Jump to content
Sign in to follow this  
AkisVarg

Συνδέσεις Vdsl-Ads,ταχύτητα σύνδεσης στο Ιντερνετ

Recommended Posts

58442604_1012736472257676_70542091162264

Σε αυτό το topic θα συζητάμε για την ταχύτητα αλλά και την ποιότητα(όπου και μας ενδιαφέρει περισσότερο)και θα κάνουμε σύγκριση των συνδέσεών μας για να δούμε που κυμαίνεται ο μέσος όρος καθώς επίσης θα γράφουμε τις εμπειριες μας και θα προτείνουμε λύσεις για να βοηθήσουμε και άλλους.

Μπορείτε  να κάνετε την μέτρηση από οποιοδήποτε site αλλά να θυμάστε ότι τα αποτελέσματα είναι ενδεικτικά μια που υπάρχουν πολλοί παράγοντες που καθορίζουν το αποτέλεσμα.

Παρακάτω αναφέρονται κάποιοι όροι οι οποίοι και καθορίζουν την ποιότητα της συνδεσής μας:

Packet Loss: Πόσο τις εκατό των πακέτων που στάλθηκαν, δεν επέστρεψαν πίσω.
Εδώ κανονικά θα πρέπει να λέει 0%. Οτιδήποτε άλλο, σημαίνει ότι η σύνδεσή σας έχει πρόβλημα.

Ping: Πόσο χρόνο κάνει ένα πακέτο για να πάει στον server και να επιστρέψει πίσω.
Η μέτρηση γίνεται σε χιλιοστά του δευτερολέπτου (ms). Όσο χαμηλότερη τιμή, τόσο το καλύτερο.

Jitter: Η διαφορές που έχουν μεταξύ τους οιμετρήσεις του Ping.
Δηλαδή, αν σε μία σειρά μετρήσεων του Ping πάρουμε τις τιμές 105, 102, 107, 102, 104,κλπ,
τότε το Jitter θα είναι 5ms, αφού η μέγιστη διαφορά στα ping είναι 5ms (107 - 102 = 5).
Εδώ το ιδανικό είναι να έχουμε 0ms. Αν δεν έχουμε μηδέν, τότε όσο λιγότερο, τόσο τοκαλύτερο.

Τέλος, ανάλογα με τα παραπάνω, το site βαθμολογεί τη σύνδεσή μας με ένα γράμμααπό A έως F.

Καλά είμαι;;;;:whistling:

58950036_2259692624073548_47943582489059

• Haha 1

Δοκιμασε σε ευρωπαικο σερβερ...το ping θα παει αρκετα πιο πανω-γυρω στο 70/80 μπορει κ 100++....κ ποτε το ping δεν ειναι αυτο που φαινεται...μας ενδιαφερει κ το latency..η καθυστερηση δηλ.....κ 50αρα vdsl να βαλεις αν εχεις προβλημα στην γραμμη τιποτα δεν θα αλλαξει.......το καλυτερο βεβαια ειναι να βαλουν σερβερ στην Ελλαδα καποιες εταιριες αλλα αυτο δε την κοβω να γινεται.

• Like 1

Παιδια άλλαξε 180 μοίρες η αποδοση στα παιχνίδια απο χθες που πεταξα το παλιο entry 2 royter του ΟΤΕ και πηρα το plus παλι του ΟΤΕ  αφου το αντικατέστησα. Παιζω πλεον χωρις κολλήματα αφου ειδα  μεγάλη-τεράστια  διαφορά στο online για pc,  σταματησε το lag και τα άλλα κουλα  που ειχα στα παιχνιδια και μου σπαγαν τα νευρα, και έλεγα φταίει το pc.. φταιει η γραμμη, φταιει ο δι@ολος που το πηρε , το παλιο ρουτερ πρεπει να τα ειχε παιξει αφου ειχα τοσο χάλια αποδοσεις στα games. Τωρα παιζω ξεκουραστα και άνετα, αν αρχισουν παλι τα ιδια μετα απο καιρο και τα παιξει και αυτο το ρουτερ σε ποιο να πάω μεχρι 100€ χωρις να θελει πειραγματα αυτο που θα πάρω, διότι δεν το εχω σε αυτα. 

Στατιστικα γραμμης μου  https://ibb.co/0BXqGVn

Edited by giannis10001
  • Like 1

Σίγουρα μπορεί να υπάρξει διαφορά όταν το ρούτερ είναι παμπάλαιο,εγώ παλιότερα έπαιζα με ένα μουσειακό  δεκαετίας και βάλε πλέον και μου έβγαζε μετά από κάθε ματς ότι ανιχνεύθηκε πρόβλημα με το οικιακό μου δίκτυο και είναι καλύτερα να παίζω με καλώδιο και όχι ασύρματα ενώ έπαιζα ενσύρματα με καλώδιο δηλαδή.

Η πλάκα είναι ότι όταν δοκίμασα μερικές φορές κάποιες μέρες να παίξω ασύρματα χρησιμοποιώντας ίντερνετ απο τα δεδομένα του κινητού μου ποτέ δεν το εμφάνισε αυτό και μην πω ότι έπαιζα και καλύτερα!!

• Like 1