Jump to content

Recommended Posts

Σε όρθια θέση, κάτι λέει. Οριζόντια είναι σαν ναυαγισμένο καράβι. 

Σε εκείνη την παρουσίαση που την πρωτοείδαμε, μου είχε φανεί οκ που το πήγαν σε πιο φουτουριστικό σχέδιο, σε σχέση με το 4. Τώρα προσπαθώ να καταλάβω αν απλά παλεύεται σχεδιαστικά ή αν είναι σκέτη αποτυχία 😁. Νομίζω σε design το Xbox είναι κλάσεις ανώτερο, κι ας το κοροϊδεύανε σε κάτι φώτος ότι είναι στο σπίτι στη θέση του ψυγείου ξέρω γω ή του τραπεζιού.

Πάντως, επειδή είναι απλά μία παιχνιδοκονσόλα, όχι απλά δεν με νοιάζουν αυτά, αλλά μπορεί και να γουστάρω να είναι αστεία ή γελοία, για να την θυμόμαστε και περισσότερο. Προσωπικές απόψεις είναι αυτά και μπορεί σε κάποιους να αρέσει το σχέδιο, δεν τίθεται θέμα.

To βασικό που με νοιάζει είναι να βολεύει το Dualshock 5. 

• Like 2

Πείτε μας εντυπώσεις όσοι το πηρατε

Πάρα πολλά προβλήματα αναφερθηκαν

Βιάστηκε η κυραΣονυ 

Είσαι εγκάθετος ρε φίλε.. Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει 😅

• Haha 1

Ψάχνω για κονσόλα από Γενάρη.Απο ότι βλέπω ερχονται μικρές παρτίδες από κονσόλες κάθε μήνα στα καταστήματα, αλλά ακόμα καλύπτουν τις προπαραγγελίες.Οι μεγάλες αλυσίδες ακόμα δεν παίρνουν προπαραγγελίες,αλλά υπάρχουν μικρότερες που ξεκίνησαν και παίρνουν σιγά σιγά και δέχονται προπαραγγελίες και παράδοση σε ένα δύο μήνες. 

Χρειάζεται ψάξιμο και προσοχή γιατί υπάρχουν Fake καταστήματα ονλαιν,έχω πετύχει 3-4 ψάχνοντας τις διευθύνσεις τους στο map χωρίς να υπάρχει,όπου ζητάνε καταθεση σε λογαριασμό και ότι και καλά θα στείλουν την κονσόλα σε μια εβδομάδα.

Πληρωμή μόνο με PayPal, γιατί το PayPal συνεργάζεται μόνο με έγκυρα καταστήματα και δίνει περιθώριο κάποιων μηνών για επιστροφή χρημάτων, σε περίπτωση που δεν λάβουμε το προϊόν που παραγγείλαμε. 

Στο διαδίκτυο υπάρχει κάποιο σάιτ που τσεκάρουμε την εγκυρότητα του καταστήματος, το trustpilot.com,όπου υπάρχουν σχόλια και εμπειρίες πελατών συν βαθμολόγηση αξιοπιστίας του καταστήματος.

Εγώ παράγγειλα είδη digital edition 400 ευρώ σε εταιρία που εδρεύει στην Ισπανία και λένε θα παραλάβω μέχρι μέσα Απριλίου.Και το ps4 το είχα πάρει από εξωτερικό ονλαιν αγορά και έχουν οι κονσόλες γλώσσα στα αγγλικά.

Είδη και οι τιμές στους scalpers πέφτουν συνεχώς.Πιστευω ότι από Μάη-Ιούνη  θα υπάρχει μεγάλη διαθεσιμότητα,ίσως και ράφια γεμάτες κονσόλες στα μαγαζιά. 

• Like 2

Να ρωτήσω όσοι έχετε ήδη ps5. Ο αναλογικός είναι ίδιος σε μέγεθος με του ps4? Έχω κάποια thumb grips και θέλω να δω αν ταιριάζουν ή θα χρειαστεί να πάρω καινούρια. 

Σήμερα παρέλαβα το PS5 αλλά θα το ανοίξω Κυριακή που θα επιστρέψω σπίτι. Για τον αναλογικό έμαθα ότι είναι ίδιος με του ps4 όποτε είμαι οκ. 

Τώρα κάποια πράγματα για το ps plus. 

Βλέπω ότι η US κάρτα έχει τη μισή τιμή από την ελληνική. Αν περαστεί σε αμερικανικό account θα είμαι οκ; Έχουμε κάποιο προτέρημα βάζοντας ελληνική. Μήπως δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί Ελλάδα ακόμη και με αμερικανικό account?

Μπορω να μετατρέψω ήδη ελληνικό account σε αμερικανικό; 

Εσείς ποιο psn plus αγοράζετε; 

us καρτα μονο σε us λογαριασμο,μπορεις να παιξεις κανονικα online σε οποια χωρα και να εχεις μετα λογαριασμο,επισεις μπορεις να παιξεις και τα παιχνιδια η μονη παραμετρος ειναι τα dlc η τιποτα δωρακια που δινουν για τους plus που αυτα ειναι υποχρεωτικα μονο για το λογαριασμο που εχει το plus,στην προκειμενη περιπτωση που λες ο αμερικανικος,επισεις αν θελησεις εσυ να παρεις καποιο dlc θα πρεπει να το κανεις υποχρεωτικα απο τον αμερικανικο λογαριασμο,εδω δεν ξερω να σου πω ομως αν θα παιζει στον ελληνικο .

μετατροπη λογαριασμου σε αλλη χωρα δεν γινεται.

• Thanks 1

Α δηλαδή Τόλη πέρα από τα dlc, μπορώ να παίζω online ενώ έχω αμερικανικό plus, στον άλλο λογαριασμό, τον ελληνικό πχ; Και να είναι το Username το ελληνικό; 

Το dlc μπορώ να το κατεβάσω στον αμερικανικό, αλλά δε θα μπορώ να το παίξω με το ελληνικό; 

Τα δωρεαν παιχνίδια είναι παντού τα ίδια κάθε μήνα; 

Εγώ που είμαι Αυστρία έχω ελληνικό λογαριασμό στο ps4.Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις κάρτες που πουλιούνται εδω στα μαγαζιά για το store. Το πληρώνω πάντα με πιστωτική κάρτα.Εχω όμως και δεύτερο λογαριασμό αυστριακό όπου μπορώ να παίξω τα παιχνίδια και στους δύο λογαριασμούς και ονλαιν.

Στο Pes myclub έχω επιλέξει ότι η χώρα που παίζω ειναι Αυστρία, ο λογαριασμός ελληνικός, αλλά έχω παίξει κι από τον αυστριακό λογαριασμό το ίδιο παιχνίδι που εχω κατεβάσει από το store.

Οι ώρες match day,εδώ είναι 16.00-21.00,ενω στην Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος είναι αργότερα. Ο λογαριασμός όμως που παίζω ειναι πάντα ελληνικός,αλλά μου βγάζει τις ώρες που παίζουν match day εδώ.Επίσης στο σάιτ του ps store που θα μπω από το κινητό, πρέπει να επιλέξω ps store Greece για να κάνω login.

Να προσθέσω ακόμα ότι το plus που πληρώνω,ισχύει μόνο στον ελληνικό λογαριασμό. Στον αυστριακό λογαριασμό δεν ισχύει το plus, δεν μπορώ να κατεβάσω παιχνίδια από κει.Τα παιχνίδια όμως που κατεβάζω από τον ελληνικό, παίζουν και στον αυστριακό λογαριασμό και παίζω ακόμα και ονλαιν myclub με τον  αυστριακό λογαριασμό βέβαια. 

• Thanks 1

Ήσασταν κατατοπιστικοί και οι δύο. Θα δοκιμάσω να πάρω μια 3μηνη Αμερικής να δω πως δουλεύει και αν με καλύψει συνεχίζω. Αλλιώς θα σκάσω το 50αρι. 

2 hours ago, broxopios said:

Τα δωρεαν παιχνίδια είναι παντού τα ίδια κάθε μήνα; 

αμερικη και ευρωπη ειναι ιδια,στην γερμανια καποιες φορες εχει διαφορετικο παιχνιδι.

εχει προσφορα παντως στην ετησια καρτα -25% μεχρι 23/3

• Thanks 1

5 hours ago, TOL1S said:

αμερικη και ευρωπη ειναι ιδια,στην γερμανια καποιες φορες εχει διαφορετικο παιχνιδι.

εχει προσφορα παντως στην ετησια καρτα -25% μεχρι 23/3

Δηλαδή πόσο; Γιατί την βρίσκω 50€ την ελληνική. 

On 20/3/2021 at 9:07 ΠΜ, TOL1S said:

44,99 απο το ps store https://www.playstation.com/el-gr/ps-plus/

Εν τω μεταξύ μπορεί να σου βγει αρκετά φθηνά η ετήσια κάνοντας το εξής. Αγοράζεις 50€ στο πορτοφόλι του PS5 που σαν τιμή την βρήκα στα 42,9€ (σε διάφορα online καταστήματα) και από τα 50€ που έχεις αγοράζεις την psn plus στα 44,99€. Έτσι είναι σαν να την πήρα 37,9€ και έχω και 5€ στο πορτοφόλι του PS5 για μελλοντική χρήση. 

• Love 1

Έχοντας κάποιες μέρες το ps5 μπορώ να πω ότι είναι όμορφη κονσόλα αν και θηριάκι. Ακόμη βέβαια δεν έχουν βγει παιχνίδια για να δούμε τις δυνατότητες της, ωστόσο είναι αθόρυβη, γρήγορη και ωραίο μενού. Γενικά σούπερ.

Το κοντρόλερ σαφέστατα μια αναβάθμιση από το ds4 με λεπτομερή δόνηση και οι σκανδάλες που κλειδώνουν φοβερές. Θέλω να το δω του χρόνου με το FIFA 22 που θα παίζουν το ρόλο τους. Ελπίζω και σε περισσότερα παιχνίδια. Ωστόσο από θέμα εργονομίας συνεχίζω να προτιμώ το χειριστήριο του xbox. Κάθεται καλύτερα στο χέρι μου. 

Κάτι που μου λείπει πολύ από το xbox είναι το quick resume. Φοβερή λειτουργία. Παίζεις παιχνίδι και την επόμενη φορά που ανοίγεις κονσόλα και επιλέγεις να παίξεις, ξεκινάει ακριβώς από το σημείο που ήσουν σε 5 δεύτερα. Ούτε εισαγωγές ούτε τίποτα. Ελπίζω κάποια στιγμή να το φέρουν και στο ps5 με κάποιο update. 

broxopios νομίζω έχεις γράψει ότι παίζεις σε μόνιτορ που δεν είναι 4κ.Επειδη κι εγώ σε 24ρι μόνιτορ παίζω και δεν έχω καν τηλεόραση σπίτι ούτε έχω σκοπό να πάρω. Έχω παραγγείλει ps5. Φαντάζομαι ότι σε 24ρι μόνιτορ δεν θα δείχνουν τα γραφικά τόσο εντυπωσιακά?Επίσης είναι αλήθεια ότι το φόρτωμα του παιχνιδιού γίνεται γρηγορότερα?Το spotify το εχει και στο ps5?Όπου μπορούμε να ακούμε μουσική από εκεί όταν παίζουμε?

2 hours ago, rabesatratana said:

broxopios νομίζω έχεις γράψει ότι παίζεις σε μόνιτορ που δεν είναι 4κ.Επειδη κι εγώ σε 24ρι μόνιτορ παίζω και δεν έχω καν τηλεόραση σπίτι ούτε έχω σκοπό να πάρω. Έχω παραγγείλει ps5. Φαντάζομαι ότι σε 24ρι μόνιτορ δεν θα δείχνουν τα γραφικά τόσο εντυπωσιακά?Επίσης είναι αλήθεια ότι το φόρτωμα του παιχνιδιού γίνεται γρηγορότερα?Το spotify το εχει και στο ps5?Όπου μπορούμε να ακούμε μουσική από εκεί όταν παίζουμε?

Ναι παίζω σε μόνιτορ 23αρι 1080p/60hz. Τα γραφικά μια χαρά είναι, αλλά σκέψου ότι παίζω παιχνίδια του PS4. Detroit, Uncharted 4, FIFA 21 (για την έκδοση του 5, αλλά δε νομίζω ότι σε 4k θα δείχνει καλύτερο). Νομίζω όμως ότι για παιχνίδια του 5, ένα 4k θα δώσει περισσότερα σε γραφικά σε σχέση με το τωρινό monitor. 

To φόρτωμα ναι γίνεται γρήγορα, αλλά παρόλα αυτά τους τίτλους αρχής κλπ δεν μπορείς να τα αποφύγεις. Το προ για παράδειγμα δεν είδα διαφορές πως έτρεχε στο pc (για τα loading times λέω). 

Το spotify υπάρχει, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει να δω αν μπορώ ταυτόχρονα να ακούω μουσική και να παίζω ένα παιχνίδι. Θα το τσεκάρω. 

• Thanks 1