Jump to content
AkisVarg

eFootball PES 2020 DEMO-Εντυπώσεις,σχόλια και βαθμολογία

Βαθμολογήστε το Demo του eFootball Pes 2020 ανα τομεα  

72 members have voted

1. 1. Gameplay

2. 2. Ηχος/Ατμόσφαιρα

3. 3. Γραφικά

4. 4. Animations

5. 5. Φυσική παικτών

6. 6. Φυσική μπάλας

7. 7. Ποιοτητα Quick Online παιχνιδιων

8. 8. AI (τεχνητή νοημοσύνη)

9. 9. Χειρισμός

10. 10. Συνολική βαθμολογία

Recommended Posts

On 31/8/2019 at 7:08 ΠΜ, Silots73 said:

Για να γίνει ακύρωση πρέπει να πατηθεί το κουμπί rapidly δύο φορές και μετά μια τρίτη για να κάνει την πάσα εγώ πάτησα δυο φορές απλά την πρώτη δεν άκουσε και άκουσε με την δεύτερη.

Το τετράγωνο φέρνει δεύτερο παίκτη για βοήθεια ετσι; Δεν χρειαζομουν δεύτερο παίκτη είχα τρεις και δεν έκαναν τίποτα ενώ έδινα εντολή! Ας κάνανε την κίνηση και ας μην έκοβαν δεν είχα τέτοια απαίτηση 

Όταν παίζεις φουλ ασισταντ που περιμένεις να πάει η μπάλα δλδ πέρα από εκεί που έχεις σημαδεψει; Αυτό λέγεται σκριπτ; Δεν νομιζω!

Και όχι δεν μπαίνουν όλα τα σουτ από συγκεκριμένες γωνίες μην βλέπουμε τελικούς FUT στο YouTube όπου παίζουν με παίκτες με σουτ 99 εξαδαχτυλοι με υπερανεπτυγμενους εγκεφάλους...

Δεν είμαι εδώ για να κραξω ή να καταδικάσω κάτι, είμαι εδώ για να μπορέσω να βρω κάτι να βγει ο χειμώνας και αφού το καταϊδρωμενο πρώτης γενιάς φατ πλεϊστέϊσο ανοίγει μόνο για κάνα ματσάκι ψάχνω για αυτό που θα με κρατήσει!

Ξανακατεβηκε το ντέμο για χάρη φίλου παίξαμε καμιά 15 ματσάκια μανιουαλ, συγνώμη αλλά αν δεν φτιάξουν επιλογή παίχτη που ήταν στα χειρότερα της (flipper), κόψιμο μπάλας με τα 9/10 να είναι φάουλ,  το δούλεμα που σου κάνουν οι συμπαίκτες σου που ξεκινάνε για επίθεση και σταματάνε! και αν θέλουμε να βλέπουμε ολοκλήρωμενα ανιμέσιονς και στην ταχύτητα που γίνονται να γίνει το σύστημα άμυνας όπως το τακτικαλ του ΦΙΦΑ, γιατί με τηλεκατευθυνόμενους παίχτες την δυνατότητα δλδ που σου δίνει κρατώντας πατημένο το Χ να πάει καρφί ο αμυνόμενος πανω στον επιτιθέμενο δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για fan to play...για εμένα πάντα έτσι;

Ένα βιντεοπαιχνίδι όμως είναι σωστό όταν δουλεύει σωστά και όταν κάνει αυτό για το οποίο είναι φτιαγμένο αν δεν το κάνει τότε υπάρχει πρόβλημα ..

Εδώ, για αυτούς που δε κατάλαβαν, είναι το κλασικό ball awareness πρόβλημα στα τελευταία προ. Η μπάλα περνάει ξυστά από τον αμυνόμενο, εκείνος φαίνεται να θέλει να κάνει πάσα αλλά το παιχνίδι θεωρεί πως δεν είναι σε θέση να κάνει πάσα καθώς δεν έχει κλειδώσει τη κατοχή της μπάλας. Το παιχνίδι έχει ξεκάθαρο πρόβλημα σε τέτοιες περιπτώσεις. Αυτός είναι ο λόγος γιατί οι παίκτες αφήνουν τη μπάλα να περάσει. Η μηχανή λανθασμένα θεωρεί ότι δεν είναι ακόμα διεκδικησιμη από αυτούς και αυτό συμβαίνει σχεδόν σε κάθε αμυντική προσπάθεια, στα τελευταία προ. Είναι απαίσιο, δυστυχώς.

Edited by johnson

10 minutes ago, johnson said:

Εδώ, για αυτούς που δε κατάλαβαν, είναι το κλασικό ball awareness πρόβλημα στα τελευταία προ. Η μπάλα περνάει ξυστά από τον αμυνόμενο, εκείνος φαίνεται να θέλει να κάνει πάσα αλλά το παιχνίδι θεωρεί πως δεν είναι σε θέση να κάνει πάσα καθώς δεν έχει κλειδώσει τη κατοχή της μπάλας. Το παιχνίδι έχει ξεκάθαρο πρόβλημα σε τέτοιες περιπτώσεις. 

Η συγκεκριμένη φάση δε δείχνει να έχει σχέση με το γνωστό awareness. Ήταν πολύ δυνατή η πάσα και ο παίχτης δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα. Κοινώς η φάση που ανέβασες ως προβληματική ειναι απόλυτα φυσιολογική.

Το awareness υπάρχει κυρίως στις πασες των αντιπάλων που περνάνε ξυστά δίπλα από τους δικούς μας και αυτοί ειναι σαν να μην υπάρχουν, ενώ θα μπορούσαν να αντιδράσουν. Και το βλέπουμε έντονα κυρίως σε παίχτες που δεν έχουμε τον έλεγχο. 

Edit: επίσης για το ping δεν ξέρω τι λέτε, αλλά προσωπική εμπειρία, από τότε που πήγα σε 50αρα και το πινγκ απο 40κατι πήγε στο 11, είδα τη νύχτα με τη μέρα. Τα υπόλοιπα είναι απλά θεωρία.

Edited by broxopios
  • Like 1

13 minutes ago, broxopios said:

Η συγκεκριμένη φάση δε δείχνει να έχει σχέση με το γνωστό awareness. Ήταν πολύ δυνατή η πάσα και ο παίχτης δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα. Κοινώς η φάση που ανέβασες ως προβληματική ειναι απόλυτα φυσιολογική.

Το awareness υπάρχει κυρίως στις πασες των αντιπάλων που περνάνε ξυστά δίπλα από τους δικούς μας και αυτοί ειναι σαν να μην υπάρχουν, ενώ θα μπορούσαν να αντιδράσουν. Και το βλέπουμε έντονα κυρίως σε παίχτες που δεν έχουμε τον έλεγχο. 

Νομίζω ότι περιγράφεις αυτό που έγινε, πόσο πιο κοντά μπορεί να περάσει η μπάλα στη φάση πιο πάνω; Λίγο ακόμα και θα χτυπούσε επάνω του. Αν το σύστημα ήταν σωστό και η μπάλα ήταν διεκδικησιμη, τότε θα γινόταν κανονικά η πάσα, η στη χειρότερη τάκλιν πάσα η διωξιμο η οτιδήποτε. Εδώ απλά την άφησε ενώ ξεκάθαρα μπορεί να απλώσει το πόδι του. Και σε παίκτες που δεν έχουμε τον έλεγχο ο ίδιος αλγόριθμος "διεκδίκησης" τρέχει. Συνήθως ακούει λίγο περισσότερο αν έχεις τον παίκτη και πατήσεις να κόψεις από το να περιμένεις τον υπολογιστή να κόψει με τετράγωνο. Η διεκδίκηση στις ξυστες πάσες σπάνια δουλεύει σωστά, καθώς δεν ενεργοποιείται σχεδόν ποτέ. Στη φάση αυτή σίγουρα έπρεπε να συμβεί κάτι άλλο. Η δύναμη έχει μπει από πολύ νωρίς οπότε δε χάθηκε το παράθυρο, απλώς το σύστημα θεώρησε, κακώς, ότι δεν είναι ακόμα διεκδικησιμη.

Edited by johnson

Εγώ απ τη μεριά μου, δοκιμάζοντας το demo.... κ με επιφύλαξη να δω το ολοκληρωμένο προϊόν γτ συνηθως υπάρχει μεγάλη διαφορά του demo με το ολοκληρωμένο προιον (καμια φορα προς το καλύτερο κ καμία κ προς το χειρότερο)...παίζοντας καμία 10ρια ματσάκια στο Κορυφαίος επίπεδο για να δοκιμάσω τεχνολογια ΑΙ σε ένα καλό level...μπορώ να πω ότι μαρεσει το gameplay του...καλύτερο απ' το '19 , με τις σαφώς- ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΕΣ βέβαια σε αντίθεση με παλιότερες σειρες- βλακειούλες του ακόμα, που δε σε βοηθάνε στο gameplay όπως αυτά που ανέφεραν πχ κάνα δυο τρεις που διάβασα...πχ το ΜΗ κόψιμο της πορείας της μπαλας ή η κατοχή της όταν βγαίνει πάσα κ περνά από δίπλα σου ξυστά (κ καλά οτι δε μπορεί να τη κόψει γτ είναι στη πλάτη η φαση...λογικη που ισχύει αλλά όχι ΕΤΣΙ όπως το κάνουν να συμβαίνει εδώ)

Οι προωθημένες επίσης καπως δεν είναι 'ελευθερες' αλλά προκαθορισμένες (σε πολύ μειωμένο βαθμό βέβαια φέτος, αλλά ακόμα θέλει δουλιτσα)

Κ η κίνηση τον παικτών είναι κάπως ΨΗΦΙΑΚΗ ακόμα κ οχι κ αυτή 'ελευθερη'...πως να το πω...

Σε γενικές γραμμές σε σύγκριση με παλιότερες εκδόσεις κ το πρόσφατο πιο εξελιγμένο '19...θεωρώ ότι είναι καλύτερο...μαρεσαν πολύ οι κιπερς...ωραίες εκτινάξεις ακόμα κ όταν τρως γκολ κ πολύ καλύτεροι στις απεκρουσεις ...βάζεις πιο δύσκολα γκολ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ '19 βγάζουν παραπάνω πράγματα ακομα κ σε τετ α τετ που ήταν ΠΟΝΟΣ παλιοτερα με ένα απλό τσακ πάτημα τετράγωνο κ το τρώτε...

Είδωμεν...

• Like 1

On 31/8/2019 at 4:12 ΜΜ, ACMILANGR said:

Τι ακριβώς βλέπουμε σε αυτό το βίντεο;

Το ότι πατάς να κάνει κάτι και δεν το κάνει;

Σε αλλο ποστ πιο πριν συμφορουμιτης ανέφερε ότι σε κανενα παιχνίδι δεν έχεις τον πλήρη έλεγχο και ερωτω: όταν παιζει κάποιος Cod και πατάει το δεξί trigger δεν είναι φυσιολογικό εκείνη την στιγμή να πυροβολήσει; Και απαντώ: και φυσικά είναι φυσιολογικό και αυτό θα γίνει γιατί αν δεν γίνει τοτε υπάρχει πρόβλημα με το παιχνίδι και δεν μπορείς να το παίξεις.

Γιατί στο PES τότε όταν περνάει η μπάλα από μπροστά σου και πατάς να κάνει κάτι και το ίδιο το παιχνίδι σου δείχνει ότι πάτησες και δεν γίνεται τίποτα αυτό θεωρείται φυσιολογικό; 

Να πω ότι ο παίκτης έτρεχε με αντίθετη φορά; Να πω ότι πέρασε πίσω του; Να πω ότι δεν τον είχα επιλεγμένο; Να πω ότι δεν πάτησα κατι; Να πω ότι πάτησα αργά;

Και επαναλαμβάνω δεν έχω την απαίτηση να κάνει εκείνη την στιγμή την σωστή πάσα το σωστό σουτ την σωστή απομάκρυνση το φυσιολογικό θα ήταν να κάνει κάτι και ας μην βγει σωστά, λόγο των περιστάσεων ακόμα και να με φέρει σε δύσκολη θέση σε σχέση με τον αντίπαλο αυτό θα μου φαινόταν πιο "φυσιολογικό"

Edited by Silots73

On 1/9/2019 at 6:05 ΠΜ, toninio said:

Περί αμεσότητας και animation. Είμαι 100% υπέρ του να ολοκληρωθεί το animation,  το οποίο αντιπροσωπεύει τη φυσική κίνηση και δεν πρέπει να κόβεται, διαφορετικά θα βλέπουμε αφύσικα πράγματα και δεν το θέλουμε αυτό. Δεν πρέπει όμως να φτάνουμε στο άλλο άκρο, δηλ. με το ζόρι να γίνονται μακρόσυρτα animations σε περιπτώσεις που δεν πρέπει. Παράδειγμα: σε παράλληλη πάσα\σέντρα θέλω να κάνω σουτ με τη μία. Γίνεται στην αληθινή μπάλα; Φυσικά και ναι (όλοι οι παίκτες έχουν την κινησιολογική δυνατότητα να πιάσουν απευθείας σουτ στην κίνηση, απλά άλλος θα το καρφώσει, άλλος θα το στείλει στην εξέδρα κι άλλος θα πιάσει αέρα, κι αυτά αποτυπώνονται από τα στατιστικά σε ένα videogame). Όταν λοιπόν εγώ στο παιχνίδι θέλω να πιάσω σουτ με τη μία, πρέπει να μου το δίνει το παιχνίδι, γιατί ζητάω κάτι φυσιολογικό και ρεαλιστικό, κι όταν το παιχνίδι βγάζει μακρόσυρτο animation (κοινώς, κάνει μία ώρα να σουτάρει)  επειδή έτσι θέλει αυτό, τότε μιλάμε για μειωμένη αμεσότητα κι όχι για λάθος απαιτήσεις από τον user. Mε απλά λόγια, νομίζω ότι το Προ πρέπει να αποκτήσει αμεσότητα σε σημεία που πρέπει και που λανθασμένα δεν έχει (λόγω engine) κι όχι να χάσει το ρεαλισμό που σωστά έχει σε άλλες περιπτώσεις. Ας αναφέρω το close control: δεν νομίζω ότι αποδίδεται ρεαλιστικά, διότι πολύ απλά το πραγματικό close control στο ποδόσφαιρο είναι πιο άμεσο από αυτό του παιχνιδιού. Από εκεί και πέρα, είναι θέμα ικανότητας του ποδοσφαιριστή (που και πάλι αποτυπώνεται με τα στατιστικά σε ένα ποδοσφαιράκι). 

Εγώ αυτό θα ήθελα από το Προ, απλά να tweak-αριστεί σε σημεία, ώστε να γίνει πιο άμεσο εκεί που πρέπει κι όχι να χαλάσει. Απλά, ένα πρόχειρο συμπέρασμα είναι ότι το μεν Φίφα είναι καλό στην αμεσότητα αλλά το παρακάνει και κάπου γίνεται αφύσικο, ενώ το Προ δεν είναι καλό στην αμεσότητα, αλλά κερδίζει σε ρεαλισμό. Κατά βάθος, για εμένα αυτό που ισχύει περισσότερο είναι ότι έκαστη game engine έχει συγκεκριμένα δυνατά και αδύνατα σημεία. Το σίγουρο είναι ότι το Προ, είτε καθαρά λόγω game engine, είτε λόγω (και) physics και animations, μοντέλων παικτών και γραφικών, παρουσιάζει ένα σαφώς πιο καλό αποτέλεσμα, πιο στιβαρό, πιο γεμάτο στην αίσθηση και το μάτι, ενώ μάλλον σε κάποιους τομείς είναι και πιο ελεύθερο\απρόβλεπτο.

Συμφωνώ απόλυτα!!! Η έλλειψη ωραίων animation's δίνει την αίσθηση του μη στιβαρού στο ΦΙΦΑ αλλά το να πηγαίνουμε στο άλλο άκρο (PES) δε βελτιώνει τα πράγματα, δεν είναι όλες οι φάσεις ίδιες και δεν γίνεται να γίνονται όλα τα ανιμέσιονς με την ίδια ταχύτητα και την ίδια διάρκεια δεν γίνεται να θες να κάνεις γρήγορη αντεπίθεση και να περιμένεις να γυρίσει όλο του το σώμα για να κάνεις πάσα με το εσωτερικό του ποδιού γίνονται πάσες και με το εξωτερικό, δεν γίνεται να θες να ξεκινήσεις γρήγορη αντεπίθεση και να περιμένεις ο τερματοφύλακας να σηκωθεί σαν συνταξιούχος από το καφενείο...

Edited by Silots73
  • Like 1

1 hour ago, Silots73 said:

Το ότι πατάς να κάνει κάτι και δεν το κάνει;

Σε αλλο ποστ πιο πριν συμφορουμιτης ανέφερε ότι σε κανενα παιχνίδι δεν έχεις τον πλήρη έλεγχο και ερωτω: όταν παιζει κάποιος Cod και πατάει το δεξί trigger δεν είναι φυσιολογικό εκείνη την στιγμή να πυροβολήσει; Και απαντώ: και φυσικά είναι φυσιολογικό και αυτό θα γίνει γιατί αν δεν γίνει τοτε υπάρχει πρόβλημα με το παιχνίδι και δεν μπορείς να το παίξεις.

Γιατί στο PES τότε όταν περνάει η μπάλα από μπροστά σου και πατάς να κάνει κάτι και το ίδιο το παιχνίδι σου δείχνει ότι πάτησες και δεν γίνεται τίποτα αυτό θεωρείται φυσιολογικό; 

Να πω ότι ο παίκτης έτρεχε με αντίθετη φορά; Να πω ότι πέρασε πίσω του; Να πω ότι δεν τον είχα επιλεγμένο; Να πω ότι δεν πάτησα κατι; Να πω ότι πάτησα αργά;

Και επαναλαμβάνω δεν έχω την απαίτηση να κάνει εκείνη την στιγμή την σωστή πάσα το σωστό σουτ την σωστή απομάκρυνση το φυσιολογικό θα ήταν να κάνει κάτι και ας μην βγει σωστά, λόγο των περιστάσεων ακόμα και να με φέρει σε δύσκολη θέση σε σχέση με τον αντίπαλο αυτό θα μου φαινόταν πιο "φυσιολογικό"

Ρε φιλε ολόκληρο κείμενο για κάτι που δεν ισχύει. Τουλάχιστον στον βίντεο που έδειξες. Δεν προλάβαινε την μπάλα. End of story 

47 minutes ago, Silots73 said:

Συμφωνώ απόλυτα!!! Η έλλειψη ωραίων animation's δίνει την αίσθηση του μη στιβαρού στο ΦΙΦΑ αλλά το να πηγαίνουμε στο άλλο άκρο (PES) δε βελτιώνει τα πράγματα, δεν είναι όλες οι φάσεις ίδιες και δεν γίνεται να γίνονται όλα τα ανιμέσιονς με την ίδια ταχύτητα και την ίδια διάρκεια δεν γίνεται να θες να κάνεις γρήγορη αντεπίθεση και να περιμένεις να γυρίσει όλο του το σώμα για να κάνεις πάσα με το εσωτερικό του ποδιού γίνονται πάσες και με το εξωτερικό, δεν γίνεται να θες να ξεκινήσεις γρήγορη αντεπίθεση και να περιμένεις ο τερματοφύλακας να σηκωθεί σαν συνταξιούχος από το καφενείο...

χωρίς καμία λογική αντιπαράθεσης με αυτό το post, θεωρώ αυτό που περιγράφεις ότι είναι το πιο σημαντικό στοιχείο που έχει το pes που το κανει να ξεχωρίζει οπτικά αλλά & παικτικα.Το ότι δεν μπορεί όποιος κρατάει το gamepad να κάνει λόγω "ανθρώπινης φυσικής"  ότι του έρχεται στο μυαλό εκείνη την ωρα.Δεν γίνεται πχ πάντα,όταν ένας GK έχει κάνει μια βουτιά & σκάει με την μπάλα κάτω να μπορεί να σηκώνεται σαν σούστα & να παιζει.Οπως & όταν πάει ένας αμυντικός απότομα δυνατά πάνω στον επιτιθέμενο να μαρκάρει ,αν αστοχήσει θα πρέπει να βλέπεις ένα animation όπου τον βγάζει «εκτός» θέσης & να μην μπορεί να ξαναμαρκαρει – στρίψει επειδή εγώ πατάω ξανά & ξανά το κουμπί να βάλει το πόδι του.Αν το αφήσουν να γίνεται αυτό θα εξελίσσεται ένα παιχνίδι χωρίς φυσικότητα σαν φλιπερακι.Ενας ποδοσφαιριστής άμα πάει απότομα πάνω σε μια διεκδίκηση με φόρα ύστερα μετα από μερικά sec , πέφτει ο ρυθμός του & θέλει μερικά sec για να επιστρέψει η ενέργεια του & να μπορεί να ξανά σπριντ άρει. Το ίδιο & όταν έχεις την μπάλα στην επιθεση.Δεν μπορούν να παίζουν με μια ιδια ταχύτητα τα παιχτακια επειδή εγώ θέλω στο μυαλό μου να τρέχω πασάρω , χάνω την μπάλα να τρέχω πίσω να την ξαναπαίρνω ξανά μπροστά πάλι τα ιδια.Συμφωνω ότι μπορεί να το κάνει ένας παίκτης για 1-2 φάσεις αλλά μέχρι εκει.Ειμαι από τους πιο μεγάλους & έχω λιώσει στο kick off πιτσιρικάς στην Amiga.Έτσι έπαιζε αυτό. Χωρίς την φυσική .Ήταν τέλειο για τότε αλλά σαν pinball. Ένα ατελείωτο πάνω κάτω. Το Pes έχει πέτυχει με το animation & την όλη κίνηση που έχει να έχει έναν ανθρώπινο ρυθμό ανθρώπινος ρυθμός το κάνει πιο αργό ή πιο γρήγορο ανάλογα την φαση.Δεν έχει έναν fixed ρυθμό ο παίκτης στο Pes & για εμένα είναι ότι πιο ρεαλιστικό αυτό. Εάν δεν το αποδεχθούμε δεν μπορούμε να ευχαριστηθούμε το game

• Like 3

Τα PES vs FIFA μεταφέρθηκαν στο κατάλληλο τόπικ ώστε να συνεχιστεί η κουβέντα κανονικά. 

• Like 2

6 minutes ago, Platini_Athens said:

Ερωτηση για το ντεμο....το φουλ game ετσι θα ειναι δλδ; Εννοω αν το τρεχει το πισι μου το ντεμο με ολα LOW θα μου τρεχει και το φουλ γκειμ;

Ναι κανονικά. Δε θα αλλάξουν τα specifications. 

Πως σου φάνηκε αλήθεια γιατί ξέρω είσαι στο FIFA τα τελευταία χρόνια. 

• Thanks 1

Just now, broxopios said:

Ναι κανονικά. Δε θα αλλάξουν τα specifications. 

Πως σου φάνηκε αλήθεια γιατί ξέρω είσαι στο FIFA τα τελευταία χρόνια. 

A ωραια (σκεφτηκα μηπως ειναι πιο βαρυ).

Φιλε μου αρεσε...γραφικα, κινηση, φωτισμος ...ο τροπος που κοβεις τον αντιπαλο σε σχεση παντα με την τακτικαλ του φιφα.....οι through πασες και γενικοτερα το passing game....η ποδοσφαιριλα κι η arcadιλα που συνεχιζει να βγαζει ...  κυνηγαω στην κυριολεξια  τον φιλο μου που παιζουμε κο οπ στο φιφα να κατεβασει στεαμ και ντεμο ωστε να παρει μια γευση.

Μου θυμιζει τοτε που ειδα το φιφα 11 και ενθουσιαστηκα (και αλλαξα στρατοπεδο). 

Μαλλον εχουμε κουραστει με το σκριπτιν και οσα ΔΕΝ μπορεσαμε να εξηγησουμε ή να αντιμετωπισουμε αν θελεις ονλαιν στο φιφα.

• Love 1
  • Like 1

3 hours ago, ACMILANGR said:

Ρε φιλε ολόκληρο κείμενο για κάτι που δεν ισχύει. Τουλάχιστον στον βίντεο που έδειξες. Δεν προλάβαινε την μπάλα. End of story 

Εντάξει αδερφέ δεν θα μαλώσουμε κιόλας γνωμη σου και γνώμη μου αν εσένα σε ικανοποιεί το πώς λειτουργεί ένα παιχνίδι και αυτό που βλέπεις πιστεύεις ότι είναι σωστό οκ για εμένα δεν είναι οκ και σορυ αν σε κούρασε το κείμενο μου άλλη φορά θα γράφω πιο μικρό...

Θα έπρεπε να μπορεί να πασάρει εδώ τη μπάλα. Ούτε φόρα ιδιαίτερη είχε, ούτε σε αντιπάλου πόδια ήταν ενώ η δύναμη είχε μπει πολύ πριν.
Η Konami θεωρεί ότι δεν ήταν στα πόδια του, αλλά πόσο πιο κοντά πρέπει να πάει για να μπορέσει να πασάρει;

jxJZ2xB.png

Είναι 100% θέμα κλειδώματος και awareness. Στη πραγματικότητα ο παίκτης θα μπορούσε εύκολα να βάλει πόδι,
στο PES είναι σχεδόν αδύνατο σε τέτοιες φάσεις, εκτός αν κάνεις πολύ σωστό super cancel και βρεθείς στη πορεία της μπάλας ώστε αυτή να πάει επάνω σου.

Καλή φάση το PES αλλά τα λάθη να λέγονται.

Edited by johnson
  • Like 1

spacer.png

2 hours ago, mj23 said:

χωρίς καμία λογική αντιπαράθεσης με αυτό το post, θεωρώ αυτό που περιγράφεις ότι είναι το πιο σημαντικό στοιχείο που έχει το pes που το κανει να ξεχωρίζει οπτικά αλλά & παικτικα.Το ότι δεν μπορεί όποιος κρατάει το gamepad να κάνει λόγω "ανθρώπινης φυσικής"  ότι του έρχεται στο μυαλό εκείνη την ωρα.Δεν γίνεται πχ πάντα,όταν ένας GK έχει κάνει μια βουτιά & σκάει με την μπάλα κάτω να μπορεί να σηκώνεται σαν σούστα & να παιζει.Οπως & όταν πάει ένας αμυντικός απότομα δυνατά πάνω στον επιτιθέμενο να μαρκάρει ,αν αστοχήσει θα πρέπει να βλέπεις ένα animation όπου τον βγάζει «εκτός» θέσης & να μην μπορεί να ξαναμαρκαρει – στρίψει επειδή εγώ πατάω ξανά & ξανά το κουμπί να βάλει το πόδι του.Αν το αφήσουν να γίνεται αυτό θα εξελίσσεται ένα παιχνίδι χωρίς φυσικότητα σαν φλιπερακι.Ενας ποδοσφαιριστής άμα πάει απότομα πάνω σε μια διεκδίκηση με φόρα ύστερα μετα από μερικά sec , πέφτει ο ρυθμός του & θέλει μερικά sec για να επιστρέψει η ενέργεια του & να μπορεί να ξανά σπριντ άρει. Το ίδιο & όταν έχεις την μπάλα στην επιθεση.Δεν μπορούν να παίζουν με μια ιδια ταχύτητα τα παιχτακια επειδή εγώ θέλω στο μυαλό μου να τρέχω πασάρω , χάνω την μπάλα να τρέχω πίσω να την ξαναπαίρνω ξανά μπροστά πάλι τα ιδια.Συμφωνω ότι μπορεί να το κάνει ένας παίκτης για 1-2 φάσεις αλλά μέχρι εκει.Ειμαι από τους πιο μεγάλους & έχω λιώσει στο kick off πιτσιρικάς στην Amiga.Έτσι έπαιζε αυτό. Χωρίς την φυσική .Ήταν τέλειο για τότε αλλά σαν pinball. Ένα ατελείωτο πάνω κάτω. Το Pes έχει πέτυχει με το animation & την όλη κίνηση που έχει να έχει έναν ανθρώπινο ρυθμό ανθρώπινος ρυθμός το κάνει πιο αργό ή πιο γρήγορο ανάλογα την φαση.Δεν έχει έναν fixed ρυθμό ο παίκτης στο Pes & για εμένα είναι ότι πιο ρεαλιστικό αυτό. Εάν δεν το αποδεχθούμε δεν μπορούμε να ευχαριστηθούμε το game

Το μισό της τελευταίας σου φράσης "να ευχαριστηθουμε το game" τα λέει όλα και αυτός είναι ο λόγος πιστεύω που θα πρέπει να  γίνεται η συζήτηση "η ευχαρίστηση" γιατί είναι παιχνίδι.

Σε εμένα δεν δίνει ευχαρίστηση το γεγονός που θελω να κάνω στο παιχνίδι κάποια πράγματα και δεν γίνονται και δεν μιλάω για καραγκιοζιλικια τύπου σπαει το γόνατο για να διώξει πάνω στην γραμμή....

Edited by Silots73

2 minutes ago, Silots73 said:

Το μισό της τελευταίας σου φράσης "να ευχαριστηθουμε το game" τα λέει όλα και αυτός είναι ο λόγος πιστεύω που θα πρέπει να  γίνεται η συζήτηση "η ευχαρίστηση" γιατί είναι παιχνίδι.

Σε εμένα δεν δίνει ευχαρίστηση το γεγονός που θελω να κάνω στο παιχνίδι κάποια πράγματα και δεν γίνονται για οποιαδήποτε λόγο είτε επειδή είναι έτσι φτιαγμένο το παιχνίδι είτε επειδή υπάρχει πρόβλημα 

Οκ, το δεχομαι.Καταλαβαινω τι λες. Το Pes πιστευω εχει παει απο το 19 προς μια κατευθυνση να μην ειναι ολες οι ενεργειες εφικτες & υλοποιησημες εκτος & εαν το επιτρεπει  γωνια του παικτη & η φυσικη του σωματος.Μεχρι ενα βαθμο εννοειται παντα.Vgame ειναι εξαλου.Σιγουρα θα γινονται & πραγματα μη ρεαλιστικα

Τωρα σιγουρα ειχε ενα θεμα με το awarness οταν περναει η μπαλα κοντα απο συμπαικτη μας ,Το κατα ποσο εχει διορθωθει στο 20 θα το δουμε & στο full game

• Like 2

38 minutes ago, mj23 said:

Οκ, το δεχομαι.Καταλαβαινω τι λες. Το Pes πιστευω εχει παει απο το 19 προς μια κατευθυνση να μην ειναι ολες οι ενεργειες εφικτες & υλοποιησημες εκτος & εαν το επιτρεπει  γωνια του παικτη & η φυσικη του σωματος.Μεχρι ενα βαθμο εννοειται παντα.Vgame ειναι εξαλου.Σιγουρα θα γινονται & πραγματα μη ρεαλιστικα

Τωρα σιγουρα ειχε ενα θεμα με το awarness οταν περναει η μπαλα κοντα απο συμπαικτη μας ,Το κατα ποσο εχει διορθωθει στο 20 θα το δουμε & στο full game

Καλά το ντέμο έχει σοβαρά θέματα επιλογή παίχτη όπου να ναι, σχεδόν όλα τα κοψίματα δίνονται φάουλ και το πιο σπαστικό που ξεκινάνε με το χέρι επάνω για μπροστά και σταματάνε χωρίς λόγο 😁😁😁

Ίδωμεν...

1 hour ago, johnson said:

Θα έπρεπε να μπορεί να πασάρει εδώ τη μπάλα. Ούτε φόρα ιδιαίτερη είχε, ούτε σε αντιπάλου πόδια ήταν ενώ η δύναμη είχε μπει πολύ πριν.
Η Konami θεωρεί ότι δεν ήταν στα πόδια του, αλλά πόσο πιο κοντά πρέπει να πάει για να μπορέσει να πασάρει;

jxJZ2xB.png

Είναι 100% θέμα κλειδώματος και awareness. Στη πραγματικότητα ο παίκτης θα μπορούσε εύκολα να βάλει πόδι,
στο PES είναι σχεδόν αδύνατο σε τέτοιες φάσεις, εκτός αν κάνεις πολύ σωστό super cancel και βρεθείς στη πορεία της μπάλας ώστε αυτή να πάει επάνω σου.

Καλή φάση το PES αλλά τα λάθη να λέγονται.

Εμενα οταν το ειδα λιγο βιαστικα μου εκανε ελεγχω τη φαση και την αφηνω να βγει αουτ ....μη δωσω στον τερματα και γινει καμια στραβη......λεω εγω τωρα πως μου φανηκε. Σιγουρα πρεπει να γινεται εφοσον εχεις πατησει να γινει κατι και η μπαλα περναει απο μπροστα σου! Παιδια ΑΝ θυμαμαι σωστα παρομοιο γινοτανε και σε παλια προ εποχης 2013...να περναει πχ διπλα η μπαλα απο τους αμυντικους και να μην την ακουμπανε. Εκει πλεον ειχες θεμα στην αμυνα. Ηταν πολυ σπαστικο! 

• Like 1

1 hour ago, Platini_Athens said:

Εμενα οταν το ειδα λιγο βιαστικα μου εκανε ελεγχω τη φαση και την αφηνω να βγει αουτ ....μη δωσω στον τερματα και γινει καμια στραβη......λεω εγω τωρα πως μου φανηκε. Σιγουρα πρεπει να γινεται εφοσον εχεις πατησει να γινει κατι και η μπαλα περναει απο μπροστα σου! Παιδια ΑΝ θυμαμαι σωστα παρομοιο γινοτανε και σε παλια προ εποχης 2013...να περναει πχ διπλα η μπαλα απο τους αμυντικους και να μην την ακουμπανε. Εκει πλεον ειχες θεμα στην αμυνα. Ηταν πολυ σπαστικο! 

Το ελέγχω τη φάση και την αφήνω να βγει άουτ συμβαίνει με ψαρωτική δύναμη πχ. πάσας, ώστε ο επιτιθέμενος να τρέξει να καλύψει τυχόν χώρο για πάσα ή να παρατήσει τελείως το κυνήγι της μπαλιάς, και έπειτα ξαφνικό super cancel και ακύρωση της δύναμης, ώστε η μπάλα να βγει έξω.
Δηλαδή ακόμα και αυτό το σχετικά απλό πράμα, πρέπει να το κατέχεις λίγο για να το κάνεις.

Εδώ απλώς ο παίκτης αγνοεί τα κουμπιά και αυτή είναι η κλασσική συμπεριφορά παικτών, είτε βρίσκεσαι στην άμυνα και διεκδικείς, είτε στην επίθεση.

Edited by johnson

Η φωτογραφία είναι η μισή αλήθεια. Η μπάλα ναι μέν είναι κοντά του, αλλά κινείται με μεγάλη ταχύτητα και αν τυχόν επιχειρούσε να κάνει πάσα με την φορά που έχει κατα 90% θα είχε πολύ μεγάλο error η πάσα. 

Και εκτός αυτού αν ήταν επιθετικός άντε να λέγαμε γιατί δεν σουτάρει, όμως μοιάζει να καλύπτει την μπάλα και έτσι παίρνει θετικό αποτέλεσμα (το άουτ)

Εντάξει σίγουρα έχει θέματα awareness (όπως όλα τα PES), αλλά γενικά σπάνια βλέπω να γίνεται 

4 hours ago, Silots73 said:

Εντάξει αδερφέ δεν θα μαλώσουμε κιόλας γνωμη σου και γνώμη μου αν εσένα σε ικανοποιεί το πώς λειτουργεί ένα παιχνίδι και αυτό που βλέπεις πιστεύεις ότι είναι σωστό οκ για εμένα δεν είναι οκ και σορυ αν σε κούρασε το κείμενο μου άλλη φορά θα γράφω πιο μικρό...

Εγώ ζητάω συγγνώμη φίλε μου

Edited by ACMILANGR
  • Like 2

33 minutes ago, ACMILANGR said:

Η φωτογραφία είναι η μισή αλήθεια. Η μπάλα ναι μέν είναι κοντά του, αλλά κινείται με μεγάλη ταχύτητα και αν τυχόν επιχειρούσε να κάνει πάσα με την φορά που έχει κατα 90% θα είχε πολύ μεγάλο error η πάσα.

Ας είχε error, δε με πειράζει. Έχω δει να σέρνονται με τάκλιν και να προλαβαίνουν τα άπιαστα, εδώ που περνάει κυριολεκτικά από δίπλα του δε δικαιολογείται να τη κοιτάζει ενώ υπάρχει ξεκάθαρο user input για πάσα. Πάσα πάτησε, προσπάθεια για πάσα πρέπει να γίνει.

• Like 2

Εγώ ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω.Πως αυτή η φάση επηρεάζει τη συνολική αίσθηση/έλεγχο που αποκομίζει ο χρήστης απο το παιχνίδι.Δηλαδή αλήθεια τώρα το θεωρεί κάποιος gamebreaker?Μακάρι τα προβλήματα να ήταν μόνο αυτά....

• Like 2

14 minutes ago, Mean_Machine said:

Εγώ ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω.Πως αυτή η φάση επηρεάζει τη συνολική αίσθηση/έλεγχο που αποκομίζει ο χρήστης απο το παιχνίδι.Δηλαδή αλήθεια τώρα το θεωρεί κάποιος gamebreaker?Μακάρι τα προβλήματα να ήταν μόνο αυτά....

Η ύπαρξης αυτής της αδιαφορίας των παικτών προς τη μπάλα αποτελεί τεράστιο πρόβλημα σε αυτή τη σειρά. Συμβαίνει συνεχώς.
Το άλλο τεράστιο πρόβλημα είναι το player switching.

Όλα μα όλα τα υπόλοιπα, είναι ψίχουλα μπροστά σε αυτά τα 2 σοβαρότατα προβλήματα.
Μιλάμε σπάνε μπάλες. Κάνουν μπαμ και δε σε αφήνουν να κάνεις σωστή άμυνα για κανένα λόγο.

Πάλι θα παλεύω να στοχεύω να τοποθετώ τους παίκτες μου κατά 99% κάθετα στη πορεία της μπάλας για να σταματήσει επάνω η μπάλα (ιδιαίτερα αυτούς που δε χρησιμοποιώ ενεργά) και ταυτόχρονα θα προσπαθώ να στήνω την άμυνα στους πίσω παίκτες μου μη τυχόν η ΑΙ μου χαλάσει τη γραμμή, για τον κανένα λόγο, και βγει ο αντίπαλος τετατετ με εύκολο 1-2 μετά από επίσης εύκολη βαθιά πάσα στον επιθετικό (απλώς με Χ).

Η άμυνα σε αυτό το παιχνίδι μόνιμα μου δίνει την εντύπωση ότι θέλει να με σαμποτάρει για να φάω γκολ και εγώ μόνιμα να προσπαθώ να μαζέψω τη γραμμή πατώντας 4 φορές το player switch κατά μέσο όρο ανά περίπτωση (όσο περισσότερα άτομα έχεις σε μια γραμμή, τόσο πιο δύσκολη γίνεται η σωστή επιλογή) , αφού έχω δει τουλάχιστον 2-3 πάσες να περνάνε δίπλα μου και να μη κόβονται ενώ τις έχω μαντέψει ολόσωστα και ο παίκτης μου είναι σε απόσταση που αν απλώσει λίγο το πόδι του μπορεί έστω να της αλλάξει λίγο τη πορεία.

Πόσα χρόνια θα περάσουν για να διορθωθούν αυτά τα 2. Και το κερασάκι μου, κλασσικά, στα παλιά PES δεν υπήρχαν τέτοια θέματα 😛

Edited by johnson
  • Like 1

9 minutes ago, johnson said:

Ο λόγος ύπαρξης αυτής της αδιαφορίας των παικτών προς τη μπάλα αποτελεί τεράστιο πρόβλημα σε αυτή τη σειρά. Συμβαίνει συνεχώς.

Όλα μα όλα τα υπόλοιπα, είναι ψίχουλα μπροστά σε αυτά τα 2 σοβαρότατα προβλήματα.
Μιλάμε σπάνε μπάλες. Κάνουν μπαμ και δε σε αφήνουν να κάνεις σωστή άμυνα για κανένα λόγο.

Πάλι θα παλεύω να στοχεύω κατά 99% σωστά τη πορεία της μπάλας για να σταματήσει επάνω στους παίκτες μου (ιδιαίτερα αυτούς που δε χρησιμοποιώ ενεργά, απλά τους έβαλα εκεί και τους άφησα) και ταυτόχρονα θα προσπαθώ να στήνω την άμυνα στους πίσω παίκτες μου μη τυχόν η ΑΙ μου χαλάσει τη γραμμή και βγει ο αντίπαλος τετατετ με εύκολο 1-2.

Η άμυνα σε αυτό το παιχνίδι μόνιμα μου δίνει την εντύπωση ότι θέλει να με σαμποτάρει για να φάω γκολ και εγώ μόνιμα να προσπαθώ να μαζέψω τη γραμμή πατόντας 4 φορές το player switch κατά μέσο όρο, αφού έχω δει τουλάχιστον 2-3 πάσες να περνάνε δίπλα μου και να μη κόβονται ενώ τις έχω μαντέψει ολόσωστα και ο παίκτης μου είναι σε απόσταση που αν απλώσει λίγο το πόδι του μπορεί έστω να της αλλάξει λίγο τη πορεία.

Το βράδυ κατά τις 12 παίζουμε Steam;

9 minutes ago, johnson said:

Ο λόγος ύπαρξης αυτής της αδιαφορίας των παικτών προς τη μπάλα αποτελεί τεράστιο πρόβλημα σε αυτή τη σειρά. Συμβαίνει συνεχώς.

Το manual  player switching with R-analog stick είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.Το L1 λετουργεί κανονικά αλλά δεν βολεύει αν θες να επιλέξεις χειροκίνητα κάποιον παικτη σε απόσταση.Αυτό και το super cancel που το κατέστρεψαν τελείως φετος.Ολα τα αλλα ειναι να εχουμε να λεμε.Η αμυνα που λες μια χαρα λειτουργει.Το τζαρτζαρισμα να ειχε πιο ενεργο ρολο γιατι υπαρχει σαν κουμπι και θα ηταν κομπλε.

1 minute ago, ACMILANGR said:

Το βράδυ κατά τις 12 παίζουμε Steam;

Ναι αμέ, ας το προσπαθήσουμε.