Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 20 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

4 hours ago, Dimokritos said:

Ειμαστε ασχετοι στην Ελλαδα απο μαρκετινγκ. Πιστευεις εχει πιασει ο Αρης και καμια αλλη ελληνικη ομαδα την EA, για να βαλει τα δικαιωματα της; Ή η Superleague ας πουμε; Που ακουγεται, οτι παλια ειχε γινει κινηση απο την EA και οι τυποι ζητησαν περισσοτερα λεφτα για τα δικαιωματα απο πρωταθληματα οπως το ισπανικο. Θες να διαφημισεις το προϊον σου; Πιασε την EA, πουλα αποκλειστικα τα δικαιωματα του πρωταθληματος σε μια λογικη τιμη και βγαινεις κερδισμενος. Παρακμιακο το πρωταθλημα μας αλλα οχι οτι δεν εχει και αλλα παρακμιακα το FIFA. 

Ακριβως

Οταν υπαρχουνε πρωταθληματα Νορβηγιας, Ρουμανιας, Πολωνιας κτλ στο παιχνιδι, ειναι σκετη κοροιδια να μην υπαρχει το πρωταθλημα της Ελλαδος.
Ο 2ος Ολυμπιακος αν παιξει με τον 2ο οποιουδηποτε πρωταθληματος που προανεφερα, θα τους διαλυσει ολους.

Τυχαια ανεφερα τον Γαυρο, το ιδιο παει και για τον 5ο Αρη με την αντιστοιχη 5η των προαναφερθεντων πρωταθληματων.
1ο ΠΑΟΚ κτλ.

Ειναι ξεφτιλα οτι το πρωταθλημα μας δεν υπαρχει τοσο καιρο.

4 hours ago, TOL1S said:

το εκανε η αεκ τωρα που επεστρεψε στην σουπερ λιγκ,το ιδιο πρεπει να κανει και ο αρης,στα υπολοιπα ειναι ετσι οπως τα λες.

Στο θεμα μαρκετινγκ εχει αναπτυχθει εκτενεστερα ο Αρης, με τον Καρυπιδη, και θεωρω το video gaming ειναι η επομενη σταση, μακαρι δηλαδη.

3 hours ago, Diegito21 said:

Ισχυει η ΑΕΚ συνεργαζεται επισημα και με τα 2 ποδοσφαιρακια αν θυμαμαι καλα. Παρολα αυτα ειναι αυτο που λεει ο @Dimokritos απλα ειπαμε οι ανθρωποι ειναι επικινδυνοι εως ασχετοι. Ολα ειναι στο φλου..γιατι και η ΕΑ για να παρει ενα πρωταθλημα πρεπει να γνωριζει ακριβως το πως θα γινιε η δειξαγωγη δλδ οχι μια χρονια κανονικη διαρκεια την αλλη πλεη οφ και μετα παλι τα ιδια...

Εσεις κανατε το καλο και εισασταν ακομα κι απο την Γ Εθνικη μεσα.
Θυμαμαι ειχα νευριασει ΠΑΡΑ πολυ με το θεμα, στο ΦΙΦΑ 14 που εγω δεν εχω δει ΠΟΤΕ την ομαδα μου στο ΦΙΦΑ, ενω εσεις την ειχατε με μεγαλυτερο οβεραλ παικτη το 67 του Cordero.......

Πραγματικα, ελεεινα πραγματα, για μας...

• Like 1

On 27/8/2019 at 11:02 ΜΜ, broxopios said:

Για τα animation επειδή αναφέρθηκα κι εγώ παραπάνω, δε λέω να ακολουθήσει αναγκαστικά τη λογική του προ. Κάθε άλλο. Δεν ειναι εκεί το πρόβλημα μου. Δεν εχει θέμα στην αμεσότητα. Δηλαδή οκ πατάς κουμπί γίνεται η εντολή σου. Μου αρέσει αυτό. Όμως εχει θέμα στην αίσθηση και στην αλληλουχία των animation. Νιώθω τις περισσότερες φορές σαν τον παίχτη να τον κρατάει ένα αόρατο σχοινί και να τον κρατάει, ενώ εγώ θέλω και να εχει ορμή και εκρηκτικότητα στην κίνηση. Έτσι όπως είναι τώρα, το gameplay είναι λίγο βαρετό και επαναλαμβανόμενο. 

Δεν ξέρω το background σου, αλλά έχεις παίξει fifa 11? Ήταν άμεσο, είχε αυτόν τον τσιρκισμό που λες και το δυναμικό gameplay. 

Οι onlineιστες θελουν ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ:
ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ

ωστε οι χωρις ζωη λιωμενοι εννιαδακτυλοι να σε τεντωνουν και να μην σε σωζει ουτε το script

με αληθινα animation:

αργος noobas με ζωη = λιωμενος χωρις ζωη σαπιος skiller

δεν νομιζω να το κανει η ΕΑ

On 27/8/2019 at 11:02 ΜΜ, broxopios said:

Για τα animation επειδή αναφέρθηκα κι εγώ παραπάνω, δε λέω να ακολουθήσει αναγκαστικά τη λογική του προ. Κάθε άλλο. Δεν ειναι εκεί το πρόβλημα μου. Δεν εχει θέμα στην αμεσότητα. Δηλαδή οκ πατάς κουμπί γίνεται η εντολή σου. Μου αρέσει αυτό. Όμως εχει θέμα στην αίσθηση και στην αλληλουχία των animation. Νιώθω τις περισσότερες φορές σαν τον παίχτη να τον κρατάει ένα αόρατο σχοινί και να τον κρατάει, ενώ εγώ θέλω και να εχει ορμή και εκρηκτικότητα στην κίνηση. Έτσι όπως είναι τώρα, το gameplay είναι λίγο βαρετό και επαναλαμβανόμενο. 

Δεν ξέρω το background σου, αλλά έχεις παίξει fifa 11? Ήταν άμεσο, είχε αυτόν τον τσιρκισμό που λες και το δυναμικό gameplay. 

Πάντα θεωρούσα ότι στο ΦΙΦΑ μπορείς να φτιάξεις παιχνίδι πιο ποικίλο από ότι στο PES για τα τελευταία 5 χρόνια μιλάω, τώρα όσον αφορά την αμεσότητα σίγουρα δίνει για μένα πάντα μια άγρια αίσθηση αλλά και να μην είναι πολύ άμεσο είναι κάτι που συνηθίζεται αυτό που δεν συνηθίζεται είναι να μην ακούει το παιχνίδι και να μην πραγματοποιεί αυτά που θέλεις να κάνεις βλέπε PES....

8 hours ago, Silots73 said:

Πάντα θεωρούσα ότι στο ΦΙΦΑ μπορείς να φτιάξεις παιχνίδι πιο ποικίλο από ότι στο PES για τα τελευταία 5 χρόνια μιλάω, τώρα όσον αφορά την αμεσότητα σίγουρα δίνει για μένα πάντα μια άγρια αίσθηση αλλά και να μην είναι πολύ άμεσο είναι κάτι που συνηθίζεται αυτό που δεν συνηθίζεται είναι να μην ακούει το παιχνίδι και να μην πραγματοποιεί αυτά που θέλεις να κάνεις βλέπε PES....

Διαφωνώ αλλά δεν είναι το κατάλληλο τόπικ. Θα ξεφύγει η κουβέντα.

Καλημερα παιδες ,

μια ερώτηση ...... digital ή δισκάκι , και γιατι?

πάντα το  έπαιρνα digital  αφού είναι το μοναδικό παιχνίδι που αφιερώνω ώρες.

Αλλά βλέπω πως σε δισκάκι το βρίσκεις 15 ευρώ πιο φθηνά σχεδόν άμεσα.

46 minutes ago, manostav said:

Καλημερα παιδες ,

μια ερώτηση ...... digital ή δισκάκι , και γιατι?

πάντα το  έπαιρνα digital  αφού είναι το μοναδικό παιχνίδι που αφιερώνω ώρες.

Αλλά βλέπω πως σε δισκάκι το βρίσκεις 15 ευρώ πιο φθηνά σχεδόν άμεσα.

Εγώ προσωπικά και για οικονομικούς μόνο λογους θα το πάρω για το pc διότι μπορω να το βρω με 45€ από το internet (digital). Έτσι έκανα και με το 19....

Όταν το έπαιρνα στο ps4 περίμενα μέχρι την black friday και το αγόραζα από το store 30€

Edited by Markosxan

Δεν θέλω να ποσταρω βίντεο του PES στο τοπικ του Φιφα αλλά πηγαίνετε να δείτε το τρέιλερ για το μάστερ λίγκ. Πολύ ωραίες λεπτομέρειες και έξυπνες ιδέες που θα έπρεπε να έχει κάνει και η ΕΑ κάτι. Βγάζω το καπέλο μου στην Κοναμι γι αυτό τον τομέα. 

• Like 1
  • Haha 1

9 hours ago, Diegito21 said:

Δεν θέλω να ποσταρω βίντεο του PES στο τοπικ του Φιφα αλλά πηγαίνετε να δείτε το τρέιλερ για το μάστερ λίγκ. Πολύ ωραίες λεπτομέρειες και έξυπνες ιδέες που θα έπρεπε να έχει κάνει και η ΕΑ κάτι. Βγάζω το καπέλο μου στην Κοναμι γι αυτό τον τομέα. 

Σορρυ αν εινσι σύγκριση,  αλκα επειδή τα παιζω κ τα δυο κ ακόμα το CM μου φαίνεται πληρέστερο. 

Εκτος απο την εκμάθηση νέας θεσης κ skill cards του παίκτη, τη δυνατότητα να δεις goal/assist leaders σε αλλες διοργανώσεις , κ το club ranking, τι αλλο εχει το ML, που θα το ήθελες στο CM? (Κ δεν το εχει εννοείται.)

(Τα cutscenes τα αφήνω απεξω)

Edited by slamsoze
  • Like 3

4 minutes ago, slamsoze said:

Σορρυ αν εινσι σύγκριση,  αλκα επειδή τα παιζω κ τα δυο κ ακόμα το CM μου φαίνεται πληρέστερο. 

Εκτος απο την εκμάθηση νέας θεσης κ skill cards του παίκτη, τη δυνατότητα να δεις goal/assist leaders σε αλλες διοργανώσεις , κ το club ranking, τι αλλο εχει το ML, που θα το ήθελες στο CM? (Κ δεν το εχει εννοείται.)

(Τα cutscenes τα αφήνω απεξω)

Nα πω και εγω πανω σε αυτο, αν και οντως ξεφευγουμε. Ωραια φαινονται αυτα στο PES αλλα τουλαχιστον στα προηγουμενα (δεν ξερω για το 20) το PES υστερουσε στο συστημα των μεταγραφων που ειναι κατι πολυ ουσιωδες για CM-Master League. Αυτα και κλεινω την παρενθεση.

• Like 3

2 minutes ago, Dimokritos said:

Nα πω και εγω πανω σε αυτο, αν και οντως ξεφευγουμε. Ωραια φαινονται αυτα στο PES αλλα τουλαχιστον στα προηγουμενα (δεν ξερω για το 20) το PES υστερουσε στο συστημα των μεταγραφων που ειναι κατι πολυ ουσιωδες για CM-Master League. Αυτα και κλεινω την παρενθεση.

Μα δεν εχει κατι "νεο" ρε παιδια. Εκτός σπο τα παπατζιλικια με τα cutscenes, τα υπόλοιπα είναι στοιχεία που τα ειχε την περιοδο 2010-2013 κ τα αφαιρεσανε χωρίς λογο. Τωρα απλα τα επαναφέρουν. Έπρεπε να ειναι μέσα σαν αυτονόητα απο τοτε αυτα.

Οι μεταγραφες ειναι ακομα με οριο 5 προτασεις τη φορά. Μονο το "GAME OVER" δεν κρατησανε απο τα απαρχαιομενα στοιχεια 

Τέλοςπαντων για να κλεισω κ εγω την παρένθεση,  το μονο που με χαλάει στο CM είναι το transferhub, προτιμω το σύστημα μεταγραφων του ΦΙΦΑ 17, το οτι δεν μπορώ να δω στοιχεια παικτων απο αλλες λιγκες, γκολ/ασσιστ/mvp etc και αυτο το περίεργο σύστημα που σε οποια θέση κ να βάλεις παικτη, δε σου δείχνει το Overall του σε αυτη τη θεση, αλλα το flat συνολικι του. Αυτο θα το ηθελα να είναι οπως στο PES/ML, για να έχει νοημα κ η εκμάθηση νεας θεσης κτλ.

Εντομεταξει στα παλια φιφα 05-06-07 το ειχε αυτο με το overall ανα θέση και στα 10-11. Απο κει το δανειστηκε κ το PES κ μετα το αφαιρεσε η ΕΑ για αγνωστο λόγο!!!

Κατα τα αλλα, του  CM πιο πολυ του λείπουν πραγματα απο το παρελθόν του, οπως τιμες εισιτηρίων,  επενδυση σε προσωπικο, σκαουτερ προπονητες κ.ά., παρα πράγματα απο το ML θεωρώ. 

Δικη μου γνωμη παντα, ετσι. Δεν παιρνω αλλον στο λαιμό μου.

• Like 3

10 minutes ago, slamsoze said:

Μα δεν εχει κατι "νεο" ρε παιδια. Εκτός σπο τα παπατζιλικια με τα cutscenes, τα υπόλοιπα είναι στοιχεία που τα ειχε την περιοδο 2010-2013 κ τα αφαιρεσανε χωρίς λογο. Τωρα απλα τα επαναφέρουν. Έπρεπε να ειναι μέσα σαν αυτονόητα απο τοτε αυτα.

Οι μεταγραφες ειναι ακομα με οριο 5 προτασεις τη φορά. Μονο το "GAME OVER" δεν κρατησανε απο τα απαρχαιομενα στοιχεια 

Τέλοςπαντων για να κλεισω κ εγω την παρένθεση,  το μονο που με χαλάει στο CM είναι το transferhub, προτιμω το σύστημα μεταγραφων του ΦΙΦΑ 17, το οτι δεν μπορώ να δω στοιχεια παικτων απο αλλες λιγκες, γκολ/ασσιστ/mvp etc και αυτο το περίεργο σύστημα που σε οποια θέση κ να βάλεις παικτη, δε σου δείχνει το Overall του σε αυτη τη θεση, αλλα το flat συνολικι του. Αυτο θα το ηθελα να είναι οπως στο PES/ML, για να έχει νοημα κ η εκμάθηση νεας θεσης κτλ.

Εντομεταξει στα παλια φιφα 05-06-07 το ειχε αυτο με το overall ανα θέση και στα 10-11. Απο κει το δανειστηκε κ το PES κ μετα το αφαιρεσε η ΕΑ για αγνωστο λόγο!!!

Κατα τα αλλα, του  CM πιο πολυ του λείπουν πραγματα απο το παρελθόν του, οπως τιμες εισιτηρίων,  επενδυση σε προσωπικο, σκαουτερ προπονητες κ.ά., παρα πράγματα απο το ML θεωρώ. 

Εγω αυτο που θα ηθελα να δω πολυ ειναι να συμβαδιζουν τα εισιτηρια που κοβεις σε καθε ματς με την αποδοση της ομαδας και την ψυχολογια του κοσμου. Δεν γινεται να ειναι παντα το γηπεδο γεματο.

Edited by Dimokritos
  • Like 3

Για το CM, συμφωνώ απόλυτα με αυτό που έχει αναφέρει παλαιότερα και ο Τόλης. Ρε ΕΑ είχες το FIFA Manager και σταμάτησε η κυκλοφορία του. Ε, πάρε το mode όπως είναι στημένο και βάλτο στο CM του FIFA. Απλά πράγματα, με πολύ ωραίο βάθος. Δεν ξέρω τι σκέφτονται οι εταιρίες πραγματικά. 

• Love 1
  • Like 2

1 hour ago, broxopios said:

Δεν ξέρω τι σκέφτονται οι εταιρίες πραγματικά. 

δεν σκεφτονται,οι κονσολες δεν εχουν manager game και ο κοσμος παρακαλαει την  codemaster να ξαναβγαλει το lma manager αλλα αυτοι τιποτα,επιμενουν μονο στο f1.

• Like 2

Θα συμφωνησω το συστημα μεταγραφων ειχε μεγαλο θεμα μου το ειχαν αναφερει και πολλοι φιλοι μου που παιζουν ML παρολα αυτα τα cutscenes και η ομιλια στα αποδυτηρια ειναι κατι ομορφο. Φυσικα σαν παιχνιδι συνολικα το Φιφα με γεμιζει περισσοτερο αλλα θα ηταν ομορφα και αυτα ειδικα σε εμας που παιζουμε CM. Απο κει και περα πιστευω πως οι εταιρειες δεν κανουν οτιδηποτε με μερακι πλεον αλλα με στοχο περισσοτερο χρημα και μονο με οτι αυτο συνεπαγεται.

• Like 2

8 hours ago, slamsoze said:

ενα αλλο που για καποιο περιεργο λογο αφαιρεσανε ηταν που μπορουσες να αγορασεις σκαουτερ προπονητες βοηθους προπονητη χορηγους και ιατρικο προσωπικο.

ηταν υπεροχο αυτο το πραγμα παρολο που ηταν προ 12-13

Edited by geonick1997
  • Like 1

και να ο φετινος καρκινος του online

Edited by TOL1S

8 hours ago, TOL1S said:

02:46-03:11

17 πετυχημένες πάσες ακριβείας με την μπάλα να μην έχει ακουμπήσει γρασίδι κάνοντας όλοι οι παίχτες μαγικά κόλπα.

THIS IS  (not) FOOTBALL

• Like 1
  • Haha 2

14 hours ago, TOL1S said:

Αυτό το βίντεο είναι σαν να θες να πας να κάνεις ένα δροσερό μπάνιο σαν τρελός και να βάζεις από πάνω σου ένα ολόσωμο νάυλον ή να θες να γ@μ;@€#ς αλλά να σου λέει ότι έχω " πονοκέφαλο ".......  Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Α πράγματα 

12 hours ago, TOL1S said:

EDYBemqXsAAXgVm?format=jpg&name=large

BOOM!!!!

Ετσι ρε, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!

• Like 1

On 1/9/2019 at 9:15 ΠΜ, TOL1S said:

Δεν νομιζω να μπορει να τα κανει καποιος σε αγωνα 11 vs 11 ... ειναι η ταχυτητα τετοια του φιφα οπως και το πρεσινγκ....που δεν θα το επιτρεπουν.

Λεμε τωρα....θελω να πιστευω. 

• Like 1

On 1/9/2019 at 9:15 ΠΜ, TOL1S said:

Tο FIFA συνωμοτεί να μην επιστρέψω ούτε φέτος εκεί.  Δεν αντέχεται τόσος ρεαλισμός...