Jump to content
broxopios

eFootball PES 2020 - Master League [Official Topic]

Recommended Posts

Oι άμοιροι οι Τελωνειακοί πάντως παλεύουν να σωθούν . Προφανώς και τους ευχόμαστε τα καλύτερα. 😁

• Haha 3

Παίζοντας το νέο μου save, ίδια ομάδα/πρωτάθλημα/ρυθμίσεις κτλ, με τη μόνη διαφορά ότι στη θέση της Werder μπήκε η Piemonte Calcio 4* δυναμικότητας Επισης, έφτασα Φεβρουάριο. 

Οι διάφορες με την προηγούμενη φορά, τώρα τα πάω πολύ χειρότερα , στο προηγούμενο save, στο δεύτερο γύρο έκανα πρωταθλητισμό σχεδόν, σε σημείο να σκέφτομαι το Superstar! Τα δυο σημεία κλειδιά, εξαιρώ την αλλαγή της Piemonte, αφού πάει όπως η Βέρντερ, είναι σταθερά δεύτερη με πρώτη την BvB, δύσκολα θα βγω τρίτος αυτή τη φορά, είναι το TS που από την αρχή το έχω ανεβασμένο με ρόλους και το ρόστερ.

Το TS στο προηγούμενο save που νόμιζα ότι δεν μπορώ να πάρω δανεικούς, είχε φτάσει 60+, αλλά είχε σφυρηλατηθεί όλο τον πρώτο γύρο κ η ομάδα έδειχνε πολύ δεμένη. Μετά είχα πάρει 3 ρολιστες κ απλά το είχα φτάσει 90 σε ομάδα 3,5*. Αυτή τη φορά ξεκίνησα να το exploit-άρωμα από την αρχή με ρόλους, με αποτέλεσμα να έχω λιγότερο από 60 κ με τους ρόλους πάει ως κ 91, αλλά καμία σχέση ,η ομάδα είναι εντελώς ασύνδετη κ κόβεται όπως το βούτυρο. 

Μετα φταίει κ η κακή διαχείριση που έκανα αυτή τη φορά. Θυμάστε την προηγούμενη φορά που είχα είστε 28~30 παικτών , με κάποιες ατασθαλίες , πχ είχα 5 CMF 4 LB και 2 CB!! Τώρα πήρα 40 παίκτες , αλλά είναι όλοι του ίδιου μετρίου εκτοπίσματος, δηλαδή σε κάθε θέση έχω 3+ παίκτες αλλά όλοι είναι του 69~74, ελάχιστοι κάνουν τη διαφορά πλέον! 

Ο Supriaha μου στο προηγούμενο save είχε 15 γκολ σε 17 αγώνες στον πρώτο γύρο. Τώρα έχει κάπου στα 7, αλλά γενικά ζορίζεται. Επισης ο καημενος ο Neto Moura , έχει πάρει το βάρος όλης της ομάδας στις πλάτες του , χωρίς να μπορεί να το σηκώσει. 72 rating έχει το παιδί κ είναι 24 χρόνων, δεν είναι ο Νέτο προηγούμενων pes που ήταν 19-20 χρόνων κ πήγαινε τραινο. Τον έχω CMF destroyer δίπλα στον DMF Lass Diarra για να βοηθάει ανασταλτικά κ δυστυχώς όλο το παιχνίδι καταλήγει να περνάει από τα πόδια του για κάποιο λόγο σε όλα τα ματς. Παίζει ήδη παραπάνω από όσο μπορεί, απόδειξη κ η ΑΙ που του βάζει tight marking σχεδόν στο Β ημίχρονο κάθε ματς.

Στο 10αρι που έχω τον AMF Lincoln , έχω καλή ανάπτυξη κ καλά σουτ εκτός, αλά ανασταλτικά είναι ένα Δράμα, ο τύπος δε γυρνάει πίσω από το κέντρο ούτε στα κόρνερ, γενικά όταν αμυνομαστε, ή όταν κλέψουμε στην άμυνα κ η μπάλα ζεματάει για να βγούμε στην κόντρα, ο τύπος απλά περπατάει! Στο άλλο μισό του γηπέδου κ έξω από την περιοχή του αντιπάλου σπέρνει δεν μπορώ να πω, αλλά στο μεγαλύτερο κομμάτι φορτώνει με βάρος τους δυο κοφτές μου, Lass & Neto.

Στην επίθεση έχω αριστερό SS τον άλλο Lincoln της Flamengo, ο οποίος δε γουστάρει προφανώς να παίζει περιφερειακός επιθετικός και είναι μια του ύψους μια του βάθους. Στο άλλο άκρο έχω έναν απροσάρμοστο Αργεντινό, ο οποίος είναι μεν CF ,αλλά παίζει κ SS και τα στοιχεία του είναι καλύτερα για περιφερειακό επιθετικό. Είναι κοντός, αδύναμος και πολύ γρήγορος. Για μοναδικό CF στο σύστημα που παίζω δεν κάνει δηλαδή. Σε ζευγάρι CF κοντός-ψηλός θα έκανε άνετα. Στο δικό μου σύστημα όχι CF. Ε λοιπόν αυτός ο άνθρωπος έπειτα από 15+ παιχνίδια , είναι π κλασικός απροσάρμοστος που δεν κολλάει πουθενά. Δεν έχει βγάλει καθόλου πορτοκαλί στο heatmap του gameplan, ρίχνει μόνιμα το TS , κ στους περισσότερους αγώνες είναι εκτός τόπου και χρόνου. Η μόνη συνεισφορά του στην ανάπτυξη της ομάδας είναι άμα πάρει καμία συστημένη πάσα, να κάνει καμία καλή κούρσα στο πλάι κ να βγάλει καμία σέντρα, αλλά ως εκεί κ αυτό σπάνια.

Στην κορυφή ο καημένος ο Supriaha , που στο παρελθόν θύμιζε Nistelrooy, τώρα αγκομαχάει μόνος του, τα κάνει όλα, γυρνάει πίσω, μΡκαρει , βγαίνει σε θέση εξτρέμ όταν μουλαρωνουν οι άλλοι κοπρίτες μου κ δεν κουνάνε βήμα, παίζει ξύλο με τα στόπερ, κάνει παιχνίδι , κάνει μπουκες. Γενικά πάει να τα κάνει όλα, αλλά σκάει στο τέλος, τι να σου κάνει κ αυτός μόνος του ένας 72-Άρης είναι ακόμα.

Σημερα θα προχωρήσω λίγο, να δω πως θα στρώσει η κατάσταση?!! Φαίνονται δύσκολα τα πραγματα!

• Like 3

AlexZikas, έγραψες με Biseswar, πολύ ωραία εκτέλεση και μάλιστα στην απέναντι γωνία. 

Slamsoze, πιστεύω σώζεται η πορεία, απλά θα χρειαστεί διορθωτικές κινήσεις και χρόνο. Κι εγώ θέλω να παίξω διάφορα saves, να πειραματιστώ, γιατί βγαίνουν και ωραία συμπεράσματα για το παιχνίδι. Όπως τώρα, που σε αυτό το save σου βλέπεις άλλα πράγματα. Μου αρέσει το γεγονός ότι το ανέβασμα χημείας εξ αρχής με "κόλπο" δεν αποδίδει όπως το "κανονικό" ανέβασμα κι επίσης είναι σωστό που η χημεία κάποια στιγμή πιάνει ταβάνι αν δεν πάρουμε παίκτες αξίας, να ανέβει η ποιότητα. Κάτι έχουν κάνει οι developers. Ίσχυαν αυτά (ή κάποια από αυτά) και τα προηγούμενα χρόνια, απλά ορισμένα τα βλέπουμε βαθμιαία, παίζοντας. Γέλιο με τον απροσάρμοστο Αργεντίνο, που δεν λέει να κολλήσει με την ομάδα. Ίσως τα χαρακτηριστικά τακτικής του να μην κολλάνε με το σύστημά σου. Γενικά, θυμάμαι κι εγώ στο ML τέτοιες περιπτώσεις, παικτών που περιμένεις να βοηθήσουν, και τίποτα, πιο πολύ εμπόδιο αποτελούν. Το βλέπουμε και στην αληθινή μπάλα, οπότε οκ. 

Τελευταία δεν έχω προλάβει και πολλά πολλά. Έχω μία νίκη και δύο δύσκολες ισοπαλίες, με κάτι Σαμπντόριες κλπ, πράγματα που με χαροποιούν πολύ για το Top Player. Σιγά σιγά στον 'β γύρο έχω πιάσει χημεία κοντά στο 85 με 90, που όμως είναι αρκετά τεχνητή και όχι η γνήσια, λόγω των ρολιστών. Ατομικά,  ο Akinfeev είναι εξαιρετικός στο παιχνίδι. Πιάνει κάτι σουτ που είμαι σίγουρος ότι άλλος θα τα τρωγε. Με τον Μήτρογλού, δεν ξέρω. Έχει έφεση στο σκοράρισμα, κι αυτό μετράει πολύ, αλλά είναι και αρκετά βαρύς, σαν το μολύβι ώρες ώρες. Σωστά τον έχουν αποδώσει πάντως. Νομίζω είχα βάλει option αγοράς, δεν βλέπω να έχω τα χρήματα στο τέλος, αλλά και να τα έχω, θα ψάξω για κάτι άλλο. 

Edited by toninio
  • Like 3

Δεν ξέρω πως θα βγει. Είμαι αυτή τη στιγμή 10ος με 12 βαθμούς διαφορά από τον 6ο. Την προηγούμενη φορά είχα διαλέξει στόχο δωδέκατος και βγήκα 3ος. Τώρα πήγα να κάνω τον έξυπνο και δήλωσα ότι θα βγούμε 6οι, αλλά δύσκολο το βλέπω, δεν μπορούμε να πιάσουμε ρυθμό με τίποτα. Εκεί που πάμε να ανασάνουμε έρχεται μία φάπα κ μας γυρνάει πίσω. Και συνωστιζόμαστε πάλι στη μέση του πίνακα 6-7 ομάδες. Είναι πρωτάθλημα τριών ταχυτήτων. 1st tier είναι η Ντόρτμουντ με τη Πιεμοντε που δεν πιάνονται με τίποτα, μετά είμαστε οι υπόλοιποι στον πίνακα και 3rd tier είναι κάνα δύο κακομοίρες στον πάτο της βαθμολογίας, που δε σταυρώνουν νίκη σχεδόν ποτέ. Μόνο ενάντια σε μένα ξεσκίζονται και παίρνουν κάτι χι-νάρια.

Δεν μπορώ να δω και κάπου τι πρόθεση έχει το αφεντικό, αν θα με απολύσει ή όχι στο τέλος.

• Like 1
  • Haha 1

Λογικά και το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο να μας φρενάρει που και που. Κι εγώ σε αυτό το save τα ίδια, δηλ. εκεί που κάνω μια δυο νίκες σερί και η ομάδα ρολάρει τέλεια, έρχεται η φάπα, κι όχι από καμία δυνατή. Τώρα που το λες, μπας και παίζει ρόλο το τί στόχο δηλώνουμε; Αν δηλώνουμε για ψηλά, να μας λέει και καλά "α θες κορυφή ε;" και να γίνεται πιο δύσκολο 😂. Δεν το πιστεύω,  αλλά λέμε τώρα.

Κι εγώ στη μέση είμαι και κάποια στιγμή μου δημιουργήθηκαν ψιλο-ελπίδες μπας και έφτανα καμιά θέση για Europa, αλλά πολύ χλωμό. 

Έκανα και κάτι που κάνω κάποιες φορές στα ML, μιας και το συγκεκριμένο save το 'χω και σαν πιο "χύμα" ΄λίγο, κάνω δοκιμές κλπ. Έπαιξα ένα ματς τρεις φορές, έτσι για να δω πώς θα πάει. Σαμπντόρια-Ελλάς Βερόνα. Στο συγκεκριμένο, επειδή η Σαμπντόρια ήθελε νίκη για να έχει ελπίδες για Europa (το λεγε ο σχολιαστής, ότι με ήττα αποχαιρετάει μαθηματικά το Europa), έπαιζε σε όλο το ματς στα κόκκινα και πολύ aggressively. Με κερδίζει 1-0 με γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο. Λέω, ωραία, να ένα καλό ματς να δοκιμάσω περί scripting κλπ. Δεν κάνω save, ξαναπαίζω, πάλι επιθετικότητα αυτοί κλπ (κι εγώ ίδια σύνθεση, σύστημα κλπ). Άλλα πράγματα έγιναν, άλλες φάσεις κι ευκαιρίες κι έχασα από ένα πέναλτυ στο τέλος, που ήταν καθαρά δικιά μου επιπολαιότητα. Ξανά το ματς, κι αυτή τη φορά κέρδισα 0-1. Θα το παίξω κανονικά το ματσάκι και θα σώσω, να προχωρήσω και λίγο το save, αλλά μου άφησε πολύ καλή αίσθηση αυτό το "πείραμα". Δεν είδα τίποτα καρμπόν, ειδικά όσον αφορά σε scripting και σενάρια. 

Και κάτι άλλο που μου άρεσε: σε ματς με την Ίντερ, προς το τέλος, και με σκορ 0-0, πάω να κάνω ελεύθερο και να πασάρω σε κάποιον αμυντικό, επιλέγοντας με τον κέρσορα, και είχε έρθει όλη η Ίντερ μπροστά και με είχαν σχεδόν μαν του μαν, ώστε να αναγκαστώ να κάνω κανονικό ελεύθερο στα τυφλά (μπορείς να βρεις με πάσα-λόμπα βέβαια κάποιον συμπαίκτη ελεύθερο στη γραμμή του πλαγίου, λίγο πιο μπροστά, αν και κάπως επικίνδυνο αυτό). 

Έχω κερδίσει και κάποια πεναλτάκια δειλά δειλά, εκεί που έλεγα πως δεν μας δίνει πράμα......

Edited by toninio
  • Like 2

Kαι με epic μουσική, ωραίος ο Slamsoze. Πολλές και ωραίες φάσεις και γκολ και το παιχνίδι φέτος έχει ποικιλία στο γκολ. Έχει σουτ, σέντρες, κόντρες, διαφόρων ειδών γκολ κι αυτό είναι πολύ καλό. 

Ναι, τους original καλούς παίκτες τους έχουν προσέξει και δίνουν το κάτι παραπάνω. 

Έπαιξα κι εγώ λίγο εχθές. Από τις καλύτερες μεταγραφές ever μου βγαίνει ο Akinfeev. Πιάνει τα πάντα, κατεβάζει ρολά. Στα επόμενα saves μου πρώτη μου δουλειά ένας καλός κι έμπειρος τερματοφύλακας. Ξεκινάμε από εκεί. Επίσης, παίρνω πίσω ό,τι κακό είπα για Μήτρογλου. Μου έχει καθαρίσει ματς, όχι λίγα. Είναι killer στην περιοχή, η μπάλα συχνά "μαγνητίζεται" πάνω του (να δω πότε επιτέλους θα απαλλαγούν τα ποδοσφαιράκια από τους μαγνήτες), είναι δυνατό κοπέλι και δεν χαρίζει ευκαιρίες. Με τους απροσάρμοστους, κάπως έτσι μου βγαίνει κι εμένα o Andreas Perreira, παρόλο που έχει θεωρητικά όλα τα προσόντα (πολύ καλά στατιστικά). Δεν μου ρίχνει χημείες και τέτοια, αλλά δεν προσφέρει και πολλά. Θα επιμείνω όμως με δαύτον, να δω πώς θα πάει. Aπό τους ήδη υπάρχοντες στο αρχικό ρόστερ, πολύ καλός βγαίνει ένας γκανέζος, ο Agyemang-Badu, χαφάκι ωραίο, σβούρας και καλός χειριστής. Μαζί με Amrabat κάνουν καλή δουλίτσα.

Edited by toninio
  • Like 2

Μπίσεσβαρ ο τιμωρός. Επόμενο θύμα η Σίτι.

• Like 2

Αλλά έχεις γίνει κι εσύ master στις εκτελέσεις! :) Πολύ ωραίο και αυτό. Προσπαθώ να βάλω από φάουλ, ένα δυο δοκάρια έχω, αλλά θέλω δουλειά ακόμα. Πατάς καθόλου R1, για πιο ελεγχόμενο σουτ; Δεν ξέρω αν χρειάζεται ή αν πρέπει (ή αν έχει αντίθετο αποτέλεσμα). Δεν έχω και πολύ καλούς εκτελεστές από την άλλη, πχ ο καλύτερός μου είναι ο Amrabat (αν θυμάμαι καλά έχει 74. Ντάξει, δεν είναι και τόσο χάλια). 

Μιας και η κουβέντα για τα φάουλ, ένα σημείο που με ψιλοχαλάει φέτος (αλλά εντάξει, ίσως είναι πταίσμα, μπροστά στην συνολική εικόνα) είναι ότι η Cpu είναι υπερβολικά εύστοχη, δηλ. κερδίζει φάουλ κοντά στην περιοχή και λες "τό φαγα". Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε με τον τερματοφύλακα; Κάποιες φορές έχω φέρει παίκτη μου στη γραμμή, μπας και μπορέσει να κόψει με κεφαλιά, αλλά νομίζω είναι σαν να μην υπάρχει. 

Κάτι άλλο όμως που μου έγινε πρώτη φορά και με έφτιαξε: έβαλα σουτ μακρινό για πρώτη φορά και με μέτριο παίκτη. Ήταν σε καλή θέση, την ψιλοέστρωσα και λίγο, και καρφί μέσα πήγε. Έχει σημασία το "μέτριος παίκτης", γιατί φαντάζομαι με τους stars τα σουτ θα μπαίνουν πιο συχνά........

Edited by toninio
  • Like 1

Ρε παιδιά έχει γίνει το μεγάλο update που λέει η ΚΟΝΑΜΙ μέσα στο Οκτώβριο? φέτος δεν το έχω αγοράσει ακόμη κ περιμένω να δω τις αλλαγές που λένε...με εκνευρίζει που δεν μπαίνουν όχι εύκολα αλλά σωστά τα γκολ....

• Love 1

1 minute ago, funtulac said:

Ρε παιδιά έχει γίνει το μεγάλο update που λέει η ΚΟΝΑΜΙ μέσα στο Οκτώβριο? φέτος δεν το έχω αγοράσει ακόμη κ περιμένω να δω τις αλλαγές που λένε...με εκνευρίζει που δεν μπαίνουν όχι εύκολα αλλά σωστά τα γκολ....

Mεθαύριο είναι να γίνει , Πέμπτη 24/10/2019

• Like 2

1 minute ago, slamsoze said:

Mεθαύριο είναι να γίνει , Πέμπτη 24/10/2019

οκ ευχαριστώ

• Thanks 1

8 hours ago, toninio said:

Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε με τον τερματοφύλακα;

Ναι, παίρνεις τον έλεγχο του τέρμα με L1+R3  και τον στέλνεις στην απέναντι γωνία την σωστή στιγμή.

• Love 1
  • Like 1
  • Thanks 1

Ξέρει κάποιος τι διορθώσεις περιμένουμε με το update της πέμπτης?

Ποιοι είναι οι πελάτες σας?

Σε δύο αναμετρήσεις με τον Πάοκ κόντρα στην Γιουνάιτεντ έχω συνολικό σκορ 8-1... καλώς τα παιδιά. 😁 

Και μια άλλη ερώτηση, για όσους είστε ήδη πρωταθλητές: Οι πανηγυρισμοί και η απονομή για την κατάκτηση του πρωταθλήματος γίνονται στο ματς που το κατακτάς μαθηματικά ή στο τελευταίο ματς?

Αν ισχύει το πρώτο να βγάλω χαρτί και μολύβι να ξέρω να μην χάσω τα cutscenes. 🏆🎉🎥

• Like 2

Μπορώ να πω ότι φετινοί, όχι ακριβώς πελάτες, αλλά καλοί μου φίλοι ήταν η Μίλαν, που όπως και στην πραγματικότητα, έτσι και στο παιχνίδι, είναι στην ταλαιπωρία της (για Μίλαν πάντα). Της πήρα χι στον πρώτο γύρο και την κέρδισα 0-2 στο 'β. Δηλαδή πιο πολύ με ζόρισαν κάτι άλλες, πιο παρακατιανές. Βέβαια, σχετικά ψηλά τερμάτισε, αλλά σαν μονάδες, δεν λέει και πολλά. 

Ώστε L1+R3, θενκς ρε φίλε, ούτε καν το ήξερα (παίζει και να ίσχυε και τα προηγούμενα χρόνια, αλλά ούτε καν το είχα πάρει χαμπάρι, τώρα που το σκέφτομαι). Μακάρι να δουλεύει και να σώζουμε καμία εκτέλεση, γιατί με έχει ταράξει η Cpu. 

• Like 3

Και εγώ φέτος το έμαθα, το είδα στις συμβουλές που δείχνει ενώ κάνει loading το ματς. Ναι, είναι φαρμάκι συνήθως η cpu στις εκτελέσεις, με καλό timing θα σώσεις πολλές με τον χειροκίνητο έλεγχο της τοποθετήσής του.

• Like 2
  • Thanks 1

On 23/10/2019 at 3:00 ΠΜ, AlexZikas said:

1) Ποιοι είναι οι πελάτες σας?....

2).....η απονομή για την κατάκτηση του πρωταθλήματος γίνονται στο ματς που το κατακτάς μαθηματικά ή στο τελευταίο ματς?

Αν ισχύει το πρώτο να βγάλω χαρτί και μολύβι να ξέρω να μην χάσω τα cutscenes. 🏆🎉🎥

1) Εμένα είναι η Dortmund η οποία είναι η δυνατότερη ομάδα στη Λίγκα μου, μόνιμη πρωταθλήτρια, σχεδόν μόνο από μένα χάνει, αλλά όπου την βρω την "πελεκάω", τί τελικοί κυπέλλου, τί τελικοί Super Cup. Και 2-άρες και 4-άρες, βέβαια δεν έχει Team ID, αλλά από την άλλη είναι 4,5*, ενώ εγώ έχω πάει max, 3,5*.

2) Γίνεται στο ματς που το κατακτάς μαθηματικά, μάλλον θα το είδες κιόλας.

Να ποστάρω και ένα βίντεο από ένα "πολύ σημαντικό γκολ", να πω το backstory εν τάχει για να μην κουράσω πολύ. Είμαι στους 8 του Europa League ενάντια στην Krasnodar. Πρώτο ματς εκτός έδρας κερδάω 0-1. Δεύτερο ματς στην έδρα μου και έπειτα από ντέρμπι στο πρωτάθλημα, πάω με κούραση, αλλά με διάθεση να ελέγξω το ρυθμό. Πρέπει να φάω δύο γκολ, αλλά η ομάδα έχει δέσει και δύσκολα δεχόμαστε πάνω από 1 γκολ, ειδικά όταν είμαστε συγκεντρωμένοι. Δηλαδή και πολύ ανώτερες ομάδες , δύσκολα μου βάζουν πάνω από ένα γκολ. Ε να μην τα πολυλογώ η CPU αρχίζει τα δικά της: κάτι κοντρόλ 2 μέτρα, κάτι οι παίκτες μου να στρίβουν μέσα στο βούρκο, κάτι να βγάζω ΧΑΜΗΛΗ σιγανή πάσα από αμαρκάριστο σε αμαρκάριστο χωρίς πίεση και η μπάλα να βγαίνει είτε αράουτ από μόνη της, είτε αυτός που την υποδέχεται να τη σηκώνει δύο μέτρα ψηλά χωρίς λόγο, κάτι οι αμυνόμενοι παίκτες μου να φεύγουν από μόνοι τους από κει που μαρκάρουν και να τους γυρνάω με το supercancel, κάτι οι  CPU επιθετικοί να γίνονται HULK και να κάνουν κάτι shielding από το ένα μέτρο και να μας πετάνε και 1 μέτρο παρακεί, κάτι η Krasnodar που παίζει στα κόκκινα, εντός και εκτός εισαγωγικών, το ματς πάει 1-0. 1-1, 2-1, 2-2, 2-3. Δεν μπορώ να το ελέγξω με τίποτα.

Κλασσικό ματς που σου λέει "άμα δεν παίξεις να βάλεις εφτά και να φας έξι, ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΣ".  Στο 93+ κάνω κατεβασιά και χάνω διπλό τετ-α-τετ και ο CPU GK έγινε SuperMan και οι παίκτες μου πετάξαν χαρταετό, σε τόσο κρίσιμο σημείο και ενώ παίζεται η πρόκριση στους 4 του Europa League, αποφάσισαν ο μεν πρώτος να σουτάρει "χλιαρά" πάνω στον τερματόρο και ο δε δεύτερος να κάνει μία κεφαλίτσα αντί για πλασέ. Σώζει ο τερματάς σε κόρνερ. Απογοητευμένος εγώ ότι αποκλειστήκαμε κατά 99,9% "τσατσιλίστικα", βάζω να γράψει το replay, για να το ποστάρω μετά και να αρχίσω να γκρινιάζω. Βλέπω αφήνει το κόρνερ, λέω άσε να γράφει το capture. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑ, δεν το πίστευα να πω την αλήθεια, αλλά το ήλπιζα και το έκανα στοχευμένα, με προσήλωση 1000%...Η συνέχεια στο βίντεο παρακάτω....

Υ.Γ.1.: Δε θυμάμαι ούτε εγώ ποιο ήταν το τελευταίο PES, που έβαλα γκολ με τον τερματοφύλακα από κόρνερ στα τελευταία λεπτά.. ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΝΟΚ-ΑΟΥΤ Γιουρόπα Λιγκ!!! 3-3- Λοιπόν και περάσαμε στους ημιτελικούς!!

Υ.Γ.2.: Στα άσχημα νέα, στο επόμενο ματς στους 4 μας περιμένει η Τότεναμ , η οποία είναι κατά πολύ ανώτερη της Κράσνονταρ και έριξε στη Βιγιαρεάλ 0-3 και 1-4, σύνολο 1-7!!!! Πολύ δύσκολο παιχνίδι, ειδικά αν η CPU κάνει τα ίδια, δεν έχουμε σχεδόν καμία ελπίδα με παρόμοια εικόνα. Μόνη ελπίδα αν όντως το Update σήμερα βελτίωσε όντως το παιχνίδι στο κέντρο του γηπέδου και μπορέσω να κρατήσουμε κάπως το ρυθμό στο κέντρο... Αλλιώς πολύ σκούρα τα πράγματα!

Edited by slamsoze
  • Love 4

Πολύ ωραίο το βίντεο σου slamsoze, επικός ο keeper! 😎 

Ορίστε και το τελευταίο μου ματς, όχι της σειράς:

785613786bf9b9a8530b4a9098b5e71aeda2c535

Θα αναγνωρίζετε τις ομάδες και το γήπεδο, οι aficionados της στρογγυλής θεάς. Το τρόπαιο είναι ιμιτασιόν όμως. Θα έπρεπε να έχει τα μεγάλα αυτιά. Μέχρι και το Προ 18 τα είχε. Τώρα μόνο στο αντίπαλο δέος.

Και η κατάληξη του αγώνα. Και της μεστής χρονιάς:

342633376f591687ba35e57d3a05020dc94bbeae

Μεγάλος Ντιέγκο, μεγάλος και στο... βάρος. Έξτρα προπόνηση για τους παίκτες το σήκωμα του αμέσως μετά το ματς.

3103283120785bd27217dc5c900f1a7f00ed1ea0

Ο αρχηγός Αντρέ Βιερίνια το σηκώνει δικαιωματικά.

312517419a934a5d66e9c8fd44cdb85e636fe01d

Το Ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο έχει νέο αφεντικό. 😎

Στα του αγώνα προηγήθηκα νωρίς 2-0 και μείωσαν στο δεύτερο ημιχρόνιο σε 2-1 αλλά δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν, με ευκαιρίες εκατέρωθεν για υψηλό σκορ.

Μάλιστα, ο Νεϊμάρ πήρε και κίτρινη κάρτα για προσποίηση για.. πέναλτι στα τελειώματα.

Μετά το τέλος του ματς είχα νέα μηνύματα, ένα από αυτά έλεγε για προσφορά να αναλάβω την Μίντιλαντ... Να και η παραφωνία της ιστορίας. Κονάμι είσαι. 😁 

• Love 4

On 22/10/2019 at 11:59 ΠΜ, AlexZikas said:

Ναι, παίρνεις τον έλεγχο του τέρμα με L1+R3  και τον στέλνεις στην απέναντι γωνία την σωστή στιγμή.

@AlexZikas

Φιλε μου

Με αυτο το post σου κυριολεκτικα σωθηκα.😉

Μιλαμε οτι ετσι πλεον ,εστω & με υπερενταση αποκρουω φαουλ, τα οποια δεν υπηρχε περιπτωση να τα βγαλαει μονος του ο GK👍

• Love 1
  • Like 2

Aκριβώς αυτό, μας έσωσε ο Alex. Και αυτό δίνει και πολύ ενδιαφέρον πλέον στις εκτελέσεις φάουλ, που ως τώρα οι περισσότεροι απλά κοιτάμε και προσευχόμαστε μην το φάμε. Δεν πρόλαβα να το χρησιμοποιήσω ακόμα, αλλά σίγουρα θα μπει σε εφαρμογή. 

Μπράβο και στους δύο, πολύ ωραίοι. Ch.L. είναι πολύ δύσκολο, γιατί από ένα σημείο και μετά, η Cpu είναι ζόρικη, όσο σφίγγουν τα λουριά και πλησιάζει τελικός, και ειδικά με την "all-star" PSG, με Νεϋμαράκηδες κλπ μέσα. Καλά, το γκολ του Slamsoze επικό. Τέτοια πραγματάκια εμένα μου αρέσουν πολύ στο gameplay, να βγαίνει ο τερματάς στην τελυταία φάση, όχι όμως διακοσμητικά, αλλά να μπορεί να το βάλει, όπως αποδείχθηκε στην πράξη εδώ. Ή το θέατρο με τον Neymar. Μία φορά μου το έκανε κι εμένα και ψάρωσα κανονικά. Βλέπω να πέφτει ο άλλος και κατευθείαν κίνηση διαιτητή και λέω την πάτησα. Λέτε να υπάρχει περίπτωση στο παιχνίδι να κάνουμε εμείς θέατρο και να μας δώσει πέναλτυ; 😁. Αξίζει τον κόπο να το ψάξει κανείς.

Στα δικά μου νέα, έκλεισα την πρώτη σεζόν με Hellas Verona, αρκετά καλό πλασάρισμα για τα δεδομένα, πιο πάνω από τη μέση. Λέει ο πρόεδρος τώρα νέος στόχος για εξάδα, απαντάω πρώτο μισό βαθμολογίας, γιατί δεν έχω λεφτά και αποκλείεται να δυναμώσω και πολύ. Προχώρησα λίγο την καλοκαιρινή περίοδο με τις μεταγραφές, πλησιάζω μέσα Αυγούστου, και αναγκάστηκα να πουλήσω σημαντικούς παίκτες. Amrabat και Agyemang-Badu, πάνε τα χαφ μου. Έχω κάποιες λύσεις εκεί ακόμα, αλλά πάει και ο καλός δεξιός μπακ μου, ο γκανέζος Adjapong, αναγκαστική πώληση κι αυτός. Με το να ενεργοποιήσω την option αγοράς του Μήτρογλου, το ταμείο σχεδόν άδειασε, οπότε δεν υπήρχε άλλη λύση. Ήρθαν και άλλες προτάσεις για καλούς μου βασικούς, αλλά προσπαθώ να κρατήσω όσο μπορώ το ρόστερ. Βλέπω με πολλή χαρά ότι η ρύθμιση "fairly hard" στις μεταγραφές λειτουργεί καλά και πάλι. Έχω φάει συνεχόμενες πόρτες από καλούς παίκτες, αλλά φυσιολογικά, πχ Maksimovic από Νάπολι, Danilo από Γιούβε, Τάισον και Μάρλος από Σαχτάρ (είτε αγορά είτε δανεισμό). Τουλάχιστον ήρθε ο  Bernard, γιατί χρειαζόμουν κάτι καλό από πλάγια. Πάντως χλωμά τα πράγματα, γιατί σε άμυνα θέλω σίγουρα ενίσχυση (καλά, παντού θέλω, αλλά αμυντικά είναι πιο επιτακτικό). Δεν με χαλάει όμως, οκ, είναι δύσκολες οι μεταγραφές κι έτσι πρέπει να είναι. Το καλό είναι ότι άλλαξα formation και πήγα σε 4-3-3 τελικά, αντί 4-4-2, λόγω παικτών που διαθέτω (αν και μπορεί να δω και το 4-4-2 τελικά), χωρίς να χαλάσει καθόλου η χημεία. Έβαλα και Possession, αντί Counter-attack, πάντα με long ball ανάπτυξη, και πάλι δεν χάλασε η χημεία. 

Πάντως, νομίζω θα έπρεπε να υπάρχουν φιλικά προετοιμασίας, έτσι για να δοκιμάσουμε κάποια πράγματα. Δεν είναι ωραίο να ξεκινάμε επίσημους αγώνες ξεροσφύρι. Α ναι, μου ήρθε και πρόταση από Μίλαν (την απέρριψα) και από διάφορες εθνικές, και τελικά πήρα Ιρλανδία, έτσι για το γούστο. 

Edited by toninio
  • Love 1
  • Like 1

Ένα άκυρο που είδα με τερματοφύλακα πάντως ήταν να κερδίζω 3-0 και στην τελευταία φάση του αγώνα, ένα κόρνερ τους, να παίρνει θέση στην περιοχή μου ο τέρμας τους. Ότι δηλαδή τι? 😂

Καλή φάση να παίρνεις εθνική toninio, θα την πάρω και εγώ την μεταγραφή όταν μου έρθει πρόταση. Μείον της υπόθεσης πως δεν μπορείς να ξεκινήσεις εξαρχής ML με εθνική.

Έχετε εντοπίσει κανέναν πιτσιρικά wunderkind? Πήρα τον 17χρονο Πορτογάλο Fabio Silva απ' την Πόρτο και μου βγήκε λίρα εκατό. Γενική αξιολόγηση 73 παρακαλώ, παραπάνω και απ'τον Fati της Barça που έχει 72. Πέρα από αυτό όμως είναι κυνηγός γκολ με φοβερό μονοκόμματο σουτ και με τα δύο πόδια, ψηλός και γρήγορος.

Τρομερό highlight τα ΤΕΣΣΕΡΑ γκολ που μου έβαλε με αντίπαλο την Σίτι, με δεξί, αριστερό, από κοντά και μακριά. Δεν έχω ξαναβάλει χατ-τρικ+1 φέτος, με κανέναν άλλο παίκτη.

Μεγάλη παιχτούρα.

Edited by AlexZikas
  • Like 1
  • Haha 1

Mπράβο σας παιδια,

Χαιρομαι τις περιγραφες σας & τα κατορθωματα σας μεχρι τωρα! Ωραια & τα βιντεο & οι photos που ποστάρεται.Ειναι πιστευω ενα απο τα καλυτερα Προ τις τελευταιας δεκαετιας στο Offline το φετινο.

@slamsoze

Στο βιντεακι στο τέλος που γυρισε στο "in game" μου αρεσε η καμερα που χρησιμοποιουσες & προσπαθωντας να καταλαβω ποια ειναι θυμηθηκα ενα παλαιοτερο ποστ σου.Εχεις την Pitch side με καποια παραμετροποισηση?

Την δοκιμασα με zoom 0 & κανα 2 αυξημενο υψος & 3-4 στο angle & μου αρεσει παρα πολυ.Αυτο τωρα μετα απο ενα παιχνιδι ,μπορει στην συνεχεια κατι να με "χαλαει" αλλα μεχρι στιγμης πολυ καλο μου φαινεται εκει

• Like 3