Jump to content
ELBarto-3-

FIFA 20 - Career Mode Topic

Recommended Posts

Slamsoze, ακόμα γελαω με το ποστ σου ρε συ😁. Το μπαγκ στο κύπελλο, η περιπέτεια με την εθνική Βολιβίας και τους κλώνους Baca και Bejarano, o Άγγλος μπακ που του λειπε η γειτονιά του και φυσικά δεν πρέπει να ξαναπαίξει το άθλημα, ο Dilan o Ζuniga και φυσικά ο Καριολάινεν, που κι αυτός μάλλον πρέπει να αλλάξει άθλημα, αν και δεν στο εύχομαι. Οι έννοιες "Άγγλος μπακ" και "σκανδιναβός φορ" ή πιο σωστά "σκανδιναβός ποδοσφαιριστής" δεν ξέρω αν πρέπει να υπάρχουν στο ποδόσφαιρο, και πείτε με ρατσιστή 😁.

Για τακτικές και προσέγγιση, χρησιμοποιώ συχνά defensive με τη Νόριτς, που ευτυχώς δεν με κάνει άχρηστο μπροστά, δηλαδή με κατοχή και υπομονετικό build up, βγαίνουν μπροστά και κάτι γίνεται από ευκαιρίες. Με δυνατό αντίπαλο βέβαια, το defensive όντως είναι περιοριστικό επιθετικά. Σε τακτικές, συχνά βάζω extra striker ή πώς το λέει κι όταν χάνω, βάζω press. Τα υπόλοιπα δεν τα χω πολυψάξει. Αν έχετε τίποτα καλό, προτείνετε. 

Στα δικά μου, μια χαρά στο Europa, με Ζυρίχη, Σπορτινγ Λισσαβώνας και Μπεσίκτας, και μετά από 4 ματς, έχω εξασφαλίσει την πρόκριση με νίκες μόνο, αλλά η αλήθεια είναι ότι τις περίμενα πιο δυνατές. Η Ζυρίχη είναι σαν να κάνεις περίπατο, η Σπόρτινγκ είναι αρκετά καλή και η Μπεσίκτας όχι άσχημη, αλλά χλιαρή γενικώς. Προφανώς και η Νόριτς έχει δυναμώσει και η ΑΙ την αντιμετωπίζει σαν μία από τις δυνατές ομάδες, οπότε δίνει και τις αντίστοιχες αβάντες. Πρωτάθλημα μία χαρά, αρκετά αμφίρροπα ματς που τα παίρνουμε στο τσακ, άλλα πιο άνετα, και δύο ντέρμπι που χάθηκαν, το ένα στο Άνφιλντ, που παρόλο που προηγήθηκα, μου το έκαναν 2-1 στο τέλος (αλλά ευχαριστήθηκα ματς ρε γμτ, σαν αληθινό ήταν) και το άλλο 0-1 εντός με Τότεναμ, που τη βλέπω την έχει το παιχνίδι πολύ δυνατή αυτή τη σεζόν και πάει ακόμα και για τίτλο. 

Edited by toninio
  • Love 2
  • Like 2

4 hours ago, toninio said:

Με δυνατό αντίπαλο βέβαια, το defensive όντως είναι περιοριστικό επιθετικά. Σε τακτικές, συχνά βάζω extra striker ή πώς το λέει κι όταν χάνω, βάζω press. Τα υπόλοιπα δεν τα χω πολυψάξει. Αν έχετε τίποτα καλό, προτείνετε. 

εγω με την ντε χαανκ παιζω επισεις αμυντικα,το ολλανδικο πρωταθλημα  ειναι μετριο αλλα εχει 3 θηρια,αγιαξ,psv,φεγενορτ και την παντα επικινδυνη ΑΖ.

η τακτικη που ακολουθω ειναι να παιζω στην κοντρα,στην αμυνα εχω press after possesion loss για να πεφτουν οι παικτες μου αμεσα πανω στον αντιπαλο ωστε να κλεψουμε και αν το καταφερουμε εκει λειτουργει η επιθετικη τακτικη μου που ειναι fast build up,ουσιαστικα παιζω το γνωστο counter attack,αυτο εχει το καλο να φευγουν σφαιρα μπροστα οι παικτες μου εναντια σε μια αμυνα που ειναι εκτος θεσεις,βεβαια το fast build εχει ενα κακο,οτι αν χασεις την μπαλα εχεις εσυ αντιστοιχο θεμα στην αμυνα γιατι φευγουν οπως ειπα μπροστα και πισω εχει μεγαλο κενο.

επειδη παιζω το fast build εχω στην 1 μπαρα τους παικτες που θα μπουνε στο κουτι,αν ειχα βαλει 5-6 μπαρες τοτε δεν ειχα ουτε εναν στην αμυνα χαχχαχα.

• Like 3

7 minutes ago, TOL1S said:

εγω με την ντε χαανκ παιζω επισεις αμυντικα,το ολλανδικο πρωταθλημα  ειναι μετριο αλλα εχει 3 θηρια,αγιαξ,psv,φεγενορτ και την παντα επικινδυνη ΑΖ.

Όντως έτσι είναι κ μου έκανε εντύπωση, που ήταν η Δ Αγγλίας πιο δύσκολη από την Eredivisie. Στο Ολλανδικό είναι αρκετά αέρινα τα πράγματα. Εκτός από το ματς με τον Αγιαξ που με πάτησαν ο D. Neres κ ο Ziyech, εντάξει εκεί δεν πιανοντουσαν με τίποτα, ακόμα και με τις PSV κ FEYENORD ήταν σχετικά διαχειρισιμος ο ρυθμός, βγαίναμε σίγουρα over 4 ως 6 γκολ κ απλά κέρδιζε οποίος σκόραρε τα περισσότερα. 

Στην Δ Αγγλίας για να βάλω 2ο γκολ έφτυνα αίμα κ είχε κ περισσότερα φάουλ στα ματς. 3αρα δηλαδή συνήθως μόνο την τρώγαμε. 

• Like 2

δυστυχως ειναι καναδεζικη λογικη αυτη,ολες οι κατηγοριες αγγλιας ειναι πιο δυσκολες απο τα αλλα πρωταθληματα σε ολα τα φιφα,το ξερουμε οτι ειναι φαν τους οπως και εμεις βεβαια αλλα πρεπει να υπαρχει και καποιο μετρο και λογικη.

• Love 1
  • Like 1

Nαι, το χουν παρακάνει με την αγγλία λιγάκι. Μα το κατάλαβα με τη Νόριτς και το Europa. Σε όμιλο με Μπεσικτας, Σπορτινγκ, Ζυρίχη, έπρεπε να γίνει μάχη τουλάχιστον, και μου βγήκε περίπατος, σαν να ήταν δηλαδή η Νοριτς καμία Ρεάλ ξέρω γω. Και δεν είναι μόνο η ΕΑ, αλλά γενικά πολύ υπερεκτίμηση πέφτει για το αγγλικό, γώμη μου πάντα. Έπαιξε ο Ολυμπιακός με την Burnley πριν 2-3 χρόνια, που είχε βγει ξέρω γω 6η και είχε βγει Europa, και λέγανε ωχ και αμάν, με την 5η αγγλική, μακριά από αγγλικές (αυτό το λένε από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου) και ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα (χωρίς να έχει και καμια ομαδάρα), και φέτος με την Άρσεναλ είδαμε, και άλλα πολλά πραδείγματα. 

Σε ανάπτυξη, μέχρι στιγμής έχω balanced, αν το θυμάμαι καλά, για να υπάρχει σχετική ισορροπία. TOL1S, νομίζω στην άμυνα έχω κι εγώ το ίδιο. Το fast build up σίγουρα θα έχει πλάκα, γιατί το Φίφα ως gameplay νομίζω ευνοεί τις αντεπιθέσεις. Ενδιαφέρον έχουν και οι ατομικές εντολές και ειδικά οι αμυντικές εντολές στους χαφ, να μαρκάρουν χώρο ή παίκτη κλπ. Θέλουν ψάξιμο όλα αυτά. 

• Love 1
  • Like 3

@toninio Βλέπω ζεστάθηκε για τα καλά η μηχανή στην Ευρώπη και πας φουλ για διάκριση. Αν δεν σε ξεζουμισουν βέβαια οι αγώνες της Πρέμιερ.

Αυτό που λέτε για το αγγλικό ισχύει κατά την προσωπική μου άποψη 100% . Είναι και ένας λόγος για τον οποίο δεν παίζω Αγγλία καθόσον οι ομάδες μου φαίνονται κάπως παραπάνω boostαρισμενες από ότι πραγματικά ισχύει. Τέλος πάντων περί ορεξεως όλα αυτά.

Στα δικά μου τώρα 

Απωθημένο ήταν φέτος και είπα να ξαναδώσω μια ευκαιρία στην ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ.

Ξεκίνημα από την αρχή

Χωρίς ευρωπες και χωρίς πολλές πολλές τυμπανοκρουσιες 

Από μεταγραφικά κάτι επιστροφές από δανεισμούς κάτι λήξεις δανεισμων άλλων παικτών

Το μόνο μεγάλο μπαμ η απόκτηση του  N. OTAMENDI για να ηγηθεί της άμυνας.

Αναμενόμενη πρόκριση στους 32 coppa Italia αρχικά με Κοζεντσα (νίκη 2-1) 

Και για το πρωτάθλημα πολύ προσεκτικοί

0-0 με Νάπολι εντός

0-0 με Τζένοα εκτός

Τεράστια νίκη με 1-0 επί της Γιουβέντους με ψυχαρα Κιεζα

Αυτά. Προχωράμε

Στόχος η έξοδος στην Ευρώπη

• Love 1
  • Like 3

On 4/7/2020 at 9:45 ΠΜ, TOL1S said:

ολοι ea access φετος με 4 ευρω για 1 μηνα,θα εχουμε 10 ωρες δοκιμης του φιφα 21,βλεπουμε και κρινουμε την τελικη εκδοση και αν δεν μας αρεσει θα εχουμε ολο τον μηνα να παιζουμε τα δωρεαν παιχνιδια της υπηρεσιας.

Ενοιμερεωσε μας ποτε ειναι να γινει η φαση

1 εβδομαδα πριν βγει το παιχνιδι δινουν τις 10 ωρες δοκιμης με το ea access

https://www.ea.com/games/fifa/fifa-21/features#career-mode-overview

Απ οτι καταλαβα φετος η εα προσπαθει  α κανει εναν συνδυασμο football manager με career mode fifa?? Για πειτε και εσεις αμα καταλαβε κανεις τπτ περισσοτερα

Τι jump in και jump out και κουραφεξαλα προσπαθει να πασαρει η ea. Δλδ εκει που βλεπεις το παιχνιδι λες και εισαι στο football manager θα μπαινεις ξαφνικα στο παιχνιδι και θα παιζεις και μετα ξανα πισω στο watch the game?? 

Edited by geonick1997

4 minutes ago, geonick1997 said:

https://www.ea.com/games/fifa/fifa-21/features#career-mode-overview

Απ οτι καταλαβα φετος η εα προσπαθει  α κανει εναν συνδυασμο football manager με career mode fifa?? Για πειτε και εσεις αμα καταλαβε κανεις τπτ περισσοτερα

Για μενα το πιο αδιαφορο που ανακοινωσαν, αφου παιζω τα περισσοτερα παιχνιδια αλλιως θα επαιζα μανατζερ, οπως λες. 

• Like 1

3 hours ago, Dimokritos said:

Για μενα το πιο αδιαφορο που ανακοινωσαν, αφου παιζω τα περισσοτερα παιχνιδια αλλιως θα επαιζα μανατζερ, οπως λες. 

Καλα και εγω τα περισσοτερα παιχνιδια  τα παιζω αλλα τι φαση με αυτην την ανακοινωση?? 

Amigos καλησπέρα! Το' φερα από εδώ το έφερα από εκεί,  αλλά δε μπόρεσα να συνεχίσω κάτι. Ούτε με Φιορεντίνα ούτε με Σαμπντόρια και Τορίνο που πήγα να δοκιμάσω πάλι. Μαζεύω δυνάμεις για το 21 που ελπίζω να με κρατήσει μέχρι τέτοιο καιρό του χρόνου

Παρεμπιπτόντως off topic 

Έπεσε στα χέρια μου πάλι το ΦΙΦΑ 16 και ψιλοεπαθα πλάκα ρε σεις

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι πολύ καλό

@toninio τσεκαρετο θα σου αρέσει, αν ξεπεράσεις κάπως το γεγονός ότι μιλάμε για 5 χρόνια πίσω

Είναι πολύ δεμένο ποδοσφαιρακι!

Και μου φέρνει ωραίες αναμνήσεις

Λέω να περάσω το υπόλοιπο του καλοκαιριού φτιάχνοντας το με τις μεταγραφές και να παίξω κανένα career  κλασικά σε Ισπανία η Ιταλία 

Adios!

• Love 2
  • Like 1

23 minutes ago, niktsiabe said:

Amigos καλησπέρα! Το' φερα από εδώ το έφερα από... 

@toninio

Adios!

Πήρα κ εγώ το 2016 πριν ένα δίμηνο, μετά τους διθυράμβους που διάβασα στο evoweb. Έχω να πω ότι μαζί με το 17 είναι, αν όχι τα αγαπημένα μου, σίγουρα τα πιο πολυπαιγμενα μου. 

Ειδικά η vanilla έκδοση που έπαιζα το friendly match, μέχρι να κατεβάσει τα updates το ps4, μου φάνηκε πολύ ανώτερη από το final που παίζω τώρα. Βέβαια κ αυτό δεν είναι κακό, αλλά το αρχικό μ φάνηκε πολύ ανώτερο. Πιο μεστός ρυθμός, πιο ομαλά όλα. Σαν να το χάλασαν λιγάκι με τα update. 

Το μόνο "παράξενο", ενώ στα 17~20 ψιλοπροσαρμοστικα στο World Class κ τα κουτσό παλεύω, εδώ στο 16 στο World class, χωρίς sliders κ σε normal speed, τρώω πάρα πολύ φάπα, οι τριάρες πάνε σύννεφο. 

Παρόλα αυτά βέβαια είναι ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ, μαρεσε πάρα πολύ, χάρηκα ότι έπιασε τόπο ο παράς μου κ το ένιωσα κ πολύ φρέσκο! 

Τα ροστερ δε με ενοχλούν κ τόσο, σαν PESακιας που είμαι. Τα διόρθωσα χειροκίνητα αυτά. Τα βασικότερα τουλάχιστον. 

Γενικά μου φαίνεται το καλύτερο ΦΙΦΑ για ps4, καθόλου δε με πειράζει που είναι του 2016.

Α και από έναν pes-ακια αυτό, η 1.00 έκδοση ή vanilla που λέω, είναι κατά πολύ ανώτερη του pes 2016. Και σας το λέει αυτό κάποιος που έχει πάνω από 1.000 ώρες παιγμενες pes 2016 στο steam. 

Α κ κλασσικά σε κάθε CM, πρώτη μεταγραφή Alaba στη Γιουβέντους, 16M ή 26Μ, ξέχασα τώρα το ποσό!!!

😛

Επίσης στο PC για τους ψαγμένους, έχουν τα παιδιά στο evo ένα πατσ, που παίζεις με το gameplay του Demo ή του vanilla στην final έκδοση. Στην κονσόλα βέβαια δεν μπορούμε να τα κάνουμε αυτά. 

Edited by slamsoze
  • Like 1

FiFA 19 CM ή FIFA 20 CM

🤔🤔

Εμενα προσωπικα ποιο πολυ το 19 μου αρεσε