Jump to content
zougaman

FIFA 20 Ultimate Team - Discussion Topic v1

Recommended Posts

@SkyloMethIR κατά τη γνώμη μου είναι πολύ διαφορετικά τα δυο mode(offline-online)

Στο πρώτο πρέπει να έχεις κατοχή,στο δεύτερο θέλει πάλι κατοχή αλλά με τεράστια προσοχή.

Πλέον παίζω 4-5-1 με δύο αμυντικά χαφ και δίνω χώρο στον αντίπαλο ώστε να βγω στην κόντρα.

Για μένα η άμυνα έχει να κάνει κυρίως με το πόσο καλούς αμυντικούς έχεις ή αντίστροφα,πόσο καλούς επιθετικούς έχει ο αντίπαλος.

Οπωσδήποτε pace στους αμυντικούς,οπωσδήποτε σκυλιά στο κέντρο,να κρατάνε μπάλα και να κόβουν.

14 hours ago, Bakogoal said:

Ήρθε ο Ndombele,με πολύ κόπο...επαιζα με μια Γαλλική αξίας 10k.

Πως ακριβώς σου ήρθε ο Ndombele?

Μου ήρθαν από pack κάποιοι παίχτες που στην αγορά δεν πιάνουν πάνω από 2-3 χιλιάρικα αλλά έχουν ovl 82-84. Λογικά τους κρατάω για κανένα scb να φανταστώ? Παίχτες τύπου Bonaventura, Miranda. 

Για την άμυνα που λέτε παιδιά ρίξτε μια ματιά σ αυτό το βίντεο του boras legend 

Είχα μεγάλο πρόβλημα κ γω αλλά εφαρμόζοντας όσο μπορώ αυτά που λέει βλέπει αισθητή διαφορά στον τρόπο που αμυνομαι. Επίσης όπως πολύ σωστά λέει και ο bakos παραπάνω παίζει και πολύ ρόλο το pace των αμυντικών. Επίσης ένα άλλο στατ που από ότι λένε διάφοροι προ σε διάφορα βίντεο που είδα είναι οι κεντρικοί γνκ να έχουμε καλουτσικο dribling και πασα. Τρανό παράδειγμα OP παίκτη είναι ο σισοκο της Τότεναμ που αν και 81 rating κοστίζει 45 χιλιάρικα αυτή την στιγμή

broxopie τον ντομπελε απ' ότι κατάλαβα ο bakos τον πήρε από το objective που έχει αν πατήσεις το r3 στο κεντρικό μενού του fut θα το δεις, πρέπει να παίξεις κάποια παιχνίδια με συγκεκριμένους παίκτες κ τον ξεκλειδώνει, βέβαια δεν ξέρω αν προλάβεις να το κάνεις γτ τελειώνουν οι μέρες που θα το χει

Επίσης κάπου στο Τουίτερ διάβασα ότι έγινε leak σαν νέος otw o naingolan . Βέβαια οι τύποι δεν κατάλαβαν αν θα είναι sbc η θα μπορούμε να τον πάρουμε από objectives κ αυτόν

• Thanks 1

Τον sissoko ήθελα να τον πάρω και λέω οκ τιμή θα έχει για 81. Κι όμως κάτω από 50k δεν τον βρίσκεις

Πρέπει να είναι σκύλος όμως. 

32 minutes ago, broxopios said:

Τον sissoko ήθελα να τον πάρω και λέω οκ τιμή θα έχει για 81. Κι όμως κάτω από 50k δεν τον βρίσκεις

Τον πέτυχα σε αντίπαλη ομάδα κάνα δυο φορές κ ο ατιμος ήταν παντού ,μου κατάπιε τους κεντρικούς μου στην κυριολεξία χεχεχ 

Θα τον πάρω στην ομάδα σίγουρα κάποια στιγμή  

38 minutes ago, broxopios said:

Είναι ακριβώς ότι χρειάζεται φέτος το παιχνίδι.πολυ καλός αμυντικός και μπορεί να προσφέρει και στην επίθεση

2 hours ago, broxopios said:

Πως ακριβώς σου ήρθε ο Ndombele?

Μου ήρθαν από pack κάποιοι παίχτες που στην αγορά δεν πιάνουν πάνω από 2-3 χιλιάρικα αλλά έχουν ovl 82-84. Λογικά τους κρατάω για κανένα scb να φανταστώ? Παίχτες τύπου Bonaventura, Miranda. 

Είχε στα weekly objectives να κάνεις νίκες με δύο Γάλλους,με παίκτες από league one κτλ .

Είχε στόχους σε rivals και σε squad battles.

Μέχρι χθες ήταν όμως,έληξε τώρα.

• Like 1

Πως βγάζουν ρε σεις μερικοί τόσα λεφτά. Εγώ έφτασα στα 22k και νιώθω πλούσιος :)!

@Bakogoal o Ndombele τι λέει; Καλός; Τον δοκίμασες;

Edited by broxopios

Βασικά ξεκίνησα να παίζω 4-2-1-3 (το 4-3-3(3) ) και πήρα 2 σχετικά σκυλιά (για τα λεφτά τους, μιας και δε θέλω να ξοδέψω πολλά ακομα) αμυντικά χαφ με τα απαραίτητα chemistry styles τους William Carvalho και Fernando. Μπροστά τους παίζει η μεγάλη αγάπη από πέρυσι (επίσης με το κατάλληλο chemistry style), ο  Kondogbia ως CM. 

Άμυνα οι φτηνοί αλλά τίμιοι Nacho Fernandez και Savic αλλά με προβληματίζει η αργοπορία του Savic. Κανένα γρήγορο CB από ισπανικό ξερετε; (μη μου πείτε τα τούμπανα, το πολυ να δώσω 5χιλιαρικα και πολλά λεω).

Φέτος έχω φτιάξει 2 ομάδες με λίγα λεφτά και δε θα πέσω στη λούμπα να ξοδευω. Κάποια στιγμή πέρυσι βέβαια είχα φτάσει Φλεβάρη να έχω μέσα Σάλαχ, Αζαρ, Αγκουερο, Ντε Μπροινε, Φιρμινο, Ντε Χεα κτλ, αλλά οι τιμές τους είχαν πέσει πολύ. Φέτος δε θα πάρω Premier league γιατί τη θεωρώ υπερτιμημένη. Ισπανία, Γαλλία, άντε καμία  Brazilian Team.

Εγώ παίζω 4 άμυνα 2 cdm 1 cam 1rm 1lm kai 1St. Προσπαθώ να έχω συνέχεια την κατοχή και αλλάζω πάρα πολλές πάσες σε σημείο να γίνομαι κουραστικός. όταν βρίσκω διαδρόμους βγαίνω στην επίθεση. Στην άμυνα πιάνω το cdm και με αυτό πορεύομαι . Σου δίνουν την αίσθηση οι αμυντικοί που δεν χειρίζεσαι πως δεν θα αμυνθούν αλλά κλείνουν τους χώρους που πρέπει. Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι στις διεκδικήσεις της μπάλας με τους καλούς st των αντιπάλων. Αν οι αμυντικοί που έχετε είναι της σειράς μπορεί εύκολα ο αντίπαλος επιθετικός να τους κλέψει την μπάλα ή να κερδίσει την κόντρα στην διεκδίκηση και να βγει για γκολ.

Στα τακτις τα έχω αφήσει στο balance.

Παρατήρησα σε πολλά ματς τον τερματοφύλακα μου να τρώει γκολ επειδή σκύβει (σε ένα ματς το έκανε 4 φορές). Ενώ είναι αρκετά βελτιωμένοι τρώνε κάτι σκαλώματα και κάνουν ότι να ναι.

Στα cdm μην κυνηγάτε το υψηλό pace αλλά το Passing Και το def!

St pace shooting

CB pace def

RM-LM pace και αντοχές και τρίτο το def .

• Like 2

Συνφωνώ σε πολλά. Γενικα και οι gk, αλλά και οι παίκτες τρώνε κατι σκαλώματα ώρες ώρες.

Πολύ ωραίες αναλύσεις ! Προσωπικά πέρυσι έπαιζα με 4-2-3-1 και φέτος μέχρι στιγμής αυτό που με έχει βόλεψει πολύ είναι το 4222 . Δοκίμασα και το 41212 narrow ,αλλά ο ένας κόφτης μόνο που είχα με δυσκόλευε στην άμυνα περισσότερο. Οπότε 2 κόφτες προς το παρον είναι μονόδρομος. 

Ένα σύστημα που θέλω να δοκιμάσω καλύτερα είναι το 532 που είχε προτείνει τις προάλλες σε ποστ ο siaperas 

Επίσης ακόμη  δεν έχω κατασταλάξει σε στάνταρ ομάδα γ αυτό κ δεν ποσταρω το team που έχω. Γενικά τα κοινς μου τα κάνω επενδύσεις ,ελπίζοντας να βγούνε,και ψιλό ασχολουμε με τρειντινγκ μέχρι να μάθω καλύτερα και τους μηχανισμούς του παιχνιδιού. 

@SkyloMethIR δοκίμασες drop back ;

Δείτε εδώ offside που μου έδωσε 

Επίσης δείτε πόσο ωραία φαίνεται ο κόσμος στο πέταλο,μόλις μπαίνει το γκολ,τρέχουν προς τα κάτω.

Edited by Bakogoal

1 hour ago, Bakogoal said:

https://youtu.be/bmWXofw9Dpw

Λες και θα τον σωσει αν παιξει με drop back.Ο μοναδικος τροπος για αποτελεσματικη αμυνα ειναι να τελειοποιησει  ο καθενας μας το L2+R1  .Ολα τα υπολοιπα δεν βοηθουν πουθενα.

8 minutes ago, Mean_Machine said:

Λες και θα τον σωσει αν παιξει με drop back.Ο μοναδικος τροπος για αποτελεσματικη αμυνα ειναι να τελειοποιησει  ο καθενας μας το L2+R1  .Ολα τα υπολοιπα δεν βοηθουν πουθενα.

Και όμως εμένα με βοήθησε πάρα πολύ.

Drop back και άμυνα με τα DMF.Το απολαμβάνω φέτος.

2 hours ago, Bakogoal said:

Επίσης δείτε πόσο ωραία φαίνεται ο κόσμος στο πέταλο,μόλις μπαίνει το γκολ,τρέχουν προς τα κάτω.

Έλεος! Μου έχει τύχει παρόμοια φάση. Μου αρέσει που είναι και τεχνητή νοημοσύνη και δεν κάνει λάθη. Να δεις που Από του χρόνου θα βάλουν και VAR. Εδώ είσαι κι εχω είμαι. Άλλωστε και τη Goal Line Technology δεν την εχουν;

Όσο για την τακτική drop back δεν έχω βάλει γιατί θέλω να παίζω μπαλίτσα, αλλά έτσι όπως πάει θα το κάνω όταν σε αρχίζουν τα περίεργα (αν κι αν έχει προαποφασιστει το σεναριακι δεν υπάρχει καμία τυχη)

1 hour ago, Mean_Machine said:

Δυστυχώς ισχύει κατά μεγάλο ποσοστό. Πάντως θα το δοκιμάσω.

Είδα διαφορά με το σύστημα και τις τακτικές της Bayern με το χθεσινό 5-1-1. Βέβαια το αίσχος του τελευταίου ματς με έβαλε σε σκέψεις...

Γουλου δεν έπαιξα! ΆΝοιξα τα πακέτα απο rivals ρανκ1 και μου πέταξε τον de jong. Τον πούλησα 99κ και έκανα 3 αναβαθμίσεις. 1 Lloris 2 Matuidi 3 Kosielny totw.! Λέω να μπω γουλου να ανεβάσω λίγο πίεση ! Παίζει να έχω παίξει λιγότερο φιφα από κάθε άλλη φορά και μου πετάει καρτάρα για αρχή . Τρέλα μου πουλάει η ΕΑ.

O49rl74.jpg

• Like 2

2 hours ago, Bakogoal said:

Θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου ή μάλλον της ΕΑ. Κι όμως είναι οφσάιντ. Τη στιγμή της πάσας μόνο ένας παίχτης καλύπτει τον σουτερ. Ο τερματοφυλακας οριακά όχι. 

Είπαμε σε presentation είναι μανούλες εκεί στον Καναδά. 

• Haha 1

Θέλω τη γραμμή της NOVA αλλιώς δε σε πιστεύω 😜

• Haha 2

43 minutes ago, broxopios said:

Καλύτερο. Θα σου δώσω εικόνα βαρ από τούμπα!

Ξεκαρδιστηκαμε τώρα! 

• Like 1

2 hours ago, broxopios said:

Θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου ή μάλλον της ΕΑ. Κι όμως είναι οφσάιντ. Τη στιγμή της πάσας μόνο ένας παίχτης καλύπτει τον σουτερ. Ο τερματοφυλακας οριακά όχι. 

Είπαμε σε presentation είναι μανούλες εκεί στον Καναδά. 

Θανάση έχεις απόλυτο δίκιο,δεν το πρόσεξα!

Κοιτούσα το αριστερό του μπακ και δεν είδα καθόλου τον GK.

Μετά από απουσία 1 χρόνου, λόγω ενασχόλησης με το αντίπαλο δέος, επέστρεψα μιας και είμαι κατεξοχήν online παίχτης . Προσαρμόζομαι σχετικά εύκολα, θυμάμαι ένα ένα τα παλιά καλά κόλπα και απ' ότι βλέπω δεν άλλαξαν και πάρα πολλά. Μετά από 15 παιχνίδια, ήρθε και το πρώτο μου γκολ με κεφαλιά. Δεν παραπονιέμαι που μπαίνουν δύσκολα, έτσι πρέπει για να επιβραβεύεται το συνδυαστικό παιχνίδι, αλλά το έχουν παρακάνει λίγο θαρρώ...

• Like 3

Καλησπέρα, σκέφτομαι σοβαρά φέτος να ασχοληθώ με το Fut . Το γράφω εδώ γιατί ίσως υπάρχουν κάποια παιδιά που ασχολούνται και με τα 2 ποδοσφαιρακια και μπορούν να με βοηθήσουν και να μου πουν 5 πραγματακια στο πως να το ξεκινήσω σωστά !  Δοκίμασα το ντεμο του 20 και δεν με χάλασε αν και κατά βάση είμαι λάτρης του προ .Κατάλαβα όμως πως αυτές τις λίγες ώρες που θέλω να παίξω και να νιώθω τον ανταγωνισμό την σωστή σύνδεση και το να χτίζεις σιγά σιγά μια ομάδα με τις οποίες δυσκολίες ,εχει περισσότερο σασπένς και νόημα ! Βάζω στην άκρη το καλό gameplay γιατί από την στιγμή που με ενδιαφέρει μόνο το ονλαιν πιστεύω πως είναι η πιο σωστή και υγιής λύση ! Ισως κάνω λάθος ..... Η πορεία θα δείξει. Όποιος έχει χρόνο κάποιο βραδάκι να κουβεντιάσουμε λίγο σε κάποιο Party θα του ήμουν ευγνώμων.