Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 20 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

Άνοιξα τόπικ για monitor/tv μιας και θα απασχολήσει αρκετούς και να μην μπλέκουμε τα τόπικ με οφτοπικ μηνύματα.

• Like 3

Μια ερώτηση, επειδή έχω φάει ολο το Internet και ξεκάθαρη απάντηση δε βρήκα.

Μέχρι πότε θα ειναι ανοικτοί οι servers για το Fifa 20 ;

Ευχαριστώ 

απο την στιγμη που στο ea play μπορεις να παιξεις το φιφα 17 τοτε εχει ακομα πολυ ψωμι μεχρι να κλεισουν οι σερβερ του 20

• Thanks 1

χαρη στο ea play εχω κατεβασει 5-6 παιχνιδια,μεσα σε αυτα εβαλα και το φιφα 20,το επαιξα μια οταν πρωτοβγηκε και μια τωρα,σιγουρα εχει διαφορες και σιγουρα ειναι δυσκολο το ultimate mode που αντεξα μολις ενα ματς μιας και υπεστει βιασμο απο την υπερταχυτητα και το τσιταρισμα//σκριπταρισμα που ειχε η cpu,σε legendary ειναι πιο ευχαριστο αλλα και παλι δεν εχω κανει νικη σε 3 αγωνες στην καριερα.

σε αυτα τα 3 ματς παρατηρηρω μεγαλυτερη ελευθερια σε συγκριση με το 19 που επαιζα ακομα αλλα καποιες πασες να πηγαινουν παντα στον κοντινοτερο παικτη και οχι εκει  που θελω και τους  τερματαδες,τουλαχιστον τον δικο μου να ειναι μετριοτατος και τις cpu εως τωρα σουπερ,μπορει να φταιει και ο τερματας τις ρεν που εχω στην καριερα.

10 hours ago, TOL1S said:

... αλλα καποιες πασες να πηγαινουν παντα στον κοντινοτερο παικτη ......

Ερώτηση,προς όλους τους καριερίστες βασικά (εκτός του @toninio που έχει δηλώσει FuMa). Τι settings παίζετε, κυρίως πάσες/σουτ. Semi-assisted?

• Like 1

στο 19 το assisted στο σουτ ειναι πραγματικα assisted,τα στατ του παικτη μετρανε μονο στο τελειωμα.

στο 20 που επαιξα εχθες το assisted στο σουτ ειναι περισσοτερο semi-assisted και μετρανε και τα στατ του παικτη,εγω εμεινα ευχαριστημενος.

στις πασες τοσο στο 19 οσο και στο 20 το assisted ειναι οτι ναναι,προτιμω το semi εδω 

στις σεντρες σε ολα τα φιφα παιζω σε semi για να μπορω να στειλω την μπαλα εκει που θελω εγω και οχι assisted που την στελνει οπου γουσταρει.

• Like 2
  • Thanks 1

1 hour ago, TOL1S said:

στις πασες τοσο στο 19 οσο και στο 20 το assisted ειναι οτι ναναι,προτιμω το semi εδω 

στις σεντρες σε ολα τα φιφα παιζω σε semi για να μπορω να στειλω την μπαλα εκει που θελω εγω και οχι assisted που την στελνει οπου γουσταρει.

Kai έγω αυτό πρόσεξα. Ξεκίνησα με semi πάσες και δεν πετύχαινα ούτε ελέφαντα. Εβαλα assisted και με πήγαινε όπου ήθελε. Στο 19 ξαναγύρισα στις semi-πάσες. Τις σέντρες τις έχω και εγώ unassisted για να έχω μία ελευθερία.

Στα σουτ, μ'αρεσει το semi-assisted, αλλά άμα το πιάσει χωρίς βοήθεια κ έχω λάθος κατεύθυνση, πάει στη στρατόσφαιρα ή αράουτ. Επίσης semi-assisted σουτ δεν μπορώ να σκοράρω με προβολή, σαν τον Φάνη τον Γκέκα. Θέλει αντανακλαστικά νίντζα για να διορθώσω την κατεύθυνση από κίνηση παίκτη σε στόχευση.

Τα παλεύω με semi-assisted τα περισσότερα, προς το παρόν.

Edited by slamsoze
  • Like 2

χαχαχαα δουλεμενο στην προπονηση,εκανε τακλιν στον τερματα του και αυτος την επεμβαση του αιωνα χαχαχαχχα

• Haha 1

On 24/9/2020 at 12:49 ΜΜ, slamsoze said:

Kai έγω αυτό πρόσεξα. Ξεκίνησα με semi πάσες και δεν πετύχαινα ούτε ελέφαντα. Εβαλα assisted και με πήγαινε όπου ήθελε. Στο 19 ξαναγύρισα στις semi-πάσες. Τις σέντρες τις έχω και εγώ unassisted για να έχω μία ελευθερία.

Στα σουτ, μ'αρεσει το semi-assisted, αλλά άμα το πιάσει χωρίς βοήθεια κ έχω λάθος κατεύθυνση, πάει στη στρατόσφαιρα ή αράουτ. Επίσης semi-assisted σουτ δεν μπορώ να σκοράρω με προβολή, σαν τον Φάνη τον Γκέκα. Θέλει αντανακλαστικά νίντζα για να διορθώσω την κατεύθυνση από κίνηση παίκτη σε στόχευση.

Τα παλεύω με semi-assisted τα περισσότερα, προς το παρόν.

Εγώ μέχρι το 16 έπαιζα semi assist σε όλα εκτός από την through pass που την είχα assisted γιατί νομίζω αυτή δεν είχε semi.Ύστερα από ενα σημείο το παιχνίδι γινόταν πολύ εύκολο με αυτά τα settings για εμενα.Οποτε ανέβαζα σταδιακά συνέχεια την δυσκολία & μετα γινόταν στο τέλος που την πήγαινα στο max, ενα ανταγωνιστικό φλιπερ υπερψεμα που δεν μου αρεσε.Οποτε έκανα το εξης:Εβαλα την δυσκολία ενα στάδιο πιο κάτω από εκεί που το είχα στο assisted στην αρχή & μετά όλα manual.Μετα την έβαλα στο career ενα στάδιο ακόμα πιο κάτω για να την παλέψω & ευχαριστήθηκα πάρα πολύ γιατί εγώ είχα πολύ error αλλά το cpu δεν ήταν gode mode.Επισης οι τερματοφυλακες ηταν ανθρωποι ,όχι σουπερμαν.Ασε που όταν έβγαζα ωραία φάση αισθανόμουν ότι είχα καταφέρει κάτι φοβερό & είχε πολύ φαση.Από εκεί και μετα αργότερα αφού έμαθα το manual ,έβαλα slow settings ,που είναι & πάλι γρήγορο & ανέβαζα την δυσκολια.Αυτο που λες στα σουτ που πανε στρατόσφαιρα ή αράουτ & γενικά ισχύει και στις πάσες & έχει να κάνει με κάτι που είχα γράψει στο thread του Pes ,ότι το Fifa έχει πραγματικό 360 & πάει κυριολεκτικά στην κατεύθυνση που έχει το στικ ενώ το Pes οχι.Δεν ξέρω έχεις σκεφτεί να δοκιμάσεις αυτό που εγραψα,θα δεις ότι είναι πιο ωραίο το παιχνίδι & επειδή ξέρω ότι σε ενδιαφέρουν τα stats των παικτών ,εγώ έχω δει ότι & πάλι μετράνε φίλε απλά μειώνεται υπερβολικά η βοήθεια 

• Like 3

Συμφωνώ σε όλα και νομίζω κι εγώ ότι το manual του Φίφα είναι σαφώς πιο δύσκολο από του Προ. Του Προ είναι σαν semi περίπου, είναι πιο ευχάριστο (βοηθάνε και τα ball physics σε αυτό), ενώ του Φίφα είναι πιο λεπτομερές και πιο μανίκι. Κι επειδή το Φίφα έχει κι ένα σωρό sliders, μπορεί κανείς να φέρει στα μέτρα του το offline, είτε γουστάρει assisted είτε manual. 

Για τα stats, νομίζω ότι είναι έτσι ακριβώς. Μετράνε κανονικότατα, όλα. Απλά, μειώνεται η αυτοματοποίηση και μεγαλώνει το περιθώριο επιλογής μας. Manual σουτ, από το ίδιο σημείο, με ίδια στάση σώματος, ίδια κατεύθυνση και δύναμη, με τον καλό παίκτη μπαίνει και με τον μέτριο δεν μπαίνει. 

• Love 1
  • Like 1

ψιλοπαιζω εδω και 4 μερες καριερα,ειναι ενα ποδοσφαιρακι να το αγαπας και να το μισεις,ενω εχει ωραια ελευθερια,εχει τρεξιματα,εχεις φασεις,καλα σουτ,ειναι πολυ κακο στον τομεα κεφαλιες,ειδικα οταν αμυνεσαι,δεν εχω καταφερει να διωξω με κεφαλια την μπαλα ουτε μια φορα μεσα απο την περιοχη μου,ειναι ψοφια,σε καθε σεντρα ειναι σιγουρο οτι θα φαω γκολ,ενω παιρνω την κεφαλια αυτη παει 1 μετρο μπροστα και παντα σε αντιπαλο,πολλες φορες παει και προς το τερμα μου !!!!! λες και δεν λειτουργει η στοχευση,ειναι ξενερωμα,στο 21 θα ειναι ο βασικος τομεας που θα κοιταξω οι κεφαλιες και οι πασες,επισεις και οι τερματαδες ειναι κρυο ζεστη αλλα ψιλοτρωγονται.

• Like 1

Στιγμές αγάπης και μίσους, έντονου μίσους, έχει παραδοσιακά νομίζω το Φίφα 🙂, κι εδω ισχύει επίσης. Στις κεφαλιές τώρα, να πω την αλήθεια δεν έχω ενοχληθεί ιδιαίτερα. Μπορεί και να μην το έχω προσέξει. Μπορώ να πω ότι είναι ισορροπημένο το θέμα άμυνα+κεφαλιές, στο career μου τουλάχιστον.

Αντίστοιχα, ενοχλητικό έβρισκα το θέμα του pass error, ειδικά στην αρχή που έχουμε ακομα αδύναμη την ομάδα και το σκριπτ είναι εναντίον μας. Σίγουρες πάσες κοντινές, αδικαιολόγητα λάθος, απλα και μόνο επειδή "έπρεπε", για να πάρει κατοχή η Cpu. Kι ο εκνευρισμός είναι διπλός, γιατί και χάνεις τσάμπα την κατοχή, μετά από κοπιαστική προσπάθεια για διατήρηση μπάλας και build up, και έχεις κόντρα αντεπίθεση-θάνατο.  Πάντως, γενικά, το βρίσκω ισορροπημένο το gameplay, σε θέματα σκριπτ και handicap (offline πάντα). 

• Like 1