Jump to content
broxopios

eFootball PES 2020 - Master League [Official Topic]

Recommended Posts

2 hours ago, mj23 said:

......

@slamsoze

Στο βιντεακι στο τέλος που γυρισε στο "in game" μου αρεσε η καμερα που χρησιμοποιουσες & προσπαθωντας να καταλαβω ποια ειναι θυμηθηκα ενα παλαιοτερο ποστ σου.Εχεις την Pitch side με καποια παραμετροποισηση?.....

Ναι φίλε. Είναι η PITCH SIDE και την παίζω (με την καλή έννοια :) ) σε 0-3-0. Και η default PITCH SIDE δε με χαλάει ιδιαίτερα , αλλά θεωρώ κομβικό το 3 στο ύψος, γιατί από εκεί κ μετά παίρνει μία απότομη κλίση και στο δικό μου μάτι τουλάχιστον, δεν μπορώ να αντιληφθώ καλά πόσο ψηλά απέχει η μπάλα από το έδαφος. Άλλος βέβαια μπορεί να έχει καλύτερο μάτι και να τον βολεύει. γιατί μετά το τρία βλέπεις καθαρά σχεδόν όλη την πάνω γραμμή του πλαγίου πάντα.

Γενικά η PITCH SIDE είναι σαν την παλιά BROADCAST, από τις εποχές PES 3-6. Τότε όλοι στην παρέα παίζανε με WIDE, και γενικότερα στον κόσμο. Εγώ ήμουν από τους λίγους μάλλον που ενώ ήθελα να βλέπω γήπεδο, ήθελα και κάτι κοντινότερο στους παίκτες για να βλέπω animation και individuality. Στις μακρινές λήψεις, θεωρώ ότι χάνει λίγο σε individuality ο "player", τους χειρίζεται λίγο περισσότερο όλους με τον ίδιο τρόπο.

Οπότε όποιος ήταν "φανατικός" της παλιάς BROADCAST, θεωρώ ότι η PITCH SIDE είναι η ιδανική συνέχεια. Για το angle που λες δεν το βάζω γιατί χάνομαι λίγο όταν φτάνω κοντά στα κόρνερ. βγαίνω αράουτ μόνος μου.

• Love 1
  • Like 2
  • Haha 1

Μου πήρε χρόνο να συνηθισω την νέα ρεαλιστική κάμερα απ'το ντέμο και λόγω της γωνίας είχα και εγώ πρόβλημα στις θέσεις κοντά στο κόρνερ που λες slamsoze. Τώρα βέβαια μετά από άπειρα ματς με αυτήν δεν την αλλάζω.

Για το individuality των παικτών που λες την απολαμβάνω στο έπακρο, σαν θεατής κυρίως, στην σούπερ κοντινή κάμερα του Γίνε Θρύλος. Αλλά και βλέποντας τον παίκτη μου από κοντά.

Κόντρα στην Μπαρτσελόνα έβλεπα τις κομπίνες του Μέσσι και σε συνδυασμό με το θεσπέσιο Camp Nou ήταν χάρμα ιδέσθαι. Και όταν βάζω γκολ είναι η πιο συναισθηματική λήψη, γιατί μπαίνεις στα παπούτσια του ποδοσφαιριστή.

Βέβαια η περιορισμένη οπτική αυτής της κάμερας με κάνει να βλέπω πολύ συχνά το ραντάρ. Στην επόμενη γενιά θα ήθελα να δω υλοποίηση VR για να βλέπεις απ' την οπτική των ματιών του παίκτη και πανοραμικά. Νομίζω θα ήταν ένα όνειρο των ποδοσφαιρόφιλων που επιτέλους πραγματοποιείται.

Edited by AlexZikas
  • Love 1
  • Like 1

H αληθεια ειναι οτι με την καθε cam κατι κερδιζεις κατι χανεις.Παντως τωρα οπως εγραψα & πιο πανω δοκιμαζω οτι εγραψε ο slamsoze & δειχνει πολυ καλο.Επισης νιωθω πλεον οτι μπορω να κανω πολυ πιο ευκολα τριπλες οπως επισης & πολυ καλυτερες κοντινες πασες, εχει ομως & μια οπτικη που σου δειχνει & αρκετο γηπεδο.Οχι οσο η καινουργια βεβαια.Κερδισα & πεναλτι στο 1ο ματς που την δοκιμασα.Θα ειναι & τυχαιο αλλα θεωρω συμβαλει στο οτι με βολευει να κανω καλυτερες τριπλες & μανουβρες με τον παικτη που εχει την μπαλα.

Κατι ασχετο: Ειναι 3-4 φορες που δεν ξερω πως ,αλλα κατι εχω πατησει κατα λαθος & μου βγαζει εναν κυκλο κατω απο εναν συμπαικτη μου την ωρα που εχω την μπαλα.Εχω την εντυπωση οτι ειναι σαν κατι να εχω ελεγχο off the ball? Γινεται κατα λαθος & γρηγορα & εχω χασει την μπαλα & δεν εχω καταλαβει αν ειναι αυτο που περιγραφω.Το ξερει κανεις? ή ειναι κατι αλλο που δεν εχω καταλαβει?

Edited by mj23
  • Like 2

@mj23 δεν έχω δει ποτέ κύκλο. Σαν τον παλιό κέρσορα σε fifa99/2000 εννοείς κύκλο; 

Μήπως είναι τίποτα από καμία advanced through ball κ τετοια; Πάτησα όλα τα κουμπιά, πάτησα κ το τατς, δεν είδα κάτι..

• Like 1

ξεκινισα καινουριο μαστερ λιγκ μιας και εγινε το update και αυτο που μου χτυπησε κατευθειαν στο ματι ειναι οτι σαν αυξηθηκε η ταχυτητα του παιχνιδιου; μπορει να φταιει που εχω να το ανοιξω 2 εβδομαδες τωρα και να ξεσυνηθισα το ρυθμο του αλλα τωρα με την ρομα που ξεκινισα φαινεται ποιο γρηγορο απο το προηγούμενο με την ντεπορτιβο

εσεις τι ειδατε;;

• Like 2

4 hours ago, slamsoze said:

@mj23 δεν έχω δει ποτέ κύκλο. Σαν τον παλιό κέρσορα σε fifa99/2000 εννοείς κύκλο; 

Μήπως είναι τίποτα από καμία advanced through ball κ τετοια; Πάτησα όλα τα κουμπιά, πάτησα κ το τατς, δεν είδα κάτι..

Μου εχει συμβει 4 φορες.Ασχετα απο την εκδοση με τι update ειναι το game δηλαδη. Τωρα δεν θυμαμαι τον κυκλο του fifa. Eiναι παντως ιδιος με αυτον που εμφανιζεται οταν κανεις advanced through ball & εμφανιζεται κατω απο τα ποδια ενως συμπαικτη μου.Οχι αυτου που εχει την μπαλα.Τεσπα μαλλον δεν εχει νοημα να το ψαχνουμε παραπανω,δεν εχω καταλαβει εαν εξηπηρετει σε κατι κιολας...Απλω ς ελεγα μηπως προκειται για καποιο καινουργιο μηχανισμο του παιχνιδιου

Edited by mj23
  • Like 2

Geonick1997, αν δεν κάνω λάθος, έπαιξα δυο τρια ματς μετά το update και δεν πρόσεξα κάτι με αλλαγή ρυθμού, δηλ. το ίδιο μου φάνηκε. Θα δούμε. 

Mj23, ο μόνος κύκλος που έχω δει κι εγώ είναι στην advanced through ball. Μπας και την έχεις ενεργοποιήσει στα settings; Για έλεγχο δεύτερου παίκτη, πάλι στα settings υπάρχει το assisted (L1+δεξιός μοχλός, και στέλνει τον κέρσορα σε παίκτη που δείχνει ο μοχλός κι αυτός κάνει κίνηση μπροστά) ή manual (L1+δεξιός μοχλός, στέλνει κέρσορα σε παίκτη, και πάλι εμείς αστραπιαία με δεξιό μοχλό τον στέλνουμε όπου θέλουμε, πχ μπορούμε να τον στείλουμε προς τα εμάς, για passing option), αλλά δεν θυμάμαι να βγάζει κανέναν κύκλο εκεί (μόνο ένα βελάκι, αν το χουμε στο on - δεν θυμάμαι ακριβώς ποια ρύθμιση - για το ποιον (δεύτερο) παίκτη επιλέγουμε). 

Η κάμερα, όντως είναι τι κερδίζεις και τι χάνεις, ανάλογα με το ποιά έχουμε. Κάθε χρόνο τις δοκιμάζω ξανά όλες (τις βασικές δηλαδή, που δείχνουν τον αγώνα νορμάλ. γιατί κάτι από πίσω κλπ, ούτε καν) και κάθε φορά καταλήγω σε αυτήν που είναι αρκετά μακρινή, για οπτική γηπέδου, αλλά τόσο ώστε να μην χάνουμε και την αμεσότητα. Συμφωνώ απόλυτα ότι στις κοντινές, βλέπουμε και χειριζόμαστε καλύτερα τους παίκτες, αλλά προσωπικά με δυσκολεύει πολύ μετά, να αναπτυχθώ κλπ. Θα ξαναδοκιμάσω ωστόσο την καινούρια, αν και την είχα βάλει στην αρχή και κάπου δεν με βόλεψε, δεν ξέρω γιατί, κι επέστρεψα σε μία custom broadcast, που είναι μία μέση λύση. Πάντως, με τα VR κι αυτά, που αναφέρει ο Alex, σίγουρα θα εξελιχθεί το θέμα. Κι επειδή η Sony θα κυνηγήσει τη συγκεκριμένη τεχνολογία (ήδη ετοιμάζουν το VR-2), νομίζω θα δούμε πράγματα εκεί. Βέβαια, γενικά το VR είναι ακόμα στα σπάργανα (αν και εντυπωσιακό. Το έχω δει σε σπίτι φίλου) και δεν πιστεύω να αντικαταστήσει τον κλασικό τρόπο (ίσως σε αρκετά χρόνια από τώρα). Το καλύτερο βέβαια θα ήταν: εντελώς ελεύθερο customization κάμερας, να την φτιάχνουμε όπως γουστάρουμε.....

• Like 1

@toninio

Ναι φίλε στην adv.through ισχύει ο κύκλος αλλά δεν είναι αυτο.Ουτε κάτι με τις κινήσεις συμπαικτών .Εκεί εμφανίζεται ο κερσορας.Σιγουρα δεν είναι από το μυαλό μου, Ακόμα...χάχα. Anyway...

Για την κάμερα ,αφού σου αρέσει να βλέπεις γήπεδο, δοκίμασε την καινούργια (stadium) με ύψος μέχρι 2 & βάλε zoom 4 ή 5 max αλλά με γωνιά 1 η το πολύ 2.

Έχεις πολύ γήπεδο & σχετικό καλούτσικο zoom.Το - είναι ότι θα "χάνεις" λίγο την εικόνα όταν αλλάζει η κατοχή απότομα με το zoom στο 4ή στο 5 αλλά είναι υποφερτό

• Like 2

@geonick1997 γενικά ο ρυθμός ίδιος μου φαίνεται και εμένα. Κάπως η υποδοχή της μπάλας με R2+L stick , μου φαίνεται ότι έχει πειραχτεί. Κάνει λίγο πιο γρήγορο το animation από την υποδοχή της μπάλας στο στρίψιμο-μετάβαση, ( το έχω ξαναπεί άλλωστε ότι πιστεύω και εγώ ότι κάνει καλύτερο κοντρόλ αν πατάς R2 μαζί με το L-stick, αν και προφανώς δε φτιάχτηκε για αυτό το σκοπό ο μηχανισμός) με αποτέλεσμα να σε αφήνει λίγο πιο ανοιχτό, όταν μαρκάρεσαι, για μόνος σου κάνει ακόμα ωραία κοντρολάκι.

@mj23 Αν μπορείς και το κάνει re=production τράβα ένα screenshot ή ένα video γιατί είμαι πολύ περίεργος τώρα. Μηχανισμός που δεν το έχω δει καθόλου! Μου κάνει αρκετή εντύπωση!!

@toninio Είμαι λίγο παππούς σε αυτά ακόμα. Δεν έχω παίξει ποτέ με VR, αλλά τις φοβάμαι λίγο τις κάσκες στο κεφάλι, ειδικά για μας που παίζουμε περισσότερο , από τις "οδηγίες υγείας" που συστήνει ο κατασκευαστής, πχ πάνω από 2 ώρες, χωρίς διαλείμματα κάθε τόσο, για να ξεκουράσουμε τα μάτια μας, ή να κάνουμε διατάσεις τα μέρη του σώματος που λέει και τα λοιπά, ή που παίζουμε σε σκοτεινά δωμάτια, χωρίς άλλη φωτεινή πηγή για να ξεκουράζεται το μάτι, νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει στο παρελθόν σε άλλο τόπικ αυτό, φοβάμαι αρκετά για επιληψίες και τέτοια, τουλάχιστον για τύπους σαν εμένα που ώρες και φορές παίζω υπερβολικά. Με σώζει πλέον ότι δεν έχω καθόλου χρόνο λόγω ρουτίνας, αλλά αν έπαιζα όσο παλιότερα, 4-ωρα ή 6-ωρα σερί, ή ένας νέος που παίζει τώρα όσο εγώ παλιότερα, νομίζω θα είχε θέμα με την κάσκα.

Πιο safe μου μοιάζει μία συσκευή που είχα δει, δεν μπορώ να ξαναβρώ το βίντεο τώρα :( ,ήταν κάτι γυαλιά πολύ στενόμακρα, που συνδυάζανε VR με φυσικό φωτισμό, δηλαδή έδειχνε τα μενού και τα γραφικά και τα λοιπά, μέσα στο δωμάτιο (στο σαλόνι σου πχ)  , το background ήταν ο φυσικός χώρος με ένα ελαφρύ πρασινοπό φιλτραρισμένο φωτισμό και το interface, εικονίδια, εφαρμογές κτλ προβαλόταν μέσα σε αυτό το περιβάλλον.

Κάτι τέτοιο στο πολύ περίπου.  Βέβαια αυτό είναι AR (augment reality) , αλλά θυμάμαι σίγουρα είχα δει κάτι παρόμοιο πριν καμιά 10-αριά χρόνια σε VR.

Κάτι ίσως σαν αυτό που παίζει το "νέτο" στο 10:35 σε αυτό το βίντεο, στο πιο φουτουριστικό ίσως!!!! 😛

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Like 2

Mj23, λογικά κάτι θα είναι από τα settings. Θα το ανακαλύψουμε, πού θα πάει. Κι εγώ είμαι περίεργος, γιατί είναι ικανή η Κόναμι να έχει βάλει μηχανισμό, και να μην το λέει πουθενά, που λέει ο λόγος. Σχετικά με την κάμερα, αυτή που έχω τώρα είναι καλή, απλά κάποιες φορές δεν βλέπω χώρους που θέλω, κι αυτό μου στερεί στο passing, και φυσικά το ραντάρ βοηθάει, αλλά όχι πάντα. Θα ξαναδοκιμάσω στην καινούρια με τις ρυθμίσεις που προτείνεις, γιατί ίσως βιάστηκα στην αρχή να την απορρίψω. 

Slamsoze, όπως είναι τώρα η φάση με το VR κι όπως το είδα εγώ στου φίλου (έχει το VR του Playstation), επιβάλλεται να μην παίζει κανείς πάνω από δίωρο, εκ των πραγμάτων κιόλας, γιατί το ζητάει το ίδιο σου το σώμα/κεφάλι. Από τη σύντομη εμπειρία μου, πιστεύω ότι ένα άτομο που δεν έχει συγκεκριμένα θέματα υγείας ή μεγάλη ευαισθησία στον ίλιγγο, δεν θα έχει κανένα θέμα, εκτός από τη φυσιολογική κούραση, λόγω της κάσκας. Παίζει βέβαια και το θέμα του ότι υπάρχει η ψευδαίσθηση της κίνησης, ενώ είμαστε ακίνητοι, κι εκεί μπορεί ίσως να προκληθεί ζαλάδα σε κάποιους (προσωπικά δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα, ούτε και σε παιχνίδι οδήγησης). Αυτό που βλέπουμε τώρα σε VR είναι πιστεύω ένα πολύ πρώιμο στάδιο του μέλλοντος, όπου θα υπάρχουν γυαλιά augmented reality, σαν αυτά που δείχνεις ακριβώς. Δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί και ο τομέας hologram projection σε σχέση με το gaming, που νομίζω αυτό θα είναι ακόμα καλύτερο. 

Πάντως, εγώ έπαθα πλάκα με το PSVR και γενικά μου αρέσει πολύ η τεχνολογία και ειδικότερα στο gaming, μιας και παίζω κι εγώ αρκετά τώρα τη χειμερινή περίοδο (βγάζω τα σπασμένα από άνοιξη-καλοκαίρι και λίγο φθινόπωρο, που επίσης δεν έχω χρόνο και δεν ακουμπάω τίποτα). Δεν μπορούσα να πιστέψω πόσο πραγματικά μέσα σε βάζει το VR, πόσο αληθινό είναι. Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα, μόλις έβγαλα την κάσκα, ήταν "τί πρόκειται να δούμε στο μέλλον σε VR" και ότι θα πάω να πάρω το VR.2, μόλις βγει, για το PS5, εάν δεν είναι πανάκριβο φυσικά. Εννοείται ότι ούτε εκείνο θα αντικαταστήσει ακόμη τον παραδοσιακό τρόπο, αλλά θα είναι ένα συμπλήρωμα "πολυτελείας".

Edited by toninio
  • Love 1
  • Like 1

ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια που επαιξα μεχρις στιγμης εναντια σε cpu.

ηθελα ολο να το περασω αλλα μου κολλαγε στο ps4 και δεν με αφηνε ολο οποτε ανεβασα το σημαντικοτερο μερος 

• Like 2

Λοιπό πάω μία εν τάχει τις περιπέτειες, από εκεί που είχα σταματήσει στην τελευταία ενημέρωση. 

Είχα πάρει δύσκολη πρόσκληση στον τελικό του Europa League. Το άλλο ζευγάρι ήταν ΤΟΤΕΝΑΜ (που πήγαινε τραίνο) VS OGC NICE. Παραδόξως πέρασε η ΝΙΣ. Στο τελικό έπαιξα συγκεντρωμένα και επικράτησα σχετικά άνετα. Αν περνούσε η ΤΟΤΕΝΑΜ πιστεύω δεν είχα ελπίδες. ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ σημαντικού τίτλου τα τελευταία 3 χρόνια. Από το pes 2017 είχα να κερδίσω κάτι σε Ευρωπαϊκό επίπεδο ή σε μεγάλο πρωτάθλημα. Βέβαια να πω ότι εκτός από το game φταίω και εγώ εδώ, καθώς πολλές φορές στο 2018, 2019 και στο 2020 λιγότερο φέτος, όπως θα δείτε και παρακάτω, για διάφορους λόγους κάθε φορά κυρίως editing, ξαναξεκινάω τα save από την αρχή.

Έτσι λοιπόν και τώρα αντί να παίξω το Σουπερ Καπ μου, το Τσαμπιονς Λιγκ και μετά να πάω και για πρωτάθλημα, μου γύρισε το μυαλό και πήγα στην PARIS FC στη Β Γαλλίας. Μετά το ξανασκέφτηκα και λέω έτσι όπως τα έκανα, πάω από την αρχή, για να μπούνε σε εφαρμογή και τα νέα edits μου.

Στο νέο save λοιπόν με PARIS FC στη League 2, ξεκινήσαμε πάρα πολύ δύσκολα, στον πρώτο γύρο δεν ήμασταν ούτε 6-οι. Μετά το Γενάρη, γίνανε πολύ διορθωτικές κινήσεις μεταγραφικά, η ομάδα ρόλαρε και τερματίσαμε 1-οι. Πρωτάθλημα Β' Γαλλίας και προβιβασμός στη Ligue 1. Εκεί την επόμενη σαιζόν, ξεκίνησε πιο στρωτά η ομάδα. Στο κύπελο αποκλειστήκαμε στον καταραμένο πρώτο αγώνα, στο πρωτάθλημα βγήκαμε 3-οι. Την επόμενη σεζόν πέρασα τα προκριματικά του Champions League, στους ομίλους τα πήγα συμπαθητικά. Ο όμιλος εξελισσόταν σε όμιλο φωτιά. Αν κ όλες οι ομάδες ήμασταν χλιαρές, με καλύτερη την Ατλέτικο Μαδρίτης και οι άλλοι 3 να είμαστε κοντά σε δυναμικότητα. Στο πρωτάθλημα ήμουν πρώτος, με ένα φοβερό σερί, 8 νίκες και δύο ισοπαλίες με το "έτσι θέλω". Ήμουν στο +2 από τη δεύτερη PSG , που ήταν η περσινή πρωταθλήτρια.

Σε αυτό το σημείο και ενώ πήγαινα τραίνο, είχα ξεκινήσει στο άλλο μου προφίλ ένα άλλο πρότζεκτ, Ελληνοκυπριακό πατς, με Α+Β εθνική, πιλοτικά βέβαια. Ξαναγυρνώντας στο βασικό προφίλ και βλέποντας κάποια πράγματα, πχ από τις Rest of Europe ,  ΠΑρτιζάν ,  Ερυθρός Αστέρας,  Σλόβαν και  Gornik δεν παίζανε ποτέ και πουθενά. Οπότε σκέφτηκα τον ανασχεδιασμό της Λίγκας μου, της PEU, δικής μου UEFA Super League.

ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΛΟΙΠΟΝ το save, με BLOOKROWS FC στην PEU League. Αλλαγές λόγω edit στον τρέχοντα κόσμο του ML: επανεμφανίστηκαν οι W. Sneijder, Ibrahimovic, Halland κ.ά. σε fictional ομάδες στην PAS LEague. Στη δική μου Λίγκα, έφυγε η Ντόρτμουντ στις rest of Europe, και ας μην κληρωθεί να παίξει σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Από τις προϋπάρχουσες ομάδες, καταργήθηκε η Karlsruhe που έγινε ο ΑΡΗΣ, εκμεταλλευόμενος σήμα και φανέλες από το πατς στο άλλο προφίλ, και ο ΑΠΟΕΛ που πάτησε πάνω στην Burton Albion. Oπότε ξεκινάει η UEFA Super League ξανά από την αρχή , με 20 ομάδες πλέον ως εξής:

1) Blookrows FC ( δικιά μου, σήμα ΚΟΝΑΜΙ, φανέλες δικές μου, ρόστερ ML Defaults)

2) ΑΕΚ, 3)ΠΑΟ, 4) ΠΑΟΚ, 5) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 6) ΑΡΗΣ Θεσσαλονίκης

7) ΑΟ Καβάλας

😎 (Ερμής) Πέρα Κλουμπ (Σήμα της Πέρα, φανέλες δικές μου)

9) AΠΟΕΛ

10) Παναθηναϊκός U-23 (δικιά μου fictional με τις εμφανίσεις ADIDAS της σεζόν 2014-2015)

11) ARSENAL U-23 , 12) Utrecht U-23 ( Και οι δύο με δικές μου φανέλες και πειραγμένα σήματα)

13) PIEMONTE CALCIO ( Η ενσάρκωση της Γιουβέντους του FIFA, σήμα της ΕΑ sports, φανέλες δικές μου)

14) HSV , 15) St. PAULI ( Οι εκπρόσωποι της Β' Γερμανίας)

16) ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ , 17) PARTIZAN BELGRADE , 18) GORNIK ZABRZE

19) Palermo 20) Beerschot ( Οι δύο ομάδες που για εξωγηπεδικούς λόγους δεν παίζουν στα πρωταθλήματα που πρέπει. To highlight εδώ, η φετινή τρίτη εμφάνιση της Beerschot με το σύνθημα "WE WILL STRIKE BACK", σίγουρα κάποια στιγμή θα κάνω και ένα run με αυτούς, πολύ ενδιαφέρον το backstory  τους φέτος.)

Edited by slamsoze
  • Like 3

Πολύ καλό το τόπικ (και) φέτος, μιας και το παιχνίδι έχει να δώσει πράγματα. Όχι ότι δεν είχε τις άλλες χρονιές, αλλά φέτος κάτι παραπάνω. Τα εύσημα σε όλους σας φυσικά, για τις πορείες και τις επιτυχίες σας. Geonick1997, το ματσάκι και η ανατροπή τα σπάει, φοβερός. Και πολύ ωραία γκολ. Slamsoze, βλέπω τίμησες το ελληνικό πατς και κάνεις τα δικά σου. Με γεια και την ευρωπαϊκή κούπα, κι εγώ καημό το χω (πέρυσι άγγιξα, αλλά έχασα από Ντόρτμουντ, στο Europa). John2906, Superstar ρε θηρίο; Είσαι δυνατός. Εννοείται El Arabi σκόρερ γνήσιος, φυσικό ένστικτο. Οι υπόλοιποι σε τί δυσκολία παίζετε τώρα; Εγώ παραμένω Top Player, το οποίο ευτυχώς είναι σταθερά καλό και φέτος. Σε συνδυασμό και με fu-ma, δίνει για εμένα το πιο ρεαλιστικό αποτέλεσμα, συν πολύ καλή πρόκληση

Στο θέμα mods, πέρασα το τελευταίο του Emerson Pereira. Είδα το tutorial, δεν τα πέρασα όλα ωστόσο, αλλά τα πιο βασικά, κυρίως για να μην έχω κάτι ενοχλητικές fake. Νομίζω είμαι οκ με αυτό. Θέλει να αφιερώσεις λίγο χρόνο, είναι μπελάς κάπως, αλλά εντάξει, σε αποζημιώνει. Κάτι πρέπει να κάνει η Κόναμι πάντως με το editing, να είναι πιο εύκολο και γρήγορο, αν γίνεται δηλαδή. Κι ας βάλει έναν stadium editor, να μπορούμε να φτιάχνουμε στάδια. Βαριέμαι γενικώς όλες αυτές τις διαδικασίες, αλλά με τα στάδια, ευχαρίστως θα καθόμουν να φτιάξω μερικά, με διαφορετικά γρασίδια, εξέδρες κλπ (εννοείται όμοια με πραγματικά στάδια) κλπ, έτσι για το γούστο. 

Στο δικό μου save, δεύτερη σεζόν με Hellas Verona, και πραγματικά κάθε ματς είναι δύσκολο, είναι σαν ντέρμπι. Σχετικά ψηλά είμαι, δεν έχω παράπονο, απλά δεν ξέρω αν θα καταφέρω κάτι για ευρώπη, χλωμό το βλέπω. Η Cpu αμύνεται πολύ σφιχτά στα περισσότερα ματς και δεν αφήνει κενά, που σημαίνει ότι σε κάθε ματς θέλει μεγάλη προσοχή και στρώσιμο κώλου, για να δεις κοκό, κι αυτό είναι που μου αρέσει και δίνει αξία στο παιχνίδι. Από μεταγραφές, ενισχύθηκα και με Thiago Alcantara και τελικά τώρα τον Γενάρη έφερα και τον Marlos, διότι ο επιμένων νικά. Ήθελα εξτρέμ, γιατί πούλησα τον (πολύ καλό) Lazovic (ψιλοσιτεμένος, κι η πρόταση πολύ καλή). Έχω ανάγκη για πρωτοκλασάτους CB κι ένα DM τοπ επιπέδου, αλλά για την ώρα, θα κάνουμε μόκο (no money). Φέτος για πρώτη φορά πειραματίζομαι κάπως και με την προπόνηση στο ML, δηλ. κοιτάω τις περιγραφές του κάθε playing style και έχει γούστο, πχ κάποια χαφ τους κάνεις box to box για συνεχή κίνηση, αλλά θες και τον anchor man ή playmaker, για να ζητάει μπάλα να ξεκινάει παιχνίδι από πίσω (δεν τα θυμάμαι ακριβώς τώρα). Θες και τον prolific winger, που υποτίθεται ότι προκαλεί και καλύτερες κινήσεις από τους συμπαίκτες στην περιοχή. Εντάξει, και να μην ισχύουν στο 100% όλα αυτά, δίνουν πάντως βάθος στο παιχνίδι. 

Σε επόμενο save θα δοκιμάσω σίγουρα ένα 4-4-2, πάντα με συνεργασία μπακ και εξτρεμ (βοηθάει η ανάπτυξη από τα πλάγια, ειδικά όταν η Cpu είναι στα κόκκινα και πιέζει). Καλό και το 4-3-3 που έχω τώρα πάντως, αρκετά fluent για καλό κατέβασμα μπάλας. 

Edited by toninio
  • Like 3

9 hours ago, toninio said:

Πολύ καλό το τόπικ (και) φέτος, μιας και το παιχνίδι έχει να δώσει πράγματα. Όχι ότι δεν είχε τις άλλες χρονιές, αλλά φέτος κάτι παραπάνω. Τα εύσημα σε όλους σας φυσικά, για τις πορείες και τις επιτυχίες σας. Geonick1997, το ματσάκι και η ανατροπή τα σπάει, φοβερός. Και πολύ ωραία γκολ. Slamsoze, βλέπω τίμησες το ελληνικό πατς και κάνεις τα δικά σου. ..

Λοιπόν ξαναγράφω μία εν τάχει, ΓΙΑΤι ΚΩΛΗΣΕ ΤΟ ΚΩΛΟ-ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ, πατήθηκαν control και άλλα κομβία και πατώντας κάποια baskspace κτλ μου έκλεισε το Mozilla ενώ είχα γράψει ολόκληρη ανάλυση "κατεβατό". Τώρα που είμαι έξαλλος με το MOZILLA και το πληκτρολόγιο μου, θα τα πάω μία ξανά, τα πιο επιγραμματικά πλέον.

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια, έβαλα το πατς, ΜΑΚΑΡΙ να άφηνε η ΚΟΝΑΜΙ παραπάνω και πιο εύκολα παραμετροποίηση.

Την κατάκτηση του Γιουρόπα Λιγκ, δεν την πόσταρα καν με το βίντεο που έχω τραβήξει, γιατί έφτασα σε ένα σημείο καμπής, που ταλαντεύομαι πάλι, αν πρέπει να είμαι σε Top Player ή σε Superstar. Γενικά χάρηκα για την κατάκτηση του τίτλου, αλλά δεν είμαι 1.000% για την αξία της κατάκτησης. Αν ήταν στο Superstar , δε θα χωρούσε αμφιβολία, (εντάξει το Legend το θεωρώ εντελώς arcade κ το αφήνω απ' έξω), αλλά στο Top Player το μόνο που με χαροποίησε , είναι το σβήσιμο της ανομβρίας μετά από 2 χρόνια χωρίς domestic τίτλους.

Παρόλα αυτά βλέπω ότι είμαι σε ένα σημείο που κάνω και κάτι σερί +10W ώρες και φορές. Βέβαια έρχονται και περίοδοι όπως στο τωρινό μου save, "Μαύρο Φλεβάρη" το ονομάζω συνήθως, που θα κάνω και κάποιες ήττες ή ισοπαλίες με το έτσι θέλω.

Ο λόγος που δεν πάω στο Superstar, είναι ότι δε με ικανοποιεί απόλυτα το πηλίκο της σχέσης simulation/challenge. Δεν έχω ξεκαθαρίσει δηλαδή , αν για τα δικά μου γούστα, γίνεται παραπάνω simulation ή βίντεο game. Δε με ενδιαφέρουν τόσο οι τίτλοι και οι ήττες, όσο το πόσο ρεαλιστικά έρχονται. Αν το είχα ξεκαθαρίσει μέσα μου, θα πήγαινε αβλεπεί στο Superstar.

Δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος για τα δύο λέβελ βέβαια, αν το Top είναι αρκετά εύκολο ή το Superstar "videogame-στικά" δύσκολο. To ΤοP Player βγάζει ένα ρεαλισμό η αλήθεια είναι, αλλά δεν είναι επιθετικά ικανοποιητικό σε όλα τα ματς. Είναι απλά πιο σφιχτές αμυντικά οι ομάδες. Δηλαδή στα μας που και το handicap/script είναι σβηστό, πάει σχετικά "άνετα" ο αγώνας, σχετικά βέβαια πάντα. Η ΑΙ κοντολογίς "ασκριπτάριστη", είναι ελάχιστα απειλητική , όχι σε όλα τα ματς βέβαια.

Ίσως δοκιμάσω ξανά το Superstar, όπως είχα κάνει και το 2018, για κάποιες σεζόν, αλλά όντας και ο χρόνος μειωμένος πλέον, δε θέλω να καταλήξω να παίζω ματς τύπου Huddersfield- Lutton, λες και είναι το Chelsea-Barcelona της σεζόν 2004-2005, μόνο και μόνο γιατί έτσι είναι η ροή του gameplay.

Αυτά τα "ολίγα", αν κ δεν είμαι σίγουρος ακόμα, είναι όλα σε σκέψεις. Και χωρίς ανάλυση για το κάθε τι, όπως είπα λόγω κολλημένου κουμπιού στο keyboard. Σε κάποια επόμενο ποστ θα γράψω εκτενέστερα για τα επίπεδα και πως βγάζω τα συμπεράσματα από το τρέχον μου save, καθώς και για τα play styles των παικτών και τα formation, σχήματα κτλ.

Edited by slamsoze
  • Like 1

Παιδιά καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω γνωρίζουμε αν θα προσθέσουν νέους legends....ρωτάω γιατί παίζω master League πλέον...το my club το παράτησα...έχω κατεβάσει το patch με τους υπάρχων legends...έχω δει κάτι βιντεάκια στο YouTube για νέους legends οπως zidane Ronaldo puyol pele  και δεν ξέρω αν ισχύουν

Edited by dimakos12
  • Like 1

On 14/11/2019 at 1:30 ΜΜ, dimakos12 said:

Παιδιά καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω γνωρίζουμε αν θα προσθέσουν νέους legends....ρωτάω γιατί παίζω master League πλέον...το my club το παράτησα...έχω κατεβάσει το patch με τους υπάρχων legends...έχω δει κάτι βιντεάκια στο YouTube για νέους legends οπως zidane Ronaldo puyol pele  και δεν ξέρω αν ισχύουν

Αυτό εξαρτάται από το πότε θα τους κάνουν decrypt αυτοί που τους κάνουν και κυρίως από το πότε θα τους βάλει στη database η ΚΟΝΑΜΙ για το MyClub. ΠΡΟΣΟΧΗ, όχι πότε θα τους κάνει release, αλλά πότε θα τους έχει στη database. Π.χ. στο τωρινό DataPack αν πρόκειται στο μέλλον να βγάλουν τον Λιουνμπεργκ ας πούμε, στο DP 2.0 τον έχει μέσα κρυμμένο . Κάποια παιδιά , ο Junior Mantis κυρίως, τους εντοπίζουν από την ID και τους "ενεργοποιούν" με διάφορα tools και τους κάνουν διαθέσιμους και για online.

Εν ολίγοις, όσοι Legends πρόκειται να βγουν στο τρέχον DataPack και μέχρι το επόμενο, κάποια στιγμή στο προσεχές διάστημα, θα τους "ξεκλειδώσουν" τα τσακάλια.

• Like 1

2 hours ago, slamsoze said:

Αυτό εξαρτάται από το πότε θα τους κάνουν decrypt αυτοί που τους κάνουν και κυρίως από το πότε θα τους βάλει στη database η ΚΟΝΑΜΙ για το MyClub. ΠΡΟΣΟΧΗ, όχι πότε θα τους κάνει release, αλλά πότε θα τους έχει στη database. Π.χ. στο τωρινό DataPack αν πρόκειται στο μέλλον να βγάλουν τον Λιουνμπεργκ ας πούμε, στο DP 2.0 τον έχει μέσα κρυμμένο . Κάποια παιδιά , ο Junior Mantis κυρίως, τους εντοπίζουν από την ID και τους "ενεργοποιούν" με διάφορα tools και τους κάνουν διαθέσιμους και για online.

Εν ολίγοις, όσοι Legends πρόκειται να βγουν στο τρέχον DataPack και μέχρι το επόμενο, κάποια στιγμή στο προσεχές διάστημα, θα τους "ξεκλειδώσουν" τα τσακάλια.

Αυτούς διαθέσιμους για friendly match σας τους βγάζει κι αν ναι με πιο OF;; Γιατί έχω πειραματιστεί με διάφορα OF και δεν τους έχουν όλα.

spacer.png

• Like 1

.. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΣΒΗΣΤΕΙ...

Edited by slamsoze
failed spoiler
  • Like 1

@BasilhsGR Και εδώ που βλέπω το ίδιο link, από 10 Σεπτεμβρίου, τους ίδιους έχει με το screenshot σου, για τους Ευρωπαίους τουλάχιστον.

• Like 1

Slamsoze, σχετικά με τα επίπεδα δυσκολίας, μάλλον δεν θα κάνω δοκιμή, που σκεφτόμουν, σε Superstar στο ML. Αυτό που φοβόμουν με το Top Player, ευτυχώς δεν συμβαίνει. Είμαι δεύτερη σεζόν με Verona σε Top Player και είναι σταθερή η δυσκολία και η πρόκλησή του, για εμένα τουλάχιστον. Μάλιστα, τώρα στο δεύτερο μισό της σεζόν η CPU έχει αγριέψει και δεν βλέπω να με αφήνει να κυνηγήσω ευρώπη. Ειδικά κάτι ματς με αντιπάλους που καίγονται, είναι τέρμα ζόρικα. Σε δυναμικότητα είμαι περίπου όπως την πρώτη σεζόν, απλά η χημεία είναι πιο ψηλά. Δεν ξέρω τί γίνεται βέβαια εάν η ομάδα δυναμώσει με top παίκτες. Πάντως, σε αυτά τα πλαίσια, εμένα με καλύπτει το Top Player. Γενικά, νομίζω ότι το Superstar εξακολουθεί και είναι "videogame-ίστικα" δύσκολο, όντως, όπως το λες (έστω και από το λίγο που το έχω δει φέτος). Όπως έχω ξαναπεί, γουστάρω την πίεση της CPU και το ότι δαγκώνει μπροστά, στο Superstar, αλλά αυτό δυστυχώς δεν συνδυάζεται με τον πιο "προσομοιωτικό" χαρακτήρα του Top Player. Αν μπορέσουν να βγάλουν κάποια στιγμή ένα επίπεδο σωστά δύσκολου ρεαλισμού, θα ήταν ιδανικό (ουσιαστικά το Superstar δηλαδή, αλλά χωρίς τις υπερβολικές μουφιές του script).

Μπορεί βέβαια για άλλους το Top Player να είναι πανεύκολο και το ΣΣ οκ. Είναι και θέμα ικανοτήτων στο παιχνίδι. 

Πολύ ωραία και η φάση με τον manual χειρισμό του τερματά. Από το λίγο που το έχω χρησιμοποιήσει, θέλει κι αυτό με μέτρο. Πήγα να το παίξω μανουαλίστας μάγκας με τον τερματοφύλακα σε κάτι φάουλ και κόρνερ 😁. Σε δύο φάουλ άρπαξα δύο πολύ ωραία γκολάκια, γιατί διάλεξα λάθος πλευρά. Βέβαια, σε άλλα φάουλ με έχει σώσει αυτό (χωρίς manual, μάλλον θα το τρωγα). Σε κάτι κόρνερ χθες γέλασα πολύ, γιατί λεω κάτσε "να βγω να καθαρίσω" (είναι πολύ πιο ελεύθερο από το να πατήσεις απλά το κουμπί που κάνει έξοδο) και βρέθηκα αλλού για αλλού (στα ποδοσφαιράκια δεν έχουμε ακόμα την ακριβή αίσθηση πού καταλήγουν οι ψηλές μπαλιές, για αυτό έχουν βάλει το σημαδάκι). Αφού ο άλλος έκανε κεφαλιά σε σχεδόν κενή εστία και σχεδόν....στεναχωρέθηκα που δεν μπήκε (το 'χασε γιατί ήταν πλάγια). 

Πολύ καλό δεξιό μπακάκι ο Wesley. Παίρνει γρήγορα εμπρός, είναι ταχύς, ξέρει μπάλα. Σχεδόν δεν φάνηκε το κενό του βασικού μου μπακ.

Edited by toninio
  • Like 3

To save με την κατάκτηση του Europa League το παράτησα μιας έχουν μεσολαβήσει αρκετά και μιας τώρα ξέρω πάνω κάτω πως κινείται το Master League οπότε θεώρησα σωστό να ξεκινήσω ένα καινούριο ξανά με ManU.  Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα παραμείνω σε PA1 και SS ή αν θα πάω σε manual passing και TP. Για FUMA τι προτείνετε; Είναι ΟΚ το ΤΡ;

Αυτά είναι τα settings στο καινούριο μου save, το budget ίσως θα ήταν καλό και στο small λόγο Man. United.

spacer.png

• Like 4

Εγώ λέω να ξεκινήσω απόψε νέο save με τι άλλο....SUPER LEAGUE 1 !!!! (μη ξεχνάμε και το 1 :hehe: )

Σίγουρα όχι με Θρύλο, αλλά με εξιτάρει η ιδέα να αρχίσω με Άρη ή Ιστορικό (να τιμήσουμε και τη γειτονιά μας).

Αϊντε να δούμε!

Υ.Γ. Top Player μόνο. 

Edited by SkyloMethIR
  • Like 4