Jump to content
broxopios

eFootball PES 2020 - Discussion Topic

Recommended Posts

7 hours ago, toninio said:

Ωραίος φίλε mavrosB, πολύ καλό Of για τους λάτρεις του (ένδοξου) παρελθόντος και της ιστορίας. 

Θα το ξαναπώ, έχοντας σχεδόν ολοκληρώσει την πρώτη σεζόν στο ML: στο offline το φετινό Προ είναι το καλύτερο που έχει βγει, τουλάχιστον στην Fox engine εποχή. Δεν θα μπω σε διαδικασίες σύγκρισης με τα παλιά, γιατί αυτό είναι άλλο κεφάλαιο. Απλά η φετινή ΑΙ είναι πάρα πολύ σωστή στα περισσότερα, πολύ ισορροπημένη, είναι μπαλαδόρικη, ποικίλη και δίκαιη. Χάσεις-κερδίσεις, το ματς το φχαριστιέσαι, δεν εκνευρίζεσαι, το scripting είναι μετρημένο και σωστό ως επί το πλείστον (εντάξει, από τη στιγμή που μιλάμε για κώδικα και scripting, δεν υπάρχει το τέλειο φυσικά), πληρώνεις τα λάθη σου, αλλά αν είσαι ψύχραιμος, θα ανταμειφθείς. Μιλάω για Top Player (αν συνδυαστεί και με fu-ma, ακόμα καλύτερα), γιατί στο SS δεν ξέρω πόσο απροκάλυπτα κλέβει φέτος. Οι developers ξανάφεραν στο προσκήνιο την Άγια ατομική ενέργεια, που είναι η πεμπτουσία του ποδοσφαίρου (ακόμα περισσότερο κι από το γκολ), κι έτσι βλέπουμε (και παίζουμε) ένα ποδόσφαιρο που έχει απ'όλα, passing και συνδυασμούς, ατομική κλάση, physicality, σε ισορροπημένες δόσεις. Επιτίθεται η Cpu και χαίρομαι να αμύνομαι, να βλέπω τον παίκτη να κουβαλάει λίγο τη μπάλα, να μετανιώνει και να σταματάει όταν δεν τον παίρνει, να ψάχνει που θα την δώσει, αναζητώντας λύσεις σε διάφορα σημεία (κι όχι μόνο από τα πλάγια, όπως πέρυσι). Φυσιολογικά πράγματα του ποδοσφαίρου, που θα έπρεπε να είναι δεδομένα σε κάθε ποδοσφαιράκι, κάθε χρονιά, αλλά δεν είναι. 

Δεν το περίμενα, τόσο καλή δουλειά στην ΑΙ φέτος.....

Όσον αφορά τα παραπάνω θα συμφωνήσω σιγουρα.Μπορω να πω με βεβαιότητα ότι & για εμένα είναι (offline) ότι πιο καλό έχω παίξει από ποδοσφαιρακι. Βεβαίως & έχει κάποια θέματα που θα ήθελα να κάνει πιο σωστά αλλά IMHO αυτό που πρέπει πρώτα από όλα & μακάρι να βελτιώσουν ίσως με το patch,είναι η κατάσταση με τα φάουλ η οποία συμβάλει στο να αλλάζει - διαμορφώνεται όλο το gameplay του παιχνιδιου.Δεν είναι το θέμα "πόσα φάουλ" ,οπότε σκέφτονται κάποιοι ,οκ μα έχει Μ.Ο τόσα φάουλ ανά game.Το θέμα είναι άμα γίνονται 15 φάουλ ανά game & δίνονται τα 4-5 ,αυτομάτως αλλάζουν ολα.Στο SS το οποίο έχει αλλάξει πολύ μετα το update ,επειδή υπάρχει τεράστια ανοχή στο φάουλ & με την επιθετικότητα στο φουλ λόγω επιπέδου ,εξελίσσεται συχνά ένα σπρωξο-κλωτσο μπουνιδι άνευ προηγουμένου στα ποδοσφαιρακια των τελευταίων ετων.Επισης συμβάλει αρνητικά σε αυτό που αναφέρεις περί ατομικής ενέργειας διότι το cpu απλά σε κλωτσο-σπρωχνει όταν προσπαθείς να κάνεις τριπλες χωρίς να τιμωρείται & έτσι η εναλλακτική είναι να αποφεύγεις τις R3 ενέργειες προτιμώντας να "ξεφορτώνεσαι" την μπάλα γρήγορα πριν πέσουν πάνω σου σε συνδυασμό με την ελάττωση του shielding ύστερα από παράπονα ότι είναι OP.Επειδή το κάνουν λέει & κάτι «κοντοπίθαροι».Μα στην πραγματικότητα αυτην την κίνηση δεν την κάνει μόνο ο Λουκακου ή ο Μητρογλου.Την κάνουν πολύ συχνά & οι κοντοί & μικροί σε μέγεθος παίχτες όπως ο Μεσι & πάρα – πάρα πολλοί άλλοι που έχουν χαμηλό κέντρο βάρους & ισορροπία στο σώμα τους με καλό χειρισμό της μπάλας .Δεν είναι προϋπόθεση να είσαι 1.90 για να γίνει αυτή η ενεργεια.Οι κοντοί την κάνουν περισσότερο…

Εγώ "γύρισα" στην αρχική έκδοση σβήνοντας το update η οποία είναι διαφορετική αρκετά σε κάποια πράγματα & μου αρέσει περισσοτερο.Χανεις βέβαια τα OF. Δεν το κράζω σε καμία περίπτωση ακόμα & όπως είναι τώρα στην 1.03 θεωρώ ότι πιο ωραίο overall απλώς ελπίζω μεταξύ άλλων να διορθώσουν το θέμα με τα φάουλ για να γίνει πιο ευχάριστη & η άμυνα, να υπάρχει skill ας πούμε σε αυτό .Να μην είναι πατάω X γιούρια να πέφτω στον άλλο & ειλικρινά μακάρι να σφυρίζει τα πέναλτι τα οποία είναι συχνή & συνηθισμένη κατάσταση στο ποδόσφαιρο. Πιστεύω ότι όσοι δεν θέλουν να σταματάει το παιχνίδι συνέχεια με τα φάουλ θα πρέπει μάθουν πότε να κάνουν ενέργεια πάνω στον επιθετικό αλλιώς θα υπάρχει το τίμημα του φάουλ. ή στην τελική ας βάλουν ενα option με το patch περί "αυστηρότητας στον διαιτητή" να ησυχάσουμε ολοι.

Edited by mj23
  • Like 3

παιδια βοηθεια.

παιρνω την εθνικη Ουρουγουαης δεν εχει τα ονοματα ,τα γραφω απο την επεξεργασια ,τα ααποθηκευω, αλλα δεν μου τα βγαζει οταν βαζω αγωνα

9 hours ago, vamvakoulas said:

παιδια βοηθεια.

παιρνω την εθνικη Ουρουγουαης δεν εχει τα ονοματα ,τα γραφω απο την επεξεργασια ,τα ααποθηκευω, αλλα δεν μου τα βγαζει οταν βαζω αγωνα

Στο είπα και στο chat. Πάτα R3 και κλείσε το Live Update.

• Like 2

Έχοντας παίξει γύρω στα 100 ματς, έχω να πω για την σούπερ ποικιλία στα γκολ, πραγματικά είναι απίστευτο το πόσα διαφορετικά σενάρια και καταλήξεις πραγματοποιούνται. Τι τροχιές να παίρνει η μπάλα, τι εσωτερικά φάλτσα, τι ξώφαλτσα, να χτυπάει σε αμυντικούς και να ξεγελάει τον τέρμα, λόμπες, βολέ, κανονιοβολισμοί, προσποίηση και σουτ, συνδυασμοί, ένα-δύο, τριγωνάκια, όλα τα έχει ο μπαχτσές.

Είναι απολαυστικό το παιχνίδι σε αυτόν τον τομέα.

Επείγει όμως να βελτιώσουν την ευστοχία τετ-α-τετ σε κενό τέρμα. Δεν γίνεται κύριοι να χάνονται 1 στα 3 τέτοια γκολ. Δεν χρειάζεται να έχεις τον Μέσσι ή τον Ρονάλντο. Πρέπει ακόμα και οι μέτριοι παίκτες να παστελώνουν αυτές τις πάρτο-βάλτο ευκαιρίες. Να δεχτώ να χαθεί το γκολ μία στις δέκα αλλά όχι το εν τρίτο! Ελπίζω αυτό να το φτιάξουν άμεσα.

Τέλος, έχω χάσει παραπάνω πέναλτι από όσο μπορώ να ομολογήσω.. έχετε και εσείς αστοχία απ' την άσπρη βούλα?

• Like 3

1 παιχνιδι ενω ηταν ισοπαλο 2-2 ακυρωνεται λογω απροσμενων καταστασεων οκκκ 4 παιχνιδια ενω εχανα ενα απ αυτα αποσυνδεθηκα και τα εχασα με το ετσι θελω ενω ειχα  

ιντερνετ !κοναμι αντε καληνυχτα

• Haha 1

@AlexZicas, σωστός, η ποικιλία στο γκολ είναι και αυτό κάτι φοβερά σημαντικό. Για τα πολλά τετ α τετ που χάνονται, εκεί τώρα προφανώς μιλάει το script, που υπερισχύει των δεδομένων της φάσης. Δυστυχώς, αυτά ακόμα ισχύουν στα ποδοσφαιράκια και θα πρέπει να τα περιμένουμε. Πέναλτυ, ευτυχώς έχω βάλει τα (ελάχιστα) που έχω κερδίσει, γιατί μου κέρδισαν τον αγώνα στην τελική. 

@mj23, έχεις δίκιο για τη μείωση του shielding και φυσικα αν καταντάει κλωτσομπουνίδι το SS, είναι πολύ αρνητικό. Γενικά, από το λίγο που το είδα, το SS και φέτος πετσοκόβει καταστάσεις για να είναι πιο δύσκολο, και για εμένα καταντάει μη ευχάριστο, έστω κι αν σε κάποια σημεία μου αρέσει πιο πολύ σε σχέση με το Top Player. Πάντως, αυτό που μου αρέσει σε σχέση με το θέμα "ατομική ενέργεια" δεν είναι τόσο η δικιά μας πλευρά (παίζω πάλι με passing και κινήσεις στο χώρο, όπως κάθε χρόνο, και δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου R3, τρίπλες κλπ, ούτε και πολύ shielding), όσο της Cpu, το πώς αναπτύσσεται και πώς κινείται, όταν πλησιάσει περιοχή. 

Όσο για το shielding, το OP του θέματος κλπ, νομίζω εδώ τα λέγαμε πάλι, ότι ουσιαστικά η Κόναμι με το shielding έχει ενσωματώσει και την σωματική δύναμη, αλλά και την τεχνική κι ευελιξία στην πίεση. Επομένως, φυσικά θα το κάνουν και οι κοντοί και τεχνίτες, και ακόμα περισσότερο, όπως σωστά λες. Πόσες φορές βλέπαμε τον Ινιέστα, ας πούμε, από τους πιο ποκοπίκους παίκτες, να ελίσσεται υπό πίεση και να ελευθερώνει μπάλα. 

Αυτό που θα ήθελα επίσης να διορθώσουν, είναι η υπερβολική ευστοχία της Cpu στα απευθείας φάουλ. Τα βάζει πολυ συχνά, κάτι που δεν συμβαδίζει με την πραγματικότητα και τόσο πολύ. Γενικά, εννοείται ότι και το φετινό παιχνίδι έχει ατέλειες, λάθη, στραβά. Με τα ίδια "υλικά" είναι φτιαγμένο, έχει το ταβάνι του. Απλά, νομίζω ότι στο offline μπορεί να προσφέρει μία πολύ καλή εμπειρία. 

• Like 1

11 hours ago, AlexZikas said:

Τέλος, έχω χάσει παραπάνω πέναλτι από όσο μπορώ να ομολογήσω.. έχετε και εσείς αστοχία απ' την άσπρη βούλα?

Εγω εχω κερδισει 3 ολα & ολα στα οποια τα ματς ηταν & ντερμπι,τα εκτελεσα θεωρω αρκετα καλα & δυνατα προς την ψιλη γωνια & οι GK παντα ειχαν μαντεψει την σωστη μερια & κανωντας βουτια ελαχιστα πριν το σουταρω τα εχω χασει & τα 3...

Επισης καμποσες φορες σε WC mode που ετυχε με διαφορες ομαδες να παμε στην διαδικασια των πεναλτι,εγινε ντερμπι αλλα ποτε δεν καταφερα να περασω

6 hours ago, mj23 said:

Εγω εχω κερδισει 3 ολα & ολα στα οποια τα ματς ηταν & ντερμπι,τα εκτελεσα θεωρω αρκετα καλα & δυνατα προς την ψιλη γωνια & οι GK παντα ειχαν μαντεψει την σωστη μερια & κανωντας βουτια ελαχιστα πριν το σουταρω τα εχω χασει & τα 3...

Επισης καμποσες φορες σε WC mode που ετυχε με διαφορες ομαδες να παμε στην διαδικασια των πεναλτι,εγινε ντερμπι αλλα ποτε δεν καταφερα να περασω

xaxaxa

Εδω παει αυτο που λεει...Τυχαιο?? Δεν νομιζω 😄

Edited by mj23
  • Haha 2

πλεον παιζω στο +1 speed και ειναι πολυ καλυτερο για τα δικα μου γουστα...με athletico madrid και γινεται χαμος μπροστα με morata και diego costa...μονο offline προς το παρον, για online αργοτερα...

14 minutes ago, Ronaldo98IssPro said:

πλεον παιζω στο +1 speed και ειναι πολυ καλυτερο για τα δικα μου γουστα...με athletico madrid και γινεται χαμος μπροστα με morata και diego costa...μονο offline προς το παρον, για online αργοτερα...

PES League θα κατέβεις φέτος, ή θα αφήσεις να το σηκώσει και κανένας άλλος?

• Love 1
  • Haha 1

1 hour ago, slamsoze said:

PES League θα κατέβεις φέτος, ή θα αφήσεις να το σηκώσει και κανένας άλλος?

χαχαχα μου εχει φυγει αυτη η ορεξη πλεον...καποτε σε μια φαση ομως της ζωης μου σιγουρα θα το κανω..θα παω εξωτερικο να τους ξεπαστρεψω εναν εναν να παρω το επαθλο και αντε γεια μετα...επι εποχη ps5 θα γινει οπως το βλεπω...θελω να ειναι και σε καμια καλη χωρα ομως...ολλανδια παραδειγμα που πηγαινω συνεχεια....σε κανα amsterdam..η το καλυτερο να παω κατευθειαν στην ιαπωνια μεσα...εκει στα κεντρικα να δουνε επιτελους ποιος ειναι ο καλυτερος παιχτης...και ασε το φλοκιμαν να λεει οτι οσοι παιζουν με σταυρο ειναι παλιομοδιτες...ναι ετσι θα παιζω παντα με σταυρο και με τα σουτ καραβολιδες,,και ετσι θα παρω και το κυπελο...γιατι ο παλιος ο παιχτης ξερει παντα την νοοτροπια της κοναμι...σε καθε προ που παιζω απο το 1998 στην ουσια ειναι παντα το ιδιο...ιδιες γωνιες για γκολ..ιδια λογικη παντα..και δεν θα αλλαξει ποτε...γιατι αυτη ειναι η κοναμι..τελος....αλλα σκεφτομαι και αλλα...οτι αν κερδισω μετα ολοι θα με ψαχνουν για δανεικα και αλλα τετοια...αλλα σιγουρα καποτε θα το κανω....αυτα!

Edited by Ronaldo98IssPro
  • Love 1
  • Haha 3

1 hour ago, Ronaldo98IssPro said:

χαχαχα μου εχει φυγει αυτη η ορεξη πλεον...καποτε σε μια φαση ομως της ζωης μου σιγουρα θα το κανω..θα παω εξωτερικο να τους ξεπαστρεψω εναν εναν να παρω το επαθλο και αντε γεια μετα...επι εποχη ps5 θα γινει οπως το βλεπω...θελω να ειναι και σε καμια καλη χωρα ομως...ολλανδια παραδειγμα που πηγαινω συνεχεια....σε κανα amsterdam..η το καλυτερο να παω κατευθειαν στην ιαπωνια μεσα...εκει στα κεντρικα να δουνε επιτελους ποιος ειναι ο καλυτερος παιχτης...και ασε το φλοκιμαν να λεει οτι οσοι παιζουν με σταυρο ειναι παλιομοδιτες...ναι ετσι θα παιζω παντα με σταυρο και με τα σουτ καραβολιδες,,και ετσι θα παρω και το κυπελο...γιατι ο παλιος ο παιχτης ξερει παντα την νοοτροπια της κοναμι...σε καθε προ που παιζω απο το 1998 στην ουσια ειναι παντα το ιδιο...ιδιες γωνιες για γκολ..ιδια λογικη παντα..και δεν θα αλλαξει ποτε...γιατι αυτη ειναι η κοναμι..τελος....αλλα σκεφτομαι και αλλα...οτι αν κερδισω μετα ολοι θα με ψαχνουν για δανεικα και αλλα τετοια...αλλα σιγουρα καποτε θα το κανω....αυτα!

Απ το πες 13 ο Σταύρος πέθανε.. Απ πες 14 η κοναμι σε ωοθησε στο αναλογικό.. Η μπάλα έχει ντριμπλες προσποίησεις κόλπα.. Με το αναλογικό τα κάνεις αυτά.. Ο Σταύρος δεν στα προσφέρει αυτά.. Ειδικά απ την στιγμή που το ρ2 είναι διακοσμητικό.. Έχει εξασθένησει η σημασία του.. Είναι μονοδρομος πλέον ο αναλογικός μοχλος

Παιδιά επειδή είχα δουλειές κ δεν έχω ενημέρωση τη τελευταία βδομάδα,  τι γίνεται με το update? Σήμερα δεν είναι? Έχει παίξει κάνεις?

Μακάρι να ισχύουν όσα γράφονται και να μην είναι placebo.

Μια πρώτη ίσως βιαστική εντύπωση για το οφλαιν: το καλό έγινε καλύτερο, το κέντρο "γέμισε" οι μπαλιές δεν περνάνε εύκολα και μάλλον έπεσε ο ρυθμός, σε top player η cpu κάνει περισσότερα λάθη ,γενικά μπήκε μια πρώτη γραμμή άμυνας πάνω στο κέντρο..

Αν όλο αυτό δεν κρύβει λάθη και bugs μιλάμε για ουσιαστική βελτίωση και σούπερ παιχνίδι.

Edited by mickey67
  • Like 3

56 minutes ago, mickey67 said:

Μια πρώτη ίσως βιαστική εντύπωση για το οφλαιν: το καλό έγινε καλύτερο, το κέντρο "γέμισε" οι μπαλιές δεν περνάνε εύκολα και μάλλον έπεσε ο ρυθμός, σε top player η cpu κάνει περισσότερα λάθη ,γενικά μπήκε μια πρώτη γραμμή άμυνας πάνω στο κέντρο..

Αν όλο αυτό δεν κρύβει λάθη και bugs μιλάμε για ουσιαστική βελτίωση και σούπερ παιχνίδι.

Αλλαξε κατι με τα μακρινα σουτ..που ηταν λιγο δυσκολο να μπουν?

1 hour ago, funtulac said:

Δεν πρόσεξα κατι διαφορετικό σε αυτό, αλλά από δύο παιχνίδια δεν βγάζεις ασφαλές συμπέρασμα. 

Καλά... ας πει κάποιος καμία αλλαγή της προκοπής εγινε  η να το κατεβάσουμε από συνήθεια το update...

2 hours ago, funtulac said:

Γιατί είναι δύσκολο να μπουν; μια χαρά γράφουν, δε μου φαίνονται τόσο δύσκολα. Πιο εύκολα από πέρσι μου φαίνονται.

Έπαιξα 3 παιχνίδια μετά το update.. Ο πρώτος είχε πάνω απ 1000 rating συνέχεια ήμουν μπροστά στο σκορ μέχρι που ερχεται το 85 86 λεπτό ιδοφαριζει όμως η κοναμι του δώρισε το ματς στο τέλος προηγήθηκε.. Ο δεύτερος είχε rating 800 και πάνω.. Προηγείται με δώρο της κοναμι ισοφαριζω στο 84 περίπου.. Όμως προηγείται πριν τελειώσει το ματς και έχασα.. Ο τρίτος είχε 900 και πάνω rating.. Aνοιγω το σκορ μετά το 80 όμως και πάλι η κοναμι αποφάσισε να Χάσω έβαλε τρία γκολ το τελευταίο με πέναλτι εφεύρεση λίγο πριν λήξει το ματς.. Το αποτέλεσμα να χάσω από τρεις μέτριους παίχτες.. Το παιχνίδι μετά το update δεν μπορείς να αμυνθείς για Κανεναν λόγο.. Τρως γκολ με ευκολία χωρίς να προσπαθεί ο άλλος ιδιαίτερα.. Αν συνεχιστεί έτσι είναι για DELETE

• Like 1

1 hour ago, sonofmook said:

Τελικά τι παίζει? Μειώθηκε ή αυξήθηκε το ερρωρ; :lol::lol::lol:

Αυξομειώθηκε!!! :D :D :D 😛 ( Πλάκα κάνω, δεν έπαιξα ακόμα.)

UPDATE NOTES:

A new Update File (Data Pack 2.00 & Patch 1.02.00) was released on 10/24/2019.
See below for details.

■ Updates and Additions
・New league added: Serie BKT
・Updates to some club team names
・Updates to some national team names
・Updated face models
・Updated player portraits
・Updated Manager portraits
・Updated uniforms
・Additional cleat models
・Additional ball designs
・Updated stadium data and media backdrops

■ Other Changes
Matchday
・ Made it possible for users on the same Side to be matched with one another to improve matchmaking wait times during the Group Match Stage.
・ Removed the cap that prevented users from joining the Side with more members when there was a considerable difference in numbers between Sides.
・ Introduced different Group Match Stages and Grand Finals for Basic, Intermediate, and Expert players, wherein users are sorted into an appropriate category depending on their rating.

■ Fixes
・ Various fixes applied to players and player data, including appearance-issues and players whose stronger foot was incorrect in-game.
・ An issue that caused changes to the [Base Color of Media Backdrop] and [Sponsor Logo Image] menus for some teams to be reset to their defaults after installing the previous update.
・ An issue affecting online PvP matches, where changes made to stadium settings prior to a match occasionally failed to carry over into gameplay.
・ An issue that prevented users from receiving myClub login bonuses when accessing myClub indirectly from the Information screen in the Top Menu.
・ A display issue affecting your GP counter after losing an Auction, which caused it to appear as though you were refunded more GP than you had actually bid.
・ An issue when purchasing myClub Coins that resulted in a delay before they would be added to your in-game balance.
・ An issue that prevented the Squad Rating value displayed in the Matchday Squad Management screen from updating when switching between squads.
・ An issue that occurred in Master League when playing with the Thai League that caused the weather to be snowy even when snow had not been selected.

■ Gameplay
Fixes
・An issue that prevented the super cancel technique from working as intended.
・An issue that caused the amount of overtime remaining to spontaneously change.
・An issue that caused the positioning of your defenders to become unnatural when a player marked under Mark Settings left the field.
・An issue where your opponent's yellow cards failed to display in the Game Plan menu.
・An issue where certain phrases in the commentary did not match actual gameplay.
・An issue that caused problems with the audio playback for stadium announcements and crowd noise/chants.
・An issue that prevented obvious fouls from being flagged as fouls by the ref.
・An issue that resulted in some visual clipping during post-match scenes at Estádio Cícero Pompeu de Toledo.
・An issue that resulted in erratic ball trajectory when using the Trick FK move during a free kick with two kickers.

Adjustments
・Improved the system that judges which player to put the cursor on in case of a loose ball.
・Adjusted player reactions to loose balls.
・Adjusted the positioning of midfield and backline players when defending.

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
■ Other Updates
A variety of minor adjustments have been made to each mode to improve the overall gaming experience.

• Like 2
  • Haha 4

Θέλω να πιστεύω ότι το "Other Updates" και το "minor adjustments" ισοδυναμεί με μείωση του ΓΚΟΥΧ ΓΚΟΥΧ script...

• Haha 2

Kαι ένα πιο επεξηγηματικό, μάλλον είναι από το facebook αυτό:

(Το βάζω σε SPOILER γιατί είναι αρκετά μεγάλο)

xxaxaxaxaxa... Κάνουν και Γιαπωνέζικο "χιουμοράκι" στα σχόλια τους οι developers!! Ωραίοιιιιιιιιιιιιιι!!!! 🤣

Details Regarding the Data Pack 2 Patch

Hello, PES Fans.

This is the PES Gameplay team, and today we are bringing you some details on the gameplay changes coming in the newest patch (DP2.00/Patch 1.02.00).

■ Gameplay Fixes:

・Fixed an issue that prevented the Super Cancel technique from working as intended.

This was an issue that a large number of fans flagged, so we took care to make sure that we got it right.

We fixed the issue where the Super Cancel would sometimes fail to work under the following circumstances:

1. When you charge up the kick gauge, triggering a long kick animation before taking a shot.

2. When the player tried to shoot/cross a ball in a direction different to the one he is facing (which can occasionally cause players to fall over).

3. When the R1 and R2 button (RB and RT buttons for Xbox One) were not released at the same time.

・Fixed an issue where goalkeeper fouls were not being called correctly.

We noticed that sometimes the referee would forget to blow the whistle when a goalkeeper committed a foul.

Examples of this included when your goalkeeper comes into contact with an opposing player, such as when attempting to tackle him, or when trying to catch/punch the ball.

Now you will no longer have to scream for a penalty shot when your opponent’s goalkeeper commits a foul.

・Fixed an issue where the 2nd kicker in a “Trick FK” would sometimes kick the ball in a different direction.

Normally, when performing a “Trick FK” you would expect that after the 1st kicker steps over the ball the 2nd kicker would prepare his shot.

Although visually it may have appeared as though you were in control of both kickers, you were not in control of the 2nd kicker at all!

Nope, it wasn’t your evil twin - it was just a problem with how controls worked.
Specifically, if you had not switched your cursor to the 2nd kicker by the time the 1st kicker had stepped over the ball, the game would automatically put the AI in control of the 2nd kicker.

To make matters worse, pressing the kick button would cause the power gauge to appear, making it look as though you were in control of how strong the shot would be, but in fact, you were not in control at all.

We fixed this issue, so now you will have complete control over the 2nd kicker and how the shot will be taken.

■ General Gameplay Changes

・Adjusted the cursor change to target the player that is closest to a loose ball.

・Adjusted the way players react to loose balls.

Regarding this issue, we want to provide some insight into how the AI works with regards to loose balls.

When there is a loose ball on the pitch, the following happens:

1. The AI judges where you closest player is in relation to the opponent's closest player.

2. If it determines that your player has a good chance to get there before the opponent, it will make your player dash towards the ball.

3. On the other hand, if it determines your player is not likely to beat the opponent to the ball, your player doesn’t make a play for the ball, and is placed under your control instead.

Originally, the AI was programmed to be extremely conservative when determining whether your player had a good chance to arrive first, meaning that more often than not, you would be put in control of the closest player instead of attacking the ball.

We have now adjusted the algorithm to increase the number of situations in which the AI makes the player run towards the ball.

The result of this is that players are more likely to attack a loose ball to try and gain possession.

・Adjusted the positioning of the defence line and midfield line

The positioning of the defence line and midfield line tended to leave a gap between the two, which allowed the attackers to pass the ball towards the frontlines with relative ease.

To fix this issue, we adjusted the midfield line to be closer to the defence line, allowing for a more solid defence.

As a result, the overall pacing of matches will slow down a little, since more emphasis will be put on the build up from the midfield.

Phew, that was quite a lot of content, but I think we covered the major points.
The full update information can be found in the in-game Information section or the official website.

As always, your feedback on the new gameplay is always welcome, and we will continue to work hard to improve the gameplay.

This is all for now.

We hope you enjoy the new patch and its new gameplay.

Edited by slamsoze
  • Like 2