Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 20 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

Εγώ δε θα κλαφτώ, ούτε θα γκρινιάξω. Η κατάσταση online φέτος είναι τραγική, γι' αυτό και πολλοί pros κράζουν το παιχνίδι πιο φανερά από ποτέ. Η κατάσταση δε θ' αλλάξει μιας και οι πόροι (οικονομικοί και ανθρώπινο κεφάλαιο) για καλύτερο gemeplay και servers, πάνε όλοι στα νέα ανούσια modes (π.χ. journey, volta) και στο φινίρισμα που προσθέτουν κάθε χρονιά. Επίσης οι δουλείες πάνε πολύ καλά (πωλήσεις + microtransactions). Τι να το κάνω  να γκρινιάζετε, να εκνευρίζεστε και να τα ακουμπάτε κάθε χρόνο , ανεξαρτήτως τι προϊόν ποιοτικώς μας προσφέρει η ΕΑ; Μόνο αν πέσουν λίγο τα νούμερα και ο κόσμος αρχίσει να σαμποτάρει το προϊόν τους, θ' αρχίσουν να ασχολούνται πραγματικά. Τώρα είναι καβάλα πάνω στ' άλογο και βλέπουν πως και σκατά να μας σερβίρουν, εμείς θα τα "φάμε" κανονικά. Εγώ φέτος το πήρα μεταχειρισμένο μιας και από την αρχή έμπαζε το παιχνίδι και δεν ήθελα να τους δώσω λεφτά (ειδικά fut που παίζω) και το πούλησα προ ημερών μιας και δεν το διασκέδαζα καθόλου(αγωνιστικά καλά πήγαινα).Είχα στην άκρη 6,5 εκατομμύρια coins από trading και δεν μου έκανε κέφι να τα χαλάσω και να ασχοληθω, πήρε δρόμο. Το καινούριο θα αφήσω λίγο καιρό να κυκλοφορήσει, θα παίξω σε κάνα φίλο online να δω τι γίνεται και αν με ικανοποιήσει και δω ότι διόρθωσαν τα κακώς κείμενα, έστω λίγα αν και δεν το πιστεύω λόγω όσων αναφέρω άνωθεν, μόνο τότε θα το αγοράσω. Το τραβάτε με κι ας κλαίω που είναι αρκετοί απ' όσο διαβάζω, δεν μπορώ να το καταλάβω, ούτε το δε μ'αρέσει το pes και αναγκαστικά το παίρνω γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.  Αν γνωρίζεις πως είναι χάλια και το παίρνεις ή συνεχίζεις να το παίζεις τότε πρέπει να συμβιβαστείς με το χάλι που μας πωλούν και να μη χαλιέσαι. It is what it is!!!  Μόνο με μποϊκοτάζ και με "οικονομικό τσούξιμο" καταλαβαίνει η κάθε εταιρεία.

Edited by Nifitsas
  • Like 3

Δεν αξίζουν τα παιχνίδια για πάνω από 30-40 ευρώ. Έδωσα για Pes 40 και για φιφα 35 Οκτώβρη-Δεκεμβρη και το ίδιο θα κάνω και φέτος. Μιλάμε για κόστος αγοράς ενός ρουχου από τα φθηνά, ένα φθηνό γεύμα η 3 ποτα σε μπαράκι.

Να παίζω και να γκρινιάζω γιατί είναι έτσι κι όχι αλλιώς?Και εντάξει τα λέμε εδώ μέσα, τα λένε στις ομάδες τους φεις.Βγαινει κάτι? Ας τα λένε στις εταιρίες. Σαν καταναλωτής, αν πάω στο μπαράκι, πιω 3 ποτά, πληρώσω 30 ευρώ, δεν μου άρεσε, δεν ξαναπάω. Τόσο απλά.

Τι νόημα έχει να τα λέμε στα φόρουμ?Διαβάζει το φόρουμ η κοναμι η ΕΑ?Άλλος διαβάζει το φόρουμ η τις ομάδες στο φεις απλά και μόνο να μάθει τα mode που είναι πολύπλοκα για τους καινούργιους. Είναι όλο και περισσότεροι καινούργιοι που παίζουν ονλαιν πλέον και έχουν μεσάνυχτα πως παίζονται τα mode. 

• Like 4

Για μενα η κατασταση ονλαιν παραμενει πανω κατω η ιδια....εχω γινει σιγουρα σοφοτερος ολα αυτα τα χρονια....απο το φιφα 11 για πισι.

Πχ τις προαλλες που ποσταρα σχετικα σελ.39 εδω στο φορουμ που χασαμε στο κο οπ απο ΙΝΤΕΡΣΤΕΛΑΡ Λιβερπουλ με σχεδον ΟΛΑ ΚΟΚΚΙΝΑ τα ΒΕΛΑΚΙΑ (φορμα χαλια δλδ) 

αλλα ιδια φαινομενα ''ανεξηγητα'' μου εχουν συμβει φετος ΚΑΙ στο κυπελλο!!!!!

Τεσπα οπως εγραψα εχω γινει σοφοτερος οποτε εχουν σταματησει και οι πολλες γκρινιες!

Παω μια βολτα στο σαλονι τωρα να αλλαξω λιγο τον αερα μου χαχαχαχα, καλη δυναμη σε ολους!!!!

• Haha 2

Καλησπερα. Να ρωτησω κατι τους ειδικους:

1) Σιγουρα σας εχει τυχει να παρετε παυση σε καποιο ματς και ενω μετραει ο χρονος που εχετε στην διαθεση σας για να κανετε οποιες αλλαγες θελετε ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ τιποτα παρα αφου εχουν περασει 15 ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ δευτερα;;;;;;

Αυτο ΠΩΣ ερμηνευεται; Το ιδιο βιωνει ΚΑΙ ο αντιπαλος μου εκεινη την ωρα;;;;;;;

2) πως στο καλο αντιμετωπιζουμε εκεινους τους αντιπαλους που παιζουν κυριως με ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ και ειναι καταιγιστικοι ΧΩΡΙΣ να εχουν ομως περιεργως κενα στην αμυνα....

Επαιξα κοντρα σε εναν Τουρκο seasons online dev 1, τελικο 5-5....εκανα καθυστερησεις διοτι δεν γινοταν αλλιως....  ηταν αλανθαστος στις πασες του και ΙΝΤΕΡΣΤΕΛΑΡ σε ταχυτητα και body balance....

Ενω σκεφτηκα να του στειλω αιτημα φιλιας διαπιστωσα οτι μου εστειλε πρωτος!!!! και ενω τον ρωτησα ΠΩΣ ΓΚΕΝΕΙΝ ΑΥΤΟ κι η ομαδα του ηταν τοσο τουμπανο  μπας και αποσπασω καποια πληροφορια εκεινος κλασικα ΜΕ ΕΒΡΙΣΕ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Mια που κοιταξα ειχε κατακτησει μια φορα την ντιβ 1 ενω εγω 2 ωστοσο με περνουσε στους συνολικους βαθμους κατα 700 αν θυμαμαι καλα, το οποιο επισης δεν εχω καταληξει αν παιζει τοσο σημαντικο ρολο οσο τα καστομ τακτικς....η αληθεια ειναι οτι πηρε 3 παυσεις ο τυπος. Κατι μαγειρευε δεν μπορει...

ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΑΛΑΣΕ!!!! (ΤΟ ΧΝΑΡΙ) 

• Like 2
  • Haha 1

Πάτα τον ένα report τον ριοληκα να μάθει να είναι τοξικός σε άλλους παίκτες. 

Γενικά Τούρκοι και Άγγλοι είναι με διαφορά οι χειρότεροι. 

Παύσεις πατούσε για να συγχρονιστεί ο αγώνας του. Μάλλον είχατε ένα αγώνα εντελώς off sync, αν κρίνω και από το σκορ.

Edited by GiorgosTT

Πολύ συνηθισμένο το σκορ σε αγώνες φιφα,εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.Στα περισσότερα ματς μπαίνουν από 6-7 γκολ μέχρι και 10 μπορούν να μπουν.Σπανια ματς κάτω από 5 γκολ.

On 25/3/2020 at 1:03 ΜΜ, Nik said:

Πολύ συνηθισμένο το σκορ σε αγώνες φιφα,εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.Στα περισσότερα ματς μπαίνουν από 6-7 γκολ μέχρι και 10 μπορούν να μπουν.Σπανια ματς κάτω από 5 γκολ.

Ε ναιιιι!!!

Βασικα δεν με πειραζουν τα μεγαλα σκορ οσο ο αφυσικος καταιγισμος απο συγκεκριμενους αντιπαλους.....ας πουμε οτι δεν υπαρχει χαντικαπ και σκριπτ και ειναι ΜΟΝΟ θεμα ρυθμισεων δλδ ΚΑΣΤΟΜ ΤΑΚΤΙΚΣ κυριως ....αφηνω απ εξω πχ την επιλογη ενος επιθετικου συστηματος (πχ 4 3 3 ultra attack)  ή ΠΟΙΟΙ θα παιξουν βασικοι πχ οι πιο γρηγοροι ή επισης το μενταλιτι το οποιο μπορει να ειναι κολλημενο στο ultra attack.

Με πειραζει το οτι το σταμινα ενω πεφτει δεν φαινεται τοσο στα 90 λεπτα....οι περισσοτεροι αλλωστε στις 5αρες ομαδες φτανουν το 80+ ΚΑΙ οτι σε καποια ματς ποτε εγω ποτε ο αλλος (ο αντιπαλος) φανταζει σουπερ ντουπερ αλανθαστος ιντερστελαλ τρομερα αποτελεσματικος.

Δλδ το μοτιβο ειναι 1: προσπαθουμε στα πρωτα λεπτα να βαλουμε 3 γκολ!!!!! (μπαινουν ανετα και ΦΑΙΝΕΤΑΙ με τη σεντρα ΠΟΙΟΣ θα τα βαλει) και μετα αντε να τα βγαλει ο αντιπαλος φυσικα.....που γινεται κι αυτο σε καποια ματς.....αλλα ολοι ξεκινανε πλεον με τον ιδιο χαρακτηριστικο λυσσασμενο τροπο παιξιματος.

Τουλαχιστον εαν θελεις να πιεζεις στο υψος της σεντρας....ρε ΕΑ κανε το @#$%^&*γδελο να δημιουργουνται ΚΕΝΟΙ ΧΩΡΟΙ .... ΠΑΛΙ θα μπαινουν πολλα γκολ ΑΝ ΔΕΝ συμμορφωνονται οσοι εξπλοιταρουν.

Δεν γινεται ολοι να ειναι στην επιθεση και ολοι ξαφνικα να ειναι στην θεση τους πισω και να κανουν αμυνα!!!!

Η πεφτει το σταμινα και κουραζονται και αρχιζουν να κανουν λαθη στις πασες και οχι μονο .... ή τα στατς δεν ισχυουν και παραδεχτειτε (γενικα μιλαω) οτι ονλαιν (το ονλαιν με ενδιαφερει βασικα μονο)  συμβαινει κατι αλλο!

Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη ..μπορει να κανω και λαθος βεβαια.

• Like 2

Σου παραθέτω σημερινή εμπειρία μου. Παίζω φιλικό p2p με Ιταλό. Περιττό να προβώ σε σύγκριση των συνδέσεων. 110 ms delay εγώ. 

Ξεκινάει ο αγώνας ( η ομάδα του ήταν Loan fc) και να τρέχει σαν μηχανάκι. Κάτι δεν πάει καλά λέω και πατάω pause για 30". Ξεκινάει ξανά το παιχνίδι και βλέπω ότι αυτός είναι φουλ στο delay και εγώ παίζω σχετικά καλά. 

Το παίρνει γραμμή και κάνει το ίδιο. Μετά το delay ήρθε πάλι σε εμένα. 

Ανεξήγητα πράγματα.... Έβαλε γκολ με τον Έρικσεν, με σουτ με το αριστερό, έξω από την περιοχή, στο οποίο η μπάλα διαπέρασε τον Desailly. Τώρα τι ψάχνουμε???? 

• Like 1
  • Haha 1
  • Sad 2

Καλημέρα φίλοι μου..Να ρωτήσω ρε παιδια..Στο FIFA στο πανω μέρος της οθονης μ βγάζει κάτι..πως μπορω να το βγαλω??

i1tI5IV.jpg

Καλημέρα.

Μπορούμε να δούμε από κάπου πόσοι χρήστες παίζουν Fifa στο PlayStation και πόσοι στο Xbox?

Fmv95ZF.png

KY2rdvN.png

zDCEqYI.png

MAU* (monthly active users)

* new players + players who earned at least one new trophy
The actual MAU can be much higher.

• Thanks 2

Ωραίος Τόλη. 

Ξεχασα να αναφέρω και το pc. Υπάρχει; 

Καλησπέρα να σας κανω μια ερώτηση?  Κατέβασα το FIFA 20 στο ps4 και προσπαθώ να μπω στο online κανει αναζήτηση server και μου βγάζει ενα κουτάκι πάνω αριστερά που λέει έγινε παύση εγγραφής παιχνιδιού επειδή εισηλατε σε αποκλεισμένη σκηνή. Τι μπορω να κάνω για να μπω online έχει κάνεις ιδέα 

Έχεις PS Plus συνδρομή στο PS4? Είναι για να παίζεις και online. 

• Like 1

το παυση εγραφης ειναι μηπως και εκανες στριμ και στο διακοπτει αυτοματα για να μην φανουν τα στοιχεια σου.

πρεπει να κανεις εγγραφη στην εα πρωτα και να εχεις ps plus για να παιξεις online αγωνες

• Like 1

Το παιχνιδι ονλαιν ειναι αδικο..... να νικας στο co op καλυτερους αντιπαλους 3-1 και να σου βγαζει στα μεσα του Β ημιχρονου αφου πρωτα εχει κολλησει και στους 2 μας (σε μενα και στον φιλο μου) το παιχνιδι για λιγα δευτερα ''you lost your connection μπλα μπλα" ... αποτελεσμα; Σαν να μην εγινε ποτε το ματς!!!!

Παλι καλα που δεν χρεωνει ηττα αλλα οπως και να χει ειναι πολυ σπαστικο, ξενερουα, ταλαιπωρια!!!!

Στις 11 Ιουνίου η ΕΑ διοργανώνει το EA Play και πιθανόν να έχουμε τα πρώτα νέα από FIFA 21. 

A ρε Ρακιτιτς τι βαζεις!!!! Ουτε που καταλαβα τι εκανα, τι πατησα...εγιναν ολα πολυ γρηγορα, θυμαμαι μονο τη μπαλα να κατεβαινει  στα αντιπαλα διχτυα!!!! 

Παω για την 6η!!!!!(ντοιν)  κουπα dev 1 στο seasons ....δεν εχει ξαναγινει αυτο.... 1η φορα στα χρονικα.

Τωρα ξερω!

• Like 2

Aς πω στα γρήγορα και στο σωστό τόπικ, μιας και τα συζητάγαμε στο άλλο: δοκίμασα το full Fifa 20 και μου φάνηκε πολύ καλό. Πιο καλό από ό,τι το περίμενα. Καλή ΑΙ με έξυπνη και λογική μπάλα, δεν σπάει νεύρα, άψογος χειρισμός κλασικά, ποικιλία ανάπτυξης και γκολ. Ζωντάνια και πολλές ωραίες φάσεις. Όταν θα αποβάλει την πλαστικούρα, θα απογειωθεί. 

Περισσότερο ποστάρω για το εξής: επειδή έψαχνα να το πάρω, έστω και τώρα στα τελειώματα, και κοίταγα τιμές, εχθές πρόσθεσαν το Fifa20 στην υπηρεσία EA Access στο Ps4 (μάλλον και στις υπόλοιπες πλατφόρμες εχθές μπήκε). Η μηνιαία συνδρομή έχει 4 ευρώ, κι έχεις και άλλα αρκετά καλά παιχνιδάκια, όλα free εννοείται, οπότε αν θέλει κανείς να παίξει τώρα Φίφα20, δεν είναι ανάγκη να το αγοράσει 30 και 40 ευρώ. Και 3 και 4 μήνες να παίξει, πάλι πολύ τίμιο βγαίνει σε λεφτά, οπότε όποιος δεν το είχε υπόψη, ας το λάβει. 

Νομίζω για κανένα Career έτσι κανένα δίμηνο, θα είναι οκ, κι έτσι όπως το βλέπω, μάλλον θα πάω για εξαρχής αγορά στο Φίφα21, ανεξαρτήτως τί θα γίνει με το Προ, που ούτως ή άλλως είναι ψιλοστάνταρ για εμένα. 

Edited by toninio
  • Like 3

3 hours ago, toninio said:

Aς πω στα γρήγορα και στο σωστό τόπικ, μιας και τα συζητάγαμε στο άλλο: δοκίμασα το full Fifa 20 και μου φάνηκε πολύ καλό. Πιο καλό από ό,τι το περίμενα. Καλή ΑΙ με έξυπνη και λογική μπάλα, δεν σπάει νεύρα, άψογος χειρισμός κλασικά, ποικιλία ανάπτυξης και γκολ. Ζωντάνια και πολλές ωραίες φάσεις. Όταν θα αποβάλει την πλαστικούρα, θα απογειωθεί. 

Περισσότερο ποστάρω για το εξής: επειδή έψαχνα να το πάρω, έστω και τώρα στα τελειώματα, και κοίταγα τιμές, εχθές πρόσθεσαν το Fifa20 στην υπηρεσία EA Access στο Ps4 (μάλλον και στις υπόλοιπες πλατφόρμες εχθές μπήκε). Η μηνιαία συνδρομή έχει 4 ευρώ, κι έχεις και άλλα αρκετά καλά παιχνιδάκια, όλα free εννοείται, οπότε αν θέλει κανείς να παίξει τώρα Φίφα20, δεν είναι ανάγκη να το αγοράσει 30 και 40 ευρώ. Και 3 και 4 μήνες να παίξει, πάλι πολύ τίμιο βγαίνει σε λεφτά, οπότε όποιος δεν το είχε υπόψη, ας το λάβει. 

Νομίζω για κανένα Career έτσι κανένα δίμηνο, θα είναι οκ, κι έτσι όπως το βλέπω, μάλλον θα πάω για εξαρχής αγορά στο Φίφα21, ανεξαρτήτως τί θα γίνει με το Προ, που ούτως ή άλλως είναι ψιλοστάνταρ για εμένα. 

To οnline ηταν,ειναι και θα ειναι μουφα. Ξεκινας πχ στα rivals div 10 με ομαδα 90 rating παιζεις 2 ματσακια και ξεφτιλιζεις οποιον βρεθει μπροστα σου και ξερεις οτι στο 3ο ματς θα εχεις one side delay  επηδη ετσι γουσταρει η ΕΑ κι οσο προχωρας θα σου τα κανει τσουρεκια το παιχνιδι με στημενα δοκαρια , αψυχα τελειωματα, απισυευτες χαμενες ευκαιριες κτλ..πχ θα προηγησε ειτε 1-0 ειτε 2-0   και μετά η ομάδα σου θα σερνετε για να φανει ο αντιπαλος κτλ. Κι οσο quitαρεις θα αναπαραγετε επ'αοριστου η αριθμοσειρα των προσχεδιασμενων σεναριων του παιχνιδιου.

Πχ στο ημιχρονο θα γλεντας και ξαφνικα σε ολο το β ημιχρονο δεν θα μπορεις να αλλαξεις 3ς πασες λογο τεχνιτου delay που το ιδιο το παιχνιδι σου προσθετει. Τι ειχες Γιαννη μου τι ειχα παντα.

• Love 1

Το ονλαιν γενικά, δεν είναι να το παίρνει κανείς τόσο σοβαρά. Μπαίνουμε να παίξουμε για την πλάκα μας και να περάσει ευχάριστα η ώρα. Το άλλο επίσης είναι, ότι αν κάποιος παίξει ονλαιν και του αρέσει, άσχετα αν τα πηγαίνει καλά η όχι, δύσκολα ξαναγυρίζει στο οφλαιν γιατί το βρίσκει πιο άψυχο το παιχνίδι με τον υπολογιστή. Και σε αυτή την περίπτωση δεν φταίει η λειτουργία της Α1 η καριέρα η το παιχνίδι. Συμβαίνει και ότι απλά κάποιος δεν μπορεί να ξαναγυρίσει στα παιχνίδια με τον υπολογιστή. Σε τέτοια περίπτωση η λύση είναι παιχνίδι ονλαιν, χαλαρά και για την πλάκα μας και κυρίως να μην χωνουμε λεφτά.Την γνώμη μου λέω. Μπορεί να είμαι και λάθος. 

• Like 3

Ονλαιν γινονται απιστευτα πραγματα ΚΑΙ ΥΠΕΡ σου και εναντιον σου.

Οπως εδω, νικησα χαρη σε ενα αυτογκολ του αντιπαλου Τερστεγκεν και αυτη η νικη ισως με κρατησει στην ντιβ 1 αφου ξαφνικα εκανα μαζεμενες 3 ηττες και δεν το βλεπω για 7η κουπιτσα.

Αντε να το βγαλεις μετα ενα τετοιο γκολ.

Το παιχνιδι μπορει πχ σε ενα ματς να μη σου δινει τα ΑΧΑΣΤΑ και ο αλλος να τα χλατσαρει με την 1η.

Προφανως θελουν ενα ντραματικ ποδοσφαιρακι οπου δεν νικαει παντα ο καλυτερος.

Εκτος αν παιζεις πολυ και σερι, νομιζω εκει κρυβεται η λυση του μυστηριου.

• Like 1

Να ρωτήσω κάτι για τις πάσες. 

Πως ορίζονται οι μακρινές με τις κοντινές πάσες; 

Έχουμε τα στατιστικά long & short passing. Το κουμπί Χ/Α λεει ground pass και το O/B (το έχω αλλάξει σε σχέση με τα default), lob pass. 

Επομένως η λογική λέει ότι είναι μια πάσα αρκετά μακρινή από τους 2 παίχτες. Άσχετα αν είναι χαμηλή ή ψηλή. Βέβαια το θέμα είναι από ποια απόσταση το μετράει σαν long pass?

Τροφή για σκέψη.

18 hours ago, broxopios said:

Να ρωτήσω κάτι για τις πάσες. 

Πως ορίζονται οι μακρινές με τις κοντινές πάσες; 

Έχουμε τα στατιστικά long & short passing. Το κουμπί Χ/Α λεει ground pass και το O/B (το έχω αλλάξει σε σχέση με τα default), lob pass. 

Επομένως η λογική λέει ότι είναι μια πάσα αρκετά μακρινή από τους 2 παίχτες. Άσχετα αν είναι χαμηλή ή ψηλή. Βέβαια το θέμα είναι από ποια απόσταση το μετράει σαν long pass?

Τροφή για σκέψη.

που καθεσαι και μπλεκεις ρε θαναση! γραψε ενα συγγραμμα " Στοχασμοι περι FIFA"
Εγω νομιζω long pass θεωρειται σεντρα και ψηλη πασα γενικα, και short pass η χαμηλη, ασχετως αποστασης.

• Haha 3