Jump to content
broxopios

eFootball PES 2020 - Discussion Topic

Recommended Posts

επαιξα 2 παιχνιδια μετα το update..πιστευω εχουν βελτιωθει λιγο οι πασες και οι κεφαλιες για goal σαν πρωτη εκτιμηση..αλλα ξαναλεω δεν ειμαι και ειδικος μονο 2 παιχνιδια εχω παιξει

• Like 1

9 minutes ago, mike0402 said:

επαιξα 2 παιχνιδια μετα το update..πιστευω εχουν βελτιωθει λιγο οι πασες και οι κεφαλιες για goal σαν πρωτη εκτιμηση..αλλα ξαναλεω δεν ειμαι και ειδικος μονο 2 παιχνιδια εχω παιξει

τι εννοείς "βελτιωθεί οι πάσες"? ότι βρίσκουν στόχο πιο εύκολα? 

Just now, sonofmook said:

τι εννοείς "βελτιωθεί οι πάσες"? ότι βρίσκουν στόχο πιο εύκολα? 

ναι ετσι μου φαινεται..μπορει να ειναι και ιδεα μου

Just now, mike0402 said:

ναι ετσι μου φαινεται..μπορει να ειναι και ιδεα μου

το περίμενα.. καήκαμε πάλι

Just now, sonofmook said:

το περίμενα.. καήκαμε πάλι

μην κρινεις απο αυτα που σου λεω εγω ομως..ειχα να παιξω pes απο το 2010!

Μετά από 6 παιχνίδια ονλινε my club με χημεία 99 το έχουν βελτιώσει πάρα πολύ, οι παίχτες δεν αφήνουν τις μπάλες να παίρνανε ,κάνουν κίνηση προς την μπάλα είτε την έχουν συμπαίχτες τους είτε προσπαθούν να την κλέψουν σε επίθεση κέντρο άμυνα ,τεράστια βελτίωση, στο 4-2-1-3 επιτέλους βλέπω τα εξτρέμ να κόβουν μεσα με τρομερές κινήσεις, όλοι οι παίχτες πλέον κινούνται καλύτερα στο χώρο,στις πάσες έχουν μειώσει το ερρορ παίζω με βοήθεια στο 3 αλλά πλέον μπορείς να αμυνθείς,κ όχι να περιμένεις την χαμένη μπαλιά , γίνονται λάθη ακόμα, αν δεν έχει σωστή ισορροπία σώματος,ίσως κατέβασω στο 2 την βοήθεια και πάω με φίλτρο.πρεπει ν είναι λίγο πιο αργό τόσο όσο πρέπει ανάλογα την φάση έχεις χρόνο πλέον να κινηθείς με τον παίχτη, βλέπω να ξεχωρίζουν οι γρήγοροι αλλά ταυτόχρονα και το βαρύ κορμί θα κλέψει μπάλα αν το πλησιάσεις η θα σου βάλει σώμα θα στηθεί πολύ καλύτερα από ένα αδύναμο παίχτη, επιτέλους μετά από κάθε παιχνίδι περιμένω το επόμενο.

Edited by Tolaras
  • Thanks 1

Εγώ δεν είδα καμιά αλλαγή.. Η κοναμι είπε τι αλλαγές έκανε.. Δεν είδα κάπου να έλεγε πείραξε το gameplay 

2 hours ago, exmember said:

Καλησπέρα !

Παιδιά όποιος είναι στο σπίτι και το δοκίμασε, ας κάνει ένα κόπο να γράψει αν βελτιώθηκε κάτι στο gameplay.

Gameplay Adjustments
A variety of minor adjustments have been made to each mode to improve the overall gaming experience.

Δεν μου αρεσει η γκρινια,αλλα για μενα ειναι απαραδεκτο αυτο & προερχεται απο το επισημο site της εταιρειας.Δηλαδη ειναι πιο αοριστο - γενικολογια & απο τους επαγγλεματιες πολιτικους οι ανθρωποι.Δεν παιζονται. Γραψτε ρε καημενοι, αλλαξαμε 1,2,3.Ημαρτον!

• Haha 2

Αυτό ήταν το update του Οκτώβρη δηλαδή που περιμέναμε ?  Είναι να γίνει κ άλλο? 

Τεσπα ...Νομίζω ελαφρώς οι πασες διορθώθηκαν ... παρατηρήσατε κάτι άλλο εσεις? 

Εγω ειχα απενεργοποιημενα τα updates,παιζω 2 ματς ,τσεκαρω τα downloads τιποτα.Λεω Οκ μια χαρα, δεν κανει update μονο του.Το κλεινω.Μετα απο 1 ωρα το ξαναβαζω παω μεσα μεχρι να φορτωσει ,γυριζω να αρχισω ,βλεπω update installed πριν 1 λεπτο.😭 Καληνυχτα δηλαδη διοτι αμα χαλαστω,πλεον θα ειμαι ή με το νεο update ή με την εκδοση 1.0

Οι εντυπωσεις οι δικες μου απο το update στο offline απο 4 ματς μόνο ομως ολα σε cup mode τα 2 knockout round vs Brasil & 2  vs Paraguay-Lithuania στον ομιλο.Εγω Ελλαδα

Αρχιζω από αυτό (που για εμένα δεν είναι καλό).Όλο το παιχνίδι έγινε πιο γρηγορο.Οχι πιο γρήγορο του στυλ η ταχύτητα πχ εκεί που την έχεις στο 0 να λες ότι έγινε +1,αλλα ελάχιστα πιο γρήγορο από πριν.Σαν να λες έγινε 0.5 πιο γρηγορο.Αυτο όσους τους αρέσει στο 0 μάλλον δεν θα τους χαλάσει καθολου,μπορει να μην το καταλάβουν κιόλας ή να μην δώσουν σημασια.Εγω είμαι στο -1 & πλέον μπορεί & να μην με χαλάει & το -2.

Τα σουτ είναι πλέον πιο ας πούμε δυνατά & εκτοξεύονται πιο αμεσα.Οχι ότι μπαίνουν πιο εύκολα αλλά μείωσαν αυτό το κάπως ξεψυχισμένο που είχαν κάποιες φορές.

Πείραξαν σίγουρα τις κεφαλιες.Οι κεφαλιές είναι πιο δυνατες,πιο καρφωτές να το πω.Κατι αντίστοιχο δηλαδή με τα σουτ.

Το cpu πλέον (Βραζιλία)κάνει κάτι καλύτερα πράγματα με την μπάλα στα ποδια.Στην επίθεση κάνουν πλέον κάτι κοφτές combo τριπλες αλλάζοντας κατεύθυνση πολύ συχνα.Βγαζουν πιο "μαγικές" προωθημένες άμα τους κάνεις pressing ψιλα.Ειναι πιο εύστοχο στα σουτ & συγχωράει λιγότερο πλεον.Επισης έχουν μειώσει τα κενά μεταξύ των 3 γραμμών & ανάλογα που παίζει η μπάλα μετακινείται όλη η ομάδα κατά μεγαλύτερο βαθμό από πριν.

Το cpu γενικότερα είναι καλύτερο παντού ,πιο δύσκολο από πριν.Δεν έγινε καλύτερο επειδή πιέζει σαν παλαβό πάνω στην μπάλα αλλά επειδή έγινε καλύτερο όταν έχει την μπαλα.Ειναι σαν να έγινε ελάχιστα καλύτερο όπως αυξήθηκε ελάχιστα η ταχύτητα.

Οι τριπλές με το R2 έγιναν πιο γρήγορες - αμεσες.Μπορει να ευθύνεται & αλλαγή ταχύτητας σε αυτό δεν ξέρω.

Μου φάνηκε & η camera η stadium (custom) που χρησιμοποιώ ότι έφτιαξαν αυτό που καμία φορά δεν προλάβαινε να δείξει γρήγορα την μεριά που πήγαινε η μπάλα όταν άλλαζε το παιχνίδι απότομα. Περισσοτερο τεσταρισμα το ΣΚ…

• Like 3

Χαιρετώ την παρέα. Να ρωτήσω, η AI για offline παιχνίδι έχει βελτιωθεί για να ευχαριστηθούμε το ML ή είναι τόσο προβλέψιμη όπως στο 2019; Επίσης, η διαφορά δυναμικότητας είναι πάλι τόσο χαοτική από το top player στο superstar;

12 minutes ago, georgeapostolo said:

Χαιρετώ την παρέα. Να ρωτήσω, η AI για offline παιχνίδι έχει βελτιωθεί για να ευχαριστηθούμε το ML ή είναι τόσο προβλέψιμη όπως στο 2019; Επίσης, η διαφορά δυναμικότητας είναι πάλι τόσο χαοτική από το top player στο superstar;

Καλημερα,

Στο offline ,IMHO ,

όχι η AI δεν έχει σχέση με το 19.Στο 19 καταντούσε αηδία μετα από 4-5 παιχνιδια.Ηταν προβληματικό το cpu ΑΙ & ο τρόπος που προσέγγιζε το παιχνίδι καθώς οι cpu controlled παίκτες της ομάδας μας έκαναν σαν βλαμμένα σε αρκετές καταστάσεις ώστε να σε κερδίζει το cpu όταν δεν μπορούσε λόγω της προβληματικής ανάπτυξης που είχε.Επισης εχει πολυ μεγαλυτερη ποικιλία στον τροπο αναπτυξης

Το 20 δεν είναι τελειο.Ομως είναι πάρα πολύ καλύτερο το cpu.Το ευχαριστιέσαι. τώρα για την δυσκολία, μπορεί να ισχύει λίγο πολύ διότι στο ML όταν θέλει να σε κερδίσει το TP μεταμορφώνεται για κάποιους αγώνες σε SS & το SS σε Legend. Παντως γενικα νομιζω ειναι καλα τα πραγματα

Edited by mj23
  • Like 3

Καλημέρα !
Έπαιξα 5 ματσάκια χθές offline exhibition και παρατήρησα ότι έγινε πιο γρήγορο το παιχνίδι, οπότε νομίζω ότι απο 0 θα κατέβω στο -1.

Η AI cpu, πολύ καλή φέτος, καθώς έχει μεγάλη ποικιλία στην επίθεση χωρίς να σε εκνευρίζει.
Επίσης παρατήρησα μεγάλη διαφορά στο τρόπο που παίζει η κάθε ομάδα (cpu).
Η κάμερα Stadium πολύ καλή και προσφέρει νομίζω μεγάλυτερη ποικιλία στα σουτ-πάσες-σέντρες απλά ακόμα με δυσκολεύει να στρώσω καλά σούτ.
Νομίζω ότι και μετά το χθεσινό update θα επιστρέψω στο full manual στις πάσες (χρησιμοποιούσα pa1)

Το μόνο πρόβλημά μου είναι τα σουτ που ακόμα με μπερδεύει ο στόχος, θα χρειαστώ προπόνηση.

Οποιαδήποτε συμβουλή σχετικά με σουτ (ή οτιδήποτε άλλο, καλοδεχούμενη)

• Like 3

Έχω παίξει λίγο MC μετά το update και μετά έλιωσα στο ML. Πειραματίζομαι σε όλα τα modes του παιχνιδιού, φιλικά, ML, τουρνουά, MC για να δω πως παίζει στο καθένα.

Δεν είμαι βέβαιος μπορεί να είναι και placebo αλλά νομίζω ότι η μπάλα έγινε λίγο πιο ελεύθερη κι έχει αυξηθεί το error στο first touch, αυτά κυρίως στο ML που έχω παίξει περισσότερο. Τα skill moves από εκεί που δεν περνούσαν καθόλου τώρα κάπως σαν κάτι να γίνεται, οι διαιτητές δίνουν φάουλ αν περάσει το skill και σου κάνει φράγμα ο αμυνόμενος χωρίς όμως να συμβαίνει πάντα εννοείται. Επίσης χθες πήρα 2 κόκκινες κάρτες (lol) για κλάδεμα από πίσω. Πάντως το gameplay δεν είναι το ίδιο με εκείνο του demo που είχα παίξει τις πρώτες μέρες πριν κάνουν κι εκεί update.

ΥΓ. Έπαιξα FIFA σε xbox σχεδόν μια βδομάδα και τελικά πήρα την απόφαση να μείνω στο PES καθαρά λόγο gameplay... αν και είχα φάει τρελή ξενέρα τις τελευταίες μέρες.

• Like 3

μετα απο 5 μερες φιφα...δεν μπορω να πω, ηταν ωραια..πηρα το τσαμπιονς λιγκ με την μπαγιερν....αλλα τελικα το βλεπω...εχω μεσα μου το μικροβιο του προ..δεν γινεται τελικα να αλλαξω...21 χρονια ειναι αυτα ΜΟΝΟ ΠΡΟ...ωραιο το φιφα...αλλα το βαριεμαι...βαζω προ και πορωνομαι...οποτε τελικα απο οτι φενεται θα παιζω φιφα καθε χρονο..αλλα παλι  στο προ θα επιστρεφω....ΜΑΚΑΡΙ με καποιον τροπο στο προ να περνανε πραγματα του φιφα...πραγματικα το προ θα ηταν θεικο...παραδειγμα μαρεσουν πολυ τα γηπεδα στο φιφα...το χρωμα..το γρασιδι..ειναι ολα ποιο ζωντανα...τελοσπαντων...αυτο ηθελα να πω...:)

• Like 3

Μ αρέσουν οι αποφασιστικοι κ δυναμικοί ανθρωποι με σταθερές απόψεις... Και πάνω που σκεφτόμουν να σου αλλάξουμε το status/rank κανοντας το "ο καλύτερος παίκτης του Fifa"! Από μένα like(για την επιλογή σου)! 

Edited by AkisVarg
  • Love 1
  • Haha 5

4 hours ago, BasilhsGR said:

Έχω παίξει λίγο MC μετά το update και μετά έλιωσα στο ML. Πειραματίζομαι σε όλα τα modes του παιχνιδιού, φιλικά, ML, τουρνουά, MC για να δω πως παίζει στο καθένα.

Δεν είμαι βέβαιος μπορεί να είναι και placebo αλλά νομίζω ότι η μπάλα έγινε λίγο πιο ελεύθερη κι έχει αυξηθεί το error στο first touch, αυτά κυρίως στο ML που έχω παίξει περισσότερο. Τα skill moves από εκεί που δεν περνούσαν καθόλου τώρα κάπως σαν κάτι να γίνεται, οι διαιτητές δίνουν φάουλ αν περάσει το skill και σου κάνει φράγμα ο αμυνόμενος χωρίς όμως να συμβαίνει πάντα εννοείται. Επίσης χθες πήρα 2 κόκκινες κάρτες (lol) για κλάδεμα από πίσω. Πάντως το gameplay δεν είναι το ίδιο με εκείνο του demo που είχα παίξει τις πρώτες μέρες πριν κάνουν κι εκεί update.

ΥΓ. Έπαιξα FIFA σε xbox σχεδόν μια βδομάδα και τελικά πήρα την απόφαση να μείνω στο PES καθαρά λόγο gameplay... αν και είχα φάει τρελή ξενέρα τις τελευταίες μέρες.

Αγορίνα χαίρομαι που κατέληξες σε αυτό που αληθινά ευχαριστιέσαι. Για εμένα δυστυχώς το online κομματι και ειδικά  το λειψό και κενό Myclub με ώθησε στην αγορά του Fifa. Ο χρόνος θα δείξει αν έκανα καλά, αλλά σίγουρα δεν την πάλευα άλλο με το Pro στα modes που παίζω εγώ.

Edited by SkyloMethIR
  • Like 2

38 minutes ago, SkyloMethIR said:

Αγορίνα χαίρομαι που κατέληξες σε αυτό που αληθινά ευχαριστιέσαι. Για εμένα δυστυχώς το online κομματι και ειδικά  το λειψό και κενό Myclub με ώθησε στην αγορά του Fifa. Ο χρόνος θα δείξει αν έκανα καλά, αλλά σίγουρα δεν την πάλευα άλλο με το Pro στα modes που παίζω εγώ.

Γενικά και τα δύο ποδοσφαιράκια δυστυχώς είναι λειψά. Αν δεν είχα αγοράσει το PES και είχα να επιλέξω ανάμεσα στα δύο σίγουρα στη παρούσα θα πήγαινα στο FIFA μιας και το PES πέρα απ΄το πιο ποδοσφαιρικό gameplay που αποτυπώνεται κυρίως στο offline και το βελτιωμένο ML δεν έχει τίποτε άλλο να επιδείξει.

• Like 3

1 hour ago, flokiman said:

Συμφωνω οτι ειναι λειψα, αλλα σε σχεση με τι ?
Ειμαι καθαρα offline παιχτης, αδιαφορωντας πληρως για το online, καθως η CPU παιζει πολυ πιο ποδοσφαιρικα και ανθρωπινα, απο οτι οι ανθρωποι-παικτες που ξελιγωνονται στο τρεξιμο και στο διπλο μαρκαρισμα με μονιμα πατημενα :button_square: και:button_x:.
Ετσι κρινοντας μονο το offline βλεπω ενα σχεδον αρτιο ποδοσφαιρακι, με τις αστοχιες του προφανως καθως αποτελει προιον κωδικα και προσωμοιωση της πραγματικοτητας. Πραγματικα αν αντισταθεις στον πειρασμο να παιζεις μονιμα με το R1 πατημενο, οπως επαιζες PES πριν απο 20 χρονια, αν δοκιμασεις να παιξεις αργα, τακτικα, με πλατες, σταματηματα, μικροτριπλιτσες, θα δεις σχεδον αυτο που βλεπεις στην τηλεοραση.
Θα γουσταρα παρα πολυ αν το PES τιμωρουσε τους R1 spammers, βαζοντας ελαχιστη αντοχη στους παικτες. Και αν η αντοχη μηδενισει ο παικτης πραγματικα να μην μπορει να παρει τα ποδια του και να τραυματιζεται. Το R1 χρησιμευει παρα πολυ και για τριπλες, καθως το διπλο πατημα κανει ανοιγματα της μπαλας προς οποια κατευθυνση δειξεις. Επισης το R2 υπερσημαντικο στα κοντρολ, αλλα και στο να αφηνεις τη μπαλα να περναει κατω απο τα ποδια. Ποσοι το χρησιμοποιουν ονλαιν? 1 στους 100? Ποσοι κανουν σηκωμα της μπαλας με R3? Κανενας; Αφου προσπαθουν να παιξουν οπως παιζαν και PES 5, για να μην πω ISS 98 στο PS1.
Κριμα γιατι εχει τοσα mechanics και τοσους χειρισμους που παραμενουν ανεκμεταλλευτοι και βλεπω στα ιντερνετ καφε τυπους να παιζουν ακομα με σταυρο, πασα, σουτ, σεντρα, ουτε καν προωθητικη...τεσπα.
Επανερχομαι στο PES 2020:
Εχει συλλαβει σωστα την ουσια του ποδοσφαιρου, την αισθηση του γηπεδου, του βαρους του παικτη (τις περισσοτερες φορες), την συμπεριφορα της μπαλας.
Να πω μια σκεψη;
Θα ηθελα να μην μεταβει του χρονου η ΚΟΝΑΜΙ στη γενια και να μηδενίσει οολη αυτη την προοδο. Θα ηθελα ενα PES 2021 το οποιο θα ηταν ενα βελτιωμενο PES 2020 , ωστε με απολυτη βεβαιοτητα να έχουμε ενα οροσημο / κλασσικο παιχνιδι , οπως ειχαμε τοσα χρονια τα PES 5/6. Δηλαδη να ειναι ενα "μαξιλαράκι ασφάλειας" για το ποδοσφαιροgaming.
PES 5/6 γερασαν παρα πολυ πλεον, προσωπικα δεν μπορω να τα παιξω, χωρις να αμφισβητω την αξια τους.  Αλλα μιλαμε για 15 χρονια πισω με οτι αυτο συνεπαγεται.
Φοβαμαι οτι αν η ΚΟΝΑΜΙ κανει πραγματικη μεταβαση σε next gen, με νεα μηχανη και ανιμεησον, θα έχουμε παλι τα φαινομενα του 2014, κατι οπτικα ουαου εξωφρενικο, αλλα παικτικα και απο αποψη gameplay μετριοκακο.
Εαν το 2021 εχει το αλμα που ειχε απο το 2019 στο 2020, νομιζω θα εχουμε κατι οντως αρτιο, γιατι φετος απεδειξαν οτι ακουσαν την κοινοτητα και εισηγαγαν ολα αυτα που ελειπαν απο το 19. Αρα του χρονου φανταζεστε τι εχουμε να δουμε; Δηλαδη ακομα καλυτερη μπαλα, φυσικοτητα, σουτ κτλ; 

Δεν γίνεται να συμφωνήσω περισσότερο, οι μηχανισμοί του φετινού offline ,(δεν είναι τέλειο) ειναι οτι πιο κοντά στο ποδόσφαιρο έχω δει ποτέ, για όποιον έχει λίγη υπομονή να ψάξει και να ανακαλύψει.

• Like 1

2 hours ago, flokiman said:

Επισης το R2 υπερσημαντικο στα κοντρολ, αλλα και στο να αφηνεις τη μπαλα να περναει κατω απο τα ποδια. Ποσοι το χρησιμοποιουν ονλαιν? 1 στους 100? Ποσοι κανουν σηκωμα της μπαλας με R3?

ωστε το κοντρολ της μπαλας οταν σου ερχεται απο σεντρα ή ψηλη προωθημενη ή απο αλλαγη παιχνιδιου το κανεις πατωντας R2; και εγω νομιζα πως το εκανες με το R-stick

7 minutes ago, geonick1997 said:

ωστε το κοντρολ της μπαλας οταν σου ερχεται απο σεντρα ή ψηλη προωθημενη ή απο αλλαγη παιχνιδιου το κανεις πατωντας R2; και εγω νομιζα πως το εκανες με το R-stick

Με R2 και ΑΡΙΣΤΕΡΟ μοχλο (L-stick), σταματας την μπαλα προς την κατευθυνση που θελεις.
Αν το μαθεις και το συνηθισεις, αδειαζεις αμυντικο ευκολα, η ανοιγεις δρομο για πασα.

• Like 1
  • Thanks 1

Το χτυπητό που βλέπω μετά το  update, είναι η αλλαγή κέρσορα. Αν και παραμένει κάκιστη στο ποιον σου διαλέγει, πλέον έχει γίνει πιο γρήγορο το cursor "change speed". Στα παλιότερα PES το ρυθμίζαμε εμείς σαν slider, πλέον προφανώς είναι inner slider. Παρόλο που εξακολουθεί να διαλέγει παίκτες σε κακές θέσεις πολλές φορές, πλέον μετά το update, με το που θα πάει σε "κακό παίκτη", και πατήσω L1 για αλλαγή , βλέπω ότι πάει αμέσως σε "καλύτερο" παίκτη. "Τσουλάει" γενικά γρηγορότερα ο κέρσορας.

Edited by slamsoze
  • Like 2