Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 20 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

Α τωρα με ιντριγκαρει ο φιλος @broxopios!

Στην τροφη για σκεψη θα ελεγα προσθεσε ΚΑΙ το crossing...που ειναι μεν η σεντρα...αλλα σημαινει και ''διαγωνιος!"

Παντως ρε παιδια ονλαιν το παιχνιδι ειναι αστειο...το λεω τωρα μετα απο τοσες κατακτησεις και ματς ΧΩΡΙΣ ομως να εχει γραψει ΠΟΛΥ το κοντερ (καθε χρονο ασχολουμαι και λιγοτερο).

Οσο παραμενει ετσι το παιχνιδι δλδ ονλαιν να υπαρχουν αντιπαλοι που σκοραρουν ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ χωρις να παιζουν ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ κι εσυ να χανεις 2 και 3 φασεις (υστερα απο ομορφο passing game) ...εγω αυτο το ερμηνευω ως ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ, ΠΛΑΦΟΝ, χαντικαπ .....δεν μπορεις ''να το παρεις στα σοβαρα'' το παιχνιδι  οσο υπαρχουν ακομα αυτα τα ''γελοια-αστεια-κωμικοτραγικα'' ονλαιν ματς.

Πρεπει να αλλαξει και να γινει φουλ ''αδιαβλητο''. 2020 και ακομα ΔΕΝ ειναι.

• Like 3

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το one side delay. Δεν έχω καταλάβει αν φταίει ο σέρβερ ή το DDA για αυτό το θέμα. Καταστρέφει κυριολεκτικά τι παιχνίδι... 

Just now, GiorgosTT said:

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το one side delay. Δεν έχω καταλάβει αν φταίει ο σέρβερ ή το DDA για αυτό το θέμα. Καταστρέφει κυριολεκτικά τι παιχνίδι... 

Ερωτηση: Σε τι αναλυση παιζεις ονλαιν  και επισης τα Hz και τα ms του μονιτορ σου.

Θα σου πω γιατι ρωταω...

Παίζω σε ps4. Χρησιμοποιώ gaming monitor με 1ms delay. Τα Herz του μόνιτορ είναι 70 αλλά το ps4 είναι χρονισμένο στα 60. 

Ανάλυση 1080p.

Edited by GiorgosTT
  • Like 1

58 minutes ago, GiorgosTT said:

Παίζω σε ps4. Χρησιμοποιώ gaming monitor με 1ms delay. Τα Herz του μόνιτορ είναι 70 αλλά το ps4 είναι χρονισμένο στα 60. 

Ανάλυση 1080p.

Εφοσον το παιχνιδι ειναι στα 60 FPS, εχεις κλειδωμενο delay 16.4 ms. Αλλα αυτο το εχουν ολοι στο PS4
Μετα η οθονη σου εχει μενα 1ms αποκριση, αλλα αυτο αφορα το blur της κινησης, δηλαδη ποσο θολωνει η εικονα σε γρηγορη μεταβαση, καμμια σχεση με το lag/delay.
Ομως πρεπει να δεις το input lag της οθονης σου, αν και αμφιβαλλω αν προκαλει θεματα.
Τα Hz του μονιτορ ειναι 70hz αλλα δεν ξερω αν συγχρονιζονται με τα 60 του παιχνιδιου(μεσω καποιου vsync), λογικα οχι. Αυτο ισως προκαλει καποια θεματα tearing/stutter.
Πιο πιθανο ειναι να ειναι θεμα σερβερ/ ιντερνετ/ ping κτλ.

• Like 2

1 hour ago, Platini_Athens said:

Α τωρα με ιντριγκαρει ο φιλος @broxopios!

Στην τροφη για σκεψη θα ελεγα προσθεσε ΚΑΙ το crossing...που ειναι μεν η σεντρα...αλλα σημαινει και ''διαγωνιος!"

Παντως ρε παιδια ονλαιν το παιχνιδι ειναι αστειο...το λεω τωρα μετα απο τοσες κατακτησεις και ματς ΧΩΡΙΣ ομως να εχει γραψει ΠΟΛΥ το κοντερ (καθε χρονο ασχολουμαι και λιγοτερο).

Ναι άστα δεν ξέρω τι παίζει επακριβώς με τις πάσες. Σίγουρα υπάρχει εξήγηση αλλά δεν την έχουμε δια στόματος ΕΑ.

Το online έχει τα θεματάκια του όπως φαντάζομαι στα περισσότερα παιχνίδια. Δεν το βλέπω τόσο έντονα ίσως γιατί είναι η πρώτη χρόνια στο Fifa online ύστερα από πολλά χρόνια. Αλλά ότι γίνονται κουλά είτε υπέρ σου είτε κατα, ισχύει. 
Να φανταστώ δεν ασχολείσαι με το FUT?

• Like 1

3 hours ago, broxopios said:

Ναι άστα δεν ξέρω τι παίζει επακριβώς με τις πάσες. Σίγουρα υπάρχει εξήγηση αλλά δεν την έχουμε δια στόματος ΕΑ.
Να φανταστώ δεν ασχολείσαι με το FUT?

Α ναι σιγουρα, προσωπικα ΔΕΝ περιμενα ΠΟΤΕ καμια εξηγηση απο την ΕΑ.

Οχι ασχολουμαι αλλα δεν ειμαι καλος στο trading (το βαριεμαι κι ολας)  ουτε μπορω να συναγωνιστω ονλαιν σουπερ ντουπερ 11αδες αφου δεν ασχολουμαι ΠΟΛΥ...παιζω ομως οφλαιν και μου δινει κατι πακετακια που και που.

Εχω μια Αγγλικη (οι περισσοτεροι ειναι απο Τοτεναμ μερια), μη φανταστεις κατι φοβερο.

Fifa points δεν αγοραζω...ουτε κοινς απο μαγαζια...οποτε παλευω με οτι εχω οφλαιν παντα ομως.

Εχει ενδιαφερον το mode απλα πρεπει να αφιερωσεις πολυ χρονο και στην αρχη (οταν κυκλοφορει το παιχνιδι) ισως λιγο χρημα.

Εγω δεν...

Με τις πασες τωρα οπως τα εχω ΚΑΠΩΣ ''εξηγησει στο μυαλο μου χαχαχα'' μεσα απο παρατηρησεις δικες μου παντα.

Παραθετω εικονα: https://postimg.cc/B86g9cFc οπου ασπρα βελη=short & long pass stat, οπου κοκκινα=crossing stat

Oμως!!! Το παιχνιδι ειναι 360 μοιρες οποτε υπολογιζε οτι βγαινει ενα ποσοστο αναλογα με τα 3 παραπανω στατς του καθε παιχτη καθε φορα που πασαρει. Η καθε πασα πλεον δεν παει ''ΚΑΘΑΡΑ''  μπροστα ή πισω ή δεξια ή αριστερα  ή διαγωνια 45 μοιρες οπως παλια.

Μπορει να λεω και βλακειες ομως. Ο φιλος @flokiman μπορει να το βρει ή να το εξηγησει σωστα.

@GiorgosTT παιζω σε pc οποτε θα σου πω παρατηρησεις μου απο εκει.

Δεν ειναι πλασιμπο, το παιχνιδι συμπεριφερεται...''στριβει''....καλυτερα οποτε κατεβαζω αναλυση σε 1024Χ768 και 75Ηz.

Oλα γινονται πιο γρηγορα και μπορω να κοντραρω καλυτερους χειριστες απο μενα ονλαιν.

Εχω ενα gaming monitor 60hz 1920Χ1080 1ms της ΑSUS αλλα θεωρω οτι ονλαιν οταν ο αντιπαλος εχει καλυτερη καρτα γραφικων (περισσοτερα fps)  και ανωτερο μονιτορ (144 και ανω Ηz)  απο το δικο μου....εχω λιγοτερες πιθανοτητες να κερδισω. Μπορει να κανω και λαθος.

υγ Παιδια μια παρατηρηση η οποια δεν μπορει να μην εχει σχεση με το χαντικαπ. In game οσους εχω κανει σκοπιμως φιλους στο οριτζιν (ξενους ΤΥΧΑΙΟΥΣ αντιπαλους οι οποιοι ηταν ΙΝΤΕΡΣΤΕΛΑΡ στο ονλαιν μεταξυ μας ματς) κοιταξα και εκανα την εξης διαπιστωση: ΟΛΟΙ ειχαν παιξει ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ (εκει που λεει CURRENT SEASON) απο μενα.

Τουλαχιστον το διπλασιο. 

Προσοχη δεν αναφερομαι σε ρανκ βαθμους ουτε σε κουπες απο cups ή κουπες στην ντιβ 1.

Eκει τους ετρωγα περιεργως!!!!! Ειχα πχ 5.000 ρανκ ποντους και τις μισες current seasons!!!!!

Εχουν ''λιωσει'' που λεμε και ΜΑΛΛΟΝ το παιχνιδι τους ανταμοιβει γι αυτον τον λογο.

Εκτος αν ειναι καθαρα θεμα σερβερ οπως εχουν πει στο παρελθον αρκετοι φιλοι που σιγουρα ξερουν περισσοτερα απο μενα.

Edited by Platini_Athens
  • Like 2

55 minutes ago, Platini_Athens said:

Μπορει να λεω και βλακειες ομως. Ο φιλος @flokiman μπορει να το βρει ή να το εξηγησει σωστα.

@GiorgosTT παιζω σε pc οποτε θα σου πω παρατηρησεις μου απο εκει.

Δεν ειναι πλασιμπο, το παιχνιδι συμπεριφερεται...''στριβει''....καλυτερα οποτε κατεβαζω αναλυση σε 1024Χ768 και 75Ηz.

Oλα γινονται πιο γρηγορα και μπορω να κοντραρω καλυτερους χειριστες απο μενα ονλαιν.

Εχω ενα gaming monitor 60hz 1920Χ1080 1ms της ΑSUS αλλα θεωρω οτι ονλαιν οταν ο αντιπαλος εχει καλυτερη καρτα γραφικων (περισσοτερα fps)  και ανωτερο μονιτορ (144 και ανω Ηz)  απο το δικο μου....εχω λιγοτερες πιθανοτητες να κερδισω. Μπορει να κανω και λαθος.

εγω ειμαι κατοχος οθονης 144hz, παιζω PES και FIFA στα 144 FPS.
Σε διαβεβαιω, πως εκτος της πολυ καθαροτερης εικονας και κινησης (χωρις θολουρα) ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΣΧΕΤΟΣ και χανω στα online.
Χανω με κρυσταλλινη εικονα τουλαχιστον.

• Haha 3

Η οθόνη παίζει ρόλο και το κατάλαβα όταν άλλαξα την τηλεόραση από απλό mode (120ms delay) σε gaming mode (60 ms). 

Η σύνδεσή μου είναι 42 mbps και fast path. Βέβαια έχω παίξει και με 8 mbps 3 το βράδι καθημερινής και δεν είχα κανένα θέμα. Γενικά μέρες που δεν υπάρχει κίνηση ( προ καραντίνας) τι παιχνίδι πετάει . Αν είναι φορτωμένος ο σέρβερ είναι αδύνατον να παίξω. Χάνω γιατί ο παίκτης μου κάνει τρία κοντρόλ αφού πατήσω σουτ, οι αμυντικοί μου κάνουν κοντρόλ με το στήθος ενώ πατάω απομάκρυνση κλπ. 

Επίσης δεν καταλαβαίνει το ΑΙ πότε έχω την μπάλα και πότε όχι.

Το σύστημα της ΕΑ με το lag compensation είναι καλό στην θεωρία αλλά στην πράξη δεν λειτουργεί. Χρειάζεται πιο πολλούς σέρβερ. Δεν γίνεται όλη η ανατολική Ευρώπη να παίζει σε έναν σέρβερ και αν πέσει αυτός να μας πετάει στην Ιρλανδία και το Παρίσι. Στην άλλη άκρη δηλαδή. 

Παίζω call of duty, κανένα πρόβλημα. Street fighter, κανένα πρόβλημα. Mortal Kombat κανένα πρόβλημα. Είναι αστείο να καθόμαστε ακόμα να ψάχνουμε αν φταίμε εμείς. Το παιχνίδι είναι rigged. Αν δεν θέλει να κερδίσεις, δεν θα κερδίσεις.

• Like 1

15 hours ago, flokiman said:

εγω ειμαι κατοχος οθονης 144hz, παιζω PES και FIFA στα 144 FPS.
Σε διαβεβαιω, πως εκτος της πολυ καθαροτερης εικονας και κινησης (χωρις θολουρα) ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΣΧΕΤΟΣ και χανω στα online.
Χανω με κρυσταλλινη εικονα τουλαχιστον.

To ''ακουω'' (διαβαζω) προσεκτικα το παραπανω που εγραψες.

Ο φιλος μου με τον οποιο παιζουμε co op ονλαιν ΣΥΝΕΧΩΣ μου ελεγε  οτι ηταν πλασιμπο (δικο μου). Εκεινος παιζει σε 1080 1ον γιατι λεει θα χαλασω τα ματια μου με τη θολουρα και 2ον γιατι οποτε αλλαζε σε χαμηλη αναλυση που του φωναζα (και 75 Hz) του χαλαγανε (η σειρα) τα εικονιδια στο desktop χαχαχαχαχαχαχα

Ομως πηγα προσφατα σπιτι του επισκεψη και παιξαμε οφλαιν με τα δικα μου settings. Παραδεχτηκε οτι το παιχνιδι μετατρεπεται απο αργοκινητο καραβι που δεν ''στριβει'' (Georgiou speaking) σε γρηγορο!!! Ηταν μια ''νικη'' για μενα ολο αυτο οσον αφορα τις παρατηρησεις μου.

Παιξαμε 3 φιλικα οφλαιν, το 3ο σε 1080 που μου τη δινει στα νευρα. Στα 2 πρωτα ματς εφαγα 2 γκολ και εβαλα 8 (συνολικα) ενω στο 3ο εχασα 2-1 αφου δεν διασκεδαζα τοσο. Τα 2 πρωτα ματς με μια Κορεατικη, το 3ο Ρεαλ Μπαρτσα....χωρις εννοειται να κανουμε αλλαγες σε συστηματα και παιχτες. Απλα το βαλαμε και παιξαμε.

Ο φιλος μου ειπε οτι  μπορει επειδη ειναι ''πατηκομενη'' η εικονα ΙΣΩΣ ''να μας φαινεται'' πιο γρηγορη ενω δεν ειναι....ομως παραδεχτηκε οτι οντως ειχε αυτη την αισθηση και εννοειται δεν ειχε το delay που βριζει και φωναζει οποτε παιζουμε online co op. 

Προσωπικα επιμενω στην παρατηρηση μου! Μαλιστα ο φιλος μου ειπε ΠΑΜΕ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ 2 144ρια μονιτορ! χαχαχα

• Haha 1

1η φημη για νεο/νεα πρωταθλημα/πρωταθληματα απο λατινικη αμερικη,αφορα το περου που λενε οτι ειναι σχεδον σιγουρο για το φιφα 21 και επεται και συνεχεια λογο κοπα λιμπερταδορες και σουνταμερικανα και με αλλες χωρες.

• Love 1
  • Like 1

Ισως το ωραιοτερο γκολ μου στο φιφα 20 ονλαιν στην ντιβ 1 στο απλο σιζονς.

υγ Αυτος που ακουγεται 😂ειναι ο φιλος που παιζουμε κο οπ. Με ''κοροιδευει'' ενω φτιαχνει καφε (ασυρματα ακουστικα)

Edited by Platini_Athens

Ενα δωρακι για τους pc ακηδες μεχρι να βγει το FIFA 21.

Στο φακελο Data, ανοιξτε το αρχειο locale.ini και προσθεστε πανω πανω (πανω απο το [LOCALE]) το εξης:

SOCCERNET_BOX_NORMAL_TENSE_4_SUPPORTS=1

Απολαυστε φυσικη διχτυων.

7 minutes ago, flokiman said:

Στο φακελο Data, ανοιξτε το αρχειο locale.ini και προσθεστε πανω πανω (πανω απο το [LOCALE]) το εξης:

Για βάλε κανενα βιντεάκι γιατί το cpu θα το στήσω και θα το ανοίξω κοντά Σεπτέμβρη.

καποιοι λατιν τυποι εχουν βγαλει και πατσακι με ιντρο των γηπεδων απο ψηλα,απο μεσα,απο φυσουνες/τουνελ και τωρα τελευταια εβγαλαν και σουπερ λιγκ για το pc εννοειται

On 24/7/2020 at 12:00 ΜΜ, flokiman said:

ισχυει και στο ονλαιν αυτο αμιγκο;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟς ΣΤΟ ULTIMATE TEAM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΛΕΘΙΤΟΥΡΓΙΣΩ,ΖΗΤΑΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΠΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΑΓΓΛΙΚΑ!!!!

Καλώς ήρθες.

Για αρχή μη γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις. Αν θες διάβασε και τους κανονισμούς του φόρουμ.

Για το ultimate team υπάρχει τοπικ. Μπες διάβασε τον οδηγό του zougaman και οποίες απορίες έχεις ρώτα.

Παιδια δεν ξερω αν ειναι κατι γενικο....επαιξα λιγα ματσακια τωρα....μου βγαζει ενα μηνυμαμ ερρορ και ο αγωνας σταματαει.....βεβαια σε 2 ματς που σκοραρα μου εδωσε τη νικη αλλα σε καποια αλλα παλι ΟΧΙ....επισης σε καποια που εφαγα γκολ κι εβγαλε παλι το μηνυμα αυτο ΔΕΝ με χρεωσε ηττα.....περιεργα πραγματα.

Στο FUT με πεταει τελειως απο το παιχνιδι.

Μια που κοιταξα δεν εχω επιλογη για repair ή κατι τετοιο.

ΤΙΝΑΦΤΟΡΕ;;;;; (ηρεμα ρωταω χε χε) 

• Haha 1