Jump to content
Sign in to follow this  
broxopios

eFootball PES 2020 - Προβλήματα & Απορίες (Online)

Recommended Posts

OK, νομίζω το βρήκα και το παραθέτω παρακάτω.
Όμως έπαιξα ένα παιχνίδι που δεν διακόπηκε δυστυχώς.

Edited by redz

Την επόμενη φορά ανέβασε κάπου το αρχείο όπως είναι, μη ποστάρεις τα περιεχόμενα εδώ και δημιουργείται σεντόνι!
Από τα αποτελέσματα σου δε φαίνεται κάτι προβληματικό. Δεν είσαι σε fast path πάντως.

Edited by johnson
  • Like 1

OK, έτσι θα γίνει την επόμενη που θα με κόψουνε, ευχαριστώ!

ΥΓ, είμαστε ήδη φίλοι στο steam! Federacion

Edited by redz
  • Like 1

Στα καπάκια και 2η φορά ήττα από disconnect. Τα νεύρα μου...

Ορίστε και το 2ο αρχείο ping2.txt

spacer.png

spacer.png

Edited by redz

Σε πετάει ξαφνικά ή κάνει κολλήματα λίγο πριν σε πετάξει;
Στα αποτελέσματα βλέπω να δημιουργείται lag καθώς χαλάει το ping και σε μερικές περιπτώσεις έχεις και χαμένα πακέτα.
Έχω δει και χειρότερα πάντως. Δε ξέρω το παιχνίδι τι όριο έχει για να κρίνει αν θα σε πετάξει ή όχι.

Τρέξε το ping χωρίς το >> ping.txt ώστε να βλέπεις τα αποτελέσματα στη κονσόλα, έπειτα
τρέξε το παιχνίδι σε windowed mode (ολοκληρη ανάλυση) και μολις σε πετάξει κάνε αμέσως alt-tab να δεις πως πάει το ping.
Αν δεις πολύ μεγαλύτερες τιμές από 18-25ms που παίζεις συνήθως, τότε είτε η γραμμή σου δε πάει καλά είτε τρως DoS από τον αντίπαλο.
Αν τσεκάρεις τη γραμμή σου αντίστοιχα, χωρίς όμως να παίζεις, ίσως καταλάβεις ποιο από τα 2 συμβαίνει.
Όσο πιο χαμηλό download speed έχεις τόσο πιο εύκολο να σου κάνουν DoS.

Edited by johnson
  • Thanks 1

Κάνει μικρά κολλήματα πριν με πετάξει. Η εικόνα μου χωρίς να παίζω είναι αυτή:

spacer.png

56 minutes ago, redz said:

Κάνει μικρά κολλήματα πριν με πετάξει. Η εικόνα μου χωρίς να παίζω είναι αυτή:

spacer.png

Μια χαρά ταχύτητες έχεις, μου κάνει εντύπωση να δέχεσαι "πόλεμο" τόσο συχνά.
Δες αν στο κάνει και στα φιλικά, αν στο κάνει και εκεί τότε λογικά θα είναι θέμα αστάθειας της γραμμής.

• Like 1

Αν είναι η γραμμή τι να κάνω; Τους πήρα τηλέφωνο ζήτησα fast path ξανά, μου είπε ότι θα το κάνει το αίτημα αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει (!).

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

1 hour ago, redz said:

Αν είναι η γραμμή τι να κάνω; Τους πήρα τηλέφωνο ζήτησα fast path ξανά, μου είπε ότι θα το κάνει το αίτημα αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει (!).

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Με το fast path δε θα κερδίσεις σε σταθερότητα. Αν το πρόβλημα βρίσκεται στη γραμμή σου, τότε (εφόσον δε μπορεί το πρόβλημα να λυθεί στη ρίζα του, που πιθανότατα είναι θέμα καλωδίωσης) θα πρέπει να σου ανεβάσουν το SNR ώστε να γίνει πιο σταθερή η γραμμή σου. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να πέσεις λίγο σε ταχύτητα όμως. Είναι σημαντικό ωστόσο να γνωρίζεις αν συνδέεσαι στο καφάο (mini DSLAM, ο σύγχρονος τρόπος) ή απευθείας από κάποιο κέντρο (ο παλιός, πιο προβληματικός τρόπος). Δε θεωρώ πως πρέπει να επικοινωνείς μαζί τους μέχρι να σιγουρευτείς ότι το πρόβλημα είναι δικό τους γιατί ότι και να δοκιμάζουν αυτοί, το πρόβλημα θα παραμένει ή στη χειρότερη θα λυθεί με χειρότερες ταχύτητες για σένα.

Καταρχάς πρέπει να δεις αν υπάρχει πρόβλημα γενικά, ασχέτως παιχνιδιού. Τρέξε το ping και παρατήρησε το σε άσχετες στιγμές.
πχ. βάλτο ανά 15λεπτα διαστήματα (σα να έπαιζες ένα match) χωρίς να χρησιμοποιεί κανείς το internet, είναι σταθερά τα αποτελέσματα ή πάλι έχει διακυμάνσεις (δε θα έπρεπε) και πόσο έντονες είναι αυτές;

Έπειτα καλό θα κάνεις να ποστάρεις τα στατιστικά του ρούτερ σου (αν και θα είμαστε λίγο offtopic).
Σε περίπτωση που εμφανίζεται γενικά το πρόβλημα (βλέπε μεγάλη αστάθεια στα ping ή πολλά λάθη στα στατιστικά του ρούτερ σου ή οριακό SNR στα στατιστικά του ρούτερ σου), τότε καλύτερα να ποστάρεις το πρόβλημα σου σε ένα φόρουμ όπως το adslgr.com παρά εδώ. :)

Edited by johnson
  • Love 1

Θα τα κάνω όλα αυτά. ευχαριστώ.

Είμαι κατευθείαν στο καφάο και το SNR μου είναι ήδη ανεβασμένο στο 11.

On 8/11/2019 at 5:22 ΜΜ, redz said:

Θα τα κάνω όλα αυτά. ευχαριστώ.

Είμαι κατευθείαν στο καφάο και το SNR μου είναι ήδη ανεβασμένο στο 11.

ειχα και εγω τετοιο θεμα..οταν επαιζα σε γηπεδο με ηλιο κρασαρε παντα! εαν δεν ειχε ηλιο δεν κρασαρε ..εκανα καποιες ρυθμισεις στην καρτα γραφικων και τωρα δεν κρασαρει  πουθενα..και μενα κολληματα εκανε κ μετα με αποσυνδεε το ρδελο..δεν φταιει η γραμμη ουτε τα ping.. αυτα τα προβληματα τα χουν πολλοι...υπαιτιος ειναι αποκλειστηκα η ΚΟΝΑΜΙ

• Like 1

Καλημέρα έχω κατεβάσει το full patch και από χθες προσπαθώ να παίξω διπλό Και δεν μπορώ γιατί μου εμφανίζει ένα μήνυμα ότι ο user που συνδέθηκε δεν μπορεί να δει τα αποθηκευμένα δεδομένα Ξέρει κανείς πώς μπορώ να το αλλάξω για να παίξω διπλό

Ψιλο off topic ερώτημα, αλλά δεν είχα που να το βάλω:

η 12μηνη psn μου λήγει 8-1-2020 αλλά θέλω να τσιμπήσω τη bf προσφορά στα 45Ε.

αν τη πάρω σήμερα, θα ανανεωθεί στη λήξη της προηγούμενης ή θα ξεκινήσει αμέσως η καινούργια και θα χάσω τον 1,5 μήνα περίπου μέχρι τις 8/1?

εξηγείστε το λίγο μην τη πατήσουμε

συνεχιζει απο την ληξη,θα εχεις μετα μεχρι 8-1-2021

• Like 1

37 minutes ago, TOL1S said:

συνεχιζει απο την ληξη,θα εχεις μετα μεχρι 8-1-2021

το έχω στη ρύθμιση για αυτόματη ανανέωση, να τραβήξει δηλ. χρήματα από τη κάρτα την τελευταία μέρα... χρειάζεται να μπω να το αλλάξω? άσε που δεν θυμάμαι κιόλας από που ρυθμίζεται...

ευχαριστώ για την απάντηση πάντως

αν ανανεωσεις τωρα ΝΑΙ βγαλε την αυτοματη ανανεωση γιατι θα σου τραβηξει στις 8/1/20 τα 60 ευρω και μετα θα εχεις συνδρομη μεχρι το 2022

• Like 1

Παιδιά μια ερώτηση. Όταν παίζω online γίνεται να παίξω με άλλους από άλλες χώρες; Εκτός από Ελλάδα

8 hours ago, Armando said:

Παιδιά μια ερώτηση. Όταν παίζω online γίνεται να παίξω με άλλους από άλλες χώρες; Εκτός από Ελλάδα

Είσαι σε PS4 και σε βάζει συνέχεια με Έλληνες; 😛

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

Αγόρασα πριν λίγες μέρες PS4 και το PES2020.Κατ'αρχάς συγχαρητήρια για την τρομερή δουλειά στο patch της Superleague,ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα πριν καν κάνω τα drills στο training.Από εκεί και πέρα,το πρόβλημά μου είναι πως όταν πηγαίνω να παίξω online,μου ζητάει λεφτά για να μπώ!!Εννοώ πακέτα μηνιαία,τρίμηνα ή ετήσια κ.ο.κ. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?Πρέπει να πληρώσεις για να παίξεις διαδικτυακά??

Ναι πρέπει να πληρώσεις το playstation plus μηνιαία, τρίμηνη η ετήσια συνδρομή για να παίξεις ονλαιν. Εκτός από τα ντεμο που βγάζει η Κοναμι κάθε χρόνο, όπως τελευταία το ντεμο 2020, όπου μπορείς να παίξεις τα φιλικά ματς ονλαιν δωρεάν.

Απο κει και πέρα υπάρχουν και προσφορές για συνδρομή σε playstation plus. Εγώ πχ ανανεώνω την ετήσια συνδρομή μου στο plus κάθε τέλη Νοεμβρίου όπου είναι προσφορές black Friday 45 ευρώ τον χρόνο. 

• Like 2

Μέχρι τις 13 Γενάρη η ετήσια πάλι είναι σε προσφορά στα 45€....μιλάμε για μέσω store. 

• Like 2

Αν και offtopic αλλά όσοι έχετε σκοπό να παραμείνετε σε PS4-PS5 και έχετε την οικονομική δυνατότητα, φορτώστε σε αυτή τη τιμή, κάντε την extend όσο μπορείτε.

• Like 1

Καλησπερα πως μπορω να παιξω με συμπαιχτη στην ιδια ομααδα. Με τα 2 pad απο το σπιτι.