Jump to content
broxopios

Τι Game Controller χρησιμοποιείτε?

Recommended Posts

game-controllers-daniel-motta.png

Μιας και το παλιό τόπικ δεν υπάρχει, ας γράφουμε εδώ, τι controllers χρησιμοποιούμε για τα παιχνίδια που παίζουμε, για νέες κυκλοφορίες, φήμες κλπ.

• Like 2

Λοιπόν ξεκινάω εγώ.

Έχω στην κατοχή μου, έναν Dualshock 2, έναν Dualshock 3, έναν Dualshock 4, δύο Χbox 360, έναν Xbox One και τον Logitech Rumblepad 2. Από άποψη κατασκευής νομίζω ότι οι καλύτεροι είναι ο Logitech και οι Dualshock 2 & 3. 

Το σημαντικότερο όμως είναι πως σου κάθονται στο χέρι. Σε μένα εργονομικά ο καλύτερος είναι ο Xbox 1. Όλα τα παιχνίδια τα παίζω με αυτόν. Όμως το PES κατά έναν περίεργο τρόπο με βολεύει να παίζω με τον Dualshock 4, ο οποίος γενικά είναι εξαιρετικός μοχλός, αλλά θεωρώ ένα κλικ καλύτερο του Xbox 1. 

• Like 3

Έχω λίγα, μιας και πολλά χρόνια έπαιζα στο Pc και τα περισσότερα games με mouse\keypad. Έχω Dualshock3, 4 και έχω χρησιμοποιήσει δύο της Logitech για pc (σχεδόν ίδια μοντέλα, ενσύρματα, απλά στο ένα την ήπιε σχετικά γρήγορα ο αριστερός μοχλός. Το άλλο όμως το χω ακόμα, πάρα πολλά χρόνια, και δεν έχει καταλάβει τίποτα). Εξαιρετικά χειριστήρια της Logitech, βολικά και στιβαρά. 

Τα χειριστήρια του Playstation μου κάθισαν ευτυχώς εξαρχής πολύ καλά στο χέρι. Το 3, επειδή δεν είχα...γνωρίσει ακόμα το 4, μου φαινόταν σχεδόν τέλειο. Το 4 μόλις το έπιασα, είπα "τελειοποίησαν το ήδη πολύ καλό 3". Τώρα το 3 μου φαίνεται μισό κλικ πιο μικρό κι ελαφρύ από ό,τι πρέπει, ενώ το 4 το θεωρώ άριστο. Και πάλι, αν χρησιμοποιήσω κάμποση ώρα το 3, με βολεύει αφάνταστα, απλά το 4 οκ, είναι σαφώς καλύτερο. 

Το απλό του Xbox, από το λίγο που το χω πιάσει, δεν μου κάθεται καλά, μου φαίνεται λίγο σαν....γουρουνάκι στο πιάσιμο. Έχω πιάσει λίγο όμως το Elite σε ενός φίλου και είναι φοβερό. Απίθανη αίσθηση και βάρος, και αρκετά παραμετροποιήσιμο. Πληρώνεις αλλά παίρνεις χειριστηριάρα. Παρ' όλα αυτά, δεν ξέρω αν θα άλλαζα το Dualshock 4......

Πιθανότατα υπάρχουν βέβαια και άλλα καλύτερα, αυτά τα γνωστά από Razer κλπ.....

Edited by toninio
  • Like 2

https://www.skroutz.gr/s/282582/Logitech-F310.html

το usarω χρονια μεν αλλα ανα σαν να εχω την εντυπωση πως ανα 2-3 χρονια παιρνω και 1 καινουργιο γιατι ολο και κατι χαλαει....καλωδιο ή τα LB/RB κτλ...παρολο αυτα μοιαζει αρκετα στιβαρο

δεν με βολευουν του xbox καθολου ομως και προτιμω της sony look-alikes, ειναι σε λογικα πλαισια απο αποψη τιμης ουτε πολυ ακριβο ουτε του κιλου..

αυτα...και αν σας αρεσει!

• Like 2

Λοιπόν για να πω κ εγώ κ θελω και feedback. Λογω pc gaming ως το 2016 ημουν κ εγω σανν τον Toninio, keyboard και  Logitech. Logitech εχω σαν αυτον που ποσταρε ο Παναγιώτης τον F310, απλα ειναι το πιο παλιο μοντέλο,  καθως ειναι πλεον 14 ετων ,σκυλι απέθαντο! Η μόνη διαφορά μακροσκοπικα,  ειναι οτι τα κουμπια δεν εχουν το χρώμα του xbox, αλλα ειναι ολα μαύρα και έχουν πανω αριθμους αντι γθα τα γραμματα 1-2-3-4. Μονο και μονο που δουλεύει ακομα μετα από τοσο ξυλο που έφαγε  ειδικά στο τις εποχες pes6 τα εχει βγαλει τα λεφτα του εις άπειρον. 

Μετα απο αυτο πηρα κ ενα Logitech F710 wireless το 2015 , το οποιο ειναι εξισου στιβαρό, αλλα δεν το επαιξα τοσο γιατι δε με βολεύει εργονομικά καθόλου κ γενικά οτιδήποτε σε στυλ dualshok 2 ή 3 δε με βολεύει λογω κοντοχοντρων χειρολαβων.

Εκει στο 2015 γνωρισα τη μεγαλη μου αγάπη τα Xbox360 for windows, πηρα ενα με καλώδιο που το πηγαινα τραίνο και ενα wireless που με βολεύει εξίσου αλλα με χαλαει πολτ για δυο πράγματα :1) ότι παιρνει μπαταρίες /δεν εχει λιθιου 2) Το κουτι απο της μπατατιες ειναι στην πλατη του μοχλου σαν εξόγκωμα, με αποτέλεσμα να προσθετει βαρος και να αφαιρει εργονομικο χωρο για πιάσιμο, μιλαμε τωρα για κουτι μπαταριων ΑΑ, αντιλαμβανεστε για τι μεγεθος-βάρος  μιλαμε.  

Τις προάλλες σε καποιο τοπικ ;που λέγαμε παλι για μοχλούς,  με ειχε ψησει ο @Hellenes για τον Xbox elite, ειδα κ βιντεο reviews, φαινεται φοβερός,  αλλα δεδομενης της τιμης του και του οτι σε pc παιζω μόνο emulators και παλια games μόνο, δεν αξιζει να προχωρησω. ΠΙΟ πιθανό το βρισκω να παρω έξτρα κονσολα xboxOne μονο κ μονο για το μοχλό. 

Και φτανω στο θέμα μου, σήμερα που είμαι σε ps4.  Εχω βολευτεί με το ds4, εγινε αρκετα πιο νυχτερίδα το σχήμα,  στο πιασιμο ειναι οκ, μονο καμια φορα με χαλαει η θέση σταυρου/αναλογικού.  Στο pes17-18-19  με βολεύει πχ που παιζω με αναλογικο, στα fighting games ειδικα σε online pvp με βολεύει το d-pad και ολα κομπλε.

Για αυτο πήρα και ενα Nacon Revolution , μόνο κ μονο για τη θεση σταυρού/ αναλογικού,  αλλα πραγματικά  τα λεφτα που εχει δεν τα δικαιολογει με τιποτα, ούτε απο άποψη εργονομίας, ουτε στιβαρότητας. Κατέληξα νατον χρησιμοποιώ μονο σε καποια openworld rpg καθώς και στα GTA v και Watchdogs 2.

Και τωρα βλέποντας ότι o NaconRevolution 2 κυμαίνεται στα ιδια λεφτά, σκέφτομαι να παω για αυτο το Nacon  που βγαίνει Απρίλιο και φαινεται καλυτερο με τα μισα λεφτα .

Επισης συχνα πυκνα βλεπω σε μαγαζιά, παμπλικ συνήθως αυτον εδω το μοχλο και ηθελα να ρωτησω γνωμες αν τον εχει κανείς??? Onyx wireless Bluetooth Το σκεφτομαι σοβαρά να τον παρω για 4ο. Εχω 2 ds4 και 1 Nacon Revol για το ps4 ως τωρα. Οποίος τον έχει ας πει εντυπώσεις.

Το ιδανικο θα ηταν , να διαβαζε το ps4 τον xBox elite χωρίς adaptorακια και πατέντες. 

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Like 1

Slamsoze, μαζί ψωνίζαμε μου φαίνεται :). Και το δικό μου Logitech κάπου τότε το πήρα, 14 ή 13 χρόνια πριν, κι είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις, σαν του Παναγιώτη αλλά με μαύρα κουμπιά με αριθμούς. Πραγματικός σκύλος, με ΠΟΛΛΗ χρήση καθημερινά, με τα Pes τότε (και τα επόμενα χρόνια με Φίφα στο Pc), κι όμως ακόμα είναι σαν την πρώτη μέρα. Και θυμάμαι, για το προηγούμενο που είχα πάρει (που την είχε πιει ο μοχλός μετά από κανένα χρόνο), όταν πήγα να πάρω άλλο ένα, είχε κάνει μεγάλη εντύπωση στο παιδί στο μαγαζί τότε, πώς είχε χαλάσει έτσι. Μάλλον είχα πέσει σε ελαττωματικό μοντέλο.  

Το Elite πραγματικά με το που το πιάνεις, καταλαβαίνεις αμέσως τη διαφορά. Φοβερή αίσθηση, πιάσιμο και βάρος. Ειναι πανάκριβο βέβαια και μάλλον είναι περισσότερο για να το κολλήσει κανείς με το Xbox, αν έχει, ή για τίποτα Pro-gaming......

Edited by toninio
  • Love 1

Στην αρχη ειχα ενα  ψιλοφεηλ Thrustmaster Dual Trigger, το οποιο ειχε πολυ σκληρα κουμπια, και μετρια αισθηση στιβαροτητας.
Στα θετικα του ηταν οι στιβαροι και ακριβεις αναλογικοι μοχλοι. Τα analog triggers ηταν στον ιδιο αξονα πραγμα που το καθιστουσε αχρηστο σε πολλα racing games.

Το μεγαλο του αρνητικο ηταν οτι ειχει βυσμα και Ps2 και Usb το οποιο ηταν σαν διχαλα, με αποτελεσμα το βαρος του ps2 φις, ξεχειλωνε τη θυρα USB. 2 θυρες usb ξεχειλωσαν κ δεν καναν επαφη.

Μετα πηγα σε ενα Dualshock 2, υπερτιμιο, κουμπια βουτυρο, αλλα οι μοχλοι δεν ηταν ακριβεις, ετρεμαν και επρεπε να θεσεις παντα deadzone 15%.
Αφου γεμισε λιγδα και στην προσπαθεια να το καθαρισω το ανοιξα, καπου κατι εκανα λαθος και δεν επιαναν καλα τα R2 L2, οποτε εκανα την κινηση και πηρα Dualshock 4. Απολυτα ικανοποιημενος, καθεται τελεια στο χερι, ωραια κουμπια, σκανδαλες ολα. Τωρα στο PC με τους unofficial drivers εχω καποια μικρα θεματακια, αλλα τιποτα το σημαντικο.  Επισης με ενα bluetooth dong των 10 ευρω το χρησιμοποιω και wireless.
Αξιζε το 50ευρω.

Λοιπό για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται, πήρα και τον Hori Onyx Wireless. Είναι ασύρματο (bluetooth) , έχει το μοτίβο του μοχλού Xbox 360/ONE στους αναλογικούς και στις χειρολαβές. Φαίνεται λίγο μικρός λόγο του κουτιού, αλλά είναι όσο μεγάλο είναι και στο DS4. Σε γενικές γραμμές μου φάνηκε καλύτερος από τον Nacon Revolution. Είναι λιγάκι ελαφρύτερος .

Σε αλλαγές ως προς το DS4,  τα κουμπιά OPTIONS&SHARE (παλιά STARΤ&SELECT) έχουν πάει κάτω από το touchpad και τους έχουν αλλάξει σχήμα κάνοντας τα πιο πρακτικά. Το καλό είναι ότι τα κάνανε πιο μεγάλα και στιβαρά, πατιούνται πολύ ευκολότερα από ότι του ds4 , που είναι ψυχοβγάλτικα!, με μόνο αρνητικό ότι το OPTIONS/start είναι πολύ κοντά, σχεδόν κρύβεται πίσω από το R-stick, ειδικά στο ΠΡΟ που οι περισσότερες cutscenes in game προχωράνε μόνο με το START, είναι λίγο ταλαιπωρία, συνέχεια σκοντάφτει το δάχτυλο μου πάνω στο δεξί αναλογικό προσπαθώντας να το πατήσω.

Το μεγάλο αρνητικό από το οποίο πάσχει και ο nacon και τελικά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το μοχλό αποκλειστικά για PES, είναι οι πίσω σκανδάλες R2 & L2 οι οποίες έχουν πολύ άβολο σχήμα και θέση, είναι ένα κλικ ψηλότερα από τις μπροστά και γενικότερα ένα κλικ ψηλότερα από ότι του DS4 και τον XBOX controller, αναγκάζοντας με κάθε φορά που θέλω να τις πατήσω με το μεσαίο δάχτυλο, με το οποίο κρατάω και την πλάτη του μοχλού, να κάνει μία άβολη υπέρβαση. Σε άλλα παιχνίδια δεν είναι πρόβλημα, αλλά στο PES που το R2 ειδικά χρειάζεται για πολλά πράγματα, control shot, special controls, super cancel , είναι πρόβλημα να μην είναι άμεσα προσβάσιμο το R2.

Σε τελική ανάλυση ο μοχλός είναι συμπαθητικός, είναι εργονομικός, μοιάζει να έχει στιβαρή κατασκευή. Η τιμή του (γύρω στο 50άρικο) μοιάζει ακριβή, αλλά αν σκεφτούμε ότι οι αντίστοιχες προτάσεις της Νacon για PS4 (διάταξη xbox) έχουν πάνω από 60 € και 100 € , είναι αρκετά "συμφέρουσα".

• Like 1