Jump to content
broxopios

eFootball PES 2020 - Discussion Topic

Recommended Posts

Πρώτη φορά γράφω αν και κάθε χρόνο ρίχνω τη ματιά μου. ο λόγος οτι παίζω κι εγώ με τη σειρά μου το pro  από το 1 εως και σήμερα.. είναι η χαλάρωσή μου όπως είπε παραπάνω ο φίλος συνδαιτυμόνας. Απλα ως παρατήρηση πολλών, η δικιά μου πλευρά είναι απλή. κάθε χρόνο και καλύτερα ως φυσιολογική εξέλιξη της τεχνολογίας, άσχετα αν εμας μας κουράζει στο να προσαρμοστούμε!!!
Φέτος το 20  επιτέλους πολύ μποροστα. Αν δεν εισαι σουπερ δεν ντριμπλαρεις, επιτέλους κουράζονται σωστα οι παικτες και ας μην μας αρεσει και απλά τα πολλα τυχαία γκολ δεν μπαίνουν οπως εμπαιναν. Σπάζομαι κι εγώ, χανω πολλά game  αλλά που θα πάει θα το μάθω. μη ξεχναμε πως ειναι ενα παιχνιδι και αυτος που θα ειναι πρωτος ειναι αυτος που εχει μαθει τα κουμπια του εναντιθέτως με εμας τους πιο παλιους (το 80' εγω) που δε μας νοιαζει και τοσο η νικη όσο να παιζουμε την ωραια μπαλιτσα μας.
επίσης πότε θα σταματησετε τα πιτσιρικια να παραπονιεστε οταν χάνεται απο εναν που παιζει άμυνα????
εχεις ρεαλ, εχω σαουθαμπτον, τι περιμενεις?? να σου βαλω 3??  εσυ θα πρεπει να παιζεις σωστα και οχι να νομιζεις πως αν κανεις 30 ευκαιριες μια θα μπει..
το προ οι πραγματικοι γνωστες το αγαπαμε γιατι γνωριζουμε πως πάνω απ'ολα το ''συστημα'' γνωρίζει με εκατομυρια συνδιασμους το τι κανει ο κάθε παιχτης και αν το κανει σωστα, τότε ειναι αυτο που λεμε κ ξερουμε ολοι, ''Του το δινει''
Αυτα από εμενα, μη παραπονιεστε, ειναι πολυ μπροστα το 20 , συν οτι την απεναντι γωνια πλευρα δεν μπορεις να την υπολογισεις απο την καμερα, για μενα σωστο μιας και ετσι ειναι στην τηλεοραση ..απο την αλλη θα μου πεις οτι εσυ παιζεις, κανεις τον παιχτη, αλλα θα ηταν αδυνατο να βαζεις καμερα καθε πασα σε καθε παιχτη σαν να παιζεις καmia formoyla1 ktl   
Δωστε χρόνο και να παιζετε 90 λεπτα!

• Love 1
  • Like 1

37 minutes ago, olandos18 said:

Πρώτη φορά γράφω αν και κάθε χρόνο ρίχνω τη ματιά μου. ο λόγος οτι παίζω κι εγώ με τη σειρά μου το pro  από το 1 εως και σήμερα.. είναι η χαλάρωσή μου όπως είπε παραπάνω ο φίλος συνδαιτυμόνας. Απλα ως παρατήρηση πολλών, η δικιά μου πλευρά είναι απλή. κάθε χρόνο και καλύτερα ως φυσιολογική εξέλιξη της τεχνολογίας, άσχετα αν εμας μας κουράζει στο να προσαρμοστούμε!!!
Φέτος το 20  επιτέλους πολύ μποροστα. Αν δεν εισαι σουπερ δεν ντριμπλαρεις, επιτέλους κουράζονται σωστα οι παικτες και ας μην μας αρεσει και απλά τα πολλα τυχαία γκολ δεν μπαίνουν οπως εμπαιναν. Σπάζομαι κι εγώ, χανω πολλά game  αλλά που θα πάει θα το μάθω. μη ξεχναμε πως ειναι ενα παιχνιδι και αυτος που θα ειναι πρωτος ειναι αυτος που εχει μαθει τα κουμπια του εναντιθέτως με εμας τους πιο παλιους (το 80' εγω) που δε μας νοιαζει και τοσο η νικη όσο να παιζουμε την ωραια μπαλιτσα μας.
επίσης πότε θα σταματησετε τα πιτσιρικια να παραπονιεστε οταν χάνεται απο εναν που παιζει άμυνα????
εχεις ρεαλ, εχω σαουθαμπτον, τι περιμενεις?? να σου βαλω 3??  εσυ θα πρεπει να παιζεις σωστα και οχι να νομιζεις πως αν κανεις 30 ευκαιριες μια θα μπει..
το προ οι πραγματικοι γνωστες το αγαπαμε γιατι γνωριζουμε πως πάνω απ'ολα το ''συστημα'' γνωρίζει με εκατομυρια συνδιασμους το τι κανει ο κάθε παιχτης και αν το κανει σωστα, τότε ειναι αυτο που λεμε κ ξερουμε ολοι, ''Του το δινει''
Αυτα από εμενα, μη παραπονιεστε, ειναι πολυ μπροστα το 20 , συν οτι την απεναντι γωνια πλευρα δεν μπορεις να την υπολογισεις απο την καμερα, για μενα σωστο μιας και ετσι ειναι στην τηλεοραση ..απο την αλλη θα μου πεις οτι εσυ παιζεις, κανεις τον παιχτη, αλλα θα ηταν αδυνατο να βαζεις καμερα καθε πασα σε καθε παιχτη σαν να παιζεις καmia formoyla1 ktl   
Δωστε χρόνο και να παιζετε 90 λεπτα!

οπως το ειπες, να παιζεις εσυ και οχι το script.

Nα παιζεις εσυ και οχι να σε κλεβει ο αλλος με lag και το μνι της θειάς του.

Ασε φιλε, αν δεν παιζεις 1vs1 offline, το παιχνιδι ειναι για το ρέμα.

• Like 1

Να ρωτήσω..  Επειδή δε ξέρω αν μου φαίνεται η Όχι... έχετε παρατηρήσει κ εσείς ότι μερικές φορές που πασάρεις,  ο παίχτης που δέχεται τη πασά πάει κ χώνεται πίσω από τον αμυντικό που τον μαρκάρει σαν να μη θέλει να πάρει τη μπάλα?  Καθόμαστε κ μιλάμε για το ένα και το άλλο και το παραλλο άδειες φωτισμούς modes αν είναι ωραίο το γκαζόν κτλ ... σορρυ αλλα αν αυτό δεν είναι ιδέα μου είναι από τα πρώτα που πρέπει να διορθωθούν τον Οκτώβρη... είπαμε να δεχτούμε κ το σκριπτ αλλα μέχρι ένα σημειο... το έχω απορία ρε γμτ γιατί η κονάμι εκει που ειναι έτοιμη να κάνει το μπαμ αφήνει κάτι τετοια και σε ξενερωνουνε... θα μπορούσε να είναι το καλύτερο ποδοσφαιρακι ever ( που μάλλον ειναι) αλλα δε καταλαβαίνω γιατί δεν αλλάζουν 2-3 βασικά πραγματάκια να το βουλωσουμε κ εμείς...

Υγ) επίσης όταν βγάζεις σωστή προωθημένη σε κενό χώρο και φεύγει ο επιθετικός σου που δεν είναι οφσαιντ είναι κρίμα η μπάλα αντί να στρωνεται μπροστά του να χτυπάει ανάμεσα στα πόδια του και να φεύγει πλάγιο ξερω γω... Η αντί για αυτό να έρχεται ένας συμπαίκτης του και να του κάνει κάτι σαν σκριν και να χάνει τη φάση...  Αυτά ξεκίνησαν από πέρσυ θυμάμαι και δεν έχουν διορθωθεί ακομα δυστυχώς... 

Edited by north1980
  • Like 2

Θα συμφωνήσω με North σχετικά με  γνωστά εκνευριστικά τερτίπια του gameplay, σαν αυτά που αναφέρει. 

Πιστεύω δεν είναι για να εκνευρίζεται κανείς, ούτε καν να το σκέφτεται. Το gameplay  των ποδοσφαιρικών τίτλων έχει πιάσει ταβάνι εδώ και χρόνια, κι όλα αυτά τα σπαστικά είναι απλώς ο τρόπος των προγραμματιστών για να εκφράζεται μία ισορροπία στο παιχνίδι ή η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ή να εξυπηρετηθεί ένα σενάριο. Όταν γίνεται κάτι σπαστικό, είναι απλά επειδή εκείνη τη στιγμή η ΑΙ του παιχνιδιού λέει "πρέπει να κερδίσει\χάσει τη μπάλα ο τάδε" ή "να μπει\μην μπει το γκολ" και είναι λογικό συχνά να καπελώνονται\παραβιάζονται κάποια πράγματα. Πρέπει να εισαχθούν ακόμα πάρα πολλές λεπτομέρειες στο gameplay, από animations και physics έως awareness και γενική ΑΙ και να κουμπωθούν όλα μαζί πολύ καλά, για να μην αναγκάζεται ο προγραμματιστής να κάνει τον Προκρούστη. Οι developers ξέρουν απέξω κι ανακατωτά όλες τις λεπτομέρειες και τα "λάθη" του παιχνιδιού, πολύ περισσότερο από εμάς. Νομίζω ότι τα σπαστικά και τα λάθη στα ποδοσφαιράκια θα μειώνονται σταδιακά, σε αργούς ρυθμούς, όσο αυξάνεται η δυνατότητα του hardware, άρα και του software. 

Aπό αυτά που διαβάζω, έχω και την εντύπωση ότι στο online το scripting χειροτερεύει αρκετά, γιατί παίζουν ρόλο και άλλα πολλά (πχ. level αντιπάλων, σερί νικών\ηττών, χρηματάκια που έχει δώσει ή δεν έχει δώσει κάποιος και διάφορα άλλα), πέρα από το βασικό scripting που έχει το παχνίδι (αυτό του offline δηλαδή). 

Με αυτά τα δεδομένα, το παιχνίδι φέτος το θεωρώ πολύ καλό στο offline (online δεν έχω παίξει ακόμα, και μάλλον και πάλι δεν θα κάνω και τον κόπο), με δεδομένες τις αδυναμίες της γενιάς ή, πιο καλά, τη στασιμότητα που έχουν τα ποδοσφαιράκια εδώ και χρόνια. Το online θα μπορούσαν να το φτιάξουν καλύτερο, εάν αφαιρούσαν αρκετά τους εξωγενείς παράγοντες κι έπαιζε πιο πολύ ρόλο το user skill.

Είμαι περίεργος πάντως να δω ποιά από τις δύο εταιρείες θα κάνει το επόμενο βήμα στα ποδοσφαιράκια (που ελπίζω να είναι, έστω και μισό, με τις νέες κονσόλες).  

Edited by toninio
  • Like 3

Στο evoweb γινεται ενας οργασμος.
Ενας τυπος εκτος evoweb ανεβασε στο σαιτ του ενα exe το οποιο ειναι κανει το παιχνιδι ιδιο με το demo.

Επισης ενας modder του evoweb ανακαλυψε οτι εαν σβησεις τα update απο το φακελο downloads, το παιχνιδι επανερχεται στην εκδοση 1.00 (αυτη του playstation), την οποια θεωρουσαν πολλοι καλυτερη.
Τελος ενας αλλος με ενα gameplay tool του NESA και ενα dt18 πειραγμενο, καταφερε να κανει το παιχνιδι πολυ πιο στρωτο, με βαρυτητα, λιγοτερο αποτομο και πιο ποδοσφαιρικο. 
Απο ολα αυτα μονο το τελευταιο τσεκαρα και ισχυει. 

• Like 1

4 hours ago, flokiman said:

Ενας τυπος εκτος evoweb ανεβασε στο σαιτ του ενα exe το οποιο ειναι κανει το παιχνιδι ιδιο με το demo.

Επισης ενας modder του evoweb ανακαλυψε οτι εαν σβησεις τα update απο το φακελο downloads, το παιχνιδι επανερχεται στην εκδοση 1.00 (αυτη του playstation), την οποια θεωρουσαν πολλοι καλυτερη.
Τελος ενας αλλος με ενα gameplay tool του NESA και ενα dt18 πειραγμενο, καταφερε να κανει το παιχνιδι πολυ πιο στρωτο, με βαρυτητα, λιγοτερο αποτομο και πιο ποδοσφαιρικο. 

Εγώ πάντως είμαι περίεργος να μάθω γιατί έκαναν αυτή τη στροφή στο gameplay, πήραν feedback κι από που το πήραν, ή έκαναν ότι τους ήρθε στο κεφάλι; Από όσα είχα δει εγώ τουλάχιστον ο κόσμος τους έλεγε να διορθώσουν το ball awareness και τους διαιτητές που σφύριζαν το παραμικρό άγγιγμα για φάουλ. Το πρώτο -που ήταν και το σημαντικότερo για μένα- έμεινε ως έχει και το δεύτερο το έκαναν ράγκμπι, μηδέν tactical gaming, gegenpressing κι άγιος ο θεός κι αν συνυπολογίσουμε και το νερφάρισμα που έφαγε το shielding, το παιχνίδι έγινε εντελώς run n gun.

Edited by BasilhsGR
  • Like 4

9 hours ago, north1980 said:

Υγ) επίσης όταν βγάζεις σωστή προωθημένη σε κενό χώρο και φεύγει ο επιθετικός σου που δεν είναι οφσαιντ είναι κρίμα η μπάλα αντί να στρωνεται μπροστά του να χτυπάει ανάμεσα στα πόδια του και να φεύγει πλάγιο ξερω γω... Η αντί για αυτό να έρχεται ένας συμπαίκτης του και να του κάνει κάτι σαν σκριν και να χάνει τη φάση...  Αυτά ξεκίνησαν από πέρσυ θυμάμαι και δεν έχουν διορθωθεί ακομα δυστυχώς... 

φιλε δεν ειναι τυχαιο, στους 1ους αγωνες μεχρι να φτασω στους 30 αγωνες ολα καλα, μετα αρχισε να χαλαει η σουπα, τωρα τελευταια που εχω 80 αγωνες στο online παιζω στο ποιο δύσκολο level στο super star και ο αντιπαλος στο easy.

Χθες φευγω μπροστα με τον εμπαπε μετα απο προωθημενη πασα και με προλαβαινει ο ψηλος αμυντικος της λιβερπουλ γιατι ο εμπαπε πηγαινε σαν παραπληγικος, αυτο δλδ τωρα τι ειναι, δεν ειναι κλεψιμο. 

Όσο για το κρύψιμο του παικτη σου και το σκριν του συμπαίκτη που σε μπερδεύει είναι λόγο  σκριπτ, διότι σε άλλους αγώνες φεύγεις μόνος σου στον αιφνιδιασμό  και ανοιγονται για το γκολ μια χαρα οι συμπαικτες και σε άλλους αντι να μεινει στην κενη εστία ο συμπαικτης σου πάει πάνω στον τερματοφυλακα να παρει πασα ωστε να χασεις το γκολ, ειπαμε το παιχνιδι ειναι παγιδα γι οσους εχουν νευρα

Edited by giannis10001
  • Like 1

70938656-10220286980942345-5604885072344

70837768-10220286990582586-5596369101384

71879004-10220286995182701-3042870362258

70298884-10220286856339230-4890918635662

70797224-10220287001662863-5412177195512

71005952-10220287010543085-1945902712331

71213431-10220287016023222-9122336556168

Έφτιαξα τον παίκτη μου στο Γίνε Θρύλος, δεν ήθελα να μοιάζει σε μένα όσο να μοιάζει ως "επιθετικός-δολοφόνος" που διάλεξα, και ξεκίνησα με την Μαγιόρκα.

Edited by AlexZikas
  • Like 4

12 minutes ago, AlexZikas said:

https://ibb.co/QNqY2yg

https://ibb.co/fMn8fzt

https://ibb.co/p4PkFsM

https://ibb.co/tpn4cKn

https://ibb.co/LrbLnGt

https://ibb.co/QKsK1Fs

https://ibb.co/vPdshbC

Έφτιαξα τον παίκτη μου στο Γίνε Θρύλος, δεν ήθελα να μοιάζει σε μένα όσο να μοιάζει ως "επιθετικός-δολοφόνος" που διάλεξα, και ξεκίνησα με την Μαγιόρκα.

Οι εικόνες δεν φαίνονται έτσι. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι edit το ποστ σου, αλλά να βάλεις το url της εικόνας. Άνοιξε μια για παράδειγμα από αυτές που έχεις. Δεν κάνεις copy-paste αυτό που έχει πάνω στη διεύθυνση, αλλά με δεξί κλικ πάνω στην εικόνα, επιλέγεις το "Αντιγραφή της διεύθυνσης εικόνας". Αυτό κάνεις ύστερα paste στο site και θα τις εμφανίσει κανονικά. 

• Like 1

floki δουλευει τιποτα απο ολλα αυτα για ps4 η μονο για pc?

• Like 1

19 minutes ago, john2906 said:

floki δουλευει τιποτα απο ολλα αυτα για ps4 η μονο για pc?

οχι δυστυχώς...

• Like 1

Εννοείται ότι αν διαγράψουμε τα δεδομένα από το Ps4 θα επανέρθει στο 1.00 σωστά; αλλά θα χρειάζεται το update για να παίζεις online. 

Κρίμα... πολύ κρίμα που δεν φιλοτιμειται έστω και ένας, ώστε να δώσει μια απάντηση σε ένα απλό ερώτημα που έχω διατυπώσει εδώ και τόσες μέρες.  Να το χαρακτηρίσω αδιαφορία, σνομπαρισμα, δεν ξέρω....

8 minutes ago, Chris260670 said:

Κρίμα... πολύ κρίμα που δεν φιλοτιμειται έστω και ένας, ώστε να δώσει μια απάντηση σε ένα απλό ερώτημα που έχω διατυπώσει εδώ και τόσες μέρες.  Να το χαρακτηρίσω αδιαφορία, σνομπαρισμα, δεν ξέρω....

Σνομπάρισμα είναι, στο λέω εγώ. Με τα παιδιά κάθε Παρασκευή βράδυ στο κότερο μου, τα συζητάμε αυτά, πίνοντας σε χαμηλό ποτήρι, λίγο ακριβό ουίσκι με δύο πάγους, τους οποίους ανακατεύουμε πάντα με το μεσαίο δάχτυλο. Καμιά φορά τρώμε και κανένα φιλέτο σολομού με sauce από λευκόχρυσο. Είναι πολύ σνομπ, στο λέω από inside info. Αφού καμιά φορά ταΐζουνε τα ψάρια με 50-ευρα για να κάνουν χαβαλέ..

Tους έχει φάει η μεγάλη ζωή βασικά και τεμπελιάζουν τώρα, δε φτιάχνουν πατς. Ανάποδα τιμόνια στα καλύτερα σαλόνια και τέτοια..Άστα να πάνε!

Edited by slamsoze
  • Haha 8

56 minutes ago, slamsoze said:

Σνομπάρισμα είναι, στο λέω εγώ. Με τα παιδιά κάθε Παρασκευή βράδυ στο κότερο μου, τα συζητάμε αυτά, πίνοντας σε χαμηλό ποτήρι, λίγο ακριβό ουίσκι με δύο πάγους, τους οποίους ανακατεύουμε πάντα με το μεσαίο δάχτυλο. Καμιά φορά τρώμε και κανένα φιλέτο σολομού με sauce από λευκόχρυσο. Είναι πολύ σνομπ, στο λέω από inside info. Αφού καμιά φορά ταΐζουνε τα ψάρια με 50-ευρα για να κάνουν χαβαλέ..

Tους έχει φάει η μεγάλη ζωή βασικά και τεμπελιάζουν τώρα, δε φτιάχνουν πατς. Ανάποδα τιμόνια στα καλύτερα σαλόνια και τέτοια..Άστα να πάνε!

https://www.youtube.com/watch?v=AlNltwHLhZk

• Haha 4

Το μεγαλύτερο επίσημο τουρνουά του EURO 2020 ξέρουμε θα είναι στο φετινό προ. Παρακάτω περισσότερες πληροφορίες και το επίσημο trailer. 

Μάλλον όμως για όσους έχουν PS4.

https://www.eeuro2020.com/

• Like 2

5 hours ago, Chris260670 said:

Οταν κ οποτε βγει θα το μάθουμε όλοι, τόσο από δω όσο κ στα μέσα κοιν. δικτύωσης,οταν δεν γνωρίζει κανείς τίποτα τότε τι να απαντήσει? 

7 hours ago, SAX said:

Εννοείται ότι αν διαγράψουμε τα δεδομένα από το Ps4 θα επανέρθει στο 1.00 σωστά; αλλά θα χρειάζεται το update για να παίζεις online. 

Σωστά! 

@slamsozeαυτα είναι μόνο για όσους είναι στην κλικα(αν κ έχει σπάσει λίγο)...παντως καλά περάσαμε προχτές έτσι? 👌.. (αν κ ξεφυγες  λιγο αυτή την φορά) 😎

Edited by AkisVarg
  • Love 1
  • Like 1

5 hours ago, slamsoze said:

Ξέρεις φίλε μου μέσα στο forum, δεν είναι όλοι αρχιπαικταράδες και έμπειροι όπως εσύ ή το παρεάκι σου. Υπάρχει κόσμος που θέλει να μάθει τα βασικά ακόμη γύρω από το παιχνίδι, που για σένα μπορεί να φαίνονται ανούσια ή να τα θεωρείς δεδομένα και χάσιμο χρόνου να απαντήσεις μιας και είσαι πολύ μπροστά, για άλλους όμως και μάλιστα πολλούς, δεν είναι. Και είναι δελεαστικό ξέρεις για όσους δεν έτυχε ποτέ στο παρελθόν να έχουν ολοκληρωμένο το ελληνικό πρωτάθλημα στο παιχνίδι, να το ζήσουν ως εμπειρία. Δεν το θέλω σώνει και καλά χθες το patch, δεν τρελαίνομαι, αλλά αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω για το πότε περίπου πρόκειται να βγει, καλό θα ήταν, απλά ως ενημέρωση. Εάν ανατρέξεις στην απάντηση του #AkisVarg, ίσως, λέω ίσως (αν και δεν το νομίζω), να καταλάβεις πώς πρέπει να απαντούμε με ευγένεια και όχι με ειρωνεία... Ως τότε λοιπόν καλή χώνεψη γιατί ο σολωμός όσο να "ναι είναι βαρύς, και μην είστε τόσο κουβαρνταδες με τα 50ευρα, είναι δύσκολες εποχές... 

• Love 1
  • Like 1
  • Haha 1

15 hours ago, slamsoze said:

Είμαστε γλεντζέδες εμείς, τα κάνουμε σολομούς και Coins στο MyCLUB....Πέρα από την πλάκα, πρόσεξε τώρα που έχεις σφάλει κατ' εμέ:

1) Δεν είμαι υπερπαικταράς, ούτε παρεάκι (όπως το εννοείς) έχω, με όλα τα μέλη το ίδιο παρεάκι είμαι. Όσο είμαι και με σένα δηλαδή.

2) Η ερώτηση σου για το πατς, δεν έχει σχέση με γνώσεις για το παιχνίδι. Αν είχε θα σου απαντούσα, όπως κάνω σε όλους όσους δεν ξέρουν , ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΒΕΒΑΙΑ, δεν είμαι στην editing team, δεν μπορώ να σου απαντήσω εκ μέρους των παιδιών. Δεν ξέρω καν ποιοι είναι στην editing team.

3) Αν σου δείξω με screenshot τα PM μου, το τι "μπούρδα" εντός και εκτός εισαγωγικών με ρωτάει ο καθένας, και απαντάω παρόλα αυτά, ή σε posts που απαντάω (ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ θα πει 'ευχαριστώ΄ κάποιος, ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΖΗΤΩ κιόλας. Σε όλα τα παιδιά όταν θέλω να δείξω κάτι, θα φτιάξω screenshot θα κάνω θα ράνω.

4) Πρόπερσι είχα φτιάξει τόπικ για αρχάριους, πως να δουλεύουν το pesmaster για το editing, φέτος έφτιαξα tutorial στο Youtube, πως να κάνεις basecopy, ΠΑΝΤΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΚΑΤΙ , χωρίς να θεωρούμαι ξερόλας, αν κάτι βασικό θεωρώ ότι θα βοηθήσει έστω και έναν, το μοιράζομαι, ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΔΙΑΜΕΤΡΙΚΗ φιλοσοφία δηλαδή από αυτή που μου προσάπτεται.

5) Έχεις ρωτήσει εδώ και μέρες πάνω από πέντε φορές το ίδιο πράγμα και μάλιστα στην αρχή το έκανες triple-post και copy-paste, σε σημείο προχθές να νομίζω ότι είχε κολλήσει το κινητό μου. ΕΣΥ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ότι όταν ρωτάς κάτι συνέχεια, δημιουργείς στα παιδιά μία πίεση? Μπορεί να μη προλάβουν να το βγάλουν τώρα στο κάτω-κάτω, δεν είναι υποχρεωμένοι ξέρεις, ούτε υπάλληλοι μας είναι, μην το θεωρούμε αυτονόητο-δεδομένο ότι πρέπει ντε και καλά να βγάλουν patch. Το ρώτησες μία φορά, το ρώτησες δεύτερη, το ρώτησες τρίτη, δεν πήρες απάντηση. Σεβάσου το και συ και μην επιμένεις, όταν είναι να βγει θα το μάθουμε όλοι. Ειδικά όταν λες "ΚΡΙΜΑ ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ ΔΕΝ ΦΙΛΟΤΙΜΕΊΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ". Δηλαδή όταν μας φτιάχνουν οι άλλοι είναι καλοί , και όταν δε μας φτιάχνουν δεν έχουν φιλότιμο? Τι λογική είναι αυτή? Αυτή η φράση ήταν και η αφορμή για να σου απαντήσω.

6) Και επειδή είπες περί ευγένειας, όπως είδες δε σου απάντησα ότι spam-άρεις. Σου έκανα απλά χαβαλέ. Καλά για τα κότερα και τους σολομούς κτλ, πιστεύω ότι είναι αυτονόητο ότι έκανα πλάκα.

7) Και 'τρελάκιας' να είμαι και να μην έκανα πλάκα, εσύ δε χρειάζεται να το παίρνεις τόσο βαρέως. Σε ένα δίμηνο από τώρα θα κυκλοφορούν πατς για όλα τα γούστα.

8 ) Για να το συνοψίσουμε, δε σου απάντησε κανείς, γιατί κανείς από τους παρόντες δεν ξέρει να σου απαντήσει. Πράγμα άσχετο με γνώσεις, εμπειρία και "παρεάκια". Όλα τα παιδιά πλέον, εν έτη 2019-2020 είναι πολύ εξυπηρετικά και όποτε ρωτάει κάποιος κάτι απαντάνε. Αυτό το "σνομπ" που λες υπήρχε, όχι μόνο στο wehellas, σε όλες τις κοινότητες, 15 χρόνια πριν. Αυτές οι εποχές περάσανε.

9) Αν και είναι κουραστικό το κείμενο και OFF-TOPIC σου απαντάω εδώ, για να "εκτεθώ" και εγώ δημόσια, δε σου το στέλνω σε PM, για να μη νομίζεις ότι "εκθέτω" μόνο εσένα.

Προσωπικά φίλε μου, ούτε κομπλεξισμούς έχω για να το αν εκτεθώ ή όχι, ούτε διακατέχομαι από εμμονές για να κοιμάμαι και να ξυπνάω με την σκέψη πότε θα βγει το patch, ώστε να καίγομαι, να τρελαίνομαι από την αγωνία και να το θέλω "χθες". Αν οι απορίες έστω και επαναλαμβανόμενες, λαμβάνονται ως απαίτηση, πάω πάσο. Θεώρησα ότι εισπράττω αδιαφορία, και έλαβα απάντηση μόνο με το ποστάρισμα που σε ενόχλησε. Είναι άλλωστε ένα θέμα που αφορά πολύ κόσμο, και για όσους δεν είχε τύχει να ασχοληθούν πότε στο παρελθόν, αποτελεί δέλεαρ. Δεν σε παρέπεμψα τυχαία στην απάντηση του φίλου. Παρατηρώ όχι μόνο τώρα, αλλά και στο παρελθόν, ότι πολλά από εύλογα και ουσιαστικά ερωτήματα που θέτουν παιδιά, παραμένουν δυστυχώς αναπάντητα με συνέπεια να μην ξαναποστάρουν. Αυτό συμβαίνει επειδή κάποιοι διαμορφώνουν τάσεις γύρω από ένα ζήτημα που θεωρούν οι ίδιοι σημαντικό, και μπαίνουν στο τρυπάκι όλοι οι υπόλοιποι. Ακόμη από μια μπούρδα ή γελοία απορία όπως λες, όλο και κάτι μπορεί να βγει, ποτέ δεν ξέρεις... Το ζητούμενο είναι όμως η παρέα να μεγαλώνει και όχι να συρρικνώνεται, γιατί μέσα από την ανταλλαγή απόψεων,  πληροφοριών και εμπειριών, βγαίνουν πάντα χρήσιμα συμπεράσματα... δεν έχει νόημα να ποστάρουν συνέχεια οι ίδιοι και οι ίδιοι. Είναι άλλο όμως να λες ότι "δεν σου απαντήσανε, γιατί δεν είχαν κάτι να απαντήσουν", και άλλο "όποτε ρωτάει κάποιος, όλο και κάτι απαντάνε", δεν συμβαδίζουν αυτά τα δύο. Τέλος πάντων.... Προσωπικά δεν είμαι αχάριστος γιατί έχω λάβει απαντήσεις σε απορίες μου, κάτι που φαίνεται άλλωστε από τα ποστάρισματα μου, όπου πάντοτε φροντίζω να ευχαριστώ και μάλιστα εκ των προτέρων...

Αυτά από εμένα με καλή πάντα διάθεση, και συγγνώμη αν κούρασα.

• Like 2

1 hour ago, Chris260670 said:

Προσωπικά φίλε μου, ούτε κομπλεξισμούς έχω για να το αν εκτεθώ ή όχι, ούτε διακατέχομαι από εμμονές για να κοιμάμαι και να ξυπνάω με την σκέψη πότε θα βγει το patch, ώστε να καίγομαι, να τρελαίνομαι από την αγωνία και να το θέλω "χθες". Αν οι απορίες έστω και επαναλαμβανόμενες, λαμβάνονται ως απαίτηση, πάω πάσο. Θεώρησα ότι εισπράττω αδιαφορία, και έλαβα απάντηση μόνο με το ποστάρισμα που σε ενόχλησε. Είναι άλλωστε ένα θέμα που αφορά πολύ κόσμο, και για όσους δεν είχε τύχει να ασχοληθούν πότε στο παρελθόν, αποτελεί δέλεαρ. Δεν σε παρέπεμψα τυχαία στην απάντηση του φίλου. Παρατηρώ όχι μόνο τώρα, αλλά και στο παρελθόν, ότι πολλά από εύλογα και ουσιαστικά ερωτήματα που θέτουν παιδιά, παραμένουν δυστυχώς αναπάντητα με συνέπεια να μην ξαναποστάρουν. Αυτό συμβαίνει επειδή κάποιοι διαμορφώνουν τάσεις γύρω από ένα ζήτημα που θεωρούν οι ίδιοι σημαντικό, και μπαίνουν στο τρυπάκι όλοι οι υπόλοιποι. Ακόμη από μια μπούρδα ή γελοία απορία όπως λες, όλο και κάτι μπορεί να βγει, ποτέ δεν ξέρεις... Το ζητούμενο είναι όμως η παρέα να μεγαλώνει και όχι να συρρικνώνεται, γιατί μέσα από την ανταλλαγή απόψεων,  πληροφοριών και εμπειριών, βγαίνουν πάντα χρήσιμα συμπεράσματα... δεν έχει νόημα να ποστάρουν συνέχεια οι ίδιοι και οι ίδιοι. Είναι άλλο όμως να λες ότι "δεν σου απαντήσανε, γιατί δεν είχαν κάτι να απαντήσουν", και άλλο "όποτε ρωτάει κάποιος, όλο και κάτι απαντάνε", δεν συμβαδίζουν αυτά τα δύο. Τέλος πάντων.... Προσωπικά δεν είμαι αχάριστος γιατί έχω λάβει απαντήσεις σε απορίες μου, κάτι που φαίνεται άλλωστε από τα ποστάρισματα μου, όπου πάντοτε φροντίζω να ευχαριστώ και μάλιστα εκ των προτέρων...

Αυτά από εμένα με καλή πάντα διάθεση, και συγγνώμη αν κούρασα.

Δε κουράζεις αδελφε... Ότι θες το γραφεις(μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα-για όλους ισχύει αυτό).. Γι αυτό είναι το φόρουμ... Όμως όταν κάποιος ξέρει κάτι κ μπορεί, τότε απαντάει, το αν δεν θέλει είναι άλλο καπέλο κ δε θα κατηγορήσουμε κανέναν.... Εξάλλου όπως έχω γράψει άπειρες φορές κανενός η άποψη δεν μετράει περισσότερο από κάποιου αλλου,(άσχετα αν ίσως μερικοί μπορεί να το νομίζουν αυτό κατά καιρούς) απλά εκφράζει γνωμη... Τεσπα, στο διαταυτα:εδώ είμαστε μια παρέα όπως έχεις δει, άλλοι ταιριάζουμε πιο πολύ άλλοι όχι τόσο, λογικό κ ανθρώπινο, αλλά τίποτα δεν γίνεται εσκεμμένα κ δεν χρειάζεται να παιρνουμε τοις μετρητοίς μερικά πράγματα, ο slamsoze έκανε χιούμορ χωρίς κάτι προσωπικό (κ ήταν ωραίο νομίζω-δεν βάζω το γεγονός ότι spamαρες λίγο αλλά οκ δεν γνωριζες).. Οπότε ξαναλέω ότι  το αν δε σου απάντησε καποιος είναι επειδή δεν γνωριζει πραγματικά... Εδω ρε συ δεν απαντάνε κ σε "μας" όταν δεν ξέρουν... Τι θα πω "αα μας γράφετε?" (που BTW όλα τα μέλη εκτός του ότι είμαστε όλοι όσοι, είμαστε κ "διαχειριστές"ανεξαρτήτως "ταμπέλας"φροντίζοντας για την ομαλή λειτουργία του φόρουμ με τα γραφόμενα μας)! 

Αnyway, παρακαλώ να μην συνεχιστεί ο διάλογος εδώ κ το θεωρώ λήξαν το συμβάν... μπαίνουν κ άτομα που απλά θέλουν να διαβάσουν νέα κ αποψεις, από την μία όμως εν μέρη καλώς συνέβη αυτό για να ξέρουν κ άλλοι "τι κ πως"! Αυτά κ καλώς ήρθες στο φόρουμ! 

Edited by AkisVarg
  • Like 3

1 hour ago, AkisVarg said:

Δε κουράζεις αδελφε... Ότι θες το γραφεις(μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα-για όλους ισχύει αυτό).. Γι αυτό είναι το φόρουμ... Όμως όταν κάποιος ξέρει κάτι κ μπορεί, τότε απαντάει, το αν δεν θέλει είναι άλλο καπέλο κ δε θα κατηγορήσουμε κανέναν.... Εξάλλου όπως έχω γράψει άπειρες φορές κανενός η άποψη δεν μετράει περισσότερο από κάποιου αλλου,(άσχετα αν ίσως μερικοί μπορεί να το νομίζουν αυτό κατά καιρούς) απλά εκφράζει γνωμη... Τεσπα, στο διαταυτα:εδώ είμαστε μια παρέα όπως έχεις δει, άλλοι ταιριάζουμε πιο πολύ άλλοι όχι τόσο, λογικό κ ανθρώπινο, αλλά τίποτα δεν γίνεται εσκεμμένα κ δεν χρειάζεται να παιρνουμε τοις μετρητοίς μερικά πράγματα, ο slamsoze έκανε χιούμορ χωρίς κάτι προσωπικό (κ ήταν ωραίο νομίζω-δεν βάζω το γεγονός ότι spamαρες λίγο αλλά οκ δεν γνωριζες).. Οπότε ξαναλέω ότι  το αν δε σου απάντησε καποιος είναι επειδή δεν γνωριζει πραγματικά... Εδω ρε συ δεν απαντάνε κ σε "μας" όταν δεν ξέρουν... Τι θα πω "αα μας γράφετε?" (που BTW όλα τα μέλη εκτός του ότι είμαστε όλοι όσοι, είμαστε κ "διαχειριστές"ανεξαρτήτως "ταμπέλας"φροντίζοντας για την ομαλή λειτουργία του φόρουμ με τα γραφόμενα μας)! 

Αnyway, παρακαλώ να μην συνεχιστεί ο διάλογος εδώ κ το θεωρώ λήξαν το συμβάν... μπαίνουν κ άτομα που απλά θέλουν να διαβάσουν νέα κ αποψεις, από την μία όμως εν μέρη καλώς συνέβη αυτό για να ξέρουν κ άλλοι "τι κ πως"! Αυτά κ καλώς ήρθες στο φόρουμ! 

Κανένα απολύτως πρόβλημα από εμένα φίλε μου, και με την ευκαιρία να σε ευχαριστήσω για την χθεσινή σου απάντηση. Σίγουρα όλοι μας μια παρέα είμαστε, και πιστεύω με καλή διάθεση και διάλογο, δεν υπάρχει πρόβλημα που να μην λύνεται.  Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

• Like 1