Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 20 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

Πω ρε φίλε και απογοητεύτηκα τελείως για μια στιγμή.Μετά το πέναλτυ του Kane που είδα τις προάλλες που φαίνεται πολύ καλύτερο και ρεαλιστικότερο με πολύ καλό foot planting,είδα αυτό και είπα ''μπα τελικά τα ίδια σκ@τά είναι..''.Αλλά ευτυχώς είναι fake.

Οι απεναντι μας βαζουν τα γυαλια, οσον αφορα το Manager Mode.....

• Love 1

@ELBarto-3- Mας γλεντανε κανονικα.......Παιζει στο 20 να χει ιδιο μενου με φετος..μην και κουραστουν.

39 minutes ago, ELBarto-3- said:

Οι απεναντι μας βαζουν τα γυαλια, οσον αφορα το Manager Mode.....

αυτα που εχει το φιφα τα βαζουν στο προ,δεν βλεπω κατι που να βαζουν τα γυαλια,σκηνες που θα τις δεις 1 φορα και μετα θα πεφτει skip και τα περι ρεαλιστικων μεταγραφων χρονια το λενε και οι 2 και ακομα περιμενουμε να το δουμε,οπως στο φιφα που εχει παικτες με ειδικο στατιστικο οτι δν θα φυγουν ποτε και φευγουν με την 1η ευκαιρια.

• Sad 1

7 hours ago, Diegito21 said:

@ELBarto-3- Mας γλεντανε κανονικα.......Παιζει στο 20 να χει ιδιο μενου με φετος..μην και κουραστουν.

Δε νομίζω. 

On 12/6/2019 at 3:27 ΜΜ, Diegito21 said:

Για να εχουν ξεχωριστη ημερομηνια που θα μιλανε φετος για το career θεωρω, οτι θα εχει καποιες αλλαγες. Αλλιως θα φανε κραξιμο. Δεν περιμενω και κατι τρομερο, βεβαια. Ενα ελαφρυ revamp στο μενου και περισσοτερα γηπεδα απο Ισπανια, Γαλλια και Γερμανια. Οτιδηποτε παραπανω θα ειναι εκπληξη για μενα.

Edited by Dimokritos
  • Like 2

ετσι λενε,οτι θα εχει αλλαγες,επεσε πολυ κραξιμο την χρονια και τους αναγκασαν να  ασχοληθουν και με εμας τους καριεριστες,βεβαια το τι αλλαγες θα εχει δεν  το εχουν πει σε κανεναν γιαυτο και δεν εχει βγει ουτε μια φημη,ελπιζω να μην ειναι τιποτα εξτρα cutscenes που τα βλεπεις μια φορα και μετα πατας skip σαν μανιακος για να προχωρησεις οπως κανουμε με τις μεταγραφες.δεν θα με χαλουσε καθολου να το αφαιρεσουν αυτο.

κατι που το παρατηρησα φετος ειναι τα ετησια tasks που εχουμε που καποια ειναι αδυνατο να γινουν,π.χ με την φορτουνα κολωνιας που επαιζα,ειχα ενα μικρο γηπεδο ,καποια στιγμη μου βγαζει να αυξησω κατα ενα ποσοστο,νομιζω 15% τον μ.ο. οπαδων που ερχονται στο γηπεδο,αυτο ηταν πρακτικα αδυνατο μιας και ημουν ηδη στο 100% σε καθε ματς,δεν γινεται να βρω ενα 15% εξτρα εκτος και αν παω σε αλλο γηπεδο,σε αυτο ας πουμε το task θα μπορουσε να γινει μονο αν μας εδινε η ea την δυνατοτητα να αλλαζουμε γηπεδο,παντα εννοειτε σε μεγαλυτερης και μονο χωρητικοτητας μια φορα αν καριερ η ανα καποιες σεζον,π.χ το μαξ καριερας ειναι 15 χρονια.θα μπορουσε να μας δωσει μια ευκαιρια αλλαγης στην 5ετια.

ενα αλλο ανοητο task ειναι οταν εισαι σε ομαδα χαμηλης κατηγοριας η χαμηλης δυναμικοτητας.π.χ τωρα που επαιζα με την ξαμαξ που μου ζητουσαν 10.εκ κερδη !!!! συγνωμη αλλα και ολη την ομαδα να πουλουσα δεν τα εβγαζα,γιαυτο υπαρχει η αξια ομαδας που βλεπουμε στο μπατζετ αλλα η εα κλεινει τα ματια και εχει τυποποιημενα task αδιαφορωντας τι ομαδα εχεις,αν η αξια τις ομαδα ηταν πανω απο 50 εκ. ναι θα ηταν ευκολο  να κανεις το task.

θα μου πεις καποιος,μα καλα ασχολεισαι με τα tasks ? η απαντηση ειναι στο περιπου,διοτι υπαρχει περιπτωση που να παρεις πρωταθλημα και να σε διωξουν διοτι δεν εκανες αυτα που ζητουσαν με αποτελεσμα το rating του προπονητη να ειναι χαμηλο,στο φιφα 18 επεσα σε περιπτωση που πηγα σε ομαδα τον μαιο,επαιξα μολις 1 αγωνα και την τελευταια μερα τις σεζον δλδ στις 30 ιουνιου που κανει το παιχνιδι την αλλαγη με σουταραν γιατι δεν εκανα τα tasks !!! πραγμα αδυνατο μιας και δεν επαιξα εγω την σεζον με την ομαδα και δεν μπορουσαν να κανω εννοειτε κανενα απο τα task.

αυτα που γραφω βεβαια ειναι πταισματα στις αλλαγες που πρεπει να γινουν,θα ξαναγραψω αυτο που γραφω καθε χρονο,καποτε η εα εβγαζε το fifa manager,αυτο που πρεπει να κανει σημερα ειναι να ξαναβαλει αυτο το παιχνιδι οπως ηταν στο φιφα και θα εχεις το απολυτο mode.

• Love 2
  • Like 1

26 minutes ago, TOL1S said:

ετσι λενε,οτι θα εχει αλλαγες,επεσε πολυ κραξιμο την χρονια και τους αναγκασαν να  ασχοληθουν και με εμας τους καριεριστες,,,,,,,, το απολυτο mode.

Δεν έχω παίξει όσο εσείς εννοείται, αλλά κάποια παράπονα που έχω, ως προς το περιεχόμενο, είναι πχ το σύστημα μισθών που είναι στο imperial (UK) σύστημα ακόμα με το βδομαδιάτικο και θέλει να έχω κομπιουτεράκι κάθε φορά. Ενώ πχ στο βάρος-ύψος έχει μετρικό σύστημα πλέον, κιλά-μέτρα. Επίσης τα cut-scenes στα negotiations είναι τραγικά δύσχρηστα, το έκανα μια φορά, μετά κάνω συνέχεια delegate πως το λεν αυτό, θα βόλευε καλύτερα να έχει σαν επιλογή και το σύστημα του 17, να κάνεις διαπραγμάτευση χωρίς cut-scenes. Επίσης δεν ξέρω αν δεν είδα κάτι καλά εγώ, αλλά όταν μπαίνω στη διαπραγμάτευση, δε μου λέει κάπου, πόσα παίρνει ο παίκτης σαν μισθό ή πόσα θέλει, με αποτέλεσμα να κάνω εικασίες ή να πρέπει να τον κάνω scout από πριν και να κρατάω σημειώσεις σε μπλοκάκι.

Αυτό που λες με το μάνατζερ, νομίζω το είχα στο 06, που είχα και τα δύο CD από παιχνίδια για το PC, και το FIFA06 και το FIFA manager, το βλέπω και εγώ ότι η ΕΑ έχει τα μέσα και τη δυνατότητα να το κάνει πλέον 2 σε 1.

Πάντως να πω την αλήθεια, και είναι τραγικό αυτό γιατί γίνεται και στο PES και στο FIFA.  Στο CM του FIFA 05 , τα είχε όλα, αν όχι όλα, πολλά από αυτά που λες ότι λείπουν σήμερα, την αναβάθμιση του γηπέδου νομίζω, το budget-allocation , που αναβάθμιζες σκάουτερς, επιτελείο, γήπεδα, οικονομικά, χορηγούς κακό ιστορίες. Βέβαια σίγουρα δεν είχε το gameplay του σήμερα ή άλλα πραγματάκια, αλλά γενικά , και με πιάνει κατάθλιψη ώρες-ώρες, είναι πράγματα που ίσως τα ξαναδούμε τις επόμενες δεκαετίες του 2020 ή του 2030 και θα τα θαυμάζουμε σαν νέα features. Πράγματα που τα είχε το 2005 παρακαλώ!

Σόρρυ εδώ για το wishlist, αλλά το 2005 ήταν το μόνο ΦΙΦΑ που έπαιξα όλη την καριέρα ως το τέλος, και τις 15 σεζόν. Α! Αν και δεν παίζει κανένας πλέον ως εκεί, νομίζω είναι η ώρα να φύγει το cap. των 15 σεζόν και να γίνει άπειρο σαν το ML.

Edited by slamsoze
  • Like 2

13 minutes ago, slamsoze said:

να πρέπει να τον κάνω scout από πριν και να κρατάω σημειώσεις σε μπλοκάκι.

οταν του εχεις κανει σκαουτ σου λεει τον μισθο....current wage 8600

FIFA-19-Negoiation.png

• Like 1
  • Thanks 1

10 hours ago, slamsoze said:

Επίσης δεν ξέρω αν δεν είδα κάτι καλά εγώ, αλλά όταν μπαίνω στη διαπραγμάτευση, δε μου λέει κάπου, πόσα παίρνει ο παίκτης σαν μισθό ή πόσα θέλει, με αποτέλεσμα να κάνω εικασίες ή να πρέπει να τον κάνω scout από πριν και να κρατάω σημειώσεις σε μπλοκάκι.

Ο σκαουτερ συνήθως σου δίνει πληροφορίες για τον παίκτη,κόστος μεταγραφής μισθός, σε περίπου δέκα μέρες.Αρα στις μεταγραφές Αυγούστου, αρχές του μηνός ρωτας τον σκαουτερ για παίκτες και σου απαντάνε στα μέσα Αυγούστου όπου μέχρι τέλος του μήνα κάνεις διαπραγμάτευσεις.Στις χειμερινές μεταγραφές εγώ ξεκινάω και ρωτάω σκαουτερς από Νοέμβρη μήνα.Εχω πάντα 3-5 σκαουτερς ανάλογα την δυναμικότητα της ομάδας όπου μπορείς να έχεις μέχρι 5.

• Thanks 1

9 hours ago, ELBarto-3- said:

Τα μισα απο αυτα να βαζαν καλα θα ηταν, αλλα ονειρα θερινης νυχτος με φαινονται...

Μακαρι να διαψευστω τον Ιουλιο...

• Like 1

Aπο αυτα που ειπε αυτος στο βιντεο ουτε 1 απο τα 10 δεν θα εχει :D Περα απο την πλακα  για μενα αφου μιλαμε για CM το πιο σημαντικο του βιντεο ειναι αυτο το AI manager που αναφερει. Δλδ να περνας απο συνεντευξη πριν πας σε μια αλλη ομαδα οπως γινεται στην πραγματικοτητα και να μην μπορεις να μεταπηδησεις ευκολα απο Ουνιον Βερολινου σε Μπαρσελονα μετα απο μια καλη χρονιά. Να παιζει ρολο και το ποσο γνωστος εισαι , την φιλοσοφια σου σαν προπονητης τα stats που λεει κ αυτος πραγματα βασικα...δεν γινεται να λεγεται cm και να μην εχει ουτε αυτο .

• Like 1

Λέγεται ότι είναι FIFA 20. Δεν το είδα ακόμη.

Το βίντεο

Edit: Τελικά το 19. Σε ένα κόρνερ φάνηκε ακριβώς το ίδιο σύστημα εκτέλεσης. Νομίζω στο 20 είπαν ότι τα άλλαξαν. Πάλι καλά γιατί σε gameplay δεν είχε καμία διαφορά. 

Edited by broxopios

18 hours ago, broxopios said:

Λέγεται ότι είναι FIFA 20. Δεν το είδα ακόμη.

Το βίντεο

Edit: Τελικά το 19. Σε ένα κόρνερ φάνηκε ακριβώς το ίδιο σύστημα εκτέλεσης. Νομίζω στο 20 είπαν ότι τα άλλαξαν. Πάλι καλά γιατί σε gameplay δεν είχε καμία διαφορά. 

Για τα corner δεν έχουν πει κάτι νομίζω,μόνο για free kicks και penalties.Μακάρι να τα αλλάξουν κι αυτά πάντως γιατί είναι ότι νά'ναι τώρα όπως είναι με το σταυρό στο έδαφος.

Μάλλον το 19 πρέπει νά'ναι στο βίντεο γιατί φαίνεται ολόιδιο και κανένα ίχνος καινούργιων ball physics.

Αν είναι όντως το 20,που αμφιβάλλω,τότε η ΕΑ απλά κοροιδεύει τον κόσμο για άλλη μια φορά.

Παιδια FIFA 19 ειναι, 
απλα τωρα καποιοι βρηκαν ευκαιρια για τα κλικ και να μαζεψουν βιουζ.
Αν ηταν ετσι το FIFA 20, δηλαδη τοοοοοσο ολοιδιο με το 19, ε μετα ενταξει! ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

19 hours ago, spyros-1908- said:

Βιντεο απο fifa 20 από Ιούλιο λογικά..

αν δεν υπηρχε και η gamescom αυτοι ειναι ικανοι να μην βγαλουν ποτε βιντεο,πιο πριν απο την εκθεση δεν το βλεπω να υπαρχει βιντεο,παλι καλα να λεμε που θα δωσουν και κανα νεο τον ιουλιο με την καριερα

• Like 1

58 minutes ago, TOL1S said:

αν δεν υπηρχε και η gamescom αυτοι ειναι ικανοι να μην βγαλουν ποτε βιντεο,πιο πριν απο την εκθεση δεν το βλεπω να υπαρχει βιντεο,παλι καλα να λεμε που θα δωσουν και κανα νεο τον ιουλιο με την καριερα

Όπως καθε χρονο η μυστικοπάθεια θα τους φαει!

Εδω ενας τυπακος λεει την αποψη του αφου δοκιμασε το FIFA 20 στη Ε3.
Γενικα λεει τα εξης:
- Παρα πολυ αργο gameplay
- Τελειως νεα φυσικη μπαλας, πιο ρεαλιστικη με περισσοτερες αναπηδησεις
- Πιο smooth gameplay
-  Οι τριπλες εχουν νερφαριστει λογω της νεας φυσικης της μπαλας και του αργου ρυθμου
- Το jockey των αμυντικων ειναι φαινομενικο
- Οι πασες εχουν βελτιωθει πααρα πολυ κ εγιναν πιο δυσκολες
- Νέο ειδος πασας! Με διπλο πατημα της πασας κανεις ground pass με λιγο υψος. 
- Οι λομπαριστες προωθημενες εχουν βελτιωθει, αλλα εχουν προβλημα ακομα οταν γινονται εξω απο την περιοχη
- Οι σεντρες παρουσιαζουν προβλημα στο θεμα των τερματοφυλακων που φαινονται να αγνοουν την μπαλα
- Τερματοφυλακες ειναι παρομοιοι με το 19, ισως λιγο καλυτεροι
- Νεο συστημα πεναλτι και φαουλ, που τα κανουν πολυ δυσκολα
- Πιο δυσκολο να πετυχεις timed finishing
- Οι διαιτητες δινουν το παραμικρο αγγιγμα ως φαουλ

Εγω κραταω για μενα το αργο και smooth gameplay και τη νεα φυσικη μπαλας. Για να δουμε

• Love 1
  • Like 1

Καλά αυτό με το αργό ρεαλιστικό gameplay στο Fifa είναι λίγο σαν την ανάπτυξη στην Ελλάδα.Όλο έρχεται και τελικά ποτέ δεν έρχεται..

• Love 1
  • Like 3
  • Haha 2

4 hours ago, flokiman said:

- Οι διαιτητες δινουν το παραμικρο αγγιγμα ως φαουλ

αυτο ελπιζω να ισχυει και για τον παικτη (εμας), διοτι φαουλ με το παραμικρο αγγιγμα υπερ της cpu παντα εχουμε και τωρα σε εκνευριστικο βαθμο.

• Like 2

το κειμενο που εχει δωθει στα ελληνικα καταστηματα 

Το Fifa 20 φέρνει στη ζωή δύο πλευρές του The World's Game - το κύρος της επαγγελματικής σκηνής και μια νέα αυθεντική εμπειρία street football το EA SPORTS VOLTA . Το Fifa 20 καινοτομεί σε όλο το παιχνίδι, το football intelligence ξεκλειδώνει ένα πρωτοφανές ρεαλισμό. Επίσης το FIFA Ultimate Team mode προσφέρει περισσότερους τρόπους για να φτιάξεις την dream team σου.

Με το ανανεωμένο αυθεντικό Game Flow, τη δυνατότητα λήψης καθοριστικών αποφάσεων από τον χρήστη (Decisive Moments) και το ενισχυμένο σύστημα Physics Ball, θα βρεθείς στο επίκεντρο των highlights σε κάθε ματς.

Volta Gameplay

Ανακάλυψε το στιλ σου μέσα από το ολοκαίνουριο και απίστευτα ρεαλιστικό gameplay σύστημα. Εμπνευσμένο από τα αυθεντικά ποδοσφαιρικά παιχνίδια που παίζονται σε δρόμους όλου του κόσμου, το Volta Football σου δίνει τη δυνατότητα να διαμορφώσεις τον/την παίκτη/τριά σου όπως εσύ θέλεις. Θα παίξεις μπάλα σε ταράτσες του Τόκυο, σε γειτονιές του Λονδίνου και του Άμστερνταμ και θα ζήσεις την εμπειρία του τοπικού ποδοσφαίρου σε παγκόσμιο επίπεδο.

Authentic Game Flow

Ενισχυμένη αντίληψη του χρόνου, του τόπου και της θέσης του παίκτη στο γήπεδο. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στο καθοριστικό χειρισμό σου στα δυναμικά One-on-Ones, τα οποία έχουν χτιστεί χρησιμοποιώντας τα game tempo από τα μεγαλύτερα παγκόσμια leagues. Επιπλέον, με το AI Defending θα έχεις εξυπνότερο αμυντικό μηχανισμό, αλλά και με το Natural Player Motion, η κίνηση των παικτών είναι πιο φυσική από ποτέ!

Η νίκη είναι στο χέρι σου

Πλέον, ο απόλυτος έλεγχος τις στιγμές που καθορίζουν την εξέλιξη του παιχνιδιού και χωρίζουν τη νίκη από την ήττα, βρίσκεται στα χέρια σου. Επίσης, με το Ball physics System αναβαθμίζεται το gameplay του FIFA 20 αγγίζοντας νέα επίπεδα ρεαλισμού.

• Like 1

On 20/6/2019 at 12:58 ΜΜ, flokiman said:

- Πιο δυσκολο να πετυχεις timed finishing

Χαρα στο κουραγιο σας, που το χρησιμοποιειτε :D 

• Like 1
  • Haha 1

Κυκλοφορουνε πολυ δυνατες φημες για το Career Mode στο Tweeter.

• Πολυ πιο ρεαλιστικο συστημα μεταγραφων, αρκετα πιο δυσκολο να αγορασεις ποδοσφαιριστες, εχει μεγαλη σημασια το "μεγεθος" της ομαδος που διαχειριζεσαι.

• Στατιστικα τυπου ΝΒΑ 2κ : Μπορεις να δεις πρωτους σκορερ αλλων πρωταθληματων, ιστορικο τροπαιων της καθε ομαδας, εκτενη στατιστικα για ολες τις δοιργανωσεις/πρωταθληματα.

• Τα potential ειναι πιο αληθινα, δεν ειναι απαραιτητο να φτασει το potential του ο παικτης αν δεν προπονειται αρκετα.

• Δεν υπαρχει το γνωστο glitch με τα 3 ματς σε μια βδομαδα κτλ.

• Οι προπονητες θα αλλαζουνε ομαδες και θα εχουν συμβολαια.

Επισης αναφερουνε οτι θα υπαρχει Stadium Editor στο Career Mode, και οτι το Γερμανικο πρωταθλημα θα ειναι Fully Liscenced με ολα τα γηπεδα, οπως η Πρεμ και η Λα Λιγα.

Source : Ενας τυπας στο Reddit που εχει πεσει μεσα στα πραγματα που λεει για παιχνιδια της ΕΑ εδω και 4 χρονια (Madden, FIFA & NBA Live) 

Edited by ELBarto-3-
  • Love 1
  • Like 2