Jump to content
broxopios

eFootball PES 2020 - Master League [Official Topic]

Recommended Posts

Συνήθως άλλες χρονιές μέχρι τώρα θα είχα φτάσει άνετα 3-4 σεζόν στο ML.Φέτος δεν έπεσα με τα μούτρα στο mode αυτό.Λογοι:Απολαμβανα το game σε cup/Leaugue modes πιο χαλαρά χωρίς την πίεση της βαθμολογίας & TS του ML.Περίμενα & τα Patch.Κάποια στιγμή πήγα ξεκίνησα ήρθαν τα 2 πρώτα patch, χαλάστηκα λιγάκι με κάποια θεματα,γυρισα στην έκδοση 1.0 οπότε έπρεπε να αρχίσω καινουργιο.Τελικα όταν ήρθαν έβαλα τα πιο καινούργια patches,τέλος αφού πήρα απόφαση ότι ένα game θα έχει bugs & exploits πείτε όπως θέλετε ,είπα κρατάμε τα θετικά που είναι πολλά οπότε με τελευταία Patch - Data Pack & Pesuniverse OF & κάποια αλλαγή στα control settings,έχω ξεκινήσει & εγώ ένα ML με OSFP ,αληθινό roster, στην B ΙΣΠΑΝΙΑΣ. Σε superstar,0 speed(πάντα ήμουν σε -1 σπάνια & σε -2 αλλά με το τελευταίο update το 0 μου δείχνει ιδανικό), manual controls εκτός από τις κινήσεις των συμπαικτών που το έχω στο auto.ποτέ δεν μπόρεσα να το συνηθίσω στο manual.Όσο το προσπάθησα αργούσα υπερβολικά να στείλω τον παίκτη μου εκεί που ήθελα ή έπαιρνα άλλον από αυτόν που ήθελα ή τον έστελνα αλλού τελικα.Εβαλα στο off & το target αυτό που όταν default είναι ενεργό σου δείχνει τον κύκλο όταν πας για adv.through ball.Ήταν σαν να κάνω cheat,μου έκανε το παιχνίδι πολύ άνετα υπερ. μου επειδή το είχα μάθει πολύ καλά, με ελάχιστο challenge,οπότε είπα με FUMA & χωρίς αυτό να πάω σε TP αλλά τελικά ειδικά μετα το τελευταίο update που μείωσαν την επιθετικότητα & γενικότερα θεωρώ έγινε λιγότερο φονικό το cpu, το SS φάνηκε η καλύτερη επιλογή εφόσον το συνδύασα με αληθινό roster & την Β Ισπανιας.Δηλαδη με ανώτερη από το μέσο όρο δυναμικότητα ομαδας.Με Pes roster λογικά θα χρειαζόμουν τουλάχιστον 2 σεζόν μπορεί & 3 για να ανέβω κατηγορία πράγμα που ήθελα να αποφυγω.Διαπραγματευσεις & συχνότητα μεταγραφών ένα στάδιο πριν από το πιο “δύσκολο”. Με «άτυπο» όρο στον εαυτό μου να μην κάνω καμία μεταγραφή πάρα μόνο αφού τελειώσει η σεζον.Αδειασα μόνο λίγο το roster γιατί ήταν πολύ μεγαλο.Η βλακεία ήταν ότι «έχασα» τον Βαλμπουενα από μάλλον χαζομάρα δική μου καθώς όταν με «ενημέρωσε» ότι πρέπει να δω το συμβόλαιο του γιατί λόγω χαμηλού release clause θα μου τον κλεψουν,εγω ο βλακας του ανανέωσα το συμβόλαιο αλλά όταν πήγα να αυξήσω το Rclause που ήταν πολύ χαμηλο,επειδη κατευθείαν με προειδοποιούσε ότι θα στραβώσει το deal το άφησα εκει.Οποτε τελικά λίγο αργότερα πλήρωσαν το Rc & τον πηραν.Μαλλον θα έπρεπε να προσπαθούσα την ανανέωση του συμβολαίου του χωρίς RC.Δεν ξέρω αν θα με άφηνε αλλά δεν το δοκίμασα…κρίμα γιατί ήταν & σπεσιαλίστας στα φαουλ.Μια χρονιά ακόμα θα την έβγαζε άνετα.

Στο κύπελλο αποκλείστηκα από ομάδα 1ης ,δεν θυμάμαι τώρα ποια, ενώ είχα χάσει 1-2 εντός & νικούσα το ίδιο εκτός ,μετα από χαμό ευκαιριών δικών μου πήγαμε στα πεναλτι,οπου έχασα 3 πέναλτι αυτοί 2 & απολκλειστηκα.Ρε παιδιά εκτελούσα τα πέναλτι πολύ καλά σε γωνίες ψιλά & ο GK ήταν σαν να ήξερε στάνταρ που θα στείλω την μπάλα & με εκτίναξη στο θεό τα έπιανε για πλακα.3 φορές?? Τυχαίο? Δεν νομίζω..χαχα. Μου θύμισε λίγο την φάση που πας να κάνεις τριπλες & όπου & να πας τον μοχλό & τον παίκτη σου ο αμυντικός έχει πάει πριν από εσένα…Ok κύπελο είναι αυτό & να περνούσα ,μέχρι πόσο να έφτανα με νεοφώτιστη ομάδα…

Έχω φτάσει το TS στο 78-83 ανάλογα με το ποιους κατεβάζω & τι τακτική από τις 3 “έτοιμες” που έχω φτιάξει & αλλάζω κατά την διάρκεια του παιχνιδιου.Καποια στιγμή στον 1ο γύρο ήμουν το συνώνυμο της ισοπαλίας με 11 , καθώς οι αντίπαλοι συνήθως έπαιζαν «για να μην χάσουν» το οποίο σε συνδυασμό με το δικό μου TS & το FUMA τους Cpu GKs στο SS ήταν υπερβολικά δύσκολο να ξεκλειδώσω τις άμυνες & να σκοράρω ,οπότε να ανοιχτούν & οι αντιπαλοι.Ειναι δύσκολα & στο Manual να βάλεις σουτ από μακρια,σαν να βρήκα κάτι εκεί με τα controls & βελτιώθηκα καπως.Αλλαξα & cam σε πιο μακρινή που βοήθησε σε αυτό.

Με την άνοδο του TS & τις φανερά πιο καλές κινήσεις των παικτών μου έφτασα τις 8 σερί νίκες ,ρεκόρ δικό μου σε ότι ML στην ιστορία μου στα Pes νομιζω.Εκει ήρθε το εκτός ντέρμπι με την 1η Girona.Περνούσα 0-1.Εχασα 3-1.Μεχρι τότε είχα μόνο 2 ηττες.Λιγο αργότερα εντός με την 3 βαθμούς από κάτω μου Rayo ,λέω Οκ εδώ παίζεται η 2ηθεση.Κερδιζα 2-0 & στο 2 ημίχρονο χωρίς να καταλάβω & καμία τρελή πίεση 2-2 & στις καθυστερήσεις αφού έφυγε μετα από κόντρα σε κόρνερ ο CB μου από την μέση για να βάλει γκολ ο αντίπαλος 2-3…Χαλάστηκα αλλά λέω οκ. όταν θέλει το παιχνίδι…Τελικά έκανα κάνα 2 εκτός έδρας νίκες & το ίσιωσα λίγο.

Τώρα είμαι 2καμία 15 αρια πόντους πίσω από Girona & 3 πόντους μπροστά από Rayo με 4 αγωνιστικές να απομένουν ,ελπίζω να καταφέρω να μείνω εκεί για να ανέβω απευθείας & να μην μπλέξω σαν 3ος σε PlayOff φάση & να αρχίσω στην 1η Ισπανίας με χαμηλές προσδοκίες φτιάχνοντας σιγά σιγά ένα καλό σύνολο & να ευχαριστηθώ λίγο περισσότερο τα παιχνίδια καθώς μέχρι τώρα θέλω να πιστεύω λόγο χαμηλής δυναμικότητας αντιπάλων, το cpu παίζει κατά 90% με μακρινές ψιλές μπαλιές από την άμυνα στην επίθεση περισσοτερο.Εκτος από λίγές εξαιρέσεις τις 2 ομάδες που προαναενεφερα που με κέρδισαν.

• Like 4

On 20/11/2019 at 7:35 ΜΜ, BasilhsGR said:

To save με την κατάκτηση του Europa League το παράτησα μιας έχουν μεσολαβήσει αρκετά και μιας τώρα ξέρω πάνω κάτω πως κινείται το Master League οπότε θεώρησα σωστό να ξεκινήσω ένα καινούριο ξανά με ManU.  Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα παραμείνω σε PA1 και SS ή αν θα πάω σε manual passing και TP. Για FUMA τι προτείνετε; Είναι ΟΚ το ΤΡ;

..........

Για fu-ma πιστεύω ότι είναι ιδανικό το Top. Αυτό που πρέπει να κάνεις βέβαια είναι να δοκιμάσεις οπωσδήποτε και σε SS . Η γνώμη μου: παίζεται ωραία και σε SS το full manual, απλά δεν θα σου δώσει τον ακριβή και γρήγορο (+αυτοματοποιημένο) συνδυασμό που απαιτεί η συγκεκριμένη δυσκολία για να βάλεις γκολ, κι έτσι είναι πιθανόν, ναι μεν να κάνεις πολύ ωραία ματς, με ωραία δυσκολία κλπ, αλλά μπροστά να σου την σπάσει σιγά σιγά, γιατί θα πρέπει να πέσει φούρνος για να βάλεις γκολ, ειδικά απέναντι σε καλή ομάδα. Δεν λέω ότι δεν μπαίνουν γκόλ, απλά μπορεί συχνά να δικαιούσαι ένα γκολ και να μην στο δίνει, κι αν αυτό επαναλαμβάνεται, είναι σπαστικό. Μην σου λέω όμως, δοκιμάζεις και βλέπεις, γιατί ο καθένας έχει διαφορετική ικανότητα. Στις ρυθμίσεις σου, τις ίδιες έχω κι εγώ, απλά νομίζω ότι 12λεπτα ή καλύτερα 14λεπτα ματς είναι πιο καλά, ενώ για την ώρα έχω βάλει Normal Budget και έχω λεφτά ίσα ίσα για να μην αποδυναμώνομαι και να ενισχύομαι πολύ αργά και όχι με μεγάλους παίκτες. Δηλαδή για εμένα προσωπικά, δουλεύει καλά το normal. Δοκιμάζεις και το βλέπεις και αυτό.

Μj23, το φετινό Προ είναι σίγουρα πιο ισορροπημένο και σωστό από το περυσινό, αλλά ασφαλώς δεν έχει ξεφύγει ακόμα από το σεναριακό scripting, κι ούτε και είναι σε θέση ακόμα τα ποδοσφαιράκια να το εξαλείψουν αυτό, διαφορετικά θα κατέληγαν άνευρα κι εύκολα. Εκεί στα πέναλτυ, το παιχνίδι μάλλον "διάβασε" ότι σαν μικρότερη υποτιθεται ομάδα εσύ, θα "έπρεπε" να χάσεις. Λάθος που τα ποδοσφαιράκια εξακολουθούν και δίνουν αβαντάζ χρησιμοποιώντας "εργαλεία" που δεν θα έπρεπε. Μικρή-ξεμικρή ομάδα, τα πέναλτυ είναι σε μεγάλο ποσοστό ρουλέτα και τύχη, κι αφού κάνεις έκανες καλές εκτελέσεις στο γάμα, έπρεπε να μπουν (άντε να πεις ότι θα έσωζε ο άλλος το ένα το πολύ). Εγώ για αυτό επιμένω για τους μαγνήτες και πότε θα τους εξαφανίσουν, διότι είναι το άλλο μεγάλο "όπλο" του developer για, και καλά, ισορροπία στο gameplay. Πάντως, μια χαρά σε βλέπω με fuma+SS, πολύ καλός. Λογικά, θα γίνει αυτό που λες, μόλις πάρεις την άνοδο, δηλ. θα δεις άλλη μπάλα από την Cpu, λόγω αρκετά πιο δυνατών ομάδων. Εγώ στο Καμπιονάτο, σε Top Player, έχω δει πολύ καλή μπάλα από όλες, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων (που έπαιξαν με ψηλές μπαλιές). Μάλιστα, στην πρώτη σεζόν όλες ξεκινούσαν εναντίον μου με φουλ επιθετικότητα (λόγω ονόματος της Verona), ενώ τώρα στη δεύτερη σεζόν που δυνάμωσα, ξεκινάνε άλλοτε στα κόκκινα και άλλοτε στο ουδέτερο (και λίγες φορές πιο αμυντικά). 

Θα συνεχίσω τρίτη σεζόν με Βερόνα, αλλά σίγουρα θα αρχίσω κι ένα νέο save. Μπορεί Αγγλία, μπορεί Ισπανία, θα δω. 

Edited by toninio
  • Like 3

8 hours ago, SkyloMethIR said:

Έπος! Μετά το 3-0 Στο Βικελίδης (αφού χάσαμε από Μπροντμπυ 1-2 εντος).

Να αναφέρω ότι οι εικόνες που ανεβάζεις ποτέ δεν φαίνονται σε μένα. Είναι θαμπές με το λογότυπο του photobucket. Μόνο σε μένα είναι έτσι;

• Like 2

Παιδευομαι να βρω πως κανουμε upload photo.Καποια στιγμη ενας φιλος ειχε δειξει τον τροπο αλλα δεν το θυμαμαι.Anyway, "καταφερα" & ανεβηκα 2ος στην 1η Ισπανιας κερδιζοντας τα 3 απο τα 4 ματς που εμεναν

Girona 95

OSFP 82

Rayo 79

Με W23 D13 L6  με 43 - 22 γκολ.

.Ανελαβα κλασσικα Εθνικη Ελλαδος απο Εθνικες & κερδισα 1-0  το 1ο εντος με Celta.

• Like 3

2 hours ago, broxopios said:

Να αναφέρω ότι οι εικόνες που ανεβάζεις ποτέ δεν φαίνονται σε μένα. Είναι θαμπές με το λογότυπο του photobucket. Μόνο σε μένα είναι έτσι;

Από την εφαρμογή για κινητό τις ανεβάζω. Σε εμένα (στο κινητό) φαίνονται ok. Σε pc Δεν εχω ελέγξει είναι η αλήθεια. Α! Επίσης λογότυπό του photobucket δε βλέπω! ???? 

Edited by SkyloMethIR

Πληροφοριακά να πω για τις εικόνες ότι φαίνονται "καλά".. Δηλ δεν είναι καθαρές αλλά απλά λίγο  κουνημένες... Λογότυπο δε βλέπω(τώρα στο κινητό τουλάχιστον). 

• Like 1

1 hour ago, SkyloMethIR said:

Από την εφαρμογή για κινητό τις ανεβάζω. Σε εμένα (στο κινητό) φαίνονται ok. Σε pc Δεν εχω ελέγξει είναι η αλήθεια. Α! Επίσης λογότυπό του photobucket δε βλέπω! ???? 

15 minutes ago, AkisVarg said:

Πληροφοριακά να πω για τις εικόνες ότι φαίνονται "καλά".. Δηλ δεν είναι καθαρές αλλά απλά λίγο  κουνημένες... Λογότυπο δε βλέπω(τώρα στο κινητό τουλάχιστον). 

4 hours ago, broxopios said:

Και εγώ από PC δε βλέπω τίποτα πάντως από αυτά που ανεβάζει ο @SkyloMethIR , σαν τον @broxopios. Κάπως έτσι φαίνονται όλα.

UPDATE EDIT: Από το κινητό, από Android με Google Chrome φαίνονται κανονικά που τσέκαρα μόλις, από PC και από iOS με mozila firefox φαίνεται αυτό το θολό. Μάλλον έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις και τα πρωτόκολλα ασφαλείας της κάθε πλατφόρμας.

OFgIDTF.png

Edited by slamsoze
  • Like 4

42 minutes ago, slamsoze said:

Και εγώ από PC δε βλέπω τίποτα πάντως από αυτά που ανεβάζει ο @SkyloMethIR , σαν τον @broxopios. Κάπως έτσι φαίνονται όλα.

UPDATE EDIT: Από το κινητό, από Android με Google Chrome φαίνονται κανονικά που τσέκαρα μόλις, από PC και από iOS με mozila firefox φαίνεται αυτό το θολό. Μάλλον έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις και τα πρωτόκολλα ασφαλείας της κάθε πλατφόρμας.

OFgIDTF.png

Ωχ...Καμία άλλη εναλλακτική πλατφόρμα παιδιά υπάρχει; Έχω δοκιμάσει κάποιες στο παρελθόν αλλά τζίφος!

3 hours ago, SkyloMethIR said:

Ωχ...Καμία άλλη εναλλακτική πλατφόρμα παιδιά υπάρχει; Έχω δοκιμάσει κάποιες στο παρελθόν αλλά τζίφος!

Τι να σου πω και εγώ γέρος άνθρωπος είμαι, με ενα imgur από το PC τη βγάζω (το έχουνε καταργήσει για upload από κινητά).

@BasilhsGR για επίπεδο με FuMa, πάνω κάτω όπως τα λέει ο @toninio, δοκιμάζεις κ βλέπεις. Αυτό που διαβάζω συχνά από παιδιά που παίζουν πχ σε TOP PLAYER, PA1 είναι ότι σε FUMA πάνε ένα επίπεδο κάτω π.χ. professional και gamespeed -1. Είναι θέμα γενικά οι "μαγνήτες" στο Superstar, κατά πόσο θα σου δίνουν χρόνο για να σημαδέψεις σωστά.

Έκανα και εγώ μερικούς αγώνες δοκιμαστικά σε Superstar, αποτελέσματα ανάμεικτα. Αλλά αυτό που δε μου άρεσε κυρίως και ξαναγύρισα σε TOP PLAYER , είναι το ποδόσφαιρο που παίζεται. Γενικά όσο αυξάνονται τα level , αυξάνονται,, μαγνήτες, σκριπτ, nerf-αρίσματα σε παίκτες μας. Αλλά με χάλασε πολύ γιατί με έσπρωχνε προς ένα πιο exploit παιχνίδι, δηλαδή σε ένα ματς που κέρδισα 3-1, έβαλα 3 φορές το ίδιο γκολ, κούρσα από δεξιά, σέντρα, κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι πάνω από τον GK.

Εμένα προσωπικά σαν παίκτη με χαλάει πολύ αυτή η ελευθερία που χάνεται στα ψηλά level. Κάτι CPU πόδια που περνάνε μέσα από τον παίκτη μου που κάνει shield, κάτι μαγνητικά σταματήματα από το 1,5 μέτρο, κάτι body tackle αλά rugby, που δεν είναι ποτέ φάουλ υπέρ μας, ενώ στο επόμενο δευτερόλεπτο αν κάνεις back-to-back καθαρό κλέψιμο, το κοράκι σε σταματάει αμέσως. Πράγματα που αν τα δεις χωριστά είναι πταίσματα, αλλά όλα μαζί προκαλούν έναν εκνευρισμό. Και βάζουν το παιχνίδι σε πολύ στενά πλαίσια.

Ακόμα και το professional παίζει ακόμα πιο ελεύθερα από ότι το Top Player, απολαμβάνεις την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά από δυσκολία είναι "κλαφ'τα". Σε όλα τα ματς πάει 70-30 κατοχή υπερ μας.

Παραμένω στο TOP Player οπότε, δεν μπορώ να πω, κάποια ματς είναι εύκολα, αλλά στα ματς που παίζει σκριπτάκι εναντίον μας, γίνονται καλές μάχες. Να σημειώσω εδώ, ότι το απλό σκρίπτ το καταλαβαίνεις άνετα, όταν η αντίπαλη ομάδα εκεί που είναι στο ουδέτερο mentality και παίζει αδιάφορα, ξαφνικά χωρίς να υπάρχει κάποιο λογικό αίτιο, ανεβάζει επιθετικότητα στο +1 κόκκινο και πρεσάρουν σαν τρελοί, μαγνητίζοντας τα πάντα, τακλιν, κόντρες, μπαλιές, τρίπλες κτλ.

Τέλος να πω ότι διαφωνώ σε κάτι με όλους, ότι η CPU AI είναι εδώ που είναι, λόγω των ορίων του τωρινού hardware. Και αυτό γιατί, χωρίς να πάω καν σε προηγούμενες χρυσές-ασημένιες-χάλκινες εποχές, στην τωρινή πλατφόρμα PS4/XboxONE, τωρινή γενιά, ίδια μηχανή , fox engine, στα 15/16/17 και ακόμα και στο "αμαρτωλό" 2018, η CPU AI ήταν πολύ πιο δημιουργική χωρίς τους περιορισμούς και τα σκαλώματα που είχε στο καταστροφικό 2019, που την γύρισε στη λίθινη εποχή. Ακόμα και στο 2018 λοιπόν, μπορεί από κάποια update και μετά να έγινε unplayable από το κλέψιμο, αλλά σαν δημιουργία τρίπλες, εμπνεύσεις κτλ, ήταν πολύ δυνατή. Καμιά φορά που βάζω κανέναν ματσάκι να προχωρήσω το save μου εκεί, χαζεύω από κάποιες εμπνεύσεις που έχει. Εμένα δηλαδή δε με καλύπτει το ότι φταίνε τα όρια του τωρινού hardware, όταν παλιότερα έπαιζε καλά, μετά την φτάσανε στα τάρταρα και μετά το περσινό κάζο, φέτος τη φτάσανε σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο, αλλά πιο πίσω από ότι σε παλιότερα παιχνίδια στην παρούσα γενιά.

Βέβαια για Χι-Ψι λόγους, το φετινό game με ότι κουρούρια έχει, είναι από τα καλύτερα αυτής της γενιάς, 2015~2020. Στο τέλος της χρονιάς Ιούνιο ή Ιούλιο θα αποδειχθεί αν θα είναι το καλύτερο όλων των πιο πρόσφατων.

Edited by slamsoze
  • Like 4

Last Match

Final Table

Δεν ξέρω αν είναι η πιο ευκολη λύση ,πάντως είναι κάτι που είχε προτείνει πέρσι νομίζω ένας φίλος από εδω,δεν θυμάμαι το όνομα του.

ανεβάζεις από εδώ https://imgbb.com/upload 
Μετα το upload πατάς την φωτογραφία και κάνεις copy paste το image location στο ποστ που θέλεις να γράψεις. 

Edited by mj23
  • Like 3

23 minutes ago, mj23 said:

Last Match

Final Table

Δεν ξέρω αν είναι η πιο ευκολη λύση ,πάντως είναι κάτι που είχε προτείνει πέρσι νομίζω ένας φίλος από εδω,δεν θυμάμαι το όνομα του.

ανεβάζεις από εδώ https://imgbb.com/upload 
Μετα το upload πατάς την φωτογραφία και κάνεις copy paste το image location στο ποστ που θέλεις να γράψεις. 

Το imgur δε σας βολεύει? Εγώ το βρίσκω το πιο βολικό, κάνεις άνοιγμα εικόνας σε νεά καρτέλα, αντιγράφεις το λινκ, το κάνεις paste εδώ και το μετατρέπει απευθείας σε image μέσα στο textbox.

Επίσης τον Guerrero του Ολυμπιακού, τον πήρα σαν αναγέννηση από τη youth team, στην ομάδα μου τη δεύτερη σεζόν και πραγματικά ο τύπος κάνει παπάδες! Από τους λίγους regen που μου παίζει από την πρώτη του σεζόν και χωρίς περίοδο προσαρμογής, πάει τα διπλά και τα χατ-τρικ σύννεφο. Τα τελευταία χρόνια αντίστοιχο καλό regen που θυμάμαι για CF , που να μπαίνει μέσα κ να παίζει από το πρώτο ματς, χωρίς προσαρμογές κ λοιπά , είναι ο Aduriz  της Bilbao.

Tούμπανος ο Γκερέρος λοιπόν, και με ωραίο πολύγωνο stats και καλό ύψος.

Edited by slamsoze
  • Like 3

SkyloMethIR, το mode έχει όντως πολύ ωραία πράγματα. Αυτό που πρέπει να κάνει κανείς για να το ευχαριστηθεί, είναι με δοκιμές και πολλά ματς να βρει τις ρυθμίσεις (επίπεδο δυσκολίας κλπ) που του δίνουν ένα ισορροπημένο αποτέλεσμα και πρόκληση και να παίξει, αφού πια έχει πεισθεί κι "εμπιστευτεί" το παιχνίδι. 

Κι εμένα για αυτό με χαλάει το Superstar, γιατί χάνει ελευθερία το gameplay και βάζει και ψεύτικη δυσκολία. Δεν γίνεται πιο έξυπνο, αλλά μας την κάνει με το ζόρι και μας στερεί πράγματα με το έτσι θέλω. Πάντως, νομίζω fuma+T.P. είναι μία πολύ ικανοποιητική κι αρκετά ελεύθερη εμπειρία. 

Slamsoze, συμφωνώ, η ΑΙ από χρονιά σε χρονιά δεν είναι θέμα του hardware, εφόσον έχουμε δει προηγούμενες χρονιές κάποιες ωραίες εμπνεύσεις κι ενέργειες της Cpu.  Πιστεύω εκεί που περιορίζει το hardware είναι για να δούμε το επόμενο βήμα γενικά στην ΑΙ, δηλαδή και πιο έξυπνη CPU και μεγαλύτερο βάθος σε τακτικές και μεγαλύτερο team ID συν Player ID. Tώρα, το ότι κάθε χρονιά το ανέβασμα δυσκολίας στο ανώτερο επίπεδο σημαίνει πετσόκομμα του user, αυτό ίσως και να είναι βαρεμάρα κι ο εύκολος τρόπος για τον developer. Πάντως, γενικά πιστεύω έχουν φτιάξει την Cpu να κάνει 5-10 πράγματα στην επίθεση, ανεξαρτήτως επιπέδου δυσκολίας, κι απλά μειώνουν τα στατιστικά της, δηλ. θυμάμαι σε ματς Professional που είχα παίξει πέρυσι στο 19, η Cpu έκανε τις ιδιες (με τα παραπάνω επίπεδα) κινήσεις, αλλά ήταν πιο αργοί και πιο αδύναμοι οι παίκτες, ίσως και πιο άστοχοι. Αυτή η εντύπωση μου έμεινε, τουλάχιστον. 

• Like 4

@toninio Μακάρι να δούμε κάτι καλύτερο. Από αυτά που έχουν ακουστεί μέχρι στιγμής, για καλύτερα loading times λένε λόγω SSD, και αυτό το Ray Tracing που πολεμάνε να το ενσωματώσουν στο hardware του άμεσου μέλλοντος. Το Γενάρη, διάβασα σήμερα κάπου,θα γίνει σε κάποια εκδήλωση μία παρουσίαση νέας κάρτας γραφικών για PC, που θα παίζει 4K 60 FPS με Ray Tracing χωρίς να γονατίζει το σύστημα, όπως λέγεται. Και ότι κάποιες νέες Τοπ κάρτες γραφικών μπορεί να καταφέρουν να αποδώσουν ένα 50% του Ray Tracing με 15%-20% αύξηση της επιβάρυνσης της συνολικής απόδοσης. Αυτά είναι για PC περισσότερο τέλος πάντων, με κάτι λιγότερο από αυτό θα ξεκινήσει η νέα γενιά κονσολών πιστεύω, να δούμε πως θα βελτιωθεί και η ΑΙ μέσα σε όλα αυτά.

Στα του Master League τώρα, παρέμεινα στο TοP Player όπως είπα δεύτερη σεζόν, σαν πρωταθλητής και με έμφαση στους ομίλους του ΤΣΟΥ-ΛΟΥ. Στο πρωτάθλημα , όσο παιζόταν και ο όμιλος του ΤΣΟΥ-ΛΟΥ, δεν έδωσα το 100% με αποτέλεσμα να είμαι δεύτερος αλλά σε απόσταση αναπνοής από τον 1ο, στο -4 σταθερά. Στο ΤΣΟΥΛΟΥ πάλι που θα έδινα και βάση υποτίθεται, τα πήγα ψιλό-έως-χοντρό χάλια. Κάτι ο όμιλος του θανάτου, BARCELONA, TOTTENHAM, LYOΝ και εγώ (Blookrows), κάτι το κακό rotation και το σκατένιο πρόγραμμα, (με έβαλε σε δύο ματς να παίξω Πέμπτη-Κυριακή-Τετάρτη Ευρώπη-Κυριακή),  τα σκαμπανεβάσματα από τις αλλαγές Superstar σε TopPlayer και τούμπαλιν, κάτι  κάποια ματς που υποτίμησα, έφτασα να έχω στον πρώτο γύρο ΗΤΤΑ από Μπαρτσελόνα και  Λυών και μία ΙΣΟΠΑΛΙΑ με Τοττεναμ. Μπαίνοντας στο δεύτερο γύρο έκανα, μία ήττα εκοφαντικότατη από Τόττεναμ μέσα στην έδρα μου με 1-4, μία νίκη μέσα στο Καμπ Νου με 2-3. Στο τελευταία ματς με 4 pts εγώ και 3 pts η Λυών παίζαμε τα ρέστα μας για την πρόκριση στο Γιουρόπα. Το αβαντάζ με το μέρος μας καθώς παίζαμε για 2 αποτελέσματα ΝΙΚΗ/ΙΣΟΠΑΛΙΑ.

Πάμε λοιπόν στην κατάρα...... Ξεκινάω το ματς τα ξημερώματα, κάνω το 1-0, κρατάω χαμηλό ρυθμό ως το τέλος, στο 80'+ εκεί που κρατούσα την πρόκριση, κάνει ένα ΤΣΑΦ το ρεύμα λόγω καταιγίδας (στο καταραμένο μέρος που ζω τα τελευταία χρόνια, σχεδόν κάθε φορά που βρέχει, παίζει και η τάση της ΔΕΗ) και πάει το ματς. Τσατίζομαι το κλείνω, μην κάψουμε και καμία κονσόλα επειδή η ΔΕΗ πετάει χαρταετό, πέφτω και κοιμάμαι και το ξεκινάω ξανά σήμερα. Αυτή τη φορά ο ρυθμός ξέφυγε , μου καρφώνουν ένα ψεύτικο 0-1. Προς τη λήξη του ματς, 80'-παρά το κάνω 1-1, βάζω 3 φρέσκους για να κρατήσω ρυθμό και ισοπαλία πριν τη σέντρα. Κάνει σέντρα η CPU και μου παστελώνει ένα kick-off glitch, δηλαδή με το που γίνει η σέντρα και ενώ τους έχω τραβήξει όλους πίσω, τέρμα κάτω αμυντικό mentality, η ΑΙ με 3 πάσες που δεν πρόλαβα καν να μετρήσω φτάνει μέσα στην περιοχή και μου πετάει ένα one-touch tap-in, που πέρασε και μπροστά από δύο σώματα αμυντικών. Στα εναπομείναντα 10 (ψηφιακά) λεπτά, μου κάνει τα σπαστικά, που διώχνουν τη μπάλα στον τερματοφύλακα μου, αυτός αντί να βιαστεί ενώ η μπάλα ζεματάει, ο χρόνος τρέχει και την επιθετικότητα την έχω βάλει στο FULL ATTACK, κάνει κάτι πλαδαρά μπλοκαρίσματα, ξαπλώνει κάτω, σηκώνεται με το πάσο του, την πετάει αεράτα, οι αμυντικοί θέλουν δύο λεπτά για να κάνουν κοντρόλ και άλλα δύο για να δώσουν την πρώτη πάσα. Γενικά αφού φάγαμε δύο 5-λεπτα να περάσουμε το κέντρο, έδωσε και ο κόρακας +3 καθυστερήσεις και το έληξε από το 92'49'', την ώρα της τελευταίας μας επίθεσης και έτσι έλαβε τέλος η σεμνή τελετή και αποκλειστήκαμε. ΑΔΙΚΟ, ξε-ΑΔΙΚΟ, αυτό ήταν, δεν αλλάζει, μας καταδίκασε το ρεύμα στην ουσία, αλλά δεν ΞΑΝΑπαίζω και ποτέ παιχνίδια, ακόμα και αν οι συνθήκες ήταν οι πιο άδικες.

Συγχύστηκα όμως και ήθελα να συνεχίσω και Ευρώπη, οπότε έκανα skip το μισό Δεκέμβριο που απέμενε και συμφώνησα μεταγραφή στον ΑΓΙΑΞ, ο οποίος είναι δεύτερος σαν εμένα στο πρωτάθλημα, μου είχε κάνει πρόταση πριν κάποιες μέρες, και συνεχίζει και στους 16 του Champions League, για αυτό τον προτίμησα κυρίως, γιατί είχα προτάσεις από ομάδες πιο ενδιαφέρουσες και χαμηλότερης δυναμικότητας που με τραβάνε συνήθως, αλλά όλες είχαν βγει τελευταίες στους Ευρωπαϊκούς τους ομίλους, ΤΣΟΥΛΟΥ και Γιουρόπα.

Πραγματικά ήθελα να παραμείνω στη Blookrows για 3 με 5 σεζόν, αλλά με έπνιξε το δίκιο μου με το χαμένο αγώνα με το ρεύμα. Άγιαξ λοιπόν σε licensed Λίγκα, με official γήπεδο, χρειάζονται και αυτά που και που, και με ένα ρόστερ 4,5* αλλά στο μεταίχμιο. Οι περισσότεροι πρώτης γραμμής είναι γερασμένοι για τα γούστα μου, άνω των 25, αλλά έχουνε όλοι καλούς ρόλους. Αποτέλεσμα να ξεκινήσω με 80+ TS και μόλις έκανα και captain τον Ziyech πήγε 91. Βέβαια στο πρώτο ματς που έπαιξα κόντρα στη Venlo την 3η Ιανουαρίου του 2021, σε καμία περίπτωση δεν έπαιζε η ομάδα σαν 4,5* με TS 91, ήρθαμε 1-1 με το ζόρι μέσα στην έδρα μας. Είναι αυτό το ψεύτικο TS, το "εικονικό" που έχω ξαναπεί και η ομάδα θέλει παιχνίδια για να δέσει και το πραγματικό TS, το οποίο με τόσους "ρολίστες", είναι σχεδόν αδύνατο να φανεί. Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να δέσουμε γρήγορα, γιατί το Φεβρουάριο έχουμε ΤΣΟΥΛΟΥ νοκ-άουτ.

Τώρα στα μισά του Γενάρη, έχουμε ντρεμπάκι κορυφής με την PSV που είναι πρώτη στο +3. Επίσης κρατιέμαι με νύχια και με δόντια, να μην τους ξηλώσω όλους και αγοράσω τους "δικούς μου". Γιατί από τη μία οι βασικοί του ΑΓΙΑΞ , οι πρώτης γραμμής είναι καλοί , αλλά σε παρακμή. Είναι σαν ομάδα μιας χρήσης, το πολύ άλλες 2 σεζόν να είναι αποδοτικοί. Οι πιτσιρικάδες από την άλλη, είναι πολύ πίσω οι περισσότεροι, σε σημείο που καλύτερα να φέρω τους δικούς μου που δουλεύω συνήθως, αν και για να γίνει αυτό πρέπει να πουλήσω 5-6 βασικούς δικούς μου, ελέω budget.

Γενικά είναι μπερδεμένη η κατάσταση, αν μπορέσω απόψε θα μπω να παίξω το ματς με την PSV να δω πως θα πάει η μεταγραφική πορεία μετά και πως θα πορευτώ. Το άσχημο είναι ότι προφανώς επειδή είμαι στον ΑΓΙΑΞ, δεν έχω περιθώριο να χτίσω ομάδα σε βάθος χρόνου, οι απαιτήσεις θα είναι για πρωταθλητισμό εδώ και τώρα λογικά.

Η ΚΟΝΑΜΙΑ εδώ είναι, ότι μάλλον επειδή ήρθα στην ομάδα Ιανουάριο, έδωσα την πρώτη συνέντευξη στους ρεπόρτερ, που σε ρωτάνε πως θες να παίζει η ομάδα, απάντησα, αλλά μετά δεν έγινε το meeting που γίνεται συνήθως, στο γραφειάκι το ΟΒΑΛ, με τους σπαστούς καφέδες, που παίζει ο πρόεδρος με το τάμπλετ του και οι βοηθοί με τα λαπτοπ και τα κινητά τους και σε ρωτάνε για τους στόχους της ομάδας. Επίσης μετά από το μενού, πηγαίνοντας στα interactions, δεν είχε πουθενά στόχους τους προηγούμενου προπονητή. Επειδή το αποκλείω να είμαι χωρίς στόχους, μάλλον είναι πατάτα της ΚΟΝΑΜΙ, ξεχάσανε να το ρυθμίσουν. Και επειδή έχω τον ΑΓΙΑΞ, υποθέτω ότι στόχος είναι το πρωτάθλημα. Πάω στα τυφλά βέβαια για την ώρα, αλλά έχω το νου μου, μη μου έρθει και καμία καμπάνα από το πουθενά.

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Like 2

@slamsoze

Πολύ ωραία η περιγραφή σου. Ειδικά εκεί με το ματς Ευρώπης με το ρεύμα κλπ.:) Γενικά μας έβαλες στο πνεύμα

Άντε & μια καλή νέα πορεία με τον Αγιαξ. Αυτό που νομίζω χρειάζεται για να ευχαριστιόμαστε περισσότερο το ML είναι τελικά η υπομονη.Δηλαδη να παίζουμε χωρίς το "άγχος" των τελικών στοχων.Ετσι  μπορείς να ευχαριστηθείς περισσότερο τα παιχνιδια.Βεβαια όταν υπάρχει η πίεση τον στόχων δυσκολεύουν τα πραγματα.Εγω ξεκινώντας την 1η νέα σεζόν στην Ισπανια,μου ζήτησαν σαν στόχο την 6η θέση & απάντησα ότι μια θέση στην 13 αδα θα ήταν πιο εφικτο.Ευτυχως το δέχτηκαν & έτσι κυριολεκτικά έχω ευχαριστηθεί όλο το παιχνίδι περισσοτερο.Ξεκινουσα τα Ματς & δεν έμπαινα από την αρχή με τον ανχος να κερδίσω & να βιάζομαι να σκοραρω.Εαν ήμουν εκτός ή  & με πολύ δυνατό αντιπαλο,διεκδικουσα τις όποιες ευκαιρίες μου χωρίς υπερβολές & πιο πολύ ευχαριστιόμουν το παιχνίδι με αρκετά σουτ από μακριά & αλλά plays που από την αρχή γνώριζα ότι δύσκολα θα καταλήξουν σε γκολ διότι μου «έκανε» & η ισοπλαια.Μου έχουν μείνει μερικά ματσάκια Ένα από αυτά ήταν εκτός vs Barca που με φουλ ολοκληρωτική άμυνα στην αντεπίθεση έβαλα 1 γκολ & το κράτησα.Barca 13 ευκαιρίες ,εγώ 2 & απεδρασα με το πλάνο που είχα εξαρχής για το παιχνιδι.Ετσι κυριολεκτικά αντιμετωπίζοντας το κάθε ματς με διαφορετική (ρεαλιστική) προσέγγιση είμαι 4ος ανέλπιστα με το τέλος του 1ου γύρου γιατί πλέον «παίζω & για τις ισοπαλίες» (ασχετα που εχω λιγοτερες από περσυ) & πιο πολύ να ευχαριστηθώ το παιχνίδι δοκιμάζοντας πολλά plays & όχι ότι «ξέρω» ή πιστεύω ότι πιάνει  για να σκοράρω ,οπότε το παιχνίδι εξελίσσεται πιο τυχαιο.Βεβαια πιστευω ότι συμβαλει & ότι ηρεμησαν λιγακι το SS με το τελαυταιο patch σε ολους τους τομεις

Barca 62,Real 61,Madrit 42,Εγω 41 με 12-5-6.Πολυ μπροστά από τις προσδοκίες…

Σε SS γκολ με kickoff glitch έχω δεχτεί πάρα πολλά & από την Β που ημουν.Το έχω αποδεχτει.Οπως & όπως χαρ/κα περιέγραψες με 3 πάσες ξεκινώντας από μακριά με πάσα από 40+ μετρα η οποία να περνάει διαγώνια & τέλος μπροστά από 2 αμυντικούς μου που τρέχουν να προλαβουν.Στο SS υπάρχει πολύ script αλλά έτσι όπως το βλέπω εγώ είναι στο οριο.Δεν είναι συνεχές & δεν είναι θεωρώ στο βαθμό για να σε τρελάνει όπως πχ περσυ.το καταπίνεις ας πούμε πιο ήπια να σε ισοφαρίζουν μέτριοι με πάσα Μαραντόνα 45 μέτρων πάρα με εκείνα τα γκολ με τις ελεεινές σέντρες από το πλαι.Να μην φεύγει η μπάλα από τα πόδια αντίπαλων όσο & αν την κλέβεις κλπ & αλλά τέτοια υπάρχουν αλλά τα έχουν σχεδόν όλα τα sport games. Σε εκνευρίζουν & λιγότερο βέβαια όταν έχεις χαμηλές προσδοκίες στοχων.Αν πας για πρωτάθλημα που δεν έχεις περιθώριο πολλών ηττών τότε σιγουρά ενοχλεί περισσότερο το script.Πάντως με τα όποια θέματα του, νομίζω ότι το φετινό είναι το καλύτερο των τελευταίων ετών γενικότερα στο ML. 

• Love 1
  • Like 2

7 hours ago, mj23 said:

Πάντως με τα όποια θέματα του, νομίζω ότι το φετινό είναι το καλύτερο των τελευταίων ετών γενικότερα στο ML. 

Αυτό είναι γεγονός. Κ εγω το παρατήρησα οτι είμαστε τέλη Νοεμβρίου και δεν εχω γυρίσει σε κάποιο παλιότερο pes ακόμα. Συνεχίζω με κύριο  ML στο 2020.

Στους στόχους που λες, για μενα το ιδανικό ML ειναι να παιζω κάθε χρόνο για μια απο τις 5 ή 7 πρώτες θέσεις, με ομάδα του πάτου,  χωρίς πίεση και με στυλ Πόρτο , δηλαδή να φτιάχνω καλα συνολα και πανω στα 2-3 χρόνια,  να τους πουλάω όλους. 

Βέβαια οταν τα ζητουμενα απο τον team owner ειναι broken, κινδυνεύεις να πάρεις μια ομάδα απο το βούρκο,  να τους κάνεις ομάδα  και μετα να σε διώξουν από το πουθενά. Το καλό είναι φέτος , που έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε 3 διαφορετικούς στόχους και σχεδόν πάντα τους δέχονται. Οπότε μπορείς να δουλέψεις με μία άλφα ησυχία μετά. 

• Like 4

Η Αρειανάρα συνεχίζει ακάθεκτη, και μετά το θρίαμβο επί του ΟΣΦΠ, ήρθαμε 2-2 εντός με τον κακό δαίμονα Χετάφε που πάλι μας στέρησε τη νίκη δίχως να κάνει φάσεις.

Με τη νίκη της Εβερτον επί της Μπροντμπυ έγινε μύλος ο όμιλος του Γιουρόπα 1 αγ. πριν το τέλος. 7 βαθμούς όλοι, με εμάς να είμαστε 2οι στην ισοβαθμία ως τώρα αλλά να θέλουμε νίκη στη Δανία για σίγουρη πρόκριση. 

Καπάκι ΣΟΚ! Με αναγκαίο rotation, ισοπαλία με την ομάδα του Μ.Πεου 1-1 στο Βικελίδης με σφυροκόπημα αλλά δυστυχώς 1 φάση η ομάδα φάντασμα, 1 γκολ...

Πάμε για το ντέρμπυ κορυφής με ΠΑΟ τώρα στο ΟΑΚΑ (2ος) και μετά τον τελικό με τη Μπροντμπυ. 

Φωτογραφίες θα ανεβάσω μόλις βρω καλό image hosting service. 

• Like 4

Νομίζω ότι όλοι μας ευχαριστιόμαστε φέτος το ML, με τα όποια κουλά του πάντα φυσικά, αλλά οκ, γενικά μας απασχολεί ευχάριστα μπορώ να πω. 

Slamsoze, αυτό το εκνευριστικό το είχα πάθει  παλιότερα, στο Φίφα, να κερδίζω δύσκολο ματς και το παιχνίδι να κρασάρει στο β' ημίχρονο (ήταν ματς με χιόνι, στο Pc). Δεν θυμάμαι τί έκανα μετά.

Mj23, αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που προσπαθώ κι εγώ, ειδικά φέτος. Να ευχαριστιέμαι τα ματς και να δοκιμάζω πράγματα, χωρίς το άγχος της νίκης, όσο γίνεται δηλαδή, γιατί όταν κάνω ένα κακό σερί μη νικών, αρχίζουν και με ζώνουν τα φίδια κάπως (λέω, τί έγινε, τόσο άχρηστος είμαι; 😁) ή όταν είμαι κοντά στο να βγω ευρώπη, σταματάει η υπερβολική "άνεση" και αγχώνομαι να κερδίσω. Γενικά, είναι αυτό που αναζητώ από ένα ποδοσφαιράκι και ευτυχώς το έχω βρει κατά καιρούς στο Προ, έστω και σε κάποιο ποσοστό κι όχι απόλυτα. Έχω παίξει αρκετά ματς που εξαρχής το πήγα ελεύθερα και με φαντασία και ενθουσιάστηκα με αυτό που έβλεπα, δηλ. το παιχνίδι με δικαίωνε. Δεν συμβαίνει πάντα βέβαια. Είναι φορές που πρέπει να ακολουθήσουμε κάπως την "πεπατημένη", αλλά και πάλι βλέπω ότι το παιχνίδι, τουλάχιστον με τις ρυθμίσεις που ακολουθω κι έτσι όπως παίζω, δεν υπάρχουν και πολλές πεπατημένες, κάτι που μόνο καλό είναι. 

SkyloMethIr, έχει ένα καλό το ML πιστεύω, ότι εκεί που λεμε "οκ, ευκολάκι το επόμενο ματς", όταν παίζουμε με υποδεέστερη, γίνεται ματς παλούκι, κι αντίστοιχα σε ματς χαμένο από χέρι, η Cpu είναι πιο "μαλακή" από το αναμενόμενο. Κάποιες φορές δεν είναι σωστό, όπως γίνεται, αλλά σε γενική βάση είναι οκ, για να υπάρχει ισορροπία στα ματς. 

• Like 4

Μεγάλη νίκη στο ντέρμπυ με ΠΑΟ!

http://www.imagebam.com/image/b04a001326439334

10 αγώνες αήττητος!

http://www.imagebam.com/image/b115531326439346

Επιβλητική εμφάνιση, πλασματικό σκορ, Μεγάλη νίκη και πρόκριση ως 1οι στους 32 του Europa League, με 2-1 μέσα στη Δανία!

http://www.imagebam.com/image/1f8d351326439359

http://www.imagebam.com/image/c32fc81326439374

Edit: Σε αναζήτηση  image hosting service. 

Edited by SkyloMethIR
  • Like 4

Η χρονιά πάει προς το τελος.Μερικα παιχνίδια έχουν απομεινει.Το παιχνίδι "φόρτωσε" άσχημα😋 & από 3ος είμαι 6ος & ελπίζω να μείνω εκεί ,μην χάσω & το Europa...

Γίνανε τα πλεον απιστευτα & ειναι σαν να ειχε αποφασισει η cpu να μου κόψει την φόρα ,ήταν λες & έπαιζα "άλλο παιχνίδι" στα τελευταία 4 ματς από αυτό που έπαιζα πριν. Άρχισαν & τα προκριματικά του Euro που είμαι με Ελλάδα με αντίπαλους .Ιταλια,Σερβια-Φιλανδια. 1ο εκτός με Φιλανδία έχουν 1 κόκκινο πριν το max μόνιμα & έχει οδηγηθεί το παιχνίδι λόγω αυτού σε ενα παλαβό ρυθμο.Παιζω & εγώ με την preset tactic που έχω για αντεπιθέσεις όταν αμυνομαι.Οταν κερδίζω μπάλα πολύ κοντά στο τέρμα μου αλλάζω σε "κατοχή & κοντινές πάσες" στυλ Ότι & να γράψω θα σας κουράσω τσαμπα.Φαινεται με τα 1000 ότι ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΩ.0-1,1-1,2-1,2-2,3-2 τελικά στις καθυστερησεις.Και kickoff  glitch έφαγα & από όλα.Υπαρχουν πολλά που μπορώ να περιγράψω για το υπερ είχε η Φιλανδία αλλά θα γράψω μόνο κατά την γνώμη μου το ποιο ενοχλητικό cheat που κάνει όταν θέλει να σε κερδισει.Αυτο που επίτηδες & πάρα πολύ συχνά σε βαθμό αηδίας κάνει κακό κοντρόλ ο παίκτης που του δινεις ή παιρνει την μπαλα ειδικα όταν είναι κοντα στην περιοχη μας χωρις να υπαρχει λογος & να αργει ώστε να σου πάρουν την μπαλα.Τεσπα από την αρχή είχε φανει.Επομενο εντός με την Ιταλία & όπως το περίμενα Ιταλία έπαιζε σαν να ήταν στα αλήθεια η Φιλανδία ας πούμε απλώς έγινε λιγάκι πιο σοβαρή όταν πέρασα 1-0.Τιποτα το ιδιαίτερο όμως δεν είχαν φοβερή πρόθεση να επιτεθουν ουτε & να πιεσουν.Τυχαιο?? Δεν νομιζω. χαχα.πηραμε 3 βαθμους & παμε για την συνέχεια…

• Like 4

Τελος σεζον.Εχουν μεινει 2 ματς με τις Εθνικες για προκριματικα euro με Σερβια & το ματς δευτερου γυρου στην εδρα μας με Φιλανδια οπου ελπιζω να παρω το αιμα μας πισω. 😄

Καποια καλα αποτελεσματα στο τελος & τελικα 4ος.Πολυ ευχαριστημενος για 1η σεζον μετα απο την ανοδο απο την Β.Αντε να δουμε & λιγο Ευρωπη του χρονου.

https://imgur.com/a/DTMo6Qi

13 γκολ ο Γκερερο, 11ος σκορερ

8 ο Τσουπο Μοτινγκ,27ος καλη μετγραφη φτινη που βγηκε τον Δεκεμβριο & βοηθησε σαν εξτρεμ & CF

7 ο Φορτουνης ,32ος

• Like 4

Αρειανάρα μου κουράστηκες...

Μετά το θρίαμβο της πρόκρισης στους 32 του Europa League, τις εκτός έδρας νίκες με Μπροντμπυ και ΠΑΟ, ήρθε το πολυ δύσκολο 2-1 επί του Παναιτωλικού στο Βικελίδης, και καπάκι η ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ στο πρωτάθλημα μετά από τραγική εμφάνιση με 2-1 από τον Αστέρα στην Τρίπολη. 

Ένα χαζό πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στους Αρκάδες με τον Μπαραλες. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ιντέγε ισοφάρισε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά ο καταιγιστικός Αστέρας (με κατοχή 75% !!!) κατάφερε και σκόραρε πάλι με τον Χερόνιμο Μπαραλες και πήρε μια δικαιότατη νίκη.

Εμείς τώρα περιμένουμε 2 μεταγραφές το Γενάρη που είχε κλείσει από Οκτώβρη, τον Βινισιους από Μπενφίκα σαν στήριγμα στον Ιντέγε, κι ένα ταλαντούχο μπακ που θα πλαισιώσει τους Βέλεθ και Ροουζ.

Πάντως με τέτοια πορεία μέχρι στιγμής, σε συνδυασμό με τις μετριότατες πορείες των φαβορί, ίσως το ονειρο να είναι κοντά...

ΑΡΗ ΓΕΡΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΞΑΝΑ!

• Like 4

Διάβαζα στο EvoWeb (κατά την άποψη μερικών) ότι το παιχνίδι γίνεται πολύ καλύτερο σε offline mode,ειδικά στο ML που είναι & το θέμα εάν αλλαχτούν οι τακτικές στις ομαδες.Υπαρχει στο νετ blog που έχει pdf κλπ για τα σχετικά συστήματα. Εγώ εκτός από τα OF δεν έχω μπει στην διαδικασία ποτέ να πειράξω συστήματα εκτός από την δικιά μου ομάδα & την Εθνικη.Ηθελα να ρωτήσω.

1. Είναι κανείς από εδώ που έχει δοκιμάσει το παραπάνω ,πχ Klashman tactics ?

2. Από ότι έχω δει εάν κάνει κάποιος αλλαγή πχ σε ένα γήπεδο, ή σε κάποια πράγματα όπως ας πούμε την μπάλα & ενώ είναι ήδη σε εξέλιξη ένα ML, τότε η αλλαγή αυτή υλοποιείται & ενεργοποιείται στο ML που είναι ήδη σε εξέλιξη & δεν χρειάζεται να κάνεις νέο για να δεις τις αλλαγές. Ξέρουμε εάν θα συμβεί το ίδιο σχετικά με τις οι αλλαγές στα συστήματα των ομάδων από το edit mode , στο ML?

• Like 1

3 hours ago, mj23 said:

Διάβαζα στο ... στο ML που είναι ήδη σε εξέλιξη & δεν χρειάζεται να κάνεις νέο για να δεις τις αλλαγές. Ξέρουμε εάν θα συμβεί το ίδιο σχετικά με τις οι αλλαγές στα συστήματα των ομάδων από το edit mode , στο ML?

ΟΧΙ οι αλλαγές σε τακτικές ΔΕΝ εχουν επιδραση σε ΤΡΈΧΟΝ ML, πρέπει να κάνεις καινούριο για να τις δεις.

Ειρησθω εν παρόδω , δεν ξερω ποσο νόημα εχει να κάνεις αυτη τη διαδικασία για ML, επειδή μονο μια σεζον θα απολαυσεις τα αποτελέσματά της, οποια ειναι αυτα.

Μετα όσο περνανε τα transfer windows κ η CPU ανακατεύει την τραπουλα με μεταγραφες προπονητων κ λοιπα, γυριζουν ολα παλι σε default. Αν δεις κ στο live update του MC, καθε προπονητης εχρι 2-3 prescripted τακτικές, τις οποίες εναλλασει κ στο ML. Ο,τι αλλαγες κάνεις δηλαδή,  μετα απο 2-3 σεζόν θα εχουν χαθει εντελώς. 

Αυτη η κινητικότητα υπάρχει για να δίνει την ψευδαίσθηση οτι το ML είναι ενας "ζωντανός οργανισμός" και καλα, κ οτι η ΑΙ προσαρμοζεται. Πχ θα δεις τον Βαλβερδε να παιζει 4-3-3 και 4-4-2 βρετανικό ή ο Κλοπ να εχει ενα 4-2-3-1 κ ενα αλλο 4-3-3 με 3 CF μπροστά. 

Μόνο στο απλο league mode εχει νοημα να το κάνεις,  οπου δεν εχει μεταγραφες και οι CPU ομαδες θα παιζουν για παντα με το ιδιο συστημα/ροστερ.

Edited by slamsoze
  • Like 2
  • Thanks 1