Jump to content
broxopios

eFootball PES 2020 - MyClub [Official Topic] V.1

Recommended Posts

Τα είπες όλα τζονσον, απόλυτα ακριβής!

• Like 1
  • Thanks 1

Εγω δεν θα πω πολλά.Στο βίντεο που ανέβασε ο Bakogoal πηγαίνετε να δείτε τι κάνει ο κάθε παίκτης ξεχωριστά στη φάση του βίντεο στο 5:07. Ο bot αρπάζει το δεξί μπακ και το κατευθύνει στο κέντρο της άμυνας και ο cloudsotos αντί να δώσει τη μπάλα στα πλάγια στον παίκτη που κάνει overlap για μία σέντρα(όπως θα έκανε ο κάθε φίλος του ποδοσφαίρου που θέλει να παίξει μπάλα ) με προυποθέσεις για γκολ αποφασίζει χωρίς σκέψη να προσπαθήσει να κάνει το 1-2 με παίκτη που γύρω του βρίσκονταν 3-4 παίκτες του αντιπάλου.

Τα συμπεράσματα δικά σας.Θα μπορούσα να αναλύσω και αλλο πως σκέφτονται τέτοιοι παίκτες οπως ο cloudsotos και ο bot.Με τον cloudsoto μάλιστα έχει τύχει στο παρελθον να παίξουμε αρκετές φορές μαζί στο pes2013(με τα 1000 glitches) και γνωρίζω ακριβώς τον τρόπο που προσπαθούν να παίξουν όλοι οι παίκτες που κάνουν πρωταθλητισμό στο προ(έχει τυχει να βρεθω σε pes league τουρνουα και να τους δω να παιζουν απο κοντα).Όλοι μα όλοι χωρις εξαιρεση(εννοειται και ο bot) προσπαθουν να κερδισουν χρησιμοποιοντας τις αδυναμιες του παιχνιδιου.Καθε εκδοση του προ αλλωστε εχει και διαφορετικες,Ειναι κουτο να νομιζει καποιος οτι καθαρα ποδοσφαιρικα μπορει να τους κερδισει.

Επισης για εμενα δεν υπαρχει σκριπτ οπως εχω πει στο παρελθον.Υπαρχουν χτυπητες αδυναμιες του παιχνιδιου(bugs) τις οποιες ο καθενας μας τις εκμεταλλευεται στο βαθμο που μπορει και θελει.Ποδοσφαιρο θελουμε να παιξουμε κυριοι μη το ξεχνατε ποτέ αυτο.

Υ.Γ:Για να μην παρεξηγηθώ επειδή σίγουρα θα βρεθούν κάποιοι  κακοπροαιρετοι που θα προσπαθησουν να παραποιήσουν αυτα που εγραψα για να δημιουργηθει τζερτζελο , τονιζω οτι ο cloudsotos είναι πολυ καλο παιδι και εξαιρετικος παικτης μιας και οπως ειπα τον γνωριζω.(Οποιος προσπαθησει να το κανει θα με βρει μπροστα του ξεκαθαριζω τη θεση μου)

• Love 1
  • Like 1

Εγώ ξέρω πως οταν με πετύχει κάνας σαν τον cloud Soto,θα παίξω όσο καλύτερα μπορώ,λογικά θα χάσω 5-1 ξέρω γω...

Ο BOT τον καταπιε και τον κάνει συχνά,με όλους τους champion.

Βέβαια εδώ τον βγάλαμε "έχειβρειτροποναεχεισκριπτυπερτουκαιδενεχεικαθολουdelay" ή "ελαμωρεδενκαμειτριπλες".

Νίκο αν μιλάς με τον cloud,ρώτα τον για τον Bot,είχε όντως λαγκ κτλ όταν παίξανε; 

Οι περισσότεροι παίζουν για να κερδίσουν και το παιχνίδι δίνει την δυνατότητα όταν οι ομάδες είναι με υψηλά overall (από φέτος πλέον και στο efootball.Open λόγω 85-87 overall αντί 80-81 overall, όχι στον myClub βαθμό αλλά σίγουρα περισσότερο σε σχέση με πέρσι) να ευνοεί το εύκολο one-touch λόγω κακού awareness (απλά με το script γίνεται κυριολεκτικά ανύπαρκτο). Εννοείται πως όταν γνωρίζεις ότι ο αντίπαλος θέλει 3 χρόνια να επιλέξει σωστό παίκτη για να καταφέρει να μαρκάρει σωστά στο χώρο, θα επιλέξεις να δώσεις όπου γουστάρεις και όχι εκεί που ποδοσφαιρικά είναι το πιο σωστό. Όλοι έτσι παίζουμε, ή σχεδόν όλοι. Αυτοί που παίζουν για να κερδίσουν κάνουν αυτό το πράμα σε possession game αλλιώς χτυπάνε με 2 πάσες στη κόντρα. Αυτά τα 2 styles περιγράφουν τα PES των τελευταίων χρόνων.

Βάλε regular teams και παίξε με Ελλάδα και θα δεις ότι αν παίξεις σαν το myClub θα χάσεις από τα αποδυτήρια.

Flash news, οι περισσότεροι champion είναι καλοί παίκτες, σε καμία περίπτωση top παίκτες (μιλάω για τους περισσότερους πάντα, τη μάζα αυτών).
Στο disconnect και στο blocking είναι σίγουρα champions.

Κρίμα που λόγω steam δε μπορώ να κάνω add τους top100-200 στο ranking όπως έκανα και πέρσι στο xbox...
Βέβαια έκανα τόσα πολλά adds για να καταφέρω να παίξω με 5-10 άτομα (και μάλλον πολλά λέω).
Οι μισοί δεν απαντούσαν και οι άλλοι μισοί παίζανε αποκλειστικά ranked. Και με αυτούς που έπαιζα η φάση ήταν "είσαι καλός" και αντί να κάνουν rematch, στα @@ τους αν έχαναν, απλά το γυρνούσαν πάλι σε myClub για συνέχεια στο rating farming. Δε λέω, στο τέλος βρήκα champions παρέα από reddit και σχεδόν champions από Ελλάδα για μόνιμα φιλικά. Ελπίζω του χρόνου στο PS5 να παίζουμε πιο συχνά φιλικά εδώ μέσα και λιγότερο myClub.

Στη τελική, αν θες να γίνεις καλύτερος παίκτης στο παιχνίδι αυτό, δε θα γίνεις μέσα από το myClub που 9/10 φορές παίζεις με κατώτερης δυναμικότητας παίκτη και αντί να σε δυσκολέψει το human creativity από το οποίο μπορείς να μάθεις, σε δυσκολεύει το AI του παιχνιδιού που απλώς σε χαντακώνει.

Γίνεσαι καλός στο myClub επειδή 9/10 παιχνίδια οι παίκτες σου δε θα στρίβουν και απλά συνηθίζεις σε αυτό. Δε θα ανέβεις πραγματικά επίπεδο στο παιχνίδι όμως. Χτυπάς ταβάνι και δεν έχεις να παίξεις μόνιμα με παίκτες που σε κοντράρουν για να μάθεις. Δεν υπάρχει φίλτρο μόνο champions για να πεις ότι θα δυσκολευτείς επειδή θα έχεις να κάνεις με τουλάχιστον καλούς παίκτες. Να δου δώσει ένα κίνητρο να πάρεις αυτό το mode λίγο στα σοβαρά.
Την εποχή που δεν υπήρχαν microtransaction και scripting αρνούμουν να παίξω με παίκτες που δε θεωρούσα αξιόλογους. Επέλεγα εγώ τους αντιπάλους μου. Και στο evo-league μια ζωή έπαιζα μόνο με top παίκτες. Στα @@ μου και αν πέσω στο ladder, το thrill που μου δίνουν αυτά τα παιχνίδια δε το ξεπουλάω για ένα ladder.
Εσείς γιατί παίζετε;

Edited by johnson

μετα το DT 6 έπαιξα αρκετα  scripted παιχνίδια που δεν αλλαζα πάσα.. απο εχθές που έβγαλα τους σούπερ σταρ μου εκτος 18αδας( οχι όλους ) το παιχνίδι εχει στρώσει αφάνταστα.. ναι γίνονται κακουχίες που θα φαω γκολ αλλα καμια σχέση με πριν ..αν συνεχίσει ετσι και με αφήνει να παιξω βλεπω 2κ 
cYS88WP.jpgOsjI0br.jpgStExyka.jpgBe70e6o.jpg

• Like 1

πως γινεται ρε κοναμι να μου δινεις παιχτη με 3132 strength ομαδος rating 560 να προηγουμαι στο παιχνιδι  1-0 να χω ευκαιριες για 2 και 3  γκολ να μην μπαινουν ομως και σε μια ανυποπτη στιγμη να ισοφαριζομαι , στο 87 να βρισκομαι πισω στο σκορ 1-2 ,να ισοφαριζω στο 91 σε 2-2 και να νιωθω ικανοποημενος κιολας?σε παιχνιδι που επρεπε να χα παρει ?ασχετα με το rating δεν ειχε δυναμηκοτητα ομαδας..με πιο σκεπτικο κατεβαινουν και παιζουν με τοσο αδυναμα ροστερ δεν εχω καταλαβει...Στο επομενο ματς μου δινεις παιχτη με 871 rating ειχε μεσα ολους τους θρυλους με strength 4648 και το αποτελεσμα ηταν να κερδισω 1-2.....

• Haha 2

Είναι η ώρα της φιλοσοφίας ,μετά από co op σε ένα παιχνίδι που από τις 12 ως τις 2 δεν έπαιζε με τίποτα ..error error και error ..βασικά τις 3 τελευταίες μέρες .

Το φετινό παιχνίδι είναι πολύ της τακτικής ,δεν ευνοεί και τόσο τους επιθετικούς παίχτες .ο καλύτερος σίγουρα ξεχωρίζει κ αυτός που παίζει πολύ επιθετικά σίγουρα κερδίζει πολλά ματς με 5 6 γκολ αλλά τυχαινει να δέχεται κ πολλά σε κάποια ματς . 

Προσωπικά προσπαθώ να επιβάλλω τον ρυθμό μου στον αγώνα ,όταν το καταφέρνω κερδίζω . συνήθως όποιος το καταφέρει έχει το πάνω χέρι. Όταν πάω να παίξω κάτι άλλο σίγουρα θα έχει αρνητικά ή και θετικα αποτελέσματα..στην ουσία ματς που πάει καλά (δεν εννοώ να με πάει τρένο το παιχνίδι κ ο άλλος να μην κουνιέται) μπορώ να το κερδίσω .είναι κάποια πράγματα must στο παιχνίδι που πρέπει να κάνει ο καθένας , να κόβεις το kick off και αντίστροφα να προσπαθείς να το εκμεταλλευτείς ,45ο λεπτό 90ο λεπτο πάση θυσία να μην κάνει ευκαιρία ο αντίπαλος..συνήθως είναι γκολ ,πρέπει να βρεις τρόπο να το κόψεις .. επίσης τρομερή προσοχή θέλει στο τρανζισιον ,όταν πας να επιτεθείς οι πρώτες πάσες να είναι όσο το δυνατόν οι πιο σίγουρες..άλλο να κάνεις λάθος πάσα όταν πας να περάσεις το κέντρο κ άλλο η λάθος πάσα από το 10 στο φορ ας πούμε  ..λάθος πάσα από τα στόπερ κ τα μπακ δεν το συζητώ,70% γκολ ,με καλό αντίπαλο 90%..κ ένα ακόμα τα κόρνερ κ τα στημένα ..όταν εκτελεί ο αντίπαλος , κόκκινο κ όταν εκτελούμε  εμείς μπλε .

🆘🆘🆘🆘

Το topic θα κλείσει ,μιας κ φτάσαμε τις 100 σελίδες , ευχαριστούμε πολύ για την συμμετοχή όλων ,όλα αυτά τα χρόνια ..έτσι κ φέτος χρειάζεται 2ο topic 

Συνεχιζουμε εδώ 🔻🔻🔻🔻🔻

Edited by folinpro
  • Like 2

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...