Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 20 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

Βασικά το μόνο μου, και μεγάλο, πρόβλημα είναι η νέα άμυνα. Ήθελα να ήξερα ποιος ηλίθιος φωστήρας είχε τη φαϊνη ιδέα να αλλάξει τον τρόπο άμυνας.

Μιλάμε την έχω καταβρει με το παιχνίδι, παίζω ωραία μπαλίτσα, βγαίνουν φάσεις ωραίες, αλλά όταν ο αντίπαλος κάνει επίθεση κάνω το σταυρό μου!

Προσπαθώ πολύ, διαβάζω στο ίντερνετ, βλέπω στο γιουτιουμπ, αλλά δε μπορώ ρε φίλε να τα εφαρμόσω στο ματς. Μου φαίνεται θα κόψω το online Και θα το γυρίσω σε legacy να τελειώνει η ιστορία. Μιλάμε έχουν βρει πολλοί το κόλπο και βλέπουν τη βεντάλια να ανοίγει, τρέχουν από τα πλάγια κάνουν συρτη σέντρα, οι μπακ αγάλματα, και 3/4 φορές το τρώω. 

Καμία βοήθεια από κάποιον που έχει βρει άκρη; Θα είμαι ευγνώμων. 

Υ.Γ. Εντάξει, ακόμα κι έτσι έχω ησυχάσει λίγο σε σχέση με το αίσχος του My Club και γενικά των online modes του Pro.

Υ.Γ. Ρε παιδιά, πάει το scripting ; Ότι ματς έχω παίξει, εκτός του καθόλου λαγκ, δεν είδα επουδενι ίχνος script!

Edited by SkyloMethIR

41 minutes ago, SkyloMethIR said:

Βασικά το μόνο μου, και μεγάλο, πρόβλημα είναι η νέα άμυνα. Ήθελα να ήξερα ποιος ηλίθιος φωστήρας είχε τη φαϊνη ιδέα να αλλάξει τον τρόπο άμυνας.

Μιλάμε την έχω καταβρει με το παιχνίδι, παίζω ωραία μπαλίτσα, βγαίνουν φάσεις ωραίες, αλλά όταν ο αντίπαλος κάνει επίθεση κάνω το σταυρό μου!

Προσπαθώ πολύ, διαβάζω στο ίντερνετ, βλέπω στο γιουτιουμπ, αλλά δε μπορώ ρε φίλε να τα εφαρμόσω στο ματς. Μου φαίνεται θα κόψω το online Και θα το γυρίσω σε legacy να τελειώνει η ιστορία. Μιλάμε έχουν βρει πολλοί το κόλπο και βλέπουν τη βεντάλια να ανοίγει, τρέχουν από τα πλάγια κάνουν συρτη σέντρα, οι μπακ αγάλματα, και 3/4 φορές το τρώω. 

Καμία βοήθεια από κάποιον που έχει βρει άκρη; Θα είμαι ευγνώμων. 

Υ.Γ. Εντάξει, ακόμα κι έτσι έχω ησυχάσει λίγο σε σχέση με το αίσχος του My Club και γενικά των online modes του Pro.

Υ.Γ. Ρε παιδιά, πάει το scripting ; Ότι ματς έχω παίξει, εκτός του καθόλου λαγκ, δεν είδα επουδενι ίχνος script!

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στην man to man άμυνα και πως μπορείς να κόψεις αυτό που μου δούλεψε λίγο (αλλά με την ΑΙ να κοιμάται μην περιμένεις και πολλά) είναι με κρατημένο το L2 μπορείς να να πλησιάζεις τον αντίπαλο χωρίς να πηγαίνει ο παίχτης σου σαν μεθυσμένος και την κατάλληλη στιγμή να κάνεις stand τάκλιν λειτουργεί ωραία ακόμα και αν πατας το sprint επίσης αν το κάνεις αυτό και γίνει πάσα είναι σε λιγο περισσότερη εκρηγορση και ο επόμενος παίκτης σου που θα επιλέξει η ΑΙ...

• Like 1

54 minutes ago, Silots73 said:

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στην man to man άμυνα και πως μπορείς να κόψεις αυτό που μου δούλεψε λίγο (αλλά με την ΑΙ να κοιμάται μην περιμένεις και πολλά) είναι με κρατημένο το L2 μπορείς να να πλησιάζεις τον αντίπαλο χωρίς να πηγαίνει ο παίχτης σου σαν μεθυσμένος και την κατάλληλη στιγμή να κάνεις stand τάκλιν λειτουργεί ωραία ακόμα και αν πατας το sprint επίσης αν το κάνεις αυτό και γίνει πάσα είναι σε λιγο περισσότερη εκρηγορση και ο επόμενος παίκτης σου που θα επιλέξει η ΑΙ...

Jockey δηλαδή,  και ουσιαστικά η ea καταργεί το Contain από φέτος. 

Ευχαριστώ πολύ. Θα δοκιμάσω το βράδυ, μιας και μέχρι τώρα έπαιζα με Contain (R1 ή R2).

17 minutes ago, SkyloMethIR said:

Jockey δηλαδή,  και ουσιαστικά η ea καταργεί το Contain από φέτος. 

Ευχαριστώ πολύ. Θα δοκιμάσω το βράδυ, μιας και μέχρι τώρα έπαιζα με Contain (R1 ή R2).

Το contain δεν είναι το Χ;;;

45 minutes ago, Silots73 said:

Το contain δεν είναι το Χ;;;

Sorry λάθος. Το Χ είναι, εκ παραδρομής έγραψα τα R που τα έχω αλλάξει (το teammate contain).

Άρα ουσιαστικά παίζουμε με Jockey και stand tackling. Και με το Θεό να φωτίζει τη CPU που ελέγχει τους άλλους αμυντικούς μας.

Edited by SkyloMethIR
  • Like 1

4 hours ago, SkyloMethIR said:

Προσωπικά προτιμώ αυτό το στυλ άμυνας. Με το legacy πατάς απλά το Χ και αφήνεις τον παίχτη να κάνεις τα υπόλοιπα. Τώρα έχει ένα πιο tactical ύφος. Και ειδικά με το contain που το έκαναν πιο μακρινό νομίζω είναι κομπλέ. Το ιδανικό για μένα θα ήταν να έβγαζαν εντελώς και το contain. 

43 minutes ago, broxopios said:

Προσωπικά προτιμώ αυτό το στυλ άμυνας. Με το legacy πατάς απλά το Χ και αφήνεις τον παίχτη να κάνεις τα υπόλοιπα. Τώρα έχει ένα πιο tactical ύφος. Και ειδικά με το contain που το έκαναν πιο μακρινό νομίζω είναι κομπλέ. Το ιδανικό για μένα θα ήταν να έβγαζαν εντελώς και το contain. 

Μα δε μιλάω να υπάρχει το legacy. Το tactical defending υπάρχει χρόνια και το είχαμε μάθει πολύ καλά. Φέτος απλά ακύρωσαν το contain που θεωρητικά και ουσιαστικά ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά του legacy με το tactical συν το jockey.

Τώρα ουσιαστικά παίζεις jockey με stand tackling, που δυσκολεύει πιο πολύ την κατάσταση την στιγμή που οι Carl Lewis ακραίοι κάνουν πάρτι με το υπερpace τους.

Τέλος πάντων, έχει τόσα καλά το παιχνίδι που θα το μάθουμε και το νεο σύστημα. 

Εγώ ποτέ δεν πατούσα το contain στο FIFA πέρα απ΄το teammate contain για να καθοδηγήσω τους υπόλοιπους στην άμυνα. Απλά όταν αμύνεσαι manual δεν πατάς το κουμπί για να κάνει ολόκληρο το animation στο standing tackle, το πατάς ελάχιστα (tap) και κάνει ένα μικρό βηματάκι για να κλέψει, διαφορετικά ο παίχτης που χειρίζεσαι στην άμυνα βγαίνει εκτός φάσης. Επίσης το jockey στο FIFA είναι πάρα πολύ σημαντικό και όταν τρέχεις και όταν δεν τρέχεις. Η άμυνα του FIFA δίνει skill gap στο παιχνίδι και το έχω ξαναπεί ότι το tactical defense έπρεπε να το είχαν βάλει στο PES εδώ και χρόνια γιατί τα skill moves δεν είναι ΟΡ και ένας λόγος που τα skill moves είναι ανύπαρκτα είναι και αυτός.

• Like 3

1 hour ago, SkyloMethIR said:

Μα δε μιλάω να υπάρχει το legacy. Το tactical defending υπάρχει χρόνια και το είχαμε μάθει πολύ καλά. Φέτος απλά ακύρωσαν το contain που θεωρητικά και ουσιαστικά ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά του legacy με το tactical συν το jockey.

Τώρα ουσιαστικά παίζεις jockey με stand tackling, που δυσκολεύει πιο πολύ την κατάσταση την στιγμή που οι Carl Lewis ακραίοι κάνουν πάρτι με το υπερpace τους.

Τέλος πάντων, έχει τόσα καλά το παιχνίδι που θα το μάθουμε και το νεο σύστημα. 

Και το contain έτσι όπως ήταν πέρυσι ήταν op και τέρμα αυτόματο. Όπως σωστά είπε ο @BasilhsGR, έτσι αυξάνεται το skill gap. Και αν βγάλουν εντελώς το contain θα είναι ακόμη καλύτερα τα πράγματα. 

Μετά από νίκη με 4-0 (πρώτο ματς που δεν έφαγα γκολ), ακολούθησε ένα σερί 4 ηττων καρμπόν. 

0-1, 0-1, 0-1, 0-2, με κοινό παρονομαστή τα ΙΔΙΑ γκολ, τρέξιμο, παράλληλη σέντρα, παίκτης αμαρκαριστος, αγάλματα μπακ, γκολ.

Αντίπαλος, στα 3 ματς με 1 τελική, στο τελευταίο με 2 αλλά το 2ο γκολ αυτογκόλ. Έγραψα πιο πριν για έλλειψη script και μάλλον έκανα λάθος. Με τους αντιπάλους κηπερ να πιάνουν τον κωλο τους από παντού, τα δοκάρια σύννεφο.

Δε ξέρω, ίσως έφταιγε η ωρα; τι να πω. Πάντως όσο παίζεις καταλαβαίνεις ότι σωτήρια δεν υπάρχει σε κανένα ποδοσφαιράκι. Απλά εδώ έχεις πολλά modes να ασχοληθείς, πολλά rewards, και γενικά πράγματα που σε κρατάνε ζεστό.

Και το online όσο σκατενιο γίνεται, τουλάχιστον βρίσκει σε seconds αντίπαλο και δίχως ίχνος lag.

Αυτά προς το παρόν. Θα φάμε την πλέμπα ως το τέλος γιατί δε γίνεται αλλιώς....

• Like 2

6 hours ago, SkyloMethIR said:

Μετά από νίκη με 4-0 (πρώτο ματς που δεν έφαγα γκολ), ακολούθησε ένα σερί 4 ηττων καρμπόν. 

0-1, 0-1, 0-1, 0-2, με κοινό παρονομαστή τα ΙΔΙΑ γκολ, τρέξιμο, παράλληλη σέντρα, παίκτης αμαρκαριστος, αγάλματα μπακ, γκολ.

Αντίπαλος, στα 3 ματς με 1 τελική, στο τελευταίο με 2 αλλά το 2ο γκολ αυτογκόλ. Έγραψα πιο πριν για έλλειψη script και μάλλον έκανα λάθος. Με τους αντιπάλους κηπερ να πιάνουν τον κωλο τους από παντού, τα δοκάρια σύννεφο.

Δε ξέρω, ίσως έφταιγε η ωρα; τι να πω. Πάντως όσο παίζεις καταλαβαίνεις ότι σωτήρια δεν υπάρχει σε κανένα ποδοσφαιράκι. Απλά εδώ έχεις πολλά modes να ασχοληθείς, πολλά rewards, και γενικά πράγματα που σε κρατάνε ζεστό.

Και το online όσο σκατενιο γίνεται, τουλάχιστον βρίσκει σε seconds αντίπαλο και δίχως ίχνος lag.

όπως τα λες είναι.

Δυστυχώς το 70αρι και σε κάποιες περιπτώσεις το 100αρι είναι μεγάλο ποσό για ένα παιχνίδι που έχει τόσα κουσούρια. Νιώθω λίγο @@@@ που τα έσκασα από την πρώτη μέρα αλλά θα την φάω και εγώ την πλέμπα πιο πολύ για να κάνω απόσβεση τα λεφτά που έδωσα. Ευτυχώς έχει διάφορα πράγματα να ασχοληθείς στο παιχνίδι . Μία καλή λύση που την έκανα πέρυσι στο 19 μετά τον Μάιο είναι να πλακωθείς στα draft. Μαζεύεις 50κ γκολντ και παίζεις μόνο ντραφτ ασταμάτητα ! ούτε wl ούτε sb τίποτα ....πουλάς τα πάντα και ξανά ντραφτ.

• Like 2

8 hours ago, SkyloMethIR said:

Για αυτό είχα πει παίξε όσο περισσότερο μπορείς γιατί αν και βελτιωμένο το FIFA και φέτος παραμένει FIFA. Γκολ deja vu, τα βάζεις και τα τρως ξανά και ξανά και όσο δεν αλλάζουν game engine τόσο θα ανακυκλώνονται τα ίδια exploits μιας κι απ΄ότι φαίνεται ή δεν μπορούν να τα διορθώσουν ή δεν τους ενδιαφέρει. Εννοείται ότι συμφωνώ και προσυπογράφω όλα όσα είπες για online, εύρεση αντίπαλου, cheaters, lag, περιεχόμενο κτλ. Στη φάση που βρίσκονται και τα δύο παιχνίδια αυτή τη στιγμή που μιλάμε, όποιος ενδιαφέρεται πρωτίστως για το online, το FIFA είναι μονόδρομος.

• Like 3

Εντάξει, μιλάμε για παρωδία...

Είπα να παίξω 2 ματς που είχα ελεύθερο χρόνο 1 ώρα.

1ο ματς, ο τύπος με 77αρα και χημεία 73, Προηγουμαι στο 10λεπτο και μετά κάθε κατεβασια του ήταν παράλληλη σέντρα και σουτ απο το ύψος της μικρής περιοχής. Απλά ήταν τόσο αμπαλος πουωτα έστελνε άουτ η πάνω στο τέρμα μου. Σε μια απο αυτές τις πάσες ισοφάρισε. Στο 2ο ημίχρονο έχασα 2 πέναλτι (4 έχω πάρει ως τώρα στο Fifa 20)  και με αγάλματα και χορευτές ζεϊμπέκικου πίσω 1-2 Στο 90+2...

Πάμε στην ΠΑΡΩΔΙΑ όμως, με τύπο που είχε ΟΛΗ την 11αδα της Bayern!!!

Προηγούμαι 2-0 στο 15', χάνω ελέω Νοιερ αλλά 4 γκολ ως το ημίχρονο, ο τύπος δεν άλλαζε 2η ΠΑΣΑ...

2ο ημίχρονο, κάνει σέντρα, Η γνωστή κατεβασια, συρτη πασα, κόκκαλο άμυνα, 2-3 σε ισάριθμες φάσεις καπάκι! Δεν έφυγε controller στο παράθυρο, πήρα βαθιά ανάσα, έβρισα, ισοφάρισα 3-3, κάνω διπλό δοκάρι στο 80' και καπάκι κόντρα επίθεση ο τυπος, ΠΑΛΙ ΠΑΛΙ ΠΑΛΙ ΣΥΡΤΗ ΠΑΣΑ, ΜΙΚΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ, ΓΚΟΛ! 3-4, Κάνω σέντρα με κόβει στην περιοχή του, κάθετη μόνος Λεβαντοβσκι 3-5!!! 4-5 στο 89', 5-5 Στο 91', δοκάρι ΞΑΝΑ στο 93', φεύγει μόνος με Κομαν περνάει ΟΛΗ την ομάδα μου και 5-6 Στο 94' !!!!!!!!!

Ε λοιπόν ANTE GAMISOU GAMW ΤΗΝ ΠΑΡΩΔΙΑ ΣΑΣ ! ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΑΠΟΒΛΗΤΑ!

Πόσο δίκιο είχες ρε Βασίλη! ΠΟΣΟ!

ΤΩΡΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ ΜΟΥ 2 ΔΙΣΚΑΚΙΑ.

ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΆ, ΕΙΜΑΙ ΕΞΑΛΛΟΣ!

🤬

• Like 1
  • Haha 4

ΤΩΡΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ ΜΟΥ 2 ΔΙΣΚΑΚΙΑ.

Και να κέρδιζα τα ίδια θα έγραφα!

Mη τρελαίνεσαι ρε, είναι πολύ αρχή ακόμα κι έρχεται χειμώνας... Απλά κάνε ένα πολύ καλό debate χωρίς βιασύνη και κράτα το ένα απ΄τα δύο για να βγάλεις τη χρονιά. Παίξε Co-op, Pro Clubs/11vs11, αν δεις ότι δεν σε σηκώνει το κλίμα πούλησε το και το άλλο κατά τα Χριστούγεννα που ακόμα περνάει η μπογιά του. Τουλάχιστον θα έχεις μικρή ζημιά στη τσέπη.

Edited by BasilhsGR
  • Like 1

στατιστικα αποκλειστικα για το ps4 

28/9/2018-6/10/2018 φιφα 19 [] 5.670.000 

27/9/2019-6/10/2019 φιφα 20 [] 8.190.000

Αφορούν πωλήσεις και σε ποια χώρα ή παγκόσμια;

πωλησεις ειτε digital ειτε δισκακι παγκοσμιως.

αν θελετε ενα γενικο στατιστικο για ελλαδα που δεν αφορα το φιφα

PSN player accounts 1,500,000 

Yearly active players 700,000

Accounts with PS VR 31,000

Most popular games in the last year ...FIFA 19   \ Apex Legends \   GTA V

PS+ subscribers /Yearly active players 15%

Edited by TOL1S
  • Like 1

Ρε δεν πάνε στον μαύρο διάολο!

Ξεκινάω career με τη "Magna Grecia" την Crotone, Serie B !

10 minutes ago, SkyloMethIR said:

Ρε δεν πάνε στον μαύρο διάολο!

Ξεκινάω career με τη "Magna Grecia" την Crotone, Serie B !

Και εκεί μάλλον θα ξενερώσεις με τα πολλά bugs που παίζουν.Καλύτερα περίμενε το update που θα βγάλουν με διορθώσεις για το career πρώτα πριν αρχίσεις.

• Sad 1

Μου φαίνεται θα ξαναγυρίσω στο FM, μετά από 3 χρόνια...

Edited by SkyloMethIR

35 minutes ago, SkyloMethIR said:

Μου φαίνεται θα ξαναγυρίσω στο FM, μετά από 3 χρόνια...

Αν και δεν έχω αρχίσει ακόμα Master League ο ίδιος γιατί περιμένω πρώτα να βγει το patch στα τέλη Οκτώβρη για να δω τι θα κάνω,απ'τα παιδιά που διαβάζω εδώ και γενικά στο internet λένε ότι το offline στο Pro φέτος είναι πολύ βελτιωμένο και η ΑΙ παίζει ωραία ορθολογική μπάλα χωρίς να κλέβει πολύ και να σπάει νεύρα και παράλληλα είναι και αρκετά δύσκολο ώστε να σε κρατάει σε εγρήγορση και να γουστάρεις.Οπότε μπορείς να δοκιμάσεις και εκεί να δεις τι παίζει.

• Like 2

εγώ λέω να φτιάξουμε ο καθένας τον παίκτη του και να ορίσουμε μέρα και ώρα σταθερή να μπαίνουμε για προ clubs Να βγάζουμε χαβαλέ!! Σκεφτείτε το φέτος είναι η χρονιά για pro clubs!

Είπα να δοκιμάσω πάλι. 7 ματς fut rivals, 2 ματς απλό seasons.

1ο ματς με Λίβερπουλ εναντίον ΠΣΖ. 1-2 από 1-0, αλλά ο τυπος το άξιζε, αν και τα στατς έδειχναν ισορροπία. Το 2ο ματς με Μπάγερν εγώ και πάλι εναντίον ΠΣΖ, 4-0 με  total football. 

Βλέποντας το σύστημα της Μπάγερν και τις τακτικές της, είπα να κάνω ένα πείραμα στο FUT. Έβαλα τα ίδια, και απολογισμός 5 νίκες πολύ εύκολες (Στην τελευταία ο τουρκαλας έκανε rage quit στο 7-0), 1 ισοπαλια σαν νίκη με τον άλλο τουρκαλα να ισοφαρίζει στο 93' δίχως άλλη φάση. Κι εκεί λέω, ας παίξω κι ένα τελευταίο. Μάλλον δουλευει το σύστημα Μπάγερν...

Η ήττα ήρθε με ένα ιταλό όπου από το πρώτο ημίχρονο φαινόταν τι θα ακολουθήσει. Με φουλ ξεκουραστούς παίκτες, με Ροντριγκο on fire, 2-0 ημίχρονο με τρομακτικές ευκαιρίες και 2 δοκάρια. Ο τυπος από ανύπαρκτος ως άφαντος και με κανονικά 6 με 7 γκολ να έχει γλυτώσει. Προσοχη: 12 τελικές με 8 στο στόχο εγώ, 0(0) ο τυπος....Και Έρχεται το 2ο ΣΚΡΙΠΤΟΝΙΟ.

ΠΕΘΑΜΕΝΟΙ οι παίκτες μου, αλλά αντί άλλον πάσες και σουτ, τέτατετ σουτ με finesse, ξαφνικά γυρίζει διακόπτης και τελικό 2-6 (!) με τον τυπακο να φτάνει 24 τελικές!!!! Με 18 στο στόχο!!!! Μιλάμε για ξεφτίλα χειριστου είδους, γιατί όλοι δικοί μου έγιναν ανάπηροι και του αλλου πήραν ecstasy. Λογική καμία. Εκτός κι αν έδωσε το controller σε άλλον. Δεν παίζει λογική αλλιώς....

Δε ξέρω τι να πω, ακόμα και στα ματς που νικησα,  πάλι έσπασαν τα νεύρα. 

Τελικά μιλάμε για άρρωστες καταστάσεις.

Θα το γυρίσω offline ως φαίνεται. 

Μακριά από τη χολέρα του online.

15 hours ago, TOL1S said:

στατιστικα αποκλειστικα για το ps4 

28/9/2018-6/10/2018 φιφα 19 [] 5.670.000 

27/9/2019-6/10/2019 φιφα 20 [] 8.190.000

Θες να μου πεις οτι το FIFA 20 εχει ΗΔΗ πουλησει 8.000.000?
Παρα ολο το κραξιμο;
Ε τοτε η ΕΑ ειναι ο μπαμπας ολων μας. Υποκλινομαι.
Βεβαια πιστευω οτι αν δεν υπηρχε το FUT ο αριθμος αυτος θα ηταν υποδεκαπλασιος.