Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 20 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι γίνεται με τον Βιργίλιο και τον Σαλάχιο αλλά το pace του Ζιρού φέτος δείχνει το κόμπλεξ της ΕΑ απέναντι στην μόνη Χρυσή Rare ICON Κάρτα του παιχνιδιού! Αλλά δεν μασάμε γιατί παστέλια μπαίνουν και με το κεφάλι!

Ξέχασα να σχολιάσω το σύστημα των φαουλ πέναλτι. Τσαπατσούλικο και απαρχαιωμένο! Το καλό είναι πως τα φάουλ θα ψιλό βρίσκουν εστία γιατί είχα σκοτώσει πολλές μπεκάτσες τα προηγούμενα χρόνια. Αυτό με τον στόχο νομίζω στο 2005 ήταν;;; μπορεί να κάνω και λάθος.

• Haha 1

Πριν λιγες ώρες αγόρασα το pes 2020.Αρκετα ωραιο και το pes.Ετσι φέτος εκανα κάτι για πρωτη φορα!Θα παρω και τα 2!

Στο θεμα μας: Το Fifa 20 το demo εξακολουθεί να με τραβάει αρκετά και πιστεύω με μείωση ταχύτητας και κανα δύο μικροβελτιωσεις μια χαρά θα βγει η χρόνια!

Το early access ξέρει κανείς ποτέ θα έχουμε πρόσβαση,εννοω από ποτέ θα μπορούμε να παίξουμε το 10ωρο?

• Like 2

1 minute ago, spyros-1908- said:

Πριν λιγες ώρες αγόρασα το pes 2020.Αρκετα ωραιο και το pes.Ετσι φέτος εκανα κάτι για πρωτη φορα!Θα παρω και τα 2!

Στο θεμα μας: Το Fifa 20 το demo εξακολουθεί να με τραβάει αρκετά και πιστεύω με μείωση ταχύτητας και κανα δύο μικροβελτιωσεις μια χαρά θα βγει η χρόνια!

Το early access ξέρει κανείς ποτέ θα έχουμε πρόσβαση,εννοω από ποτέ θα μπορούμε να παίξουμε το 10ωρο?

Δν είμαι σίγουρος νομίζω 19 Σεπτεμβρίου.

• Like 1

54 minutes ago, spyros-1908- said:

Καλησπέρα και από μένα.

Δε γράφω συχνά αλλά σας διαβάζω συνέχεια, έχω μια ερώτηση πάνω στο early access/ea access. 

Πήγα σήμερα να αγοράσω το φιφα 20 μέσα από το 19 που έχει 10% έκπτωση και μου είχε και μια άλλη τιμή στα 80.99 ευρώ με ea access. 

Και ρωτάω τώρα εγώ 80.99 ευρώ η ultimate + τα 4 η 5 ευρώ που έχει η ea access η μηνιαία ας πούμε 86 σύνολο, δε συμφέρει αφού φας και το 10ωρο και κυκλοφορήσει το παιχνίδι να τη κόψεις (για μένα που το φιφα είναι το μόνο παιχνίδι της ea που παίζω) και τελικά έχει πάρει την ultimate που θέλω εγώ στα 86 αντί για 100 κάνω κάπου λάθος; 

Καλησπέρα παιδιά. Δε θα γράψω ακόμα εντυπώσεις για το demo του 20 , θα περιμένω να βγει το αντίστοιχο topic που θα ναι κ σχετικό...

Απλά, να πω ένα γενικό σχόλιο εδώ στη...γενική συζήτηση, γτ εδώ το χω κ δε μπορώ να μη γράψω , το χω στο αίμα μου, όταν βλέπω πράγματα... περίεργα.

Καλό θα ήταν, να μη βιαζόμαστε πριν δούμε το game στα χέρια μας , βλέποντας από παρουσιάσεις κ βίντεο κ να γράφουμε ότι πρόκειται για το ΙΔΙΟ fifa  με το 19 κ μάλιστα μοιάζει κ παρά πολύ με το 18 κ δεν έχει καμία ουσιαστική αλλαγή στο gameplay εκτός από την αλλαγή των ρόστερ...ειδικά κάποιοι που κάνει μπαμ ότι είναι φανατικοί υπέρ του...ΑΝΑΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ κ ίσως να μην έχουν παίξει κανένα fifa μέχρι τώρα κ μπαίνουν κ γράφουν με διάθεση όχι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ κρίσης αλλά για να κατηγορήσουν κ να στρέψουν (-επιρεασουν) άτομα να πάνε προς τα αλλού...ίσως γτ εχουν κόμπλεξ που η ΕΑ τάχει πάρει όλα κ τη βγάζουν με καμία αποκλειστικότητα ομάδας...ΤΙ ΝΑ ΠΩ...

Το 20 δεν έχει καμία σχέση με το 19 πόσο μάλλον με το 18...είναι η μέρα με τη νύχτα , κατά 40% (οσο μπορώ να το περιγράψω υπολογίζοντας το με το μάτι γτ δεν είμαι μαθηματικός να κάνω ακριβείς υπολογισμούς σε ποσοστά) τουλάχιστον στο gameplay...

Θα γράψω λεπτομερώς στο αντίστοιχο topic ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ είδα σε αλλαγές που στο 19 ένα χρόνο τώρα που παίζω δεν έχω διαπιστώσει κ δε συμβαίνουν, ΑΡΑ αν ήταν ίδιο, ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΑΝ...Ευχαριστώ κ..προσοχή στη κρίση μας...καλό είναι να μη γραφουμε σε forum γενικής επιρροής όταν δεν έχουμε γνώση ή διάθεση για σωστή κριση...ας γράψουμε μόνο στο αντίστοιχο game που μας αρέσει ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ...όχι στον ανταγωνισμό ΚΑΤΗΓΩΡΟΝΤΑΣ ΤΟΝ για να φανεί κακή επιλογή ... (μπαίνω κ βλέπω, ελαφρώς επιρεασμενος κ γω για το τι θα αντικρίσω κ τι να δω??? Η μέρα με τη νύχτα...λέω στην Ελλάδα κυκλοφορούν τελικά πολύ περισσότερα ναρκωτικά απ' ότι στη Νότιο Αμερική που ναι τα διεθνή καρτέλ)

• Like 2
  • Haha 2
  • Confused 1

Δυστυχώς ισχυει!Δεν μιλαω μονο εδω που γράφουμε για fifa κτλ. Πολλοί είναι αυτοί που απλά μπαίνουν και γράφουν αρνητικά σχόλια και υπερβολές και μπορεί ούτε καν να μην εχουν δοκιμάσει το παιχνίδι!

Εννοείται δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε κάποιον προσωπικα ούτε αναφέρομαι μονο σε αυτό το forum..

Παντου γίνονται αυτά.

Edited by spyros-1908-
  • Like 1

@gCortez φιλε μου απο το 2011 μεταπηδησα στο φιφα (pc)....ΑΡΑ σιγουρα δεν ειμαι υπερ του ανταγωνιστη αλλα σιγουρα δεν ειμαι και φανατικος φιφακιας ωστε να μη διακρινω τα στραβα του παιχνιδιου ολα αυτα τα χρονια.

Επισης πως δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση το 20 με το 19....;;;; Ειναι λογικο ή δυνατον κατι τετοιο;;;; Πως ειναι η μερα με τη νυχτα....και πως προκυπτει το 40% στo gameplay;;;;; Π.χ γιατι δεν ειναι το 45% ή το 38%;

Φιλικα παντα (απλα σχολιαζω το ποστ σου, καταλαβαινω οτι δεν αναφερεσαι σε μενα)

υγ ΔΕΝ ειμαι χρηστης :)

υγ @TOL1S υπαρχει περιπτωση οταν παιξεις το φουλ game ομως PES20 να  γραψεις τις εντυπωσεις σου; Εκτος αν το εχεις κανει ηδη και δεν το εχω διαβασει.

Edited by Platini_Athens
  • Like 1

38 minutes ago, JimmakosInArm7 said:

επαιξα ξανα σημερα..ολα τα ματς σε Legendery 3 νικες 3 ηττες 1 ισοπαλια..σημερα σα να μαρεσε,καπως καλυτερα 

Θετικα 
1ο η φυσικη της μπαλας φαινεται σαφως βελτιωμενη νιωθεις οτι οντως κλωτσανε μπαλα και οχι μπαλακι του Ping pong
2o οι τερματοφυλακες ειναι απιστευτοι σε φαση να ναι ανικητοι και απο αποσταση αναπνοη μοιαζουν πολυ στο Fifa 17
3o παιχτες οπως Salah Mane Kane Van Dijk ειναι πιστο αντιγραφο των πραγματικων ποδοσφαριστων
4ο επιτελους μπορουμε να παιξουμε με την μπαλα κατω 
5o εχουν ανοιξει οι αμυνες οποτε μπορουμε να παιζουμε πιο ελευθερα,δεν υπαρχει αυτο το Park the Bus οπως πριν
6ο η AI ειναι πανεξυπνη και οταν αμυνεται και οταν επιτιθεται πρεπει να σαι συγκεντρωμενος σε καθε σημειο του γηπεδου
7ο για μενα θετικο οτι δυσκολεψαν οι τριπλες 

Αρνητικα 
1ο πολλα Rebound γκολ 
2ο ωρες ωρες οι αμυντικοι δειχνουν σα να μη θελουν να αμυνθουν
3ο εμφανως υπαρχει ενα μικρο Script για τις αντιπαλες ομαδες
4ο το συστημα εκτελεσεων φαουλ και πεναλτι ειναι ολιγον τραγικο αλλα πιστευω θελει προπονηση
5ο εχω παρατηρησει καποια κολληματα που τρωνε οι παιχτες οταν εχουν την μπαλα στα ποδια τους

συμπερασμα ..ειμαι κοντα στο Pre order...πιστευω με 1-2 update θα ναι αψογο

Συμφωνώ σε όλα και να συμπληρώσω ότι παίζοντας offline σε slow θα ειναι ακομα καλύτερα! Εαν η ΕΑ διορθώσει 2-3 πραγματάκια στο τελικό προϊόν και εννοείτε μην τα κανει σαλάτα μεσα στην χρόνια με τα update,θα είναι μια χαρα τo FIFA 20.

Εννοείται τωρα που και η κονάμι έχει ανέβει πολύ στην νέα γενιά κονσολων θα πρέπει η ΕΑ να αλλάξει μηχανή γραφικων και γενικά να κρατήσει τα καλα στοιχεία και να διορθώσει αρκετα αλλα.Αυτα όμως θα τα δούμε στο μέλλον..

• Like 2

3 minutes ago, spyros-1908- said:

Συμφωνώ σε όλα και να συμπληρώσω ότι παίζοντας offline σε slow θα ειναι ακομα καλύτερα! Εαν η ΕΑ διορθώσει 2-3 πραγματάκια στο τελικό προϊόν και εννοείτε μην τα κανει σαλάτα μεσα στην χρόνια με τα update,θα είναι μια χαρα τo FIFA 20.

Εννοείται τωρα που και η κονάμι έχει ανέβει πολύ στην νέα γενιά κονσολων θα πρέπει η ΕΑ να αλλάξει μηχανή γραφικων και γενικά να κρατήσει τα καλα στοιχεία και να διορθώσει αρκετα αλλα.Αυτα όμως θα τα δούμε στο μέλλον..

εννοειται οτι το Pro εχει δυναμωσει αισθητα φετος...αναμενεται μαχη στις πωλησεις την φετινη χρονια...για να δουμε νεα μηχανη γραφικων πρεπει να βγουνε νεες κονσολες...αλλιως δε προκειται ..ολα ειναι θεμα marketing! 

• Like 2

23 hours ago, Mean_Machine said:

Μονο σε εμενα φανηκε οτι ειναι πιο κοντα στο fifa 18?Τι χάλι μαύρο είναι αυτό.Πραγματικά έφαγε delete χωρίς δεύτερη σκέψη...

Πιο αναλυτικά:

Γρήγορος ρυθμός πιο κοντά στο 18(τραγικό απλά)

Ανύπαρκτο error στα σουτ.Οτι σουτ κανεις γραφει

Ping pong passing game is back

Ανύπαρκτο AI.Oι άμυνες είναι τέρμα ανοικτές.Θα γίνεται πανηγύρι στο online φέτος με τα σκορ πόλο

Μέτριοι τερματοφύλακες(πιο κοντα στο 18 παρα στο 19)

Γρήγορα και πετσοκομμένα animation

Γενικότερα μου δίνει την αίσθηση ότι το παιχνίδι επέστρεψε στο fifa 18 το οποίο για εμένα είναι τέρμα αρνητικό.

Καλή σεζόν σε όλους ανεξαρτήτως επιλογής

Νίκο πόσα παιχνίδια  έπαιξες;;

8 hours ago, gCortez said:

Καλησπέρα παιδιά. Δε θα γράψω ακόμα εντυπώσεις για το demo του 20 , θα περιμένω να βγει το αντίστοιχο topic που θα ναι κ σχετικό...

Απλά, να πω ένα γενικό σχόλιο εδώ στη...γενική συζήτηση, γτ εδώ το χω κ δε μπορώ να μη γράψω , το χω στο αίμα μου, όταν βλέπω πράγματα... περίεργα.

Καλό θα ήταν, να μη βιαζόμαστε πριν δούμε το game στα χέρια μας , βλέποντας από παρουσιάσεις κ βίντεο κ να γράφουμε ότι πρόκειται για το ΙΔΙΟ fifa  με το 19 κ μάλιστα μοιάζει κ παρά πολύ με το 18 κ δεν έχει καμία ουσιαστική αλλαγή στο gameplay εκτός από την αλλαγή των ρόστερ...ειδικά κάποιοι που κάνει μπαμ ότι είναι φανατικοί υπέρ του...ΑΝΑΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ κ ίσως να μην έχουν παίξει κανένα fifa μέχρι τώρα κ μπαίνουν κ γράφουν με διάθεση όχι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ κρίσης αλλά για να κατηγορήσουν κ να στρέψουν (-επιρεασουν) άτομα να πάνε προς τα αλλού...ίσως γτ εχουν κόμπλεξ που η ΕΑ τάχει πάρει όλα κ τη βγάζουν με καμία αποκλειστικότητα ομάδας...ΤΙ ΝΑ ΠΩ...

Το 20 δεν έχει καμία σχέση με το 19 πόσο μάλλον με το 18...είναι η μέρα με τη νύχτα , κατά 40% (οσο μπορώ να το περιγράψω υπολογίζοντας το με το μάτι γτ δεν είμαι μαθηματικός να κάνω ακριβείς υπολογισμούς σε ποσοστά) τουλάχιστον στο gameplay...

Θα γράψω λεπτομερώς στο αντίστοιχο topic ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ είδα σε αλλαγές που στο 19 ένα χρόνο τώρα που παίζω δεν έχω διαπιστώσει κ δε συμβαίνουν, ΑΡΑ αν ήταν ίδιο, ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΑΝ...Ευχαριστώ κ..προσοχή στη κρίση μας...καλό είναι να μη γραφουμε σε forum γενικής επιρροής όταν δεν έχουμε γνώση ή διάθεση για σωστή κριση...ας γράψουμε μόνο στο αντίστοιχο game που μας αρέσει ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ...όχι στον ανταγωνισμό ΚΑΤΗΓΩΡΟΝΤΑΣ ΤΟΝ για να φανεί κακή επιλογή ... (μπαίνω κ βλέπω, ελαφρώς επιρεασμενος κ γω για το τι θα αντικρίσω κ τι να δω??? Η μέρα με τη νύχτα...λέω στην Ελλάδα κυκλοφορούν τελικά πολύ περισσότερα ναρκωτικά απ' ότι στη Νότιο Αμερική που ναι τα διεθνή καρτέλ)

Ελα φερεντινο βγες.

• Haha 1

On 10/9/2019 at 11:54 ΜΜ, Mean_Machine said:

Μονο σε εμενα φανηκε οτι ειναι πιο κοντα στο fifa 18?Τι χάλι μαύρο είναι αυτό.Πραγματικά έφαγε delete χωρίς δεύτερη σκέψη...

Πιο αναλυτικά:

Γρήγορος ρυθμός πιο κοντά στο 18(τραγικό απλά)

Ανύπαρκτο error στα σουτ.Οτι σουτ κανεις γραφει

Ping pong passing game is back

Ανύπαρκτο AI.Oι άμυνες είναι τέρμα ανοικτές.Θα γίνεται πανηγύρι στο online φέτος με τα σκορ πόλο

Μέτριοι τερματοφύλακες(πιο κοντα στο 18 παρα στο 19)

Γρήγορα και πετσοκομμένα animation

Γενικότερα μου δίνει την αίσθηση ότι το παιχνίδι επέστρεψε στο fifa 18 το οποίο για εμένα είναι τέρμα αρνητικό.

Καλή σεζόν σε όλους ανεξαρτήτως επιλογής

Γρήγορο ρυθμό δεν θα το έλεγα. Ίσα ίσα που πολλοί γράφουν ότι είναι αργό. 

Σουτ ότι κάνεις δεν γράφει. Έφαγα nerf και οι κεφαλιές. 

Όσο για το ping pong passing ειδικά στην άμυνα πληρώνεις πολύ εύκολα τις βιαστικές / όχι σίγουρες πάσες. 

• Like 1

2 hours ago, Dimokritos said:

Το ξαναεκαναν 10. 😂

spacer.png

εγώ λέω να το κάνουμε 9 να είμαστε μέσα :D :D :D 

• Haha 2

Τι μαλακία κι αυτή της ΕΑ να μην αφήσει να πειράξουμε το slow και τα slider στο demo...!!!!

• Like 1

Το demo ιδικα σε επιπεδο δυσκολιας legendary ειναι σιχαμα. Δεν σε αφηνει ουτε καν τυχαια να κερδισεις αν θελησεις να παιξεις ελευθερο ποδοσφαιρο.

Μα και να κερδισω δεν το θελω ετσι διοτι αυτο δεν ειναι διασκέδαση αλλά ψυχοκαταναγκασμός.

Αντι να βλεπεις την ομαδα της cpu να παιζει εφευρετικη και περιτεχνη μπαλιτσα και να μαρκαρει ασφηκτικα βιωνεις κατάμουτρα οτι το ιδιο το παιχνιδι σαμποτάρει την κάθε σου ενεργεια, την καθε σου πάσα και το κάθε σου τελείωμα. Βιωνεις και την οπιλα της cpu καθως και το ποσο ελενχομενη ειναι η πορεια της μπαλας σε καθε χαμένη σου κοντρα κτλ.

Ειναι εμφανη η προθεση της ΕΑ στο demo να ριξει τον ρυθμο και να μετατρεψει το arcade τσιρκο του φιφα 19 σε κατι ποιο σοβαρο ομως πάλι τα σκατώνει διοτι δεν αισθανεσε οτι εχει ελεύθερες τροχιες και πορειες η μπαλα αλλά το οτι μονίμος το ιδιο το παιχνιδι σου κάνει στημένο πόλεμο και σε παιζει 30/70.

Εντομεταξη οι εκτελεσεις φαουλ ειναι σιχαμερα δυσκολες ωστε παλι να πλεονεκτη ο αμπαλος που θα κλαδευει εξω απο την περιοχη του και οχι ο δεξιοτεχνης που κερδισε το φαουλ. Εχει προστεθει χρονοκαθυστεριση και  υπερβολικο error στα first tuch σουτ  ακομα και εντος περιοχης που ομως και αυτό κατανταει εκνευριστικό. Downgrade εχουν υποστει και τα σκιλς σε βαθμο το παιχνιδι γενικα να στεριτε εκρηκτικοτητας. 

Αν μηνει ετσι η κατασταση και στην τελικη εκδοση μια τρυπα στο νερο εκανε η ΕΑ. 

μια χαρα δικαιο ειναι το legendary και μπαλα μπορεις να παιξεις και η cpu δεν κανει ακραιο κλεψιμο οπως το 19 και μεγαλη ποικιλια εχει στην αναπτυξη της,εχω κανει ματς με την τσελσι που την θεωρω κακη ομαδα στο ντεμο με κατοχη 70-30 για εμενα και να χανω τα αχαστα,εχει γινει ματς που εγραψα εχθες με την τοτεναμ να με παταει 36-64 και να τρωω μονο ενα γκολ,πριν λιγο επαιξα ρεαλ-ρεαλ και οταν η cpu αρχισε να πιεζει τρελα εκανα 3 αλλαγες,η 2 στα φτερα και επαιξα στην κοντρα,ακομα με κυνηγανε τα μπακ,γενικα οταν πιεζει η cpu ανεβαινει στο κεντρο η αμυνα και εχεις πολυ χωρο στα φτερα να τους κανεις ζημια,οπως εγραψα ειναι τρομερη η προσθηκη να βαζεις το αμυντικο χαφ να γινετε 3ος κεντρικος αμυντικος,

• Love 2
  • Like 2

3 minutes ago, TOL1S said:

μια χαρα δικαιο ειναι το legendary και μπαλα μπορεις να παιξεις και η cpu δεν κανει ακραιο κλεψιμο οπως το 19 και μεγαλη ποικιλια εχει στην αναπτυξη της,εχω κανει ματς με την τσελσι που την θεωρω κακη ομαδα στο ντεμο με κατοχη 70-30 για εμενα και να χανω τα αχαστα,εχει γινει ματς που εγραψα εχθες με την τοτεναμ να με παταει 36-64 και να τρωω μονο ενα γκολ,πριν λιγο επαιξα ρεαλ-ρεαλ και οταν η cpu αρχισε να πιεζει τρελα εκανα 3 αλλαγες,η 2 στα φτερα και επαιξα στην κοντρα,ακομα με κυνηγανε τα μπακ,γενικα οταν πιεζει η cpu ανεβαινει στο κεντρο η αμυνα και εχεις πολυ χωρο στα φτερα να τους κανεις ζημια,οπως εγραψα ειναι τρομερη η προσθηκη να βαζεις το αμυντικο χαφ να γινετε 3ος κεντρικος αμυντικος,

Πως το κανεις αυτο με το αμυντικο χαφ...

7 minutes ago, funtulac said:

Πως το κανεις αυτο με το αμυντικο χαφ...

στα instructions εχει εντολη

• Love 2
  • Like 1

47 minutes ago, TOL1S said:

στα instructions εχει εντολη

Ωραίος...ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση...

Ρε TOLIS..εσυ που ξέρεις καλά τις ρυθμίσεις γενικά  έχει μια ρύθμισή στα slider (Run Frequency) που δεν καταλαβαινω ακριβως τι ενοει με τα τρεξιματα μηπως

μπορεισ να μου το εξηγησεις μια κ δεν ξερω καλα αγγλικα

το πιο ευκολο που μπορεις να κανεις οταν δεν καταλαβαινεις ενα slider  ειναι να ορισεις αρχικα στο 0 την cpu,να δεις πως συμπεριφερεται και μετα στο 100.

γενικα το συγκεκριμενο χαρακτηριστικο αφορα την υποστηριξη των συμπαικτων σου,δλδ αν το βαλεις στο 20 θα δεις οτι δεν θα ανεβαινουν γρηγορα και συχνα οι παικτες ,αν το βαλεις στο 70 τοτε θα δεις γρηγορη αντιδραση και συμμετοχη στην επιθεση.

προσωπικα αυτο το χαρακτηριστικο αν το πειραξω θα ειναι μονο για την cpu,στα παλιοτερα φιφα 15-16 που η cpu δεν απειλουσε αυτο το ανεβαζα κοντα στο 60.στα τελευταια φιφα 18-19 δεν το ακουμπαω γιατι η cpu θεωρω οτι ειναι ενταξει επιθετικα,αυτο που πειραζα ηταν να μειωσω το μαρκαρισμα τους,για το φιφα 20 μεχρι τωρα δεν βλεπω να θελει κατι να πειραχτει.

• Like 1