Jump to content
zougaman

FIFA 20 Ultimate Team - Discussion Topic v1

Recommended Posts

13 minutes ago, GiorgosTT said:

Όχι γιατί δεν κάνουν link με τους ακραίους Μπακ σου.

Για να κολλήσουν καλά εκεί θα πρέπει στη θέση του κάντε να περάσω αουαρ και δεξί μπαk να πάρω Emerson!!Παίκτης που μου αρέσει πάρα πολύ επίσης ! 

Ένα άλλο θέμα είναι που να τους βρεις. Νομίζω το sbc του david Luis έχει τελειώσει. Του juan εδώ και καιρό. Αν σκέφτεσαι για χρυσούς κρατά αυτός που έχεις. Κάνε τα swaps, πάρε van der Saar και αγόρασε van Dijk.

Το pack luck συνεχίζεται. Μετά τον SIF Alex Telles της προηγούμενης εβδομάδας, βρήκα σήμερα future star Ikone. Και μάλιστα tradable! Όλες οι υπόλοιπες κάρτες που βρήκα ήταν για τα σκυλιά. 

Έκανα για δεύτερη φορά SBC fut champions και πάλι δεν πήρα κάτι. 

Ολοκλήρωσα και τα icons sbc μου χτες με τον van Der Saar. 

Έφτιαξα επιτέλους την ομάδα μου όπως ακριβώς τη θέλω! Με πολύ Ρεάλ και Ισπανία εννοείται μέσα! 
Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά, το μόνο που θα άλλαζα τώρα είναι να έκανα upgrade στις κάρτες κάποιων παιχτών. 

https://www.easports.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=fO2aZI57nSVCs:FFA20PS4

• Like 1

Πάρε Semedo στην θέση του carvajal. Ο απλός είναι φτηνός και είναι ΜΕΤΑ. 

Αντί για Inaki πάρε base Dalglish. 

Και οποιονδήποτε θέλεις άλλο παίκτη στην θέση του Bale. 

Hello guys..Σήμερα εγινα κάτοχος του fifa και ξεκίνησα να παίζω..Θα ήθελα την βοήθεια σας για το FUT...

Επίσης θα ήθελα βοήθεια για ρυθμίσεις στο controller...

Μια βοήθεια σημαντική είναι να μην το ξεκινησεις καθόλου. 

Μόλις τελείωσε το χειρότερο με διάφορα wl. Delay σε κάθε αγώνα με τις πάσες να μην βγαίνουν πότε, τα τάκλιν να πιάνουν με την τρίτη, το ΑΙ να πετάει χαρταετό κλπ. Γίνανε μάγκες πάλι οι Γερμανοί. Ακόμα και σε αγώνες που κέρδισα τα ίδια. Ξεκίνησα με 11-2. Τελείωσα με 16 νίκες και τα υπόλοιπα παιχνίδια στον κουβά. Έχασα το μέτρημα από τις ήττες. Μόνο 2 ή τρία παιχνίδια άξιζε να χάσω. Το matchmaking ήταν καλό σήμερα αλλά τι να το κάνω. Προτιμώ να χάνω από καλές ομάδες και καλούς παίκτες παρά αυτό το αισχος. 

Πραγματικά δεν ξέρω τι ώρα μπορώ να παίξω. Κυριακή πρωί lag από τις 8. Σάββατο παίζεις καλά μέχρι τις 9. Παρασκευή ούτε για αστείο. Εδώ και τρεις εβδομαδες κολλάει και Δευτέρα ξημερώματα. Αλλά σήμερα ήταν τελείως αδύνατο να παίξεις. 

Στο επόμενο wl θα σταματήσω στις 14 νίκες. Έτσι και αλλιώς τα μπόνους είναι γελοία. 

10 hours ago, Darap21 said:

Hello guys..Σήμερα εγινα κάτοχος του fifa και ξεκίνησα να παίζω..Θα ήθελα την βοήθεια σας για το FUT...

Επίσης θα ήθελα βοήθεια για ρυθμίσεις στο controller...

Καλημέρα! 

Πες μας τις απορίες σου και θα σε βοηθήσουμε! 

Με τα χειριστήρια τι θέμα έχεις;

griezman ή Ικονε την νέα κάρτα που έβγαλαν για Cm; TΤι λέτε;

Edited by JrdGr

1 hour ago, JrdGr said:

griezman ή Ικονε την νέα κάρτα που έβγαλαν για Cm; TΤι λέτε;

Βασικά για cm δεν κάνει κανένας από τους 2. Cam ο Ikonè είναι σαφώς καλύτερος.

• Like 1

12 hours ago, GiorgosTT said:

Μια βοήθεια σημαντική είναι να μην το ξεκινησεις καθόλου. 

Μόλις τελείωσε το χειρότερο με διάφορα wl. Delay σε κάθε αγώνα με τις πάσες να μην βγαίνουν πότε, τα τάκλιν να πιάνουν με την τρίτη, το ΑΙ να πετάει χαρταετό κλπ. Γίνανε μάγκες πάλι οι Γερμανοί. Ακόμα και σε αγώνες που κέρδισα τα ίδια. Ξεκίνησα με 11-2. Τελείωσα με 16 νίκες και τα υπόλοιπα παιχνίδια στον κουβά. Έχασα το μέτρημα από τις ήττες. Μόνο 2 ή τρία παιχνίδια άξιζε να χάσω. Το matchmaking ήταν καλό σήμερα αλλά τι να το κάνω. Προτιμώ να χάνω από καλές ομάδες και καλούς παίκτες παρά αυτό το αισχος. 

Πραγματικά δεν ξέρω τι ώρα μπορώ να παίξω. Κυριακή πρωί lag από τις 8. Σάββατο παίζεις καλά μέχρι τις 9. Παρασκευή ούτε για αστείο. Εδώ και τρεις εβδομαδες κολλάει και Δευτέρα ξημερώματα. Αλλά σήμερα ήταν τελείως αδύνατο να παίξεις. 

Στο επόμενο wl θα σταματήσω στις 14 νίκες. Έτσι και αλλιώς τα μπόνους είναι γελοία. 

Καλημέρα! 

Πες μας τις απορίες σου και θα σε βοηθήσουμε! 

Με τα χειριστήρια τι θέμα έχεις;

Θυμάμαι απο το fifa 17 που έκανα κάτι ρυθμίσεις για τα σουτ τις πασες(Semi...manual..assisted κλπ) 

Στο FIFA 17 έκανα πλασέ με το R2/RT τώρα το κάνει???

Στο FUT έχασα λίγο την μπαλα.. :P 

Δεν θυμάμαι τπτ απο fut...Τώρα π έχω μια ομάδα πως την ξεκουράζω??? 

Παίζεις εναλλάξ squad battles με τους αναπληρωματικούς να ξεκουρασεις βασικούς. Τα squad battles δίνουν και πακέτα κάθε Δευτέρα. Αν κάνεις objectives στα φιλικά οι παίκτες δεν χάνουν fitness ούτε συμβόλαια ούτε αγώνες οι δανικοι.Φιλικα παίζεις άφοβα με την καλή ομάδα συνέχεια. 

Edited by Nik
  • Love 1

Σε λίγα λεπτα θα μπω να στριμαρω..όποιος θέλει μπορει να μπει..Δεν ξέρω να παίζω καλα μην τρομάξετε 

• Love 1
  • Like 1

Εγώ έκανα ένα μήνα να μάθω την άμυνα. 😄Αλλά παίζω λίγο τουτο λιγο το άλλο, χαλαρά να περνάει ευχάριστα η ώρα. 

Edited by Nik

από τα icon swaps2 πήρα τον Blanc. Επειδή βαριόμουν, έκανα και κάποια sbc που βρισκονται στον πάγκο (POTM Mane - POTM Aguero κλπ)

https://www.easports.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=e6Je8gkknSWYm:FFA20PS4

• Love 1
  • Like 2

Έπειτα από χρόνια PES είπα να γυρίσω λιγο στο φιφα. Δε θα σχολιάσω το πόσο μουφα είναι το gameplay στο online, θέλω απλά να ρωτήσω 2-3 πράγματα που ίσως δεν κατάλαβα καλά.

1) τα chemistry styles είναι σημαντικά; Ανεβάζουν τα highlighted stats του παίχτη, η ρίχνουν κάποια άλλα του για να ανέβουν τα συγκεκριμένα;

2) από online αν κατάλαβα καλά το μόνο που μπορείς να κάνεις έιναι να παίζεις rivals, και αν συγκεντρώσεις πόντους περνάς για το τουρνουά του ΣΚ; Ρε παιδιά για κάθε νίκη μου δίνει 30 πόντους και θέλει 2000 για να περάσω, με απλούς υπολογισμούς πρέπει να ξημεροβραδιασω για να πάω κάποια στιγμή. Σωστά;

3) offline squad battles παίζετε καθόλου; Αξίζει τον κόπο; Έχω αυτή την ομάδα, πάω πουθενά στη μάχη με τα μεγαθήρια;

https://www.easports.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=i0cPeupub67c:FFA20XBO

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by aggeloszog
  • Like 1

1) Το chemistry είναι πολύ σημαντικό για να βελτιώνεις τα χαρακτηριστικά που σε ενδιαφέρουν σε κάθε παίκτη. Πχ δεν σε ενδιαφέρει το defense του Aguero, όποτε δίνεις βελτίωση στο σουτ του.

2) Όταν μαζέψεις 2000 πόντους και παίξεις στο πρώτο WL, προσπάθησε να κερδίσεις 11 αγώνες. Αυτό σου εξασφαλίζει μπόνους 2000 πόντους όποτε παίζεις στο επόμενο αυτόματα χωρίς να χρειάζεται να ξαναμαζεψεις πόντους. Υπόψιν ότι τα μπόνους του WL. Επίσης όσο ανεβαίνεις division αυξάνονται οι πόντοι από κάθε νίκη όποτε μαζεύονται πιο γρήγορα. 

3) Τα sauad battles ΔΕΝ είναι offline. Πάλι στον σέρβερ της fifa παίζεις, απλά με το ΑΙ. Δηλαδή έχεις τα ίδια θέματα που έχεις και στα rivals με delay κλπ. Εκεί αν δεν είσαι μάγος να παίζεις όλους τους αγώνες στο Legendary και να μαζεύεις πάνω από 100.000 αξίζει να ασχοληθείς τόσο όσο να μαζέψεις περίπου 45.000 ώστε να τερματίσεις Elite 1 και να πάρεις 2 rare players pack Δευτέρα 2 τα ξημερώματα. 

Η ομάδα σου είναι αξιοπρεπής. Να προσπαθείς να αγοράζεις γρήγορους και ευκίνητους παίκτες, βοηθάνε όταν έχει πολύ λαγκ. Πχ με την πρώτη ευκαιρία στείλε τον Kane σε κάποιο SBC.

Με τα μεγαθήρια δεν μπορεί κανένας να τα βάλει, αλλά το παιχνίδι θα σε βοηθήσει να κάνεις αρκετές νίκες. 

Edited by GiorgosTT
  • Like 1

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο!

1) δηλαδή αν βάλω chemistry style που ανεβάζει τα σουτ και τη δύναμη, η ταχύτητα τι θα απογινει; Θα πέσει η απλά δε θα ανέβει;

2) είμαι division 8 και θεωρώ πολύ δύσκολο να ανέβω, όλοι με όσους παίζω έχουν ομάδες 87ρες κι εγώ 80... Δε με βλέπω να περνάω ποτέ στο WL και βάσει χρόνου που αφιέρωνω.

Ps: εδώ μια ερώτηση: με βάζει και παίζω μόνο με παίχτες ίδιας κατηγορίας; Γιατί κάποιοι είναι καλοί και κάποιοι όχι. Επίσης τι φάση με τις φανέλες; Έχω στην ομάδα μου φανέλες της ΑΕΚ και ο αντίπαλος τυχαίνει σχεδόν πάντα με τις away φανέλες της ΑΕΚ.

3) δίκιο έχεις, single player εννοούσα.. Εγώ πάντως λαγκ έχω μηδενικό. Την πρώτη βδομάδα κατάφερα άνετα να βγω elite και μάλιστα παίζωντας σε 30 αγώνες μόνο, τώρα δεν ξέρω αν είναι εφικτό το 51-100 ρανκ.

Η ομάδα φθηνή είναι αλλά απορώ αν και πως θα πάρω special κάρτες. Τον Kane τον αγόρασα χθες για 28000 και με chemistry που ανεβάζει ταχύτητα θα τον κρατήσω.

PS: gamertag--> aggeloszog93

Edit: μόλις κατάλαβα ότι οι πόντοι που μαζεύεις δε μηδενίζονται ανά βδομάδα, άρα ίσως σε βάθος 4 εβδομάδων μπω στο πρώτο WL.

Edited by aggeloszog

1) Θα ανέβουν τα stats που δίνει το κάθε chemistry style. Τα άλλα θα μείνουν ίδια με την προϋπόθεση ότι έχεις 100 στην ομάδα και 10 στον παίκτη. Αν έχεις χαμηλό chemistry σε παίκτη ή συνολικά στην ομάδα θα πέσουν.

2) Οι κατηγορίες αυτή την στιγμή είναι broken. Κανονικά παίζεις με παίκτες της ίδια κατηγορίας. Πολλοί παίκτες πέφτουν επίτηδες κατηγορία για βρουν πιο εύκολους αντιπάλους και να κάνουν τα objectives. Για αυτό μπορεί να πετύχεις παίκτη με ΜΕΤΑ ή God squad σε χαμηλή κατηγορία. Μην σε νοιάζει κάποια στιγμή θα τελειώσουν τα icon swaps και θα πάνε όλοι στην κατηγορία τους. 

3) Λαγκ έχεις συγκεκριμένες ώρες της ημέρας. Βασικά έχεις τις περισσότερες ώρες της ημέρες εκτός από νωρίς το πρωί και αργά το βράδι. Έχεις αλλά δεν το καταλαβαίνεις γιατί είσαι αρχάριος με αργή ομάδα και παίζεις αργά χωρίς πολλά skills λογικά. Όταν ανέβεις επίπεδο θα το καταλάβεις. 

Αν θέλεις να ανέβεις κατηγορίες ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ να αγοράζεις κάρτες με pace κάτω από 85. Γενικά ρωτά τι θέλεις να πάρεις για να παίρνεις μια γνώμη από τα παιδιά εδώ που είναι πολύ έμπειροι. Αν και τον πήρες σε καλή τιμή είχες πολύ καλύτερες επιλογές σε αυτά τα coins. 

Special κάρτες μπορείς να πάρεις αυτή την στιγμή free  κάνοντας τα objectives που έχει. Επίσης αν είσαι (πολύ) τυχερός θα βρεις σε φακελάκια. Διαφορετικά τις αγοράζεις αλλά κοστίζουν.

Επίσης δεν αγοράζεις ποτέ φακελάκια εκτός από χάλκινα με 400 coins για να κάνεις farming. 

Απογοητεύομαι όσο παίζω δυστυχώς με το gameplay, είναι τέρμα μπαλαρινε και νικάει αυτός που έχει μάθει όλες τις ηλίθιες τριπλες και χοντροκομμένα skills..Επίσης το να ακούω ότι παίχτες όπως kane ibrahimovic benzema κτλ είναι άχρηστοι για το σκοπό του παιχνιδιού, μάλλον με οδηγεί στο να γυρίσω στα γνώριμα εδάφη.

Πάντως ευχαριστώ πολύ και πάλι, θα επανέλθω με νέες απορίες...

Υγ: αυτό με τις φανέλες τι φάση; Επίτηδες το κάνει το παιχνίδι και βλέπω όλους τους αντιπάλους με τις εκτός έδρας της ΑΕΚ;

16 hours ago, aggeloszog said:

Απογοητεύομαι όσο παίζω δυστυχώς με το gameplay, είναι τέρμα μπαλαρινε και νικάει αυτός που έχει μάθει όλες τις ηλίθιες τριπλες και χοντροκομμένα skills..Επίσης το να ακούω ότι παίχτες όπως kane ibrahimovic benzema κτλ είναι άχρηστοι για το σκοπό του παιχνιδιού, μάλλον με οδηγεί στο να γυρίσω στα γνώριμα εδάφη.

Να ξέρεις καμία κάρτα δεν είναι άχρηστη στο φιφα. ίσως το πιο ενδιαφέρον κομμάτι του παιχνιδιού. Αν ρωτήσεις εδώ μέσα την γνώμη πχ για τον Κανε θα δεις πως οι μισοί θα σου πουν είναι καρτάρα και οι άλλοι μισοί πως δεν βλέπετε. Ο κανόνας είναι πως χρησιμοποιείς όποιον γουστάρεις εσύ και όποιος είναι πιο κοντά στο στυλ παιχνιδιού σου.

Μπορεί να ακούς πως ο Neymar είναι κορυφαίος και να τον πάρεις και να σου φανεί μέτριος. Σκέψου εγώ τον Laporte τον είχα ξεγραμμένο στην αρχή γιατί διάβαζα πως είναι αργός.....πλέον είναι αναντικατάστατος δεν τον αλλάζω με καμία άλλη κάρτα.

φτιάξε την ομάδα με τους παίκτες που γουστάρεις παίξε χαλαρά το παιχνίδι μπες και σε κανέναν wl να δεις και εκεί πως είναι ο ανταγωνισμός και πίστεψε με θα το αγαπήσεις λίγο παραπάνω. Αν το πάρεις στα σοβαρά θα σε κάνει να το μισήσεις !

Ευχαριστώ και πάλι πολύ!

Ματς τα οποία με το που ξεκινάνε εκεί που δείχνει πανοραμικά το γήπεδο κλείνουνε και το μετράει σαν ήττα, είναι cheater ο αντίπαλος;

Αποφάσισα να δοκιμάσω να παίξω τους μισούς αγώνες Σάββατο βράδι.

Το matchmaking είναι εύκολο έως αστείο. Βέβαια το λαγκ είναι απίστευτο. Δεν με βλέπω να κάνω καλό σκορ στο τέλος αλλά FIFA 20 είναι αυτό, ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει. 

Σήμερα το πρωί αγόρασα τον αγαπημένο μου παίκτη από όταν ήμουν παιδί και σίγουρα θα με βοηθήσει στους υπόλοιπους αγώνες μου. Prime icon Javier Zanetti!