχουν έρθει και σπρωχτεί για διάφορους λογους: Acuna (IF), Casemiro, Rakitic, Joao Felix, Arthur, Paulinho, και κάμποσοι της σειράς.

Επίσης υπάρχουν 2 loaned δώρα, Salah, Martial, και οι CL gifts Tousart, Palomino, και οι απλοί Savanier, Diamanti, D'Ambrosio, Klement, όπως και 8 σκουπίδια ασημένια και χάλκινα. 

Φέτος, μετά από κάποιες κατραπακιες, και σπαστικά (που εξακολουθούν να υπαρχουν), απολαμβάνω το παιχνίδι 8/10 αγώνες, χάνω κερδίζω.

Για μένα, το παν είναι εκτός της καλής χημείας, η σωστές τακτικές εφαρμοσμένες στο σύστημα μου βολεύει τον καθένα να παίζει. 

Επίσης (προσωπικά πάντα), επειδή μοιράζω το FUT με  Career, υπάρχει αποσυμφόρηση όταν πάνε να μου σπάσουν τα νεύρα, οπότε η απόλαυση είναι σχεδόν εγγυημένη. 

Υγεία να έχουμε καλή, και μακάρι να πάει έτσι ωραία ποδοσφαιρικά και FIFικά 😜 η σεζόν!

Edited by SkyloMethIR
  • Like 3

Για πείτε μερικά λόγια για το trading. Τι είναι? Προφανώς αγοράζεις παίχτες και τους πουλάς σε υψηλότερη τιμή, αλλά γενικά πως λειτουργεί, πως το κάνετε. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. 

2 hours ago, zougaman said:

καιρός ήταν να το καταλάβουν ότι έπρεπε να πάρουν άτομα που ασχολούνται σοβαρά με το FUT.

Μόνο έτσι θα βελτιώσουν πράγματα

EHhW_Y6U4AAvSHS.png:large

Naingolan δεξί εξτρέμ; Άκυρο λίγο χεχεχ

Απ' αυτούς καλουτσικος φαίνεται ο Τάισον ο Βραζιλιάνος. Θα προσπαθήσω να τον τσιμπήσω κάποια στιγμή τις επόμενες ημέρες σε καλή τιμή.

• Like 1

56 minutes ago, yiannis_thess said:

Naingolan δεξί εξτρέμ; Άκυρο λίγο χεχεχ

Απ' αυτούς καλουτσικος φαίνεται ο Τάισον ο Βραζιλιάνος. Θα προσπαθήσω να τον τσιμπήσω κάποια στιγμή τις επόμενες ημέρες σε καλή τιμή.

Ταισον για αντιΤαλισκα χμμμ....ενδιαφέρον! 

Edit: 50k ο πιο φθηνός....άστο καλυτερα 

Edited by SkyloMethIR

Taison....φοβερός ......ΟΡ έχει φοβερά στατς.....

51 minutes ago, vagoe said:

Taison....φοβερός ......ΟΡ έχει φοβερά στατς.....

Ωραία, φτιάξε με τώρα...

20 hours ago, SkyloMethIR said:

Ωραία, φτιάξε με τώρα...

Ειδικά ο ινφορμ αν επαιζε σε Πρέμιερ λιγκ θα έκανε κάνα 150αρι.....

• Like 1

Δεν άντεξα και ξαναπήρα Καζεμιρο, μιας και η τιμή που τον πέτυχα ήταν εξωφρενικά χαμηλή. Τον είχα πάρει 22k, τον πούλησα 18.5k, και τον ξαναπήρα 14.5k το απόγευμα!!!

Πήγαινα για Pique με 22k, αλλά ήταν πρόκληση η τιμή του Βραζιλιάνου τέρατος. 

Άλλωστε με anchor Felipe είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος. 

Μαρκος Αλόνσο και Παρέχο μου πέταξε από το γκολντ 1. Από τα πακέτα τίποτα το τρελό περίμενα κάτι καλύτερο. Με έναν Μπουσκετς την έβγαλε η ΕΑ.....τεσπα

Στο ένα πακέτο που πέταξε ντραφτ τοκεν και είπα να παίξω το 1ο μου νραφτάκι. 3 νίκες έκανα αλλά από ότι είδα δεν αναβαθμίστηκαν τα έπαθλα. Μου έριξε Varane και Lenglet (στο νραφτ ). Το νραφτ σου δίνει μία εικόνα πως έιναι οι κάρτες όχι όμως 100% παρόλαυτα ο Varane είναι απλά τέλειος και ο Lenglet επίσης...Εσύ απλά τρέχεις και αυτοί κόβουν τα πάντα.

1 μύριο κόινς να πάρω 3 παίχτες(και ΚΑΝΤΕ) ρε παιδιά δλδ πολλά ζητάω;;;;; 😎😎:metal:

Edited by JrdGr

Για εξηγήστε μου λίγο για πιο λόγο κάποιες κάρτες είναι πανάκριβες σε σχέση με τις απλές και χωρίς να αλλάζουν τα στατιστικά; Για τον ίδιο παίχτη πάντα.

7 hours ago, JrdGr said:

1 μύριο κόινς να πάρω 3 παίχτες(και ΚΑΝΤΕ) ρε παιδιά δλδ πολλά ζητάω;;;;; 😎😎:metal: 

Έλα ρε ψιλοπράματα... εγώ βολεύομαι και με λιγότερα :hehe:

• Haha 1

4 hours ago, broxopios said:

Για εξηγήστε μου λίγο για πιο λόγο κάποιες κάρτες είναι πανάκριβες σε σχέση με τις απλές και χωρίς να αλλάζουν τα στατιστικά; Για τον ίδιο παίχτη πάντα.

Μήπως είναι οι ones to watch που παίρνουν upgrade με κάθε inform; 

2 hours ago, Bakogoal said:

Μήπως είναι οι ones to watch που παίρνουν upgrade με κάθε inform; 

Αυτούς τους ξέρω. Μιλάω για κάρτες όπως είναι του champions league που τα στατιστικά είναι ακριβώς τα ίδια.

38 minutes ago, broxopios said:

Αυτούς τους ξέρω. Μιλάω για κάρτες όπως είναι του champions league που τα στατιστικά είναι ακριβώς τα ίδια.

Αυτές του Ch.L λειτουργούν αλλιώς.

Αν περάσουν στους 16 παίρνουν upgrade,οι ones to watch παίρνουν upgrade με τους inform της εβδομάδας (εφόσον συμπεριληφθει η κάρτα του παίκτη).

Νομίζω πως έτσι λειτουργεί,μην σε πάρω στον λαιμό μου.

• Like 1

On 24/10/2019 at 9:40 ΜΜ, SkyloMethIR said:

Δεν άντεξα και ξαναπήρα Καζεμιρο, μιας και η τιμή που τον πέτυχα ήταν εξωφρενικά χαμηλή. Τον είχα πάρει 22k, τον πούλησα 18.5k, και τον ξαναπήρα 14.5k το απόγευμα!!!

Πήγαινα για Pique με 22k, αλλά ήταν πρόκληση η τιμή του Βραζιλιάνου τέρατος. 

Άλλωστε με anchor Felipe είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος.

Πάρε Πικέ. Θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό.....Ευκαιρεια τώρα που χεις και Κασεμιρο ....

• Like 1

άλλο ένα γουλου μένει πίσω και πάμε για το επόμενο . Gold 2 αυτή την φορά με τους Γάλλους κομάντος.

Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα απο ST δίπλα στον Μπενζεμά. Haller Gameiro Gomis Giroud.... όλοι μέτριοι τίποτα το ιδιαίτερο. Ο Haller Κάτι πάει να κάνει αλλά ώρες ώρες είναι πολύ βαρύς. Ο Gameiro μία ζέστη μία κρύο.

Ο Μπενζεμά πιστεύω είναι για CAM και CF και όχι για ST. Στο St δεν βοηθάει όπως το να πάιζει πίσω απο τους επιθετικούς.

Στα τακτικς γύρισα στο balance Νομίζω είναι το καλύτερο με το drop back τραβιέται πολύ πίσω η ομάδα.

Απο αυτό το γουλου θα μου μείνει ένα ματς που ο αντίπαλος μου άλλαξε τα φώτα. τέτοιο πράμα τόσα χρονια δεν το έχω ζήσει ξανά. Χωρίς υπερβολές δεν θυμάμαι τι χρώμα φανέλα είχε ο τερματοφύλακας του ...απλά έδιωχνα την μπάλα στο Θεό...αλλά ούτε ο Θεός δεν με βοηθούσε.:papasani:

Γιατί πρέπει να παραδεχόμαστε και τα ναυάγια μας!!

caWENkv.jpg

• Like 3

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται με αυτή την ομάδα https://www.easports.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=ciaYCVCWnRRan:FFA20PS4 να παίζω πολύ καλά και με την άλλη ομάδα που έχω που βασίζετε κυρίως σε παίκτες της premier league https://www.easports.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=jIjYLi75nRRbd:FFA20PS4 να μην μπορώ να κάνω ούτε σωστή πάσα το παρατήρησα στο rivals αυτό και νόμιζα ότι ήταν τυχαίο και τελικά αυτό συμβαίνει και στο WL, δηλαδή με την ομάδα που βασίζετε στην premier league είχα κάνει 7 νίκες και μετά είχα φτάσει να έχω τόσο μεγάλο σερί ηττών που μου έμεναν 3 αγώνες στο WL και μόλις έβαλα την γαλλική ομάδα έκανα 2 σερί νίκες και η 2η νίκη μου ήταν κόντρα σε ομάδα που είχε Van dijk Ronaldo Messi Neymar Ferdinand, είτε ήμουν τυχερός είτε η ομάδα που έφτιαξα είναι ΟP Θα δείξει την επόμενη εβδομάδα όταν θα δοκιμάσω να παίξω περισσότερους αγώνες με την Γαλλική ομάδα την οποία την είχα φτιάξει με ότι παίκτες είχα για το Οbjective με τους ΙCONS, αυτό που παρατήρησα σε αυτή την ομάδα είναι ότι ο Denayer είναι υπερβολικά καλός και ότι ο Di maria σκοράρει πάρα πολύ εύκολα από πλάγια θέση αλλά το ακόμα πιο περίεργο είναι ότι ο Dolberg σκοράρει πάρα πολύ και είμαι περίεργος να δω αν κάνω το SBC με τον παίκτη του μήνα για την Ligue 1 αν θα είναι καλύτερος στην θέση του Dolberg,Τελικά αυτό που βλέπω να κάνω είναι να βελτιώσω την ομάδα της Ligue 1 και θέλω να βρω τώρα 1 δεξί μπακ προς το παρών.

Edited by giorgos0095