Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 20 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

Τώρα που ηρέμησα...

Το παιχνίδι είναι άθλιο. Μετά και το τελευταίο update δεν μπορούσα να φτιάξω φάση με τίποτα. Κρατούσα μπάλα και οι υπόλοιποι παίχτες μου με κοιτούσαν σαν καθυστερημένοι. Ούτε κίνηση ούτε τίποτα. Χωρίς να αλλάξω απολύτως τίποτα στις τακτικές μου. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ skill moves και αυτό φαινόταν. Οι φάσεις που μου έφτιαχναν οι αντίπαλοι προέρχονταν μόνο από skill moves. Αυτό δεν είναι ποδόσφαιρο. Βασικά κατάντησε FIFA street που επιβάλλεται να χρησιμοποιείς skill moves για να βγάλεις φάση και η έννοια σου στην άμυνα είναι να προβλέψεις τι skill move θα κάνει ο αντίπαλος. Όσο για το gameplay γενικότερα, καλύτερα ας μην το συζητήσω. Όλοι ξέρουμε (ακόμα και η ΕΑ) ότι το παιχνίδι πουλάει λόγω FUT. Πάμε εκεί λοιπόν... 3 disconnections (ενώ το παιχνίδι κοιλάει ομαλότατα) και ήττες το ένα ΣΚ, και 4 σε αυτό που μας πέρασε. Μέσα στη βδομάδα στα rivals τα ίδια και χειρότερα. Delete και ηρέμησα. 

Επιστροφή λοιπόν στο PES. Ξέρω και αυτουνού τα ελαττώματα του (πέρσι είχα λιώσει το MyClub) αλλά τουλάχιστον εκεί παίζεις ποδόσφαιρο. Και αν στην τελική ξενερώσω τόσο πολύ με το online το γυρνάω στο offline και ευχαριστιέμαι τουλάχιστον μπαλίτσα.

Όπως είπα και πριν όλοι έχουν καταλάβει ότι το FIFA είναι εκεί που είναι λόγω FUT. Όλοι εκτός από την ΚΟΝΑΜΙ. Ξυπνάτε γ*** το κέρατό μου και επενδύστε μια χρονιά στο MyClub και θα δείτε πως γυρνάει το πράμα. Έτσι κι αλλιώς σε θέμα gameplay, και με τα μυαλά που κουβαλούν εκεί στην ΕΑ (και με το γεγονός βέβαια ότι δεν τους ενδιαφέρει να βελτιώσουν το gameplay αφού με το  FUT βρήκαν την κότα με τα χρυσά αυγά), δεν σας φτάνουν ούτε σε 5 χρόνια.

το φιφα τελικα ειναι μαπα...μετα απο αρκετα games ειναι εντελως οτι να ναι σαν gameplay..ωραια γρασιδια ωραια χρωματα γενικα, αλλα μεχρι εκει..συγνωμη αλλα ξαναεπιστρεφω στο προ...

• Haha 2

Ρε παιδια χρειαζομαι βοηθεια σε θεμα χειρισμου.....κουτσα κουτσα αλλα σταθερα ανεβαινω στο σιζονς το απλο ντιβ 3.....και στο κυπελο εχω κατακτησει τα 2 πρωτα απο μια φορα σχετικα.....σχετικα γρηγοροτερα και ψιλοευκολα απο αλλη χρονια.......ΟΜΩΣ...μου εχουν τυχει καποιοι αντιπαλοι ....τωρα δεν θυμαμαι στο σιζονς ή στο καπ.....οι οποιοι ηταν απιστευτοι στο shielding!!!!! Μιλαμε με εβαζαν πλατη και δεν μπορουσα να τους παιξω αμυνα ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ!!!!!! Με ξεφτιλισαν θα ελεγα....αφου ΔΕΝ μπορουσα να παιξω ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!

Εκεινοι φυσικα περνουσαν σαν οδοστρωτηρες απο πανω μου!!!!

Πως γκενειν αυτο;;; Πως το κανουν;;;; Τι πατανε;;;; (να το πατησω κι εγωωωωωωωω) 

υγ εννοειται εγω με σιτι κοντρα σε γιουβε, μπαρτσα και ΝΤΟΡΝΤΜΟΥΝΤ!!!!!! (τοσο καλη ειναι;;;) ...κυριως κοντρα σε αυτες παιζω!

υγ....μηπως παιζουν ΚΟΝΤΙΝΗ ΚΑΜΕΡΑ κι ολας;;;;;;;

υγ δωστε και σωστε.....πως κανουμε αμυνα σε τετοιους αντιπαλους οεο;;;;

Μετα το χθεσινο update ξερει κανεις τι διορθωσανε στο gameplay...?

1 hour ago, funtulac said:

Μετα το χθεσινο update ξερει κανεις τι διορθωσανε στο gameplay...?

Αν και ήμουν αρνητικός όταν διάβασα τα notes, τελικά το παιχνίδι έστρωσε πολύ. 

Παίζεις μπαλίτσα και υπάρχουν στιγμές που νομίζεις ότι παίζεις σε αληθινό ματς. 

Τελικά η EA σέβεται τους πελάτες της. Όσο κ@λ@εταιρια και να είναι,  οι κινήσεις αυτές τούτο δείχνουν. Δεν ακούνε μόνο τα 12χρονα πλέον.

Το άκρως αντίθετο από τα νιπονια της κακιάς ώρας (ΚΟΝΑΜΙ)

• Like 1

53 minutes ago, SkyloMethIR said:

Το άκρως αντίθετο από τα νιπονια της κακιάς ώρας (ΚΟΝΑΜΙ) 

από το Σκριπτόνιο στο νιπόνιο....Τον τελευταίο καιρό είσαι σε φόρμα !

Να ξέρεις περιμένω πως και πως τις περιγραφές από τα ματς που παίζεις .....

• Like 1
  • Haha 2

Zdz67lM.png

@TOL1S Σημαινει τιποτα για το Πρωταθλημα σε ΦΙΦΑ (μακαρι) , η τσαμπα χαιρομαστε, και αφορα μονο τα E-Sports?

Edited by ELBarto-3-

19 hours ago, ELBarto-3- said:

@TOL1S Σημαινει τιποτα για το Πρωταθλημα σε ΦΙΦΑ (μακαρι) , η τσαμπα χαιρομαστε, και αφορα μονο τα E-Sports?

«έχουμε ξεκινήσει επαφές με τις δύο μεγάλες εταιρείες του χώρου του gaming, την αμερικάνικη ΕΑ και την ιαπωνική ΚΟΝΑΜΙ, ώστε να πάρουμε τα δικαιώματα για τα παιχνίδια, και να διοργανώσουμε και στην Ελλάδα Esports, όπως εικονικούς αγώνες ποδοσφαίρου. Στο εξωτερικό, η ανάπτυξη που έχουν τα e-sports είναι μεγάλη και προσελκύουν ολοένα και περισσότερους διαφημιζόμενους. Εφόσον πάρουμε τα δικαιώματα θα μπορεί η κάθε ομάδα της Superleague να στήσει τη δικής της εικονική ομάδα από τους Έλληνες gamers».

το οποιο σημαινει πολλα και τιποτα,μπορει να αφορα pro clubs που ειναι αδιαφορα τα δικαιωματα,μπορει να αφορα fut που ειναι αδιαφορα τα δικαιωματα η να αφορα κανονικο πρωταθλημα 1vs1 που εκει πρεπει να εχεις τα δικαιωματα,δεν υπαρχει συγκεκριμενη αναφορα αρα δεν μπορει να απαντηθει κατι με σιγουρια,επισεις μην το περιμενει συντομα,θα παρει 2-3 χρονια μεχρι να μπει,τοσο εφαγαν οι ρουμανοι.

Edited by TOL1S
  • Love 2

Καταλαβα....

Το "κάθε ομάδα της Superleague" δινει ελπιδα, καθως αφου λεει "Καθε ομαδα" μπορει να χρειαζεται τα δικαιωματα της, και να το χρησιμοποιησει η ΕΑ και ως νεο πρωταθλημα.

Ρε guys, υπάρχει καμία περίπτωση να περάσουμε αυθεντικές εμφανίσεις σε Μποκα και Ριβερ;

Είπα να δω που έχει φτάσει το ΦΙΦΑ 20 και εκπλάγειν!!!!!

Που είναι οι κροκέτες τα φερστ τατς  φινες τα ατελείωτα σκιλ και οι παίχτες μηχανακια;;;;; 

Ξενέρωσα....

- Τρομερά γρήγορο, πως τρέχουν έτσι, για πότε έχουν κάνει κοντρόλ και πότε τη πάσα, δεν έχεις πάρει χαμπάρι
- Τρομερά εύστοχο! Όλα εκτελούνται τέλεια, error μηδενικό

Αν αυτό ήταν το Volta σε 5χ5 και το κανονικό FIFA ήταν πιο αργό σε κίνηση, animation, εκτέλεση καθώς και είχε πιο ρεαλιστικό error, θα ήταν ένα καλό (καλό! Πολύ καλό... :p ) ποδοσφαιράκι. Και τώρα καλό είναι αλλά too much fantasy η φάση. Καλύτερο από το 19 με τις μέγα ψευτιές πάντως.

On 14/11/2019 at 1:49 ΜΜ, johnson said:

- Τρομερά γρήγορο, πως τρέχουν έτσι, για πότε έχουν κάνει κοντρόλ και πότε τη πάσα, δεν έχεις πάρει χαμπάρι
- Τρομερά εύστοχο! Όλα εκτελούνται τέλεια, error μηδενικό

Αν αυτό ήταν το Volta σε 5χ5 και το κανονικό FIFA ήταν πιο αργό σε κίνηση, animation, εκτέλεση καθώς και είχε πιο ρεαλιστικό error, θα ήταν ένα καλό (καλό! Πολύ καλό... :p ) ποδοσφαιράκι. Και τώρα καλό είναι αλλά too much fantasy η φάση. Καλύτερο από το 19 με τις μέγα ψευτιές πάντως.

Γρήγορο; Σε σχέση με το φουτ του 19 αργό, σκιλς περιορισμένα, ερορ πως αν όλοι οι παίχτες έχουν 95 πασα 😁😁

16 hours ago, JrdGr said:

Καλοί άνθρωποι

BGQ5IbD.png

Μου τα έδωσαν πέρυσι. Δε ξέρω φέτος, άλλωστε δε με νοιάζει αφού το έδωσα το παιχνίδι...

On 24/10/2019 at 8:19 ΜΜ, batizisos2 said:

παιδια σαν ασχετος επειδή θελω να κανω ένα δωρο. η βασικη διαφορα ps4 pro k slim είναι η υποστηριξη 4κ στο πρωτο. επειδή κ η tv είναι 4κ ηθελα να ρωτησω τα παιχνίδια fifa 2020 k nba 2k 2020 υποστηριζουν 4κ σε ps4? η διαφορα στο ματι είναι σημαντικη εσεις που γνωρίζετε από αυτά? αξιζουν δηλαδη τα περιπου 60 ευρω παραπανω? ευχαριστω!

Αν είναι μονο 60 ευρώ ναι, και αν έχεις 4Κ τηλεόραση ακόμα καλύτερα επίσης κρατάει καλύτερα fps και έχει καλύτερο wifi 

Εγώ έχω το fat  πρώτης γενιάς και έχω δει το PS4 pro σε 40αρα 4κ των 500 ευρώ και δείχνει σαφώς καλύτερα άσε που θα ανταποκρίνεται καλύτερα και με τα παιχνίδια που θα βγουν όταν θα έχει κυκλοφορήσει το PS5

Edited by Silots73

Συγχαρητήρια στην ΕΑ!! Μόλις έβγαλε update για τις κονσόλες !! Επιστροφή στα γνωστά μονοπάτια. Παίχτες χωρίς κανένα βάρος, μπάλα που πηγαίνει σαν τρελό μπαλάκι και τα γνωστά !! Εννοείται αυξήθηκε και το gamespeed ώστε να μπορούν να κάνουν φάσεις τα 5 Χρονά και να έχουμε πάλι σκορ πόλο ! Εύγε στην ΕΑ !! Το παιχνίδι πριν το update θεωρώ πως ήταν παρά πολύ καλό ! Στιβαρό gameplay και η μπάλα είχε την κατάλληλη βαρύτητα ! Για να κανείς φάσεις έπρεπε να παίξεις μπάλα ! Τώρα τα γνωστά .. ξέρετε εσείς ... άντε καλό λιώσιμο στα 5 Χρονά που θα μπορούν να παίξουν πάλι φιφα σύμφωνα με τα γούστα τους 

• Like 2

Black Friday στα 42 ευρώ. Πανάκριβο γιατί δεν με κρατάει παραπάνω από ένα μήνα. Και μάλιστα περσι περισσότερο χρόνο στο φούτ έτρωγα στο μάρκετ παρά να παίζω. Ίσως το 20 το δοκιμασω Μάρτη Απρίλη να πέσει στα 20 ευρώ γιατί για μένα δεν αξίζει για παραπάνω. 

Edited by Nik
  • Like 1

On 24/11/2019 at 4:18 ΜΜ, TOL1S said:

τα παντα ολα

Because...E A  SPORTS...IT'S IN THE GAME

• Like 2

On 27/11/2019 at 3:47 ΜΜ, trisko13 said:

Συγχαρητήρια στην ΕΑ!! Μόλις έβγαλε update για τις κονσόλες !! Επιστροφή στα γνωστά μονοπάτια. Παίχτες χωρίς κανένα βάρος, μπάλα που πηγαίνει σαν τρελό μπαλάκι και τα γνωστά !! Εννοείται αυξήθηκε και το gamespeed ώστε να μπορούν να κάνουν φάσεις τα 5 Χρονά και να έχουμε πάλι σκορ πόλο ! Εύγε στην ΕΑ !! Το παιχνίδι πριν το update θεωρώ πως ήταν παρά πολύ καλό ! Στιβαρό gameplay και η μπάλα είχε την κατάλληλη βαρύτητα ! Για να κανείς φάσεις έπρεπε να παίξεις μπάλα ! Τώρα τα γνωστά .. ξέρετε εσείς ... άντε καλό λιώσιμο στα 5 Χρονά που θα μπορούν να παίξουν πάλι φιφα σύμφωνα με τα γούστα τους 

Τι είχες Γιάννη μου?...τι είχα πάντα...συμφωνώ απόλυτα μαζί σου....

Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω ποσό ελαφρύ είναι το παιχνίδι μετά το update .. έχεις την αίσθηση ότι βαράς μπαλόνι και όχι μπάλα. Δηλαδή τώρα εμείς πληρώνουμε τόσα λεφτά γι αυτό το πράγμα; Το fut είναι το καρκίνωμα του παιχνιδιού . Επειδή βγάζουν λεφτά από αυτή την αηδία δεν τους ενδιαφέρει καν το gameplay! Εύχομαι κάποια στιγμή εμείς οι καταναλωτές να ξυπνήσουμε και να τους δώσουμε ένα μάθημα αλλά αποκλείεται ! Ότι αηδία και να βγάλουν όλοι πάλι θα το πάρουν από day one... ούτε τα βασικά δεν έχουν κάνει σωστά ! 
τα λέω όλα αυτά ενώ είμαι division 1 στα seasons. Δεν τα λέω επειδή χάνω συνέχεια και μου φταίει το παιχνίδι ! Είτε χάσω, είτε κερδίσω είναι το ίδιο πράγμα ! Πριν το update πρώτη φορά μετά από χρόνια έκαναν σωστά κάποια πράγματα ειδικά με το βάρος της μπάλας και των παίχτων αλλά ήμουν σίγουρος ότι θα τα αλλάξουν πάλι ! Τους έχω σιχαθεί ! 

Για οσους δεν ξέρουν...το fifa εδω και χρόνια έχει σακατιλίκη προγραματισμου στα formations...με εξερεση 1-2-3 τα υπολοιπα λαγκαροντε απο αυτά και σε μετατρέπουν σε άμπαλο διοτι στην ουσια παιζεις με one side delay και γενικά ολο το παιχνιδι μαγνητίζετε υπερ του ενος και εμεσως πλην σαφος μπουσταρι αυτον που εχει ενα απο αυτα τα formations και ως αποτελεσμα κερδιζει ολες τις κοντρες ,διεκδικισεις κτλ