Jump to content
broxopios

eFootball PES 2020 - Discussion Topic

Recommended Posts

13 hours ago, ManOwaR4 said:

Δεν είχα πρόβλημα στον τρόπο που θα  κάνω την εγκατάσταση, οι οδηγίες είναι αρκετά σαφής,  απλά όταν ξεκινούσε να φορτώνει τις ομάδες κ έφτανε στην everton που όλως τυχαίως είναι κ η ομάδα που υποστηρίζω (κακό σημάδι αυτό) πέταγε ένα fail. Το έψαξα κ από ότι φαίνεται το ίδιο πρόβλημα σε ακριβώς το ίδιο σημείο το αντιμετώπισαν πάρα πολλοί. Το έσβησα, το ξανακατέβασα...τίποτα. Πέρασα τελικά το άλλο απροβλημάτιστα. Δυστυχώς δεν έχει τη bundeslinga κ κάποιες μικρές ωραίες λεπτομέρειες που είχε του pesuniverse (φάτσες προπονητών στη premier league για παράδειγμα). Πρέπει πάντως να κράξω την konami  για κάτι αρκετά σημαντικό. Δεν γίνεται να αγοράζεις καινούριο παιχνίδι κ να μην μπορείς να το παίξεις. Με το που έκανα την εγκατάσταση  μου έσκασε ERROR  SGJC_0014 κ δώστου ψάξιμο σε forum για να βρεθεί λύση. Έκανα στροφή φέτος μετά από 14 χρόνια fifa κ έφαγα με το καλημέρα την ξενέρα μου. Με την EA η αλήθεια δεν ήμουν συνηθισμένος σε τέτοια κουλά. Παιχνίδι δεν είναι μονο το gameplay, πρέπει η εταιρεία να σέβεται. Καλύτερα να έβγαινε το pro καμια εβδομάδα πιο μετά ,αλλά να ήταν κομπλέ από τέτοιους ερασιτεχνισμούς.

Αφού είσαι σε PC γιατί κάθεσαι και μπλέκεις με import και export; Έχει βγει OF αποκλειστικά για το PC, copy paste από τα windows κάνεις και ξεμπερδεύεις σε 2 λεπτά.

Κυκλοφορεί από χθες στο  pesgaming, OF με εμφανίσεις Β' Ιταλίας και Ισπανίας, Bundesliga με kits και logos, και logos επισήμων διοργανώσεων

Καλησπέρα παιδιά. Δεν μπορώ να κάνω live update στο pc λόγω σφάλματος CODE: SGJC_0014. Μήπως γνωρίζει κανείς πως λύνεται αυτό το θέμα?

23 minutes ago, whitesnake said:

OF για pc μπορεί κάποιος link pls?

μπες στο site wehellas υπαρχει στα downloads απο χθες

• Like 1

3 hours ago, afionizer said:

Καλησπέρα παιδιά. Δεν μπορώ να κάνω live update στο pc λόγω σφάλματος CODE: SGJC_0014. Μήπως γνωρίζει κανείς πως λύνεται αυτό το θέμα?

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Υπάρχουν κάποιες λύσεις, αλλά δεν πιάνουν σε όλους τα ίδια. Σε εμένα δούλεψε αυτό.

Go to the - folder "Documents" 📌 Click "Folder Options" 📌 Location tab 📌 Change the path to -  "C: \ Documents" 📌

Με άλλους τρόπους που προσπάθησα λυνόταν το πρόβλημα του live update , αλλά δεν έσωζε τα settings μου.

Edited by ManOwaR4
  • Like 1

Ρε παιδια ο φωτισμος και εικονα δεν ειναι ακριβως οπως στο PES 2020?

14 minutes ago, flokiman said:

Ρε παιδια ο φωτισμος και εικονα δεν ειναι ακριβως οπως στο PES 2020?

Και το heel chop του Willems που το παστέλωσε ακριβώς σαν του PES ήταν :hehe:

Παιδια το κατεβασα χθες και σημερα επαιξα 5 παιχνιδια online 1vs 1 στο pc, ειχα 3 νικες και 2 ισοπαλιες, απο τα παιχνιδια που επαιξα οι δύο έκαναν lag. Τι μλκια ειναι αυτη ρε γμτ, του αναβοσβηνα την παυση άλλα αυτοι τιποτα, οποτε επαιρνα μπαλα και πλησιαζα στην περιοχη τους lag για να χασω το γκολ.

Θα ξεκινησω τα report στην ΚΟΝΑΜΙ μου φαίνεται 

Το παιχνιδι πολυ καλο, οχι τοσα error στις πασες οπως περσι.

Παιδια στο online με ποια βοηθεια στην πασα παιζεται? 

Εγω παιζω στο τελείως αυτοματο στην επιθεση και στο maual στην αμυνα

GREEK-FREAK το username μου 😋😁

1 minute ago, giannis10001 said:

Παιδια το κατεβασα χθες και σημερα επαιξα 5 παιχνιδια online 1vs 1 στο pc, ειχα 3 νικες και 2 ισοπαλιες, απο τα παιχνιδια που επαιξα οι δύο έκαναν lag. Τι μλκια ειναι αυτη ρε γμτ, τους αναβοσβηνα την παυση άλλα αυτοι τιποτα, οποτε επαιρνα μπαλα και πλησιαζα στην περιοχη τους έκαναν lag για να χασω το γκολ.

Θα ξεκινησω τα report στην ΚΟΝΑΜΙ μου φαίνεται 

Το παιχνιδι πολυ καλο, οχι τοσα error στις πασες οπως περσι.

Παιδια στο online με ποια βοηθεια στην πασα παίζετε? 

Εγω παιζω στο τελείως αυτοματο στην επιθεση και στο maual στην αμυνα

GREEK-FREAK το username μου 😋😁

Edited by giannis10001

2 hours ago, ManOwaR4 said:

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Υπάρχουν κάποιες λύσεις, αλλά δεν πιάνουν σε όλους τα ίδια. Σε εμένα δούλεψε αυτό.

Go to the - folder "Documents" 📌 Click "Folder Options" 📌 Location tab 📌 Change the path to -  "C: \ Documents" 📌

Με άλλους τρόπους που προσπάθησα λυνόταν το πρόβλημα του live update , αλλά δεν έσωζε τα settings μου.

Σε ευχαριστώ πολύ. Τελικά δούλεψε. Υπήρχε μπέρδεμα με το OneDrive. Όλα καλά. 

• Like 1

Nα κανω μια χαζή ερώτηση 

Γιατί κάθε φορά που ξεκινάω το παιχνίδι η μπαίνω σε οποιαδήποτε mode γίνεται λήψη δεδομένων από μια φορά? 

Λες κ γίνεται update κάθε φορά που μπαίνω στο παιχνίδι.. Στο 19 δε γινόταν 

Edited by north1980

Γεια σας, σήμερα αγόρασα το προ2020 και κάθησα λίγο να παίξω.... αποφάσισα λοιπόν να παίξω master league και πήρα την Inter σαν ομάδα, παρατήρησα ότι οι δεν έχουν αναβαθμιστεί και έχω την περσινή ομάδα....ξέρει κάποιος πως μπορώ να την αναβαθμισω; 

7 hours ago, north1980 said:

Nα κανω μια χαζή ερώτηση 

Γιατί κάθε φορά που ξεκινάω το παιχνίδι η μπαίνω σε οποιαδήποτε mode γίνεται λήψη δεδομένων από μια φορά? 

Λες κ γίνεται update κάθε φορά που μπαίνω στο παιχνίδι.. Στο 19 δε γινόταν 

Το παρατήρησα κι εγώ αυτό και μάλιστα σε προηγούμενη σελίδα ανέβασα και βίντεο. Λέω κάτι λάθος έχω κάνει. Όμως φέτος θα μας το κάνει συνέχεια. Είναι της ΚΟΝΑΜΙ τα μυστήρια. 

7 hours ago, Stefpetroy said:

Γεια σας, σήμερα αγόρασα το προ2020 και κάθησα λίγο να παίξω.... αποφάσισα λοιπόν να παίξω master league και πήρα την Inter σαν ομάδα, παρατήρησα ότι οι δεν έχουν αναβαθμιστεί και έχω την περσινή ομάδα....ξέρει κάποιος πως μπορώ να την αναβαθμισω; 

Πήγαινε στα settings και πάτα το δεύτερο "Apply latest Live Update". Τσέκαρε μετά σε ένα exhibition παιχνίδι αν έχουν γίνει οι μεταγραφές. Και ύστερα ξεκίνα νέο ML. 

• Like 1

Μετά από πολλά ματς στο σούπερ σταρ έχω να πω πως το παιχνίδι είναι πιο εγκεφαλικό από ποτέ, και οι αντίπαλοι πιο απρόβλεπτοι επίσης. Πριν λίγο το δεξί μπακ του αντιπάλου όργωσε το μισό γήπεδο και τελικά αναγκάστηκε να δώσει πάσα μόλις τον έκλεισα καλά.

Τα παιχνίδια είναι κυρίως κέντρου και αυτό αυξάνει τον ρεαλισμό όπως και την αδρεναλίνη μόλις προσεγγίσεις ή μπεις στην περιοχή. Και τα 1-2 δύσκολα βγαίνουν καθώς ο αντίπαλος ακολουθεί τον παίκτη που προωθείται. Βέβαια αυτό φέρνει και στρατηγικά αποτελέσματα που μπορείς να εκμεταλλευτείς με τους κενούς χώρους.

Αλλά ρε παιδιά, η διαδικασία των πέναλτι είναι στημένη? Τρεις φορές πήγα στα πέναλτι, και τις τρεις έχασα γιατί το αντίπαλο τέρμα μάντευε σωστά με εκνευριστική συχνότητα. Ελπίζω μόνο να είναι τυχαίο και η ιδέα μου και όχι cheat.

Edited by AlexZikas
  • Like 2

4 hours ago, AlexZikas said:

Μετά από πολλά ματς στο σούπερ σταρ έχω να πω πως το παιχνίδι είναι πιο εγκεφαλικό από ποτέ, και οι αντίπαλοι πιο απρόβλεπτοι επίσης. Πριν λίγο το δεξί μπακ του αντιπάλου όργωσε το μισό γήπεδο και τελικά αναγκάστηκε να δώσει πάσα μόλις τον έκλεισα καλά.

Τα παιχνίδια είναι κυρίως κέντρου και αυτό αυξάνει τον ρεαλισμό όπως και την αδρεναλίνη μόλις προσεγγίσεις ή μπεις στην περιοχή. Και τα 1-2 δύσκολα βγαίνουν καθώς ο αντίπαλος ακολουθεί τον παίκτη που προωθείται. Βέβαια αυτό φέρνει και στρατηγικά αποτελέσματα που μπορείς να εκμεταλλευτείς με τους κενούς χώρους.

Αλλά ρε παιδιά, η διαδικασία των πέναλτι είναι στημένη? Τρεις φορές πήγα στα πέναλτι, και τις τρεις έχασα γιατί το αντίπαλο τέρμα μάντευε σωστά με εκνευριστική συχνότητα. Ελπίζω μόνο να είναι τυχαίο και η ιδέα μου και όχι cheat.

Μιας και ανέφερες τα πέναλτι! Σας έχει κάνει ποτέ πέναλτι η cpu?Γιατί εχω παίξει πάνω από 30 ματς και ούτε ένα πέναλτι δεν εχω πάρει,ασε που η CPU κανει φάουλ με το σταγονόμετρο..

• Like 3

Ηδη τα αλανια στο evoweb βγαζουν gameplay mods.
Δοκιμασα ενα που προσδιδει εξτα random φασεις, physicality,  μεγαλυτερη ελευθερια στη μπαλα, και πιο αργο ρυθμο.
Δηλαδη δοκιμαζω μακρινες μπαλιες στον κενο χωρο και που και που βγαινουν, οπως θα επρεπε, η μπαλα ειναι παντα διεκδικισημη,
Αφορα μονο offline.
Η εκδοση 27 ειναι αυτη που δοκιμασα (λενε ειναι η καλυτερη)
https://www.evo-web.co.uk/threads/new-gameplay-with-dt18_all-cpk.80757/page-13

6 hours ago, AlexZikas said:

2 hours ago, spyros-1908- said:

Μιας και ανέφερες τα πέναλτι! Σας έχει κάνει ποτέ πέναλτι η cpu?Γιατί εχω παίξει πάνω από 30 ματς και ούτε ένα πέναλτι δεν εχω πάρει,ασε που η CPU κανει φάουλ με το σταγονόμετρο..

Τα πέναλτι θέλουν δουλειά από την αρχή. Εδώ και χρόνια είναι hit or miss. Δεν έχουν την ένταση που πρέπει. Δε με χαλάει το σύστημα με το κύκλο, αλλά το πως εκτελούνται και το πως αντιδρούν οι GK. 

Σπύρο βλέπω συνεχίζεται και φέτος αυτό με το να δίνει πέναλτι με το σταγονόμετρο. Ίσως πρέπει να εντάξουν κι άλλο animation. Παραδείγματος χάρη, όταν κάποιος πατάει συνέχεια το Χ για να έρθει κοντά στον επιτιθέμενο και να κλέψει την μπάλα, αν κάνει καλή ντρίμπλα και τον αποφύγει, να είναι πιο πιθανό να κάνει αυτόματα το διπλό Χ (standing tackle). Αυτόματα θα δώσει και περισσότερο βάθος στην άμυνα και θα τιμωρεί το ασταμάτητο pressing. 

• Like 1

Παιδιά στις ειδικές ρυθμίσεις της άμυνας... τι σας βολεύει περισσότερο?  Εγώ έχω βοήθεια από μπακ χαφ και συνωστισμό περιοχής... Έχω ακόμα πρόβλημα παντως όταν έχει κερδίσει κόρνερ ο αντίπαλος... πάντα θα διώξω με κεφαλι αλλα παντα θα πάρει το ριμπαουντ εξω απο τη περιοχή , δεν είναι ότι τρωω γκολ αλλα μ τη δίνει να με " πυροβολούν" χωρίς να εξαρτάται από μενα τίποτα.

Αντιθέτως με τις προηγούμενες μέρες σημερα κ χτες το παιχνίδι on line πήγαινε σφαίρα και το match day έχω αρχίσει κ το γουστάρω πολύ... Δεν έχω καταλάβει βέβαια γιατί είναι όλοι οι παιχτες των ομάδων ειναι ανεβασμενοι ⬆️ σ αυτο το mode αλλα οκ... δε με χαλάει γιατί αργούν να κουραστουν...

5 minutes ago, north1980 said:

Παιδιά στις ειδικές ρυθμίσεις της άμυνας... τι σας βολεύει περισσότερο?  Εγώ έχω βοήθεια από μπακ χαφ και συνωστισμό περιοχής... Έχω ακόμα πρόβλημα παντως όταν έχει κερδίσει κόρνερ ο αντίπαλος... πάντα θα διώξω με κεφαλι αλλα παντα θα πάρει το ριμπαουντ εξω απο τη περιοχή , δεν είναι ότι τρωω γκολ αλλα μ τη δίνει να με " πυροβολούν" χωρίς να εξαρτάται από μενα τίποτα.

Στα κόρνερ διώξε με manual χειρισμό. Και προς τα πλάγια. 

• Like 2

Με αφορμή το βίντεο του Floki (που όντως θυμίζει πολύ Προ), να πω ότι κάπως μου λείπει πιστεύω το νεύρο σε κίνησεις όπως στο πρώτο γκολ (η γρήγορη κίνηση και το σουτ του μάγκα της Νιουκάστλ) και στην ισοφάριση (το άμεσο σουτ του Μανέ). Δηλαδή συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις οι παίκτες στο Προ αργούν κάπως. Δεν πειράζει όμως, αυτά θα τα δούμε τελειοποιημένα σε επόμενη έκδοση του Προ για το Ps5 (Pes21 ή 22) 😁

AlexZikas, ναι, συμφωνώ. Πολλές φορές φέτος οι παίκτες της Cpu παίρνουν ατομική πρωτοβουλία, κρατάνε μπάλα, κι όταν κλειστούν, το "σκέφτονται" και κάνουν κάτι άλλο, κι αυτό είναι ωραίο. Επίσης, όντως τα ένα-δυο πιο δύσκολα και μου αρέσει επίσης που μας κλείνουν πιο καλά από τα πλάγια (πχ στη γωνία έρχεται συχνά και δεύτερος και σε μπλοκάρουν). Για τα πέναλτυ, δεν πιστεύω να παίζει στημένο από script, γιατί μου χει τύχει να χάσω και να κερδίσω ματς φέτος (ήταν σε cup mode). 

Spyros, ναι, η Cpu και φέτος σπάνια κάνει πέναλτυ. Φάουλ όχι πολλά, αλλά σίγουρα πιο συχνά από ότι πέναλτυ. 

North1980, κι εγώ αυτά έχω στα advanced tactics της άμυνας για την ώρα, αν και δεν τα έχω μόνιμα, για να μην ξεκωλωθούν οι παίκτες με το πρώτο, ενώ το δεύτερο ίσως θέλει μόνο εάν πιέζουν του θανατά, για ισοφάριση κι έτσι, και πάλι δεν ξέρω ακριβώς πότε είναι η κατάλληλη περίσταση (στην περιγραφή της συγκεκριμένης τακτικής, λέει ότι θα εμποδίσουν το σουτ από τον άξονα, αν το θυμάμαι καλά). Γενικά, και τα απλά και τα advanced tactics προφανώς ταιριάζουν ή δεν ταιριάζουν, ανάλογα το σύστημά μας, τους παίκτες μας, αλλά και το σύστημα του αντιπάλου. 

Broxo, εμένα τα πέναλτυ δεν με χαλάνε, γιατί μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι απρόβλεπτα, εξαρτώνται πολλά από εμάς,  και ποτέ δεν ξέρεις τί εκτέλεση θα γίνει (παίζουν πολλά ρόλο), αλλά έχεις δίκιο στο ότι θα πρέπει να αποκτήσουν περισσότερη ένταση και σίγουρα τα animations παικτών και τερματοφυλάκων είναι ακόμα κάπως "ξύλινα". 

Από patches (Ps4), πέρασα το τελευταίο του PesVicio, και με Bundesliga μέσα. Νομίζω το πέρασα σωστά (έχει και βίντεο με οδηγίες στο youtube) και στα γρήγορα είδα ότι έχουν περαστεί και στολές κλπ, αν και δεν έκανα κάποιο από τα αρχικά βήματα, με τις φώτος, που λέει αυτός. Τώρα δεν ξέρω αν θα περιμένω να περάσω και κανένα άλλο, για τις όποιες fake έχουν μείνει, για να παίξουμε κανένα ML, να το δούμε κι αυτό. 

• Like 4

6 hours ago, toninio said:

Broxo, εμένα τα πέναλτυ δεν με χαλάνε, γιατί μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι απρόβλεπτα, εξαρτώνται πολλά από εμάς,  και ποτέ δεν ξέρεις τί εκτέλεση θα γίνει (παίζουν πολλά ρόλο), αλλά έχεις δίκιο στο ότι θα πρέπει να αποκτήσουν περισσότερη ένταση και σίγουρα τα animations παικτών και τερματοφυλάκων είναι ακόμα κάπως "ξύλινα". 

Ναι δεν ξέρω. Με χαλάνε κάπως. 

Νιώθω ότι αν ο τερματοφυλακας διαλέξει σωστή γωνία συνήθως θα το πιάσει. Ειδικά αν έχει καρτέλα για penalty saver, είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο. Έχεις 1 στις 3 να το βάλεις ή να το χάσεις. Επίσης θα μου άρεσε να μπορούμε να κουνάμε τον gk και τη στιγμή που ο παίχτης παίρνει φόρα να εκτελέσει. 

Και κάτι άλλο πέρα από τα πέναλτι. 

Φάρμαρα στο myclub παίζοντας ενάντια στην cpu κάποια ματς έχοντας παίχτες με overall 55-65. Παρατήρησα ότι οι παίχτες που είχαν σε δύναμη σουτ μέχρι 65-70, έκαναν πιο ρεαλιστικά σουτ. 

Όταν παίζεις με μεγάλες ομάδες, οι καλοί παίχτες ρίχνουν στην ουσία οβίδες. Και η αντίδραση των gk για να μην μπαίνουν όλα είναι κάπως op. Βλέπουμε μέχρι και εκτινάξεις πάνω από το δοκάρι. Στην ουσία θέλουν καλιμπραρισμα οι gk και στη συνέχεια αν μειωθεί η δύναμη των σουτ, θα έχουμε καλύτερο και πιο ρεαλιστικό αποτέλεσμα. 

Έβαλα κάποια ωραία γκολ με τους χάλια παίχτες χθες πολύ ωραία. Μακρινά, με σωστή δύναμη και επειδή ήταν και στο regular, οι gk είχαν πιο αργές αντιδράσεις. 

Edited by broxopios
  • Like 3

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι μέχρι κ στο 17ή18 μπορούσες να πας τον τφ όπου ήθελες, τώρα ναι μεν τον πας όπου θέλεις αλλά θα "κλειδώσει" κ θα μείνει εκεί σε αντίθεση με τα παλιότερα..... 

Εννοείται ότι τα καλύτερα ματς γίνονται με μικρομεσαίες ομάδες... Εκεί ευχαριστιεσε μπάλα ρε παιδί μου... Έχω παίξει άπειρα ματς με τις ελληνικές ομάδες! 

• Like 3