Jump to content
ELBarto-3-

FIFA 20 - Career Mode Topic

Recommended Posts

Σωστά και λογικά όλα αυτά που λες. Γενικά το σύστημα και ο μηχανισμός μεταγραφών, scouting κλπ, έχει πολύ καλή βάση και κάνεις τη δουλειά σου. Εμένα μου αρέσει και το απρόβλεπτο, δηλ. δεν είναι ανάγκη να τα έχουμε όλα έτοιμα στο πιάτο κατευθείαν. Πχ. θέλω CB και δεν έχω πολλά περιθώρια, χρονικά και οικονομικά. Χτυπησα λοιπόν τον αργεντίνο Romero, από τη Μίλαν αν θυμάμαι, χωρίς να κάνω scouting για πλήρη στοιχεία. Ή θα βγει πολύ καλός ή μέτρια μεταγραφή, κάτι που συμβαίνει και στην πραγματικότητα (πώς θα προσαρμοστεί ένας παίκτης σε μία νέα ομάδα ή πώς θα τα πάει ένας καλός παίκτης όταν πάει σε μεγαλύτερη φανέλα). Εάν περιμένουμε βέβαια, έχουμε τα πλήρη στοιχεία. Απλά, το μόνο που μου χτυπάει λίγο άσχημο ή αντιρεαλιστικό είναι το ότι ψάνω πχ αμυντικό από το αγγλικό πρωτάθλημα και πρέπει να τον δει ο scouter. Αυτό και μόνο είναι που δεν μου στέκει πολύ καλά. Νομίζω ότι κι ο απλός φίλαθλος που παρακολουθεί από κοντά ένα μεγάλο πρωτάθλημα, ξέρει τους παίκτες των ομάδων και την αξία τους (γιατί πολύ απλά τους βλέπουμε συνέχεια πια στην τηλεόραση). Δηλαδή όταν ενδιαφέρεται ας πούμε η Τότεναμ για έναν παίκτη της Νόριτς, δεν πιστεύω ότι θα στείλει σκάουτερ να τους πει αν είναι καλός κλπ. Ειδικά αυτούς που τους ενδιαφέρουν, τους παρακολουθούν καιρό, και πέρα από την αξία και το potential (που είναι φανερό από τα ματς) κοιτάνε το οικονομικό και άλλα στοιχεία, πχ πιθανά κουσούρια του παίκτη λόγω χαρακτήρα ή συχνών τραυματισμών. Θα μου φαινόταν πιο λογικό να πρέπει ο scouter να δει έναν παίκτη από άγνωστο ή μακρινό πρωτάθλημα (που κι εκεί πλέον, τους παρακολουθούν αρκετό καιρό και ξέρουν ποιοί είναι οι μελλοντικοί παικταράδες κλπ). Δηλαδή αυτό που στέλνουμε scouters σε διάφορα πρωταθλήματα και κάθονται μήνες και παρακολουθούν, είναι πάρα πολύ πετυχημένο στο Φίφα και αρκετά ρεαλιστικό. Θα συμφωνήσω βέβαια, ότι το ψάξιμο του σκάουτερ για έναν παίκτη που θέλουμε, ισοδυναμεί με το ότι και στην πραγματικότητα θέλει κάποιο χρόνο, όπως λες, για να γίνει προσέγγιση και να κλείσει μία μεταγραφή. 

Μου γυάλισε κι ένας Bennacer στα χαφ και ευτυχώς δεν ήταν πολύ ακριβός, οπότε κάτι μπαλώσαμε στο χώρο του κέντρου. 

Χρησιμότατα και τα λινκ που δίνεις, για στατιστικά παικτών. Πολύ ενδιαφέρον πάντως το τελευταίο που αναφέρεις, ότι δεν είναι στάνταρ η εξέλιξη του κάθε παίκτη κι εξαρτάται από το κάθε save. Έχουν πει από την ΕΑ πώς γίνεται αυτό και πώς λειτουργεί; Moυ αρέσει να βλέπω στα football games πραγματάκια που συντελούν στο πιο απρόβλεπτο. 

Edited by toninio
  • Love 2

Καλημέρα σε όλους. Παίζω γενικά πολλές καριερίτσες, αν και δεν έχω πολύ χρόνο, έχω ξεκινήσει στα 2016,2017,2019, 2020 σε PS4 και SWITCH. Δεν ποστάρω τίποτα γιατί προχωράω πολύ αργά και επίσης παίζω σε World Class με assisted πάσες/σουτ, με σκοπό να ρίξω τις βοήθειες και να ανεβάσω επίπεδο να τυχόν γίνω καλύτερος.

Γενικά λόγο χρόνου αυτό που με βολεύει περισσότερο είναι η καριέρα στο Switch, γιατί μπορώ να το βάζω στο φορητό και να παίζω το βράδυ στο κρεβάτι πριν κοιμηθώ, ένα-δύο ματσάκια. Έχει θεματάκια το ΦΙΦΑ στο switch, δεν είναι σίγουρα ισάξιο με του PS4/PC/XboxOne, αλλά είναι γουστόζικο.

Δείτε προχθες στην καριέρα που παίζω με Oldham Athletic τι glitch-άκι έπαθα, μπήκε και μου έκανε τάκλιν ο προπονητής της αντίπαλης ομάδας. :D

• Haha 5

Slamsoze, καταρχήν πολύ γέλιο με την παρέμβαση του προπονητή (😁), δεν το χω ξαναδεί σε ποδοσφαιράκι. Θα χαν ανταλλάξει τίποτα γαλλικά πριν στη γραμμή με τον παίκτη. Αρκετά καλό πάντως μοιάζει το Φίφα στο Switch, δεν μοιάζει να χει γίνει προχειροδουλειά. Μιας που έπαιξες φέτος και ML κι εσύ, ποιό νομίζεις ότι είναι περισσότερο user skill dependent; Μου φαίνεται ότι στο Φίφα εξαρτάται περισσότερο από τον user η έκβαση του αγώνα, κι αυτό είναι καλό φυσικά. Έχει περισσότερα στο χειρισμό και μου δίνει αυτην την εντύπωση. 

ELBarto -3-, respect για ακόμα μία φορά στα ποστ σου. Να στο πω απλά, μετά από κάθε ποστ σου, πορώνομαι και θέλω να πάω να παίξω Career 🙂. Kι ωραία παικτάκια βλέπω και πηγαινοέρχονται. Θα πας για τίτλο, στο λέω.

Αυτό που λες, "ένα από τα κλασικά ματς Φίφα", που δεν βγαίνει τίποτα, είναι κλασικό χαρακτηριστικό των ποδοσφαιρακιών. Λογικό είναι να γίνεται αυτό, όπως συμβαίνει και στην πραγματικότητα, αρκεί να μας δίνει τη δυνατότητα να ανατρέψουμε και πάλι την "κακή μέρα" ως users και να μην μας κουκουλώνει το script. Πάντως, ξαναλέω, δεν έχω μεγάλα παράπονα από αυτόν τον τομέα στο φετινό Φίφα. 

Στα της Νόριτς, η αρχή της δεύτερης σεζόν ήταν πολύ χλωμή κι αγννούσα τη νίκη τις πρώτες αγωνιστικές, και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερα δυσκολο πρόγραμμα. Δεν με χάλασε όμως, γιατί αλίμονο και όλα ήταν στρωμένα κι εύκολα, επειδή κάναμε 2-3 μεταγραφές κι ανεβήκαμε λιγο λέβελ. Θα το βαριόμασταν. Το καλό από την άλλη ήταν ότι δεν έκανα και πολλές ήττες (από την ΜανΓιου έχασα, ισοπαλίες με Λίβερπουλ-Σίτυ και κάτι άλλες). Η νίκη βαρόμετρο ήταν εκτός με την Άρσεναλ κι εκεί πήρα τα πάνω μου. Σε αυτό το Carabao Cup έχασα στα πέναλτυ από την Brighton (την οποία δεν ξέρω γιατί την έχουν κάνει τόσο εξωφρενικά καλή στο Φίφα, όποτε και να την βρω μπροστά μου). Μου ήρθε και πρόταση από εθνική που συπμαθώ, γιατί ως τώρα μου χαν έρθει κάτι εντελώς κρυόκωλες προτάσεις (κάτι Κίνες, Ρουμανίες, Πολωνίες, Σουηδίες κλπ. Μέχρι και από ομάδα που δεν πολυπάω στη Λατινική Αμερική, από τις ελάχιστες που δεν συμπαθώ εκεί, την Ουρουγουάη). Μεξικό και δέχτηκα αμέσως, έτσι για το fun του πράγματος. 

Από παίκτες, αυτός ο Matheus Cunha, έχει βγάλει τα λεφτά του ήδη. Συνίσταται ανεπιφύλακτα. Ο χαφ Bennacer κινητικός και αξιόπιστος. Έκανα βλακεία κι έδωσα ένα κάρο λεφτά στον CB Romero τον Αργεντίνο, που ναι μεν είναι καλός, αλλά όχι καλύτερος από τους ήδη υπάρχοντες. Πήρα και τερματούρο, τον Sergio Rico, εξαιρετικός, γιατί το τέρμα είναι σημαντικό. Εντάξει, υπάρχουν ελλείψεις, αλλά οκ, το υλικό γενικά δεν είναι άσχημο. Έχω βάλει στο μάτι για μπροστά Wesley ή Joelinton, θα δείξει, θα το δούμε αργότερα. 

Edited by toninio
  • Love 3
  • Like 1

10 hours ago, toninio said:

Slamsoze, καταρχήν πολύ γέλιο με την παρέμβαση... 

Γενικά κ εμενα αυτή την εντύπωση μου δίνει, οπότε χάνω, που είναι αρκετές φορές, πάντα βλέπω το λάθος μου, το εντοπίζω αμέσως δηλαδή παρόλο που δεν είμαι απόλυτα εξοικειωμένος με το gameplay. 

O χειρισμός μου αρέσει, δίνει πολλές επιλογές, flair shot, finesse shot, ωραία κοντρολαρισματα, μια φορά πχ πάτησα το ξεπεταγμα με το R stick κ επειδή ήταν μπροστά η μπάλα την τσίμπησε με το κεφάλι ή με το στήθος. Γενικά παρόλο το "αέρινο" κάποιες φορες, υπάρχει καλή αμεσότητα, δεν είναι  αυτό του PES που είσαι αιχμάλωτος του animation, σαν να περιμένεις να οπλισει ο καταπέλτης. 

Επίσης κάτι που είχε γράψει ο @TOL1S παλιότερα για παλιότερο FIFA, πρέπει πάντα να είσαι έτοιμος για την επόμενη κίνηση που θα κάνεις, ακόμα κ με τις βοήθειες που έχω εγώ στο φουλ, δεν γίνονται όλα αυτοματοποιημενα, ούτε σε προστατεύει τόσο ο αυτοματισμός. Επίσης αυτό που διάβασα κ στον npt-Greg, η διαφορά με το PES είναι ότι εδώ δεν κάνει αποταμίευση τα κουμπιά, οι χρόνοι είναι πιο αυστηροι πχ όταν πατάω πολύ νωρίς σουτ ή πάσα, ο παίκτης πιάνει αέρα ή κάνει σουτ στα περιστέρια. 

• Like 1

@ELBarto-3- Τέτοιος είναι αδερφέ ο Μπέζιακ ΜΑΧΗΤΗΣ και παίκτης ομάδας! Κινείται παντού στο χώρο της επίθεσης και πιέζει ακατάπαυστα τους αντιπάλους. Χαίρομαι που τον ξετρύπωσα και βρήκα ουσιαστικά λαβράκι!

Καλά έκανες και πούλησες Λονγκό με τέτοια πρόταση δεν ήθελες να του σταθείς και εμπόδιο στη συνέχεια της καριέρας του

Έκανες έτσι ουσιαστικά και το κομμάτι σου παίρνοντας τον ΑΛΜΑΔΑ που θα είναι η βάση της επίθεσής σου.

Μου έκανε εντύπωση η 11αδα σου, πολύ δυνατή φαίνεται και ισορροπημένη, βρήκες  γενικά αυτό που ψάχνεις σε κάθε θέση.

Ισως στα αριστερά της επίθεσης να ήθελες μία τόνωση, γιατί μόνο με το πάθος του Τζίρκα δε βγαίνει, χρειάζεται και ποιότητα

Κοζιελό-Παλάσιος-Ζουρκόφσκι άψογη 3αδα το κέντρο

Στο πρωτάθλημα θα έλεγα είναι καλό το ξεκίνημά σου, παρά τις ήττες από Λούμπιν και Πλοκ

Ενώ επίσης μπαίνεις με φόρα και φιλοδοξίες στην Ευρώπη, ο όμιλος νομίζω είναι πονηρότατος αλλά αφήνει ελπίδες

VIVA GORNIK!

@toninio

Είπαμε απρόβλεπτη η Πρέμιερ, αλλά παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα έχεις κάνει καλούτσικη ομάδα με τους παίκτες που βλέπω ότι έχεις πάρει!

Λογικές οι ήττες σου, μεγάλο διπλό στο Εμιρειτς

Ο αποκλεισμός από Μπράιτον σου έκοψε τα φτερά για μία διάκριση στο Λιγκ Καπ, αλλά nevermind έχεις και το FA Cup μπροστά σου

Συνέχισε έτσι!

--------------------------------------------------------------------------------

Πάμε στη Μπρόντμπι:

8η αγων.

dhwZoBn.jpg

Δεν ήμασταν καλοί, αρκετά τυχεροί θα έλεγα που ισοφαρίσαμε  ισάριθμες φορές γρήγορα.

Πρώτη φορά που όντως ήμασταν κακοί στην άμυνα

9η αγων.

wCajwqz.jpg

Αλλο πράγμα εντός όμως. Στο Brondby Stadion επιβάλλουμε το νόμο μας και δεν αφήνουμε περιθώρια

Αρχισε να παίρνει μπρος και ο Μραζ, αλλά ο Χεντλουντ βάζει την ομάδα πάνω από το εγώ

Χαρακτηριστική φάση που βάζει το κεφάλι του στη φωτιά,

ΟΙ γροθιές του τερματοφύλακα κατέληξαν στο κεφάλι του και φυσικά ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι

xtcYAd2.jpg

EUROPA LEAGUE - 1η αγων.

54XncWC.jpg

Ο πίνακας δεν δείχνει την αλήθεια

1-4 έπρεπε να ήταν αλλά ακόμα και έτσι πανηγυρίσαμε την παρθενική μας νίκη στη διοργάνωση με τη βολίδα του Ραντόσεβιτς

Μια νίκη που έδωσε πίστη στην ομάδα και ανέβασε κατακόρυφα την αυτοπεποίθηση!

10η αγων.

Qqrs6Ti.jpg

Πιο εύκολα από όσο υποδηλώνει το τελικό σκορ

11η αγων.

qvw54D3.jpg

Ο Μραζ έχει φτάσει στα γκολ τον Χεντλουντ και συνθέτουν πλέον τρομερό δίδυμο

Europa League-2η αγων.

Zzo67io.jpg

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΔΙΠΛΟ στη Μπαϊ Αρένα!

Μια Λεβερκούζεν που ξεκάθαρα μας υποτίμησε, παίζοντας φουλ ανοικτά και επιθετικά, αλλά όντας εκτεθειμένη στις δικές μας λίγες αλλά μεθοδικές αντεπιθέσεις

Αξιοσημείωτο ότι δεν απειληθήκαμε καθόλου και μάλιστα έχοντας κάνει και ροτέισον λόγω του μεγάλου ντέρμπι με την Κοπεγχάγη

Ένα μπράβο στα παιδιά!

12η αγων.

ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

bGxANJH.jpg

Η διαφορά μας ήταν στους 3 βαθμούς καθώς  Κοπεγχάγη έκανε ήττα από τη Μιντιλαντ σε κάποια από τις προηγούμενες αγωνιστικές

Το απόλυτο εμείς εντός, το απόλυτο επίσης εκτός η Κοπεγχάγη

Γενικά όμως ο Γιάννης φοβοταν το θεριό και το αντίστροφο

Οπότε απόλυτα φυσιολογικά ήρθε το 0-0 χωρίς να κουνηθεί φύλλο

Ανανεώσαμε το ραντεβού για το Πάρκεν

YSkF4AM.jpg

13η αγων.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΓΥΡΟΥ

hUvpR1O.jpg

Κυρίαρχοι και αποφασιστικοί. Αυτό.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

aT3PQ6g.jpg

Η δουλειά πάει για κούρσα των ΚΟΠΕΓΧΑΓΗΣ-ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ-ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ εκτός και αν κάνει ντεμαράζ η ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ

Είμαστε οι μοναδικοί αήττητοι

Αν εξαιρέσουμε το ματς με τη Μιντιλαντ είμαστε σταθερότατοι πίσω

Πιστεύω ότι μπορούμε γιατί όχι και για τίτλο

Δεν είναι άτρωτη η Κοπεγχάγη αλλά θέλει προσοχή και η Ααλμποργκ

Είχαμε όμως και την 3η αγων. του Γιουρόπα

a8NAGFd.jpg

Δεν ήταν τόσο η καλή μας εμφάνιση και η προσήλωσή μας στο παιχνίδι

όσο το ότι η Σαχταρ ήταν αλλού για αλλού

Δεν άλλαξε ούτε πάσα, δεν κέρδισε ούτε μία μονομαχία

Μας υποτιμούν οι αντίπαλοι και έχουμε αγγίξει σχεδόν την πρόκριση!!!

Y59nVoM.jpg

Φάνταζε απίστευτο στο ξεκίνημα, να όμως που κάνουμε την έκπληξη!

Συνεχίζουμε δυνατά amigos αναμένεται μεγάλη η σεζόν!

• Love 3
  • Like 1

Ωχ, στο πρωτάθλημα προβλέπεται θρίλερ όπως σας βλέπω. Ωραίο όμως, να πλησιάζει στο τέλος του και κάθε ματς, κάθε πάσα, σουτ, ευκαιρία, λάθος, να κρίνει τίτλο σχεδόν. Μπορείς όμως πιστεύω να το καθαρίσεις και πιο πριν. Καλά, στην ευρώπη θερίζεις και μπράβο σου, γιατί έχεις πανδύσκολο όμιλο. Έχεις προκριθεί, δεν συζητιέται αυτό. Πιθανότατα να σου βάλει πιο δύσκολα το παιχνίδι στα εναπομείναντα ματς (αυτό που κάνουν τα ποδοσφαιράκια, για να μας κόψουν τον αέρα 🙂) , αλλά έχεις καθαρίσει ήδη. 

Ωραία και η έδρα σου, τα λέγαμε. Είναι σημαντικό να γουστάρουμε και το γήπεδο που παίζουμε. 

Τώρα στη Νόριτς έχουμε τη συνηθισμένη κοιλιά. Μετά από ένα πολύ καλο σερί, ήρθε η εντός έδρα ήττα από Γουέστ Χαμ και μια ισοπαλία με Wolves, εντός πάλι, και τώρα παίζουμε εκτός με Σίτι, όπου δύσκολα θα τη γλιτώσουμε. Κανένα παράπονο όμως, μία χαρά και βαθμολογικά και από μπάλα. Ναι, μπροστά οι Cunha-Leao είναι πολύ δυνατό δίδυμο και από τις πτέρυγες οι Torres και Βuendia εξαιρετικοί, οπότε, για δεδομένα Norwich, είμαστε κομπλέ, αλλά και οι υπόλοιποι αρκετά καλοί. Τον καημένο τον Pukki λυπάμαι, που από "σταρ" της ομάδας γυαλίζει πάγκο, και τον πάω πολύ, αλλά δεν γινόταν αλλιώς. Βέβαια επειδή οι άλλοι δύο δεν είναι και τέρατα stamina, μπαίνει συχνά αλλαγή ή ξεκινάει σε κάποια ματς, λόγω rotation. Έχουν και πλάκα τα e mail των παικτών, που εν τέλει μας επηρεάζουν, πχ άρχισε τα παράπονα ο CB Romero, που ήρθε ως όνομα και για βασικός, και λόγω της γκρίνιας, τον βάζω πιο συχνά. 

Έπαιξα και δύο φιλικά με το Μεξικό, μία νίκη με Σενεγάλη και μία ισοπαλία με Αίγυπτο, παρά το ότι την έπαιξα στο Αζτέκα και έχασα τα μαλλιοκέφαλά μου από ευκαιρίες. Χρειάζονται και τα φιλικά, γιατί παίζουμε και για χαβαλέ, δοκιμάζουμε πράγματα κλπ. Φοβερή η αίσθηση του Αζτέκα πάντως και πιστεύω αν η ΕΑ σοβαρευτεί και δώσει next gen γραφικά στο Φίφα, θα είναι άλλη φάση το παιχνίδι........

Edited by toninio
  • Love 4

Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς σε κονσόλα?

• Like 1

@toninio Το δοκίμασα εγώ κ πιάνει. Κοίτα παλιούς τύπου Πελέ, Μαραντονα ούτε εμένα μ αρέσει, αλλά τύπου Αρτετα, Ροζιτσκι, που να είναι κάτω των 40 κ  έχουν αποσυρθεί πρόσφατα, μ'αρέσει να φτιάχνω κ να τους προσαρμοζω βέβαια τα stats τους, με την ηλικία τους.

Εδώ βέβαια δεν μπορώ να πειράξω κ τόσα πολλά, οπότε έκανα ένα απλό τεστ.

Ξεκίνησα καριέρα παίκτη με τον Pires, αποσύρθηκα την πρώτη μέρα κ έγινα προπονητής, κανονική καριέρα δηλαδή με μάνατζερ τον Πιρες. Βέβαια δεν ξέρω τι επηρεασε τις προτάσεις, το ότι έπαιζα Αρσεναλ; Οι περισσότερες ήταν από ομάδες Α κατηγορίας Αγγλίας, Γαλλίας κ 3-4 από Β Αγγλίας, οπότε το άφησα το πρότζεκτ για την ώρα. Ήθελα μια πιο μικρή στο browse jobs. 

Στην καριέρα στο Switch τώρα, με Sittard, νικήσαμε και PSV κ Feyenord, σκαρφάλωσαμε 10-οι. Για Ευρώπη δύσκολα μας βλέπω, αλλά πάνω από 9οι πιστεύω θα καταφέρουμε να τερματίσουμε.

Ο J. Arp  ξεμπουκωσε, ο Barreal είναι συναρπαστικό, είδα τώρα ότι έχω κ ένα Figueredo που μπαίνει αλλαγή κ έναν  Lobos στα χαφ, που ειναι τιτανοτεράστιος. Νομίζω είναι αυτός ο Lobos https://sofifa.com/player/226265/carlos-lobos/

Ο Lincoln παραμένει ο ηγετης-κουβαλητης, μέχρι κ το σύστημα άλλαξε για χάρη του από DMF-CMF-CMF ολλανδικό, πήγαμε σε τριάδα DMF-DMF-AMF ή CAM αν προτιμάτε. 

Που λες @toninio δεν ξέρω αν λέμε τον ίδιο, γιατί είναι δύο Lincoln αυτή τη στιγμή, ένας στη Santa Clara που είναι 10αρι προερχόμενος από Gremio/America MG. Και ενας που παιζει CF στην Flamengo. Αν κ νομίζω λέμε τον πρώτο, γιατί ο άλλος είναι μικρότερος.

Τέλος πάντων, τον τωρινό, με την κοτσίδα του  Tsabalala πάντα να θυμίσω στο φιφα20

https://sofifa.com/player/233585/lincoln-oliveira-dos-santos/

τον έχω από εποχές pes 2016. Δυστυχώς στο FIFA λόγω του προβλήματος με το βραζιλιάνικο, τον εμφάνισε φέτος που πήγε Πορτογαλία. 

Πάντως το γράφανε κ στα σχόλια αυτό, ότι ήταν ηγέτης με την υ-17 κ μετά από τα φράγκα εμεινε στάσιμος. Εμένα πάλι στα pes2019/2020 και στο FIFA 20 με έχει ξελασπώσει κ με το παραπάνω. 😁

Μόλις βρω τον τρόπο, θα ανεβάσω κ κάποια φωτό. Δυστυχώς το κωλοSwitch, τα capture που κάνω, πρέπει μετά να ανοίγω την κονσόλα χειρουργείο , να βγάζω τη microSD, να την βαζω σε card reader, να τα περνάω σε λαπτοπ κ μετά να τα ανεβάζω. Ενώ το Dοck του, έχει θύρες USB το ρημάδι. Θα μπορούσε η  Nintendo να το έχει σαν το ps4, βάζω το στικακι, παίρνω τα αρχεία μου κ γειά σας. 

Μαλλον θα τραβήξω καμία φώτο με το κινητό από την TV μου φαίνεται. 

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Like 2

Εάν πρόκειται για προσφάτως αποσυρθέντες, δεν θα είχα κι εγώ θέμα. Ούτως ή άλλως ένα τέτοιο mode, όπως Career\ML, είναι και λίγο "fantasy", oι ομάδες αλλάζουν παίκτες κλπ. Πάντως, πλάκα θα είχε και μία καριέρα με όλους μέσα, Πελέδες, Μαραντόνες κλπ κλπ, έτσι όπως έχει γίνει το σύγχρονο ποδόσφαιρο. 

Λοιπόν, καλά που το είπες για τον Lincoln, γιατί εγώ τα μπέρδεψα ως εξής: η ομάδα u-17 όπως λες (κι όχι u-19 που είπα εγώ), η οποία είχε καλή φουρνιά και πήρε το South American u-17 Championship το 2017 με πολύ καλή μπάλα και αρκετά άνετα, είχε σαν πρώτα ονόματα τους Paulinho (πήγε Μπουντεσλίγκα  αυτός), Alanzinho, Marcos Antonio, τον φορ Lincoln και κανα δυο άλλους. Eγώ λοιπόν μπερδεύτηκα και θυμόμουν έναν πολύ καλό μαυρούλη χαφ, ο οποίος ήταν ο Marcos Antonio και όχι ο Lincoln. O Lincoln Corrêa dos Santos της Φλαμένγκο είναι καθαρός επιθετικός. Τον άλλο Lincoln της Santa Clara που έχεις εσύ δεν τον θυμάμαι κάπου, άρα μάλλον δεν τον έχω πετύχει πουθενά. Όποιον....Lincoln και να πάρεις, καλός θα είναι, το μόνο βέβαιο 🙂.  Μην ξεχνάμε και τον πιο παλιό Lincoln, μεοσεπιθετικός, λευκός, που είχε παίξει και στη Σάλκε.  Πάντως οι περισσότεροι πιτσιρικάδες ταλέντα στην πορεία χάνονται και μετά κάνουν καριέρα κάτι άλλοι που δεν τους περιμένεις. Λογικό κιόλας. 

Πάντως η Φορτούνα Σιτάρντ θα γίνει ατραξιόν με τους τεχνίτες που μαζεύεις! 

Κι εγώ δυσκολεύομαι με τις φώτο ή βασικά βαριέμαι κάπως. Στο Ps4 κάπως παίρνεις capture image ή video, μπορεί να είναι και εύκολο, αλλά δεν έχω ασχοληθεί......

Edited by toninio
  • Love 1
  • Like 2

@ELBarto-3-

Συμφωνω σε ολα. Για την ιστορια τον τελευταιο 1μιση μηνα ετοιμαζομουν να επιστρεψω. Εκανα δοκιμες με διαφορες ομαδες αλλα το παιχνιδι ειναι απιστευτα εκνευριστικο. Υπομονη μεχρι το 21 που εγω προσωπικα θελω να δω μεγαλες αλλαγες στο career αλλα και στο gameplay αλλιως θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να το παρω.

Edited by Dimokritos
  • Love 1

ολοι ea access φετος με 4 ευρω για 1 μηνα,θα εχουμε 10 ωρες δοκιμης του φιφα 21,βλεπουμε και κρινουμε την τελικη εκδοση και αν δεν μας αρεσει θα εχουμε ολο τον μηνα να παιζουμε τα δωρεαν παιχνιδια της υπηρεσιας.

• Love 1
  • Like 1
  • Thanks 1

Λοιπόν Switch 2020 Legacy Edition, συνέχεια καριέρας. Τελείωσα τη σεζόν με τη Sittard, βγήκαμε 9-οι, καλύτερα από όταν ανέλαβα το Γενάρη που ήταν 16-οι. Στα αξιοπερίεργα: 

Αυτό μάλλον είναι bug-ακι ή από τα πολλά του ΦΙΦΑ 20, ή ένα από τα πολλά της Switch version. Πριν αναλάβω τεχνικός , η Sittard είχε κερδίσει στο κύπελλο 2-1 την Heracles. Μετά που ανέλαβα, είδα ότι στο κύπελλο συνέχισε η Heracles όταν ανέλαβα. Μάλλον στο simulation, μπερδεύτηκε η ΑΙ, επειδή είχα αποκλειστεί στο κύπελλο Αγγλίας, με την προηγούμενη ομάδα μου. Κρίμα γιατί το πρωτάθλημα ήταν απίθανο να το πάρουμε, αλλά το κυπελλάκι ίσως το είχαμε πιο πιθανό.

Στο μεσοδιάστημα σε κάποια φάση έγινα και εκλέκτορας της Βολιβίας, ούτε θυμάμαι πότε έγινε. Όντας έτοιμος να χτίσω τη Sittard για τη σεζόν 20-21, είδα ματσάκι εθνικών, νόμιζα είναι φιλικό, ξεκίνησα να το παίξω, μετά έκανα Forfeit γιατί με πήρε ο ύπνος. Το έχασα 0-3 στα χαρτιά, μετά βλέπω είναι κύπελλο South America, το Κόπα Αμέρικα του ΦΙΦΑ τέλος πάντων. Χωρίς να έχω κάνει επιλογή, αξιολόγηση ρόστερ, είδα και τον όμιλο, είχαμε άλλα δύο ματς με Ουρουγουάη και Παραγουάη, λέω αδύνατον να περάσουμε, ας τα παίξω για πλάκα. Άφησα το σχήμα όπως ήταν 4-5-1 με 3 κόφτες και 2 πλάγια χαφ, ένα φορ μπροστά και όπου μας βγάλει.

Παραδόξως, με σφιχτή άμυνα και αστραπιαίες αντεπιθέσεις κερδίσαμε και τα δύο ματς 3-1 και 3-0 και περάσαμε πρώτοι. Στο πρώτο Νοκ-Αουτ με αντίπαλο τη Βενεζουέλα, δυστυχώς η τύχη μας σταμάτησε. Έπαιζαν και οι αντίπαλοι συντηρητικά , οπότε δεν είχε κενά πίσω να τους χτυπήσουμε στην κόντρα με πέταγμα της μπάλας και σπριντ της απελπισίας. Συν της άλλης, λόγω του Βολιβιανού ρόστερ, μας τραυματίστηκαν και οι δύο αξιόλογοι ΦΟΡ που είχαμε, οπότε σε αυτό το κρίσιμο ματς, τα 2/3 του αγώνα στην κορυφή αγωνίστηκε ένα ταγάρι CAM που είχαμε. Βρεθήκαμε 0-1 πίσω, ισοφαρίσαμε από κόρνερ σε 1-1 και στο τέλος μας κάνανε και την κηδεία το 1-2 και εκεί τελειώσαν όλα. 

Δυστυχώς όταν παίζεις με σφιχτή προσέγγιση , δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Μπορείς να κοντρολάρεις το τέμπο, μπορείς να κάνεις μία ανατροπή, αλλά δύο φορές την ανατροπή και με ρηχό ρόστερ, είναι αδύνατον.

Στα χρήσιμα που μάθαμε, στη Βολιβία το VACA και το BEJERANO πρέπει να είναι σαν το Παπαδόπουλος και το Κωνσταντινίδης εδώ στην Ελλάδα. Οι 8 από τους 11 σε κάποια φάση ήταν VACA  και BEJARANO.   :pp

Μετά και το ΚΟΠΑ Αμέρικα λοιπόν, την ωραία εμπειρία, ξεκινάμε το χτίσιμο. Η διοίκηση ξεκίνησε με κάτι περίεργα, θα εξετάσουν το μέλλον μου και κάτι κουλά, ανανεώσαμε τελικά αλλά στο μπάτζετ δεν μπορώ να πω ότι σπάσανε και τον κουμπαρά τους. 6 Μύρια δώσανε που δε φτάνουν ούτε για "ζήτω". Μας φύγανε και όλοι όσοι έφερα πέρσι ως δανεικοί, αν κ νόμιζα ότι τους είχα κλείσει για μία σεζόν, μέχρι Γενάρη του 21, οπότε μείναμε εμείς και εμείς. Μας έμεινε μόνο ο Dilan Zuniga και δώσαμε και τα 6 μύρια για να αγοράσουμε τον Alvaro Barreal. Oι υπόλοιποι μένουν εκ των έσω. Πουλήσαμε και έναν Άγγλο αριστερό μπακ, ο ποίος ένιωθε "Homesick" και ήθελε να φύγει. Τον δώσαμε 400 χιλιάρικα στη Μπόλτον και τους ευχόμαστε ολόψυχα να βρει την ηρεμία του και να μην ξαναπαίξει ποτέ του βασικός, ούτε σε φιλικό προετοιμασίας. Με αυτά και με κείνα , βρεθήκαμε με ένα μόνο αριστερό μπακ, και μάλιστα δεξιοπόδαρo, τον Dilan τον Ζuniga.

Γενικά το ρόστερ, εκτός από τη θέση του Barreal, πονάει σε όλες τις υπόλοιπες θέσεις. Ζήτησα από τη διοίκηση ένα έξτρα ποσό, για να πάρω ξανά δανεικό τον Lincoln , να έχουμε δεκάρι τουλάχιστον. Έφαγα άκυρο εννοείται. Συνεχίζουμε ως έχουμε και ελπίζω στη σεζόν, να βρρεθεί κανένα φράγκο και να μη μας στοιχίσει πολύ το υπάρχον ρόστερ.

Στην κορυφή έχουμε ένα Σκανδιναβό που έπαιζε από πριν τη Sittard, ένας Καργιολάινεν ή Καργιαλάινεν αν προτιμάτε!! Kαλό ταγαράκι είναι. Ψηλός δραστήριος, όποτε πρέπει τα παστελώνει τα γκολάκια. Πάμε να σηκώσουμε το πρώτο μας ICC cup και συνεχίζουμε! :)

Edited by slamsoze
  • Like 2
  • Haha 1