Jump to content
broxopios

eFootball PES 2020 - Master League [Official Topic]

Recommended Posts

55 minutes ago, slamsoze said:

Ειρησθω εν παρόδω 

Έχει ανέβει το επίπεδο στο forum.

Like!

• Like 1
  • Haha 2

1 hour ago, slamsoze said:

ΟΧΙ οι αλλαγές σε τακτικές ΔΕΝ εχουν επιδραση σε ΤΡΈΧΟΝ ML, πρέπει να κάνεις καινούριο για να τις δεις.

Ειρησθω εν παρόδω , δεν ξερω ποσο νόημα εχει να κάνεις αυτη τη διαδικασία για ML, επειδή μονο μια σεζον θα απολαυσεις τα αποτελέσματά της, οποια ειναι αυτα.

Μετα όσο περνανε τα transfer windows κ η CPU ανακατεύει την τραπουλα με μεταγραφες προπονητων κ λοιπα, γυριζουν ολα παλι σε default. Αν δεις κ στο live update του MC, καθε προπονητης εχρι 2-3 prescripted τακτικές, τις οποίες εναλλασει κ στο ML. Ο,τι αλλαγες κάνεις δηλαδή,  μετα απο 2-3 σεζόν θα εχουν χαθει εντελώς. 

Αυτη η κινητικότητα υπάρχει για να δίνει την ψευδαίσθηση οτι το ML είναι ενας "ζωντανός οργανισμός" και καλα, κ οτι η ΑΙ προσαρμοζεται. Πχ θα δεις τον Βαλβερδε να παιζει 4-3-3 και 4-4-2 βρετανικό ή ο Κλοπ να εχει ενα 4-2-3-1 κ ενα αλλο 4-3-3 με 3 CF μπροστά. 

Μόνο στο απλο league mode εχει νοημα να το κάνεις,  οπου δεν εχει μεταγραφες και οι CPU ομαδες θα παιζουν για παντα με το ιδιο συστημα/ροστερ.

@slamsoze

ευχαριστω πολυ .Πολυ αναλυτικη η απαντηση σου.Οπως πάντα👍

Με γλίτωσες από αρκετό κοπο.Εφοσον είναι έτσι δεν αξίζει να τα πειράξεις στο ML.

Στο EvoWeb πάντως διαβάζω πολλούς που είναι ξενερωμένοι εντελώς για διάφορα πράγματα & μιλάω για το Offline τώρα.Ok εννοείται ότι βελτίωση παίρνει αρκετή.

Πχ σε απλά πράγματα εγώ ας πούμε κάθε χρόνο δεν καταλαβαίνω τον λόγο στο custom tourn που δεν έχει ενα απλό φίλτρο να ξεχωρίζεις ας πούμε τις Εθνικές ομάδες για να μην κάθεσαι & τις αλλάζεις μια προς μια. Μιλάμε για παντελώς απλά πράγματα.

ή πχ στο ML που όταν αναλάβεις μια Εθνική που όταν είναι να συμμετέχεις σε μια διεθνή διοργάνωση στα προκριματικα δεν σου έχει κανονικά όλα τα παιχνίδια του ομίλου με πολλές ομάδες αλλά παίζεις με άλλες 3 μονο.Απλα βασικά πραγματα.Ειναι χρονια  αυτά & σίγουρα δεν αναβαθμίζεται ενα mode από cutseens κλπ. αλλά από πιο ουσιωδη.Πχ να μπορείς να κλείσεις 3-4 φιλικά το καλοκαίρι στο ML για να "ανεβάσεις" το ΤS αφού δίνουν βάση σε αυτό.

ΑΛΛΑ : Γενικότερα το παιχνίδι συνολικά δεν μπορώ να το δω ότι είναι & έτσι που το περιγράφουν εκεί μερικοί ,ότι είναι για κλαματα.Τουλαχιστον στο gameplay ,οκ & εγώ έχω πολλές απαιτήσεις & ήθελα κάποια πράγματα διαφορετικά αλλά δεν ξέρω...Ειδικά άμα το συγκρίνω & με το άλλο παιχνίδι που ΚΑΘΕ χρόνο ασχολούμαι & με εκείνο (εκτός από φέτος ακόμα τουλάχιστον) ,νομίζω ότι είναι πάρα πολύ καλύτερη η αλλαγή ειδικά στο παικτικο τομέα

Edited by mj23
  • Like 2

9 hours ago, Bakogoal said:

Έχει ανέβει το επίπεδο στο forum.

Like!

axaxaxaxax.. Προσπαθώ να γυμνάζω τον "ορθό λόγο", τον οποίο και λατρεύω , αν και «"θετικός επιστήμων"» (με πολλά εισαγωγικά αυτό.. 😛 ) . Δυστυχώς , και ντρέπομαι που το λέω τώρα αυτό, από τότε που τέλειωσε και το πανεπιστήμιο και πήγαμε στρατό και μετά δουλειά, αφήνοντας πίσω την καθημερινή τριβή και το παίδεμα με την ελληνική γλώσσα, οι λεκτικές δεξιότητες στο γραπτό λόγο και η ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ μου κυρίως, καταρρέουν δραματικά. Για αυτό και γράφω πιο "ιδιαίτερες" εκφράσεις πολλές φορές, όχι για να το παίξω έξυπνος, αλλά για να προπονώ το γραπτό λόγο, αφού καλώς ή κακώς το φόρουμ εδώ, είναι από τα λίγα μέρη που χρησιμοποιώ τον ελληνικό γραπτό λόγο τόσο συχνά.

Για την ιστορία, και για να τονίσω πόσο παρακμάζω, για το "Ειρήσθω εν παρόδω" χρειάστηκε να googl-άρω, για την ορθογραφία του. Οπότε credit στο google.

Εσύ @Bakogoal είσαι εκπαιδευτικός αν θυμάμαι καλά, φυσικής ή μαθηματικών, οπότε είσαι σε καλύτερη μοίρα, γιατί έχεις ένα σημείο επαφής με την παιδεία ακόμα. Εγώ που τα έχω αφήσει με έχουν αφήσει και αυτά. Και οι γνώσεις φυσικής και οι μαθηματικές δεξιότητες... Παλιότερα πχ έκανα άνετα πράξεις στο μυαλό μου, ψάχνοντας έναν οποιοδήποτε άγνωστο Χ σε εξίσωση με δύο κλάσματα, κάνοντας τις "μεταφορές" χιαστί (ξέχασα τη σωστή ορολογία) , απλοποιώντας συνεχώς τους δύσκολους αριθμούς και βγάζοντας απέξω τους υπόλοιπους , κάνοντας αναγωγές σε πολλαπλάσια και δυνάμεις του 10 (δέκα), και άλλα διάφορα τρικ απλοποιήσεων, όλα με το νου. Τώρα πλέον και για μία απλή εξίσωση, παίρνω χαρτί μολύβι και πολλές φορές κομπιουτεράκι (calculator), δυστυχώς..... Στο γραπτό λόγο επίσης τραγικά, ακόμα και για απλές λέξεις, τσεκάρω πολλές φορές στο google για κανόνες ορθογραφίας και γραμματικής.

Kαι εννοείται δεν είμαι grammar-nazi. Μου αρέσει ΕΓΩ να γράφω σωστά. Ο κάθε άλλος έχει δικαίωμα να γράφει όπως νομίζει, δεν τρελαίνομαι ιδιαίτερα.

@mj23 κοίταξε πολλά από αυτά που λες που γράφονται, είναι υποκειμενικά, για αυτό δε συμφωνείς, όπως δε συμφωνώ κ εγώ. Δεν έχει ας πούμε κάποιο χτυπητό fact το παιχνίδι, όπως πχ είχε στο 2018, που δεν είχε καθόλου collisions και φάουλ. Έχει αυτά τα μικρά-μικρά εκνευριστικά που λες κ συ, που αφήνουν μια ελπίδα ότι αν διορθωθούν το προϊόν θα γίνει πιο ελκυστικό.

Για αυτό τώρα που λες με τις εθνικές συγκεκριμένα, είναι απλή προχειρότητα και κακός προγραμματισμός. Επεκτείνανε την database με κάποια πατέντα, αλλά δεν κάνανε σωστή δουλειά, κάνανε μπάλωμα, για αυτό και προκριματικά εθνικών, παίζουν το ίδιο σύστημα ομίλων με πέρσι. Αν προσέξεις, παρόλο που υπάρχουν πλέον όλες οι Ευρωπαϊκές εθνικές πλέον, για προκριματικά παγκοσμίου κυπέλλου, στην Ευρωπαϊκή ζώνη, παίζουν όσες εθνικές παίζανε και πέρσι, με κάνα δύο εναλλαγές. Μπορεί κάποιος όμιλος να έχει κανένα Μαυροβούνιο πχ. Μάλτα, Σαν Μαρίνο, Γιβραλταρ, Λουξεμβούργο δεν έχω πετύχει ποτέ ακόμα. Και δεν μπορώ να πιάσω και τη φιλοσοφία του Αλγόριθμου, στο πως επιλέγει ποιες ομάδες από την Ευρώπη θα παίξουν προκριματικά. Ξαναλέω, στην Ευρώπη που υπάρχουν όλες οι ομάδες βγάζει μάτι φέτος.

Εννοώ ότι έγινε το μπάλωμα να χωράνε όλες οι ομάδες της Ευρώπης, αλλά δεν έγινε η αντίστοιχη προεργασία για τα competitions, εκεί δουλεύει η παλιά γερασμένη μηχανή, από τα προηγούμενα games με λιγότερες ομάδες. Επίσης όταν πας από το Team Info , στις Ευρωπαϊκές εθνικές και κάνεις scroll down γρήγορα, το μενού αρχίζει και lag-άρει, πράγμα ανεπίτρεπτο για κονσόλα, που καταδεικνύει όμως και αυτό, ότι είναι ένα μπάλωμα. Η μηχανή δηλαδή του μενού, δεν έχει την υποδομή για τόσες ομάδες, για αυτό και σκαλώνει. Μικρή λεπτομέρεια κ αυτό, αλλά δείχνει πραγματάκια.

Το έχω ξαναπεί άλλωστε ότι τα θεμελιώδη αρχεία της database, "ΕDIT0000.bin" και "settings.dat" , έχουν φτιαχτεί από το pes2008, δηλαδή από τη γενιά ps3/xbox360. Είναι λογικό δηλαδή να μη ανταποκρίνεται το παιχνίδι στις απαιτήσεις του σήμερα, όταν δουλεύει με αρχεία που φτιάχτηκαν στις πρώτες μέρες τις προηγούμενης γενιάς κονσολών, ενώ τώρα βρισκόμαστε στις τελευταίες μέρες της current gen.

Edited by slamsoze
  • Like 4
  • Haha 1

Συνεχίζω πολυ αργααα πλέον. Εκατσα χθες το βράδυ έπαιξα μαζεμενα ματς, εκανα κ SIM κάποια. Ανετο double στην Ολλανδία με τον Αγιαξ, παρολο που δεν πρόλαβα να δεσω καν την ομαδα, το πηραμε σβηστοί.

Στο CL που με έκαιγε , αποκλειστικά στους 16 απο την Τοττεναμ, η οποια εξελίσσεται σε κακο δαίμονα πλέον. Πρωτο ματς 1-3 εκτός,  ρεβανς στην εδρα μας, χάσαμε 0-6!!!!! Με 6 γκολ του Harry Kane. Τα γκολ 1-2-3-4-6 ηταν ολα πανομοιότυπα, ολη η Τοττεναμ πισω απο τη σεντρα, ο Kane μαζι με αλλον εναν μπροστα, ο ενας υποδεχοταν συρτη μπαλια 50 μετρων απο την άμυνα τους, την εδινε στον Kane και αυτός τα καρφωνε με tap-in μεσα απο τα πόδια των αμυντικων.

Εντάξει όμως αυτα τα περίμενα,  οπως κ τους τερματοφυλακες Superman, την άμυνα μπετόν. Το 5ο γκολ ομως ηταν που με εκνευρισε κ μου εσπασε ολη τη συγκέντρωση. Στο 0-4 , υπάρχει θεωρητικά ελπίδα. 3 γκολ απο το πουθενά,  εχει ξανατυχει να βαλω. 4 γκολ απο momentum μονο δεν εχω βάλει με τίποτα. 

Νευριασα μετα, ίσως αν το επαιζα μερα το ματς να εκανα καλύτερη διαχείριση. Τελειωσα τη χρονια τελις παντων με double κ αποφάσισα  να φύγω.  Ημουν αναμεσα AC Pisa, Leeds, Paris. Τελικα κατεληξα Arsenal , γιατι του ειδα οτι πήγαιναν κατα διαολου, είχαν βγει 10th στην Πρέμιερ. 

Παω για ενα project #make_Arsenal_great_again . Εννοείται επεσε ξηλωμα, φυγανε ολοι, ΑΠΑΝΤΕΣ εκτος απο Aubameyang κ Lacazete. Δεν θα το ξαναπαω σαν τον Αγιαξ ,να περιμενω να δέσουν οι μισοί παλιοί με τους άλλους μισούς καινούριους. 

Ακολουθεί το εκνευριστικό goal της Τοττεναμ.

• Like 1

@slamsoze  

Το τραγικο στο βιντεο ειναι οτι την ωρα που ερχεται η μπαλα απο την συρτη πασα , ο αμυντικος γυριζει το κεφαλι του προς τα κατω & κοιταζει που παει η μπαλα & φαινεται μετα σαν να ανοιγει & τα 2 ποδια του ωστε να περασει επειτηδες η μπαλα μεσα απο αυτα...😮

Αυτα να μην ειχε το ML ρε γ@μωτο...

• Like 2

6 hours ago, mj23 said:

@slamsoze  

Το τραγικο στο βιντεο ειναι....

Μα κ για αυτο τσατίστηκα περισσότερο. Τον πηγα εκει με supercancel, το μόνο που ειχε να κανει, ήταν να κατσει ακίνητος σαν άγαλμα. H μπαλα θα κοντραριζε απλα πανω του.

Αυτά βλεπω κ ακόμα αμφιταλαντευομαι ανάμεσα σε TP/SS.

Επίσης ενα ασχετο, φτιαξανε ξανα τα ανιμέισον των διαιτητών κ κανουν πλεον ξανα νεύματα με τα χέρια. 

Κ ενα τελευταίο @mj23 ,σε σχεση με αυτο που λέγαμε τις προάλλες  για τις λεπτομέρειες. Επαιζα με εθνικη Ελλάδας προκριματικά για Μουντιάλ κ  ήμουν στον ιδιο ομιλο με Ισπανία. Περασα πρώτος κ τωρα στη τελική φαση του Μουντιάλ ειμαι στον όμιλο παλι με Ισπανία. Δε θυμάμαι κιόλας, γίνεται αυτό στην πραγματικότητα?  Να είναι δυο εθνικές στον ιδιο ομιλο σε προκριματικό και τελική φάση? 

Edited by slamsoze
  • Like 1

4 hours ago, slamsoze said:

Κ ενα τελευταίο @mj23 ,σε σχεση με αυτο που λέγαμε τις προάλλες  για τις λεπτομέρειες. Επαιζα με εθνικη Ελλάδας προκριματικά για Μουντιάλ κ η μουσική ημουν στον ιδιο ομιλο με Ισπανία. Περασα πρώτος κ τωρα στη τελική φαση του Μουντιάλ ειμαι στον όμιλο παλι με Ισπανία. Δε θύμαμαι κιολας, γίνεται αυτο στην πραγματικότητα?  Να είναι δυο εθνικες στον ιδιο ομιλο σε προκριματικό και τελική φάση? 

Ακούγεται περιεργο,πραγματικα δεν ξέρω εάν υπάρχει σχετικός κανονισμος,παντως είναι πιθανον.Εγω τουλάχιστον πάντως δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο στην πραγματικότητα. 

Για το άλλο που λες σχετικά με την δυσκολια,ειναι απόλυτα λογικές οι σκέψεις καθώς στο ML είναι περίεργα τα πράγματα & υπάρχει & τρελό script.Το τελευταίο βέβαια δεν είναι του 20 αλλά από το 17 που το θυμάμαι σίγουρα πιστεύω. 

Εγώ τώρα στο δικό μου ML με το που έχει ξεκινήσει η νέα χρονιά από εκεί που ήμουν τελευταίος στα προκριματικά παγκοσμίου & σκεφτόμουν τον αποκλεισμό στα 2 τελευταία παιχνίδια κέρδισα την Ιταλία εκτός 0-2 & την Σερβία εντός 2-0 σε παιχνίδι που εάν με κέρδιζε εκείνη θα πέρναγε στην θέση μου. Εγώ & με x περνουσα.Ειχε αγωνία το ματς & ήταν πολύ πιο δύσκολο από ότι δείχνει το σκορ καθώς το δεύτερο γκολ το έβαλα στο τέλος που είχαν βγει μπροστα.Εχω φτάσει στις αρχές του δευτέρου γύρου πλέον & είμαι 5ο με στοχο την 6η θεση, 3 βαθμούς πίσω από την Σεβίλλη & 12 πίσω από την 1η Μπαρτσα.Περασα & από τους ομίλους του CL πίσω από την τοτεναμ με 9 βαθμούς με 2-3-1.Η Μονακό 3η με 7 & Ιντερ με 4.Τοτεναμ 1η με 13 με την οποια ειχα & την μοναδική ήττα.

@slamsoze δεν ξέρω εάν το βίντεο παραπάνω είναι με το καινούργιο πατς ,αν & όταν είναι να παίξει το script στο ML δεν έχει να κάνει με τέτοια & πολύ ,πάντως εγώ έβαλα το patch από χθες το μεσημέρι & έχω παίξει κάμποσα ματσάκια μέχρι σήμερα & όσο έπαιζα πραγματικά αναρωτιόμουν εάν αυτά που βλέπω εγώ μετα το patch τα βλέπουν & άλλοι στο vs cpu.Είναι διάφορα & δεν ξέρω εάν έχει νόημα να αναλύσω καθώς δεν πρόκειται να διαβαστούν από την εταιρεια,συν ότι σκέφτομαι επειδή παίζω στο ML μήπως έχει να κάνει με αυτό& όχι στα υπόλοιπα modes του παιχνιδιού. Πάντως ένα θα γραψω μόνο (από τις διάφορες αλλαγές που παρατήρησα εγώ) ότι χειροτέρεψε πολύ το awareness των παικτών & ιδιαιτέρως των δικών μας σε σημείο που όπως λέει & ο Θαναιλακης "κοιμούνται όρθιοι" πλέον. χαχα. Δεν ξέρω ,να είναι ιδέα μου, μπορεί να έχει να κάνει & με τα manual controls & 0 pass assist που έχω? Πάντως την σύγκριση την κάνω με τα ιδιά settings που ειχα & πριν το patch.

• Like 2

Τέλειωσε η 2η σεζόν στην Α Ισπανιας.5ος από 6ος που κατάφερα περσυ.Τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα καθώς το CL μου κόστισε & ήταν εμφανές αυτό σε κούραση παικτών & οικονομία που χρειάστηκε να κάνω για να είμαι ανταγωνιστικός σε αυτά τα παιχνιδια.Στο κυπελλο μετα αποκλειστικα στα προημιτελικα απο την Σεβιλη 3-2 συνολικα & ενω ειχα περασει πριν & την Ρεαλ

Στο CL πήγα μέχρι ημιτελικά με Τοτεναμ.1ο εντός & ενώ παίζω καλά ,βάζουν ενα γκολ κλασικό Τοτέναμ κεφαλιά με υπογραφή Χάρι Κειν.Το ισορροπώ & πολύ γρήγορα 1-1.Απο κει ενώ έδειχνα καλύτερος ήταν πραγματικά ενα από τα παιχνίδια που είπα μπράβο στο cpu.Ήταν λες & έπαιζα με κανονικό αντιπαλο.Τριπλες - προσποιήσεις από παίκτες & με γκολ στις αντεπιθέσεις τελικά έχασα 1-3.Πριν τον επαναπειπτικο μου βγάζει ενα cut seen ότι & καλά πάμε δυνατά & μπορούμε να το γυρισουμε.Λεω ,τι είναι κανένα "σημάδι" ότι θα είναι πιο ήρεμη η Τοτεναμ...Τελικά έπαιξα πολύ καλά δεν υπήρχε κανένα τρελό Boost της Τοτεναμ.Μεχρι το 86 0-0 έχοντας την υπεροχή & τις εντυπωσεις.Σιγουρα αν ήταν ανάποδα το σκορ του 1ου παιχνιδιού η Τοτεναμ θα είχε άλλη απόδοση καμία σχέση με το νορμάλ παίξιμο που είχε τωρα.Τελικα από την πίεση ψιλά έκλεψα μια μπάλα στο κέντρο & με κούρσα ο Φορτουνης με ωραίο χαμηλό δυνατό σουτ στην γωνία έκανε το 0-1.Πιεσα όσο μπορούσα για το 0-2 αλλά δεν.Στο πρωτάθλημα στο τέλος αφήνιασαν τελείως κάτι μεσαίες - χαμηλές ομάδες & παραλίγο να χάσω & την 6 θεση.Τελικα την γλυτωσαμε.Στο τελευταίο παιχνίδι ενεργοποίησα το directional guide (αυτό που σου επιτρέπει να βλέπεις το target) ειδικά στις advanced trough ball.Τεράστια διαφορά .4-1 νικη.Βεβαια ήταν επι ομάδας που έπεσε & φαινόταν ότι με άφηνε να κάνω τα δικά μου ,θα την έπαιρνα την νίκη & χωρίς αυτό καθώς έβαζα γκολ που αμα θέλει το ML άλλη φορά δεν θα εβαζα.Αυτα.

Πάντως στο SS & με no pass assist νομίζω ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο από 5η-4η θέση άντε άμα πάρω & πιο καλούς παίκτες στο roster.Μόνο αν ενεργοποιήσω το παραπάνω στην advanced through ball που αλλάζει πολύ τα δεδομενα.Απο την άλλη επειδή κλείνουν πολύ οι άμυνες είναι υπερβολικά δύσκολο χωρίς αυτό να καταφέρεις να στείλεις τις μπαλιές εκεί που θες.Απο την άλλη με αυτό στο On βγαίνουν κάτι απίστευτα ωραίες μπαλιές & βγαίνουν γκολ πολύ όμορφα αλλά έχω την εντύπωση ότι επειδή είναι κάπως σαν exploit ,νομίζω αναγκάζεται & το cpu & κάνει & αυτό από την μεριά του κάτι απίθανες μουφες μετά σε καποια παιχνίδια για να το ισορροπήσει..Εθνικες ειχε μονο φιλικα με την γαλανολευκη ,προετοιμασια για το Παγκοσμιο που ακολουθει την επομενη σεζον

Τεσπα με αυτά & με αυτά άλλη μια συναρπαστική σεζόν στο  ML έφτασε στο τέλος😉

https://imgur.com/a/7cXtyHm

https://imgur.com/a/DqPiPYC

• Like 3

Καλησπέρα κι εγώ, μετά από κάμποσες μέρες αποχής. Λίγο το γενικότερο τρέξιμο\δουλειές, λίγο το Death Stranding, έκανα κάποιες μέρες να παίξω και συνέχισα εχθές. Σχετικά με το παραπάνω γκολ της Τότεναμ, να πω την αλήθεια, τέτοια γκολ δεν με πολυενοχλούν, από την άποψη ότι το βλέπω φυσιολογικό να περάσει εκεί η πάσα προς τον σκόρερ. Θα συμφωνήσω ότι ίσως μας καταργεί την αμυντική προσπάθεια και το super cancel (δηλ. εάν έχει αποφασίσει η ΑΙ να περάσει η πάσα, ποιός ο λόγος να προσπαθούμε), αλλά το βλέπω σαν μία φυσιολογική αντεπίθεση και γκολ. Επίσης, για εμένα πάντα, τα ποδοσφαιράκια δεν έχουν φτάσει ακόμα σε τέτοιο επίπεδο λεπτομέρειας, να αποδίδουν τα πάντα στην εντέλεια. Με εκνευρίζουν άλλα πράγματα πιο χτυπητά, πχ να κάνω κοντινή πάσα στον αμυντικό μου, χωρίς πίεση, και να κάνει λάθος κοντρόλ ή μίιιιια ώρα να κοντρολάρει, για να την χάσει και να το φάω ή (λογικά θα το χετε δει) να υπάρχει διεκδικήσιμη μπαλιά, ο παίκτης μας να είναι σαφώς πιο κοντά, αλλά να κάνει κάτι σαν στροφές στον εαυτό του, σαστιμάρα style, και να έρχεται να την παίρνει ο αντίπαλος, και γενικά κάτι κουλά που φωνάζουν σκριπτ από μακριά. 

Δεν παρατήρησα κάτι δραματικά διαφορετικό μετά το update, αλλά έπαιξα μόνο δύο ματς κι αυτά με εθνική. Είχα πάρει μία Ιρλανδία, την άχρηστη (όχι το Έιρε, που γενικώς πάντα είχε καλή ομάδα), αλλά σε όμιλο με Βέλγιο και Κροατία, δεν είχα τύχη, οπότε αποκλείστηκα. Εντάξει, φάση είχε πάντως και θα ξαναπάρω εθνική, αν έρθει άλλη πρόταση. Από συλλόγους, ήρθε πρόταση από Ίντερ, αλλά παραμένω Verona. Καλοκαίρι, προς τρίτη σεζόν, και αποφάσισα να εισάγω λίγη εμπειρία ακόμα στην ομάδα. Μου ρθαν ζεστές προτάσεις για Rafinha και Tadic, οπότε τους έστειλα στο καλό (από 25 εκ ο καθένας έφερε), κι ας είχα προσπαθήσει πολύ για να έρθουν. Δεν μου έκαναν και τη μεγάλη διαφορά πάντως, ενώ ας πούμε ο Μήτρογλας μου έχει καθίσει καλύτερα ή ο Di Carmine, ο Cf που είχα από την αρχή, έχει προσφέρει περισσότερα. Χρειαζόμουν πολύ καλό CB, τρώω άκυρο από Yeri Mina και κανα δυο άλλους καλούς, τελικά παίρνω Rakitsky και Maksimovic και μπροστά Dzeko, οπότε θα έχω λύσεις κι εκεί. Πρέπει και δυνατό χαφ κι ένα εξτρέμ, αλλά δεν φτάνει η τσέπη. Ίσως χτυπήσω Cuadrado (νομίζω αν έβγαινε κουκλάκι-μπρελόκ, θα πούλαγε χιλιάδες). Πάω για να φτιάξω ομάδα γέρων 😅.....

• Like 3

Και εγω πολύ αργά το παω πλεον. Πηρα κ nintendo switch στην black Friday,  οποτε θα παιζω κ κατι πιο χαλαρό τώρα. Λεω αν παρω ΦΙΦΑ φετος, να το παρω εκεί αντί για ps4, απο οτι καταλαβαίνω είναι πιο  κοντά στο gameplay των FIFA με ignite απο οτι με frostbite. Άσχετο. 

Στο ML τώρα εχω αναλαβει Αρσεναλ που ηταν για τα πανηγύρια.  Ειμαι καπου στον Οκτώβριο του 2021. Είχα σκαλωσει λιγο με το να ξεκλειδώσω το Legend difficulty, οχι για να το χρησιμοποιώ εννοείται :) , αλλά για το trophy. Το γύρισα σε superstar , ξεκινησα ζόρικα. Ν-Ι-Η-Η. Μετα ευτυχώς εκανα Ν-Ι και 3 σερί νικες κ ξεμπέρδεψα για να ξαναγυρίσω στο Top Player.

Για να μη μακρυγορησω με αναλύσεις οι αγωνες μου στο superstar ηταν κουραστικά βαρετοι κ μονότονοι ως προς το playstyle μου. Αυτο που επαιζα δηλαδή ή που με  ανάγκαζε η ΑΙ να παιξω το βρηκα φοβερα μονοδιάστατο κ καθόλου ευχάριστο.  Όλοι οι παίκτες μου λογω handicap, μου φαινότανε ίδιοι. Προσωπική άποψη. 

Γενικότερα βλέπω, εχοντας παίξει σε professional/topplayer/superstar/legend, οτι η θεωρηση της ΚΟΝΑΜΙ για το πως πρεπει να είναι η δυσκολία της cpu σε ενα ποδόσφαιρακι SIMULATION, είναι πααρα μα πάρα πολύ λάθος σε πολλά επίπεδα, για δεδομένα 2020. Με βαση τα δικα μου γουστα κ πιστεύω,  τουλάχιστον. 

• Like 3

Άσχετο κι από εμένα, αλλά μιας κι ανέφερες το black friday ψώνιο σου (και με Γειές, το χω δει σε φίλο μου, πολύ ωραίο), έκανα κι εγώ ένα δωράκι στον εαυτό μου, μιας και δεν έχω ψωνίσει και τίποτα καλό εδώ και πολύ καιρό. Πήρα σε προσφορά το Psvr, που το ζαχάρωνα καιρό (το χα δοκιμάσει στον ίδιο φίλο και ήξερα τί έπαιρνα), αυτό με τα 5 πολύ καλά παιχνίδια δώρο. Είναι μία άλλη πλευρά του gaming, πολύ εντυπωσιακό και αληθινό, με τις παιδικές του ασθένειες και όχι για πολλές ώρες βέβαια. Το να είσαι μέσα στον κόσμο του Skyrim και να είσαι πραγματικά εκεί είναι κάτι που δεν πιστεύεται, παρά μόνο αν το δοκιμάσεις. Προβλέπω ότι το Psvr 2, που θα είναι ελαφρύτερο (ήδη δεν είναι καθόλου βαρύ το υπάρχον), δεν θα χει καλώδια και θα είναι full hd σε κάθε μάτι, θα πουλήσει πάρα πολύ και θα είναι αφορμή να πουληθούν πολυ περισσότερα Ps5.

H δυσκολία του Προ στο SS κάνει αυτό που λες: σε ωθεί να παίξεις με συγκεκριμένο τρόπο, αφαιρεί την ελευθερία και τον αυτοσχεδιασμό σε μεγάλο βαθμό, και συχνά γίνεται αισχρά άδικο προς τον user. Καταλήγει όλο αυτό στο να μην είναι ευχάριστο, κι αυτό τα λέει όλα. Με πιο έξυπνη Cpu θα γίνουν αυτομάτως πίο ενδιαφέροντα όλα τα επίπεδα δυσκολίας.

Edited by toninio
  • Like 2

5 hours ago, toninio said:

Άσχετο κι από εμένα, αλλά μιας κι ανέφερες το black friday ψώνιο σου (και με Γειές, το χω δει σε φίλο μου, πολύ ωραίο), έκανα κι εγώ ένα δωράκι στον εαυτό μου, .....

Πολύ καλός,,, Χρειάζονται αυτά τα δωράκια στον εαυτό μας που και που :)  Θα σου έλεγα για το PSVR2 ότι είναι "στα σκαριά", αλλά εντάξει δες' το και σαν beta testing.  Δεν ξέρω πόσους τίτλους στηρίζει, αλλά πιστεύω αυτά τα action/adventure/open world/semi open world etc/ που σου αρέσουν εσένα, θα είναι απολαυστικά σε VR. Ή φαντάζομαι εγώ ένα RDR2 με τη δουλειά πυ έχει γίνει στο environment, πόσο μαγευτικό θα φαίνεται σε VR.

Να σε ρωτήσω μία "χαζή" απορία, στο VR με gamepad παίζεις τις εντολές? Ή έχει τίποτα motion sensor?

Για τη δυσκολία του ML τώρα, πάντα τα βάζω σε μία ζυγαριά: πόσο άδικο είναι, πόσο ψεύτικο είναι και πόσο ελεύθερο είναι για τον human player. ΓΙα να το εξηγήσω με παράδειγμα, στο 2018 και στο 2019, παρόλο που δε με περιόριζε τόσο στο χειρισμό, ήταν τραγικά άδικο, με κάτι σουτ μπανάνα από το ύψος της μικρής περιοχής, ή κάτι σουτ που κάνει η CPU από το ύψος του πέναλτι, που προλαβαίνει η μπάλα να πάει και rising shoot στην αρχή και dipping shoot μετά. Μία καμπύλη δηλαδή που δε προλαβαίνει να την κάνει στην πραγματικότητα μια μπάλα, δεδομένης της δύναμης και της απόστασης.

Εδώ στο 2020, στη δοκιμή που έκανα, πραγματικά δεν ήταν τόσο η αδικία της CPU, όχι ότι δε με ενοχλεί, αλλά είναι κάπως καλύτερα από ότι παλιότερα τουλάχιστον. Δηλαδή είναι πάνω κάτω ίδια σε όλα τα επίπεδα με κάποιες διακυμάνσεις απλά και κάποια στιγμή χωνεύεται. Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω, είναι ότι μετατράπηκε ο 85 OPR Aubameyang μου, σε ένα "σαπάκι" της σειράς. Ήταν ένας κώνος στην ουσία, με generic απόδοση, σαν να είχε 60 OPR και έκανε μόνο τα απολύτως βασικά, ότι θα έκανε και ένας οποιοσδήποτε dummy generic παίκτης, στην ουσία.

Το ξαναέβαλα σε TopPlayer και έκανα ένα ματσάκι χθες το βράδυ και τσουπ η ελευθερία αυξήθηκε αυτόματα! Εντάξει γύρισε και το bad effect βέβαια, η πιο παθητική ΑΙ. Σε ματς κυπέλλου με τη Birmingham , είχα βάλει όλες τις αλλαγές, γιατί ένας με  90's "χαίτη" από το επιτελείο ζήτησε rotation. ΤΟ αποτέλεσμα 4-0 με χατ-τρικ του Haaland (τούμπανος) και 60% κατοχή, οι άλλοι μόλις ένα σουτ στην εστία μου. Προχωράμε έτσι τέλος πάντων προς το παρόν και βλέπουμε. Τουλάχιστον τα ματς που cheatάρει η ΑΙ, έχουν ένα κάποιο challenge.

Και κάτι άλλο που παρατήρησα, με τις πολλές δοκιμές τα έπαιξε λίγο ο αλγόριθμος του ML. Ενώ έχω σερι νίκες και από το Superstar και από το topPlayer τώρα, τα μηνύματα που παίρνω συνέχεια στο newsfeed του ML, είναι λίγο της απελπισίας, ότι πρέπει να νικήσουμε το επόμενο ματς πάσι θυσία και τέτοια, ενώ δεν χάνω, αντιθέτως έχω ένα σερί τώρα 5 ή 6 νίκες. Μάλιστα μου έπαιξε και cutscene πριν το ματς με την Τοττεναμ, ότι είναι derby, πρέπει να κερδίσουμε, είμαστε πιεσμένοι κτλ, το κέρδισα 1-0 και μετά μου είχε ένα story στο newsfeed, ότι δεν έπρεπε να χάσουμε το derby και οι οπαδοί και ο τύπος??? είναι έξαλλοι τώρα και κάτι τέτοια.. Είναι που είναι κακές οι μεταφράσεις, λείπει και η μπάρα εμπιστοσύνης του αφεντικού φέτος, είμαι λίγο στα τυφλά τώρα... Μπερδεύτηκε η ΑΙ του ML? Είμαι για διώξιμο, είναι false alarm.. Είμαι σε αναμονή ενόψει transfer window χειμώνα, έκανα και μία συμφωνία με τη LEEDS στην Football league καλού-κακού, σε περίπτωση που με διώξουν, να συνεχίσω εκεί σε Αγγλία και να ξεκινήσω και ένα campaign, να τους ανεβάσω στην Πρέμιερ.

Ενώ είχα πει ότι θα κάνω project #make_Arsenal_great_again , σαν να μη μου κάθεται καλά κάπου,δε με τραβάει, περισσότερο με τραβάει να παίξω με Leeds από τη δεύτερη στην πρώτη κατηγορία. Μου έχει μείνει αυτό το μικρόβιο με το χτίσιμο των μικρών ομάδων από τα παλιότερα PES και δε λέει να ξεκολλήσει. Με τραβάει περισσότερο να μεγαλώνω μικρές ομάδες, παρά να κάνω σωστή διαχείριση σε ήδη μεγάλες.

• Love 2

Καλησπέρα και από εμένα νέος στο forum παλιός  fun ΜΟΝΟ pes 😀με αρσεναλ φέτος πρώτη χρονιά στο top player  1ος στο πρώταθλήμά στο πρώτο μισό 2η φάση στο κύπελλο καί στο c.l πρώτος στον όμίλό κάί πέρασά!έίνάί σέ όλόύς έύκόλό τό top?Μήπως κάτι δεν πάεί καλά στο δικό μόύ ps4?

• Like 1