Jump to content
broxopios

eFootball PES 2020 - Master League [Official Topic]

Recommended Posts

Όπως λέει κι ο Βασίλης, όντως, το script στο Superstar πολλές φορές μας φωνάζει από μακριά "είσαι μαζόχας; Παίξε". Φέτος ML έχω παίξει μόνο Top Player, αλλά σε Cup mode στο Superstar είδα περίπου τί παίζει και φέτος. Έτσι είναι κάθε χρόνο και απλά το ζητούμενο είναι να έχει ισορροπία το Top Player. Για εμένα, η έβδομη θέση με την United στο πρωτάθλημα είναι πολύ θετικό σημάδι, γιατί κρατάει μία καλή και ρεαλιστική δυσκολία. Επίσης, με μεταγραφές και ανεβασμένο TS τώρα η United παει για τίτλο (πάλι λογικό για μία United) και λογικά τα ντέρμπι θα είναι αρκετά δύσκολα (μακάρι, για να μην καταντήσει και βαρετό και μετά αναγκάζεσαι να πηγαίνεις σε Superstar και σου σπάσει τα νεύρα εκεί). 

Με το SS ρε γμτ, δεν έχουν καταφέρει να συνδυάσουν την πολύ ωραία πίεση που μας κάνει η CPU με ένα πιο λογικό scripting. Δηλαδή εκει που λες ωραία, γίνεται καλή μάχη, έρχεται μετά ένα κωλο-script και σε ακυρώνει και σου λέει "άδικα προσπαθείς". Πάντως, ευτυχώς και στο δικό μου ως τώρα πάει καλά σε TP, δεν έχω παράπονο. Αν δω ότι με χημεία στο θεό και πολύ καλές μεταγραφές γίνεται αρκετά εύκολο, θα μετριάσω τις μεταγραφές. Ούτως ή άλλως, νομίζω ότι η επιλογή δυσκολίας που έβαλα στα μεταγραφικά είναι καλή, δηλ. δεν είναι εύκολη υπόθεση να ενισχυθείς. Το budget είναι φτωχό, πρέπει να πουλήσω αβέρτα, και το πολύ να μπορώ να αγοράσω έναν πολύ καλό παίκτη. Για παραπάνω από έναν, μόνο δανεικούς.  Έχει πιο πολλή φάση έτσι, να ψάχνουμε περισσότερο, κι όχι απαραίτητα τον παικταρά, αλλά παίκτες-ευκαιρίες, ταλέντα και ρολίστες για ανέβασμα του TS. 

Περί team ID, πράγματι με κάποιες ομάδες βλέπεις διαφορά και σου θυμίζουν τις πραγματικές. Θα ήθελα μελλοντικά να αυξηθεί αυτό. Το gameplay, όπως είναι τώρα, μπορεί να "βγάλει" έναν αριθμό διαφορετικών αναπτύξεων και τρόπων παιχνιδιού, ανάλογα το σύστημα που χρησιμοποιείται. Νομίζω ότι οι μεγάλες ομάδες, που πιέζουν πολύ από την αρχή και μας δυσκολεύουν να αναπτυχθούμε (πολύ ωραίο αυτό), παίζουν όλες το ίδιο. Αντίστοιχα οι μεσαίες παίζουν το ίδιο. Δηλαδή υπάρχει μία χονδρική διαφοροποίηση στους τρόπους παιχνιδιού. Από τη μία, ας λέμε πάλι καλά που γίνεται κι αυτό. Από την άλλη, θα πρέπει να εισάγουν περισσότερη ποικιλία, πχ μιας που λέμε για ομάδες με μεγάλη πίεση κι επιθετικότητα, να συμβαίνει άλλοτε πιο έντονα από τα πλάγια ή από τον άξονα, ή ξέρω γω με έντονο τίκι τάκα ή με μεγάλες μπαλιές ή με ατομικές ενέργειες (ανάλογα την ομάδα). Και τώρα που και που βλέπουμε πινελιές, αλλά εννοώ να είναι εμφανείς οι διαφορές από ομάδα σε ομάδα. Αυτό θα αναγκάσει κι εμάς να ψαχτούμε περισσότερο από ματς σε ματς για τη δική μας τακτική, τα μαν του μαν κλπ και θα γίνει πολύ πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι. Ακόμη, αυτό που θα βοηθήσει πάρα πολύ θα είναι ο ρόλος της ατομικής κλάσης και χαρακτηριστικών στο παιχνίδι. Υπάρχει ένα κάποιο player ID, αλλά κι εκεί θα πρέπει να πάμε στο επόμενο level. Φυσικά δεν είναι εύκολα όλα αυτά. Θα χρειαστεί να στρώσουν κώλο οι developers. 

Edited by toninio
  • Like 4

6 hours ago, toninio said:

Το budget είναι φτωχό, πρέπει να πουλήσω αβέρτα, και το πολύ να μπορώ να αγοράσω έναν πολύ καλό παίκτη. Για παραπάνω από έναν, μόνο δανεικούς.  Έχει πιο πολλή φάση έτσι, να ψάχνουμε περισσότερο, κι όχι απαραίτητα τον παικταρά, αλλά παίκτες-ευκαιρίες, ταλέντα και ρολίστες για ανέβασμα του TS.

καλα αυτο με μικρες ομαδες το τρως στη μαπα καθε χρονο. ειδικα εγω με ντεπορτιβο τωρα που ειμαι 3η σεζον τωρα η διοίκηση  μου αυξησε το αρχικο budget μονο 2-3 μυρια για την καινουρια σεζον. οποτε πηρα 1 καλο παικτη για τα δεδομενα της ομαδας 1 μετριο και 2 απο της ακαδημιες.

εγω πιστευω οτι η κοναμι πρεπει να υιοθετησει το budget split του φιφα δηλαδη να εχει ενα slider να μοιραζεις εσυ τα λεφτα. γτ πολλες φορες μπορει να εχεις παρα πολλα στις μεταγραφές αλλα τιποτα στους μισθους και το αντιστροφο. αμα βαλουν αυτο για μενα για εμενα θα ειναι πενα 😁

Edited by geonick1997
  • Like 2

2 hours ago, slamsoze said:

Ξέρετε έχω το 'χούι' από τα παλιότερα ΠΡΟ και σε κάθε μεταγραφικό παράθυρο, είμαι της φιλοσοφίας να αλλάξω όλη την 32άδα!  Τώρα με φρενάρει κάπως να βάλω ένα χειρόφρενο, σπάνια γεμίζω και τις 40 θέσεις στο ρόστερ, αναγκάζομαι να διατηρώ έναν κορμό, γενικά για "ΧΑΖΟΥΣ" σαν εμένα κάνει καλό!  :lol: Βέβαια κάποια τραγικά τα κάνω ακόμα, π.χ. στις μεταγραφές του Ιανουαρίου, ξόδεψα όλο το transfer budget 30mil, για να πάρω 5 δανεικούς "ρολίστες", μόνο που και οι 5 παίζουν στο κέντρο!!! Ενώ εγώ παίζω με 3-άδα στο κέντρο. ΚΑι στην άμυνα είμαι με 2 LB και 2-μιση στόπερ,σε ρόστερ 30 ατόμων!!!! Αυτά τα χαζά άμα κόψω θα πάμε καλύτερα. :icon_cool:

ετσι ακριβως ειμαι και εγω. ειδικα στην αρχη θελω να μην υπαρχει καποιος πανω απο 23-24 εκτος αν ειναι ο βραχος της ομαδας οποτε μενει για 1 χρονια αλλιως διωξιμο ολοι. εδω περσι ειχα χαλασει ολο το transfer budget για να παρω καποιους παικτες ως 3ες αλλαγες και στο τελος συνειδητοποιησα οτι δεν εχω καθολου πλαγια μπακ με αποτελεσμα να παιζω μιση σεζον χωρις αναπληρωματικα πλαγια μπακ

Edited by geonick1997
  • Love 1
  • Like 2

τωρα 2η σεζον η διοικηση μου ειχε πει να μην πεσουμε παλι στην segunda και τελειωσαμε την σεζον στην 4η θεση με 20 ποντους διαφορα απο την 3η ατλετικο. επισης ειχαμε την ευκαιρια να παιξουμε play-off chl με PSV η οποια μας ζορισε παρα πολυ αλλα καταφεραμε και πηραμε την προκριση για μια θεση στην φαση των ομιλων με 1-1 εκτος εδρας και 0-0 εντος εδρας.

στην φαση των ομιλων εχουμε μαζι την λοκομοτιβ μοσχας μαρσειγ Μάντσεστερ γιουναιντετ. 

1η αγωνιστικη χασαμε 1-0 εντος εδρας απο λοκομοτιβ και επομενη αγωνιστικη με μαρσειγ εκτος εδρας.

στοχος της διοικησης για 3η σεζον ειναι να τερματισουμε 6η θεση και πανω στο πρωταθλημα

χημεια με τις νεες μεταγραφες και αποχωρησεις ειναι στο 80 συνεχιζουμε top player και βλεπουμε στην πορεια

• Like 4

Ωραίους σας βλέπω, μία χαρά τα πάτε. Να έχουμε υπόψη τον Lassana δηλαδή. Έτσι όπως τον περιγράφεις, μου θυμίζει σε ηγετικό ρόλο τον Carlos Sanchez τον Κολομβιανό, τεράστια αδυναμία μου στα Προ κλασικά  🤣. Φέτος δεν τον έχω τιμήσει ακόμα (ε, κάποια στιγμή τον βαριέσαι). 

Περί budget και διαχείρισης, θέλει βελτίωση και πάλι καλά που έχουμε και τις επιλογές αυτές. 

Εγώ πάλι σε θέματα ρόστερ προσπαθώ να είμαι "συνετός" (αν και συχνά παρασύρομαι), δηλ. πρώτη δουλειά να βλέπω πού έχουμε ελλείψεις, σε όλες τις γραμμές. Θέλω να έχω λύσεις για όλες τις θέσεις. Απλά, κάθε χρόνο λέω "θα κρατήσω τον υπάρχοντα κορμό όσο γίνεται" και μετά παρασύρομαι και γεμίζω δανεικούς, μετά τους χάνω και άντε πάλι από την αρχή κλπ κλπ. Σε αυτό το save, και λόγω του ότι δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ και πολύ, πάω όπως είμαι και τον Γενάρη θα πουλήσω κάτι ψιλογερόντια και θα πάρω ότι μπορώ, δηλ. έναν πολύ καλό ή δύο απλά καλούς, συν έναν δυο δανεικούς, όχι παραπάνω. Δεν πιστεύω να κινδυνεύσω (στη μέση είμαι βαθμολογικά) κι από εκεί και πέρα, ό,τι βγει. Γενικά, θα πειραματιστώ όσο γίνεται με κάποιες αλλαγές σε τοποθετήσεις στο βασικό formation, ενώ ήδη αλλάζω κάποιες φορές το επιθετικό σύστημα σε possession (αντί counter attack που έχω εξ αρχής), και long ball, με μικρή απώλεια σε team spirit (στην αρχή ήταν περισσότερο, αν δοκίμαζα να αλλάξω κάτι), καθώς επίσης θα δοκιμάσω διάφορα στα advanced tactics, που δεν τα έχω δει.  

Edited by toninio
  • Like 3

@toninio αν δεν εχεις τελειωσει μεταγραφες θα σου προτεινα για τερμα Ozer ή Vicario. πολυ καλοι με εχουν βοηθησει και ειναι U25

• Like 2

ταλεντακια ωραια απο οσο θυμαμαι απο το 19 ηταν

kabak balerdi pablo maffeo chidozie amian rigui puig (φετος) bartual adly (μπορει και adli) emre mor de la cruz (φετος) bjerre (ακαδημιες) gonzales (CF νομιζω) arcas (default)  και καμποσοι ακομα που δεν θυμαμαι

• Like 4

απο τις λιγες φορες που θα δεις cpu να "σπαει" ετσι τον αμυντικο σου 😂😂😲😲

Edited by geonick1997
  • Like 2
  • Haha 1

Ωραίο. Μα επιτέλους, έβαλαν φέτος την ατομική προσπάθεια λίγο περισσότερο. Δεν γίνεται μπάλα χωρίς ατομική προσπάθεια. Αυτό προσφέρει και πολλά στο gameplay, γιατί βλέπεις τη Cpu ρε παιδί μου και πάει να σε "παίξει" όσο μπορεί, το δουλεύει και το "ζεσταίνει" το πράγμα, πριν σε απειλήσει, και σε αυτό βοηθάει το ότι συχνά οι παίκτες κρατάνε τη μπάλα, την κουβαλάνε λίγο, άλλοτε κοντοστέκονται, προτού κάνουν κάτι άλλο. Με αυτά, πιστεύω ότι και η άμυνα είναι αρκετά πιο διασκεδαστική φέτος. 

• Like 2

στο 1ο ημιχρονο την επαιζα πολυ καλα και στο 2ο η ατλετικο σοβαρευτικε και μου εδωσε καλο μαθημα 

εγω νευριασα ποιο πολυ με τον ομπλακ. τα αντερα του επιασε ο τυπος 😡

• Like 3

Ωραίο upload, και πολύ καλός, απλά στο πρώτο δεν ήθελε να μπει η μπάλα (πόσο πιο κλασικές ευκαιρίες να κάνεις; Ό,τι πει ο κώδικας), ε και μετά φυσιολογικά η Ατλέτικο θα ανέβαινε στο 'β. Παίζεις με frontline pressure και aggressive marking; Καλό είναι; Δεν το'χω χρησιμοποιήσει, γιατί το φοβάμαι κάπως. Βάζω all-out-defence, για να μαζεύονται πιο οργανωμένα πίσω και aggressive.

Πάντως, έχω την εντύπωση ότι όταν έχουμε με μικρομεσαία εναντίον καλύτερης (αλλά και γενικά), βοηθάει πολύ να ανεβάζουμε επιθετικότητα ένα κλικ, γιατί αλλιώς μου δίνει την εντύπωση ότι πολύ δύσκολα θα μας δώσει το γκολ. Έχουμε το ρίσκο της αντεπίθεσης βέβαια μετά. Πάντως, εσύ έκανες πολλές ευκαιρίες και απλά δεν ήθελε να σου το δώσει.....

Πολύ ωραίες αυτές οι εμφανίσεις της Deportivo. Τις ζήλεψα 🙂

Edited by toninio
  • Love 1
  • Like 2

ναι frontline και aggresive παιζω. με το all out defence νοιθω οτι αμα την κλεψω την μπαλα θα βγαλω αντεπιθεση καπως αργα καθως θα εχουμε τραβηχτει ολοι πισω. θεμα συνηθειας ειναι ποιο πολυ. εγω βαζω και αμυντικη διαθεση για να αντισταθμισω την αντεπιθεση του αντιπαλου. ετσι θελω να πιστευω οτι συνδυαζω και αμυνα και επιθεση χωρις να πειραζω πολλες συνθετες στρατηγικες. 1ο ημιχρονο ειχα 9(6) σουτ και ατλετικο 1(1) ενω 2ο ημιχρονο δεν με αφησε να τραβηξω ενα σουτ και εκανε 6(6)

ηθελα να ανεβασω και μια γκολαρα που μου εβαλε ο ρασφορντ απο τα 30-35 μετρα με σουτ που βρηκε δοκαρι και μπηκε αλλα κατι εγινε και δεν αποθηκευτικε.ειναι απο εκεινα τα γκολ που τα βλεπεις 1 στα 10 προ 😂😂 να γινονται

• Like 2

@geonick1997 πολύ δυνατό ματσάκι, superstar  ήταν; Στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου σε πρέσαρε απίστευτα η Ατλετικο. 

Βλέποντας το ματς κ κάνοντας τον «Μετά Χριστον» προφήτη , θα δοκίμαζα σαν προσέγγιση αντί να πιέζω επιθετικά , να κάνω κατοχή στην άμυνα μου , για να τους αναγκάζω να ανεβουν . Όπως είδαμε κ στο βίντεο παίζανε μεγάλες συρτες μπαλιές από τους κοφτές στους μπροστινούς. Θα μου πεις εκ των υστέρων όλα ωραία τα λέμε. 😛 Την ώρα που παίζεις Αλλιώς  φαίνονται όλα.

Εγώ ψιλοσουλουπωσα το OF, μου λείπουν μόνο οι fake Ασιατικές πλεον,δε με καίει κ τόσο για την ώρα. Και ξεκίνησα ένα, θα το πάω για καιρό μάλλον.

Βλέποντας τώρα τη διαφορά που από 80/90 TS ξαναπήγα σε 50/60 , έχω να πω ότι είτε για καλό είτε για κακό , το έχουν πειράξει φέτος. ΔηλΑδη τώρα στο πολύ χαμηλό καπάκια από πριν, βλέπω πολλά dispositions, βγάζω σωστή πάσα κ ο παίκτης φεύγει μόνος του από το σωστό σημείο κ χαλάει τη φάση. Έχω φτιάξει παρόμοια ομάδα , Lassana Diarra δανεικός-αρχηγός, Glushakov αλλαγή του, δεκάρι Lincoln και μπροστά τριπλέτα, Lincoln , Supriaha κ ένας «γέμισμα». Πρέπει να πάρω αριστεροπόδαρο εξτρέμ το Γενάρη. Αυτή τη φορά έβαλα στόχο 6ος αντί 12ος, να δω τι αλλάζει κ ελπιζω να βγω 2ος αντί για τρίτος που βγήκα στο πρώτο save.

Σαν τον @toninio, είμαι κ εγώ λάτρης του Akinfeev, αν κ για άσχετους λόγους κάθε φορά, έχω να τον πάρω σε ML από το pes2011. Στο τωρινό save μου έκατσε ένας καλός  Ουκρανός GK freeagent τερματοφύλακας , συνήθως  τους αφήνω για το τέλος στις μεταγραφές και μετά το πάω ρουλέτα παίρνω τρεις ελεύθερους κ ό,τι κάτσει. Έχει βγάλει τα απίστευτα , παρόλο που η άμυνα παραπαίει ακόμα , ο τύπος παίζει πίσω μόνος του. 22 χρόνων , με 68 overall , ονόματι  V. Makhankov 

Edited by slamsoze
  • Like 1

1 hour ago, slamsoze said:

@geonick1997 πολύ δυνατό ματσάκι, superstar  ήταν; Στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου σε πρέσαρε απίστευτα η Ατλετικο. 

Βλέποντας το ματς κ κάνοντας τον «Μετά Χριστον» , θα δοκίμαζα σαν προσέγγιση αντί να πιέζω επιθετικά , να κάνω κατοχή στην άμυνα μου , για να τους αναγκάζω να ανεβουν . Όπως είδαμε κ στο βίντεο παίζανε μεγάλες συρτες μπαλιές από τους κοφτές στους μπροστινούς. Θα μου πεις εκ των υστέρων όλα ωραία τα λέμε. 😛 Την ώρα που παίζεις Αλλιώς  φαίνονται όλα.

Εγώ ψιλοσουλουπωσα το OF, μου λείπουν μόνο οι fake Ασιατικές πλεον,δε με καίει κ τόσο για την ώρα. Και ξεκίνησα ένα, θα το πάω για καιρό μαλλον.

Βλέποντας τώρα τη διαφορά που από 80/90 TS ξαναπήγα σε 50/60 , έχω να πω ότι είτε για καλό είτε για κακό , το έχουν πειράξει φέτος. ΔηλΑδη τώρα στο πολύ χαμηλό καπάκια από πριν, βλέπω πολλά dispositions, βγάζω σωστή πάσα κ ο παίκτης φεύγει μόνος του από το σωστό σημείο κ χαλάει τη φάση. Έχω φτιάξει παρόμοια ομάδα , Lassana Diarra δανεικός-αρχηγός, Glushakov αλλαγή του, δεκάρι Lincoln και μπροστά τριπλέτα, Lincoln , Supriaha κ ένας «γέμισμα». Πρέπει να πάρω αριστεροπόδαρο εξτρέμ το Γενάρη. Αυτή τη φορά έβαλα στόχο 6ος αντί 12ος, να δω τι αλλάζει κ ελπιζω να βγω 2ος αντί για τρίτος που βγήκα στο πρώτο save.

Σαν τον @toninio, είμαι κ εγώ λάτρης του Akinfeev, αν κ για άσχετους λόγους κάθε φορά, έχω μα τον πάρω σε ML από το pes2011. Στο τωρινό save μου έκατσε ένας καλός  Ουκρανός GK freeagent τερματοφύλακας , συνηθως  τους αφήνω για το τέλος στις μεταγραφές και μετά το πάω ρουλέτα παίρνω τρεις ελεύθερους κ ότι κάτσει. Εχει βγάλει τα απίστευτα , παρόλο που η άμυνα παραπαίει ακόμα , ο τύπος παίζει πίσω μόνος του. 22 χρόνων , με 68 overall , ονόματι  V. Makhankov 

ναι πολυ δυνατο ματσακι μεχρι που το πηρε πανω της η ατλετικο 😛. σε top player παιζω. το μετα χριστον λεει 😂😂

επισης @slamsoze δοκιμασε να αγορασεις τον diop. 20 χρονων AMF RWF LWF οι θεσεις που παιζει αρκετα ενδιαφερον 

Edited by geonick1997
  • Haha 2

21 minutes ago, geonick1997 said:

ναι πολυ δυνατο ματσακι μεχρι που το πηρε πανω της η ατλετικο 😛. σε top player παιζω. το μετα χριστον λεει 😂😂

Χαχαχα....ξεχασα νσ γραψω το προφήτης... 😛 ....

Σκέφτομαι επίσης για μελλοντικές ομάδες (ακόμα δεν άρχισα),  να αρχίσω να βαζω τιποτα δικους μου home rules, για να προσδίδει κ μια ταυτότητα.  Πχ στα παλια pes οταν έπαιρνα ελληνική,  πάντα ειχα πλαφόν τύπου μεχρι 3 ξενους εκτος ΕΕ ή τα 5/11 υποχρεωτικά Έλληνες. 

Σκέφτομαι για τα τωρινά δεδομένα με τα 40 άτομα ροστερ, ίσως βγαινει πχ. 5/11 γηγενείς +3 ΕΕ +3 εκτος ΕΕ κ στον παγκο, που είναι παντου 7 αλλαγες (εκτός Ιταλίας), 3 γηγενείς  +2ΕΕ +2 ξένους. Βγαζει πολυ ωραια challenge έτσι,  μπορεί ας πούμε να σου βγαλει στην ακαδημία αναγεννησεις Neymar κ έτσι κ να μην μπορείς να τους πάρεις λογω των προσωπικών περιορισμών. 

Ή ας πουμε αν δεησω κάποτε να παω Βραζιλία που θελω, ειδικά φετος που η αγαπημένη  Sp. Recife παιζει Β' εθνική,  λεω να εχω φουλ Βραζιλιάνους με κάποιους καλούς Λατινοαμερικανους, εννοειται χωρις Ευρωπαιους κ Ασιατες/Αφρικανους μεσα. 

Εχω πολλα στο μυαλο μου. Θελω να κάνω κ μια διαδρομή με Beerschot, έχουν ωραιο backstrory φέτος "we will strike back" κ ετσι,  με την υπόθεση που χασαν την ανοδο στα δικαστήρια  ( αν κ την ειχαν κερδίσει επισης λογω δικαστηρίων).

Κ θελω να κανω κ ενα Ταϊλανδέζικο που το εχω καημο απο πέρσι , εκει βέβαια να πω την αλήθεια δε θα επιμείνω αρκετα σε Ταϊλανδούς παικτες, γιατι είναι λιγακι για τ'ανάθεμα. ...

• Love 1
  • Like 1

Geonick, παίζει κι αυτό που λες, με το all out defence και την αργοπορημένη αντεπίθεση. Σίγουρα θα δοκιμάσω σε επόμενο save, frontline+aggressive δηλαδή, για να δω πώς συμπεριφέρεται η ομάδα, αλλά και η Cpu. Να μπορώ να κάνω και σύγκριση, γιατί μόνο all out defence χρησιμοποιώ, κλασικά. 

Slamsoze, επειδή έχω να το ψάξω μέρες, πού να πάω να κατεβάσω Other Europeans (ας είναι και σκόρπιες, απλά να μην υπάρχουν fake στη συγκεκριμένη λίγκα) και τις λατινικές, για να μην έχω ούτε εκεί fake; Σε πρώτη ευκαιρία θα ξανακοιτάξω στο pesgaming βεβαια και στο pes patch. 

Χαρά στο κουράγιο σου, αν παίξεις ταϋλανδέζικο! Πάντως, θα είναι εμπειρία 😎. Με το team spirit οι developers λογικά παίζουν πολύ με τις τοποθετήσεις των παικτών μας, με αυξομείωση error στις πάσες, αλλά και ίσως και κάποια συγκεκριμένα ατομικά στατιστικά, οπότε λογικό. Τώρα, σχετικά με το πώς παίζουμε, συχνά κι εγώ προσπαθώ να έχω καλή κατοχή πίσω και στην κατάλληλη ευκαιρία να μεταφέρω μπάλα προς τα χαφ, πάλι με κατοχή. Με πιάνει και πείσμα, δηλ. να κατεβάσω μπάλα ωραία, κι ας πιέζουν του θανατά οι άλλοι (κι η πλάκα είναι ότι δεν είμαι καθόλου possession freak στα ποδοσφαιρικά μου γούστα, ούτε είμαι φαν του total futbol, Μπαρτσελόνα, Άγιαξ κλπ, ούτε όμως και αμυντική φάση Μουρίνιο. Θέλω κάτι ισορροπημένο). Αν δω ότι έχω διαδρόμους για αντεπίθεση, το πάω έτσι. Με βοηθάει πολύ και φέτος το wing rotation, για στήριξη από τα πλάγια. Βραζιλία θα ήθελα κι εγώ να κάνω ένα save. Πώς και συμπάθεια σε Sport Recife; Εμένα από μικρές μου έχει "κολλήσει" η Bragantino, από παλιά, που οι δημοσιογράφοι, αναφερόμενοι στον ανερχόμενο τότε Vanderley Luxemburgo, έλεγαν το κλασικό "ο Luxemburgo, που οδήγησε την άσημη Bragantino στην μεγάλη κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της" 😀.

Γενικά, το ML προσφέρεται για πολλούς πειραματισμούς, με ομάδες, συστήματα, πρωταθλήματα.

Edited by toninio
  • Like 2

8 hours ago, toninio said:

....

1) Slamsoze, επειδή έχω να το ψάξω μέρες, πού να πάω να κατεβάσω Other Europeans (ας είναι και σκόρπιες, απλά να μην υπάρχουν fake στη συγκεκριμένη λίγκα) και τις λατινικές, για να μην έχω ούτε εκεί fake; Σε πρώτη ευκαιρία θα ξανακοιτάξω στο pesgaming βεβαια και στο pes patch.

....

2)Πώς και συμπάθεια σε Sport Recife; Εμένα από μικρές μου έχει "κολλήσει" η Bragantino, από παλιά, που οι δημοσιογράφοι, αναφερόμενοι στον ανερχόμενο τότε Vanderley Luxemburgo, έλεγαν το κλασικό "ο Luxemburgo, που οδήγησε την άσημη Bragantino στην μεγάλη κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της" 😀.

3)Γενικά, το ML προσφέρεται για πολλούς πειραματισμούς, με ομάδες, συστήματα, πρωταθλήματα.

1) Στο πρώτο που ρώτησες έβαλα το OF του ΕΜΕRSON PEREIRA από το youtube. AN ΠΑΣ ΕΔΩ, στο description του βίντεο, έκδοση 1.5. Τα έχει όλα, fake EUROPEAN, fake LATIN AMERICA, να διαλέξεις κιόλας, Λιμπερταδόρες + Μεξικό ή κάτι ακόμα που δε θυμάμαι, Πρωτάθλημα  Περού νομίζω (Liga Movistar) + εμφανίσεις για όλες τις εθνικές. Είναι λίγο μπερδεψιάρικο το USB γιατί είναι στα Πορτογαλικά, εγώ λίγο το ένστικτό , λίγο εξάσκησα τα Πορτογαλικά μου, τα κατάφερα!!:p :p :p

Έχει και για την ΑΣΙΑ όλο το Αραβικό πρωτάθλημα νομίζω, απλά εμένα δε με καλύπτει, θέλω να κάνω μία μίξη από Ασία-Ωκεανία. Σε γενικές γραμμές τα έχει όλα πάντως! Μπορεί να σε καλύψει στο 100%, με μία πρόχειρη ματιά.

Επίσης αυτή τη βδομάδα, αν θες να περιμένεις 2-3 μέρες ακόμα, βγάζει το OF του ο NicoUltras, που είναι πάνω κάτω ένα mix από τα καλύτερα OF + τις όποιες διορθώσεις κάνει, είναι καλός γενικά. Το λινκ του ΕΔΩ:

2) Για τη RECIFE, τώρα μου κόλλησε για "άσχετο" λόγο, από τα παικτάκια που παίρνω κατά καιρούς, από εποχή PES 2015 ακόμα. Δεν ξέρω αν είναι μεροληπτικός ο PES data editor που τους φτιάχνει , αλλά έχουν βγάλει πολύ ωραία ταλεντάκια τα τελευταία χρόνια, στο PES πάντα. Γράψω κάθε χρόνο σχεδόν για τον NETO MOURA, φέτος βολοδέρνει δανεικός στη VILA NOVA β' Βραζιλίας, ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ και τα στατιστικά του είναι ίδια από το 2015. Είναι άτυχος μόνο γιατί είναι 23 χρονών πλέον και δεν έχει περιθώρια να κάνει έκρηξη ανάπτυξης. Το 2016 που τον είχα 19 χρονών,μετά από 5 σεζόν μου έπαιζε Εθνική Βραζιλίας! Επίσης πέρσι είχε τον NONOCA που ήταν πολύ καλός, φέτος δεν υπάρχει λόγω άκυρου δανεισμού και ΚΟΝΑΜΙ, και έναν Juninho , ο  οποίος παίζει και φέτος στη Recife.

Επίσης μου αρέσει η φανέλα και το σήμα της. Και μου ταιριάζει φουλ, μιας και παίζει Β' Βραζιλίας. Επίσης γουστάρω Chapecoence λόγω χρωμάτων και κυρίως λόγω της πρόσφατης αεροπορικής τραγωδίας. Σε μία από τις δύο θα ήθελα να πάω οπωσδήποτε.

3) Το πρωτάθλημα Ταϊλάνδης αν και ήταν unplayable πέρσι και δεν το είδαν πολλοί, έχει ρίξει πολύ δουλειά η ΚΟΝΑΜΙ, τουλάχιστον στην περσινή έκδοση, κάθε ομάδα είχε 3 με 4 εμφανίσεις και όλες καλοσχεδιασμένες, καμία σχέση  ας πούμε με το πρωτάθλημα Δανίας που οι ομάδες είναι λες και τις έφτιαξε παιδάκι 8 χρονών στο PESMASTER. To είχα τσεκάρει στο MyCLUB, στην ομάδα που ψευτοέπαιζα που και που, της έβαζα κάθε βδομάδα και από μία εμφάνιση Ταϊλανδικής ομάδας, οπότε τις είδα σχεδόν όλες.

Edited by slamsoze
  • Like 1
  • Thanks 1

Και να προσθέσω ότι έχει κ λίγο πλάκα , (όσο πλάκα μπορεί να έχει βέβαια με όρους πραγματικότητας , αλλά για βίντεο game όπως κ να το κάνουμε, έχει πλάκα) το γεγονός ότι η Λίγκα είναι πρόσφατη κ είναι ένα «μόρφωμα» καθεστωτικής προπαγάνδας κ σύγχρονου μάρκετινγκ. Ξέρετε να βγάλουνε λεφτά αλλά και να φτιάξουμε το όπιο του λαού. Αν κ λιγοστεψανε από πέρσι, οί μισές ομάδες είναι τύπου NBA franchise με κάτι λαγούς κ κάτι κουνέλια για σήματα και οι υπόλοιπες είναι στρατός-σώματα-ασφαλείας-κρατικές υπηρεσίες. Κάτι ομάδες Αεροπορίας ,Ναυτικού, Λιμενικού , πυροσβεστικής κ τετοια. Αγαπημένη η Airfirce με το γεράκι και η Police Tero, η ομώνυμη ομάδα της αστυνομίας!!! 😛 

Τις έβαλε το κράτος για filler για να δημιουργήσει εργαλεία προπαγάνδας προφανώς. Βέβαια από ότι βλέπω πέσανε όλες φέτος, άρα το καπιταλιστικό μάρκετινγκ επέζησε έναντι του κρατικού ολοκληρωτισμού.Είχε μια άλφα γραφικότητα η όλη φάση. :) 

Να ξέρετε ιστορικά έχει παίξει αυτού του τύπου η προπαγάνδα, επί Φράνκο στην Ισπανία και στην Πορτογαλία του Σαλαζάρ και στην Αργεντινη του 1978,το λεγόμενο Μουντιάλ της Ντροπής (το είδα πρόσφατα σε ωραίο ντοκιμαντέρ αυτό), που δεν πήγε ο Κρόιφ, να χρησιμοποιούν απολυταρχικά καθεστώτα το ποδόσφαιρο ως άρμα.

Να εξηγήσω μόνο που έχει πλάκα, γιατί μπορεί να ακούγετε άσχημο. Να χρησιμοποιεί στην Αργεντινή ένα καθεστώς το ποσοσφαιρο, που είναι κάτι παραπάνω από θρησκεία , να το καταλάβω.Αλλα στην Ταϊλανδή τώρα , που τα δημοφιλή σπορ θα είναι κάτι ανάμεσα σε αποικιοκρατικού τύπου ψευτο-ελιτισμό, με snooker, κρίκετ, ιππασίες ή ό,τι άλλο παίζανε οι ευγενείς εκεί, είναι λίγο αστείο να πας να κανείς προπαγάνδα με ποδόσφαιρο. Λίγο τραβηγμένο από τα μαλλιά βασικά.

Για αυτό κ εγώ θέλω να πάω εκεί MasterLeague-ικά βέβαια, για να τους μάθω λίγη μπαλίτσα!!! 😛 

Edited by slamsoze
  • Haha 2

Xαχα, εντάξει, μόνο από τις περιγραφές σου, έχω πεθάνει στο γέλιο. Τέτοια φάση η Ταϋλάνδη;  Την πάτησαν λοιπόν οι κρατικές ομάδες, μάλλον αναπόφευκτο θα ήταν με τους σημερινούς όρους οικονομίας. Πάντως, λόγω χαμηλής ποιότητας παικτών (άρα στατιστικών), παίζει να έχει και γαμw τα gameplay, με λιγότερο script (λέμε τώρα), περισσότερα λάθη κλπ. Πάντως, δύσκολα θα πιάσει το...πείραμα στη συγκεκριμένη χώρα, που όπως λες σωστά, δεν έχει καμία ποδοσφαιρική παράδοση. 

Το Όπιο του λαού, ακριβώς. Έχουν πολλά καθεστώτα προσπαθήσει (και ίσως πετύχει ως ένα βαθμό) να στρέψουν την προσοχή του κόσμου εκεί, ξέροντας τη δύναμη του ποδοσφαίρου και το πώς μία "εθνική" επιτυχία (σιγά τα αυγά) στο ποδόσφαιρο μπορεί να τους βοηθήσει. Έχει γίνει κι εδώ στην Ελλάδα κάτι τέτοιο, αλλά δεν θέλω να παρεξηγηθώ (σίγουρα καταλαβαίνετε τί λέω, και σίγουρα δεν μπορεί να μειωθεί η μεγάλη ποιότητα εκείνης της ομάδας, που φυσικά δεν φταίει για το παρασκηνιακό μέρος της υπόθεσης). Εξάλλου, αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο στο μοναδικό αυτό "μέταλλο" που διαθέτει η ομάδα αυτή στην Ευρώπη, κάτι που μόνο καλό είναι για το ποδόσφαιρό μας γενικά. Όσο για το Μουντιάλ της Αργεντινής, έγιναν πράγματα για να γελάνε κι οι κότες. Εντάξει, πέτυχαν αυτό που ήθελαν. Κι όσο κι αν φαίνεται αστείο ή περίεργο, εμένα, ως φίλου της Βραζιλίας, δεν με πείραξε η αποτυχία του '14 (απλά αυτό το 1-7 δεν καταπίνεται. Το παράκαναν! 😀 ) , γιατί είναι η μόνη εθνική που τα έχει κερδίσει όλα εκτός, και τις δύο φορές που τα διοργάνωσε, απλά απέτυχε. Ψευτο-ρομαντικός γίνομαι τώρα, κι οι Βραζιλιάνοι είναι μεγάλα λαμόγια κι αυτοί, αλλά στα Μουντιάλ ως τώρα αυτό έχει συμβεί. 

H Σαπεκοένσε κέρδισε τη συμπάθεια όλων μας, με το δυστύχημα. Η Recife έχει φανελάρα, α λα Φλαμένγκο βλέπω. Να χουμε υπόψη και τα παικτάκια που αναφέρεις. Είναι καλοί για τις ομάδες που παίρνω κι εγώ, για την αρχή τουλάχιστον. Με έφτιαξες και με τα patches. Ο NicoUltras έχει πολύ καλή προϊστορία, με ολοκληρωμένα patches και πολλή δουλειά γενικά. Θα πάω για τον Emerson Perreira (σίγουρα θα ξέρει και μπαλάρα αυτός, από το όνομα και μόνο :hehe: ), που νομίζω θα με καλύψει. 

• Love 2

3 hours ago, toninio said:

Xαχα, εντάξει, μόνο από τις περιγραφές σου, έχω πεθάνει στο γέλιο.......

Ρίχνοντας κλεφτή μάτια , στη Β Ταϊλανδής πλέον βλέπω:

https://uk.soccerway.com/national/thailand/thai-division-1/2019/regular-season/r50161/tables/

Airforce Central= Πολεμική Αεροπορία 

Police Terο= Αστυνομία 

Navy= Πολεμικό Ναυτικο

Army United= Στρατός 

Customs United= Η ομάδα των Τελωνειακών!!!

Βάλε κ αυτές που έχουν Ταυλανδεζικα ονόματα κ δεν ξέρουμε τι σημαίνουν..

Δυστυχώς βέβαια είναι όλες στη Β Εθνική κ δεν τις έχει στο PES, αλλά αντιλαμβάνεστε πάνω κάτω τι γίνεται.

Edited by slamsoze
  • Haha 1