Jump to content
AkisVarg

eFootball PES 2020 DEMO-Εντυπώσεις,σχόλια και βαθμολογία

Βαθμολογήστε το Demo του eFootball Pes 2020 ανα τομεα  

72 members have voted

1. 1. Gameplay

2. 2. Ηχος/Ατμόσφαιρα

3. 3. Γραφικά

4. 4. Animations

5. 5. Φυσική παικτών

6. 6. Φυσική μπάλας

7. 7. Ποιοτητα Quick Online παιχνιδιων

8. 8. AI (τεχνητή νοημοσύνη)

9. 9. Χειρισμός

10. 10. Συνολική βαθμολογία

Recommended Posts

8 hours ago, north1980 said:

Ερώτηση... Κάθε φορά που ο αμυντικός σου διώχνει μετα απο κορνερ με το κεφάλι η μπάλα πάει εκτος περιοχής και σχεδόν 70% την παιρνει παίχτης της ομάδας που έχει κερδίσει το κόρνερ που ειναι στημένος καπου εκει μονος ο οποίος ετοιμάζεται για σουταρα .. χωρίς κανεναν δικο σου διπλα ... Αυτό έχει σχέση με το τι στρατηγική ακολουθείς για να αμυνθείς στο κόρνερ... πχ εγω τους τραβάω ζώνη πάντα... 

Μπα, εγώ δεν νομίζω να έχει σχέση με στρατηγική. Απλά, είναι μέρος του scripting, για να γίνει το παιχνίδι πιο θεαματικό. Είναι οι "καταραμένοι" μαγνήτες, ένα από τα εργαλεία της ΑΙ, για να εξυπηρετήσει το κάθε είδους σενάριο. Στα κόρνερ, το μικρο-σενάριο είναι, αν διώξεις κλασικά προς τα έξω, να παραλάβει τη μπάλα πάλι ο αντίπαλος, για να συνεχιστεί και καλά η πολιορκία. Το καλό είναι ότι φέτος σαν να έχουν μειωθεί γενικώς οι μαγνήτες, αλλά θα δούμε. Γενικώς, αυτά είναι μέρος του παιχνιδιού, για την ώρα. Στις επόμενες γενιές, μπορεί να βλέπουμε όλο και λιγότερα χτυπητά scripts

Το πρώτο ποδοσφαιράκι που θα τους αποβάλλει, θα έχει κάνει τεράστιο βήμα. Θα πρέπει να εφαρμοστεί μοντέλο φυσικής στις κόντρες, τα δοκάρια και τα τυφλά διωξίματα, ώστε η μπάλα να μην καταλήγει εκεί όπου θα της "πει" το σκριπτ, αλλά σε τυχαίο σημείο. Εν προκειμένω, είναι ποτέ δυνατόν σε κάθε τυφλό διώξιμο η μπάλα να πηγαίνει καρφί στον αντίπαλο για να κάνει σουτ ή σέντρα; Να συμβαίνει που και που, ναι, αλλά όχι κάθε φορά. Παίζει ρόλο βέβαια και αυτό που είπαν πριν τα παιδιά, ότι μπορούμε να διώχνουμε με διάφορους τρόπους για να αποφεύγουμε να στρώνουμε τη μπάλα στον αντίπαλο σε σημεία που δεν πρέπει.

Μόνο πάσες, σέντρες, σουτ και κεφαλιές θα πρέπει να υπαγορεύονται από ΑΙ και στατιστικά (δεκτό και το script, λόγω κάποιου λογικού handicap, που συχνά το βλέπουμε και στην αληθινή μπάλα).  

Εδώ βέβαια θα έρθουμε πάλι στην κουβέντα του ότι, εάν γίνουν όλα ρεαλιστικά σε ένα ποδοσφαιράκι, δεν θα μπορεί να υπάρχει ισορροπημένο gameplay σε ένα δεκάλεπτο ματς, και ειδικά στο offline, versus CPU. 

• Like 2

@Silots73 μπραβο σου φιλε που εκατσες και μονταρισες ολα αυτα τα βιντεο θα σου πηρε αρκετο χρονο,σε καποια συμφωνω και σε καποια διαφωνω

αλλα το τελευταιο που εχεις ανεβασει συμφωνω μαζι σου και το φοβαμαι και εγω οτι θα ειναι το exploit της χρονιας,γυρισμα σουτ με τη μια γκολ

• Like 1

7 hours ago, Silots73 said:

ο παίχτης μου που είναι αριστερά δεν κάνει κίνηση για επίθεση ώστε να πάρει την μπάλα σε καλύτερη θέση και μένει εκεί ακριβώς στην ευθεία χωρίς ουσιαστικα να προσφέρει τίποτα..

Υπάρχουν μερικοί που το γουστάρουν αυτό...ονόματα δεν λέμε.

Για μένα το awareness των παικτών είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα του PES.

Τα animations κτλ,είναι θέμα αλλά με κάποιο τρόπο δεν με εκνευρίζει τόσο όσο το awareness.Δεν γίνεται να μην έχουν επίγνωση τι να κάνουν όταν η ομάδα επιτίθεται και η μπάλα πρέπει να πάει σε αυτούς...δεν γίνεται να σφυριζουν αμεριμνα.

Πολύ ωραίος Silots73.

• Like 1

1 hour ago, BasilhsGR said:

Εδώ το cheating έχει ξεκινήσει απ΄το demo φέτος αν έχουν το θεό τους, αυτά βλέπω και αναρωτιέμαι αν αξίζει να το αγοράσω.

Επειδη ειναι πολυυυυυς καιρος που εχω να παιξω online (& οσο ειχα ασχοληθει ηταν για λιγο) & πραγματικα δεν το ξερω ,αυτο που εχω διαβασει & απο αλλους που λετε παιδια "cheating" , τι ακριβως σημαινει?

1 hour ago, mj23 said:

Επειδη ειναι πολυυυυυς καιρος που εχω να παιξω online (& οσο ειχα ασχοληθει ηταν για λιγο) & πραγματικα δεν το ξερω ,αυτο που εχω διαβασει & απο αλλους που λετε παιδια "cheating" , τι ακριβως σημαινει?

Αποσύνδεση-επίτηδες, και ο αγώνας είναι σαν να μην έγινε ποτέ. Σε αντίθεση με την κανονική αποσύνδεση-ατύχημα, που αυτός που βγαίνει χάνει στα χαρτιά.

Θα το δεις και Void-cheat, lag cheat, loss prevention cheat etc etc..

Edited by slamsoze
  • Thanks 1

Πάμε να τα δούμε ένα ένα λοιπόν...

11 hours ago, Silots73 said:

Για μένα το 19 ήταν το μοναδικό παιχνίδι που με έφθασε σε σημείο να βρίζω κάτι άψυχο όπως ένα βίντεο game και το 20 παίρνει την σκυτάλη και εξηγούμε...

Τι και αν έχω πατήσει για πασα; Οοοχι θα κάνω το animation που έχει υποδείξει ο Ινιεστα γιατι έτσι είναι το ρεαλιστικό..(κακία)

Άπαξ και ξεκινήσουν τα animations, δε κόβονται.
Εσύ εδώ μπορεί να βλέπεις ότι πρόλαβες να κάνεις τη πάσα, αλλά προφανώς έχασες το time window και πέτυχες το animation στην αρχή του.
Τέτοιου είδους "προβλήματα" είναι πιο έντονα στα online παιχνίδια λόγω της επιπλέον καθυστέρησης.

Σε τέτοιες περιπτώσεις για καλύτερα αποτελέσματα απλά κάνεις ένα instant click τη πάσα και δε βάζεις δύναμη.

Τέλος, μην εμπιστεύεστε τη μπάρα δύναμης που εμφανίζεται η εξαφανίζεται, δε λειτουργεί πάντα έγκυρα και δεν είναι πάντα συγχρονισμένη ή επιβεβαιωμένη από το ίδιο το παιχνίδι.

Το κουμπί που κλέβει πήρε φωτιά οι επιλογές παίχτη έγιναν (γιουπι δούλεψε) σωστά αλλά τίποτα δεν συναιβει ώστε να αποτραπεί το μοιραίο

Το marking στο παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο. Σπάνια θα δεις να κερδίζονται μονομαχίες σαν αυτές. Θα είχες καλύτερα αποτελέσματα με τάκλιν στο χώρο για να μπλοκάρεις το σουτ παρά να προσπαθήσεις εκεί να κλέψεις τη μπάλα από τον Lewadovski. Ιδιαίτερα φέτος με το έντονο physical παιχνίδι.

Το μεγάλο πρόβλημα σε αυτή τη φάση βέβαια είναι αυτό που συμβαίνει στα 2-3 δευτερόλεπτα και που συμβαίνει συνέχεια τουλάχιστον από το PES18.
Οι παίκτες παίζουν σα να μην ενδιαφέρονται για τη μπάλα και την αφήνουν αέρα... τέτοια προβλήματα δεν υπήρχαν στα παλιά μόνο PES.

Το παιχνίδι ακυρώνει τον εαυτό του γιατί για να κάνει το "ρεαλιστικό" γύρισμα αργεί να κάνει την πάσα τόσο όσο χρειάζεται για να βγει ο παίχτης σου offside..

Εδώ το λάθος είναι 100% δικό σου. Το run έχει ξεκινήσει πριν κάνεις τη 1η πάσα και έπρεπε από τον πρώτο παίκτη να τη στείλεις απευθείας στον επιθετικό σου και να μη κάνεις στάση σε ενδιάμεσο παίκτη. Το χάλασες μόνος σου :)

Tι και αν έχω πατήσει να κάνει το σουτ...

Τι ακριβώς σουτ περίμενες να γίνει εδώ;; Μια κακή σέντρα βγήκε έξω. Πολύ σωστά. Στη καλύτερη μια πάσα πίσω ίσως μπορούσες να κάνεις. Τίποτα άλλο.

Τι και αν έχω βάλει στις γρήγορες τακτικές γρήγορη αντεπίθεση; Πρέπει να φτάσω στην γραμμή του άουτ για να άρχισει να τρέχει ο συμπαίκτης μου..

Δε μπορώ να σε κατάλαβω. Έχεις παράπονο που το δεξί μπακ ήρθε να πάρει τη μπάλα από τη θέση του και αφού του τη πήρες εσύ με τον Matic. Επειδή ξεκίνησε το run αφού επέστρεψε κοντά στη θέση του; Εσύ που ακριβώς πας τον Matic με τη μπάλα στα πόδια; Τι περιμένεις δηλαδή να κάνει το AI εκεί και τι ακριβώς επίθεση θες να βγάλεις ενώ είσαι κομμένος στο κέντρο; Στη φάση αυτή έπρεπε να τη δώσεις στο τέρμα ώστε να αναδιαταχθεί η ομάδα σου καθώς ο τερματοφύλακας κάνει το βολέ.

Δεν είναι κάθε ευκαιρία του αντιπάλου ευκαιρία για δική σου αντεπίθεση, σε μερικές πρέπει απλώς να διώξεις.
Αν θέλεις φουλ επίθεση, μπορείς να βάλεις φουλ επίθεση. Το ένα κλικ επίθεση παίζει επιθετικά μεν, αλλά σκέφτεται ακόμα λογικά, σε αντίθεση με σένα σε αυτή τη φάση.

Σουτ απευθείας δεν μπορεί να γίνει γιατί θα χαλάσει το animation..

ΑΚΟΜΑ βάζεις δύναμη, ΤΙ ακριβώς σουτ θες να κάνει εδώ;; Όχι απλά άργησες, το έκαψες τελείως.

Δύο φορές στην ίδια φάση ο παίχτης μου που είναι αριστερά δεν κάνει κίνηση για επίθεση ώστε να πάρει την μπάλα σε καλύτερη θέση και μένει εκεί ακριβώς στην ευθεία χωρίς ουσιαστικα να προσφέρει τίποτα..

Δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς εδώ. Βλέπω τον παίκτη στα αριστερά, 2 φορές ανέβηκε αλλά τη μπάλα δε του την έδωσες. Μια χαρά ανέβηκε!

Κάπου χάθηκε η μπάλα αδερφέ από την άλλη κάνουμε επίθεση....!

Αυτό το βλέπω για πρώτη φορά, είναι ακραίο. Δε το έχω δει ποτέ ξανά.

3 παίχτες στην επίθεση ο ένας έχει την μπαλα  και περιμένει κίνηση ο Λουκακου τραβάει το ένα σέντερ Μπακ ο άλλος θεωρεί σωστό να μείνει ακίνητος αλλά και να κάνει και δύο βήματα προς τα πίσω για να πάει να κρυφτεί πίσω από τον αμυντικό...

Εδώ παίζουν 5 πράματα:

1. Μη περιμένεις το AI να κάνει πάντα κινήσεις στο χώρο. Δε θα τις κάνει όλες, συνεπώς μη τις περιμένεις όλες.
2. Δηλωμένη θέση του παίκτη (Είναι SS/CF; )
3. Ο παίκτης που παίζει σε εκείνη τη θέση, γνωρίζει τη θέση;
4. Playing Style του παίκτη (Αν δεν είναι SS/CF, είναι τουλάχιστον Hole player; )
5. Επιθετική ικανότητα του παίκτη (Έχει 80+ ; )

Εν ολίγοις, είναι κρίμα που δεν έκανε κίνηση; Ναι.
Συνήθως κάνουν καλές κινήσεις; Αν κρίνω από τα προηγούμενα βίντεο, Ναι.
Υπάρχει ένα φυσιολογικό error rate; Σίγουρα καλύτερο από πέρσι.

Άσχετο λίγο αλλά ο Λουκάκου είναι ήδη offside πριν καλά καλά ολοκληρώθει η 1η πάσα.
Συνεπώς ούτε η αμυντική λειτουργία ήταν σωστή. Το λέω για αυτούς που θεωρούν ότι η επίθεση έχει θέματα αλλά η άμυνα είναι οκ.

Και για το τέλος αυτό που θα γίνει το highlight της χρονιάς...

Δεν έχω βρει το πρόβλημα εδώ. Care to elaborate?

Την επόμενη φορά που θα παραθέσεις βίντεο για θέματα τακτικής, θα πρέπει να αναφέρεις τα πάντα για τη τακτική σου:

Παίκτες, δηλωμένες θέσεις, αν οι δηλωμένες θέσεις ταιριάζουν σε αυτούς τους παίκτες, ψυχολογία (βελάκια) παικτών, κούραση, τυχόν advanced tactics, τυχόν man markings, τυχόν fluid formation. Όλα αυτά μπορούν λιγότερο η περισσότερο να επηρεάζουν. Χωρίς αυτά, η "διάγνωση" είναι μισή.

8 hours ago, toninio said:

Μπα, εγώ δεν νομίζω να έχει σχέση με στρατηγική. Απλά, είναι μέρος του scripting, για να γίνει το παιχνίδι πιο θεαματικό. Είναι οι "καταραμένοι" μαγνήτες, ένα από τα εργαλεία της ΑΙ, για να εξυπηρετήσει το κάθε είδους σενάριο. Στα κόρνερ, το μικρο-σενάριο είναι, αν διώξεις κλασικά προς τα έξω, να παραλάβει τη μπάλα πάλι ο αντίπαλος, για να συνεχιστεί και καλά η πολιορκία. Το καλό είναι ότι φέτος σαν να έχουν μειωθεί γενικώς οι μαγνήτες, αλλά θα δούμε. Γενικώς, αυτά είναι μέρος του παιχνιδιού, για την ώρα. Στις επόμενες γενιές, μπορεί να βλέπουμε όλο και λιγότερα χτυπητά scripts

Το πρώτο ποδοσφαιράκι που θα τους αποβάλλει, θα έχει κάνει τεράστιο βήμα. Θα πρέπει να εφαρμοστεί μοντέλο φυσικής στις κόντρες, τα δοκάρια και τα τυφλά διωξίματα, ώστε η μπάλα να μην καταλήγει εκεί όπου θα της "πει" το σκριπτ, αλλά σε τυχαίο σημείο. Εν προκειμένω, είναι ποτέ δυνατόν σε κάθε τυφλό διώξιμο η μπάλα να πηγαίνει καρφί στον αντίπαλο για να κάνει σουτ ή σέντρα; Να συμβαίνει που και που, ναι, αλλά όχι κάθε φορά. Παίζει ρόλο βέβαια και αυτό που είπαν πριν τα παιδιά, ότι μπορούμε να διώχνουμε με διάφορους τρόπους για να αποφεύγουμε να στρώνουμε τη μπάλα στον αντίπαλο σε σημεία που δεν πρέπει.

Μόνο πάσες, σέντρες, σουτ και κεφαλιές θα πρέπει να υπαγορεύονται από ΑΙ και στατιστικά (δεκτό και το script, λόγω κάποιου λογικού handicap, που συχνά το βλέπουμε και στην αληθινή μπάλα).  

Εδώ βέβαια θα έρθουμε πάλι στην κουβέντα του ότι, εάν γίνουν όλα ρεαλιστικά σε ένα ποδοσφαιράκι, δεν θα μπορεί να υπάρχει ισορροπημένο gameplay σε ένα δεκάλεπτο ματς, και ειδικά στο offline, versus CPU. 

Συμφωνώ σε όλα, εκτός από τη τελευταία πρόταση. Να θυμίσω ότι στα παλιά PES δεν υπήρχαν τέτοιοι μαγνήτες και μια χαρά ισορροπημένο gameplay είχαμε σε ένα δεκάλεπτο ματς.

Edited by johnson
  • Love 1
  • Like 2

Συμφωνώ και εγώ που τα είδα αυτό σκέφτομαι.

Συμφωνώ και με Johnson,κρατάει πολύ το σουτ,πολύ την πάσα...για αυτό έχει μεγάλα animations.

• Like 1

Μπαίνουν πιο εύκολα απ'όσο πρέπει και το χειρότερο είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δε μπορείς να κάνεις κάτι για να μη το φας.

15 hours ago, BasilhsGR said:

Το ότι στο PES εκτελούνται ολόκληρα τα animation και δεν είναι πετσοκομμένα δεν είναι μειονέκτημα του παιχνιδιού αλλά πλεονέκτημα. Μην τρελαθούμε τελείως εδώ μέσα, στο wehellas είμαστε, να το έβλεπα πουθενά αλλού αυτό γραμμένο θα έλεγα ΟΚ οι τύποι δεν πρέπει να έχουν και τόση σχέση με τα PES.

Ναι επειδή όμως είναι "παιχνίδι" περιμένεις σαν χρήστης όταν δίνεις μια εντολή να γίνεται και εξηγούμε..

Το matchmaking έχει σοβαρά θέματα. Δε ξέρω αν υπάρχουν servers που μοιράζονται τους παίκτες και δεν τους δίνουν όλους σε όλους για να δοκιμαστούν.
Προσπαθώ πόση ώρα να παίξω και δε μπορώ να βρώ αντίπαλο. Αυτή τη στιγμή έχω 50+ ping με Αγγλία και Γερμανία και για τα δεδομένα της Ελλάδας θα έλεγα ότι είναι σούπερ. Και πάλι δε μπορώ να βρω με τίποτα αντίπαλο. Προχθές προσπαθούσαμε με τον ξάδερφο μου (ΟΤΕ εκείνος, καλή γραμμή επίσης) και τη μία φορά ο ένας εβρισκε συνέχεια αντιπάλους, ο άλλος τίποτα. Έπειτα κάναμε restart το steam και έγινε το ανάποδο! Στο τέλος καταφέραμε να περιμένουμε και οι 2 και να μη βρίσκει αντίπαλο γενικότερα.

Πέρσι ήταν πολύ εύκολο:

- Να γνωρίζεις αν θα παίζεις μαζί με κάποιον πριν σου βγάλει τον αντίπαλο
- Να παίξεις με οποιονδήποτε χωρίς να περιμένεις τόσο (στο demo ή πχ. στο pes league mode στο κανονικό)

Τώρα μας βγάζει Unable to find opponent και είμαστε σε κοινή κλήση απεγνωσμένοι καθώς "Υπάρχει opponent, καλή ποιότητα σύνδεσης, ίδια ρύθμιση πάσας, σύνδεσε μας επιτέλους να παίξουμε, τι άλλο να κάνουμε...".
Οι προσπάθειες ξεκίνησαν στις 7:20, στις 10 το κλείσαμε επειδή έπαιζε ο ΟΣΦΠ. Περιττό να πω πως έπρεπε απλώς να είχαμε βγει για μια μπύρα...

Thanks Konami που χάλασες το matchmaking φέτος.

Edited by johnson

19 minutes ago, johnson said:

Το matchmaking έχει σοβαρά θέματα. Δε ξέρω αν υπάρχουν servers που μοιράζονται τους παίκτες και δεν τους δίνουν όλους σε όλους για να δοκιμαστούν.
Προσπαθώ πόση ώρα να παίξω και δε μπορώ να βρώ αντίπαλο. Αυτή τη στιγμή έχω 50+ ping με Αγγλία και Γερμανία και για τα δεδομένα της Ελλάδας θα έλεγα ότι είναι σούπερ. Και πάλι δε μπορώ να βρω με τίποτα αντίπαλο. Προχθές προσπαθούσαμε με τον ξάδερφο μου (ΟΤΕ εκείνος, καλή γραμμή επίσης) και τη μία φορά ο ένας εβρισκε συνέχεια αντιπάλους, ο άλλος τίποτα. Έπειτα κάναμε restart το steam και έγινε το ανάποδο! Στο τέλος καταφέραμε να περιμένουμε και οι 2 και να μη βρίσκει αντίπαλο γενικότερα.

Πέρσι ήταν πολύ εύκολο:

- Να γνωρίζεις αν θα παίζεις μαζί με κάποιον πριν σου βγάλει τον αντίπαλο
- Να παίξεις με οποιονδήποτε χωρίς να περιμένεις τόσο (στο demo ή πχ. στο pes league mode στο κανονικό)

Τώρα μας βγάζει Unable to find opponent και είμαστε σε κοινή κλήση απεγνωσμένοι καθώς "Υπάρχει opponent, καλή ποιότητα σύνδεσης, ίδια ρύθμιση πάσας, σύνδεσε μας επιτέλους να παίξουμε, τι άλλο να κάνουμε...".
Οι προσπάθειες ξεκίνησαν στις 7:20, στις 10 το κλείσαμε επειδή έπαιζε ο ΟΣΦΠ. Περιττό να πω πως έπρεπε απλώς να είχαμε βγει για μια μπύρα...

Thanks Konami που χάλασες το matchmaking φέτος.

Έχετε περασμένα τίποτα mods? Γιατί το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ "unable to find opponent" αλλά είχα πατσάρει τον χρόνο και είχα περάσει τη μπάλα του τσάμπιονς λίγκ. Το έσβησα, το ξαναέκανα εγκατάσταση και όλα ΟΚ, τώρα δεν κάνει πάνω από 5 λεπτά να βρει αντίπαλο με το network connection restrictions στο balanced και το pass suport level στο similar level γιατί παίζω PA1.

Πάρτε ps4 να σωθείτε.

• Haha 1

Παίδες τίποτα δεν έχω βάλει πάνω, μαμίσιο είναι. Και είναι με τις ώρες του. Είναι φορές που βρίσκει σερί αντιπάλους και φορές που απλά δε θέλει.
Στη 3η φορά μου βρήκε αντίπαλο τώρα. Και δε συμβαίνει μόνο σε μένα αυτό.

Τώρα έκανα manual port forward όλες τις πόρτες του Steam + τις 2 πόρτες του παιχνδιιού αλλά είμαι 99% σίγουρος ότι φταίει το παιχνίδι.

Αν είχαμε 16-17 οκ να πάρω PS4 αλλά τώρα πάμε για PS5!

• Like 1

Ξύνει πληγές ο Μπάκος! Δυστυχώς όμως έτσι έχουν τα πράγματα και το λέω αυτό εγώ που η τελευταία κονσόλα που είχα ήταν το PS1.

Φυσικά και τώρα δεν συμφέρει, πάμε για PS5. To μόνο που θα μου λείψει απ΄το PC είναι τα frames-Ηz και το ποντίκι-πληκτρολόγιο στα first person παιχνίδια που πλέον δεν παίζω έτσι κι αλλιώς.

1 hour ago, Bakogoal said:

Τι δεν έγινε; 

Πάτησα δυο φορές για να δώσει ο τερματας.. φαίνεται από την μπάρα δύναμης που εμφανίζεται δύο φορές...

8 minutes ago, Silots73 said:

Πάτησα δυο φορές για να δώσει ο τερματας.. φαίνεται από την μπάρα δύναμης που εμφανίζεται δύο φορές...

Γινόταν και στο 19 αυτό. Πρέπει πρώτα να σηκωθεί για να δώσει τη μπάλλα.

Να'ταν αυτό μόνο θα χορεύαμε πανκοτσιφτετέλια όλοι εδώ μέσα. Το παιχνίδι ήταν, παραμένει και θα είναι, φίσκα στα αρνητικά που δυστυχώς υποσκελίζουν τα θετικά.

20 hours ago, ACMILANGR said:

Στα βίντεο που άνεβασε δεν βλέπω κάτι παράξενο στο παιχνίδι. Προφανώς και σε όλα τα παιχνίδια γίνονται κάποια "κουλά" αλλά εγώ δεν είδα τίποτα σε τόσα παιχνίδια που έχω παίξει μέχρι τώρα. 

Και προτιμώ να βλέπω λάθη παιχτών , να τους φεύγει η μπάλα, να γίνονται σπόντες παρά να είναι όλες οι φάσες scripted.

Υπερβάλεις πιστεύω δεν είναι όλες οι φάσεις scripted στο ΦΙΦΑ...

23 hours ago, johnson said:

Πάμε να τα δούμε ένα ένα λοιπόν...

Άπαξ και ξεκινήσουν τα animations, δε κόβονται.
Εσύ εδώ μπορεί να βλέπεις ότι πρόλαβες να κάνεις τη πάσα, αλλά προφανώς έχασες το time window και πέτυχες το animation στην αρχή του.
Τέτοιου είδους "προβλήματα" είναι πιο έντονα στα online παιχνίδια λόγω της επιπλέον καθυστέρησης.

Σε τέτοιες περιπτώσεις για καλύτερα αποτελέσματα απλά κάνεις ένα instant click τη πάσα και δε βάζεις δύναμη.

Τέλος, μην εμπιστεύεστε τη μπάρα δύναμης που εμφανίζεται η εξαφανίζεται, δε λειτουργεί πάντα έγκυρα και δεν είναι πάντα συγχρονισμένη ή επιβεβαιωμένη από το ίδιο το παιχνίδι.

Το marking στο παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο. Σπάνια θα δεις να κερδίζονται μονομαχίες σαν αυτές. Θα είχες καλύτερα αποτελέσματα με τάκλιν στο χώρο για να μπλοκάρεις το σουτ παρά να προσπαθήσεις εκεί να κλέψεις τη μπάλα από τον Lewadovski. Ιδιαίτερα φέτος με το έντονο physical παιχνίδι.

Το μεγάλο πρόβλημα σε αυτή τη φάση βέβαια είναι αυτό που συμβαίνει στα 2-3 δευτερόλεπτα και που συμβαίνει συνέχεια τουλάχιστον από το PES18.
Οι παίκτες παίζουν σα να μην ενδιαφέρονται για τη μπάλα και την αφήνουν αέρα... τέτοια προβλήματα δεν υπήρχαν στα παλιά μόνο PES.

Εδώ το λάθος είναι 100% δικό σου. Το run έχει ξεκινήσει πριν κάνεις τη 1η πάσα και έπρεπε από τον πρώτο παίκτη να τη στείλεις απευθείας στον επιθετικό σου και να μη κάνεις στάση σε ενδιάμεσο παίκτη. Το χάλασες μόνος σου :)

Τι ακριβώς σουτ περίμενες να γίνει εδώ;; Μια κακή σέντρα βγήκε έξω. Πολύ σωστά. Στη καλύτερη μια πάσα πίσω ίσως μπορούσες να κάνεις. Τίποτα άλλο.

Δε μπορώ να σε κατάλαβω. Έχεις παράπονο που το δεξί μπακ ήρθε να πάρει τη μπάλα από τη θέση του και αφού του τη πήρες εσύ με τον Matic. Επειδή ξεκίνησε το run αφού επέστρεψε κοντά στη θέση του; Εσύ που ακριβώς πας τον Matic με τη μπάλα στα πόδια; Τι περιμένεις δηλαδή να κάνει το AI εκεί και τι ακριβώς επίθεση θες να βγάλεις ενώ είσαι κομμένος στο κέντρο; Στη φάση αυτή έπρεπε να τη δώσεις στο τέρμα ώστε να αναδιαταχθεί η ομάδα σου καθώς ο τερματοφύλακας κάνει το βολέ.

Δεν είναι κάθε ευκαιρία του αντιπάλου ευκαιρία για δική σου αντεπίθεση, σε μερικές πρέπει απλώς να διώξεις.
Αν θέλεις φουλ επίθεση, μπορείς να βάλεις φουλ επίθεση. Το ένα κλικ επίθεση παίζει επιθετικά μεν, αλλά σκέφτεται ακόμα λογικά, σε αντίθεση με σένα σε αυτή τη φάση.

ΑΚΟΜΑ βάζεις δύναμη, ΤΙ ακριβώς σουτ θες να κάνει εδώ;; Όχι απλά άργησες, το έκαψες τελείως.

Δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς εδώ. Βλέπω τον παίκτη στα αριστερά, 2 φορές ανέβηκε αλλά τη μπάλα δε του την έδωσες. Μια χαρά ανέβηκε!

Αυτό το βλέπω για πρώτη φορά, είναι ακραίο. Δε το έχω δει ποτέ ξανά.

Εδώ παίζουν 5 πράματα:

1. Μη περιμένεις το AI να κάνει πάντα κινήσεις στο χώρο. Δε θα τις κάνει όλες, συνεπώς μη τις περιμένεις όλες.
2. Δηλωμένη θέση του παίκτη (Είναι SS/CF; )
3. Ο παίκτης που παίζει σε εκείνη τη θέση, γνωρίζει τη θέση;
4. Playing Style του παίκτη (Αν δεν είναι SS/CF, είναι τουλάχιστον Hole player; )
5. Επιθετική ικανότητα του παίκτη (Έχει 80+ ; )

Εν ολίγοις, είναι κρίμα που δεν έκανε κίνηση; Ναι.
Συνήθως κάνουν καλές κινήσεις; Αν κρίνω από τα προηγούμενα βίντεο, Ναι.
Υπάρχει ένα φυσιολογικό error rate; Σίγουρα καλύτερο από πέρσι.

Άσχετο λίγο αλλά ο Λουκάκου είναι ήδη offside πριν καλά καλά ολοκληρώθει η 1η πάσα.
Συνεπώς ούτε η αμυντική λειτουργία ήταν σωστή. Το λέω για αυτούς που θεωρούν ότι η επίθεση έχει θέματα αλλά η άμυνα είναι οκ.

Δεν έχω βρει το πρόβλημα εδώ. Care to elaborate?

Την επόμενη φορά που θα παραθέσεις βίντεο για θέματα τακτικής, θα πρέπει να αναφέρεις τα πάντα για τη τακτική σου:

Παίκτες, δηλωμένες θέσεις, αν οι δηλωμένες θέσεις ταιριάζουν σε αυτούς τους παίκτες, ψυχολογία (βελάκια) παικτών, κούραση, τυχόν advanced tactics, τυχόν man markings, τυχόν fluid formation. Όλα αυτά μπορούν λιγότερο η περισσότερο να επηρεάζουν. Χωρίς αυτά, η "διάγνωση" είναι μισή.

Συμφωνώ σε όλα, εκτός από τη τελευταία πρόταση. Να θυμίσω ότι στα παλιά PES δεν υπήρχαν τέτοιοι μαγνήτες και μια χαρά ισορροπημένο gameplay είχαμε σε ένα δεκάλεπτο ματς.

Φίλε μου όταν παίζω ένα παιχνίδι για να μου αρέσει περιμένω να έχω τον πλήρη έλεγχο του γιατί αν έχεις διαβάσει τα περί ψυχολογίας των video games θα ξέρεις ότι αυτός που παίζει ένα video game εκείνη την στιγμή πραγματοποιεί κάτι που δεν μπορεί να κάνει σε  κανονικες συνθήκες η έλλειψη όμως του πλήρη ελέγχου πάνω σε αυτό χαλάει την όλη αίσθηση και σταματάει να ασχολείται με αυτό το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα βίντεο που ανέβασα.

Στο πρώτο αναφέρεσαι ότι έχασα το time window, οκ υποθέτω ότι είναι ο τρόπος που λειτουργεί το παιχνίδι και πρέπει να τον μάθω, αναφέρεσαι στην μπάρα δύναμης να μην την εμπιστεύομαι αυτο είναι δλδ επιχείρημα ότι το παιχνίδι λειτουργεί σωστα;

Αναφέρεσαι για το marking, δεν περιμένω να κόβω κάθε μπάλα αλλά ρε αδερφέ ούτε την κίνηση δεν κάνουν ας κάνουν την κινηση και ας μην την κόψουν από την στιγμή που δεν γίνεται η κινηση παρ' ολο που πήρε φωτιά το κουμπί κάποιο πρόβλημα υπάρχει στο παιχνίδι..

Ναι έχεις δίκιο έπρεπε να γίνει η πάσα απευθείας!

Σουτ να κάνει και όπου πάει δεν περιμένω να σκοράρω περιμένω να μου δώσει την ικανοποίηση ότι ολοκλήρωσα μια φάση και τι παιχνίδι δεν μου την δίνει...

Δεν θέλω να πάω κάπου με τον Ματιτς απλά κρατάω μπάλα μέχρι να αρχίσει να τρέχει ο συμπαίκτης του προς τα εμπρός αφού έχω στις τακτικές γρήγορη αντεπίθεση για να του κάνω την πάσα να φύγει δεν έβαλα τακτική γρήγορη αντεπίθεση για να την δίνω στον τερματοφυλακα ...

Αν είναι η πολύ δύναμη στο σουτ  το πρόβλημα είναι τότε ένα μηχανισμός που θα πρέπει να βελτιώσω...

Δεν μιλάω για αυτόν που τρέχει στον ασβέστη μιλάω για αυτόν που είναι αριστερά και δίπλα του όπου και τις δύο φορές δεν κανει τίποτα απλά κάθεται στην ίδια ευθεία και στην δεύτερη μάλιστα κάνει και μερικά βήματα πίσω!

Να μην περιμενω η ΑΙ να κάνει πάντα κινήσεις; Τότε τι θα πρέπει να περιμένω ; Ουτε αυτό είναι επιχείρημα που θα πείσει κάποιον ότι το παιχνίδι είναι καλό και αξίζει να ασχοληθει κάποιος με αυτό τουλάχιστον στο αντίπαλο δέος μπορεί με δυο απλά ακαριαία κλικ να κάνεις δυο συμπαίκτες σου να τρέξουν εμπρός και ας πάνε και σαν φορτηγά χωρίς φρένα τουλάχιστον σου δίνουν δύο επιλογές για να πασαρεις και να κάνεις το παιχνίδι πιο ενδιαφέρον

Το βίντεο με το  γκολ  το έβαλα γιατί πιστεύω ότι θα είναι ο πιο συχνός τρόπος που θα μπαίνουν γκολ στο PES 20...

Να εξηγούμε, όσο ασχολήθηκα με το παιχνίδι (ντέμο) όντως μου έδωσε σε μεγάλο βαθμό ευχαρίστηση σίγουρα δεν έχω μπει στο πετσί του και υπάρχουν πολλά πράγματα να μάθω αλλά για μένα έχει πολλά κενά σαν υλοποίηση που με αποτρέπουν από το να ασχοληθώ με αυτό περιμένω την πλήρη έκδοση και βλέπουμε...

Silots73, καταρχήν συγχαρητήρια για την υπομονή σου να ανεβάσεις όλα αυτά τα βίντεο με τις στιγμές που θεωρείς ότι χαλάνε το παιχνίδι. Είναι και αφορμή για κουβέντα επάνω στο παιχνίδι. 

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Silots73 όσον αφορά στην αμεσότητα χειρισμού, αφήνοντας κατά μέρος τα υπόλοιπα, σχετικά με τις κινήσεις παικτών, γιατί προσωπικά δεν τις θεωρώ μεγάλο πρόβλημα και γιατί δεν πιστεύω ότι προς το παρόν μπορούν να γίνουν όλα τέλεια όσον αφορά την ΑΙ (πολλά έχουν να κάνουν και με αυτό που εξηγησε ο johnson, περί ρόλου παίκτη, επιθετικότητας, στατιστικών, επιλογών δικών μας σε τοποθετήσεις, παίκτες, τακτικές κλπ). Είπε κάτι σωστό ο Silots, ότι εκείνη τη στιγμή παίζουμε ένα videogame και στα videogames είναι καλό να υπάρχει αμεσότητα, όχι μόνο στα ποδοσφαιράκια, αλλά σε όλα τα είδη. Μεγάλο μέρος της ευχαρίστησης προέρχεται από τον χειρισμό. Ακόμη, το κάθε παιχνίδι μας βάζει σε ένα ρόλο και μας δίνει κάποιες κινήσεις, οπότε καλό είναι να εκτελούνται με τη μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια και αμεσότητα. Nα θυμίσω εδώ το Red Dead Redemption 2 και το μεγάλο μέρος παραπόνων πολλών παικτών για αργή απόκριση (λόγω animation κι όχι λόγω button delay). Νομίζω ότι όλοι εκνευριζόμαστε συχνά, για το Προ λέω, όταν πατάμε να γίνει κάτι και δεν γίνεται αμέσως (συχνά με αποτέλεσμα να γίνει κάτι άλλο στο μεταξύ, συνήθως με αρνητική για εμάς κατάληξη). Είμαι τρελλός φαν των physics του Προ, προτιμώ 100 φορές να είναι έτσι όπως είναι, καλά και πορωτικά, κι ας υπάρχει καθυστέρηση, αλλά δεν μπορώ να αρνηθώ το ότι στο θέμα "αμεσότητα" υπάρχει ένα πρόβλημα. Αν κάποιος έχει μεγάλο θέμα με αυτό και δεν ευχαριστιέται, είναι για εμένα κατανοητό και δεκτό. 

Είμαι φαν του ρεαλισμού και των σωστών animations, αλλά πιστεύω ότι θα μπορούσε η Κόναμι να προσφέρει ένα εξίσου smooth αποτέλεσμα με μεγαλύτερη αμεσότητα. Επίσης, είμαι σίγουρος ότι με μεγαλύτερη αμεσότητα και έστω, ένα ελαφρύ "πετσόκομμα" (τα physics του παιχνιδιού είναι τόσο ποιοτικά, που δεν νομίζω να χάλαγε η τελική αίσθηση), θα γουστάραμε περισσότερο το παιχνίδι. Πιστεύω ότι το Φίφα είναι μπαλαρινέ και ανάλαφρο όχι λόγω κομμένων animations (άρα δηλαδή και καλά θα γίνει και το Προ  έτσι), αλλά γιατί έχει μέτρια γραφικά, μοντέλα παικτών και μοντέλο μπάλας και για αυτό μοιάζει ψεύτικο (συν ό,τι ρόλο παίζει η engine του παιχνιδιού). Τα Φίφα11 και WC10, παιχνιδάρες φυσικά και πιο ζωντανά σε physics από τα σημερινά Φίφα, και πάλι ήταν μπαλαρινέ κι ελαφριά. Να θυμίσω επίσης το close control του ντέμο του Pes18, που ήταν ότι πιο άμεσο σε χειρισμό (και που το άλλαξαν στο full game), μια χαρά έπαιζε, με αμεσότατη υποακοή στις εντολές μας και καθόλου αίσθηση κομμένου. 

• Like 4