Jump to content
zougaman

FIFA 20 Ultimate Team - Discussion Topic v1

Recommended Posts

6 minutes ago, Mean_Machine said:

Θα συμφωνήσω εν μέρη με αυτά που λες και αυτό γιατί μέχρι και πέρυσι υπήρχαν διάφορα σπαστικά exploits πχ finess σουτ έξω από την περιοχή που ήξερες ότι 9/10 θα γράψουν.Οι άμυνες και το ΑΙ ήταν πολύ ανώτερα σε σχέση με φέτος αλλά ερχόταν ο άλλος από το πουθενά σου έκανε μια μη ρεαλιστική μπαρούφα και ξαφνικά έτρεχες να μαζέψεις τα ασυμμάζευτα.Εμένα αυτό δεν μου άρεσε για αυτό και δεν πολυασχολήθηκα.

Φέτος είναι η μοναδική χρονιά μετα το 13(άντε να βάλω και το 16) που το παιχνίδι δεν έχει τρανταχτά exploits.Προσωπικά δεν έχω φάει γκολ που να έχω κατηγορήσει το παιχνίδι.ΝΑΙ το παραδέχομαι,το είχα πει και στο demo άλλωστε,ότι η manual άμυνα και το ping pong στις πάσες μου προκαλούν αηδία και στην αρχή ήμουν όσο αρνητικός γίνεται με το παιχνίδι.Ομως ευτυχώς συμμάζεψαν το χάλι με τα σουτ που έμπαιναν για πλάκα στο demo και πλέον το παιχνίδι έχει φτάσει σε ένα σημείο που κερδίζει ο καλύτερος και όχι ο τυχερός ή αυτός που ξέρει να εκμεταλλεύεται τις αδυναμίες του παιχνιδιού.Φυσικά στο FUT(RIVALS & WL) παίζει ρόλο και η ομάδα του αντίπαλου το οποίο είναι λογικό να δίνει ένα πλεονέκτημα.Εννοείται ότι προτιμώ σφιχτές άμυνες και καλύτερη αμυντική λειτουργία από μόνη της μέσα στο παιχνίδι αλλά αφού μπορώ να το συμμαζέψω με τις τακτικές τότε χαλάλι του.

Όλα αυτά τα λέει ένας άνθρωπος που κράζει την ΕΑ κάθε χρόνο για την αδιαφορία που δείχνει ως προς την εξέλιξη του gameplay.Τουλάχιστον φέτος παίζουμε ανθρώπινα κατά τη γνώμη μου.

Συμφωνώ για τα exploits,  απλά θεωρώ ότι για αυτό το λόγο άφησαν πιο χαλαρό το παιχνίδι επιθετικά και αμυντικά. Για να κοπάσουν οι γκρίνιες και οι κλαψες από παιχτακια που είχαν μάθει να παίζουν μόνο μετά κωλοexploits.

Για αυτό και εξηγούνται (ok, όχι στο 100%) αυτές οι μεγάλες διακυμάνσεις στα σκορ.

Π.χ. νικάς 3-0 ή χάνεις 3-0 Στο 30' και νοιώθεις σχεδόν πάντα ότι θα γίνει η ανατροπή (όπως και γινεται).

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το τελευταίο μου ματς στις 4 το πρωί. Υποδειγματικός αντίπαλος, ωραία μπάλα, ευκαιρίες, δοκάρια εκατέρωθεν, τελικές σχεδόν ίδιες, 17(14) εγώ 15(12) αυτός, κόρνερ 6-6, από 2 δοκάρια, τρομερές αποκρούσεις, και όμως Νικησα 7-1. Και δεν τα παράτησε ούτε όταν έφαγε 3,4,5, συνέχισε το παλληκάρι στον ίδιο ρυθμό, κι αν δεν έβλεπες το σκορ θα νόμιζες ότι είναι ντερμπαρα. Τα ίδια έχω πάθει κι εγώ σε αλλά ματς (Καλά, δε ξεχνάω το επικό 6-6 από 0-5 που εχανα, το εχω γράψει κιόλας).

Τι να πω, από πλευράς διασκέδασης το παιχνίδι πιάνει ταβάνι, απλά το ξενέρωμα πέφτει ώρες ώρες σε αυτά τα σκορ...

Τα τάκτικς πλέον παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στην ροή του παιχνιδιού .  Σε σχέση με πέρυσι ο τρόπος που παίζεται ο αγώνας με τα ίδια τάκτις είναι διαφορετικός. Πέρυσι έπαιζα μόνο pressure on heavy touch Και φέτος αν το βάλω τρώω ένα τσουβάλι γκολ. Το balance φέτος είναι από τα καλύτερα τακτικς . Η προσθήκη των τακτικών  ήταν πολύ σημαντική για το παιχνίδι αλλά θα πρέπει να υπάρξει μία σταθερότητα σε αυτό που επιλέγεις και σε αυτό που σου παρουσιάζεται μέσα στο παιχνίδι. Είναι επιλογές που πραγματικά έχουν βάθος στην ανάπτυξη του παιχνιδιού  και μεγάλα ρίσκα για την εταιρεία.

Φυσικά θα υπάρχουν και αντιδράσεις του τύπου "ρε παιδιά manager παίζουμε" . Άρα πρέπει να είναι απλές οι επιλογές και να μην επηρεάζουν σε τεράστιο βαθμό το Gameplay.

• Like 4

27 minutes ago, Bakogoal said:

Λοιπόν πως σας φαίνεται το TEAM;

https://www.easports.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=dEwDjeoTnR1aw:FFA20PS4

Tι αλλαγές να κάνω;Τι όριο έχει αυτό το team;Mπορεί να σταθεί σε d4;

Κυριάκο πόσα coins έχεις συνολικά?Επίσης για να είσαι ανταγωνιστικός θα πρέπει να φτιάξεις μία ομάδα και όχι δύο.

13 minutes ago, Mean_Machine said:

Κυριάκο πόσα coins έχεις συνολικά?Επίσης για να είσαι ανταγωνιστικός θα πρέπει να φτιάξεις μία ομάδα και όχι δύο.

Mηδέν COINS.Μία ομάδα έχω,18 παίκτες ετοιμοπόλεμους.

Αυτή η ομάδα Νικ,μέχρι τι DIV στέκεται κατά την γνώμη σου;

45 minutes ago, Bakogoal said:

https://www.easports.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=dEwDjeoTnR1aw:FFA20PS4

Terstegen....ότι και να έχεις φέτος ξεκινάς απο τερστεγκεν και με 0 chemistry.

Umtiti για Hermoso Vidal σε Herrera.

Τον Vidal τον βάζεις να πάει ανάμεσα απο τα Cb. Το LB και RB stay back on def. Τον Partey να προωθείται και όλα τα  άλλα δεν τα ακουμπάς.

Άμυνα Balance

Width 6 ή 7

Depth 3

Επίθεση

Width 3 ή 4

Players I B 3 ή 4

Αμύνεσαι με το CDM με L2 κολλημένο και κυκλικές κινήσεις στον χώρο.

Και ένα τιπ: Όταν έχετε γομάρια επιθετικούς πχ Lukaku και εκτελείτε ελεύθερο μην πηδάτε για κεφαλιά μην πατάτε γενικά κάποιο κουμπί απλά κινηθείτε προς την μπαλα  με μεγάλο ποσοστό την στοπάρει με το στήθος . Δεν ξέρω αν ισχύει και για τους πιο μικρόσωμους. 

Η ομάδα σου πάει div4 πιστεύω με πολύ προσεκτικό gameplay.

Edited by JrdGr
  • Like 2
  • Thanks 1

και μπορεί να μου πεις γιατί να βάζω το LCDM να πάει πίσω και όχι το RCDM. Λοιπόν έχω παρατηρήσει πως όταν κάνουμε επιθέσεις και εμείς και οι αντίπαλοί στην δεξιά εστία όπως βλέπουμε την οθόνη οι κατεβασιές γίνονται από το RW-RM . Όταν κάνουμε επίθεση στην αριστερή εστία πάλι από το RW-RM. Άρα η αριστερή πλευρά πρέπει να είναι πιο καλά θωρακισμένη από την δεξιά.....:kapnogono::kapnogono::kapnogono:

Σε έκαψα το ξέρω με αυτό που έγραψα αλλά έτσι το αντιλαμβάνομαι :hehe:

• Haha 2

Ισχύει,το έχω σκεφτεί και γω αυτό χαχαχαχ

• Haha 2

11 hours ago, Bakogoal said:

Ωραίο team για πάγκο. Τους έχω όλους, αλλά βασικοί μόνο ο ΡΟΝΤΡΙΓΚΑΡΟΣ (101 γκολ σε 93 ματς), κι αυτός σε εναλλαγή με Μπενζεμα και Σουαρεζ, Καρβαχαλ, Κορέα, Μαρσελο. 

Πέρα απο την πλάκα, αν το κατέχεις το τόπι, βάλεις και σωστά chem styles, μια χαρά ομάδα είναι.

Υ.Γ. Θέλω να σε παίξω κανένα φιλικό όπως και τον MeanMachine.

12 hours ago, JrdGr said:

Τα τάκτικς πλέον παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στην ροή του παιχνιδιού .  Σε σχέση με πέρυσι ο τρόπος που παίζεται ο αγώνας με τα ίδια τάκτις είναι διαφορετικός. Πέρυσι έπαιζα μόνο pressure on heavy touch Και φέτος αν το βάλω τρώω ένα τσουβάλι γκολ. Το balance φέτος είναι από τα καλύτερα τακτικς . Η προσθήκη των τακτικών  ήταν πολύ σημαντική για το παιχνίδι αλλά θα πρέπει να υπάρξει μία σταθερότητα σε αυτό που επιλέγεις και σε αυτό που σου παρουσιάζεται μέσα στο παιχνίδι. Είναι επιλογές που πραγματικά έχουν βάθος στην ανάπτυξη του παιχνιδιού  και μεγάλα ρίσκα για την εταιρεία.

Φυσικά θα υπάρχουν και αντιδράσεις του τύπου "ρε παιδιά manager παίζουμε" . Άρα πρέπει να είναι απλές οι επιλογές και να μην επηρεάζουν σε τεράστιο βαθμό το Gameplay.

Ώπα...pressure on heavy touch παίζω κι εγώ από πέρυσι. Ρε λες να είναι αυτό που έχω τα σκορ πολο;  😝

Edit: @Bakogoal Καλά, Τερ Στεγκεν ΣΤΗΝΕΙΣ ΛΩΚΟ και τον αγοράζεις ΧΘΕΣ! Όπως τα λέει ο @JrdGr Τρομακτικός GK, μακράν ο κορυφαίος του παιχνιδιού.

@JrdGr φιλε είσαι ωραίος και γνωστής πολύ καλός. Εννοείται να παίξουμε κανένα φιλικό.

• Haha 1

Κύριοι το παιχνίδι έχει αρχή και τέλος.

Πειραματιστηκα αρκετά με τις τακτικές και πλέον η ομάδα πετάει σε d5 βέβαια αλλά με κατάλληλες προσθήκες θα σταθεροποιηθει πιο ψηλά . Στόχος η 3 για φέτος,θεωρώ πως στην 2 και 1 υπάρχουν οι pay2win.

Παίζω με cover wing και τα δύο αμυντικά χαφ,κλείνω συνεχώς χώρους και σήμερα έκανα πέντε νίκες χωρίς να υπάρχει υποψία γκολ από τους αντιπάλους.

Πρεπει να βελτιωσω τα τελειωματα μου τώρα,η άμυνα έστρωσε.

• Like 1

Εγώ πάλι ενώ μέχρι και πριν το update της Τρίτης (#6) δεν είχα χαλαστεί κυριολεκτικά ούτε από μια ήττα, χθες και σήμερα είμαι στο τσακ για uninstall. Νιώθω ότι δεν μπορώ να αμυνθώ ενώ διαβάζω τις πάσες και το παιχνίδι του αντιπάλου αλλά ούτε και να επιτεθώ σε οργανωμένη άμυνα, συν ότι οι παίχτες μου ώρες-ώρες κοιτάζουν σαν χάνοι, περνάει η μπάλα από δίπλα τους και δεν κάνουν κίνηση.

Εντωμεταξύ αν έχω καταλάβει σωστά όλοι κυνηγάνε τα sweaty, πατάνε περιοχή απ΄το πλάι και ψάχνουν την πάσα σε κάποιον επιθετικό που ακολουθεί.

Tι να πω, ίσως πρέπει να ξαναλλάξω το drop back στην άμυνα σε balanced αν και δεν νομίζω, μετά το update μου μοιάζει ένα κακό FIFA. Μου φαίνεται ότι φέτος θα μείνω από νωρίς χωρίς ποδοσφαιράκι.

• Like 1

Επανέρχομαι σήμερα μετά από περαιτέρω παιχνίδια σε rivals. Όπως το είχα φανταστεί, ούτε τα συστήματα έφταιγαν ούτε κάτι παρόμοιο, το παιχνίδι κάνει τα δικά του ώρες-ώρες και ελπίζω να μην είναι cheat γιατί διάβασα κάτι για trainers κτλ.

Ενημερωτικά να πω ότι δεν είμαι σε fast path και δεν το κάνω καθαρά λόγο απόστασης με το dslam, η γραμμή μου όμως είναι καθαρή. Το connection quality indicator παίζει συνήθως από δύο παύλες εως τρεις με τέσσερις, πέντε δεν έχω δει ποτέ, κρατήστε το αυτό. Παρατήρησα λοιπόν ότι όταν παίζω με αντίπαλους στις τρεις παύλες ενώ το παιχνίδι κυλάει ομαλά με σχεδόν καθόλου delay, νιώθω ότι οι αντίπαλοι μου έχουν τεράστιο πλεονέκτημα. Τους βλέπω να αλλάζουν πάσες δαιμονισμένα ενώ οι αμυντικοί μου κουτουλάν μεταξύ τους, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει όταν παίζω με 2 παύλες, στις 2 το παιχνίδι έχει ελάχιστο delay που αρκετές φορές δεν γίνεται αντιληπτό ή προσαρμόζομαι και δεν το αισθάνομαι, δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα και σε καμία περίπτωση δεν διαμορφώνει το αποτέλεσμα. Τέλος να αναφέρω ότι φέτος ξέχασα να κάνω port forwarding κάτι το οποίο θα κάνω σήμερα και θα γράψω εντυπώσεις, αν και δύσκολα πιστεύω ότι φταίει αυτό.

Στα υπόλοιπα είμαι Div 5 όπου με λίγο προσοχή θα μπορούσα να ήμουν ίσως και καλύτερα, αν και πιστεύω ότι κάπου εκεί είναι το ταβάνι για μένα και από θέμα skills και από θέμα ομάδας.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές είναι καλό και σε καμία περίπτωση με το περιεχόμενο που έχει δεν λες ότι πέταξα τα λεφτά μου, δυστυχώς όμως παραμένει FIFA. Πολύ ανάλαφρη η αίσθηση παικτών και μπάλας, λες και παίζουν στο φεγγάρι και υπάρχει έλλειψη βαρύτητας.

• Like 1

Να πω πως δεν κερδίζω ή πάω τρένο στην 5 αλλά είμαι σε όλα τα ματς ευχαριστημένος,παίζω όπως θέλω,ελέγχω το ματς.

Τώρα αν σε κάποιο ματς έχω δέκα τετ α τετ,δοκάρια και χάσω,OK δεν ξενερωνω,συμβαίνουν αυτά.

Το θέμα είναι πως πλέον ελέγχω το κέντρο και την άμυνα,πολύ σημαντικό για να απολαμβάνω το game.

23 hours ago, BasilhsGR said:

Εντωμεταξύ αν έχω καταλάβει σωστά όλοι κυνηγάνε τα sweaty, πατάνε περιοχή απ΄το πλάι και ψάχνουν την πάσα σε κάποιον επιθετικό που ακολουθεί.

Αυτό το πράγμα που γράφεις . Πραγματικά στα 20 γκολ τα 15 μπαίνουν με αυτό το τρόπο. Ειδικά αν έχεις delay......το καταλαβαινει ο αντίπαλος και τα βάζει τα γκολ με αυτόν τον τρόπο. Επίσης όταν βλέπεις ότι ο αντίπαλος αλλάζει πάσες κάνει σουτ και τριπλές και συ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι ...,...αυτό είναι το delay ή κακό ίντερνετ θα έλεγα εγώ...,

• Like 1

Λοιπόν, άντε γαμ@@@@σου κι εσύ ea.

Άντε γαμ@@@τε αμπαλα πληρωμένα ζώα.

Πρώτο μου@@@@ανο με δανεικό Αγκουερο να βάζει 4 γκολ σε 4 σουτ, και το σκριπτ να γαμ@@@ται. Καθυστερήσεις, τετατετ άουτ με Σουαρεζ, Μπενζεμα, ξεψυχισμενα σουτ πάνω στο τέρμα.

Δεύτερο, ένα εκνευριστικό μου@@@νο, 2 σουτ 2 γκολ με σωρεία ευκαιριών απο μενα. Ανατρέξω σε 3-2 στα 75,80,88....Κλέβει με Κορονα από την περιοχή του περνάει όλη την ομάδα μου, και από το ύψος σχεδόν του κόρνερ σουτ και 3-3 στο 91 (με 3 λεπτά καθυστερήσεις). Κάνω σέντρα, αναπηριαζουν οι παίκτες μου, κλέβει μπάλα περνά όλη την ομάδα πάλι, πάλι με τον Κορονα και 3-4 στο 93.....

Ψόφο λοιπόν, ψοφο στη μ@λ@κια

Προσωπικά τέλος τα ποδοαφαιρακια της κακιάς ώρας από μένα. Είμαι κάποιας ηλικίας, έχω ανήλικο παιδί, θέλω την ηρεμία μου.

Να είστε καλά όλοι εδώ στο φόρουμ, ίσως κάποτε τα ξαναπούμε. 

Αηδιασα πλέον με τα πανηγυρακια Καναδών και Ιαπώνων. 

Πραγματικά Sensible Soccer και Kick Off μόνο οπότε έχω χρόνο.

Χαιρετώ σας

• Like 1
  • Thanks 1

Σε μένα όλα καλά,11 νίκες σε 16 παιχνίδια στο πρώτο μου wl.

Ωραία μπάλα,στρωτο ποδόσφαιρο,με 65-35% κατοχή υπέρ μου σε όσα ματς κέρδισα .

Δύο ήττες στα πέναλτι,και τρεις ήττες πολύ οριακες στην παράταση από ανώτερες ομάδες με ισαξιους αντιπάλους.

Συνεχίζουμε.

• Love 1

6 hours ago, SkyloMethIR said:

Λοιπόν, άντε γαμ@@@@σου κι εσύ ea.

Άντε γαμ@@@τε αμπαλα πληρωμένα ζώα.

Πρώτο μου@@@@ανο με δανεικό Αγκουερο να βάζει 4 γκολ σε 4 σουτ, και το σκριπτ να γαμ@@@ται. Καθυστερήσεις, τετατετ άουτ με Σουαρεζ, Μπενζεμα, ξεψυχισμενα σουτ πάνω στο τέρμα.

Δεύτερο, ένα εκνευριστικό μου@@@νο, 2 σουτ 2 γκολ με σωρεία ευκαιριών απο μενα. Ανατρέξω σε 3-2 στα 75,80,88....Κλέβει με Κορονα από την περιοχή του περνάει όλη την ομάδα μου, και από το ύψος σχεδόν του κόρνερ σουτ και 3-3 στο 91 (με 3 λεπτά καθυστερήσεις). Κάνω σέντρα, αναπηριαζουν οι παίκτες μου, κλέβει μπάλα περνά όλη την ομάδα πάλι, πάλι με τον Κορονα και 3-4 στο 93.....

Ψόφο λοιπόν, ψοφο στη μ@λ@κια

Προσωπικά τέλος τα ποδοαφαιρακια της κακιάς ώρας από μένα. Είμαι κάποιας ηλικίας, έχω ανήλικο παιδί, θέλω την ηρεμία μου.

Να είστε καλά όλοι εδώ στο φόρουμ, ίσως κάποτε τα ξαναπούμε. 

Αηδιασα πλέον με τα πανηγυρακια Καναδών και Ιαπώνων. 

Πραγματικά Sensible Soccer και Kick Off μόνο οπότε έχω χρόνο.

Χαιρετώ σας

Θα σου πω κάτι μπας και σε ηρεμήσω. Μετά και το update #6 της Τρίτης το οποίο λογικά σε εσάς ακόμα δεν είναι διαθέσιμο, κατέληξα χθες να το βάλω αγγελία ήρεμα κι ωραία, ούτε πίεση ανέβασα ούτε τίποτα, το έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι δεν αξίζει να χαλιέμαι ούτε λεπτό για το PES και το FIFA, στις ηλικίες που είμαστε έχουμε πολύ σημαντικότερα καθημερινά προβλήματα... Ίσως να μην φταίει το FIFA αλλά εμείς εφόσον γνωρίζουμε ότι έτσι λειτουργεί και ότι έχει μεγάλες απαιτήσεις σε χρόνο. Χθες είχα παρόμοια περιστατικά με τα δικά σου,  δεν θυμάμαι ακριβώς 3 ή 4 παιχνίδια πήγα να παίξω με όρεξη και τα έκανα όλα rage quit (ακόμα και σε ισοπαλία) γιατί fυck logic χειρότερα κι απ΄το φετινό PES, το έκλεισα το έβαλα αγγελία και πήγα για καφέ, είδα και τις παιχνιδάρες Λίβερπουλ-Σίτυ και ΠΑΟ-ΑΕΚ και άντε γεια. Και για να κλείσω αυτό το κομμάτι θα πω ότι η ΕΑ στην πλατφόρμα του PC δεν επιτρέπει στους παίχτες της να λαμβάνουν μέρος σε επίσημα τουρνουά γιατί λένε στο PC υπάρχουν πολλά cheats!!! Δηλαδή παραδέχονται ότι είναι ξέφραγο αμπέλι και δεν κάνουν τίποτα!! LMAO ρε μαλάκες, έφυγα από το PES για να μην μου κάνουν lagcheat και ήρθα στα χειρότερα, ήρθα στα βαριά hacks και στην cheat engine.

To βράδυ είχα μια συνομιλία με @johnson στο chat του Steam για το eFootball.Open  (παλιό PES LEAGUE) και για το eEURO το οποίο δυστυχώς από ότι καταλάβαμε πρέπει να είναι μόνο για PSN αλλά όμως παίζεται μέσω ESL. Όσοι γνωρίζουν τι εστί ESL ξέρουν ότι εκεί δεν έχει παπαριές, δεν παίζονται τα παιχνίδια με τον έναν από τους δύο να έχει πλεονέκτημα. Στο eFootball.Open οι εγγραφές ανοίγουν τώρα στα μέσα Νοέμβρη και το τουρνουά ξεκινάει το Δεκέμβρη, προσωπικά εγώ δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με τίποτε άλλο πέρα από αυτά και από co-op, θα παίζω και κανένα ranked διάσπαρτα έτσι για να σπάω πλάκα.

Αυτά από μένα γιατί δεν θέλω να μείνω χωρίς ποδοσφαιράκι από Νοέμβρη μήνα, τα υπόλοιπα για όποιον ενδιαφέρεται θα τα πούμε στα τοπικ του PES.

Edited by BasilhsGR
  • Love 2

Επίσης να πω ότι χημείες και λοιπές παπαριές είναι για τα 8χρονα.

Τυπάκια (πολλά) με χημείες 45 με 60 να παίζουν με 3-4 δανεκους τούμπανα, χαλαρά κι ωραία. Μην πω για rating 70αρια 75αρια με χημείες σκατα (65 max) να παίζουν σαν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ μεικτή...

Ρε, στα διαλα ρε! Enough is enough!

Έφτασα div 5, σερί 6 νίκες και ξαφνικά άρχισε το πανηγύρι ακόμα και σε νίκες μου  ρε...

Ξέρεις τι με εκνευρίζει. Το φτιάχνεις το παιχνίδι ωραίο με τα ματς, έχεις τος τακτικές σου, έχεις τα συστήματα σου, εχεις το καλο internet σου fast path με καλο latency, παίζεις τη μπάλα σου, κανει ενα αλλπ update και στα γ@μ@ όλα ρε φίλε! ΔΕ λέω! Να χάσω ρε μ@λ@κ@, να χάσω, έστω και τσάτσικα 1,2,3 φορές, αλλά όχι έτσι ρε φίλε με π@@στίκο τρόπο. Ούτε τι νίκες μου να μην αφήνεις να ευχαριστηθώ, ούτε ισοπαλία, να σπρώχνεις το κάθε αμπαλο τσουτσεκι επειδή έτσι γουστάρεις για να μην τον χάσεις από πελάτη ή επειδή σου έχει σκάσει το θύμα κανένα 1000αρικο σε ευρώ σαν σλοτ μασιν. 

Α γαμη ρε λοιπόν, ν παίζουμε οφλαιν για να μη σπαζόμαστε; όχι ρε φίλε, ΟΧΙ!

ΛΟΣ ΠΟΥΛΟΣ

Edited by SkyloMethIR
  • Like 1

18 hours ago, vagoe said:

Αυτό το πράγμα που γράφεις . Πραγματικά στα 20 γκολ τα 15 μπαίνουν με αυτό το τρόπο. Ειδικά αν έχεις delay......το καταλαβαινει ο αντίπαλος και τα βάζει τα γκολ με αυτόν τον τρόπο. Επίσης όταν βλέπεις ότι ο αντίπαλος αλλάζει πάσες κάνει σουτ και τριπλές και συ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι ...,...αυτό είναι το delay ή κακό ίντερνετ θα έλεγα εγώ...,

Nα πω πανω κατι σε αυτο.....εγω που παιζω ΕΤΣΙ ολα αυτα τα χρονια.....με σουετι γκολακια.....εγω που ΔΕΝ κανω σκιλλς....δεν εχω μπει στον κοπο να μαθω δλδ και παιζω ονλαιν απο το φιφα11.

ΚΙ ΟΜΩΣ.... σε καποια ματς....φιλικα ονλαιν κοντρα σε φιλο που παιζουμε κο οπ μαζι και μενει ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΥΣ με ιντερνετ ΟΤΕ οπως κι εγω (Κυψελη) ....παιρνω στο απλο σιζονς παναθηναικο και εκεινος Ρεαλ και μου λεει οτι ειναι σαν παιζει κοντρα στην Μπαρτσελονα!!!!!

Εντωμεταξυ δεν ειναι ασχετος....εχουμε παρει 2 φορες την ντιβ 1 στο κο οπ μαζι.

Αυτο με τις αστοχες πασες πχ δεν νομιζω οτι ειναι θεμα ιντερνετ...απλα το παιχνιδι σε κρεμαει...για Χ λογους. Εχουμε καταληξει οτι ΓΥΡΙΖΕΙ το *  ''κρεμασμα''...γι αυτο εχεις τις παυσεις οπως και τον περιορισμενο αριθμο αυτων....γι αυτο εχει επισης το μενταλιτι το οποιο πρεπει να αλλαζει!

Τωρα οσο γι αυτο που γραφει ο φιλος @SkyloMethIR....  το φιφα ειναι τοσο χαοτικο....και το φουτ απο μονο του ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ!!!!!

Εννοειται οτι οι χημειες ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ σε καποια ματς κοντρα σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ αντιπαλους πανε περιπατο!

Αυτο ειναι το * χαντικαπ και its in the game!!!!

• Sad 1

Απο προσωπικη πειρα θα πω οτι οσα coins και να χωσεις στο fut δεν θα σε σπρωξη η ΕΑ.
Το παιχνιδι μεταξη σοβαρού και αστειου ειναι τόσο broken online που  σε πολυ κόσμο μετατρέπετε  σε pay to loose.
Oσων αφορά το script σπρωχνει αυτον που ειναι πισω στο σκορ, αυτον που εχει μικροτερη κατοχή μπαλας, γενικά αυτόν που ειναι ανυπαρκτος οχι ομως στο βαθμο που φανταζετε ο κόσμος.

Σε καποια ματς  ανεξαρτητου επιπεδου των δυο αντιπαλων ετσι για το σασπένς μετα πχ το 2-0 ή 3-0 σου δυσκολευει τα τελειωματα, τις πασες κτλ ωστε ο αντιπαλος να εχει ευκαιριες να μειωσει το σκορ.
Το κυριος ομως προβλημα ειναι το οτι το οnline του ηταν και παραμένη broken.
Η έκβαση  στα περισότερα οnline ματς κρινετε κυρίος βαση της αλληλεπιδρασης της συνδεσης του ενος με του άλλου διοτι μεταλασετε μονόπλευρα το gameplay και κακος ριχνουμε όλο το φταιξιμο στο script.
Πχ στου Α' το σπιτι του επιτρεπη να παει ως την div5 διασκεδάζοντας , στου Β' εως την div1, στου Γ εως την div 8  ακομα κι αν ξερουν και οι 3ς το ιδιο καλά το παιχνιδι.
Υπαρχει βεβαια και κατηγορια παιχτων που παιζουν λαγκο-φιφα και φτανουν και div1 μαλιστα χωρις να ξερουν σκιλς...ικανοποιουντε με αυτον τον μίζερο και μονότονο τροπο παιξιματος..ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.
Εγω οταν βιωσω ματς κολημενο quitαρω και στ' @@ μου αν ειμαι div9.

Το προβλημα δεν ειναι μόνο οι απομακρησμένοι σερβερς της ΕΑ αλλά και οι ποιοτητα του ενχωριου τηλεφωνικου δυκτιου διοτι ακομα και μεταξη ελληνων παρατηρητε αυτη η άδικη κατάσταση.

Αλλιώς παιζει το παιχνιδι σε οτι αφορα το delay  και τα επακολουθα του σε κάποιον στην ταδε πολη της Ελλάδας και στην ταδε οδό κι αλλιως σε άλλη πολη και σε άλλη οδό κι ας ειναι και σε κοντινη αποσταση η μια πόλη με την άλλη. Τo one side delay  και τα επακόλουθα του ειναι το κυρίος προβλημα του παιχνιδιου.
. Εχω κανει αποιρους πειραματισμους και δοκιμές και σε φιλικα ματς εδω και χρόνια...
 Ξερω εκ των προτέρων οτι αν παιξω με τον ταδε φιλο που μενει στην ταδε πολη οτι θα χασω διοτι πχ μετα το 20' αρχιζει παντα οταν συνδεομε με αυτον να αποχτά delay μόνο το δικο μου gameplay και ακόμα κι αν αυτος δεν παιξει καλά θα κερδισει διοτι θα παιζει με αψογο ασισταντ στα παντα ενω εγω με  delay, μεταλαγμένες πασες, αψυχα τελειωματα, μεθυσμενες throu pass, οι παιχτες μου θα καθοντε και θα με κοιτανε, τα δικα μου σουτ σε σώματα , σε δοκαρια ,ενω ο αντιπαλος οτι κι αν σουταρει θα λειτουργει αψογα.

Όλα αυτα ειναι επακολουθα του one side delay.
Το bandwidth σε καπιες περιοχες δεν επαρκει συν την παλαιοτητα του δυκτιου κτλ. Δηλαδη το μισο φταιξιμο  ειναι τα τοπικα δυκτια της χώρας μας  του ΟΤΕ που  ανα περιοχες ειναι πεπαλαιομενα, ανεπαρκή  κτλ

Προς φίλο @SkyloMethIR και άλλους φίλους που έχουν παρόμοια θέματα. Εγώ πλέον που έχω περάσει από αυτό το στάδιο και κάνω ΜΟΝΟ επισημάνσεις σχετικά με το παιχνίδι.......έχω να πω δυο πραγματακια ευανάγνωστα και ωραία. 1ον) Δεν χρειάζεται νεύρα..... Η ηρεμία και το καθαρό μυαλό, για το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι ΝΙΚΗ. ΝΙΚΗ επειδή δεν πέφτεις στην ψυχολογική λούμπα του παιχνιδιού (και του ποδοσφαίρου γενικά) και ακόμα και αν χάσεις ξέρεις ότι προσπάθησες να κάνεις το καλύτερο .

2ον) Όταν φτιάχνεις την ομάδα σου (αυτήν που θέλεις ) κανείς δεν μπορεί να μπει εμπόδιο μπροστά στην ικανοποίηση οτι έφτιαξα την ομάδα που θέλω. Πραγματικά πόσες φορές , στο παρελθόν έφτασα σε σημείο να το......'' βροντηξω " , λόγω των ψεύτικων και π@στικων τακτικών (με μπρονζε , χημείας 40-50 , δανεικούς κτλ...)αλλά σε συνολικό αποτέλεσμα βγαίνεις νικητής διότι ξέρεις ότι έχεις κάνει το σωστό.....άσχετα αν παίρνει κι άλλη βελτίωση η ομάδα σου , ξέρεις ότι παίζεις δίκαια.

• Love 1
  • Thanks 1

Πάντα το παιχνίδι θέλει την ισορροπία και είναι ο μόνος τρόπος να παρουσιάσεις ανατροπές κτλπ. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αλλάζει το μομεντουμ ανά τακτά χρονικά διαστήματα και εκεί που νιώθεις πως παίζει καλά να έρχονται οι κατραπακιές....

Είχα να παίξω από την Παρασκευή και χθες έβαλα να παίζω 1 ματς ριβαλς. 3-0 ημίχρονο με έχει ο αντίπαλος, παίζει σαφώς καλύτερα. Αλλάζω τις πλευρές στο ημίχρονο και το κάνω 3-2 μέχρι το 50 . Από το 50 μέχρι το 65 έχω 3 ευκαιρίες άχαστες.... και μετά τρώω στο καπάκι το 4ο και τελειώνει το ματς. Αν είχα καθαρό μυαλό να το έφερνα στα ίσια το ματς παίζει να το έπαιρνα αλλά αν το δούμε κυνικά είχε νορμαλ ροή ο αγώνας! Φέτος ίσως είναι η χρονιά που οι παίχτες έχουν το πάνω χέρι και όχι τόσο η cpu σε θέμα μομεντουμ.

@SkyloMethIR όποτε θέλεις για φιλικά psn: IIsavviII (i κεφαλαία είναι έχω μία μπάλα του μπιλιάρδου για εικόνα) Όποιος θέλει ας κάνει add ! Σας είχα προτείνει να παίξουμε και κάνα pro clubs να βγάλουμε χαβαλέ !

Edited by JrdGr
  • Love 1
  • Like 1

Φίλε @Mitropoulos1 δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις.

Απλά πιστεύω ότι το delay δημιουργείται λόγω όχι μόνο των κακων συνδέσεων (πολλά λάθη στη γραμμή, κτλ), αλλά και του interleaved path που εφαρμόζουν 90% οι πάροχοι, ακόμα και στις νέες συνδέσεις που είναι 99% από καμπίνες, μιας και ο αναθεματισμενος χαλκός υπάρχει ακόμα από το κτήριο τουλάχιστον έως το KV (ΚΑΦΑΟ). Αυτό απο μονο του προκαλεί καθυστερήσεις με υψηλό latency για χάρη της σταθερότητας της γραμμής, για να μη μαζέψει εκατομμύρια CRC και HEC λάθη και κάνει αποσυνδέσεις ή και απώλεια του συγχρονισμού (πτώση dsl).

Τι γίνεται βρε φίλε μου όμως με εμάς που έχουμε άρτιες γραμμές (κωλοφαρδια με καλή ποιότητα χαλκού από σπίτι έως KV) και έχουμε ζητήσει αλλαγή σε Fast Path για καθόλου έλεγχο λαθών γραμμής και άρα μηδαμινό delay ελέω πολύ χαμηλού latency?

Εκεί φαίνεται να ξεβρακωνεται η ΕΑ και η ΚΟΝΑΜΙ στο κομμάτι του online, κι επειδή ακόμα και στον ΟΤΕ που λένε πολλοί (που είναι καλύτερος για online gaming) παίζουν όλοι σε interleaved path, εκτός κι αν ζητήσουν αλλαγή σε fast, τα προβλήματά συνεχίζουν να υπάρχουν, μιλάμε για απώλεια της απόλαυσης του διαδικτυακού παιχνιδιού. 

Χάλια γραμμές δεν υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα, υπάρχουν παντού. 

Εγώ πιστεύω ότι όταν βλέπεις 4/5 μπάρες ή 5/5 πριν το ματς, στο latency θα πρέπει να μην έχεις τέτοια προβλήματα. Αλλά φευ...

Οι βουλές των ΕΑ και ΚΟΝΑΜΙ είναι άλλες....

Edited by SkyloMethIR

Νομίζω τα objectives με τους icon swaps έχουν κάνει άνω κάτω τα rivals. Πάρα πολύς κόσμος πέφτει κατηγορίες για να τα κάνει πιο εύκολα με αποτέλεσμα να συναντάς παικταραδες στην Ντιβιζιόν 5 και να κάνεις 4.5 ώρες να κάνεις 4 νίκες για το objective με τους Γάλλους. Ψιλό απαλευτο πω πω !

Ωστόσο σκέφτομαι να πάω για Ρίο Φέρντιναντ η για Χάτζι αν έχω την υπομονή βέβαια να μαζέψω τόσους που θέλει. Ποιος από αυτούς που ανέφερα πιστεύετε είναι πιο value; Δηλαδή πιο gamechanger ας πούμε που θα τον έχω περισσότερο καιρό στην ομάδα; Άμυνα πίσω έχω ήδη σκριμ Πικέ και για 10ρι χρησιμοποιώ τον σκριμ Τσονγκ με την αφανα της Γιουνάιτεντ. 

9 minutes ago, yiannis_thess said:

Νομίζω τα objectives με τους icon swaps έχουν κάνει άνω κάτω τα rivals. Πάρα πολύς κόσμος πέφτει κατηγορίες για να τα κάνει πιο εύκολα με αποτέλεσμα να συναντάς παικταραδες στην Ντιβιζιόν 5 και να κάνεις 4.5 ώρες να κάνεις 4 νίκες για το objective με τους Γάλλους. Ψιλό απαλευτο πω πω !

Ωστόσο σκέφτομαι να πάω για Ρίο Φέρντιναντ η για Χάτζι αν έχω την υπομονή βέβαια να μαζέψω τόσους που θέλει. Ποιος από αυτούς που ανέφερα πιστεύετε είναι πιο value; Δηλαδή πιο gamechanger ας πούμε που θα τον έχω περισσότερο καιρό στην ομάδα; Άμυνα πίσω έχω ήδη σκριμ Πικέ και για 10ρι χρησιμοποιώ τον σκριμ Τσονγκ με την αφανα της Γιουνάιτεντ. 

Γίαννη εγώ θα πήγαινα για RIO και θα τελειώνα με την άμυνα,θα με πήγαινε μέχρι Μάιο το συγκεκριμένο δίδυμο.

• Thanks 1