Jump to content
broxopios

eFootball PES 2020 - Master League [Official Topic]

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις 

Βασικά μπορεί να παίζω χρόνια προ και να κατεβάζω χρόνια το πατσακι από εδώ, δεν πολύ ασχολούμαι με το φόρουμ και δεν καταλαβαίνω τους "φραστικους όρους" π.χ Fuma κλπ

Να με συγχωρήσετε 😂😂😂😂

Έχει αλλάξει κατά πολύ το pro

Εγω τα τελευταία χρόνια έπαιζα περισσότερο myclub, αλλά λόγο χρημάτων το γύρισα στο ML

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τις ποιο ευχάριστες ώρες στο pro της έχω περάσει παίζοντας 4αδα με φίλους και (ωραίο ποδόσφαιρο γενικά) 

Για την ιστορία το κατέβασα στο superstar και ανέβηκα στα μπαράζ (μπήκα την τελευταία αγωνιστική με τα χίλια ζόρια, παρά τις πολλές νίκες που έκανα στο τέλος, είχα μείνει πολύ πίσω στην βαθμολογία) 

Γενικά βλέπω ότι στο superstar έχει τις ίδιες συνήθειες με το θρύλος απλά είναι ποιο λάιτ. 

Κρίμα γι αυτό το ποδοσφαιρακι τόσα χρόνια να μην μπορείς να παίξεις ML ποιο νορμάλ. 

Πρέπει ντε και καλά ο αντίπαλος (CPU) να παίζει απλός για να σε καταστρέψει 

• Like 3

7 hours ago, fotislamia13 said:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις 

Βασικά μπορεί να παίζω χρόνια προ και να κατεβάζω χρόνια το πατσακι από εδώ, δεν πολύ ασχολούμαι με το φόρουμ και δεν καταλαβαίνω τους "φραστικους όρους" π.χ Fuma κλπ....

To FuMa φίλε είναι το Full Manual. Δηλαδή όλες τις βοήθειες στο 0. PASS ASSIST μηδέν, shoot type: manual και manual through pass. Έχει και παραλλαγές όπου το κύριο στοιχείο είναι το Pass Assist στο ΜΗΔΕΝ και τα αλλά δύο μπορεί να ποικίλουν, π,.χ. advanced shoot & advanced through ball.

Τώρα εδώ υπάρχουν αρκετές φιλοσοφικού επιπέδου ενστάσεις, όπως π.χ. πόσο μετράνε τα στατιστικά των παικτών στο manual, ή αυτό που αναρωτιέμαι εγώ πόσο arcade ή SIM είναι τα advanced settings , όταν σου βγάζει μία διόπτρα μέσα στο τέρμα ή στο χορτάρι του γηπέδου. Φιλοσοφικά ξαναλέω τα ερωτήματα, ο καθένας θα πει διαφορετική άποψη.

Τώρα για το επίπεδο και την CPU AI, αυτό που λέω πάντα τα τελευταία χρόνια μετά το 2019, όταν έχουν ξεφτιλίσει τόσο τη νοημοσύνη της CPU , έχουν μηδενίσει τα ID και έχουν αυξήσει απλά τα stats handicap/boosts, λογικό είναι να μας ξενερώνει και να μην μπορούμε να παίξουμε όλοι την ίδια εμπειρία.

Αυτό που έπαθα εγώ ας πούμε φέτος, την περίοδο που το έβαλα σε SuperStar για να κάνω τις 5 νίκες και να ξεκλειδώσω το Legend. Ήμουν με PISA , από Β Ιταλίας , είχα πάει Α και Εθνική Ελλάδας. Την περίοδο που έκανα τις 5 νίκες και οι 3 ήταν σερί, είτε έπαιζα με ΠΙΖΑ είτε με Ελλάδα, είχα το ίδιο σύστημα και το ίδιο στυλ παιχνιδιού, κατεβασιά με το SB, 1-2 με το DMF, 1-2 με τον AFM, 1-2 με τον WF, πλαγιοκόπηση, πάσα στο πέναλτυ, γκολ ή όχι. Δηλαδή την περισσότερη ώρα πατούσα το :button_x: και κατά  περιόδους το L1. Μετά όλο πάσες με :button_x: μέχρι να λήξει το ματς. Σε μία σειρά αγώνων ΜΙΛΑΝ-ΙΝΤΕΡ-ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ είχα είτε νίκη με 1-0 είτε ήττα με 0-1, άντε καμία ισοπαλία στο τσακίρ κέφι και η κατοχή μόνιμα για μένα 65% και άνω. Όπως καταλαβαίνετε ήταν απίστευτο ξενέρωμα με νεοφώτιστη ομάδα να παίζω τις μεγάλες με κατοχή δική μου πάνω από 60%. Και να κάνω ακριβώς τις 2-3 στάνταρ κινήσεις που περιέγραψα προηγουμένως. Ό,τι άλλο προσπαθήσεις να κάνεις που περιέχει φαντασία, είτε σε πετσοκόβει η CPU, είτε σου κάνει κανένα φαουλ που δεν το δίνει ποτέ.

Μετά από αυτό με τι όρεξη να ποστάρεις μετά την πορεία σου και για τι να μιλήσεις. Μετά που το γύρισα σε ΤOP-Player, το κλέψιμο κτλ μείναν τα ίδια , απλά η ΑΙ ήταν πιο ανήμπορη.

• Like 3

13 hours ago, slamsoze said:

.....................................

Μετά από αυτό με τι όρεξη να ποστάρεις μετά την πορεία σου και για τι να μιλήσεις. Μετά που το γύρισα σε ΤOP-Player, το κλέψιμο κτλ μείναν τα ίδια , απλά η ΑΙ ήταν πιο ανήμπορη.

E μα ναί. Για αυτό και το τόπικ έχει ησυχάσει υπερβολικά από ένα σημείο και μετά. Τί να συζητάμε να λέμε για πορείες, συστήματα, advanced tactics, μεταγραφές, όταν υπάρχει στασιμότητα ή και πισωγύρισμα στην ΑΙ (γενικά, όχι συγκεκριμένα φέτος) και τα ματς μοιάζουν, τα αποτελέσματα μοιάζουν, η μπάλα που παίζεται είναι περίπου ίδια, και το ένα Master League μοιάζει αρκετά με το άλλο, ανεξαρτήτως ομάδας, πρωταθλήματος κλπ. Δεν τα ισοπεδώνουμε όλα, το παιχνίδι είναι καλό, έχει εθισμό, έχει κάποια φοβερά στοιχεία. Απλά, το offline δεν είναι για πάρα πολύ, δεν είναι για λιώσιμο. Κι είναι και κάτι άλλο: αυτό το μοτίβο, με σκαμπανεβάσματα από χρονιά σε χρονιά, είναι εδώ και πολλά χρόνια το ίδιο. Τα ποδοσφαιράκια δεν έχουν ξεφύγει από κλασικούς περιορισμούς κι επαναληψιμότητα, οπότε και ο user που παίζει χρόνια Career\ML κάποια στιγμή κουράζεται. 

Αν δεν βελτιωθεί η ΑΙ, δεν θα αλλάξει κάτι. 

• Like 1

Την ΑΙ δεν ξερω κατα ποσο η κοναμι θελει να την αλλαξει αισθητα ειτε παιζουμε σε off line mode ειτε σε on line mode..εδω δεν πραττει το πιο απλο να εμπλουτισει το περιεχομενο του παιχνιδιου...τους κοστιζει σε χρονο ιδεες η χρημα?τα ιδια και τα ιδια εδω και καποια χρονια....

• Like 2

Είναι αρκετά που θα μπορούσαν να βελτιώσουν για να φτιάξει το offline. Ενα κυριο για εμένα είναι όπως έχει γραφτεί το ID.Δηλαδη τι κάνει πχ ο τάδε cpu παίκτης που έχει ας πούμε την μπαλα.Ε, στο Pes γενικότερα  επειδή δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο, είναι πολύ ευκολο να τους παρεις την μπαλα χωρις να χρειαζεται να ειμαστε τιποτα αυθεντειες στην αμυνα σε συνδιασμο πάντα με τον εντελως αστειο μηχανισμο που εχει στην αμυνα.Απλα πατας το κουμπι.Τα κανει όλα μονο του.ουτε ιδιαιτερο timing κλπ.Οποτε το cpu ειναι ψιλοανυμπορο & καταλιγει με κατι πενιχρες κατοχες. Πριν 2-3 χρονια για να το αντισταθμίσουν το είχαν & έκαναν όταν ήθελε 6-7 one touch pass & σουτ γκολ ,οπότε έπαιζε ψευτιά εκεί αλλά ήταν ενα όπλο του cpu να σε κερδιζει.Μετα τους έκραζαν & το έκοψαν αλλά ήταν αβοήθητο το cpu  & βρήκαν άλλα τρικ πχ στο 19 ,έφευγαν μόνοι τους οι αμυντικοί σου από την φάση για να φας γκολ από την σέντρα στο 1ο,2ο δοκάρι το οποίο μετα τα updates που το "έφτιαξαν" έγινε το ίδιο άλλα από το πέναλτι...  Λίγο αντίστροφα είναι & από την άλλη μεριά όταν το cpu είναι στην αμυνα.Ειναι λες & είναι λίγο dummy.Απλα αντιγράφουν τις κινήσεις του pad του  παίκτη & πάνε  όπου πάει παθητικά όταν είναι ML game που έχουν σκοπό το Χ( (τα οποία είναι πολλά).όταν θέλουν να κερδίσουν συνήθως εντός, έχουν μια dummy επιθετικότητα όταν τρέχουν σαν καμικάζι πάνω στον παίκτη που έχει την μπάλα με αυξημένα αθλητικά προσόντα, κίνηση χωρίς να συνοδεύεται ιδιαίτερα από την υπόλοιπη ομάδα η οποία μπορεί να μαρκάρει βαθιά στην άμυνα & έχουμε τα φαινόμενα του άδειου χώρου στο κέντρο & οποιος είναι γρηγορος στις πινγκ πονγκ πασες ξεφευγει με αποτελεσμα ένα πινγκ πονγκ αφυσικο passing game σε τρελλες ταχυτητες

Στην επίθεση δεν χρειάζεται να παίζουν κάτι ιδιαιτερο.35 % κατοχή θα κάνουν 1 επίθεση ψιλοαπιαστη κάποια στιγμή & θα βάλουν ένα γκολ & τελος.Αν είσαι τυχερός & βάλεις & εσύ μετα μετα από 10 ευκαιρίες ,θα κάνουν ακριβώς άλλη μια 2η & θα βάλουν άλλο ένα ώστε να να είναι στο Χ ή να κερδιζουν. Ο κόσμος παι ζει online οπότε γιαυτο δεν ασχολουνται.Σου λέει κουνάς εσύ τον επιτιθέμενο ,μετα ο άλλος τι να κάτσω να ασχοληθώ να φτιάξω τον cpu όταν έχει την μπάλα κλπ.Ποιος ασχολείται...

Για εμένα για να φτιάξει το offline ,θέλει άμεσα να «πειράξουν» τον κώδικα εκεί που έχει την μπάλα το cpu να γίνει πιο κοφτερό ,να κάνει αλλαγές κατευθύνσεις & προσποιήσεις  & πιο σημαντικό να αλλάξει ο τρόπος που κλέβεις την μπαλα.Σε κάποιο παλιότερο αρκετά δεν θυμάμαι πιο ήταν ,δεν ήθελε απαραίτητα κουμπί για να την παρεις.Ηταν πολύ πιο ελεύθερη & νομίζω την αποσπούσες από τον επιτιθέμενο όταν κατάφερνες & έμπαινες σωστά στην πορεία του. Ήταν δύσκολη η άμυνα άλλα είχε νόημα. Έτσι θα υπάρχει μια δυσκολία λογική & δεν θα χρειάζεται να βάζουμε την δυσκολία στο SS & Legend για να μην έχουμε 65% κατοχή & τελικά να είναι & μουφα παλι με το catchup του cpu.Επισης καποτε διαφημιζαν  ότι το cpu “μαθαινει” & προσαρμοζεται αμυντικα & επιθετικα σε αυτά που κανει ο παικτης.. Ασχολειται σημερα κανεις με αυτό από την κοναμι?

Edited by mj23
  • Like 4

Kάθε χρόνο πασάρουν και μία "καινοτομία", που ουσιαστικά είναι επιφανειακό, μετά τον άλλο χρόνο το ξεχνάνε και πασάρουν κάτι άλλο, κλπ κλπ. Το πρώτο πράγμα, και θα συμφωνήσω, που πρέπει να εμβαθύνουν είναι το ID. Πιστεύω ότι πρέπει να δώσουν βάρος στο individual ID πρώτα, για να αποτελέσει μία καλή βάση για ό,τι άλλο κάνουν. Την ποικιλία και τη διαφορετικότητα στο ποδόσφαιρο την δίνει το άτομο. Κι όταν λέω individual ID, δεν εννοώ μόνο να συμεπριφέρρονται οι πιο γνωστοί παίκτες σαν την πραγματικότητα. Εννοώ ο κάθε παίκτης-άτομο στο παιχνίδι, ως ανώνυμη μονάδα, να έχει ως βάση μεγαλύτερο φάσμα κινήσεων, ώστε να αποφεύγεται το generic παίξιμο, που αναφέρει ο mj23 κι είναι πληγή του παιχνιδιού (των football games γενικά). Από εκεί και πέρα, τα στατιστικά να κάνουν την διαφορά από παίκτη σε παίκτη. Ένα μικρό παράδειγμα: ακόμα κι ένας πολύ μέτριος παίκτης έχει ένα κάποιο ρεπερτόριο κινήσεων και αντιδράσεων, ανάλογα πάντα τη φάση, την πίεση, την κίνηση των συμπαικτών του κλπ. Δεν λέμε η ΑΙ να φτάσει σε τέτοια πολύπλοκα επίπεδα τώρα, αλλά να κάνει ένα βήμα προς τα εκεί. Εάν επιτευχθεί αυτό, θα είναι μία πολύ καλή αρχή για μεγάλες αλλαγές. Για αρχή, δεν θα καταντάνε τόσο ίδια τα ματς μεταξύ τους, σε αυτά που θα γίνονται στο χορτάρι, κι από εμάς και από τη Cpu. 

Φυσικά πρέπει να δοθεί βάρος και στην Team ID. Υπάρχει κάτι υποτυπώδες τώρα, αλλά δεν αρκεί. 

Όλα αυτά δεν είναι καθόλου εύκολα, αλλά η στασιμότητα έχει κρατήσει πολλά χρόνια. 

• Like 4

Τελευταία ζω τη μέρα της μαρμότας, λόγω χρόνου, πήγα να προχωρήσω λιγάκι το save μου, αλλά το μόνο που καταφέρνω είναι κάθε 3-4 μέρες να μπαίνω και να παίζω ένα ματς, στο οποίο γίνονται ακριβώς τα ίδια πράγματα. Ξεκινάω το ματς, νικάω 2-0 , η CPu αρχίζει να πιέζει, εμένα δε με αφήνει να σκοράρω με τίποτα, δεν περνά η μπάλα τη γραμμή, η CPU βάζει ενα σκριπτο-γκολ, κάνω πασούλες  με το :button_x: και καθυστερώ μέχρι να λήξει το ματς. 2-1 νίκη, σβήνω κονσόλα και όποτε ξανα-άνοιξε μετά απο 3,4,5 μέρες rinse and repeat που λένε και στο χωρίο μου.Aν ΈΠΑιζα τα ματς σερι ή καθε μερα θα είχα σιχαθεί. Τώρα με το ένα ματς στο τριήμερο τετραήμερο, κάπως παλεύεται.

Ακολουθεί ΤΟ γκοΛ της CPU από το σημερινό 2-1!!! :P :P :P :D

Edited by slamsoze
  • Haha 4

@slamsoze,

επειδη & εγω ειμαι σε φαση που το εχω ξαναπιασει το ML (με την εκδοση 1.0 ομως), τα πραγματα ειναι οπως τα περιγραφεις.Για τους ιδιους λογους που αναφερεις ειναι οκ μεχρι 3 παιχνιδια σερι.Μετα πρεπει να το αφησω & να ξαναδοκιμασω μετα απο καμια μερα τουλαχιστον.Ιδιες σκεψεις φιλε.Αν & τολμω να πω οτι γενικοτερα vs cpu, η εκδοση 1.0 παιζει πολυ καλυτερα & τις εχω δοκιμασει διεξοδικα ολες.

• Love 1
  • Like 2

Ωραίο γκολ όμως, ε; 😁 Εντάξει, νομίζω όλοι έχουμε πάθει το ίδιο πράγμα: μπαίνουμε παίζουμε ένα δυο ματς, κλασικό σενάριο όπως τα λέτε. Υπάρχουν "μοτίβα", δηλ. είτε αν πρέπει να χάσεις, θα ακολουθηθεί ένα σενάριο, είτε αν πρέπει να κερδίσεις, άλλο παρόμοιο από την ανάποδη κλπ. Οκ, όχι τόσο αυστηρά, γιατί παίζουν πολλά ρόλο, αλλά υπάρχει. Κι αυτό το έργο το βλέπουμε τόσα χρόνια τώρα. Φέτος υπάρχει και μία άλλη πλευρά σε μας, τους users: λόγω καραντίνας και άπλετου gaming χρόνου, παίζουμε και αρκετά άλλα παιχνίδια (προσωπικά, μόνο offline single player), που εκ φύσεως δεν γίνονται βαρετά, ειδικά αν είναι story based. Kαι λες μετά, πού να πάω να παίζω ML (ή Career, αν και δεν ξέρω τί παίζει από εκεί φέτος), να βλέπω τα ίδια επαναλαμβανόμενα σενάρια. Δηλαδή αυτή τη στιγμή κι εδώ και μέρες, γουστάρω να ξεκινήσω καμία Αγγλία ML, αλλά μετά λέω ποιό το νόημα. Πραγματικά ελπίζω να μου ρθει περισσότερη όρεξη, γιατί δεν θέλω και να το παρατήσω εντελώς για φέτος. 

• Like 4

Λοιπόν το παιχνίδι το κρατάει πίσω η κακή CPU AI, άσχετα με τις λοιπές παθογένειες του ML. 

Πραγματικά εχω καταληξει ότι ακόμα κ τα επίπεδα δυσκολίας έρχονται Δευτέρα σαν priority σε σχέση με το handicap. 

Ξεκινάω ένα σε Top Player κλασσικά PEU, στο εξάμηνο πάω Pisa Serie B. Την είχα ανεβάσει σε μια σεζόν σε προηγούμενο save. Κάτι έκανα λάθος στο σχεδιασμό κ η ομάδα δεν κολλούσε ούτε με καλάι. Με 50~60 TS έχασα τη μισή σεζόν. Μετά κάπου με χάλασε ο μεγάλος πάγκος που έχουν στο Ιταλικό κ πήγα Β Ισπανίας, που δεν έχω ξαναπάει ποτέ. 

Εξτρεμαδουρα, αλητεία εκεί, σήμα με δέντρα, ανεξαρτησία, ανυπακοή, πράσινη ανάπτυξη, οικολογία, κυνηγεσια κ κυνοφιλία κ δε συμμαζεύεται. Δε φτάνει το budget για ρολιστες, ανεβάζω όμως regens από Ακαδημία. Ο καλύτερος ο Joaquin, ο γνωστός, κ κάτι άλλες σαβούρες. Ξεκινάω πάλι με 60 TS, πάλι η Ομάδα να παίζει λες κ είναι στο βυθό της θάλασσας. Μαρεσει που είχα βάλει κ στόχο στη διοίκηση, την κατάκτηση της segunda. Σε μία φάση εκεί που έφτασε στο μη χειρότερα, το γυρνάω σε superstar για κάποιο λόγο, και Ω του θαύματος η CPU έπαιζε το ίδιο κ η ομάδα μου έπαιζε καλύτερα, οι COM controlled σεζόν κ ίδιος ο τερματοφυλακας μου, που ξεκίνησε να κάνει αποκρούσεις. Ανεβήκαμε λίγο παραδόξως, μετά άρχισε πάλι η λουπα. Λασπωδης κίνηση, μονότονα σκορ, 1-0, 1-1 ή 0-1 κ βαρεμάρα. Το ξαναβάζω σε Top Player, πάλι η CPU είναι το ίδιο παθητική, απλά παίζω πιο ελεύθερα. Στο χειμερινό transfer window παίρνω κ ένα ρολιστα, τον γέρο Κάρλος Τεβεζ, σαν δεκάρι. Η σεζόν συνέχισε χλιαρά, κάναμε ένα μπαμ στο τέλος κ από κει που μας έβριζε ο πρόεδρος, ανεβήκαμε απευθείας στην Πριμερα σαν δευτεροι! 

Στην Πριμερα λοιπόν, έχω παίξει κάπου δέκα αγώνες τώρα, με 90 TS πλέον, όλες παιζαν φουλ παθητικά, με ουδέτερο mentality κ απλά με ισοφαριζανε στο "κλέψιμο". Αλλά γενικά όλες οι ομάδες παίζουν χειρότερα από ότι έπαιζαν οι ομάδες της segunda. Το ξαναβάζω superstar γιατί έπαιζα με Barcelona, ένα match σκέτη σούπα. Μια Μπαρτσα παθητική ως εκεί που δεν πάει, την κάνω 2-0 κ μέχρι το 85 παιζαν με γκρι-ουδέτερο mentality!!!  Μετά παίζω με Valencia το ξαναριχνω σε Top Player, με καθαρίζουν 2-0, με δύο πάσες laser. Μετά στο κύπελλο με Ρεαλ σε δίπλα ματς, 1-1 μέσα στη Ρεαλ, στη ρεβάνς στην έδρα μου, ξεκινάνε διαστημικά, μου κάνουν το 0-2 στο πρώτο 20-λεπτο. Στο Β ημίχρονο, κάτι πάθανε ξαφνικά, σαν να έπεσε ο διακόπτης, τους είχα βουλιάξει μέσα στα δίχτυα. Κάνω το 2-2 κ παίζω μόνος μου εναντίον του Κουρτουά. Μετά το 2-2 βέβαια τσιμεντωσαν ολα, κάτι δοκάρια, κάτι τάκλιν πάνω στη γραμμή, πολύ ξύλο που φάγαμε μέσα στην περιοχή, χωρίς φάουλ βέβαια! Γενικά βλέπω οι πεθαμένοι παίζουν καλύτερα από τους μεγάλους. 

• Love 1
  • Like 3

Δεν έχει μαλλιάσει άδικα η γλώσσα μας όλων εδώ, να πέσει δουλειά στην ΑΙ (και στα δύο ποδοσφαιράκια). Διαφορετικά, δεν θα πάει μπροστά το πράγμα. Εγώ θα προτιμούσα να μείνουν στάσιμα 3-4 χρόνια τα animations και τα γραφικά, και οι όποιοι έξτρα πόροι του νέου hardware να πάνε στην ΑΙ. 

Το Προ έχει βάλει και διάφορα στο μίξερ, δηλ. χημεία, επιθετική\αμυντική διάθεση, βάζουμε και το στάνταρ και κλασικό χάντικαπ, και κάπου ίσως χάνεται η ισορροπία. Ας φτιάξουν μία στάνταρ ρεαλιστική συμπεριφορά της Cpu ρε παιδί μου, κι ας πετάξουν έξω τη χημεία. Είναι καλή σαν ιδέα, αλλά το παράκαναν. Εμένα πιο πολύ με ενοχλεί που ψιλοκαταργεί την αξία του καλού παίκτη, της καλής μονάδας. 

Είμαι περίεργος να δω τί θα μας σερβίρουν φέτος, στο Pes21........

• Like 4

@slamsoze

έτσι όπως τα γράφεις είναι, ακριβής περιγραφη.Σιγουρα είναι καλύτερο από το περσινό Pes στο ΑΙ αλλά γενικά είναι πολύ πίσω στον τομέα αυτο.Δεν εννοώ μόνο στο πως παίζουν & τι κάνουν στο γηπεδο.Που είναι πίσω & σε αυτό αλλά γενικοτερα.Βεβαια όλα ξεκινούν επειδή είναι πίσω στο τι μπορούν να κάνουν ή βασικά τι ΔΕΝ κάνουν ,οπότε μετα για να σε κοντράρουν μπαίνει το cheat mode & αφού σε ρημάξουν στο cheat μετα αρχίζει η παθητικότητα σε άλλα ματς ώστε να κερδίσει & ο παίκτης & πάει κάπως έτσι το βιολί.Γινεται κουραστικό & προβλεψιμο.Εγω ξέρω πότε θα κερδίσω & πότε θα χάσω σχεδόν πάντα,

Σε mode tournament είναι κάπως καλύτερο γιατί εκεί ειδικά στα knock out θέλει να σε κερδίσει & παίζει λίγο διαφορετικά με καποια άλλη λογικη.To ML είναι το χειρότερο για εμένα από πλευράς gameplay. (& να σκεφτει κανεις οτι παιζω 90% ML…)

Μακάρι να το φτιάξουν στα επόμενα αλλά δεν δίνω πολλές πιθανότητές διότι μάλλον δεν το θεωρούν το offline προτεραιότητα. 

Πάντως επειδή λίγο πολύ παίζουμε & τα 2,

Το Pes για εμένα πραγματικά είναι σαν να βλέπεις το αλθηθινο,γραφικα ,κινήσεις παικτών το σημαντικότερο(όχι στον χώρο) αλλά πως βάζουν τα κορμιά & τα πόδια τους κλπ είναι πολύ ανώτερο.

ΑΛΛΑ , είναι πολύ πίσω στο AI. Στο fifa αυτά που κάνει το AI (δεν λέω ότι είναι τελειά φτιαγμένο) αλλά μιλάμε πολύ μπροστά από του Pes. Καμία φορά λες σαν να παίζεις με άνθρωπο. Έχει & το ρομποτικό του με κάτι τρελά που κάνει αλλά γενικά πολύ πιο "επιθετικό" πιο real. Γενικά ένα καλοφτιαγμένο παιχνίδι αλλά όμως οπτικά χάνει σε σχέση με το Pes γιατί δεν μπορεί να αποδώσει την φυσικότητα στην κίνηση του παίκτη & πως αλληλοεπιδρά η επαφή του ενός με του άλλου

• Like 4

Η πορεία μου στο Master League του PES 2020,  σε ένα βίντεο!!! :yupi:

• Haha 4

και ενω το πες 2020 κλεινει σιγα σιγα τον κυκλο του εγω μολις προχτες ολοκληρωσα την πρωτη μου σεζον στο μαστερ λιγκ..ο ερνεστο βαλβερδε επεστρεψε στην ομαδα της καρδιας του😁🤣 μετα την θητεια του σε καποια ομαδα της καταλονιας..δεν μου ερχεται τωρα σε ποια🤣🤣.η επιστροφη του συνοδευτηκε με δυσκολη και κυριολεκτικα στο νημα κατακτηση του πρωταθληματος αποκλεισμο απο τον παοκ στα ημητελικα του κυπελλου και αποκλεισμο απο την τσελσι στους δεκαεξι του του τσαμπιονς λιγκ.στο παρακατω βιντεακι θα δειτε την τελευταια αγωνιστικη με την λαμια και καποια στατιστικα του ελληνικου πρωταθληματος και οχι μονο..

• Love 1
  • Like 2

@mj23 esy σταθερα σε Superstar δυσκολίας δεν παίζεις/έπαιζες? Επίσης άσχετο, αλλά μία που το πιάσαμε, ΦΙΦΑ 2016 έχεις παίξει?

Edited by slamsoze

1 hour ago, slamsoze said:

@mj23 esy σταθερα σε Superstar δυσκολίας δεν παίζεις/έπαιζες? Επίσης άσχετο, αλλά μία που το πιάσαμε, ΦΙΦΑ 2016 έχεις παίξει?

To fifa 16 ειναι πιστεύω είναι το 2ο καλύτερο fifa για εμένα σε ότι αφορά το gameplay αλλά & overall vs cpu.Το καλύτερο από όλα τα fifa με το πιο "ανθρώπινο" παίξιμο με sliders είναι το 17 μακράν, το οποίο  από fifa παίζω μέχρι σήμερα .Σε WC παίζω όλα manual.

Στο Pes κοιτα.Παιζω manual με την advanced through ball.Αν έχω ενεργοποιημένο αυτό το target που είναι by default on τότε μπορώ & βγάζω καταπληκτικές σέντρες & πάσες.Eτσι με αυτό έπαιζα το 20 στο Legend γιατί αλλιώς κυριαρχούσα πολύ στο cpu & γινόταν ανιαρο.Εκει βέβαια είχε πολύ ψεμα.Οποτε είχα βρει ισορροπία , βάζοντας το στο superstar & κλειστό το target με το advanced through ball ,όμως χωρίς το target visible στην ουσία καταστρέφεται το adv thr γιατί δεν δουλεύει καθόλου καλα.Το έχει φτιάξει έτσι η εταιρεία που θέλει on αλλιώς επιλέγει αυτό που θέλει να την δωσει.Δεν είναι σαν την through manual του Fifa

Από Pes

Έχω γυρίσει στο Pes 19 πλέον το οποίο χωρίς το target on επειδή είναι πιο δύσκολο το cpu από το 20 ,ειδικά στο ML έχει πολύ catchup ,παίζω στο TP

Γιατί έχει τρομερό catchup - comeback to cpu..Αν είχα το target ανοικτό στην πάσα θα έβαζα SS.Αλλά το προτιμώ έτσι γιατί με το target κάπως ξεφεύγει ας πούμε  ο χειρισμος.Το cpu στο SS Όμως μπορεί & βγάζει μπαλιές που εγώ στο manual μπορώ να τις βγάλω μόνο με το παραπάνω setting ανοικτό...

Fifa17 & Pes19 τα καλύτερα μέχρι τώρα για εμένα (με τα ελαττώματα τους εννοείται)

Edited by mj23
  • Like 1

Εκανα edit για το Fifa.To 17 ηθελα να γραψω ,οχι το 18...

• Haha 1

3 minutes ago, mj23 said:

...

Fifa18 & Pes19 τα καλύτερα μέχρι τώρα για εμένα (με τα ελαττώματα τους εννοείται)

Nαι το 2019 έχει πάρα πολύ έντονο comeback. Και εγώ σε TopPlayer, δύσκολα να λήξω παιχνίδι 1-0. ΤΑ περισσότερα λήγουν 2-1. Προηγούμαι, ισοφαρίζομαι 1-1 και αν είναι να νικήσω το κάνω 2-1.

Αυτή τη βδομάδα έχω λίγο χρόνο free και παίζω και 2019 και 2020. βασικά το 2020 το παίζω πιο πολύ επειδή πήρα CL μετά από το PES2017, αν κ σε TopPlayer τώρα, είμαι στη ΛαΛίγκα με Εξτρεμαδούρα. Αλλά έφτασα τώρα στην 5η σεζόν κ δν ξέρω αν φταίει το TP, το 95TS ή το τελευταίο update ή όλα μαζί, αλλά γενικά υπήρεχε μία νωχελικότητα από την ΑΙ, σε βαθμό που σε 10 αγώνες στο πρωτάθλημα είχα δεχτεί μόνο 3 γκολ. Βασικά όλες οι ομάδες παίζαν μόνο άμυνα, εκτός από κάτι scriptariσμενες LEganes poy ;htan pio αππειλητικές και την τελευταία του πίνακα Getafe, την οποία κέρδισα 3-2. Από τα 3 γκολ όλης της σεζόν δηλαδή, τα δύο μου τα έβαλε η τελευταία των τελευταίων. :p

Έβαλα λίγο Superstar τώρα επίπεδο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το δικό μου επίπεδο. Κερδίζω τα ματς εύκολα ή δύσκολα, αυστηρά 1-0, λιγότερη ακόμα ελευθερία. Βασικά όπως το βλέπω, απλά οι ομάδες παίζουν "καλύτερη" ΄'αμυνα". Καλύτερη λέγοντας, έχουν οι CPU παίκτες μεγαλύτερο hit box effect zone, δηλαδή εκεί που στο TopPlayer απλώνει το πόδι και την κόβει, στο SS του δίνει και 20 πόντους αβάντζο, μαγνητίζει τη μπάλα και από λίγο πιο μακρυά.

Αλλά σε γενικές γραμμές, πάλι το ίδιο βλέπω, εγω 60% κυριαρχία και τη CPU απειλεί μόνο σε scripted moments, εκεί που δεν μπορούν να αλλάξουν δεύτερη πάσα δηλαδή, ανεβάζουν ξαφνικά την επιθετικότητα και αρχίζουν τα διαστημικά ne-touch μέχρι να φτάσουν μπροστά από το τέρμα μου. Άμα συνεχίσει έτσι δηλαδή, θα μείνω αυστηρά στο 2019. Τώρα περισσότερο το προχωράω για να παίξω το Club World Cup του Δεκεμβρίου, γιατί είχα να το παίξω από το PES 2011.

• Like 2

7 minutes ago, mj23 said:

Εκανα edit για το Fifa.To 17 ηθελα να γραψω ,οχι το 18...

A είπα και εγώ, παρεξενεύτηκα στην αρχή.   :P 

Ναι ΦΙΦΑ 17 το αγαπημένο μου. Το βάζω πρώτο μόνο και μόνο γιατί έπαιξα 4 σεζόν καριέρρα τότε. Μετά βάζω το 2016.

• Like 1

On 19/6/2020 at 7:45 ΜΜ, Thanosmj said:

και ενω το πες 2020 κλεινει σιγα σιγα τον κυκλο του εγω μολις προχτες ολοκληρωσα την πρωτη μου σεζον στο μαστερ λιγκ.....

Thanos πολύ ωραίο το mod σου. Να πω την αλήθεια σαν κονσολάκιας χάζεψα περισσότερο τις λεπτομέρειες παρά το gameplay. Το logo της Nova το έβαλες εσύ πάνω αριστερά (όπως κοιτάμε). Επίσης οι οπαδοί λίγο παράξενοι μου φαίνονται. Καλά και στο vanilla σαν τους pedestrians από το GTA San Andreas είναι, αλλά σε σένα μου φάνηκαν λίγο λιγότερο κινητικοί.

Επίσης σε "κατάμεστο" Καραϊσκάκη, να κάθεται ο κόσμος τόσο συντεταγμένα και με αποστάσεις ασφαλείας CoVID, μου φαίνεται λίγο αρκετά βρετανικό. Ανέβασε κανένα άλλο βίντεο αν έχει ρε φίλε να χαζέψουμε λίγο και εμείς με τις σκουπιδοκονσόλες!!:p :D

Edited by slamsoze
  • Like 1
  • Haha 1

Εγω αντιθετως δεν βλεπω τεραστια νωχελικοτητα απο τις ομαδες. Ποιο πολυ επιθετικες τις βλεπω καθως προχωραω απο σεζον σε σεζον. Δεν ξερω αν φταιει το TS 97 που εχω και οτι παιζω Top player παντως δυνατες ομαδες οπως barca real city atletico παιζουν φουλ επιθεση. Και επισης δεν βλεπω να χανουν με τιποτα. Τελειωνουν την σεζον με 35/38 νικες με αποτελεσμα να τους κυνηγαω στον πινακα μεχρι και την τελευταια αγωνιστικη

Πηρα chl εναντιον city 4-3 στις καθυστερησεις και la liga στην τελευταια αγωνιστικη εναντια σε βαλενθια με 2 βαθμους διαφορα απο την 2η ρεαλ

• Thanks 1

11 minutes ago, geonick1997 said:

Εγω αντιθετως δεν βλεπω τεραστια νωχελικοτητα απο τις ομαδες. Ποιο πολυ επιθετικες τις βλεπω καθως προχωραω απο σεζον σε σεζον. Δεν ξερω αν φταιει το TS 97 που εχω και οτι παιζω Top player παντως δυνατες ομαδες οπως barca real city atletico παιζουν φουλ επιθεση. Και επισης δεν βλεπω να χανουν με τιποτα. Τελειωνουν την σεζον με 35/38 νικες με αποτελεσμα να τους κυνηγαω στον πινακα μεχρι και την τελευταια αγωνιστικη

Πηρα chl εναντιον city 4-3 στις καθυστερησεις και la liga στην τελευταια αγωνιστικη εναντια σε βαλενθια με 2 βαθμους διαφορα απο την 2η ρεαλ

Στα παιχνίδια τους με τούς άλλους, ούτε εμένα αφήνουν πόντο. Αλλά ενάντια σε μένα, η ΡΕΑΛ τρώγεται, η Ατλετικο είναι συμπαθής, αλλα κυρίως σφιχτή αμυντικά. Η Barcelona όμως είναι ένα μαύρο χάλι, μία αηδία. Δε 4 σεζόν στη ΛαΛιγκα, με έχει κερδίσει μόνο μία φορά στο κύπελλο. Τώρα το έχω σε SS και πάνω κάτω τα ίδια βλέπω.

Δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά το αποκλείω να βελτιώθηκα τόσο πολύ σε ένα μήνα μέσα.

Edited by slamsoze
  • Like 1
  • Haha 1

5 hours ago, slamsoze said:

Thanos πολύ ωραίο το mod σου. Να πω την αλήθεια σαν κονσολάκιας χάζεψα περισσότερο τις λεπτομέρειες παρά το gameplay. Το logo της Nova το έβαλες εσύ πάνω αριστερά (όπως κοιτάμε). Επίσης οι οπαδοί λίγο παράξενοι μου φαίνονται. Καλά και στο vanilla σαν τους pedestrians από το GTA San Andreas είναι, αλλά σε σένα μου φάνηκαν λίγο λιγότερο κινητικοί.

Επίσης σε "κατάμεστο" Καραϊσκάκη, να κάθεται ο κόσμος τόσο συντεταγμένα και με αποστάσεις ασφαλείας CoVID, μου φαίνεται λίγο αρκετά βρετανικό. Ανέβασε κανένα άλλο βίντεο αν έχει ρε φίλε να χαζέψουμε λίγο και εμείς με τις σκουπιδοκονσόλες!!:p :D

ελα ρε soze.φιλε φετος ειναι ειναι απο τις λιγες χρονιες που εχω περασει πιο πολυ χρονο "μονταροντας" παρα παιζοντας.αυτο φυσικα οφειλεται σε ολη την κοινοτητα και κυριως στα παιδια που συχναζουν στα κοινα μας λημερια(βλεπε evoweb).πραγματικα φετος το παιχνιδι το εχουν παει πολλα σκαλια πανω με τα απειρα μοντς.μιλαμε για σταδια για καμερες για κιτς για μπαλες για συνθηματα και η λιστα δεν εχει τελειωμο.. ναι το λογκο και το ριπλευ της νοβα το εβαλα εγω "πανω" σε εναν scoreboard απο τους απειρους που εχουν δημιουργησει τα παιδια του evoweb.γενικα οτι βλεπεις στο βιντεο δεν ειναι και δεν θα μπορουσε να ειναι "δικη" μου δημιουργια αλλα ενα "κοψε-ραψε".παρολαυτα ακομα και απο αυτην την διαδικασια του κοψε ραψε εχω αποκομισει καποιες γνωσεις ωστε να φερνω τα πραγματα στα γουστα μου.πχ το μενου της σουπερλιγκ "παταει" επανω στον menu server του hawk και τα συνθηματα του ολυμπιακου και των αλλων ελληνικων ομαδων τα εχω απλα αντικαταστησει με μια πιο "ελληνικη" version ομως το μοντ ειναι φυσικα του predator002.κριμα παντως που η ελληνικη κοινοτητα δεν εχει ασχοληθει με την δημιουργια ελληνικου πατς για το pc.εχουν βγει πολλα και δυνατα μοντς και εργαλεια που θα μπορουσε να φτιαχτει ελληνικο πατς που θα εκανε ολη την ελλαδα να παραμιλαει..θα ανεβασω καποια βιντεακια για να παρεις μια γευση για το τι θα μπορουσε να γινει..

• Love 1
  • Like 1

Επιστροφή στο Top Player ξανά. Ναι το Superstar είναι challenging, ναι έχει αγωνία, ναι φωνάζεις και χτυπιέσαι όταν πετύχεις γκολ, ΑΛΛΑ είναι πάρα πολύ άσχημο ρε γμτ σε SuperStar. Οι παίκτες παίζουν κάτι animation σαν χτυπημένα ρομπότ από κεραυνό. Πραγματικά πάρα πολύ ασχήμια στο SS, κάτι ξεβιδωμένα σπασίματα μέσης, κάτι τάκλιν για να σουτάρουν ενώ είναι μόνοι τους. Δεν την παλεύω με αυτό που βλέπω πραγματικά.

• Like 1

@slamsoze https://www.youtube.com/watch?v=9w-I3ToUSpY

σε αυτο το βιντεακι δοκιμαζω ενα module για συνθηματα που ακουγονται εναντιον "αιωνιου" αντιπαλου.στο συγκεκριμενο βιντεο ειναι παναθηναικος -ολυμπιακος.το εχω κανει αντιστοιχα για ολα τα ελληνικα ντερμπι.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΥΒΡΙΣΤΙΚΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ!!

• Like 2