Jump to content
broxopios

eFootball PES 2020 - Master League [Official Topic]

Recommended Posts

Ξεκίνησα και εγώ πριν λίγο ML μετά το option file για Πρέμιερ, με Πάοκ στην θέση της Άστον Βίλα. Μπροστάρης ο Μαραντόνα κοστουμάτος! Σούπερ σταρ δυσκολία.

Πρώτο ματς προκριματικός Τσου Λου με την Μίντιλαντ στην Τούμπα (Stadio Orione). Όπου έχασα δύο μηδέν και τώρα τρέχα γύρευε για την ρεβάνς. Ο Μπίσεσβαρ κλασσικά "κόκκινος" απ'το '65 και τον έκανα αλλαγή. Πρώτο ματς τώρα στο πρωτάθλημα με την Λίβερπουλ!

Edited by AlexZikas
  • Like 4

Τελικά έχασα απ'την Λίβερπουλ 0-3 .. και λίγα ήταν. Νομίζω στα επίσημα στο σούπερ σταρ είναι ακόμα πιο παλούκι από τα επίδειξης, σας φαίνεται και εσάς το ίδιο?

• Like 4

εγω παντα στην 1η σεζον παιζω προφεσσιοναλ και απο την 2η και μετα κορυφαιος εκτος αν ξεκινησω με 1ης κλασεως ομαδα οποτε ξεκιναω κατευθειαν κορυφαιος. σουπερ σταρ δεν εχω ακουμπήσει ποτε σε μαστερ λιγκ

• Like 3

Ναι, τα exhibition matches δεν δείχνουν την πραγματική δυσκολία του παιχνιδιού. Σε Cup, Leage και ειδικά στο Master League, που έχουμε και τη χημεία, το πράγμα ζορίζει. Ελπίζω φέτος να υπάρχει μία ισορροπία, είτε στο SS είτε στο Top Player, γιατί θυμάμαι στο Προ18 το ένα το παράκανε με το script και το άλλο γινόταν κάπως εύκολο στην πορεία. Στο περυσινό, το 19, το Top Player το βρήκα μία χαρά, ενώ ίσως και το SS να παλευόταν. Θα δούμε φέτος τί παίζει με τις δυσκολίες. Πάντως, όσο μας τρολάρει η ΑΙ στην αρχή που δεν έχουμε παίκτες και χημεία, τόσο μας "πάει" μετά (ντάξει, όχι το ίδιο, αλλά μας αντιμετωπίζει σαν δυνατή ομάδα και δεν μας αδικεί) που ενισχυόμαστε. 

Δεν είναι άσχημη ιδέα και αυτό που λέει ο Geonick1997, να παίζουμε με την δυσκολία, ανάλογα με το πώς πάει το save μας. 

• Like 3

Παιδιά καλησπέρα,

Τελείωσα την πρώτη χρονιά master league τερματίζοντας 5ος με την Betis στο ps4 στο superstar και αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα, δεν μπορώ να πάρω κανέναν παίκτη καθώς όλοι μου λένε πως δεν μπορώ να τους πείσω για τον ρόλο τους στην ομάδα μου.

Όταν λέμε κανένας...κανένας, σε οποιαδήποτε θέση και οποιαδήποτε κόστους.

Παίζω με ευκολία στις διαπραγματεύσεις και όχι δεν έχω μεγάλο αριθμό παικτών ώστε να δικαιολογείται κάτι τέτοιο...

Αντιμετωπίζει κανείς κάτι ανάλογο;

Πάω να τρελαθώ!!!!

Edited by karafl0k0rax

Σχετικά με τις δυσκολίες όσον αφορά τo ΜL θεωρώ ότι είναι αν ας πούμε είμαι του TP επιπέδου ,τότε παίζοντας TP στο ML είναι σαν να παίζεις SS (& ακόμα πιο πάνω σε συγκεκριμένα ματς - που δεν είναι & λίγα).Ειδικά την 1η σεζόν στην οποία είναι χάλια & η όλη λειτουργία της ομάδας μας λόγω χαμηλού TS.Οπότε θέλει υπομονή & να είμαστε συνειδητοποιημένοι ότι καλά αποτελέσματα & θαύματα με χαμηλό TS δεν γίνονται ειδικά εάν κάποιος ξεκινήσει με ομάδα πολύ χαμηλής δυναμικότητας ή PES Roster δηλαδή 2 αστέρια

Εγώ ξεκίνησα με OSFP κανονικό Roster στην 2η Ισπανίας σε SS,13min match,FUMA,με τις διαπραγματεύσεις μεταγραφών στο Hard & normal Balance,οπότε χαμηλό TS αλλά πιο ποιοτικούς παίκτες από το M.O της κατηγορίας ,με στόχο να ευχαριστηθώ μια σεζόν ελπίζοντας στην άνοδο & την συμμετοχή στην 1η κατηγορία με ένα πιο ΟΚ TS & βλέπουμε

• Like 3

11 hours ago, karafl0k0rax said:

Παιδιά καλησπέρα,

Τελείωσα την πρώτη χρονιά master league τερματίζοντας 5ος με την Betis στο ps4 στο superstar και αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα, δεν μπορώ να πάρω κανέναν παίκτη καθώς όλοι μου λένε πως δεν μπορώ να τους πείσω για τον ρόλο τους στην ομάδα μου.

Όταν λέμε κανένας...κανένας, σε οποιαδήποτε θέση και οποιαδήποτε κόστους.

Παίζω με ευκολία στις διαπραγματεύσεις και όχι δεν έχω μεγάλο αριθμό παικτών ώστε να δικαιολογείται κάτι τέτοιο...

Αντιμετωπίζει κανείς κάτι ανάλογο;

Πάω να τρελαθώ!!!!

Οι μεταγραφές είναι με τα φεγγάρια τους. Αν τους βάζεις ψηλή ρήτρα πρέπει να τους δώσεις πολύ ψηλό μισθό. Γενικά είναι ψιλομπερδεμα η όλη φάση. Προσωπικό μου τιπ, βάζε τη ρήτρα στην πρώτη μπάρα.

• Like 2

εγω με top player 10λεπτα χημεια στο 70 και λα κορουνια στην 2η μου σεζον μετα απο ανοδο στην primera division η διοικηση μου λεει να πιασω απο 10 θεση και πανω στο πρωταθλημα.

ξεκινησα 1ο αγωνα με μαγιορκα το οποιο ηρθε 0-0 μετα απο την ειμπαρ εφαγα ξεγυρισμενη 3αρα μετα με ρεαλ προς εκπληξη μου ηρθε 1-1 απο λαθος του δικου μας σωκρατη οπου τον αγορασε η ρεαλ απο αρσεναλ.

αντι να διωξει εδωσε πασα στο 10αρι και με ωραιο πλασεδακι εκτελεσε τον αρεολα.(και μετα λετε οτι ΑΙ δεν ειναι ρεαλιστικη. το ιδιο λαθος που εκανε προσφατα σε αγωνα ο σωκρατης το εκανε και στο προ 😂😂😂😂) ραγιο βαγιεκανο νικησα 1-0 και τωρα ειμαι 16η θεση με 5 βαθμους

η πρωτη σεζον την οποια επαιζα στο professional αλλα η χημεια της ομαδας χτυπαγε με το ζορι ενα 55-60 πηρα το πρωταθλημα με διαφορα 3 ποντων απο την 2η γιρονα 

Edited by geonick1997
  • Like 4

Aυτό που λέει ο Geonick1997, που κάποια ματς που λογικά θα ήταν πιο δύσκολα, τελικά είναι πιο εύκολα, συμβαίνει συχνά στο ML (αλλά και στο Career του Φίφα νομίζω). Πχ παίζω με Τζένοα, η οποία μου την κάνει στην έδρα μου 0-2. Μετά με περιμένει Νάπολι, όπου λέω "πάμε για να χάσουμε hands down" και τελικά μία μέτρια Νάπολι και σκορ 1-1. Εντάξει, δεν είναι και τόσο πρόβλημα αυτό, γιατί και στην κανονική μπάλα γίνονται αυτά. 

Slamsoze, ανέβασε το βιντεάκι με το γκολ, όταν μπορέσεις, να το δούμε. Κι αυτό που λες με την αλλαγή απόφασης και τα animations, συμβαίνει συχνά και είναι κάπως εκνευριστικό, αλλά ας το δεχθούμε, μιας και συμβαίνει και στην αληθινή μπάλα, όπου συνήθως δεν υπάρχει το περιθώριο να αλλάζουμε απόφαση στο τί θα κάνουμε. 

Σκέφτομαι κι εγώ σε μελλοντικό ML να φτιάξω μία λιγκα (τις Other European προφανώς) με διάφορες ευρωπαϊκές (κυρίως τις καλές, αλλά όχι μόνο). 

Έχω παίξει πολύ λίγο ως τώρα, αλλά γενικά το Top Player είναι οκ, κι ελπίζω να συνεχίσει έτσι, ακόμα κι όταν ανεβάζουμε πολύ την χημεία, ενισχυόμαστε κλπ. 

• Like 4

καλησπερα στην παρεα..μια ερωτηση υπαρχει τροπος στο ML οταν κανουμε μια προταση για μεταγραφη να βαζουμε το ακριβες ποσο?

26 minutes ago, mike0402 said:

καλησπερα στην παρεα..μια ερωτηση υπαρχει τροπος στο ML οταν κανουμε μια προταση για μεταγραφη να βαζουμε το ακριβες ποσο?

Καλησπέρα. Δυστυχώς όχι. Μόνο όσο σου επιτρέπει το slider..

• Like 1

Ποιες είναι οι μεγαλύτερες νίκες σας? 

Μετά από καμιά 20 ματς με τον Πάοκ έχω να λέω για το 4-1 μέσα την Γιουνάιτεντ (ανατροπή μάλιστα και χαμένο πέναλτι) και 0-3 έξω την Ατλέτικο. Δεν ξέρω, σαν να παίζω καλύτερα με τις μεγάλες ομάδες.

• Like 3

Δε θυμάμαι αντιπάλους αλλά εχω σίγουρα μια τεσσάρα κ ενα 3-0 στα οποια ματς,  στην 4αρα το CF μου έβαλε τα δύο και στην 3άρα εκανε χατ-τρικ!

Ο οποίος CF μου είναι ο V. Supriaha, ενας free agent 19χρονος Ουκρανός,  τον ειχα εντοπίσει περσι, επαιζε Dynamo Kiev, φετος παιζει Dnipro για αυτό κ είναι free. Δεν ξερω σν ειναι wonderkid, δεν τον εχω κρατήσει πολλες σεζόν,  αλλά για τις πρώτες του σεζόν στην ηλικία του κ για τα λεφτα που κάνει ειναι άψογος. Του κοτσαρισα κ "real-face" γιατί εχει ενα generic άθλιο κ είναι άψογος. Τσεκσρετε το οποιος θελει πιτσιρικά striker.

https://www.pesmaster.com/v-supriaha/pes-2020/player/126896/

• Like 3

Εγώ 0-2 τη Spal στο κύπελλο 😁 . Στο πρωτάθλημα όλες οι νίκες είναι πολύ δύσκολες, στο ένα γκολ διαφορά. 

Μου τη δίνει λίγο το σύστημά μου, το 3-5-2 (5-3-2) με τις αντεπιθέσεις (το διάλεξα λόγω χημείας καθαρά). Εντάξει, μπορείς να παίξεις και μπάλα κατοχής σχετικά, αλλά είναι πιο δύσκολο αν σε πιέζουν πολύ μπροστά. Με μικρή ομάδα όμως, είναι και λογικό\ρεαλιστικό να παίζουμε αμυντικά. Σε άλλο save θα επιστρέψω στο κλασικό, που μου αρέσει και στο αληθινό ποδόσφαιρο, 4-4-2, με δυνατά άκρα, και possession αντί counter attack. Πρακτικά βέβαια, ίσως να μην υπάρχει και τόση διαφορά στο gameplay, στο πώς παίζουμε δηλαδή. Θα ήθελα να βλέπω να αποτυπώνονται περισσότερο οι διαφορές, ανάλογα το σύστημα και τα advanced tactics. Σε μελλοντικά ποδοσφαιράκια ίσως......

Έχω συμφωνήσει να πουλήσω στην επόμενη μεταγραφική περίοδο έναν δυο μεγάλους (30 και 34), που θα είναι μεν απώλειες, αλλά θα μπουν χρηματάκια για κανένα ταλέντο ή κάποιον εξίσου καλό αλλά πιο νέο. Ερώτηση: εσείς ψάχνετε παίκτες με βάση τα χαρακτηριστικά που ανεβάζουν τη χημεία, πχ leader, star player, bandiera κλπ; Δεν το πολυέκανα ως τώρα στα ML. Θα είναι και ακριβοί τέτοιοι παίκτες βέβαια. Ο Spoony Pizzas είχε ανεβάσει ένα σχετικό βίντεο κάποια στιγμή νομίζω, με κάποια "κόλπα" πως να ανεβάζουμε χημεία. 

Πάντως, μέχρι στιγμής καμία σχέση με τα εκνευριστικά περυσινά της CPU. Ό,τι τρώω είναι οκ, φυσιολογικό και δεν με έχει εκνευρίσει, εκτός απειροελαχίστων εξαιρέσεων, που και πάλι δεν ήταν κάτι εντελώς τραβηγμένο.

• Like 3

3 hours ago, toninio said:

Εγώ 0-2 τη Spal στο κύπελλο 😁 ...Ερώτηση: εσείς ψάχνετε παίκτες με βάση τα χαρακτηριστικά που ανεβάζουν τη χημεία, πχ leader, star player, bandiera κλπ; Δεν το πολυέκανα ως τώρα στα ML. Θα είναι και ακριβοί τέτοιοι παίκτες βέβαια. Ο Spoony Pizzas είχε ανεβάσει ένα σχετικό βίντεο κάποια στιγμή νομίζω, με κάποια "κόλπα" πως να ανεβάζουμε χημεία. ...

Δεν εχω δει τι κανει ο spoony, αυτο που κανω εγώ απο το 2018 που το "ανακάλυψα", παιρνω δανεικους 2-3 παίκτες που ειναι ή Smartplayer ή Playmaker, για να μπορώ να τους κανω rotation. Αυτον π θα εχω βασικό τον βαζω κ αρχηγό κ μου ανεβαζει το TS μεχρι και 20 μοναδες +.

Αυτο που ειπα πανω ειναι το Α κ το Ω το κανω παντα κ παντου.Οι αλλοι ρολοι leader, star, superstar κτλ δε με πολυσυγκινουν, δινουν καποια καλα οικονομικά bonus, αλλα δεν είναι ότι θα τους κυνηγησω μεταγραφικά, συνηθως τους εχω απο πριν στην ομαδα κ τους προκύπτει μετα στην ομαδα.

Ή σε πιο επένδυση στυλ, κ πιο φτηνο τρικ, παίρνεις εναν παίκτη που να είναι Team Player LV.3. Σύντομα δηλαδή θα γινει ενα απο τα δυο smart/player, το πιθανότερο.  Κάποιες φορές μπορεί να εισαι γκαντέμης βεβαια και να σου βγει Maestro. Οχι οτι ειναι ασχημο σαν ρολος, αλλα για πιο μετα. Στην αρχη πιστεύω, για χτίσιμο ομαδας θες εναν smart ή playmaker ως αρχηγο κ γυρω του να μαζέψεις ταλεντακια.

Γνώμη μου βέβαια ετσι. Η διαχείριση της ομάδας ειναι jRPG.  Ο καθένας την κανει οπως γουστάρει. Απλα θεωρω στην αρχη οτι θελω φουσκωμένο TS. Το να παρω ενα παίκτη με ρολο που θα δίνει παραπανω experience points στους άλλους πχ, οταν ειμαι στην αρχή κ οι υπόλοιποι 7/11 ειναι σαπακια που θα φυγουν, το βλέπω λίγο περιττό. Πιο πολυ με καίει να μπορεί η ομαδα να παιζει,χωρις ειναι σαν να παταει μεσα σε βούρκο. 

Για bandiera κ legend δεν εχω καταφέρει ποτε να αγορασω κ επειδή ξεκιναω συνεχως κ με fake ομάδες, δε εχω συναντησει κ πότε,  εκτός απο κανα δυο φορές που είχαπροχωρήσει αρκετα τα save παλιοτερα και ειχα παει σε κανονικες ομαδες τυπου Sasouolo κτλ που ολο κ καποιον παίκτημε ιστορια θα εχουν.

Ευκολοι playmaker/smartplayer που εχω βρει ως τωρα στο φετινο ML: D. Srna (free),GLUSHAKOV,GIULIANO. Αυτοο ειναι τα ευκολακια, τον δανείζεσαι, τον βαζεις αρχηγο και καθάρισες. 

https://pes.neoseeker.com/wiki/Team_Role

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Like 1
  • Thanks 1

εγω προσπαθω να βρισκω παικτες το πολυ μεχρι 25 χρονων και να εχουν υψηλα τα νουμερα στις τακτικες. για παραδειγμα εκει που λεει οτι στην αντεπιθεση ανταποκρινεται με 79

4-0 την βιγιαρεαλ η μεγαλυτερη νικη. την πληρωσε η κακομοιρα αφου ετρωγα το ενα χ μετα το αλλο

Edited by geonick1997
  • Like 3

Ναι, slamsoze, πολύ χρήσιμο αυτό που λες με τους smart ή playmaker (νομίζω και ο Spoony έλεγε στο βίντεο για playmaker). Θα το εφαρμόσω. Το κλασικό φαινόμενο, που έχουμε στην ομάδα έναν που ανεβάζει πολύ χημεία και μόλις λείψει, καληνύχτα, τώρα κάπως θα αντιμετωπίζεται πιστεύω. Εγώ γενικώς δεν το είχα ψάξει με τους ρόλους. Αναζητώ παίκτες μικρούς σε ηλικία, να ταιριάζουν στο σύστημα (αυτό που λέει ο Geonick), πχ possession, long ball κλπ, που βοηθάει και αυτό, αλλά όχι τόσο όσο το άλλο τρικ. 

Πάντως, όλα αυτά δείχνουν και ένα πρόβλημα της λειτουργίας του team spirit, διότι δεν είναι και τόσο ρεαλιστικό να ψάχνουμε για τρικ, για να το ανεβάσουμε, αντί να αναζητάμε καθαρά και μόνο καλούς παίκτες. Βέβαια, το έχουν ενσωματώσει και αυτό, δηλ. με καλούς παίκτες πάντα ανεβαίνει και η χημεία. Τεσπά, έχουν κάνει εκεί πέρα τους μηχανισμούς τους με το team spirit, ας παίξουμε κι εμείς αναλόγως. 

• Like 3

3 hours ago, toninio said:

Ναι, slamsoze, πολύ χρήσιμο αυτό που λες με τους smart ή playmaker (νομίζω και ο Spoony έλεγε στο βίντεο για playmaker). Θα το εφαρμόσω.......

Κοίτα και εγώ κυρίως ταλεντάκια μέχρι 23 χρονών παίρνω, εκτός από δύο τρεις με ρόλο που θα πάρω. Και να πω την αλήθεια έχω και "θεωρία συνωμοσίας εδώ": Για μένα η ομάδα έχει δύο TS. Το "πραγματικό" (χωρίς ρόλους, κόλπα, ΦΠΑ κτλ) και το "καμουφλαρισμένο" ή "masked TS" όπως το λέω εγώ.

Το "πραγματικό" είναι το TS που έχει η ομάδα με βάση τους συνδέσμους και τα affinity στις τακτικές του κάθε παίκτη. Το βλέπεις εύκολα στην οθόνη gameplan.

Το "masked TS" είναι αυτό που έχεις όταν βάλεις ένα παίκτη με ρόλο αρχηγό, ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: έστω ότι έχεις ομάδα με 65 TS και βάζεις μέσα αρχηγό έναν με ρόλο PLAYMAKER. S Σου πάει το TS 80 π.χ. Άμα βάλεις άλλον αρχηγό , το TS θα πάει 68 π.χ., άμα τον βγάλεις τελείως τον PLAYMAKER , θα ξαναπάει 65 το TS.

Αυτή τη διαφορά την ονομάζω masked team TS και από αυτά που έχω δει, με βάση την εμπειρία μου και την  αίσθηση μου, με masked 80 TS η ομάδα παίζει καλύτερα από ότι με πραγματικο TS 62.  AΛΛΑ , όταν η ομάδα θα πάει πραγματικό 80 TS, που masked ας πούμε θα μεταφράζεται σε 95, θα παίζει ακόμα καλύτερα. Δηλαδή παιχνίδι με παιχνίδι βελτιώνεται η ομάδα και το πραγματικό με το masked τείνουν το ένα προς το άλλο όσο ανεβαίνουν, πχ αν φτάσετε πραγματικό TS 95, το masked TS σας θα πηγαίνει 99,  +4 μονάδες διαφορά.

Το βασικό συμπέρασμα για να μην κουράζω, όσους δεν είναι εξοικειωμένοι με αυτά τα RPG-ίστικα στοιχεία. Mία ομάδα με TS 90 λόγω ρόλων-αρχηγών κτλ, το οποίο όταν τους βγάζεις πέφτει σε 80~85 TS, παίζει χειρότερα από μία ομάδα που έχει το ίδιο TS 90, αλλά το έχει καθαρά επειδή παίζουν πολύ καιρό μαζί οι παίκτες και όχι λόγω ρόλων, αρχηγών κτλ., δηλαδή και να αλλάξω αρχηγό ή κάποιον ρολίστα, το TS να αλλάζει το πολύ 2~3 μονάδες.

Δηλαδή να καταλάβετε τώρα, σε μένα που έχω φτάσει Φεβρουάριο. Όταν ξεκίνησα τη σεζόν, είχα 39 TS με τους default. Το έφτασα μέχρι 52. Μετά πήρα ρολίστα και όταν τον έβαλα αρχηγό πήγε 72. Όταν τον έβγαζα από αρχηγό, έπεφτε στο 53~55. Τώρα μετά από ενάμιση μήνα, το masked μου έχει ανέβει στο 83, αλλά το κανονικό TS, όταν βάζω έναν απλό αρχηγό πάει στο 65. Έχει κάνει άλμα δηλαδή το πίσω TS και ανεβαίνει πιο γρήγορα από ότι το "πλασματικό". Παίζoυν καλά οι δικοί μου με το 80+ δηλαδή, αλλά την πραγματική διαφορά τη βλέπω όσο αυξάνεται το "πίσω" TS, το "αληθινό".

Ελπίζω να μην κούρασα και να μη σας μπέρδεψα πολύ. Μετά μπαίνει και ένας τρίτος παράγοντας, το affinity του προπονητή με το σύστημα, το ΟΠΟΙΟ δεν είναι ορατό στο MASTER LEAGUE, υπάρχει μόνο στο MyClub ΚΑΝΟΝΙΚΑ και τερματίζει στο 120%, και ανεβαίνει παιχνίδι με παιχνίδι και αυτό. Αν υπάρχει και αυτό σαν κρυφό slider, τότε μπορούμε να πούμε ότι  μία ομάδα με 99 TS και προπονητή "καινούριο" με 75% affinity, θα παίζει χειρότερα από μία ομάδα με 99 TS και έναν προπονητή με 120% AFFINITY. Ξαναλέω βέβαια, αν υπάρχει και αυτό το στατιστικό στο ML.

Είναι κάπως σαν τους Saiyan στο Dragonball, που όταν γίνουν πρώτη φορά Super Saiyan παίρνουν multiplier στη δύναμη τους x50. Αλλά μετά από καιρό, όταν έχουν κάνει Master τη νέα μορφή, επειδή έχει δυναμώσει  η BASE μορφή τους, όταν γίνουν SUPER SAIYAN και πάει η δύναμη x50, γίνονται πολύ δυνατότεροι, από ότι την πρώτη φορά!

Αυτά τα RPG-ίστικα παιδιά!! :D :D :D

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Like 1
  • Haha 1

Γενικά παιδιά, είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα με το TS και τους έχει ξεφύγει πολύ πλέον. Οπότε ίσως να μη χρειάζεται να δίνουμε κ τόση βάση. Ντάξει όταν είναι χαμηλό και παίζουμε μέσα σε βούρκο, είναι "θέμα", αλλά αφού ανεβαίνει σιγά-σιγά και με υπομονή, νομίζω ότι και καθόλου να μην το λάβουμε υπόψη, δε χάλασε και ο κόσμος.

Γιατί το 2016 που το φτιάξανε το σύστημα με το TS, ήταν σχετικά απλό. Είχε 5 ρόλους και αυτό ήταν. Από το 2017 και μετά που άρχισαν και προσθέτουν συνεχώς νέα πράγματα, impact, personalities, characteristics κτλ , έχει αρχίσει και τους ξεφεύγει πολύ το πράγμα. Αντί για team management καταντάει κυνήγι ρόλων ώρες-ώρες. Πλέον είναι οριακά εντός ελέγχου νομίζω, αλλά αν συνεχίσουν στο παρόν σύστημα και προσθέτουν συνέχεια νέα tricks, στο τέλος θα γίνει μπάχαλο το mode.

Θα μου πεις τώρα , "μας κάνεις τόση ώρα ανάλυση στο πάνω post για το TS και μετά μας λες να μην το πάρουμε και τόσο στα σοβαρά".

Είναι και δεν είναι έτσι. Όπως είχε πει και ο SEABASS παλιότερα, θέλει κάθε παιχνίδι στο PES να "λέει και μία ιστορία". Ε και το ML έτσι έχει γίνει πλέον. Είναι μία ιστορία και σου λέει η ΚΟΝΑΜΙ, θα "ζήσεις" και την 'ιστορία παίζοντας, θες δε θες! :D :D Θα νιώσεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και τον πόνο και την απογοήτευση, και τη χαρά ΙΣΩΣ αν έχεις υπομονή, ανεξάρτητα με τα όποια στατιστικά .

Edited by slamsoze
  • Like 2

@toninio και λοιποί φίλοι ML, το γκολ που σας είπα προχθές.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: Είμαστε στο 93'+, με +3' καθυστερήσεις. BLOOKROWS-Ολυμπιακός 1-2. Διώχνει τη μπάλα ο Ολυμπιακός πίσω από το κέντρο. Απελπισμένος εγώ θεωρώ ότι όλα έχουν τελειώσει. Δίνω πάσα από το LB στο CB μου για να κάνει γιόμα απελπισίας. Την κάνω μάνουαλ όμως με L2+:button_circle:, γιατί δεν την θέλω ψιλοκρεμαστή, την θέλω να βγει "ξυραφένια" και προς την εστία, το CB την βγάζει με το "κακό" αριστερό του πόδι. Το άλλο STOPPER, που έχει βγει μπροστά , λόγω-επίθεσης, παίρνει την κεφαλιά και σπάει τη μπάλα στο CF, στην καρδιά της περιοχής. Το CF ου κάνει άψογο κοντρόλ με το στήθος, αλλά το ΣΤΟΠΕΡ της CPU μου κάνει τάκλιν από ράγκμπι. Ο διαιτητής κλείνει τα μάτια στο πέναλτι (κλασσική AI), η μπάλα γκελάρει και πάει στον αριστεροπόδαρο δεξί εξτρέμ μου, ο οποίος επίσης με το "κακό πόδι", αν και υπό μεγάλη πίεση, ζυγίζει ψύχραιμα την κατάσταση και πλασάρει στο τέρμα, γράφοντας το 2-2!! Ωραίες μάχες, ωραίας ισοφάριση, ωραία πλάνα μετά (παραδόξως) από την ατμόσφαιρα στις κερκίδες.

• Like 4

Slamsoze, σκέψου να έδινε πέναλτυ (παρά το ότι μπήκε γκολ) και να το έχανες....😅. Ευτυχώς δεν τα κάνει αυτά η διαιτησία στο παιχνίδι. Φοβερή φάση πάντως. Σε τέτοιες φάσεις και στιγμές είναι που λες "αξίζει τον κόπο το ML, όσες ατέλειες κι αν έχει". Εμένα μου άρεσε πάντα στο Προ που δίνει αρκετές τέτοιες "ηρωικές" φάσεις, με φουλ physicality. Και το σημαντικό είναι ότι σε αντάμοιψε στην απέλπιδα προσπάθεια που έκανες. Προσωπικά, με τέτοιες φάσεις, το παιχνίδι κερδίζει αρκετά την εμπιστοσύνη μου, γιατί μου δείχνει ότι μπορώ να ρισκάρω και να ανταμειφθώ, δηλ. είναι ανοικτό σε όλα. 

Σε πρόσφατο ματς, για να συνεχίσω κι εγώ σε παρόμοιο ύφος, είμαι στο 0-0 με Φιορεντίνα, πολύ ωραίο ματς, και στο 90φέυγα έχω ευκαιρία για αντεπίθεση. Βγάζω προωθημένη στα πλάγια, για τον εξτρέμ, αλλά ο αμυντικός ψιλοφτάνει καλύτερα στην μπάλα. Επειδή όμως ο δικός μου ήταν γρήγορος (τον είχα βάλει αλλαγή στο τέλος) έγινε απίθανη διεκδίκηση σώμα με σώμα, επάνω στην γραμμή του άουτ σχεδόν. Εδώ δίνουμε ξανά συγχαρητηρια στα physics, γιατι για μερικά δευτερόλεπτα παραγματικά αισθανόσουν 100% την κόντρα των σωμάτων. Κι αφού ο κώδικας συνυπολόγισε όλες τις παραμέτρους, έδωσε την κόντρα στον παίκτη μου, με τον οποίο πλησιάζοντας πια την μικρή περιοχή, βγάζω παράλληλη πάσα και το κάρφωσε από κοντά ο CF μου (ήταν και στα κόκκινα η Φιορεντίνα, κι είχαν βγει μπροστά οι περισσότεροι). 

Ακόμη, πήρα πρώτο πέναλτυ υπέρ μου, εναντίον της Σπαλ (τυχαίο; Μπα), που μου έδωσε και τη νίκη. Γενικά πάντως, εξακολουθεί και πάει καλά το Top Player, δηλ. βλέπω πολύ δύσκολες νίκες, ήττες λογικές, και αρκετά ωραία και ισορροπημένα ματς. Ο Κριστιάνο, είναι απλά φουλ OP στο παιχνίδι (και λογικό). 

Περί Team Spirit λοιπόν, μιας και τα ανέλυσες πολύ καλά (και καθόλου κουραστικά. Ίσα ίσα!). Ναι, πράγματι το TS ανεβαίνει πολύ με παίκτες ρολίστες, οπότε έχουμε το "masked". Θα ήταν ενδιαφέρον να γνωρίζαμε με facts πότε αποδίδει καλύτερα μία ομάδα: με πραγματικό 80 ας πούμε, που είναι γνήσιο 80, καθαρά λόγω συνδέσμων (παίκτες που ταιριάζουν στο σύστημα) και χωρίς ρολίστες μέσα, ή με masked 80, δηλ. πραγματικό ξέρω γω 70 και με τον ρολίστα 80. Πολύ πιθανόν να ισχύει αυτό που λες, ότι το πραγματικό είναι καλύτερο (και είναι και ρεαλιστικό έτσι). Σε κάθε περίπτωση, το TS ουσιαστικά στέλνει σε καλύτερες τοποθετήσεις τους παίκτες μας, σε άμυνα και επίθεση, ώστε να παίζουμε καλύτερα σαν ομάδα. Μπορεί επίσης και να ανεβάζει κάποια στατιστικά σε ορισμένες φάσεις ή κάποιοι μαγνήτες να λειτουργούν υπέρ μας. Τώρα, εάν όλες αυτές οι αβάντες είναι περισσότερες με πραγματικό TS ή όχι, σε σχέση με το masked, δεν είμαι ακόμα σε θέση να έχω κάποιο συμπέρασμα, γιατί δεν έχω παίξει ακόμα πολύ. Είναι πάντως ωραίο θέμα προς ανάλυση και πειραματισμούς, γιατί βλέπουμε και τους μηχανισμούς του gameplay σε μεγαλύτερο βάθος. Ίσως θα ήταν καλό να μας έδινε η Κόναμι έναν εκτενή οδηγό με λεπτομέρειες επάνω σε όλα αυτά.  

Edited by toninio
  • Like 4