Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 20 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

Είδα την παρουσίαση και μπορώ να πω μου άρεσαν αρκετά πράγματα που ανέφερε ο Ριβιέρα. Αλλά το κυριότερο όπως είπα είναι η φυσική μπάλας που όπως είπε είναι νέα. Μεγάλη υπόθεση. Ανέφερε ότι έχει βελτίωση στα σκασίματα, στις συγκρούσεις σε σώματα, στα φάλτσα κλπ. Αν είναι κοντά στου προ θα είναι σούπερ. 

Καλά αυτό το ότι κάθε χρόνο λένε είναι το πιο αργό φιφα που έχουν παίξει έχει καταντήσει ανέκδοτο. Έτσι κι αλλιώς στο πρώτο update θα έρθει στα ίσια του. 

Άντε και του χρόνου να φτιάξουν και τη φυσική των παιχτών και θα είμαστε κομπλέ. 

• Like 1
  • Haha 1

το νεο συστημα στα στημενα με κυκλο,ειδικα σε φαουλ που δεν υπηρχε

D8jxormXkAE7QLr.jpg

D8jxoB3WsAAOAxu.jpg

• Like 2

14 minutes ago, TOL1S said:

G5xafJn.png

Αρα περιμενουμε Ιουλη εμεις.

• Love 2
  • Like 1

Εαν κανουν ολα αυτα που λενε για το gameplay συν το αργο ρυθμο θα μιλάμε για παιχνιδι επος!

ΟΜΩΣ από υποσχέσεις εχω χορτάσει χρονια τώρα!Άσε που με 1 update μπορεί να χαλάσει όλο το παιχνιδι..

Το Fifa street για μενα αδιάφορο..

Το fifa 19 οσο και εαν μου έβγαζε κατι θετικό φέτος δεν ασχοληθηκα συνολικά ούτε 2 μήνες από τότε που βγήκε..

Δεν ξερω το βαρέθηκα όπως και το fifa 18,fifa17 κτλ..

Εχω να "λιωσω" fifa από το fifa11(για μενα το αγαπημένο μου) και μετα το επόμενο λιώσιμο fifa14.

Από το fifa14 μέχρι σήμερα δεν μπορω να ασχοληθώ όλο τον χρονο το πολυ 2 μήνες..

Με χάλασε αρκετα το νέο συστημα με το σημάδι σε πέναλτι και φάουλ!Έλεος ρε ΕΑ μου θύμισες τα πέτρινα χρονια του fifa τότε που το pes ηταν μίλια μπροστα,και πάλι κάτι τέτοια κυκλακια είχαν..

Τέλος όσο αφορά τα γραφικα μην περιμένετε αλλαγές πριν την έλευση του Ps5-xboxnext

Edited by spyros-1908-
  • Like 4

Θυμάται κανεις πέρυσι στην Ε3 αν είχαμε gameplay videos? 

@TOL1S ότι μαθαίνεις απο εντυπώσεις ριχτο να πάρουμε μια εικόνα.

3 hours ago, TOL1S said:

το νεο συστημα στα στημενα με κυκλο,ειδικα σε φαουλ που δεν υπηρχε

D8jxormXkAE7QLr.jpg

D8jxoB3WsAAOAxu.jpg

FIFA 2005.

• Like 1

Πάντως στο βιντεάκι που είδα που βαράει το πέναλτυ ο Kane,η όλη προσέγγιση προς τη μπάλα και τα βήματα που παίρνει και το πως σουτάρει φαίνεται πολύ καλύτερο και πιο ρεαλιστικό με πολύ καλό foot planting.Όχι όπως είναι τώρα που την ώρα που πάει να βαρέσει ο παίκτης γλιστράει στο χορτάρι παρακάμπτοντας το animation και φαίνεται ότι νά'ναι.Επίσης το κυκλάκι μ'αρέσει πιο πολύ απ'το βέλος που υπάρχει τώρα.Ίσως θα υπάρχει δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις κιόλας για πιο ρεαλιστική αίσθηση,αλλά όπως και νά'χει το προτιμώ έτσι και φαίνεται πιο ωραίο και όμορφο απ'το μεγάλο βέλος.

Δεν είδα να αναφέρουν τα corner.Μακάρι να τα έχουν δουλέψει κι αυτά και να βάλουν κι εκεί ένα νέο σύστημα γιατί όπως είναι τώρα με το κίτρινο σταυρουδάκι στο έδαφος είναι μια βλακεία και μισή.Μακάρι να βάζανε επιλογή να μπορείς να βγάλεις το σταυρουδάκι τελείως άμα θες και στο κανονικό gameplay.Πάντα μου την έσπαγε να το βλέπω κάθε τρεις και λίγο σε κάθε μακρινή μπαλιά και χαλάει το ρεαλισμό.

Και στο βιντεάκι με το φάουλ επίσης μου φάνηκε βελτιωμένο και πιο ρεαλιστικό το όλο animation.Φαίνεται σαν να έχει γίνει σωστό motion capture στα στημένα γενικά με ρεαλιστικό foot planting και αυτό είναι πολύ καλό.

Βέβαια για να ευχαριστηθείς τα στημένα πρέπει και η ΑΙ να σου κάνει φάουλ..Κάτι που λείπει πολύ απ'το 19.Μακάρι να τα επαναφέρουν ξανά σε ικανοποιητικό βαθμό και να φέρουν πίσω και κάποια φάουλ από χέρι που στο 19 είναι ανύπαρκτα παρόλο που έχεις τη ρύθμιση στο On.

Πολύ καλό και το ότι προσπαθούν να βελτιώσουν τα ball physics.Αυτό από μόνο του μπορεί να βελτιώσει μέγιστα το συνολικό gameplay αν το δουλέψουν σωστά.

Τώρα αν βελτιώσουν και τα τρεμουλιάσματα στα animations και τα κάνουν πιο σταθερά και στιβαρά με καλύτερη αίσθηση βάρους και φτιάξουν κάτι χαζά bugs στο CM του τύπου οι καλές ομάδες να μην χρησιμοποιούν πολύ τους καλύτερους παίχτες τους στη διάρκεια της σεζόν κτλ,ίσως θα έχουμε ένα πολύ καλό ποδοσφαιράκι.Ίδωμεν..

Το σπαστικό και τραγικό της υπόθεσης πάντως είναι πως όλα μπορούν ν'αλλάξουν με ένα απλό update μες τη χρονιά γιατί κάποια ''παιδάκια'' θα τους τα πρήξουν στα social media ότι είναι πολύ αργό ή δύσκολο ή πολύ ρεαλιστικό και το θέλουν πιο fun κτλ..Θα έπρεπε να δίνουν τη δυνατότητα να μπορείς να επιλέξεις εσύ με ποιο exe θες να παίξεις ώστε άμα βγάλουν κάποιο πιο arcade update και δεν σου αρέσει,να μπορείς να παίξεις με το προηγούμενο πχ.Απ'ότι είχα διαβάσει κάπου νομίζω πως αυτή η επιλογή υπάρχει για το NHL που είναι κι αυτό παιχνίδι της ΕΑ,οπότε θα μπορούσαν να το βάλουν και στο Fifa λογικά άμα ήθελαν.

Edited by Ribo_10
  • Like 2

Tελικά το "game changing feature" ήταν το 5x5; Καλή φάση.....🤣

Κάποια ενθαρρυντικά πραγματάκια, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, υπάρχουν, σύμφωνα με την παρουσίαση και την ανάλυση των νέων χαρακτηριστικών. Τα "νέα ball physics" από μόνο του μπορεί να ανεβάσει το παιχνίδι ένα σκαλί. Το βάζω σε εισαγωγικά, γιατί θα πρέπει να δούμε πρώτα πόσο νέα θα είναι ή απλά θα έχουν προσθέσει μερικά φαλτσάκια, που μπορεί να μην είναι αρκετό στην overall αίσθηση. 

Αυτό που μου άρεσε κυρίως είναι ότι προσθέτουν περισσότερη λεπτομέρεια και επιλογές στο player input και στις συνέπειες που θα έχει αυτό στην κατάληξη μίας φάσης. Μπορεί έτσι ο χειρισμός να γίνεται πλέον αρκετά πολύπλοκος και να θέλει περισσότερη εξάσκηση για να εκμεταλλευτείς πλήρως αυτά που σου δίνει (η "αρνητική" πλευρά του θέματος, όμως εξαρτάται και πώς το βλέπει κανείς), αλλά δεν πειράζει, εάν αυτό σημαίνει ότι έχουν εμβαθύνει στο gameplay και ειδικότερα σε αυτά που κάνει ο χρήστης με το χειριστήριο. 

Πάλι θα είναι "ελαφρύ" και σπαστικό σε κάποιους τομείς, αλλά με πιο καλά ball physics συν τα άλλα που είπαν, μπορεί να είναι αρκετά καλύτερο από το 19.....

Edited by toninio
  • Like 2

παιδιά πως και δεν σχολιάσατε τα κάποια μικρά δείγματα gameplay?

η παρουσίαση είχε μέσα 5_6 σκηνές από υποτιθεται ingame footage.

αυτό που είδα ήταν πολυ καλο, παρα πολύ ανανεωμένο. μου θύμισε virtual sports του ΟΠΑΠ.

footplanting παρα πολυ καλο, πλην μιας σκηνης, μπαλα σουπερ κτλ 

Αλλα..ε ψιτ ΕΑ...δε μασαω αγαπη μου

Την έχουμε ξαναπατησει με υποτιθεμενα ingame κ το τελικό προιον σου ήταν ice hockey.

Αν όντως έκανες αυτά που τσαμπούνας, ρισπεκτ

Αλλα για να δούμε...

Πάντως από το τελευταίο βίντεο του Toli δείχνει να εχουν σωστα και πολυ ρεαλιστικά πάτηματα οι ποδοσφαιριστες!Αισιόδοξο αυτό..

@ELBarto-3-

Κοιτα, ισχύει ότι είμαι αρνητικά προκατηλλειμενος απεναντι στο FIFA.

Διάβασα πολύ λίγα νέα πριν κ εκραξα, κ συγχυστηκα που ως game changing ανεφεραν το 5x5.

Μετα την χτεσινή παρουσίαση όμως μπορώ να πω πως αλλάζω γνώμη 

γιατί είδα πολύ ωραία πραγματακια.

Επιφυλακτικα αισιόδοξος.

Το λεω γτ πολλές φορές την έχουμε πατήσει με παραπλανητικα ingame footage.

Ολα γκουντ, απλά θέλω ένα στιβαρό κ όμορφο ποδοσφαιρακι.

4 hours ago, TOL1S said:

D8le3C9WwAAfho9.jpg

Για τους ψυχακηδες οπως εγω, συνεχιζει στο στυλ "3 παικτες στο κοβερ" η ΕΑ και φετος, με Σαντσο, Βινισιους και Στερλιγκ.

2 hours ago, flokiman said:

@ELBarto-3-

Κοιτα, ισχύει ότι είμαι αρνητικά προκατηλλειμενος απεναντι στο FIFA.

Διάβασα πολύ λίγα νέα πριν κ εκραξα, κ συγχυστηκα που ως game changing ανεφεραν το 5x5.

Μετα την χτεσινή παρουσίαση όμως μπορώ να πω πως αλλάζω γνώμη 

γιατί είδα πολύ ωραία πραγματακια.

Επιφυλακτικα αισιόδοξος.

Το λεω γτ πολλές φορές την έχουμε πατήσει με παραπλανητικα ingame footage.

Ολα γκουντ, απλά θέλω ένα στιβαρό κ όμορφο ποδοσφαιρακι.

Ολοι αυτο θελουμε, και μου εκανε εντυπωση το τοσο κραξιμο διοτι δεν ειμαστε "ΕΑ fan club" εδω μεσα, το αντιθετο μαλιστα.
Κριτικαρουμε πολυ, αλλα δεν ειμαστε χαζοι να μην λεμε και τα θετικα, οταν τα βλεπουμε, και οπως ειπες η χθεσινη παρουσιαση ηταν μπομπα, μ'αρεσαν αρκετα πραγματα.

Εκτος απο τα πεναλτοφαουλ......δεν ξερω πως και εαν δουλεψουν οπως πρεπει.

--------------------------------

Τολη, εχεις μηπως το αποσπασμα gameplay που δειξανε, οπου αναπτυσεται απο το κεντρο η Σιτυ?

Γιατι νμζ ειναι το μονο free flowing gameplay κομματι που εχουμε.

Για άλλη μια χρονιά δεν κάθομαι να δω βίντεο. Βαριέμαι να βλέπω τα βίντεο. Πιστεύω μόνο από το ντεμο βγαίνει καποιο συμπέρασμα.

The big FIFA 20 interview
"We don't think it's gambling, we think it's a fun form of engagement."

https://www.eurogamer.net/articles/2019-06-09-the-big-fifa-20-interview

'FIFA 20' is a lot more than just street soccer

https://www.engadget.com/2019/06/09/fifa-20-volta-street-soccer-preview/

Edited by TOL1S
  • Like 1
  • Haha 1

η εα θα προσπαθησει να παρει καποια γηπεδα μεσω πλαγιας οδου,ενα απο αυτα ειναι της μπαρτσελονα.η πλαγια οδος ειναι οτι εχουν τα αποκλειστικα δικαιωματα των εκαστοτε πρωταθληματων και μεσα στην συμφωνια ειναι και τα γηπεδα.

'The collaboration between both organisations will offer a number of integrations in the game, including a full broadcast package, and bring the authenticity of La Liga to life in stadiums, banners, players and more.’

μια καλυτερη φωτο απο το ντεμο,παλι βλεπω θα φαμε τα ιδια μενου 

D8oAaXoXYAAPrDi.jpg

σε καποιες χωρες ανεβηκε στο ps store η παρακατω φωτο απο την ultimate εκδοση

D8n8Ns3UwAASbLN.jpg

• Like 1

2 hours ago, TOL1S said:

Υποτίθεται ο τύπος εχει πάθος με το ποδόσφαιρο και ασχολείται με φιφα και δεν μπήκε σε λεπτομέρειες για το gameplay? Για τη νέα φυσική μπάλας που θα πρέπει να κάνει μπαμ; Τι να πω. Κανένας σοβαρός θα βγάλει review? Επίσης παίζουν 1 ματς και σχολιάζουν; Αφιέρωσε ένα μισάωρο, παίξε 4-5 ματς και ύστερα γράψε. 

• Like 1

8 hours ago, TOL1S said:

The big FIFA 20 interview
"We don't think it's gambling, we think it's a fun form of engagement."

https://www.eurogamer.net/articles/2019-06-09-the-big-fifa-20-interview

Oταν ψαχνεις την λεξη "career" και στα δυο αρθρα, και βγαζει 0 αποτελεσματα

sitting_alone.png

6 hours ago, TOL1S said:

η εα θα προσπαθησει να παρει καποια γηπεδα μεσω πλαγιας οδου,ενα απο αυτα ειναι της μπαρτσελονα.η πλαγια οδος ειναι οτι εχουν τα αποκλειστικα δικαιωματα των εκαστοτε πρωταθληματων και μεσα στην συμφωνια ειναι και τα γηπεδα.

'The collaboration between both organisations will offer a number of integrations in the game, including a full broadcast package, and bring the authenticity of La Liga to life in stadiums, banners, players and more.’

μια καλυτερη φωτο απο το ντεμο,παλι βλεπω θα φαμε τα ιδια μενου 

D8oAaXoXYAAPrDi.jpg

σε καποιες χωρες ανεβηκε στο ps store η παρακατω φωτο απο την ultimate εκδοση

D8n8Ns3UwAASbLN.jpg

Η ΚΟΝΑΜΙ υποτιθεται οτι εχει το γηπεδο της Σαλκε, αλλα και το Ανφλιντ σε "ταχαν δηθεν exclusive" συμφωνιες, αλλα και τα δυο ειναι στο ΦΙΦΑ, δεν εχω ιδεα γιατι υπαρχει τοσο μεγαλο μπερδεμα με το Καμπ Νου.

Οσο για το "ULTIMATE cover" να ειναι με τον Νευμαρ, δειχνει οτι τα καημενα δε μαθαινουνε.
Περσι βαλανε την Χριστινα, βγηκε το θεμα με τον βιασμο, τον βγαλανε.
Φετος ο Νευ τους κανει την χαρη να βγαλει το θεμα με τον δικο του βιασμο ΠΡΙΝ την κυκλοφορια του παιχνιδιου, αλλα αυτοι εκει, να τον βαλουνε στο εξωφυλλο :hehe: 

• Haha 2

10 hours ago, ELBarto-3- said:

Oταν ψαχνεις την λεξη "career" και στα δυο αρθρα, και βγαζει 0 αποτελεσματα

θα συνεχισει να βγαζει 0 μεχρι και την ανακοινωση του ιουλιου και γενικα αρθrα περι καριερας στην gamescom,τοσα χρονια το πραμα παραμενει ιδιο στον προγραμματισμο.

D8rRs6kXkAEqkTQ.jpg

Edited by TOL1S
  • Like 1
  • Thanks 1

Ρε συ @ELBarto-3- , σε έχω και σε μια υπόληψη. Τι exclusive συμφωνία με την ΚΟΝΑΜΙ, μην τσιμπάς . ΚΟΝΑΜΙ και exclusive είναι σαν να λέμε «έχω γκουρμέ εστιατόριο στα Βλάχικα».

Κ σου έδωσε κ ημερομηνία αφιερωμένη εκ ολοκλήρου στο καρριερ ,που θα παρουσιάσουν τον Ιούλιο. Φαντάσου να ήσουν του Master League δηλαδή, που η όλη παρουσίαση του πριν την κυκλοφορία είναι δυο screenshot μόνο, τα οποία πολλές φορές είναι πειραγμένα κ στο photoshop , για να μη φαίνονται οι τσαπατσουλιές.

Θα είχες ανεβεί στα κάγκελα τότε! :D 😛

• Like 1
  • Haha 1

18 minutes ago, john2906 said:

ελα φρεσκο πραμαα

Ειναι σιγουρα 20?

Γιατι αμφιβαλω να φορανε τις νεες στολες στο ντεμο της Ε3, ποτε δεν εχει γινει.
Και τα animations ειναι ιδια με το 19, στο 20 οπως εδειξαν στο βιντεο εχουν νεα animations...

• Like 1

16 minutes ago, ELBarto-3- said:

Ειναι σιγουρα 20?

Γιατι αμφιβαλω να φορανε τις νεες στολες στο ντεμο της Ε3, ποτε δεν εχει γινει.
Και τα animations ειναι ιδια με το 19, στο 20 οπως εδειξαν στο βιντεο εχουν νεα animations...

Παιδια ειναι καραfake! 
O κυκλος που στοχευεις κινειται σε 60fps ενω το υπολοιπο βιντεο ειναι σε 30 fps, και δευτερον ο κυκλος και παλι φαινεται οτι εχει τοποθετηθει πανω απο το βιντεο.
Μην τσιμπατε. Τα ανιμεησον ειναι οπως του 19 ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 19!

• Like 1

μονο που δειχνει μπαρτσελονα,ομαδα που δεν ειναι στους 6 του ντεμο καταλαβαινεις οτι κατι παει στραβα.

Edited by TOL1S
  • Like 1