Jump to content
AkisVarg

eFootball PES 2020 DEMO-Εντυπώσεις,σχόλια και βαθμολογία

Βαθμολογήστε το Demo του eFootball Pes 2020 ανα τομεα  

72 members have voted

1. 1. Gameplay

2. 2. Ηχος/Ατμόσφαιρα

3. 3. Γραφικά

4. 4. Animations

5. 5. Φυσική παικτών

6. 6. Φυσική μπάλας

7. 7. Ποιοτητα Quick Online παιχνιδιων

8. 8. AI (τεχνητή νοημοσύνη)

9. 9. Χειρισμός

10. 10. Συνολική βαθμολογία

Recommended Posts

Άνοιξα το Steam και το DEMO έχει 227Μb update. Θα μας τρελάνει αυτή η ΚΟΝΑΜΙ.

Ρε παιδιά το είχαν πει ότι στο Special Controls θα ενσωματώσουν καινούρια πραγματάκια αφού έχουν αλλάξει το close control και το first touch system. Γενικότερα εκείνο που έχω καταλάβει είναι ότι το καινούριο finesse dribbling είναι lethal αλλά παράλληλα και easy to learn, hard to master. Όποιος το «μαστεράρει» θα κάνει παπάδες, το καλό όμως είναι ότι παράλληλα παραμένει balanced στη ντρίμπλα όπως όλα τα PES.

Φέτος έτσι όπως έχουν κάνει τις ντρίμπλες και με το ρυθμό που σφυρίζουν οι διαιτητές τα φάουλ νομίζω ότι το jockey στην άμυνα θα είναι σημαντικό, θα έχει ρόλο.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τo sliding tackle δεν είναι τόσο «εύστοχο», παίρνει πόδια ο παίχτης για πλάκα.

7 hours ago, toninio said:

(και πάλι λείπει η χρήση του duck, που έχει το Φίφα).

Τι είναι το duck στο FIFA;

@flokiman δεν υπάρχει βιντεάκι από FIFA20 όλα είναι fake FIFA19, λόγο NDA. Φαίνονται εξάλλου και από τα άθλια ball physics.

Λύθηκε και το μυστήριο για εμάς στο Steam, update για τα προβλήματα στο online ήταν. Επιτέλους πρώτη φορά είδα επίσημο λογαριασμό απ'την ΚΟΝΑΜΙ να γράφει στο forum του Steam για support.

Edited by BasilhsGR
  • Like 4

45 minutes ago, flokiman said:

μολις καναν update sto steam στο PES 2020 227 mb... φοβαμαι να δω τι θα δω.

Update στο demo; 

Γενικα βελτιωμενο το demo σε σχεση με το περισινο και προπερσινο ομως τα τηλεμεταφερόμενα γλυστριματακια και τις αποτομες μεταβασεις στα animations της εχει.

Ακόμα εν ετος 2019 δεν εχει τον στακατο βηματισμο στο χορταρι και την smouth drippling αισθηση του (μου) φιφα.

Αν ημουν νεος θα το ελιωνα ομως οταν κουβαλας 46 χρονια στην πλατη σου θες κατι εξερετικο για να σε ξεσηκωσει σε οτι αφορα την αξομειωση στην ανθρωπινη κινηση του σωματος. 

• Love 1

Just now, Mitropoulos1 said:

Γενικα βελτιωμενο το demo σε σχεση με το περισινο και προπερσινο ομως τα τηλεμεταφερόμενα γλυστριματακια και τις αποτομες μεταβασεις στα animations της εχει.

Ακόμα εν ετος 2019 δεν εχει τον στακατο βηματισμο στο χορταρι και την smouth drippling αισθηση του (μου) φιφα.

Αν ημουν νεος θα το ελιωνα ομως οταν κουβαλας 46 χρονια στην πλατη σου θες κατι εξερετικο για να σε ξεσηκωσει σε οτι αφορα την αξομειωση στην ανθρωπινη κινηση του σωματος. 

Ακριβως αυτο που λες μιτροπουλε. αν ομως ξεπερασεις αυτο με τα γλυστριματακια, η εστω το συνηθισεις, τοτε θα δεις πολυ ωραια πραγματα μεσα στο χορταρι.
Το Φιφα εχει πιο στακατο και σμουθ βηματισμο, κυριως σε στριψιματα.

• Like 1

4 minutes ago, Bakogoal said:

Update στο demo; 

ναι, εγω μολις το δοκιμασα, Δεν καταλαβα καποια διαφορα.

• Thanks 2

5 minutes ago, Mitropoulos1 said:

Εννοείς τα πετσοκομένα animation που φαίνονται λες και τους λείπουν καμιά δεκαριά frames και την la croquette που όσοι την είχαν κάνει μάστερ περνούσαν την μισή ομάδα. Εποχές FIFA98 με την roulette του Ζιντάν.

Εγώ θα σου πω ότι είναι δικαίωμα του καθενός να κατακρίνει το PES αλλά δεν μπορώ να δεχθώ την σύγκριση με το τραγικό outdated FIFA 11 Vol 8. Έπρεπε να φτάσει 2019 για να μάθουν στην ΕΑ τι θα πει προωθημένη και κάθετη, το 50% δηλαδή από τα γκολ που μπαίνουν στην πραγματικότητα.

• Love 1
  • Like 3

Συνήθως τα update στο pc δεν έχουν να κάνουν τόσο με το gameplay κλπ. 

Τώρα για τα φάουλ... εγώ θέλω να πιστεύω ότι θα φτιάξουν λίγο την αυστηρότητα των διαιτητων(μπορούν)... το πρωί για ένα τζαρτζαρισμα ώμο με ώμο πήρα αστεία κίτρινη(φάση όπως στο 14 που με τον δεξιό μοχλό τραβούσες φανέλα ή έβαζες ώμο κ παιζότανε η φάση) ενώ χτες όπως είπα κλάδεψα με δύο πόδια κ με το ζόρι την έβγαλε που λέμε-ότι να ναι...κοβεται ο ρυθμός πολύ ευκολα... α κ δεν τραυματιστηκε ο σκύλος! 

• Like 1

Θέλω φάουλ, θέλω πέναλτι.Το 2019 στο οφλαιν είχε ελάχιστα. 

Aυτο με τα φαουλ.....τι φαση; θυμιζει προ 2013.......κλαδευω με Λακαζετ απο πισω τον αντιπαλο στην ψυχρα (το πατησα κατα λαθος) και μου βγαλε κιτρινη χα χα χα.

Επισης κερδιζω τη μπαλα με το τζαρτζαρισμα ωμο με ωμο (replay φανηκε πεντακαθαρα) οπως λεει κι ο φιλος @AkisVarg ....τσουπ φαε μια KITΡΙΝΗ!!!

Αυτο πρεπει να το κοιταξουν στην Κοναμι διοτι με ξυλο και ατιμωρησια δεν γινεται δουλεια ειδικα στο ονλαιν!

.

• Like 3

16 minutes ago, Platini_Athens said:

Aυτο με τα φαουλ.....τι φαση; θυμιζει προ 2013.......κλαδευω με Λακαζετ απο πισω τον αντιπαλο στην ψυχρα (το πατησα κατα λαθος) και μου βγαλε κιτρινη χα χα χα.

Επισης κερδιζω τη μπαλα με το τζαρτζαρισμα ωμο με ωμο (replay φανηκε πεντακαθαρα) οπως λεει κι ο φιλος @AkisVarg ....τσουπ φαε μια KITΡΙΝΗ!!!

Αυτο πρεπει να το κοιταξουν στην Κοναμι διοτι με ξυλο και ατιμωρησια δεν γινεται δουλεια ειδικα στο ονλαιν!

.

Το τζαρτζαρισμα συνηθως το τιμωρει γιατι το αναγνωριζει ως intentional foul...συμφωνω οτι δεν πρεπει να δινεται φαουλ παρα μονο οταν ερχεται ο αμυντικος απο πισω και τραβαει σκοπιμα τη φανελα

Edited by Mean_Machine
  • Like 2

14 hours ago, Bakogoal said:

Δεν είναι θέμα συνήθειας,είναι κάτι εντελώς καινούργιο.

Το R2 καταργεί τα εγκεφαλικά,ο Busquets,ο Matic τα βαριά κορμιά είναι χρήσιμα.

Θα πάθεις πλάκα,δεν έχεις παίξει τέτοιο πράγμα.

Φτου κ απ'την αρχή ? Ή πάνω κάτω ίδιο παιχνίδι ?

Όχι ματιτς ,μην μου λες για ματιτς..τον μισώ 😂από το 18

Just now, folinpro said:

Φτου κ απ'την αρχή ? Ή πάνω κάτω ίδιο παιχνίδι ?

Όχι ματιτς ,μην μου λες για ματιτς..τον μισώ 😂από το 18

Μάκη έπαιξα δύο παιχνίδια,το δεύτερο ήταν καλύτερο από το πρώτο αλλά ο βλακας κατάφερα να κάνω delete το vid.

Ανεβάζω το πρώτο σε λίγο,θα "νιώσεις" τον έλεγχο που μας δίνει το R2.

Μιλάμε για εντελώς άλλο παιχνίδι.

• Like 1

Εγώ χτες και προχτές έπαιξα, σήμερα δεν γύρισα ακόμα σπίτι, αλλά να πω τον καημό μου, σε ένα ματσάκι χτες είχε πάλι το half time disconnect bug. Έλεος δηλαδή.

6 minutes ago, brocashelm said:

Εγώ χτες και προχτές έπαιξα, σήμερα δεν γύρισα ακόμα σπίτι, αλλά να πω τον καημό μου, σε ένα ματσάκι χτες είχε πάλι το half time disconnect bug. Έλεος δηλαδή.

Είχε update σήμερα για τα προβλήματα στο online και υπάρχει ανοιχτό thread στο Steam από την ΚΟΝΑΜΙ για feedback.

BTW το ball shielding με RT/R2 μου φαίνεται ότι είναι ΟΡ. Δεν έχω κάποιον στο Steam αυτή τη στιγμή να δοκιμάσω αν με manual tackle 2x:button_x: ή με κάποιο συνδυασμό πχ jockey+manual tackle είναι πιο εύκολο να κλέψεις τη μπάλα όταν ο άλλος σπαμάρει το shielding. Πάντως με το κλασικό chasing αν ο άλλος το χειρίζεται σωστά πολύ δύσκολα κλέβεις χωρίς double team. Ίσως χρειάζεται νερφάρισμα. Καλό είναι να τους τα στείλουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται ειδικά τώρα που δείχνουν ότι έχουν διάθεση(lol!).

Γεια σας παιδια, εγω εχω ενα θεμα με το online στο pc. Εχω κατεβασει το ντεμο και προσπαθω να παιξω online αλλα δεν βρισκει κανενα. Εχει 2 μερες που δοκιμαζω, μονο μια φορα μου βρηκε παικτη αλλα μετα αποσυνδεθηκε ο άλλος λόγο κακης συνδεσης. Εχει κανένας τετοιο θεμα ;.

Και συγνωμη αν είναι σε λαθος thread.

Παιδια παντως εμενα μου εχει τυχει πολλες φορες και χωρις R2 ο επιτιθεμενος να βαζει πλατη κ να καλυπτει τη μπαλα.
Επισης αυτη την λειτουργια του R2 δεν τη βρισκω στην περιγραφη των κοντρολς....
Μηπως....λεω μηπως ειναι η ιδεα μας; Και απλα η σταση του σωματος ενεργοποιει το shielding? 
Το δοκιμασα ξανα και ξανα...το κανει και μονο του. Αρα δε θα χε νοημα να ενεργοποιειται με κουμπι, εφοσον το κανει και μονο του.

• Like 1

53 minutes ago, Bakogoal said:

Μάκη έπαιξα δύο παιχνίδια,το δεύτερο ήταν καλύτερο από το πρώτο αλλά ο βλακας κατάφερα να κάνω delete το vid.

Ανεβάζω το πρώτο σε λίγο,θα "νιώσεις" τον έλεγχο που μας δίνει το R2.

Μιλάμε για εντελώς άλλο παιχνίδι.

Ανεβάστε κάνα βίντεο να βλέπω ,ωραία !!

Και κάνα λαιβ αν μπορεί κάποιος αργα βράδυ..βλέπω κάτι ξένους αλλά είναι ξενερωτοι..κ αυτούς από Ελλάδα που κάνουν τάχα λάιβ δεν μπορώ να τους βλέπω πάνω από μισό λεπτό

Εδώ είστε (koukouman ολέ)

Edited by Bakogoal
  • Like 2

29 minutes ago, flokiman said:

Παιδια παντως εμενα μου εχει τυχει πολλες φορες και χωρις R2 ο επιτιθεμενος να βαζει πλατη κ να καλυπτει τη μπαλα.
Επισης αυτη την λειτουργια του R2 δεν τη βρισκω στην περιγραφη των κοντρολς....
Μηπως....λεω μηπως ειναι η ιδεα μας; Και απλα η σταση του σωματος ενεργοποιει το shielding? 
Το δοκιμασα ξανα και ξανα...το κανει και μονο του. Αρα δε θα χε νοημα να ενεργοποιειται με κουμπι, εφοσον το κανει και μονο του.

Μπορεις να πατησεις start την ωρα του αγωνα να πλοηγηθεις στο μενου εκει που λεει help και νομιζω βρισκεται στα special controls με την ονομασια trick trap.Επισης εψαξα και στο site της KONAMI.Το αναφερουν και εκει στα notes για το gameplay.Η περιγραφη βεβαια που δινουν στο site δεν περιγραφει ακριβως το shielding αλλα το καλυτερο κοντρολ για να μπορεσεις να ξεγελασεις τον αντιπαλο.Παντως εκτος απο αυτο που γραφουν οι Ιαπωνες(ουτε οι ιδιοι παιζει να το εχουν παρει πρεφα), επιπλεον  το R2+αριστερο μοχλο βαζει πλατη οταν σε πιεζει καποιος 100% δοκιμασμενο.

Ναι το  κανει και αυτοματα αναλογα με τη σταση του σωματος οπως περυσι και στο 18 , αλλα απο φετος  μπορεις να το κανεις και μονος σου.Προπονηση θελει και θα πειστεις.Δεν ειναι placebo.

Edited by Mean_Machine
  • Like 4

3 minutes ago, Mean_Machine said:

Μπορεις να πατησεις start την ωρα του αγωνα να πλοηγηθεις στο μενου εκει που λεει help και νομιζω βρισκεται στα special controls με την ονομασια trick trap.Επισης εψαξα και στο site της KONAMI.Το αναφερουν και εκει στα notes για το gameplay.Η περιγραφη βεβαια που δινουν στο site δεν περιγραφει ακριβως το shielding αλλα το καλυτερο κοντρολ για να μπορεσεις να ξεγελασεις τον αντιπαλο.Παντως εκτος απο αυτο το R2+αριστερο μοχλο βαζει πλατη οταν σε πιεζει καποιος 100% δοκιμασμενο.

Ναι το  κανει και αυτοματα αναλογα με τη σταση του σωματος οπως περυσι και στο 18 , αλλα απο φετος  μπορεις να το κανεις και μονος σου.Προπονηση θελει και θα πειστεις.Δεν ειναι placebo.

Trick trap με R2 ειναι η καλυτερη υποδοχη της μπαλας και υπαρχει στο PES απο το 2014. Trap σημαινει ξεκαθαρα σταματαω (παγιδευω) τη μπαλα.
Τι να πω. Το λεω επειδη οταν παιρνω παικτες με εκτοπισμα οπως ο Lukaku το shield το κανει αυτοματα, οπως μου εχει τυχει να πατησω R2 και να με κλεψουν σαν πρωταρη στο μετρο. Μη ξεχνατε οτι εχουν εισαγει και το αυξημενο physicality φετος. Μηπως να το τεσταρατε και με τσιλιβιθρονια παικτες αδυναμους;
Δε θα πρεπε να το αναφερει ξεκαθαρα στο manual οτι με R2 κανεις shielding? 
Μηπως να καναμε ενα ερωτημα στον Αδαμο; 

17 minutes ago, flokiman said:

Trick trap με R2 ειναι η καλυτερη υποδοχη της μπαλας και υπαρχει στο PES απο το 2014. Trap σημαινει ξεκαθαρα σταματαω (παγιδευω) τη μπαλα.
Τι να πω. Το λεω επειδη οταν παιρνω παικτες με εκτοπισμα οπως ο Lukaku το shield το κανει αυτοματα, οπως μου εχει τυχει να πατησω R2 και να με κλεψουν σαν πρωταρη στο μετρο. Μη ξεχνατε οτι εχουν εισαγει και το αυξημενο physicality φετος. Μηπως να το τεσταρατε και με τσιλιβιθρονια παικτες αδυναμους;
Δε θα πρεπε να το αναφερει ξεκαθαρα στο manual οτι με R2 κανεις shielding? 
Μηπως να καναμε ενα ερωτημα στον Αδαμο; 

Δες το βίντεο μου,μπορείς να κάνεις shield (χωρίς R2) όπως εγώ που πατάω R2;

Μέγα λάθος της ΚΟΝΑΜΙ που δεν διαφήμισε το R2.Το καλύτερο feature του παιχνιδιού ειναι.

Edited by Bakogoal

1 hour ago, Bakogoal said:

Δες το βίντεο μου,μπορείς να κάνεις shield (χωρίς R2) όπως εγώ που πατάω R2;

Μέγα λάθος της ΚΟΝΑΜΙ που δεν διαφήμισε το R2.Το καλύτερο feature του παιχνιδιού ειναι.

Μα αυτο λεω. Το κανει και μονο του το shielding, αλλα σαν να το κανει πιο "σιγουρα" με το R2.
Κατα πασα πιθανοτητα εχετε δικιο, το μονο που με ξενιζει ειναι οτι δεν αναφερεται πουθενα.

Τα στατιστικα τελικα παιζουν ρολο; μεχρι πριν λιγο ημουν 1000% σιγουρος για θεματα ταχυτητας, αλλα μολις τωρα εκανα ενα τρελο σπριντ με τον Σμολινγκ της μαντσεστερ, απο τη μια ακρη του γηπεδου στην αλλη και δεν μπορεσε να με σταματησει κανεις. Ο Σμολινγκ δεν θεωρειται γρηγορος ουτε ευελικτος.

Επισης φαουλ εκτος περιοχης απο την Cpu πααααρα πολυ ευστοχα στο γαμα.

Just now, flokiman said:

Μα αυτο λεω. Το κανει και μονο του το shielding, αλλα σαν να το κανει πιο "σιγουρα" με το R2.
Κατα πασα πιθανοτητα εχετε δικιο, το μονο που με ξενιζει ειναι οτι δεν αναφερεται πουθενα.

Τα στατιστικα τελικα παιζουν ρολο; μεχρι πριν λιγο ημουν 1000% σιγουρος για θεματα ταχυτητας, αλλα μολις τωρα εκανα ενα τρελο σπριντ με τον Σμολινγκ της μαντσεστερ, απο τη μια ακρη του γηπεδου στην αλλη και δεν μπορεσε να με σταματησει κανεις. Ο Σμολινγκ δεν θεωρειται γρηγορος ουτε ευελικτος.

Επισης φαουλ εκτος περιοχης απο την Cpu πααααρα πολυ ευστοχα στο γαμα.

Aν αφήσεις τον παίχτη σου να κάνει αυτόματα shielding τρώει σπρωξιές και του την κλέβουν ευκολότερα. Με το RT/R2+LS σιγουρεύει, το θέμα είναι τι ρόλο παίζουν τα στατιστικά. Θα το μάθουμε παίζοντας.

Όταν εκτελεί η ΑΙ φάουλ εκτός περιοχής θέλει manual goalkeeping όπως και στο online, διαφορετικά 9/10 γράφουν.

@sonofmook πάτα το RT/R2 όταν αμύνεσαι και κινήσου με LS. Ψιλοαποτυχημένο μου φαίνεται πάντως, καμία σχέση με του FIFA που είναι must σε tactical defense.

Γενικά το παιχνίδι βγάζει τρελή ποδοσφαιρίλα, υπάρχει κέντρο, κράτημα της μπάλας, οργάνωση, κάνεις εσκεμμένα φάουλ για να αποφύγεις αντεπιθέσεις,οι πάσες με γυρισμένη την πλάτη και κυρίως one touch δεν βρίσκουν σχεδόν ποτέ στόχο, το player ID μοιάζει να έχει επιστρέψει ως ένα βαθμό.

Το μόνο που φοβάμαι είναι μην έχουμε καμιά αύξηση της ταχύτητας στο τελικό και ξενερώσουμε κλασικά.

• Like 2

Δείτε Lukaku,το απόλυτο τανκ χατ τρικ σε πέντε λεπτά...όλα με πλάτη.

Άλλο ένα ματσάκι με μεγάλη μπάλα 

και το τελευταίο για σήμερα 

Edited by Bakogoal
  • Love 1
  • Like 1