Jump to content

Recommended Posts

6 minutes ago, TOL1S said:

τα εχεις μπερδεψει λιγο ακη

η ψηφιακη εκδοση θα ειναι μονο για ψηφιακα παιχνιδια θα ειναι φθηνοτερη γιατι δεν θα εχει το blu ray drive

η εκδοση με τα δισκακια θα ειναι ακριβοτερη και θα κανεις οτι εκανες μεχρι σημερα και δισκακια και ψηφιακα

Α αυτό, οκ!λαθος μου τοτε... Νόμιζα ότι "δεν" (είπα, αν κάνω λάθος-που έκανα-διορθώστε με).. Σωστός! Οπότε λογικά η έκδοση με το br νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή. 

Edited by AkisVarg
  • Love 1
  • Like 2

θα το ξαναγραψω,οι επιλογες ειναι 2,ειτε κονσολα με δισκακι και ψηφιακα,ειτε κονσολα μονο για ψηφιακα.

η κονσολα με δισκακι θα εχει μεγαλυτερο κοστος λογο του blu ray drive,θα εχεις ομως κερδος  γιατι θα μπορεις να πουλας μετα το παιχνιδι η να αγοραζεις δισκακι μεταχειρισμενο με μικροτερο κοστος,θα το αγοραζεις νωριτερα απο την ημερα κυκλοφοριας και επισεις μπορεις να κατεβαζεις οτι θελεις και ψηφιακα κανονικα οπως κανεις μεχρι και σημερα.

η ψηφιακη κονσολα  θα ειναι φθηνοτερη μιας και δεν θα εχει το blu ray drive,ολα τα παιχνιδια θα τα κατεβαζεις απο το στορ,ομως εχει τα αρνητικα της,δεν μπορεις να πουλησεις ενα παιχνιδι,σε χαμηλοτερη τιμη θα το βρεις μονο 2-3 φορες τον χρονο οταν θα βαζει εκπτωσεις η σον,το παιχνιδι ειναι κλειδωμενο μεχρι την επισημη ημερα και ωρα που κυκλοφορει και για καποιον που δεν εχει καλο ιντερνετ ειναι η ταλαιπωρια να κατεβαζεις παρα πολλες ωρες ενα παιχνιδι

Edited by TOL1S
  • Like 1

Στο PS4 θυμάμαι αγόραζα ψηφιακά παιχνίδια σε πολύ καλές τιμές από άλλους χρήστες. Δεν ξέρω τι έγινε γιατί θυμάμαι δεν ήταν και τόσο νόμιμο. Αλλά δεν είχα κανένα θέμα. Μιλάμε για τιμές και 10€.

Αυτό με το ίντερνετ νομίζω ότι αρχίζει και βελτιώνεται. Σε κάποιες περιοχές τουλάχιστον. Όσοι έχουν 24αρα επιβάλλεται με blu-ray.

Παίζει ρόλο και η τηλεόραση στο τι θα βλέπουμε με το PS5? Κάπου διάβασα που λέγανε για θύρες HDMI 2.1.

9 hours ago, broxopios said:

Στο PS4 θυμάμαι αγόραζα ψηφιακά παιχνίδια σε πολύ καλές τιμές από άλλους χρήστες. Δεν ξέρω τι έγινε γιατί θυμάμαι δεν ήταν και τόσο νόμιμο. Αλλά δεν είχα κανένα θέμα. Μιλάμε για τιμές και 10€.

Αυτό με το ίντερνετ νομίζω ότι αρχίζει και βελτιώνεται. Σε κάποιες περιοχές τουλάχιστον. Όσοι έχουν 24αρα επιβάλλεται με blu-ray.

πουλας/αγοραζεις account αλλα αν θελεις να το κανεις αυτο πρεπει να φτιαχνεις συνεχως λογαριασμους,δεν  ειναι κατι παρανομο αλλα προσωπικα δεν θα εκανα ποτε αυτην την επιλογη την θεωρω πιο επικινδυνη,καλυτερα δισκακι και χερι με χερι για να βλεπεις τι θα παρεις.

33 minutes ago, TOL1S said:

πουλας/αγοραζεις account αλλα αν θελεις να το κανεις αυτο πρεπει να φτιαχνεις συνεχως λογαριασμους,δεν  ειναι κατι παρανομο αλλα προσωπικα δεν θα εκανα ποτε αυτην την επιλογη την θεωρω πιο επικινδυνη,καλυτερα δισκακι και χερι με χερι για να βλεπεις τι θα παρεις.

Επικίνδυνη ως προς τι; Εγώ 4-5 παιχνίδια που είχα πάρει έτσι, δεν είδα κάποιο πρόβλημα. 

διοτι δεν ξερεις αν θα λαβεις τον λογαριασμο, η αν θα το λαβεις και θα εχει το παιχνιδι ενω εχεις ηδη πληρωσει

• Like 1

5 hours ago, TOL1S said:

διοτι δεν ξερεις αν θα λαβεις τον λογαριασμο, η αν θα το λαβεις και θα εχει το παιχνιδι ενω εχεις ηδη πληρωσει

Εντάξει πάντα έπαιρνα από τύπους που είχαν καλή αξιολόγηση. Αλλά υπάρχει αυτός ο κίνδυνος ναι. 

Ένα αλλά σημαντικό θέμα είναι η τηλεόραση ποΥ πρέπει να έχουμε. Η δίκη μου είναι 1080p. Πρέπει να πάω σε 4K. Το θέμα είναι ότι προτιμώ να πάω σε monitor γιατί πιο εύκολα θα παίζω εκεί Απ´οτι στην tv.

Ανεβαίνει το κόστος γαμωτο.

• Like 2

46 minutes ago, broxopios said:

Εντάξει πάντα έπαιρνα από τύπους που είχαν καλή αξιολόγηση. Αλλά υπάρχει αυτός ο κίνδυνος ναι. 

Ένα αλλά σημαντικό θέμα είναι η τηλεόραση ποΥ πρέπει να έχουμε. Η δίκη μου είναι 1080p. Πρέπει να πάω σε 4K. Το θέμα είναι ότι προτιμώ να πάω σε monitor γιατί πιο εύκολα θα παίζω εκεί Απ´οτι στην tv.

Ανεβαίνει το κόστος γαμωτο.

Στο evoweb ΈΛΕΓΑΝ πάντως, ότι δεν υπάρχει monitor με HDMI 2.1 ακόμα ..Φαντάζομαι εννοούν  σε προσιτή τιμή. Για αυτό ρώτησα κ πριν για την ΤV, αν χρειάζεται ή "επιβάλλεται" αναβάθμιση TV, σε αυτές τις OLED QLED που λέτε κ σεις οι μοντέρνοι. 

Edited by slamsoze
  • Like 2

Μονόδρομος η έκδοση με δισκάκι για όσους έχουν σύγχρονες τηλεοράσεις (OLED - QLED) λόγω των ταινιών 4K Ultra HD [Blu-ray] ή Dolby Vision 4K.

Από εμφάνιση, νομίζω υπήρχαν τρόποι να δείξεις κάτι από το μέλλον χωρίς να μοιάζεις με τσαλακωμένη τυρόπιτα.

Πλήρως εναρμονισμένες αναλύσεις στα μέγιστα fps μέσα από τις HDMI 2,1 θα δούμε λογικά μετά το δεύτερο μισό του 2021. Η LG OLED C9 που έχω έχει 2,1 οπότε σε περίπου 1,5 χρόνο από τώρα θα μπω για αγορά ps5 (να έχουν βγει και παραπάνω χρωματάκια)

Edited by sonofmook
  • Like 1

Είναι και το HDMI 2.1. Το είχα ξεχάσει αυτό.

Καλά η αγορά περιμένει το ps5/xbox x και δεν υπάρχει ποικιλία monitor με 2.1? 

5 hours ago, broxopios said:

Είναι και το HDMI 2.1. Το είχα ξεχάσει αυτό.

Καλά η αγορά περιμένει το ps5/xbox x και δεν υπάρχει ποικιλία monitor με 2.1? 

Αφού είπαμε ότι είναι όντως generation leap αυτή η γενιά :D

Αν και για gaming δε νομίζω ότι θα χρειαστεί το hdmi 2.1 (εκτός περιπτώσεων upscale σε 8Κ για να χωρέσει η εικόνα σε 8Κ τηλεόραση).
Δηλαδή δε πιστεύω ότι θα ξεπεράσουν τα 60hz σε 4K για να υπάρχει σοβαρή ανάγκη.

Edited by johnson
  • Love 1

Νταξει ρε παιδια, ανησυχουμε για το 2.1 καλωδιο λες και εχουμε η θα εχουμε TV με  8Κ η και 10Κ αναλυση...
με 1.4 μια χαρα γινεται η δουλεια.
Σκεφτειτε απλα πως το 1080p κραταει ηδη μια 15 ετια και θεωρειται Οκ.
Εξαλλου,  πιστευετε οτι το PS5 θα παιζει παιχνιδια σε 8Κ? 
Εγω πιστευω οτι ακομα και σε 4K θα αγκομαχαει.

https://electronicanto.net/how-to-tech/hdmi-2-1-when-why-hdmi-2_1/

25 minutes ago, flokiman said:

Νταξει ρε παιδια, ανησυχουμε για το 2.1 καλωδιο λες και εχουμε η θα εχουμε TV με  8Κ η και 10Κ αναλυση...
με 1.4 μια χαρα γινεται η δουλεια.
Σκεφτειτε απλα πως το 1080p κραταει ηδη μια 15 ετια και θεωρειται Οκ.
Εξαλλου,  πιστευετε οτι το PS5 θα παιζει παιχνιδια σε 8Κ? 
Εγω πιστευω οτι ακομα και σε 4K θα αγκομαχαει.

https://electronicanto.net/how-to-tech/hdmi-2-1-when-why-hdmi-2_1/

Οπότε για να συνοψίσουμε, γιατί αυτά τα ξέρετε καλύτερα εσείς οι PC-άκιδες.

Με τηλεόραση 3-ετίας στα 1080p με κλασσικό HDMI είμαστε οκ.

Με τηλεόραση 4Κ κτλ μοντέρνες, είμαστε οκ, παίζουμε στα 4Κ κτλ. 

Με οτιδήποτε άλλο σε μόνιτορ παίζουμε απλά με τα full potential, τα GHZ, τα FPS κτλ, αλλά και με τα υπάρχοντα είμαστε κομπλέ?

Ξεκίνησα να ρωτάω γιατί με τον κουμπάρο μου στο PS3 είχαμε πάθει την εξής πατάτα. Είχε ο κουμπάρος από τις πρώτες 16:9 τηλεοράσεις και είχαμε αγοράσει τσονταροντας από μισά, από τις πρώτες κονσόλες PS3, που ερχόταν χωρίς καλώδιο HDMi, είχε μόνο SCART. Ε με το SCART στην καλή τηλεόραση, ήταν σαν PS1 το PES. Αδικαιολόγητα σκοτεινό και με κάτι τετράγωνα πόδια και κεφάλια. Σχεδόν δεν παιζόταν χωρίς καλώδιο HDMI.

Μην πάθουμε κάτι ανάλογο στο μέλλον και ψάχνουμε και για TV.

σημ.: Δεν ξέρω καν τι HDMI έχω τώρα, ή τι κάνει το 2.1..

Edited by slamsoze

Τα HDMI ειναι παντα backwards compatible.
Δηλαδη η Sony βαζοντας το 2.1, καλυπτει και ειναι συμβατη με 1.2, 1.4 και 2.0.
Μη σκατε τοσο για το καλωδιο, κουλ.

• Like 1
  • Thanks 1

Οι θύρες hdmi 2.1 δεν είναι μόνο για 8Κ. Βασικά το 8Κ είναι παντελώς μια μούφα. Αν αξίζει κανείς να ασχοληθεί με αναλύσεις ας επικεντρώσει στα 4Κ HDR και Dolby Vision όπου εκεί παίζεται το σοβαρό παιχνίδι με τις εντυπωσιακές απεικονίσεις. Στις αναλύσεις αυτές λοιπόν η προσθήκη των μίνιμουμ 60fps που διαθέτει το hdmi 2.1 θα κάνουν τη μεγάλη διαφορά στο μάτι. Παράδειγμα στο προ, όλα τα cut scenes, τα replay κι οτιδήποτε άλλο έδειχνε "σπαστό", τώρα θα φαίνεται βούτυρο, σαν να παίζει από pc διχίλιαρου και άνω.

• Like 1

Το HDMI 2.1 μπορεί 8K @ 60hz και 4K @ 120hz.

Πέρα από αναλύσεις και hz, υπάρχουν και διαφορές στα features:

featuresupport-100743741-orig-1120x651.jpg

Το πιο σημαντικό για εμάς τους gamers, είναι το VRR (τύπου FreeSync).

• Like 2

ε χα...

Πολλά specs. Μια οθονούλα να χαρώ το PS5 όταν με το καλό το πάρω θα χρειαστώ. Οι παρακάτω θα κάνουν δουλειά; Πάνω από 400€ δεν ξέρω αν θέλω να δώσω. 

https://www.skroutz.gr/s/18078582/LG-27UL500-W.html

https://www.skroutz.gr/s/18451684/LG-27UL650-W.html

Βροχο μιλαμε για 60 Hz παντα ε; 
Οποτε το μαξ ειναι τα 60 FPS.

Δεν το έχω ψάξει τι ακριβώς μπορεί να σηκώσει σε παιχνίδια το PS5 & XBOX X. Αυτό που θέλω είναι η οθόνη που θα πάρω, να με καλύψει στις ανάγκες των νέων κονσολών. Μη χάσω δηλαδή σε γραφικά. Το HDR δεν θα είναι πλέον απαραίτητο; 

Αυτή τη στιγμή έχω την Dell U2312HM που είναι 1920 x 1080 στα 60Hz. Φαντάζομαι το PS5 δε θα δείξει τα δόντια του σε αυτή. 

4 hours ago, broxopios said:

Δεν το έχω ψάξει τι ακριβώς μπορεί να σηκώσει σε παιχνίδια το PS5 & XBOX X. Αυτό που θέλω είναι η οθόνη που θα πάρω, να με καλύψει στις ανάγκες των νέων κονσολών. Μη χάσω δηλαδή σε γραφικά. Το HDR δεν θα είναι πλέον απαραίτητο; 

Αυτή τη στιγμή έχω την Dell U2312HM που είναι 1920 x 1080 στα 60Hz. Φαντάζομαι το PS5 δε θα δείξει τα δόντια του σε αυτή. 

Το HDR πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας γιατι υπαρχου και κατι ψευτοHDR που καλυτερα να μην τα ενεργοποιησεις ποτε.
Παντως 4Κ σε 27 ιντσες ειναι υπερβολη.
οι 27 ιντσες ειναι μεχρι 2Κ, μετα χανεται η αξια της παραπανω αναλυσης.
Ψαξε για 32'' 4K, απλα αν θες και το HDR , οι τιμες πανε θεο...

• Like 1
  • Thanks 1

2 hours ago, flokiman said:

Το HDR πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας γιατι υπαρχου και κατι ψευτοHDR που καλυτερα να μην τα ενεργοποιησεις ποτε.
Παντως 4Κ σε 27 ιντσες ειναι υπερβολη.
οι 27 ιντσες ειναι μεχρι 2Κ, μετα χανεται η αξια της παραπανω αναλυσης.
Ψαξε για 32'' 4K, απλα αν θες και το HDR , οι τιμες πανε θεο...

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι. Τι δηλαδή πρέπει να σκάσουμε κανένα 700αρι για μόνιτορ; 

Εσύ να φανταστώ μένεις σε pc έτσι; 

1 minute ago, broxopios said:

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι. Τι δηλαδή πρέπει να σκάσουμε κανένα 700αρι για μόνιτορ; 

Εσύ να φανταστώ μένεις σε pc έτσι; 

Ε τα ρωτανε αυτα ρε; PC με τις αναβαθμισουλες του, τις ρυθμισεις γραφικων του, τα mods του, τους "θειους", κτλ.
Να παρω κονσολα να παιξω τι; τις 5-10 αποκλειστικοτητηες ΑΑΑ games που ειναι ταινιοπαιχνιδα που τα υπερβαριεμαι;
Προς το παρον ο ryzen 2600 + rx 580 + 16 gb 3200, δε με εχει απογοητευσει πουθενα, εδω και 1,5 χρονο. 
Η επενδυση που εκανα σε οθονη θα μου βγαλει ελπιζω πολυ καιρο (144 hz , 2k, 27'', IPS) ΑΝ ΚΑΙ....αν γλυκαθεις μετα 144 hz μετα τα 60 σου φαινονται πολυ σπαστα και απαρχαιωμενα....προειδοποιω...
Καθησα στο PC της δικιας μου με τα 60 Hz και μου φαινοταν οτι κολλουσε ακομα και το ποντικι....

• Like 1

Για την ιστορία, το PS5 θα σηκώνει μέχρι 120hz.
Σίγουρα όχι σε όλα τα παιχνίδια/αναλύσεις αλλά ουσιαστικά κάνει catch-up και σε αυτό.

• Like 1

5 hours ago, johnson said:

Για την ιστορία, το PS5 θα σηκώνει μέχρι 120hz.
Σίγουρα όχι σε όλα τα παιχνίδια/αναλύσεις αλλά ουσιαστικά κάνει catch-up και σε αυτό.

John εσύ που σίγουρα θα πας νωρίς σε PS5, τι θα κάνεις για το θέμα οθόνης-μόνιτορ;