Jump to content
broxopios

eFootball PES 2020 - Discussion Topic

Recommended Posts

Φέτος δεν είχα κανένα πρόβλημα με το online. Είχα κάποια ματς βέβαια λαγκ, αλλά τα περισσότερα ήταν σαν offline. Σίγουρα παίζει ρόλο το ίντερνετ του καθενός, μιας και από τότε που έβαλα vdsl 50 βελτιώθηκε σε σημαντικό βαθμό το online.

44 minutes ago, slamsoze said:

Βασικά με την p2p σύνδεση, συνήθως έτσι είναι, φταίει η σύνδεση του καθενός. Σε δεύτερη μοίρα να φταίει το φτωχό ή κακό netcode. Εκεί που φταίει η ΚΟΝΑΜΙ είναι ότι δε βάζει servers για να δημιουργήσει το υγιές περιβάλλον για online και να προστατεύσει τον έντιμο παίκτη από τον απατεώνα.
Και πλέον σε αυτό δεν υπάρχει δικαιολογία, από το 2010 οι cheaters του PES έχουνε δώσει τα διαπιστευτήρια τους, είναι στη μεριά της ΚΟΝΑΜΙ πλέον η μπάλα, κάτι άλλο δε γίνεται.

Στο φιφα λενε δε χαμπαριαζει η ΕΑ,σε μπαναρει για πλακα αν πεσει στην αντιληψη της κατι κ καλα κανει...βεβαια αν κ γω(κοναμι)ειχα τοσο κοσμο ισως να μη χαμπαριαζα αλλα το θεμα ειναι να "επενδυσεις" για να εχεις....τωρα για το κ καλα low budget αυτα ειναι χαζα..αν δε δωσεις δε θα παρεις-και φυσικα το ξερουν πολυ καλα αυτο αλλα κ μπορουν  να δωσουν αν θελουν κ το εχουν δειξει(αλλα εκει που θελουν κ νομιζουν αυτοι ομως).

(Και το vdsl το βαζεις για αλλους λογους κανονικα κ οχι για τα παιχνιδια πρωτιστος ή για να μπορεις να παιζεις λιγο πιο καλα προ)

Edited by AkisVarg
  • Like 2

Κάποιες υπόνοιες εδώ για σέρβερς ίσως, τα ψιλομάσαει τα λόγια του ο Αδάμ, αλλά κάτι τέτοιο αχνοφαίνεται??? Διπλωματική πολύ η απάντηση.

Edited by slamsoze
  • Like 4

Αν το έλεγε κανένας άλλος θα το λάμβανα σοβαρά υπόψη. Αλλά έχουμε ακούσει πολλά χωρίς ανταπόδοση. Για να δούμε αν θα έχει βάση αυτό. 

• Haha 6

2 minutes ago, broxopios said:

Αν το έλεγε κανένας άλλος θα το λάμβανα σοβαρά υπόψη. Αλλά έχουμε ακούσει πολλά χωρίς ανταπόδοση. Για να δούμε αν θα έχει βάση αυτό. 

Καλά ναι, είπα κιόλας διπλωματική απάντηση, ούτε πολιτικός δε γράφει πέντε γραμμές κείμενο χωρίς να λέει κάτι συγκεκριμένο. Τι μου κάνει εντύπωση επίσης. Η "αφοπλιστική" ευγένεια του Αδάμου. Διαβάζοντας τα σχόλια παρακάτω, εκτός του ότι σε όλα απαντάει κάτι λίγο-λίγο και από γύρω-γύρω, μου κάνει εντύπωση που τους απαντάει με ευγένεια, ενώ ρωτάνε άσχετα πράγματα και σε έντονο-αγενές ύφος, σε σημείο που να εκνευρίζομαι εγώ ως απλός αναγνώστης. Σε άλλες εποχές αυτό θα ήταν ή ignore ή αυτόματο μπλοκ, τώρα βλέπω κάτι "don' t worry, be happy, thanks" με το κιλό. 'Η αρχίσανε σιγά-σιγά τη μεταστροφή προς το 2020, ή έχουνε βάλει ένα bot-άκι και απαντάει αυτόματα, δεν έχω άλλη εξήγηση. Είπε μέχρι και τη λέξη "cheaters" , σε κάποιο σχόλιο, δεν είπε "lag-cheaters" βέβαια, αλλά πάλι σπάνια τις ψελλίζουν αυτές τις λέξεις εκεί στην ΚΟΝΑΜΙ.

• Haha 3

Στο coop η σύνδεση γίνεται με διαφορετικό τρόπο από αυτόν του 1v1;

Αυτο αφηνει να εννοηθει(αλλα μιλαει σαν την Πυθια..με την κακια εννοια ομως)...κ οπως ειπε κ ο αλλος κατω(κ ανεφερα κ γω πιο πανω κ το εστερνιζομαστε απαντες φυσικα που γνωριζουμε πιστευω)αν θες να λεγεσε e-sports κανεις τα κουμαντα σου για servers..ουτε χαρη μας κανεις ουτε τιποτα,απλα πες το "αν".............αυτο που δεν καταλαβα διοτι δεν εχω twitter κ δεν ξερω πως λειτουργει η φαση,πρωτα γραφει ο Αδαμος κ απανταει ο αλλος ή πρωτα λεει αυτα που σωστα λεει ο τυπος κ του απανταει με γριφους ο μπουφος???😅

• Like 4

12 minutes ago, AkisVarg said:

Αυτο αφηνει να εννοηθει(αλλα μιλαει σαν την Πυθια..με την κακια εννοια ομως)...κ οπως ειπε κ ο αλλος κατω(κ ανεφερα κ γω πιο πανω κ το εστερνιζομαστε απαντες φυσικα που γνωριζουμε πιστευω)αν θες να λεγεσε e-sports κανεις τα κουμαντα σου για servers..ουτε χαρη μας κανεις ουτε τιποτα,απλα πες το "αν".............αυτο που δεν καταλαβα διοτι δεν εχω twitter κ δεν ξερω πως λειτουργει η φαση,πρωτα γραφει ο Αδαμος κ απανταει ο αλλος ή πρωτα λεει αυτα που σωστα λεει ο τυπος κ του απανταει με γριφους ο μπουφος???😅

Ούτε εγώ ξέρω πως πάει το Τουίτερ. Η λογική λέει οι από κάτω απαντάνε στον πάνω, ΑΛΛΑ εδώ στο προκείμενο, νομίζω ότι ο Αντάμ απαντάει σε αυτόν, από τα συμφραζόμενα αυτό κατάλαβα, από το CONTEXT !!!! 😛 😛 , που λέμε από φέτος στο PES 2020.
Μπάη δε γουέη, αυτός που τον "ρωτάει" είναι ο SpoonyPizzas , κολλητός φίλος του @toninio (πλάκα κάνω), "διάσημος" Youtuber, περί ML, tutorials, και από φέτος ασχολείται πολύ με 10vs10 και 11vs11 playing/streaming. Για αυτό ίσως έδωσε και σιβυλλική απάντηση.

Όλα στο σύμπαν μπλέκονται "μυστηριωδώς" πολλές φορές και κατά διαβολικές συμπτώσεις : λεφτά, Youtube, Twitter, streaming, e-sports, PR κτλ! ;)

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Like 2
  • Haha 1

Αυτό το tweet του Αδάμου είναι retweet με απάντηση από πάνω .

Στο μονό αν κολλάει ο ένας συνήθως κολλάει και στον άλλον , υπάρχουν και περιπτώσεις που ο ένας πάει ταπα κ ο άλλος δεν κουνιέται.

Στο co op αντιθέτως αν κολλάει στον έναν από τους 6 ας πούμε,ο ένας δεν θα μπορεί να παίξει ,οι άλλοι παίζουν κανονικά και αυτός παλεύει με την σύνδεση του , βέβαια βγάζει εκτός ρυθμού όλη την ομάδα αν κολλάει ο ένας .

• Like 1
  • Thanks 1

Σιγαααα να μην επενδύσουν σε servers όπως και καλά αφήνει να εννοηθεί,και αυτό έλειπε να νευριάσει κι όλας να μείνουν μετά 3 και ο κούκος

• Haha 3

Inconsistent and poor online infrastructure has plagued the series for years, and while Konami isn't announcing a magic solution for this year, I was told that as part of the ongoing emphasis on supporting the series' esports initiatives, the company is making a commitment to improving this aspect of the game in general.

Αυτα κ καποια αλλα οπως  το MATCH DAY κλπ  ΕΔΩ

Edited by AkisVarg
  • Like 1

Αρα μια απο τα ιδια και φετος στο online...Χορτασαμε υποσχεσεις σε αυτο το θεμα χρονια τωρα και συνεχεια γινεται πανηγυρι με τους cheaters.Απο εμενα μαυρο φετος.(χωρια οτι δεν εχω και κονσολα πλεον)

• Like 4

Εννοειται μια απο τα ιδια θα ειναι το ονλαιν...κ δεν ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω για αλλη συνδεση για να μπορω να παιζω λιγο καλυτερα επειδη ετσι θελουν αυτοι....απο την αλλη ομως δυο τρια πραγματακια αν φτιαξουν νομιζω ειναι μια χαρα για διπλα με φιλους οπως ηταν κ το 19-για να μαστε κ δικαιοι....θα μου πεις ομως 60(αντε45€ απο θ.σκρουτζ)ειναι νορμαλ για διπλα με φιλους?ΟΧΙ κ δεν προκειται να τα δωσω διοτι δεν ανεχομαι την κοροιδια...το να πουμε πχ μια δυο κουβεντες καμια φορα κ να γινει παρεξηγηση κ να  στραβωσουμε  ξερω γω ειναι πιο νορμαλ-αντρες ειμαστε....αλλα την κοροιδια επανειλημμενα δεν την δεχομαι....ειναι αναξιοπιστη(-οι)...ευχομαι να ειναι  μισες απο περυσι οι πωλησεις τους φετος.

Edited by AkisVarg
  • Love 1
  • Like 2

Ωστε έτσι έ;

No servers No money

Πάντως για έναν casual gamer που απλα θέλει να κάνει μερικά ματσάκια με άλλους και να φτιάξει ας πούμε ομάδα στο mc επειδή του αρέσει το παιχνίδι και δεν έχει πλέον τις παρέες όπως παλιά όπως και αρκετοί από μας νομίζω αλλά και δεν νιάζεται για κατάταξη κτλ τότε μια χαρά θα είναι.

Edited by SAX

Ναι ρε συ δε διαφωνουμε...αλλα με 25-30ευρουλακια αν το δωσει για πσ4 κ 15 για πισι εκτος του οτι για τοσο αξιζει,ειμαι σιγουρος οτι θα ανεβουν οι πωλησεις..."απο την καταναλωση κ το κερδος" λενε!

• Like 3

Πάντως μόνο εδώ παίζει να κάνουμε αυστηρή και άσχημη σχετικά κριτική για το παιχνίδι που γουστάρουμε και να παίρνουμε και "λάικ"

Απέναντι τρως ριπόρτ αν πεις τέτοια:lol:

• Love 1
  • Haha 1

Αυτοί όταν λένε esport εννοούν άλλα πράγματα.

Η ΚΟΝΑΜΙ έχει χτίσει ένα κέντρο για esports,εκεί θα διοργανώνει προφανώς τουρνουά,ίσως βάλει και τίποτα φρουτακια μέσα.

Σιγά μην επενδύσει στο gaming.

Mακαρι να δούμε servers και μηδενικό lag,να μην μπορούν να κάνουν cheats οι νουμπαδες αλλά δύσκολα.

Αυτό για το esport center το είχα ακούσει πριν λίγους μήνες στο gameover.gr σε ένα webcast στο YouTube.

Πάντως και dedicated servers να βάλουν κανείς δε σου εξασφαλίζει ότι δε θα έχεις λαγκ. Ακόμη και στο FIFA το λαγκ είναι έντονο σε ώρες αιχμής. Ο Arislgna που παρακολουθώ το λέει συνέχεια. Μόνο βραδινές ώρες μετά τις 2 αξίζει να παίζεις για να είσαι οκ. Οπότε μην νομίζουμε ότι με νέους σέρβερ θα δούμε καλύτερη απόκριση. Το μόνο που θα δούμε είναι λύση για τους Cheaters. Καθόλου μικρό βέβαια.

Καθαρά για το παιχνίδι τώρα, για μένα που ήμουν αρκετά ευχαριστημένος από το 2019, νομίζω ότι και το 2020 θα με καλύψει μια χαρά. Πολλές νέες προσθήκες θα ήθελα, αλλά ξέρω ότι ελπίδες μόνο με νέα μηχανή και τις νέες κονσόλες υπάρχουν. 

Θα ήθελα να δω ξανά πιο έντονα την επιρροή των στατιστικών. Κάτι που τώρα δεν είναι τόσο έντονο. Σαν να είναι κονσέρβα για συγκεκριμένες καταστάσεις που ναι μεν με καλύπτουν σε ένα βαθμό, δεν έχει όμως το βάθος των παλιών προ. Για παράδειγμα οι λάθος πάσες γίνονται με κακή φορά τους σώματος ή υπό πίεση που είναι σωστό, αλλά δε βλέπω διαφορές στις πάσες από παίχτες που είναι πολλοί καλοί σε αυτά τα στατιστικά σε σχέση με τους μέτριους ή κακούς. Το ίδιο και στα σουτ. 

Φαίνεται όμως να είναι ένα διασκεδαστικό ποδοσφαιράκι και αν έχουν κάνει και βελτιώσεις στο myclub θα με καλύψει. Καλοδεχούμενο είναι και το νέο mode match day. Για του χρόνου όμως οι απαιτήσεις θα είναι μεγαλύτερες. 

Γινεται τωρα που θα παρουμε τν legend edition να φτιαξουμε αλλα προφιλ καθε φορα μεχρι μεχρι να μας ερθει ο θρυλος που θελουμε η οχι επειδη ειν ψηφιακη ληψη;

Όσο βλέπω gameplay videos, τόσο ερωτεύομαι αυτή την κάμερα. Ελπίζω να είναι τόσο βολική στο gameplay, όσο ωραία φαίνεται. Αν έχει και sliders για zoom, ύψος και γωνία, καλά θα είναι. 

Το θέμα με τα στατιστικά είναι σύνθετο. Το Προ σε γενικές γραμμές είναι παιχνίδι που έχει player individuality σε ικανοποιητικό βαθμό πιστεύω. Σε κάποιες περιπτώσεις όμως η λογική του παιχνιδιού είναι τέτοια, που το ατομικό στατιστικό καπελώνεται από το match scenario ή κάπως έτσι τέλος πάντων. Στο Master League, ένα παραπάνω. Αν μιλάμε λοιπόν για ΜΛ, θα πρέπει να αλλάξουν κάποια πράγματα όσον αφορά στο team spirit και στο ρόλο που αυτό παίζει. Tώρα, για το online, εκεί δεν ξέρω τί και πώς, αλλά φαντάζομαι κάτι θα παίζει κι εκεί. 

Πιστεύω κι εγώ, εάν είναι όπως δείχνει στα βίντεο (γιατί μόνο όταν το πιάσουμε, θα ξέρουμε), ότι θα με καλύψει για του χρόνου, κυρίως γιατί παίζω μόνο ML και όχι σε φάση λιωσίματος. Για πιο πολύωρη και εις βάθος ενασχόληση, κυρίως online, χρειάζεται αρκετά πράγματα ακόμα. Το πιο βασικό είναι βέβαια το πέρασμα στην επόμενη γενιά και πώς θα είναι αυτό.....

• Like 3

4 hours ago, toninio said:

Όσο βλέπω gameplay videos, τόσο ερωτεύομαι αυτή την κάμερα. Ελπίζω να είναι τόσο βολική στο gameplay, όσο ωραία φαίνεται. Αν έχει και sliders για zoom, ύψος και γωνία, καλά θα είναι. 

Ναι θα έχει sliders για zoom, ύψος και γωνία. Το ανέφεραν κανά 2 φορές.  Ωραία είναι για να βλέπεις και ίσως για κανένα offline. Τώρα σε online δεν ξέρω κατά πόσο θα βολεύει. Εκτός αν από τις ρυθμίσεις μπορούμε να βρούμε καμιά καλή γωνία. 

• Thanks 1