Jump to content
AkisVarg

eFootball PES 2020 DEMO-Εντυπώσεις,σχόλια και βαθμολογία

Βαθμολογήστε το Demo του eFootball Pes 2020 ανα τομεα  

72 members have voted

1. 1. Gameplay

2. 2. Ηχος/Ατμόσφαιρα

3. 3. Γραφικά

4. 4. Animations

5. 5. Φυσική παικτών

6. 6. Φυσική μπάλας

7. 7. Ποιοτητα Quick Online παιχνιδιων

8. 8. AI (τεχνητή νοημοσύνη)

9. 9. Χειρισμός

10. 10. Συνολική βαθμολογία

Recommended Posts

2 minutes ago, ACMILANGR said:

Το βράδυ κατά τις 12 παίζουμε Steam;

Εσυ δεν παιζεις και σε PS4?

10 minutes ago, Mean_Machine said:

Το manual  player switching with R-analog stick είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.Το L1 λετουργεί κανονικά αλλά δεν βολεύει αν θες να επιλέξεις χειροκίνητα κάποιον παικτη σε απόσταση.Αυτό και το super cancel που το κατέστρεψαν τελείως φετος.Ολα τα αλλα ειναι να εχουμε να λεμε.Η αμυνα που λες μια χαρα λειτουργει.Το τζαρτζαρισμα να ειχε πιο ενεργο ρολο γιατι υπαρχει σαν κουμπι και θα ηταν κομπλε.

Το L1 δε λειτουργεί κανονικά.

Στα παλιά PES η αλλαγη παίκτη ήταν πολύ πιο έξυπνη. Σου έδινε σχεδόν πάντα το παίκτη με τις περισσότερες πιθανότητες να προλάβει τη μπάλα.
Δηλαδή παίκτη που είτε είναι πολύ κοντά, είτε ήδη κινείται προς τα εκεί ή εσύ ήδη με τη κατεύθυνση σου δίνεις πληροφορία στο player switching algorithm για τον πιο παίκτη προτιμάς

Στα νέας γενιάς PES, η αλλαγή παίκτη συμπεριφέρεται σαν να τρέχει αλγόριθμο που έχει γράψει 1ετής φοιτητής.
Μια λίστα με παίκτες μέχρι max απόσταση και σε κάθε αλλαγή παίκτη απλά σου φέρνει τον επόμενο παίκτη. Είναι απαράδεκτα χαζός ο αλγόριθμος.

Και επειδή λογικά είναι και client-side logic, θα έπρεπε οι @@δάτοι modders να ασχοληθούν να φτιάξουν αυτό, πριν οτιδήποτε άλλο.

Edited by johnson
  • Like 1

6 minutes ago, Mean_Machine said:

Εσυ δεν παιζεις και σε PS4?

Έπαιζα FIFA 18 (κάποτε)

1 hour ago, johnson said:

Το L1 δε λειτουργεί κανονικά.

Στα παλιά PES η αλλαγη παίκτη ήταν πολύ πιο έξυπνη. Σου έδινε σχεδόν πάντα το παίκτη με τις περισσότερες πιθανότητες να προλάβει τη μπάλα.
Δηλαδή παίκτη που είτε είναι πολύ κοντά, είτε ήδη κινείται προς τα εκεί ή εσύ ήδη με τη κατεύθυνση σου δίνεις πληροφορία στο player switching algorithm για τον πιο παίκτη προτιμάς

Στα νέας γενιάς PES, η αλλαγή παίκτη συμπεριφέρεται σαν να τρέχει αλγόριθμο που έχει γράψει 1ετής φοιτητής.
Μια λίστα με παίκτες μέχρι max απόσταση και σε κάθε αλλαγή παίκτη απλά σου φέρνει τον επόμενο παίκτη. Είναι απαράδεκτα χαζός ο αλγόριθμος.

Και επειδή λογικά είναι και client-side logic, θα έπρεπε οι @@δάτοι modders να ασχοληθούν να φτιάξουν αυτό, πριν οτιδήποτε άλλο.

Απολύτως σωστό. Ξεσκίζει όλο το παιχνίδι (και) αυτό το ηθελημένο χάλι.

• Like 1

Δεν χρειάζεται να μαρκάρεις όπως λέει ο Τζόνσον.

Παίρνεις απλά έναν παίκτη και τρέχεις προς τα πίσω,κλείνεις την πιθανή πάσα.

Τα cb κάνουν σωστά τη δουλειά τους αρκεί να μην τα πάρεις από τον χώρο ευθύνης τους.

Βέβαια τι ξέρω εγώ...έτρωγα 1 γκολ μέσο όρο φέτος...

6 hours ago, ACMILANGR said:

Έπαιζα FIFA 18 (κάποτε)

Όταν σε κουράσει ο Τζόνσον έλα στον παππού.

• Like 2

Just now, Bakogoal said:

Όταν σε κουράσει ο Τζόνσον έλα στον παππού.

Έχεις και εσύ στο steam; 

1 minute ago, ACMILANGR said:

Έχεις και εσύ στο steam; 

PS4,το πουλησες; Δεν είσαι ο Θω...ιδης; 

3 minutes ago, Bakogoal said:

PS4,το πουλησες; Δεν είσαι ο Θω...ιδης; 

Ναι ο θωμιδης είμαι ( 😛

Το έχω το ps4. Οκ απλά επειδή είμαι μυστήριος με τον μοχλό του ps4 και δεν με βολευει, να βάλω την πατέντα να παίξω με xbox one controller 

• Haha 1

3 hours ago, ACMILANGR said:

Ναι ο θωμιδης είμαι ( 😛

Το έχω το ps4. Οκ απλά επειδή είμαι μυστήριος με τον μοχλό του ps4 και δεν με βολευει, να βάλω την πατέντα να παίξω με xbox one controller 

To ξέρω ότι γίνομαι κουραστικός αλλά θα στο ξαναγράψω.

Από τη στιγμή που έχεις PS4 μη το πάρεις στο PC, θα το μετανιώσεις... κι αν είναι μετά να το πάρεις και στο PS4 καλύτερα να το πάρεις εκεί και να πάρεις ένα nacon asymmetric για το θέμα που έχεις. Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ παρεμπιπτόντως, δεν μπορώ να παίξω με το αριστερό analog των dualshock, όταν έπιασα πρώτη φορά χειριστήριο 360 (μετά το λίφτινγκ) είπα «μα καλά πως παίζαμε τόσα χρόνια».

19 minutes ago, BasilhsGR said:

To ξέρω ότι γίνομαι κουραστικός αλλά θα στο ξαναγράψω.

Από τη στιγμή που έχεις PS4 μη το πάρεις στο PC, θα το μετανιώσεις... κι αν είναι μετά να το πάρεις και στο PS4 καλύτερα να το πάρεις εκεί και να πάρεις ένα nacon asymmetric για το θέμα που έχεις. Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ παρεμπιπτόντως, δεν μπορώ να παίξω με το αριστερό analog των dualshock, όταν έπιασα πρώτη φορά χειριστήριο 360 (μετά το λίφτινγκ) είπα «μα καλά πως παίζαμε τόσα χρόνια».

Ρέι Άσε τον άνθρωπο να το πάρει στο PC να έχουμε και λίγο κόσμο εμείς. Στο PS4 δε πρόκειται να σου λείψουν οι παίκτες!
Btw το τέλειο χειριστήριο κατ'εμε είναι σε σχήμα dualshock 4 και sticks (και οι θέσεις αυτών) καθώς και τα triggers από Xbox 😛

Edited by johnson
  • Haha 1

3 minutes ago, johnson said:

Ρέι Άσε τον άνθρωπο να το πάρει στο PC να έχουμε και λίγο κόσμο εμείς. Στο PS4 δε πρόκειται να σου λείψουν οι παίκτες!

Πες τα ρε john. Έρχονται αυτοί του PS4 και μας κλέβουν τους πελάτες ναούμε :)

• Like 1
  • Haha 1

Παιδιά επειδή παίζω σε PC τα γράφω.  Αν το PS4 είχε μέλλον μπροστά του δεν θα το σκεφτόμουν καν, τώρα δεν αξίζει η αγορά, ούτε μεταχειρισμένου.

• Like 1

3 minutes ago, BasilhsGR said:

Παιδιά επειδή παίζω σε PC τα γράφω.  Αν το PS4 είχε μέλλον μπροστά του δεν θα το σκεφτόμουν καν, τώρα δεν αξίζει η αγορά, ούτε μεταχειρισμένου.

Παίζεις σε PC και στέλνεις τον Μιλανέζο στο PS4; Προδότη... 😠

(εννοείται πως αν είχα PS4 θα το έπαιρνα στο PS4 🤣 Πάντως στο PC χαζεύεις με τις γραφικάρες, υποθέτω και με τα mods! Το άλλο καλό αν τυχόν φέρνεις κόσμο στο σπίτι ότι ο καθένας μπορεί να σκάσει με το χειριστήριο του, ότι και αν είναι αυτό και να παίξει. Τέλος, είναι και φθηνότερο :) )

Edited by johnson
  • Like 1

1 minute ago, johnson said:

Παίζεις σε PC και στέλνεις τον Μιλανέζο στο PS4; Προδότη... 😠

(εννοείται πως αν είχα PS4 θα το έπαιρνα στο PS4 🤣 Πάντως στο PC χαζεύεις με τις γραφικάρες, υποθέτω και με τα mods! Το άλλο καλό αν τυχόν φέρνεις κόσμο στο σπίτι ότι ο καθένας μπορεί να σκάσει με το χειριστήριο του, ότι και αν είναι αυτό και να παίξει)

Δυστυχώς στο PC μόνο οι γραφικάρες αξίζουν και τα mods που κάνεις παπάδες, το online είναι κλάφτα. Ο αριθμός της βάσης παιχτών πέφτει πάρα πολύ όσο περνάνε οι πρώτοι μήνες και μόλις βγει η Lite γεμίζει με κλέφτες. Παίζεις βέβαια αν έχεις όρεξη αλλά δεν είναι και το καλύτερο.

• Like 1

Just now, BasilhsGR said:

Δυστυχώς στο PC μόνο οι γραφικάρες αξίζουν και τα mods που κάνεις παπάδες, το online είναι κλάφτα. Ο αριθμός της βάσης παιχτών πέφτει πάρα πολύ όσο περνάνε οι πρώτοι μήνες και μόλις βγει η Lite γεμίζει με κλέφτες. Παίζεις βέβαια αν έχεις όρεξη αλλά δεν είναι και το καλύτερο.

Ρε δε πειράζει ρε, θα μαζευτούμε σε friend list και θα καιγόμαστε! Ενδιαφέρον να υπάρχει, ματσάρες να γίνονται και όλα κομπλε! :)
Σκέψου 2 χρόνια ήμουν σε Xbox, είχα πάνω κάτω τον ίδιο αριθμό παικτών που έχει και το pc, με τη διαφορά ότι οι PC παίκτες τουλάχιστον κυκλοφορούν και στα forums και βρίσκονται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!

Εμένα δε μου αρέσει που την ώρα που αναπτύσσεις το παιχνίδι σου πχ απο κεντρο  ... οι cm δεν προωθούνται αμεσα όταν η μπάλα πάει προς την αντίπαλη περιοχή και με το που δώσουν πασά γυρνάνε πίσω στο χώρο του κέντρου αντί να κανουν  κινήσεις εμπρός... να μου πεις δεν είναι am αλλα αυτο τι σημαίνει ? Οτι οι κεντρικοί χαφ θα αράζουν στη μέση του γηπέδου?

Συνεχίζει να μου βγάζει τρελό lag, δεν βρίσκει με τίποτε αντίπαλο στο stable ή balanced connection, παρότι γύρισα fast path. Απ' ότι φαίνεται είμαι μόνο εγώ, έτσι;

H φάση πιο πάνω, που αφήνει ο παίκτης τη μπάλα, ναι μεν δείχνει κάποια έλλειψη awareness, αλλά είναι σε λογικά πλαίσια. Νομίζω υπάρχουν άλλες περιπτώσεις awareness, που χτυπάνε περισσότερο, πχ όταν τρέχει ένας παίκτης για τη μπάλα κοντά στο πλάγιο ή στο άουτ και συνεχίζει με φόρα, σαν να βρίσκεται στο κέντρο του γηπέδου (και φυσικά βγαίνει μαζί με τη μπάλα άουτ και πάνε και για καφέ). Το πιο χτυπητό για εμένα είναι όταν είναι διεκδικήσιμη η μπάλα στην άμυνά μας και πάμε να κοντρολάρουμε (βασικά να διώξουμε ή να πασάρουμε) με τον παίκτη μας, αλλά μέεεεεχρι να κάνει το κοντρόλ τη χάνουμε και το τρώμε. Στην αληθινή μπάλα, από τον Μπαρέζι μέχρι τον Κολτσίδα (σας πήγα πίσω τώρα), εκεί διώχνει ο αμυντικός στο δέκατο του δευτερολέπτου και ουσιαστικά αυτό πάμε να κάνουμε κι εμείς από το χειριστήριο. Αυτές οι περιπτώσεις είναι πιστεύω πιο λάθος κι ενοχλητικές (και αφύσικες). Μπορεί να έχουν περισσότερο σχέση με τα μεγάλα animations παρά με awareness, αλλά όσο να ναι, θα έπρεπε ο παίκτης μας να έχει πιο άμεσες και ρεαλιστικές αντιδράσεις (εκεί είναι που θέλει για εμένα βελτίωση το παιχνίδι). Τώρα, για τις περιπτώσεις που λέτε, που οι παίκτες κάνουν σαν να μην βλέπουν τη μπάλα που περνάει δίπλα τους ή σαν να χάνονται στο χώρο, ναι, υπάρχουν, αλλα προσωπικά δεν τις βρίσκω game breaking. Έχω την εντύπωση ότι τα περισσότερα λάθη συμπεριφοράς έχουν να κάνουν με μακρόσυρτα animations κι όχι με τη νοημοσύνη των παικτών (όχι οτι δεν παίζει και αυτό, αλλά λέω το πιο συνηθισμένο τώρα). Εκεί είναι που πιστεύω ότι πρέπει να δουλευτεί το παιχνίδι, να μπουν πιο σύντομα animations σε περιπτώσεις που και στην πραγματικότητα ένας ποδοσφαιριστής θα λειτουργήσει άμεσα, γρήγορα και με νεύρο. Προσωπικά, από τη μηχανή του Προ μου λείπει κάπως το νεύρο και η ταχεία αντίδραση, αν μπορούμε να το πούμε έτσι. Αν μπορώ να το πω χοντρικά, θα έλεγα ότι η μηχανή και τα physics του Προ αντιπροσωπεύουν κατά 70 με 80% την φυσική ποδοσφαιρική κίνηση (κυρίως ό,τι έχει σχέση με βάρος, επιτάχυνση-επιβράδυνση, στριψίματα, πεσίματα) και δεν μπορεί να αποδώσει καλά την πολύ γρήγορη-ξαφνική ενέργεια και το νεύρο. 

Φυσικά, σε συνολική αίσθηση, το παιχνίδι είναι φοβερό, τόσο, ώστε να του συγχωρούνται τα όποια λάθη. Υπάρχουν λάθη, και σίγουρα ο καθένας έχει δικαίωμα να χαλιέται λιγότερο ή περισσότερο από αυτά.......

Edited by toninio
  • Like 2

Θελω να επισημανω κατι σχετικα με το

2 hours ago, toninio said:

που οι παίκτες κάνουν σαν να μην βλέπουν τη μπάλα που περνάει δίπλα τους

Σε περιπτωσεις που ειμαι σε επιθεση κοντα ή μπροστα στην εστια ,αυτο δεν το εχω να δει να συμβαινει ή μπορει να ειναι πολυ σπανιο.Το παραπανω μου συνεβαινε στο 19 (& στα προηγουμενα) σε μεγαλο βαθμο στον χωρο του κεντρου αλλα & κοντα στην περιοχη μου.Ειναι "σαν κατι να μην μπορουν να καταλαβουν" καποιες φορες στα σημεια αυτα οι παικτες ενω οταν πανε για να σκοραρουν συμπεριφερονται καλυτερα.Επισης δεν το βλεπω να συμβαινει οταν εχει κατοχη το cpu.Συμβαινει στον παικτη & νομιζω οταν παιζεις με manual controls το προβλημα ειναι πιο εντονο καθως ειναι σαν να μην καταλαβαινουν σε ποιον ερχεται η μπαλα.Οκ λογικο καποιες φορες ,αλλα το μεγαλυτερο προβλημα που εχει για εμενα το οποιο αν δεν ηπηρχε θα διορωνε πολλες καταστασεις ειναι οτι ΔΕΝ δουλευει καλα η αλλαγη παικτη.Δινεις πασα καπου ,τρεχουν για τσιγαρα , προσπαθεις πολλες φορες να αλλαξεις εμβολημα παικτη απο τον οποιο παει να περασει η μπαλα απο κοντα του & το παιχνιδι ΔΕΝ κανει ΚΑΘΟΛΟΥ την αλλαγη οσες φορες & να πατησεις το κουμπι για καποιο λογο. Το μονο "καλο" ειναι οτι αμα παιζεις vs human αυτα συμβαινουν & στις 2 πλευρες. 😭

Οταν σου τα κανει vs cpu, λες μου κανει φουστιά...😄

• Like 4

Kαλημερα, ερωτηση: Στις ρυθμισεις οσοι παιζετε σε πισι (και ονλαιν συγκεκριμενα) το vsync τι το εχετε βαλει; επισης ποια η διαφορα  απο Εnable 1 σε Εnable 2;

5 hours ago, redz said:

Συνεχίζει να μου βγάζει τρελό lag, δεν βρίσκει με τίποτε αντίπαλο στο stable ή balanced connection, παρότι γύρισα fast path. Απ' ότι φαίνεται είμαι μόνο εγώ, έτσι;

Πάρε τηλ στον παροχο σου κ εξηγα του τι παίζει..... Κλείσε το ρουτερ για καμιά ωρα(ή ώρες όταν δεν είσαι σπίτι)... Επίσης δοκίμασε να βάλεις κανένα άλλο ρουτερ πάνω αν εχεις(εγώ παλιά είχα πρόβλημα με το ένα κ με το άλλο όλα καλά-έλεγε ανιχνεύτηκε πρόβλημα κλπ... μήπως πας κ σε αλλαγή δηλ, η ταχύτητα δεν παίζει ρόλο) 

@broxopiosμηπως ν ανοίξουμε το τοπικ για τα προβλήματα κλπ του 20?😎

• Like 2
  • Thanks 1

1 hour ago, mj23 said:

Θελω να επισημανω κατι σχετικα με το

Σε περιπτωσεις που ειμαι σε επιθεση κοντα ή μπροστα στην εστια ,αυτο δεν το εχω να δει να συμβαινει ή μπορει να ειναι πολυ σπανιο.Το παραπανω μου συνεβαινε στο 19 (& στα προηγουμενα) σε μεγαλο βαθμο στον χωρο του κεντρου αλλα & κοντα στην περιοχη μου.Ειναι "σαν κατι να μην μπορουν να καταλαβουν" καποιες φορες στα σημεια αυτα οι παικτες ενω οταν πανε για να σκοραρουν συμπεριφερονται καλυτερα.Επισης δεν το βλεπω να συμβαινει οταν εχει κατοχη το cpu.Συμβαινει στον παικτη & νομιζω οταν παιζεις με manual controls το προβλημα ειναι πιο εντονο καθως ειναι σαν να μην καταλαβαινουν σε ποιον ερχεται η μπαλα.Οκ λογικο καποιες φορες ,αλλα το μεγαλυτερο προβλημα που εχει για εμενα το οποιο αν δεν ηπηρχε θα διορωνε πολλες καταστασεις ειναι οτι ΔΕΝ δουλευει καλα η αλλαγη παικτη.Δινεις πασα καπου ,τρεχουν για τσιγαρα , προσπαθεις πολλες φορες να αλλαξεις εμβολημα παικτη απο τον οποιο παει να περασει η μπαλα απο κοντα του & το παιχνιδι ΔΕΝ κανει ΚΑΘΟΛΟΥ την αλλαγη οσες φορες & να πατησεις το κουμπι για καποιο λογο. Το μονο "καλο" ειναι οτι αμα παιζεις vs human αυτα συμβαινουν & στις 2 πλευρες. 😭

Οταν σου τα κανει vs cpu, λες μου κανει φουστιά...😄

Aυτά που περιγράφεις και είναι σωστά, δεν τα κάνει πάντα. Συμβαίνουν όταν το σκριπτ αναλαμβάνει να καθορίσει πράγματα, μικρά ή μεγάλα. Κι αν με ρωτήσεις αν υπάρχει σκριπτ vs cpu ή στα φιλικά, η απάντηση είναι "φυσικά και υπάρχει". Απλά διαβαθμίζεται από τα χαμηλά προς τα πάνω ξεκινώντας από το "ελαφράς μορφής" vs cpu, περνάει στο "μέση κατηγορία" στα φιλικά online και τερματίζει στα ranked κάθε μορφής και στο ML. Είναι καθαρά θέμα σκριπτ το μια κρύο μια ζέστη σε  ΟΛΑ τα modes. Και ναι, είναι φουστιά και καρκίνος μαζί. Δεν πρόκειται να δει προκοπή το προ στον αιώνα τον άπαντα αν δεν εξαλειφθεί στο μέτρο του δυνατού. Βεβαίως καταλαβαίνει κανείς επίσης πως αν προσθέσουμε και τα ηθελημένα bugs που διαιωνίζει η Κονάμι, που σε μια μέρα λύνονται αν το θελήσει (κακή απόκριση, awareness για κλάματα, αλλαγή κέρσορα για τα πανηγύρια, χαμηλότατο error σε πάσες και σουτ παρά τη "βελτίωση" στο φετινό ντέμο που ουσιαστικά είναι τρίχες κατσαρές), το πράγμα χειροτερεύει και πάνε περίπατο τα καλά του παιχνιδιού.

• Like 3

Για μένα προσωπικά, αυτά τα λίγα καλά είναι ικανά να με κάνουν ν ασχοληθω έστω κ λίγο... δεν λέω ότι κατέβασα το πήχη ή ότι δεν βλέπω τα στραβα-με ή χωρίς εισαγωγικά το "βλέπω" .. αλλά ανάλογα κ για την χρήση που προορίζεται κ τι ζητάει ο καθένας... εμένα η ανησυχία μου είναι το σε ποιο βαθμό θα αλλάξει με την κυκλοφορία κ το update το παιχνίδι... Φυσικά κ δεν υπάρχει από μένα προπαραγγελια ή αγορά day1 ή week1... Μοnth one σιγουρα(λογικά δηλ). 

Edited by AkisVarg
  • Like 2