Jump to content
zougaman

FIFA 20 Ultimate Team - Discussion Topic v1

Recommended Posts

5 hours ago, GiorgosTT said:

Παίζω σε ps4. Είναι χρονισμένο στα 60hz. Χρησιμοποιώ gaming monitor. 

Είναι ανάλογα με το παιχνίδι και την ώρα. Για παράδειγμα καθημερινή πέντε το πρωί το παιχνίδι πετάει. Μόνο με Γερμανούς έχω πρόβλημα. Στο WL είναι δράμα. Δες τα τελευταία βίντεο του Κράσι και θα καταλάβεις. Πάτα πάσα πριν ο παίκτης πάρει την μπάλα για να την δώσει με την μια και κάνει δύο κοντρόλ. 

Βασικα θελει να παραδεχτεις δυο πραγματα:

Το κανει επιτηδες για να χασεις

Αυτος που πληρωνει δεν φαινεται γιατι δεν το γραφει στο μετωπο του οτι πληρωσε

Ο φαρδυμυτης μογγολοβολγαρος (απο βολγα ταταρος)  δεν εχει ιδεα

Νομιζει οτι ειναι τυχαιο που χανει ευκαιρειες + λαγκαρει και οταν πανε ολα τα δικα του μεσα δεν κολλαει ξαφνικα

Οι Γερμανοι δεν ειναι βρωμοστομοι απο την πεινα Βολγαροταταροι σε 3κοσμικη χωρα 

Τον φυσανε τον παρα 

Οποτε πληρωνουν και η ΕΑ κολλαει την συνδεση του μπατακιου αφραγκου ζητιανου για να χασει....

Απο τοτε που τεχνιτα παιζω μονο με αδυναμους στο wl σε 300 ματς δεν εχω δει λαγκ ποτε των ποτων ουτε 20:00 σαββατο....

Δηλαδή θεωρείς ότι αν γίνω p2w θα πάψουν τα προβλήματα που έχω τώρα?

23 hours ago, GiorgosTT said:

Δηλαδή θεωρείς ότι αν γίνω p2w θα πάψουν τα προβλήματα που έχω τώρα?

Εάν παίζεις με αντιπάλους στα μέτρα σου... Δηλαδή δεν βγαίνεις όταν χάνεις αλλά τελειώνεις όλα τα ματς γιατί τα ragequit δεν υπολογίζονται στην φόρμα σου... Εγώ όταν χάνω βάζω λάστιχο στο χειριστήριο και βλέπω YouTube... 

Πχ εάν κανείς 9 νίκες και 10 ragequit είσαι +9 φορμα και παίζεις με παικταραδες αλλά εάν βάλεις λάστιχο είσαι -1 και παίζεις με πτώματα... 

• Thanks 1

10 hours ago, Hellenes said:

Εάν παίζεις με αντιπάλους στα μέτρα σου... Δηλαδή δεν βγαίνεις όταν χάνεις αλλά τελειώνεις όλα τα ματς γιατί τα ragequit δεν υπολογίζονται στην φόρμα σου... Εγώ όταν χάνω βάζω λάστιχο στο χειριστήριο και βλέπω YouTube... 

Πχ εάν κανείς 9 νίκες και 10 ragequit είσαι +9 φορμα και παίζεις με παικταραδες αλλά εάν βάλεις λάστιχο είσαι -1 και παίζεις με πτώματα... 

Εχει σύστημα rating δηλαδή το FIFA; Είναι επίσημο αυτο απ`την ΕΑ ή εσύ πιστεύεις οτι λειτουργει έτσι;

Παντως έχει λογική κάτι τέτοιο, δεδομένου ότι η ΕΑ και η κάθε ΕΑ θέλουν να κρατάνε άπαντες ευχαριστημένους και ανταγωνιστικούς για προφανείς λόγους.

• Like 1

εχει το elo rating η ea το οποιο αν δεν κανω λαθος αφορα 5αδες αγωνων ωστε στην επομενη (5αδα) να σου βγαλει τους αντιστοιχους αντιπαλους

• Like 1
  • Thanks 1

3 hours ago, TOL1S said:

εχει το elo rating η ea το οποιο αν δεν κανω λαθος αφορα 5αδες αγωνων ωστε στην επομενη (5αδα) να σου βγαλει τους αντιστοιχους αντιπαλους

Επίσημο είναι αυτό ε; Εννοώ το έχουν γράψει στην ΕΑ φαντάζομαι. Το ragequit όμως δεν θα έπρεπε να το εκλαμβάνουν ως ήττα; Πάντως το ότι δεν αναγράφεται το rating όπως στο PES είναι καλύτερο για πάρα πολλούς και διάφορους λόγους και ελπίζω να παραμείνει έτσι.

θυμαμαι οτι ηταν επισημο, το εψαξα νωριτερα ομως δεν μπορεσα να το βρω για το βαλω εδω ,πιθανων να εχει σβηστει μετα απο την αλλαγη που εκανε η εα στις σελιδες της,γιατι επεσα σε καποια ποστ που ανεφεραν για το παλιο φορουμ της εα,αν δεν κανω μεγαλο λαθος το elo πρεπει να μπηκε απο το 17 η 18.

edit

ξαναεψαξα τωρα και βρηκα μια αναφορα της εα στο elo https://www.ea.com/games/fifa/news/division-rivals-update

Edited by TOL1S
  • Like 1
  • Thanks 1

Η ΕΑ δεν είναι παρθένα είναι το ίδιο ψεύτες απατεώνες λαμογια και λωποδυτες όπως κάθε απατεώνας που σέβεται τον εαυτό του

Εδώ πουλάνε τζόγο σε ανήλικα 3 ετών... 

Με λάστιχο 7 ήττες δοκιμή σε WL αναζήτηση 50"+

Με ragequit 15 ήττες αναζήτηση instant 

Απατεώνες και λαμογια κοινοί εγκληματίες... Οπότε όποιος δεν έχει χρόνο για ήττες τελειωμένα ματς είναι απλά μια βίζιτα για να την γλεντάνε οι πληρωτες... 

• Like 1

On 7/7/2020 at 5:00 ΜΜ, BasilhsGR said:

Να σε ρωτήσω κάτι, παίζεις με frame cap ή χωρίς; Αν παίζεις uncapped πόσα frames βγάζεις μέσο όρο σε 1080p και πόσα σε 800X600 εννοείται με τις ίδιες ρυθμίσεις;

Άσχετο, παίζεις σε κάδρο 4:3 ή stretched?

Παιζω σε 800Χ600 αλλα και 640Χ480 οπου το gaming monitor μου βγαζει 75Hz.

Σε ΗD νιωθω οτι ΔΕΝ μπορω να παιξω αφου εχω την αισθηση οτι ''ΔΕΝ ΣΤΡΙΒΕΙ'' on time!!!!! Μπορει να ειναι πλασιμπο βεβαια.

Επισης πλασιμπο μπορει να ειναι αυτο με τα Hz που εγραψα αφου το παιχνιδι ειναι Lock to 60fps μεσα στα Game Settings.

Καταληγω οτι ΑΝ δεν παιζουν ρολο η συνδεση και η τεχνολογια ΤΟΤΕ υπαρχει ενα ΤΥΧΑΙΟ χαντικαπ (ποτε το εχεις εσυ με τη σεντρα ποτε ο αλλος) οποτε πρεπει να παρεις παυσεις ωστε να κανεις ΑΛΛΑΓΕΣ σε συστημα, παιχτες και καστομ τακτικς ΜΠΑΣ και αλλαξει τιποτα υπερ σου.

Σιγουρα το παιχνιδι εχει καταφερει ενα πραγμα..... να ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι εισαι ΑΝΩΤΕΡΟΣ απο τον αντιπαλο σε καποια ονλαιν ματς....ενω στην πραγματικοτητα ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ.

Ο καθρεφτης στα ποδοσφαιρακια θεωρω οτι ειναι το οφλαιν mode.

υγ @GiorgosTT ναι αυτο δεν εχω καταλαβει...στις κονσολες που ειναι χρονισμενες στα 60Ηz παιζει ρολο ενα καλο gaming monitor ONLINE παντα περα απο πχ τα χρωματα;;;;;; Διοτι πολλοι youtubers fifa gamers και οχι μονο παιζουν σε μονιτορ με 240Ηz....

υγ O  @Hellenes  επισης κατεμε εχει ενα σημαντικο ποιντ στα τελευται ποστ του. Κι εμεις πλεον δεν κουιταρουμε οπως παλιοτερα....

υγ @TOL1S 💚

Sorry  για το οφτοπικ.

Edited by Platini_Athens
  • Love 1

@Platini_AthensΔεν έχει να κάνει με τα Hertz στην κονσόλα αλλά με το πόσο χρόνο χρειάζεται η οθόνη να επεξεργαστεί τα γραφικά και να δώσει εικόνα. 

Στην smart TV που έπαιζα δεν είχα ενεργοποιήσει το gaming mode. Κάποια στιγμή το έκανα. Η ποιότητα της εικόνας έπεσε πολύ διότι στην ουσία παρακάμπτει έναν επεξεργαστή, σύμφωνα με όσα λέει ο κατασκευαστής. Αποτέλεσμα ήταν να έχω πιο γρήγορη απόκριση στον μοχλό.

Είπα μήπως είναι ιδέα μου και το έκλεισα να δοκιμάσω. Η απόκριση είχε μειωθεί αισθητά. Δεν είναι placebo. 

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή, σε πλήρη λειτουργία η τηλεόραση έχει 120ms ενώ σε gaming mode 60. 

• Thanks 1

On 9/7/2020 at 11:34 ΜΜ, Hellenes said:

Με λάστιχο 7 ήττες δοκιμή σε WL αναζήτηση 50"+

Με ragequit 15 ήττες αναζήτηση instant 

Απατεώνες και λαμογια κοινοί εγκληματίες... Οπότε όποιος δεν έχει χρόνο για ήττες τελειωμένα ματς είναι απλά μια βίζιτα για να την γλεντάνε οι πληρωτες... 

Ισχύει με τα χίλια αυτό. Στο 2ο WL μου είχα 8 νίκες και 4 ματς να απομένουν. Έψαχνε πόση ώρα να μου βρει αντίπαλο κάθε φορά και έκανα 3/3 για να φτάσω τις 11.

Πλέον αν κερδίζω 3-4 ματς σερί, οι αντίπαλοι έρχονται άμεσα, χωρίς καν ψάξιμο.

• Like 1

Στο τέλος και του φετινού FUT (παίζω από το 2012), νομίζω έφτιαξα untradeable μια από τις καλύτερες ομάδες που είχα ever :

https://www.easports.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=h4sRJ6bTnTWnc:FFA20PS4

συστημα 4231 με st Messi - LAM Vinicius - RAM Dembele - CAM De Bruyne

*μένει μία θέση κενή στο club (για έναν summer heat Pogba (!!!) ας πούμε...)

Edited by siapos
  • Love 1
  • Like 2

Δεν ξέρω αν παίζει καθόλου ρόλο. Δεν έπαιξα καθόλου σ' αυτό το WL λόγω χρόνου και Κυριακή στις 10 το βράδυ είπα να κάτσω, να χαροπαλέψω τις 6 νίκες τουλάχιστον να έχω 1000 πόντους για να μαζέψω άλλους 1000 στα rivals για το επόμενο.

Έκανα 11/15 νίκες ως τις 4 το πρωί, τους ποδοπάτησα όλους χωρίς έλεος και μακάρι να μπορούσα να το παίξω ως το τέλος για να δω πόσες θα φτάσω. Το gameplay πλέον μου φαίνεται αρκετά φλιπεράκι και με βολεύει απίστευτα στο παιχνίδι μου.

Νομίζω πλέον πως μ' αυτήν την ομάδα και αυτές τις αλλαγές, δεν χρειάζομαι τπτ άλλο.

https://www.easports.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=kx3aGEwmnTWAz:FFA20PS4

Edited by arkoudos1980
  • Like 2

Από εκεί και μετά αρχίζουν τα ωραία.... Από 16-4 έφτασα 18-11.... Μόλις έκανα το λάθος να σκοράρω σε αγώνα ο Καναδάς φρόντιζε να αποκατασταθεί η τάξη, μην τυχόν τερματίσω elite....

Γενικές παρατηρήσεις. Όσοι δεν έχετε κάνει Mendy τρέξτε να προλάβετε. 

Ο Matuidi με Shadow είναι usable κάρτα με καλά links. Οι άλλοι δύο αμφιβάλλω αν αξίζουν. 

• Like 1

1 hour ago, GiorgosTT said:

Γενικές παρατηρήσεις. Όσοι δεν έχετε κάνει Mendy τρέξτε να προλάβετε. 

Μέχρι πότε είναι αυτός; 

Λογικά από τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη θα ασχοληθώ ξανά και με ψήνει ένα καλό LB για αντικαταστάτη του Carlos.

21 minutes ago, broxopios said:

Μέχρι πότε είναι αυτός; 

Λογικά από τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη θα ασχοληθώ ξανά και με ψήνει ένα καλό LB για αντικαταστάτη του Carlos.

Νομίζω 3 μέρες ακόμα γιατί αλλάζει και η σεζόν και μηδενίζουν τα objectives. Εγω που έμεινα με τον 89 αναγκαστικά κάνω τώρα τον Γάλλο LB από Γερμανία μπας και βγει καλύτερος.

Edited by arkoudos1980
  • Thanks 1

On 7/7/2020 at 11:34 ΜΜ, Hellenes said:

Βασικα θελει να παραδεχτεις δυο πραγματα:

Το κανει επιτηδες για να χασεις

Αυτος που πληρωνει δεν φαινεται γιατι δεν το γραφει στο μετωπο του οτι πληρωσε

Ο φαρδυμυτης μογγολοβολγαρος (απο βολγα ταταρος)  δεν εχει ιδεα

Νομιζει οτι ειναι τυχαιο που χανει ευκαιρειες + λαγκαρει και οταν πανε ολα τα δικα του μεσα δεν κολλαει ξαφνικα

Οι Γερμανοι δεν ειναι βρωμοστομοι απο την πεινα Βολγαροταταροι σε 3κοσμικη χωρα 

Τον φυσανε τον παρα 

Οποτε πληρωνουν και η ΕΑ κολλαει την συνδεση του μπατακιου αφραγκου ζητιανου για να χασει....

Απο τοτε που τεχνιτα παιζω μονο με αδυναμους στο wl σε 300 ματς δεν εχω δει λαγκ ποτε των ποτων ουτε 20:00 σαββατο....

Πως εξηγης το οτι μενω Γιαννενα και οταν παιζω με φιλικα στο fut με φιλο απο Λαρισα ΠΑΝΤΑ μετα το 10' η ομάδα μου με 93 rating αποκτά οne side delay και μετατρεπετε σε bronze τερατουργιμα,η μπάλα σε καρπουζι, οι πασες μου αληθορες με 1 sec delay, broken controls, broken first tuch πασες, τα skill στο OFF, ενω του αντιπάλου το gameplay συνεχιζει ακαθεκτο χωρις delay λες και παιζει kickoff?

Ειναι τοσο broken το παιχνιδι που στην αρχη μας βγαζει ο μετρητης του latensy οτι παιζουμε με 40 ping ενω στην πραγματικότητα ο αντιπαλος μου παιζει με 40 ενω εγω μετα το 10' με "400"...

Μη μου πεις οτι μετραει η φόρμα και στα φιλικά ματς...ποιο πολυ μοιαζει με αστειο σαν δικαιολογια αυτό.

Προφανος το παιχνιδι ειναι ερμαιο των δικτύων. Εχουμε και οι 2 vdsl 50αρες κι ομως ευνοητε ΠΑΝΤΑ ο ενας οσο κι αν εχω πειραματιστει με hardware δοκιμες, μονιτορς , χειρηστηρια, καλωδια, wifi κτλ

Η ιδια σκατοκατασταση. 

Θα προσθεσω και το εξης...

Ο φιλος ειναι div1-2 (δεν quitαρει).

Eγω ειμαι div 10...διοτι quitαρο μονιμος oταν βιωσω ψέμα. Quitαρω ακόμα και αν το σκορ ειναι 0-0 .

To παιχνιδι το ξερω σαν το βρακι που φοραω και ξερω και το ποσο βουτηγμένο είναι στο ψέμα.

Αρα με την λογική την δική σου το παιχνιδι βλεπει οτι ο αντιπαλος μου ειναι "a class" ενω εμενα με θεωρει νουμπακο και μου φορτωνει στη μάπα delay με τη σεσουλα.

Αν ισχυει αυτό τοτε τζάμπα χανουμε την ωρα μας με αυτο το παιχνιδι.

Edited by Mitropoulos1

Η κατάσταση είναι συνδυασμός handicap-momentum-DDA όπως το λένε οι ξένοι, απλά σε συνδυασμό με την μεγάλη μας απόσταση από τους σέρβερ το φαινόμενο επιδεινώνεται. 

Μιλούσα με έναν Άγγλο χτες ο οποίος παίζει πάντα με 20 ms. Δεν έχει delay αλλά υπάρχουν παιχνίδια στα οποία συμβαίνουν τα γνωστά ευτράπελα με τις πάσες στον γάμο του Καραγκιόζη, τα σουτ πάνω στον τερματοφύλακα άσχετα που σημαδεύεις κλπ. 

Το one sided delay έχω καταλάβει ότι προκαλείται από τον broken κώδικα του lag compensation, όπως έμμεσα παραδέχτηκε η ΕΑ σε pitch notes....

Aυτο που με εκνευριζει στο ονλαιν ειναι οταν εχεις χαλια κατευθυντικοτητα....αλλου εχεις το μοχλο αλλου παει!!!! 

ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ ΧΑΛΙΑ (μπορει και ψοφια)  ή ΑΛΛΟΥ!!!!

Καλα οταν σου ΜΠΙΠ εντελως τη φαση και μπορει να ειναι η αρχη μιας καλης δημιουργικης φασης για γκολ τοτε ειναι που στην βιδωνει!!!!

Συνεχίζοντας δυνατά και τον Ιούλιο, έφτασα στην πηγή( 19 νίκες) αλλά νερό δεν ήπια.... Έχασα τον τελευταίο αγώνα ενώ κέρδιζα 3-2 μέχρι το 82. Απλά κάπου εκεί ο Γερμανός έβαλε team pressure και τέλος. Έσβησαν τα φώτα για εμένα. 

Η τεμπελιά των ημερών με οδήγησε να παίξω 28 αγώνες σερί. Δύσκολο να έχεις συγκέντρωση μέχρι το τέλος...

Ο Pogba είναι απίστευτος box to box. Δυνατός στις μονομαχίες και βιρτουόζος με την μπάλα στα πόδια. 

Ερώτηση: είδε κάποιος καμία διαφορά προς το καλύτερο ή το χειρότερο από την περασμένη εβδομάδα που άνοιξε ο σέρβερ της Ιταλίας? Γιατί έχω έχω δει προς το χειρότερο.... Το latency είναι ίδιο αλλά το παιχνίδι απαράδεκτο, χειρότερο και από scripted match σε WL.

13 hours ago, GiorgosTT said:

Ερώτηση: είδε κάποιος καμία διαφορά προς το καλύτερο ή το χειρότερο από την περασμένη εβδομάδα που άνοιξε ο σέρβερ της Ιταλίας? Γιατί έχω έχω δει προς το χειρότερο.... Το latency είναι ίδιο αλλά το παιχνίδι απαράδεκτο, χειρότερο και από scripted match σε WL.

από 78-80 ms που είχα, έπεσα στο 66-68ms. Διαφορά στο gameplay δεν έχω δει. Μη σου πω ότι είναι και χειρότερο....

@siapos

Ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι. Χειρότερο από πριν. Δεν μπορώ να αμυνθώ με τίποτα.