Jump to content
broxopios

eFootball PES 2020 - MyClub [Official Topic] V.1

Recommended Posts

3 minutes ago, BasilhsGR said:

Σε 1* και 2* παίζεται το καλύτερο ποδόσφαιρο αλλά δεν γίνεται να παίζεις όλη τη σεζόν σε αυτά. Πρώτον από ένα σημείο και μετά δεν βρίσκει αντίπαλο ούτε με προεδρικό διάταγμα, εκτός κι αν είσαι διατεθειμένος να περιμένεις 15 με 20 λεπτά κάθε φορά. Δεύτερον δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου ανταγωνισμός 1-2 μήνες μετά και την κυκλοφορία του Lite, γιατί όλοι όσοι ασχολούνται λιγάκι πιο σοβαρά έχουν καταφέρει να χτίσουν τουλάχιστον μια ανταγωνιστική ομάδα σε lvl 3 ή 4, μόνο νουμπάδες και casual πετυχαίνεις σε αυτά τα levels.

Διαφωνώ σε αυτό, αν δεις το περσινό thread είχα τύχει γύρω στις 20 φορές τον #2/3 στην κατάταξη στο PC και επίσης αρκετές φορές παίχτες στο τοπ 20 του PC (και γενικά παίχτες του champion acclaim). Ο χρόνος αναμονής δεν ήταν πολύ μεγάλος με εξαίρεση αν έπαιζες άκυρες ώρες πχ νωρίς πρωί ώρα Ελλάδας, αλλά ακόμα και τώρα που έχει βγει το 2020, όσο λίγο παίζω ακόμα το 19 βρίσκω αντιπάλους για 1* (προχτές μάλιστα έπαιξα 2 ματσάκια με τον τωρινό #12 στην κατάταξη, ενώ χτες με έναν με 980 rating που είχε περάσει την 1000άρα βέβαια).

Για το 2020 λογικά θα αργήσει αρκετά το Lite για να ασχοληθώ κι εγώ, αν και ελπίζω όχι όσο άργησε πέρυσι, αλλά είδα το pesmaster έχει βγάλει ήδη τους παίχτες. Lasagna παραμένει και φέτος στους κορυφαίους silver CF, και γενικά οι καλοί silver πέρυσι παραμένουν και φέτος (Kouyate, Krychowiak, Toure, Chidozie, Jonny Castro, Fosu Mensah). Κάποιοι τελείως imbalanced παίχτες δυστυχώς έχουν φάει τρελό nerf όπως ο bronze Okosun ενώ άλλους δεν τους βρίσκω καθόλου (Kasola πχ).  Πάντως φαίνεται πως στήνεις silver ομάδα μια χαρά, και φαντάζομαι κι ας μην έχει scouts ομάδων, μπορείς με περσινούς συνδυασμούς να βρεις τους παίχτες που θες γενικά άνετα, και θα ισχύουν ακόμα αρκετοί.

Just now, Darap21 said:

Στο pc πάντως σε 2* περιμένω αρκετή ώρα για να βρω αντιπαλο...Για αυτο έκανα και μια 3* π βρίσκει πιο γρήγορα...Και σιγά σιγά θα την πάω 4*....

Ε, φαντάσου πως θα είναι τα πράγματα όταν περάσουν και 2-3 μήνες μετά την κυκλοφορία του Lite. Όχι σε lvl 1, ούτε σε 2 και 3 δεν βρίσκεις. Αν έχεις 2-3 ώρες ελεύθερο χρόνο για να παίξεις δεν γίνεται να περιμένεις 20 λεπτά για να βρεις αντίπαλο και πέρα από αυτό δεν είναι ο σκοπός του MyClub αυτός. Πολύ καλά κάνουν και έχουν τα lvl γιατί διαφορετικά θα γίνει εντελώς p2w σαν το FIFA.

Αν στη ΚΟΝΑΜΙ δεν ήταν τόσο ερασιτέχνες σε ορισμένα θέματα, τώρα θα είχαν ήδη φτιάξει κάτι αντίστοιχο του WL και θα είχαν χεστεί 10x φορές στα coins. Καλό το PES League αλλά WL δεν είναι.

• Like 1

23 minutes ago, brocashelm said:

Διαφωνώ σε αυτό, αν δεις το περσινό thread είχα τύχει γύρω στις 20 φορές τον #2/3 στην κατάταξη στο PC και επίσης αρκετές φορές παίχτες στο τοπ 20 του PC (και γενικά παίχτες του champion acclaim). Ο χρόνος αναμονής δεν ήταν πολύ μεγάλος με εξαίρεση αν έπαιζες άκυρες ώρες πχ νωρίς πρωί ώρα Ελλάδας, αλλά ακόμα και τώρα που έχει βγει το 2020, όσο λίγο παίζω ακόμα το 19 βρίσκω αντιπάλους για 1* (προχτές μάλιστα έπαιξα 2 ματσάκια με τον τωρινό #12 στην κατάταξη, ενώ χτες με έναν με 980 rating που είχε περάσει την 1000άρα βέβαια).

Για το 2020 λογικά θα αργήσει αρκετά το Lite για να ασχοληθώ κι εγώ, αν και ελπίζω όχι όσο άργησε πέρυσι, αλλά είδα το pesmaster έχει βγάλει ήδη τους παίχτες. Lasagna παραμένει και φέτος στους κορυφαίους silver CF, και γενικά οι καλοί silver πέρυσι παραμένουν και φέτος (Kouyate, Krychowiak, Toure, Chidozie, Jonny Castro, Fosu Mensah). Κάποιοι τελείως imbalanced παίχτες δυστυχώς έχουν φάει τρελό nerf όπως ο bronze Okosun ενώ άλλους δεν τους βρίσκω καθόλου (Kasola πχ).  Πάντως φαίνεται πως στήνεις silver ομάδα μια χαρά, και φαντάζομαι κι ας μην έχει scouts ομάδων, μπορείς με περσινούς συνδυασμούς να βρεις τους παίχτες που θες γενικά άνετα, και θα ισχύουν ακόμα αρκετοί.

Δηλαδή μου λες ότι κάνεις το ίδιο εύκολες νίκες σε lvl 5 σε σχέση με το lvl 1 ή ότι σε lvl 5 κάνεις αθροιστικά τις ίδιες ήττες που κάνεις και σε lvl 1; Ή να το πω διαφορετικά, τι rating θα πιάσεις αν παίζεις μέχρι το καλοκαίρι σε lvl 1 και τι σε lvl 5;

Εγώ πάντως σε lvl 1 από ένα σημείο και μετά βαρέθηκα γιατί καταλάβαινα ότι τις περισσότερες φορές παίζω με άσχετους, ενώ στα 5 έτρωγα φάπες και δεν ήταν θέμα δυναμικότητας γιατί είχα ότι καλύτερο υπήρχε μόνο ο Mpappe μου έλειπε που στην τελική με Μέσσι Κριστιάνο Νεϋμάρ Σάλαχ Αζάρ πάγκο θα έτρωγε. Επίσης έβλεπα ότι η πλειοψηφία σε lvl 4 και 5 γνώριζαν τα περισσότερα exploits του παιχνιδιού ενώ σε lvl 1 και 2 δεν συνέβαινε το ίδιο.

Η αλήθεια είναι πως σε level 5 συναντάς παικταραδες με υπερομαδες.

Βέβαια η διαφορά ποιότητας των χειριστων δεν είναι αυτή που κάνει πιο δύσκολο το level 5.Οι τερματισμενοι Mbappe,Ronaldo,Van Dijk κτλ είναι που το κάνουν απαλευτο,για μένα τουλάχιστον.

Edited by Bakogoal
  • Like 1

3 hours ago, brocashelm said:

γενικά οι καλοί silver πέρυσι παραμένουν και φέτος (Kouyate, Krychowiak, Toure, Chidozie, Jonny Castro, Fosu Mensah). Κάποιοι τελείως imbalanced παίχτες δυστυχώς έχουν φάει τρελό nerf όπως ο bronze Okosun ενώ άλλους δεν τους βρίσκω καθόλου (Kasola πχ).

chodozie Kouyate και a toure τους χαλασαν φετος δυστυχως

Δεν θεωρείται ότι να βγάζει lite έκδοση είναι και λίγο μείον για τις πωλήσεις του παιχνιδιού?πχ γιατί κάποιος να μην περιμένει να βγει η lite έκδοση τζάμπα και να πάει να το αγοράσει?μόνο αν θέλει αποκλειστικά το offline τότε ναι....αλλά δεν ξέρω σαν κίνηση πιστεύω ότι είναι λίγο χαζή και τσαλακώνει το κύρος του σαν παιχνίδι...μπορεί και να είμαι λάθος δεν ξέρω...

• Like 1

38 minutes ago, draminos4 said:

Δεν θεωρείται ότι να βγάζει lite έκδοση είναι και λίγο μείον για τις πωλήσεις του παιχνιδιού?πχ γιατί κάποιος να μην περιμένει να βγει η lite έκδοση τζάμπα και να πάει να το αγοράσει?μόνο αν θέλει αποκλειστικά το offline τότε ναι....αλλά δεν ξέρω σαν κίνηση πιστεύω ότι είναι λίγο χαζή και τσαλακώνει το κύρος του σαν παιχνίδι...μπορεί και να είμαι λάθος δεν ξέρω...

Κέρδος έχουν από αυτή την κίνηση. Το βγάζουν δωρεάν σε περίοδο που λόγοι θα το αγόραζαν. Επίσης δίνει τη δυνατοτητα σε φιφα παίχτες να παίξουν, να εξοικειωθούν με το gameplay και ίσως να τους πείσει να παίζουν και προ. Και το κυριότερο, ότι είναι δωρεάν, αλλά αρκετοί θα αγοράσουν coins για να φτιάξουν καλή ομάδα. 

Και λίγοι είναι αυτοί που ενδιαφέρονται για το προ και θα περιμένουν μέχρι Ιανουάρη - Φλεβάρη χωρίς να το αγοράσουν. 

• Like 1

4 minutes ago, broxopios said:

Κέρδος έχουν από αυτή την κίνηση. Το βγάζουν δωρεάν σε περίοδο που λόγοι θα το αγόραζαν. Επίσης δίνει τη δυνατοτητα σε φιφα παίχτες να παίξουν, να εξοικειωθούν με το gameplay και ίσως να τους πείσει να παίζουν και προ. Και το κυριότερο, ότι είναι δωρεάν, αλλά αρκετοί θα αγοράσουν coins για να φτιάξουν καλή ομάδα. 

Και λίγοι είναι αυτοί που ενδιαφέρονται για το προ και θα περιμένουν μέχρι Ιανουάρη - Φλεβάρη χωρίς να το αγοράσουν. 

Τα πάντα είναι σχετικά και το γράφω αυτό γιατί η Lite φέρνει και προβλήματα στο παιχνίδι. Κάθε χρόνο όταν βγαίνει η Lite οι cheaters κάνουν πάρτι. Αυτό στα μάτια κάποιου που αγοράζει το παιχνίδι φαίνεται κοροϊδία.

6 hours ago, Bakogoal said:

Η αλήθεια είναι πως σε level 5 συναντάς παικταραδες με υπερομαδες.

Βέβαια η διαφορά ποιότητας των χειριστων δεν είναι αυτή που κάνει πιο δύσκολο το level 5.Οι τερματισμενοι Mbappe,Ronaldo,Van Dijk κτλ είναι που το κάνουν απαλευτο,για μένα τουλάχιστον.

Εντάξει έχει κ κάποια "ονόματα" και καλά  που παίζουν λεβελ 5 αλλά είναι σίγουρα με την ευγενική χορηγία της εταιρείας..

Ο mrPes σας έκανε donate 200€ 😉

Βασικά το θέμα είναι ότι αν παίξεις με χειρότερο παίχτη ,πιο εύκολα θα σου πάρει ματς ή θα σε κόψει με ισοπαλία στα 5 αστερια παρά στα μικρά ..εκεί δύσκολα έχει τύχη .

Εγώ παίζω σε αρκετά λεβελ ,αρκεί να έχω κατάλληλη ομάδα ..δεν θα πάω τώρα να παίξω 5 ας πούμε με ότι να ναι παίχτες ..θα δω που έχω ομάδα ,κ εκεί θα παίξω ..αν κ είναι κουραστικό να κυνηγάς έναν εμπαπε κ έναν cr σε κάθε ματς ..κ με ένα Δ ή ενα L1 Δ να τρως γκολ γιατι έτσι !

7 hours ago, folinpro said:

Βασικά το θέμα είναι ότι αν παίξεις με χειρότερο παίχτη ,πιο εύκολα θα σου πάρει ματς ή θα σε κόψει με ισοπαλία στα 5 αστερια παρά στα μικρά ..εκεί δύσκολα έχει τύχη .

Για πιο λόγο πιστεύεις ότι συμβαίνει αυτό;

23 hours ago, Ribo_10 said:

Έτσι είναι.Δε δίνει πουθενά gp στο offline φέτος.Πήγα και έκανα το training mode περιμένοντας να πάρω gp όπως πέρσι και πήρα τα @@ μου.:hehe:

Καλά αυτό με το κουτί που ανοίγει μόνο με coins..άλλο ανέκδοτο κι αυτό..Δε νομίζω πάντως να το κρατήσουν μόνιμα έτσι.Θά'ναι σκάνδαλο αν γίνει.Δηλαδή τα gp που θα τα ξοδεύουμε μετά?Μόνο σε συμβόλαια και δημοπρασίες?Το βρίσκω υπερβολικό να το ξεφτιλίσουν τόσο,δε νομίζω.Απλά τώρα στην αρχή κοιτάνε να βγάλουν όσα περισσότερα μπορούνε απ'τα πολλά ανυπόμονα γίδια που τρέχουν να αγοράσουν coins με το τσουβάλι.Στην πορεία θα βγάλουν κανονικά κουτιά με gp πιστεύω απλά που και που θα βάζουν κι αυτά που τα ανοίγεις μόνο με coins.

Ξερει τι κανει η ΚΟΝΑΜΙ.Μας εχει αφησει να αγοραζουμε παικτες με gp μονο με τον top agent(τρεχα γυρευε αν βγαλεις ποτε μαυρη απο εκει) και μεσω scouts για συγκεκριμενο παικτη.Και εχει αφησει τους special agents για coins μονο.Σιγουρο χρημα.Εκτιμω οτι δεν προκειται να αλλαξει αυτο.Η φαση παει να γινει οπως στο fifa.Coins για special agent με 10% πιθανοτητα για μαυρομπαλο και gp για δημοπρασιες...Και δεν βαζει market για να εξασφαλισει οτι κανεις δεν θα λιωσει στο farming για να βγαλει μονο gp και να χτισει ομαδα ολοκληρη πχ μονο με 500000 gp...

Μελλοντικα(οχι στο 20) θα καταργηθει και το φιλτρο στις ομαδες απο τη στιγμη που θελει να λεγεται efootball.Φαινεται απο χιλιομετρα προς τα που οδευει η φαση.

Edited by Mean_Machine

1 hour ago, Mean_Machine said:

Ξερει τι κανει η ΚΟΝΑΜΙ.Μας εχει αφησει να αγοραζουμε παικτες με gp μονο με τον top agent(τρεχα γυρευε αν βγαλεις ποτε μαυρη απο εκει) και μεσω scouts για συγκεκριμενο παικτη.Και εχει αφησει τους special agents για coins μονο.Σιγουρο χρημα.Εκτιμω οτι δεν προκειται να αλλαξει αυτο.Η φαση παει να γινει οπως στο fifa.Coins για special agent με 10% πιθανοτητα για μαυρομπαλο και gp για δημοπρασιες...Και δεν βαζει market για να εξασφαλισει οτι κανεις δεν θα λιωσει στο farming για να βγαλει μονο gp και να χτισει ομαδα ολοκληρη πχ μονο με 500000 gp.

Κάθε Δευτέρα θα μπαίνει ατζέντης με gp, όπως έβαλαν και σήμερα. Το θέμα είναι ότι το παιχνίδι πια είναι unplayable, κατεβαίνω για φιλικά με 2αστερη και δεν υπάρχει ψυχή στην ίδια δυναμικότητα, αναγκαστικά ρίχνω 5* για να παίξω σκυταλοδρομία.. Μπεν Τζόνσον, Κεντέρηδες και ΣΙΑ σε αέναο τροχάδην ποιός θα προλάβει το τόπι να πετάξει πέρα...

Το βράδυ μπήκα αποφασισμένος να αρχίσω επιτέλους τα ranked με 2* και δεν έβρισκε αντίπαλο για κανά τέταρτο. Τη δεύτερη φορά που επιχείρησα άρχισε να ψάχνει από 0-9999!!!!!!! Άκου φίλε.. πρώτο ματς να σε πετάξει με τους καρχαρίες. Γιδοπαίχνιδο..

Edited by sonofmook
  • Like 1
  • Haha 4

Αν καταργηθεί το φίλτρο τότε γίναμε FIFA.

Sonofmook  εγώ που παίζω level 2,βρίσκω άμεσα,βέβαια ψάχνω από 0 ως άπειρο. 

Βροχο οι featured αξίζουν,μπαίνω να γυρίσω.

Πάμε για Pogba,Auba,Ramos,Hazard,Varane,Bale.

Ατλετικο δεν ανοίγω...ίσως για Saul.

Λοιπόν βγάλαμε 

Rashford,Matic Martial 

Aubameyang!Δεν κανω άλλο άνοιγμα εκεί.

Ramos,Courtouis,Ramos.

Edited by Bakogoal
  • Like 2

45 minutes ago, Bakogoal said:

Αν καταργηθεί το φίλτρο τότε γίναμε FIFA.

Sonofmook  εγώ που παίζω level 2,βρίσκω άμεσα,βέβαια ψάχνω από 0 ως άπειρο. 

Άμα είναι να ξεκινάμε τη σεζόν παίζοντας με 1000άρηδες τότε βράστα... Το παιχνίδι έχει αποτύχει οικτρά τον υποτειθέμενο σκοπό του και τα φίλτρα σιγά σιγά αρχίζουν να υπάρχουν για τα μάτια και μόνο. Πιθανότατα φέτος να είναι και η τελευταία χρονιά που τα βλέπουμε..

Στα 5* που παίζω φιλικά γίνεται το σώσε από καμικάζι αλάνθαστους υποπαιχτρούληδες με τακουνάκια και ιστορίες.. δεν υπάρχει καμιά διαφορά με το 19 πια, μετά από μόλις 2 βδομάδες κυκλοφορίας. Φούσκα όλα. Φαινότανε...

Μόνο αμα το δει κανείς στη πλάκα μπορεί να ασχοληθεί. Όποιος το πάρει σοβαρά την έκατσε σοβαρότατα.

Edited by sonofmook
  • Like 1

Ήταν που φέτος δεν θα το έχεζαν με του featured players... o Rashford από 83άρης έγινε 88άρης, o Lindelof τα ίδια, ο Martial τα ίδια, o Shaw +5ovr κι αυτός, ο ΜcTominey +6ovr, official partner... Xhaka, Kolasinac τα ίδια, Guendouzi +7 ovr!!!

Τέλος και φέτος το MyClub απ΄τον Σεπτέμβρη. Περισσότερο ενδιαφέρον και αγωνία έχει το Master League που έχω ξεκινήσει και λιγότερη αυτό.

• Like 2

23 minutes ago, BasilhsGR said:

Ήταν που φέτος δεν θα το έχεζαν με του featured players... o Rashford από 83άρης έγινε 88άρης, o Lindelof τα ίδια, ο Martial τα ίδια, o Shaw +5ovr κι αυτός, ο ΜcTominey +6ovr, official partner... Xhaka, Kolasinac τα ίδια, Guendouzi +7 ovr!!!

Τέλος και φέτος το MyClub απ΄τον Σεπτέμβρη. Περισσότερο ενδιαφέρον και αγωνία έχει το Master League που έχω ξεκινήσει και λιγότερη αυτό.

Υπερβάλεις λίγο ρε.. Απ όλους αυτούς που είπες αν θα στηριζομουν σε 2 μαυρομπαλους και μέχρι να έβρισκα ανώτερους.. Θυμήσου τέτοια εποχή περισυ πόσοι περισσότερους μαυρομπαλους είχαμε είτε featured είτε players of week ειτε κανονικούς.. Εγώ δεν έχω πολλούς μαυρομπαλους.. Ούτε καν σε 3 λεβελ δεν έχω πάει.. Δεν έχω φτιάξει το σωστό σύνολό για 3λεβελ..φταιει κιόλας που δεν έχω πολύ χρόνο να ασχοληθω

3 minutes ago, villa said:

Υπερβάλεις λίγο ρε.. Απ όλους αυτούς που είπες αν θα στηριζομουν σε 2 μαυρομπαλους και μέχρι να έβρισκα ανώτερους.. Θυμήσου τέτοια εποχή περισυ πόσοι περισσότερους μαυρομπαλους είχαμε είτε featured είτε players of week ειτε κανονικούς.. Εγώ δεν έχω πολλούς μαυρομπαλους.. Ούτε καν σε 3 λεβελ δεν έχω πάει.. Δεν έχω φτιάξει το σωστό σύνολό για 3λεβελ..φταιει κιόλας που δεν έχω πολύ χρόνο να ασχοληθω

Που ακριβώς υπερβάλλω; Αυτά είναι τα στατιστικά των παιχτών. Έχουμε 23 Σεπτέμβρη και για να βρεις αντίπαλο σε lvl 2 και lvl  3 πρέπει να είσαι διατεθειμένος να περιμένεις τουλάχιστον 15 λεπτά. Καληνύχτα. Το παιχνίδι πλέον έχει μεταφερθεί στο lvl 5, για μένα μόνο το PES League αξίζει.

Μεγάλη αγωνία το Master League στο οποίο κάνεις save,load,επιλέγεις επίπεδο που θες και στο τέλος παίρνεις την κούπα...

• Haha 1

Πάλι σκάσαμε 18 ευρω...🤣

Να και η ομαδούλα μου...Τι λέτε???

Κανέναν κοουτς με αυτο το συστημα αλλα πιο αμυντικο ξέρετε?

Gj8mobD.png

Edited by Darap21

Έχουμε και λέμε, οι πρώτες μαυρομπαλες που έδινε το παιχνίδι δωρεάν μου έβγαλε Νοιερ και Ντε Σταγκεν, την προηγούμενη βδομάδα Χαντανοβιτς και σήμερα Ντε Γκεα, και τρεις φορές ο Μπλακ. Έκανα μια  γύρα στους Εγγλέζος, τσουπ ο απλός Λενο. Υπάρχον με τους GK. Ο OBLACK έγινε αλλαγή με Καντε. 

Edited by mediolanos

4 minutes ago, mediolanos said:

Έχουμε και λέμε, οι πρώτες μαυρομπαλες που έδινε το παιχνίδι δωρεάν μου έβγαλε Νοιερ και Ντε Σταγκεν, την προηγούμενη βδομάδα Χαντανοβιτς και σήμερα Ντε Γκεα, και τρεις φορές ο Μπλακ. Έκανα μια  γύρα στους Εγγλέζος, τσουπ ο απλός Λενο. Υπάρχον με τους GK. Ο OBLACK έγινε αλλαγή με Καντε. 

αυτό το λένε "random", έλα όμως που ειδικά με τους τερματοφύλακες συμβαίνει με ένα σωρό κόσμο... οπότε άλλη μια Κοναμίσια μούφα της "παιχνιδάρας" :respect:

Δηλαδή μόνο εγώ δεν έχω τερματοφύλακα της προκοπής;

Εμένα με αγαπάνε οι αμυντικοί. Στο γύρισμα Ρεάλ έβγαλα 2 φορές Βαράν και μια Ράμος.

Μου αρέσουν και της Άρσεναλ οι featured.