Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 20 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

Πολύ ωραίο γκειμπλευ . Μη τελειωμένο , μη "παιγμένο" (από την μπετά δεν έχουν βγάλει ακόμα .....αποτελέσματα ) . Περιμένω νέα για FUT. Νέα για τα σκιλλς. Τα άλλα όλα είναι για να χαμε να λέγαμε......be tuned.........

• Like 2

3 hours ago, funtulac said:

πίστεψε με οσο αφορά το gameplay είναι καλυτερο το fifa

Πρόσθεσε στην παραπάνω φράση το ''κατά τη γνώμη μου'' και είσαι κομπλέ..Δεν είναι δα και καμιά αντικειμενική αλήθεια ξέρεις...είναι απλά η άποψή σου..

Ο άλλος μας λέει ότι είναι πιο μπροστά στον τεχνικό τομέα το Fifa γιατί γλιστράνε οι παίχτες στην βροχή...:hehe: Κάτι που το Pro τό'χει εδώ και χρόνια στο παιχνίδι..

• Like 3

23 hours ago, Fanis-13- said:

Αρχισαν σιγα σιγα career.

@ELBarto-3- Ειναι και απο τον αγαπημενο σου

Μόνο εμένα μου φαίνεται σπασ@ρχίδικο αυτό το σπασμωδικό επιληπτικό glitch στην κίνηση του παίχτη στο 9:31?

Περιμένω τώρα να μου πει κάποιος ''σιγά το πράμα..τι κάθεσαι και προσέχεις..''..

Αυτό είναι το θέμα..ότι είναι τόσο μικρή λεπτομέρεια και θα μπορούσαν πολύ εύκολα να την φτιάξουν άμα ήθελαν..αλλά στα τέτοια τους..

Υπάρχει από το 17 από τότε που μπήκε η Frostbite..Έλεγα μήπως φέτος αλλάξουν το συγκεκριμένο animation παρουσίασης του παίχτη και το φτιάξουν αλλά είναι ολόιδιο και συνεχίζει να έχει το ίδιο glitch..

Τι νεο ρε συ. Επεσε φουλ απογοητευση απο πολλους 
Η ΕΑ κουμπωσε πολλα modes , VOLTA και το αλλο με τα boost και το gameplay εμεινε ανεγγιχτο.
Υπαρχει κοσμος που πιστευει οτι καναν στριμινγκ απο το 19 και περιμενουν να δουν στριμινγκ απο το 20!
Εχει σιγουρα πραγματακια να ασχοληθεις το FIFA 20 και να περασεις την ωρα σου, υπερπληρες game απο διαφορες πλευρες.

9 hours ago, flokiman said:

Τι νεο ρε συ. Επεσε φουλ απογοητευση απο πολλους 
Η ΕΑ κουμπωσε πολλα modes , VOLTA και το αλλο με τα boost και το gameplay εμεινε ανεγγιχτο.
Υπαρχει κοσμος που πιστευει οτι καναν στριμινγκ απο το 19 και περιμενουν να δουν στριμινγκ απο το 20!
Εχει σιγουρα πραγματακια να ασχοληθεις το FIFA 20 και να περασεις την ωρα σου, υπερπληρες game απο διαφορες πλευρες.

Μην απογοητεύεστε από τόσο νωρίς κάτσε να βγει το demo και βλέπουμε...άλλωστε δεν περιμέναμε κ τις μεγάλες αλλαγές...θα δούμε!!

• Like 2

38 minutes ago, funtulac said:

Μην απογοητεύεστε από τόσο νωρίς κάτσε να βγει το demo και βλέπουμε...άλλωστε δεν περιμέναμε κ τις μεγάλες αλλαγές...θα δούμε!!

Προσωπικη αποψη ρε συ. Περιμενα να δω μεγαλη διαφορα στην κινηση της μπαλας και για καποιο χαζο λογο και διαφορα στην κινηση των παικτων. 
Αν εξαιρεσω καποιες αναπηδησεις που κανει η μπαλα, ολα τα αλλα ειναι πατιτουρα το 19.

1 hour ago, flokiman said:

Προσωπικη αποψη ρε συ. Περιμενα να δω μεγαλη διαφορα στην κινηση της μπαλας και για καποιο χαζο λογο και διαφορα στην κινηση των παικτων. 
Αν εξαιρεσω καποιες αναπηδησεις που κανει η μπαλα, ολα τα αλλα ειναι πατιτουρα το 19.

Έχεις δίκιο...αλλά έπεται το PS5 και δεν κάθονται τώρα αυτοί να ασχολούνται να διορθώσουν κάτι που θα πεθάνει σύντομα....όχι βεβαία πως δεν θα πρεπε...αλλα τι να κανουμε...!!!αφου βρίσκουν μαλάκες και τους τα ρίχνουν sto FUT έτσι κι αλλιώς.....

Θέλω την γνώμη σας. 

Μέχρι και το 19 έπαιρνα το ΦΙΦΑ για να παίζω ultimate και career. Τώρα αν το πάρω θα είναι μόνο για το career.

Πιστεύετε ότι αξίζει να δώσει κάποιος 60€ για να παίζει ένα mode σαν το career.

Δεν ψάχνω να πιστω απλά θέλω να δω πάνω σε αυτό το θέμα την γνώμη σας.

• Like 1

28 minutes ago, funtulac said:

Έχεις δίκιο...αλλά έπεται το PS5 και δεν κάθονται τώρα αυτοί να ασχολούνται να διορθώσουν κάτι που θα πεθάνει σύντομα....όχι βεβαία πως δεν θα πρεπε...αλλα τι να κανουμε...!!!αφου βρίσκουν μαλάκες και τους τα ρίχνουν sto FUT έτσι κι αλλιώς.....

Δυστυχώς αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για την ΕΑ. Οτι δηλαδη περιμένουν να βγαλουν το κατι διαφορετικό με την ελευση των ps5-xboxnext..

Kαποια πράγματα στο gameplay ανετα τους έπαιρνε να διορθώσουν,δεν μιλάμε για τα γραφικα που εκει όντως μπορεί να χρειάζονται την έξτρα δύναμη των νεων κονσολων..

Οπως εχω ξαναπεί ίσως και αυτος είναι ο λόγος που τα τελευταία 3 χρόνια τουλαχιστον παρατάω μετά από 2-3 μήνες το FIFA,γιατί μου βγάζει την αίσθηση οτι παίζω  ακριβώς το ίδιο παιχνίδι!

Θα μου πειτε από την αλλη γιατι το pes τα τελευταια χρονια δεν μοιάζει το ενα με το αλλο?Ναι! αλλά βλεπεις ειδικά στα τελευταία 2 χρόνια το gameplay του pes και ειδικά φέτος εχει γίνει πολυ καλη προσπάθεια.Εκει λοπον πως γίνεται και βελτιώνουν ένα παιχνίδι χωρίς καν να εχουν βγει ps5-xboxnext?

Πολυ απλά η ΕΑ έχει επαναπαφθει στης πωλήσεις της,σου φτιάχνει 1-2 πραγματάκια τον χρόνο(που και αυτά με update μπορεί να στα χαλασει) σου βάζει 1-2 καινουργια mode και να το καινούργιο παιχνιδι!

Για μενα καλα μας κάνουν και μας κοροϊδεύουν εκει στην ΕΑ αφου όλοι σαν πρόβατα(βαζω και εμενα μεσα) παμε καθε χρόνο και τα σκάμε..

• Like 3

34 minutes ago, Markosxan said:

Θέλω την γνώμη σας. 

Μέχρι και το 19 έπαιρνα το ΦΙΦΑ για να παίζω ultimate και career. Τώρα αν το πάρω θα είναι μόνο για το career.

Πιστεύετε ότι αξίζει να δώσει κάποιος 60€ για να παίζει ένα mode σαν το career.

Δεν ψάχνω να πιστω απλά θέλω να δω πάνω σε αυτό το θέμα την γνώμη σας.

Δεν θα σου πω παρτο ή οχι, γιατι κουμαντο στην τσεπη του κανει ο καθενας μονος του. Εγω θα σου πω, οτι προσωπικα ασχολουμαι αποκλειστικα με career και συνηθως ασχολουμαι  γυρω στις 300 ωρες με το παιχνιδι σε βαθος 6 μηνου. Εμενα αυτη η διαρκεια με καλυπτει. Εχουμε εδω και το thread της καριερας, που ποσταρουμε ο καθενας την πορεια του σε καθε ομαδα και ειναι ωραια φαση. Γενικα, 60 ευρω για ενα παιχνιδι που βγαινει καθε χρονο και εχει λιγες αλλαγες ειναι πολλα ειτε μιλαμε για FIFA ειτε για PES αλλα πατανε πανω στον εθισμο μας με την μπαλα. Εγω παντως, που τα δινω και με βαση την ποιοτητα και την διαρκεια του gameplay που κανω δεν τα θεωρω χαμενα.

Edited by Dimokritos
  • Love 2
  • Like 1

Γιατι ειμαστε τοσο σιγουροι οτι στο PS5 θα αλλαξουν οοοολη αυτη την βιβλιοθηκη animation?
Εγω πιστευω απλα θα αλλαξουν wrapper στα γραφικα με πιο καλο φωτισμο, πιο 3D γρασιδι, καλυτερες σκιασεις, και πληρως ανεμιζουσες φανελες και μαλλια κ τελος.
Κινηση /animation/ φυσικη θα ειναι ιδια.
10 χρονια δουλεια και πειραγμα και εμπλουτισμος animation στον καδο τοσο ευκολα;
Και απο το μηδεν νεο motion capture?
η ΕΑ? ειμαστε τοοοσο σιγουροι?
Ενω εχει τον θρονο ακλονητο και θησαυριζει απο FUT κτλ?
Να παρει τετοιο ρισκο και να μηδενισει και να χασει ολους αυτους που παιζουν FIFA με κλειστα ματια γιατι εχουν μαθει τα mechanics?
ΜΜΜ δυσκολα.

• Like 4

9 hours ago, flokiman said:

Γιατι ειμαστε τοσο σιγουροι οτι στο PS5 θα αλλαξουν οοοολη αυτη την βιβλιοθηκη animation?
Εγω πιστευω απλα θα αλλαξουν wrapper στα γραφικα με πιο καλο φωτισμο, πιο 3D γρασιδι, καλυτερες σκιασεις, και πληρως ανεμιζουσες φανελες και μαλλια κ τελος.
Κινηση /animation/ φυσικη θα ειναι ιδια.
10 χρονια δουλεια και πειραγμα και εμπλουτισμος animation στον καδο τοσο ευκολα;
Και απο το μηδεν νεο motion capture?
η ΕΑ? ειμαστε τοοοσο σιγουροι?
Ενω εχει τον θρονο ακλονητο και θησαυριζει απο FUT κτλ?
Να παρει τετοιο ρισκο και να μηδενισει και να χασει ολους αυτους που παιζουν FIFA με κλειστα ματια γιατι εχουν μαθει τα mechanics?
ΜΜΜ δυσκολα.

Γιατί τι θα φοβηθεί να τα αλλάξει ;;;;; Καβάλα στ αλογο είναι ΤΟΣΑ χρόνια....τι θα φοβηθεί......;;; Μήπως το "πολιτικο" κόστος;;;;  Αμ δε.......Το FUT με το οποίο αξίζει να ασχοληθεί κάποιος που είναι.....από 18 χρόνων και πάνω.......(από οποιοδήποτε άλλο mode.......και από οποιοδήποτε παιχνίδι ....)δεν πρόκειται να χάσει ΟΥΤΕ έναν οπαδό.....Επίσης θα είναι και καινούρια κονσόλα ......ε όσο να ναι θα χεις και τη γκ@βλ@ ότι να...... εχεις ναι καινούρια κονσόλα κτλ....κι αυτοί εκει στην ΕΑ θα βάλουν καινούρια πράγματα ως θέλγητρο.....ΜΜΜ..."νόστιμο " μου φαίνεται....

Edited by vagoe
  • Like 1

Καλησπέρα και απο έμενα θα συμφωνήσω και εγώ πως η εα θα βγάλει άλλο φιφα στο PS5/box/fox  ktlp ενας λόγος είναι οτι το έκανε άλλες 2 φορές (11/14) οποτε γιατι να μην το κανει τωρα?
Αυτο που δεν θελω να κανει ειναι να πεταξει το λαστ τζεν στο Πισι γιατι και αυτο το εχει ξανα κανει (11/14) γιατι ως φιλος του φιφα και οπαδος των σοκερ παιχνιδιων θα πρεπει να μπω στο τρυπακι της αλλαγης.ολα αυτα απο του χρονου φυσικα οποτε εχουμε λιγο ακομα

Edited by ak1974gr

Δεν ξερω...μπορει να κανω και λαθος απο το βιντεακι...αλλα εχω μια αισθηση οτι αυτο χειροτερευει....αφυσικο! Μου θυμιζει φιφα 2000-2001!!! (αυτο που ειχε τον Χουτο απεξω τεσπα) 

• Haha 3

1 minute ago, Platini_Athens said:

Δεν ξερω...μπορει να κανω και λαθος απο το βιντεακι...αλλα εχω μια αισθηση οτι αυτο χειροτερευει....αφυσικο! Μου θυμιζει φιφα 2000-2001!!! (αυτο που ειχε τον Χουτο απεξω τεσπα) 

Και εμένα δυστυχώς κάτι τέτοιο μου θυμίζει.

• Like 1

19 minutes ago, Platini_Athens said:

17 minutes ago, luffy-10 said:

Και εμένα δυστυχώς κάτι τέτοιο μου θυμίζει.

Αυτοί που παίζουν έχουν πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την εικόνα του παιχνιδιού.......ειδικά ο.......της Ντορτμουντ "κλαφτα ".....

Πονεσαν τα ματια μας. Αμα δειτε το βιντεο ο τυπος με την Ντορτμουντ δεν αλλαξε πανω απο 2 σερι πασες.

Εμενα μου θυμιζει φιφα 98 ή world cup 98 στο gameboy. 

• Haha 4

2 hours ago, luffy-10 said:

Πηγαίνετε να δείτε τα likes/dislikes και τα σχόλια στο βίντεο αυτό στο youtube..

Φαίνεται πως αρκετός κόσμος αρχίζει και ξυπνάει και δεν τρώει τόσο εύκολα πλέον την παραμύθα της ΕΑ..

Άντε μακάρι μπας και θορυβηθούν λίγο και βγάλουν κάνα παιχνίδι της προκοπής κάποια στιγμή..

Αν και τα γνωστά πρόβατα παρ'όλα αυτά θα συνεχίσουν να τους τα σκάνε στο Fut οπότε πάλι κέρδη θα έχουν..

• Like 1

19 hours ago, vagoe said:

Αυτοί που παίζουν έχουν πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την εικόνα του παιχνιδιού.......ειδικά ο.......της Ντορτμουντ "κλαφτα ".....

@vagoe amigo συμφωνω...οπως και με το αν δεν παιξεις δεν μπορεις να καταλαβεις.....απλα οπτικα, σαν αισθηση, περισσοτερο εγραψα οτι εγραψα και οχι απο τις πασες και γενικα το στυλ και το ποσο ξερει αυτος που ανεβασε το βιντεακι.

Edited by Platini_Athens
  • Love 1

Βίντεο δεν πολυείδα και εγώ να πω την αλήθεια, γιατί δεν καταλαβαίνω και πολλά. Στα λίγα που είδα, το μόνο που μου χτύπησε αρκετά στο μάτι, ήταν μια μπαλιά από το LB στο DMF, που πήγαινε 10 μέτρα εντελώς συρτά και κάπου στη μέση έκανε μία random αναπήδηση, έτσι for the shake of bounce! Είδανε δηλαδή οι developers το feedback, που παραπονιόντουσαν όλοι ότι οι πάσες πάνε όλες πολύ συρτά και κοτσάρανε εκεί και μία αναπήδηση για το καλό. Θα μου πεις μπορεί να είχε λακούβα το γήπεδο! 😛

Γενικά τώρα στα physics είναι γνωστή πάνω-κάτω η φιλοσοφία του παιχνιδιού, ειδικά σε μας που παίζουμε κυρίως το "άλλο". Πρώτα το response και μετά τα physics. Σε κάποιους αρέσει αυτό σε άλλους όχι. Εγώ προσωπικά είμαι από αυτούς που πιστεύουνε ότι δεν είναι η ΕΑ ανίκανη και δε μπορεί να κάνει σωστά motion capture και λοιπά. Απλά είναι αυτή η σπιρτάδα του ΦΙΦΑ που θυσιάζει κάποια πράγματα, φυσικές μπάλας κτλ, κάνοντας το να φαίνεται πιο "χάρτινο" καθώς όλες οι μεταβάσεις εκτελούνται πολύ γρήγορα.

Αυτό που με "χάζεψε" πάλι, είναι οι τροχιές από τα σουτ. Οι άνθρωποι ρε γμτ, έχουνε "κεντήσει". Δε χορταίνω να βλέπω μπάλες να ταξιδεύουν μετά από σουτ και τις τροχιές που ακολουθούν. Δε λέω, πολλές φορές το animation πριν το σουτ, μπορεί να είναι ό,τι πιο άκυρο υπάρχει, (ακραίο παράδειγμα: είναι ο παίκτης ξαπλωτός ανάσκελα και πατάς το σουτ και ξαφνικά στον frameskip-άρει σε όρθια στάση να σουτάρει), αλλά από τη στιγμή που θα κλωτσήσει τη μπάλα το πόδι και μετά, το επόμενο κομμάτι της τροχιάς είναι σκέτη απόλαυση. Και η ταχύτητα και τα σπιν και οι καμπύλες που θα κάνει, όλα είναι ΑΑΑ+.

Edited by slamsoze
  • Like 1