Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zougaman

Εντυπώσεις και Βαθμολογία για το FIFA 19 DEMO

Recommended Posts

1 minute ago, Platini_Athens said:

Nαι ναι σε λετζενταρι κι εγω ξεχασα να το αναφερω πριν....στο οποιο δεν ειχα την αισθηση οτι η ΑΙ με κοροιδευει!......επισης παρατηρησα και κατι αλλο (αυτο ισως να συμβαινει και στο 18 ομως) .....στην αρχη του ματς ειχα τον ΜΜΠΑπε και ενω ειχα το προβαδισμα σε μια φαση σε ταχυτητα και μετρα  ο αντιπαλος αμυντικος με εφτασε.....ΟΜΩΣ προς το τελος του αγωνα οπου ΟΛΟΙ ειχαν ''παραδωσει''.....σε αναλογη φαση φανηκε η διαφορα ταχυτητας αφου ειχα αφησει τον αμυντικο 3 μετρα πισω  μου (κι εγω βεβαια σερνομουνα, δεν ημουν υπερηχητικος). 

Φέτος Μιχάλη η σχέση ταχυτητας - αντοχής - δυναμης-τακτικης-συστήματος θα είναι εκρηκτική......Προσοχή! !!!

@vagoe στο θέμα ταχύτητας θα διαφωνήσω ότι ήταν έτσι "τόσα χρόνια".Στο 16 και στο 17 σε καμία περίπτωση δεν φαινόταν όσο θα έπρεπε η ταχύτητα.

Στο 18 ναι έκανε μεγάλη διαφορά η ταχύτητα.

Φέτος μου φαίνεται θέλει ένα κλικ παραπάνω να γίνει αισθητή η διαφορά μεταξύ των παιχτών με διαφορετική ταχύτητα.

@TOL1S νομίζω ότι όντως έχει αλλάξει η βαρύτητα των παιχτών.Βέβαια όταν θα παίξουμε Online είμαι σίγουρος ότι πάλι πούπουλα θα τους νιώθουμε.

Για τους τερματοφύλακες,έκανα ένα σουτ,η μπάλα κόντραρε στον αμυντικό,πήρε ύψος και πήγε στην μεγάλη περιοχή προς τον Ντε Χέα και αντί να βγει λίγο να καθαρίσει,έμεινε στο τέρμα με αποτέλεσμα να πάρω την μπάλα και να βάλω γκολ.Στο Legendary αυτό.Ελπίζω απλά να έτυχε.

4 minutes ago, alexakoss said:

@vagoe στο θέμα ταχύτητας θα διαφωνήσω ότι ήταν έτσι "τόσα χρόνια".Στο 16 και στο 17 σε καμία περίπτωση δεν φαινόταν όσο θα έπρεπε η ταχύτητα.

Στο 18 ναι έκανε μεγάλη διαφορά η ταχύτητα.

Φέτος μου φαίνεται θέλει ένα κλικ παραπάνω να γίνει αισθητή η διαφορά μεταξύ των παιχτών με διαφορετική ταχύτητα.

Αλεξ, μπορεί δεν αντιλέγω. Απλά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση αυτο το πράγμα. Ότι δεν είδα,  μέχρι στιγμής,  αυτό το τρελό σπρινταρισμα.

Παίζοντας σήμερα 2 παιχνίδια,παρατηρώ πως ότι σουτ κάνει η CPU,γράφει.Και δεν μιλάω για σουτ μόνο μέσα από την περιοχή και ας είναι και υπό πίεση.Και για σουτ έξω από την περιοχή,με κακό πόδι,υπό πίεση.Και στα 2 ματς τα τέρματα ήταν απλά για να υπάρχουν και μόλις ένα σουτ δεν μπήκε γκολ.Ξαναλέω ΚΑΙ στα 2 παιχνίδια,όπου δέχτηκα 4 γκολ.

Off topic σχόλιο ένας τυπάς πού των λέγανε David rutter υπάρχει ακόμα στο FIFA? Αυτός ανέπτυξε σχεδόν ολλα τα (καλά FIFA) και ι ΕΑ των διαφήμιζε συνέχεια όποιος ήταν αροστακι με το φιφα 11 και ποιο μπροστά θα των θυματε όσο για το Demo FIFA ποιό χάλια πεθαίνεις από θέμα ρυθμου και κινήσεων από τα λίγα + είναι ι ατμόσφαιρα αλλα κλασικό καλό FIFA σε αυτόν τον τομέα.

25 minutes ago, alexakoss said:

Παίζοντας σήμερα 2 παιχνίδια,παρατηρώ πως ότι σουτ κάνει η CPU,γράφει.Και δεν μιλάω για σουτ μόνο μέσα από την περιοχή και ας είναι και υπό πίεση.Και για σουτ έξω από την περιοχή,με κακό πόδι,υπό πίεση.Και στα 2 ματς τα τέρματα ήταν απλά για να υπάρχουν και μόλις ένα σουτ δεν μπήκε γκολ.Ξαναλέω ΚΑΙ στα 2 παιχνίδια,όπου δέχτηκα 4 γκολ.

πελατειακες σχεσεις ειχα και εχω σημερα,εγραψε γερα το κοντερ,συμφωνω οτι η cpu ειναι πιο ευστοχη αποτι στο 18,γενικα τα περισσοτερα γκολ τα τρωω με εναν συγκεκριμενο τροπο,για να προλαβω δεν ειναι καποια τσιτοεπιθεση,αλλα κανω εγω λαθος,στην αμυνα φετος πρεπει να διωχνεις την μπαλα στα περιστερια,οσες φορες δεν το εκανα γιατι επελεγα την πασα σε διπλα παικτη και ειχε η cpu παραλληλα την εντολη για ακραιο πρεσαρισμα 7 δευτερολεπτων μου επαιρνε την μπαλα και εβαζε ευκολο γκολ.

f5xqzvS.jpg

σε αυτο το σετ αγωνων δεν μπορουσα να σκοραρω,ειδικα στο ματς ρεαλ-ρομα δεν εμπαινε ρε παιδια,εχασα στο 90 με φαουλ που κοντραρει στο τοιχος και αλλαζει πορεια.

Lsw5ch8.jpg

μια ηττα απο την διαστημικη τοτεναμ,που ειναι και η ομαδα που αρεσε περισσοτερο στο ντεμο και μια ευκολη νικη επι τους ντορτμουν που την θεωρω την χειροτερη ομαδα.

NhZBf89.jpg

γενικα παντως εχω μια ισορροπια στους αγωνες,στα στατιστικα στο detailed stats κατοχη μπαλας ειναι στο 50-50,στα σουτ πανω κανω τα ιδια,εχω ενα "θεμα" στον τομεα πασες που  εχω παντα λιγοτερες γιατι μου αρεσει να παιζω γρηγορα και οχι να ζαλιζω την μπαλα.

εχω παιξει γυρω στα 15 ματς, αλλα δεν θελω να βιαστο ακομα να βγαλο τελικο σχολιο - συμπερασμα.. .

Εχω παρατιρισει ομως οτι μ,ετα το πρωτο 20λεπτο πανω κατω, η αντιπαλη AI ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ! επαιζα με οβερ λαπ με τα πλαγια μπακ, 4 φορες εβγαλα τομ αλεξ σαντρο στην πλατη της αμυνας τησ μπαγερν, μεσα σε 2ο λεπτα...μετα μου εκλειναν συνεχια αυτην τον τροπο επιθεσεις . ειτε εκλειναν την πασα ειτε τον παικτη ειτε αλλος παικτης καλυπτε μεσα στην περιοχη και δν υπηρχε χωρος για σεντρα

10 minutes ago, POULAW_TRELA said:

η αντιπαλη AI ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ

λειτουργουν πολυ καλα οι τακτικες και γενικα οι εντολες μεσα στο παιχνιδι,ειτε απο το δικο μας μερος ειτε απο την cpu,σε αυτο που λες σε επαιξε αμυντικα η cpu με την εντολη "Overload Ball Side" 

Μια βοήθεια για τα settings 

ΒΑΓΚΟΕ μου,έλα παλικάρι μου, τροχαδάκι 

1 hour ago, TOL1S said:

λειτουργουν πολυ καλα οι τακτικες και γενικα οι εντολες μεσα στο παιχνιδι,ειτε απο το δικο μας μερος ειτε απο την cpu,σε αυτο που λες σε επαιξε αμυντικα η cpu με την εντολη "Overload Ball Side" 

1 hour ago, POULAW_TRELA said:

εχω παιξει γυρω στα 15 ματς, αλλα δεν θελω να βιαστο ακομα να βγαλο τελικο σχολιο - συμπερασμα.. .

Εχω παρατιρισει ομως οτι μ,ετα το πρωτο 20λεπτο πανω κατω, η αντιπαλη AI ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ! επαιζα με οβερ λαπ με τα πλαγια μπακ, 4 φορες εβγαλα τομ αλεξ σαντρο στην πλατη της αμυνας τησ μπαγερν, μεσα σε 2ο λεπτα...μετα μου εκλειναν συνεχια αυτην τον τροπο επιθεσεις . ειτε εκλειναν την πασα ειτε τον παικτη ειτε αλλος παικτης καλυπτε μεσα στην περιοχη και δν υπηρχε χωρος για σεντρα

Είπαμε ότι φέτος έχουμε να κάνουμε με έξυπνη ΑΙ........

Έχοντας παίξει αρκετά ματσάκια στο ντεμο θα πω ότι φέτος σε γενικές γραμμές μου άρεσε,βέβαια για να έχω τελική γνώμη για το παιχνίδι θα πρέπει να παίξουμε το τελικό παιχνίδι με κανονικό χρόνο παιχνιδιού και στο slow!Εμένα βέβαια η ταχύτητα του παιχνιδιού δεν μου φαίνεται ότι έχει κάποιο πρόβλημα πάντως επειδή offline παίζω πάντα slow εννοείται και φέτος εκεί θα παίζω..Σε 4 μέρες πάντως θα έχω 10 ώρες πρόσβαση στο full game μέσο του EA access στο Xbox οπότε θα γράψω εντυπώσεις και διαφορές στο κατάλληλο topic.Οποιος θέλει να με ρωτήσει οτιδήποτε για το παιχνίδι που θα ήθελε να  μάθει σε 4 μέρες λοιπόν..

1 minute ago, spyros-1908- said:

Έχοντας παίξει αρκετά ματσάκια στο ντεμο θα πω ότι φέτος σε γενικές γραμμές μου άρεσε,βέβαια για να έχω τελική γνώμη για το παιχνίδι θα πρέπει να παίξουμε το τελικό παιχνίδι με κανονικό χρόνο παιχνιδιού και στο slow!Εμένα βέβαια η ταχύτητα του παιχνιδιού δεν μου φαίνεται ότι έχει κάποιο πρόβλημα πάντως επειδή offline παίζω πάντα slow εννοείται και φέτος εκεί θα παίζω..Σε 4 μέρες πάντως θα έχω 10 ώρες πρόσβαση στο full game μέσο του EA access στο Xbox οπότε θα γράψω εντυπώσεις και διαφορές στο κατάλληλο topic.Οποιος θέλει να με ρωτήσει οτιδήποτε για το παιχνίδι που θα ήθελε να  μάθει σε 4 μέρες λοιπόν..

Επειδη κι εγω ειμαι offline player και με αυτα που εχω δει στο ντεμο ΑΝ παραμεινει το παιχνιδι οπως ειναι και ποσο μαλλον η ΑΙ η οποια φετος με τα νεα tactics πραγματικα αλλαζει ολο το παιχνιδι εχω την εντυπωση οτι θα πεσει πολυ "ξυλο"σε career mode...Προσωπικα με εντυπωσιασε που η ΑΙ αλλαζει τροπο παιχνιδιου αναλογα με τη ροη του ματς και ειδικα αν παιζεις με εναν συγκεκριμενο τροπο σε καταλαβαινει και πρεπει να αλλαξεις τροπο παιχνιδιου...Αυτα τα λιγα να μας πεις οτι δεν αλλαξαν ειμαστε μπομπα!!!

Πρώτα απ'όλα να χαιρετησω την παρέα!

Πλατφορμα PS4, PS4 Pro

Στα θετικά :

1 )λίγο καλύτερα γραφικά (από ΦΙΦΑ 18)

2) καλύτερα animation's (από ΦΙΦΑ 18)

3) φοβερή ατμόσφαιρα (εκτός του σχολιαστή)

4) οι παίχτες τρακαρουν ακόμα μεταξύ τους αλλά τουλάχιστον δεν συμπεριφέρονται σαν να καίγεται το τσιπακη κίνησης μετά τον τρακο για να αρχίσουν να αντιδρούν σαν βραχυκυλλομενες μαριονέτες

5) τερματοφύλακες λίγο καλύτεροι

6) μου φάνηκε πιο εύκολο να κάνεις άμυνα...

7) Εντυπωσιάστηκα από τον καινούργιο τρόπο που μπορείς να σχεδιάσεις τις τακτικές αν και δεν ασχολούμαι τόσο με αυτές αυτό που μένει είναι πως θα συμπεριφέρονται στο in game

Αρνητικά :

1) σαν φανατικός του γρήγορου ρυθμού στο p vs p μου φάνηκε πολύ αργό τόσο σε αντιδράσεις όσο και στο μέχρι να ξεκολλήσει ο παίκτης για να ξεκινήσει να τρέχει (προσπάθεια μάλλον να γίνει πιο ρεαλιστικό)

2) στην προωθημενη εκτός δύο περιπτώσεων (μετρημένες) όσο μπροστά και να ήσουν από τον αμυντικό πάντα σε προλάβαινε 

3) στα κόρνερ πάντα έπαιρνε την κεφαλιά ο επιτιθέμενος

4) τα  σουτ δύο "μέτρα" από το τέλος του ημικυκλιου της μεγάλης περιοχής γράφουν πάντα στο διαγώνιο παραθυράκι glitch?

5) συμπεριφορά μπάλας σαν χαμένη 

6) στο passing με το ίδιο πάτημα μια παει στον πιο κοντινό συμπαίκτη μια στην άλλη άκρη (assistant)

7) στο ενα-δυο ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ο παίκτης που κάνει πρώτος πάσα πάει και πέφτει πάνω στον αντίπαλο στη προσπάθεια του να προωθηθεί χωρίς να κάνει καμία προσπάθεια να αποφυγει

8)Στο world class η ΑΙ υπάρχουν φορές που το φλιπερακι πάει σύννεφο

Σαν ντέμο είναι η πρώτη φορά μετα από καιρο που γενικά η εντύπωση μετά από καμιά 20αρια ματσάκια και με το μηχάνημα και σε p vs p δεν ήταν καλή ειδικά στο p vs p

On 13/9/2018 at 7:50 ΜΜ, Dimokritos said:

Πρωτες εντυπωσεις (στο PC)

-Οπτικα ειναι ανωτερο του 18.

-Σε gameplay μοιαζει αρκετα με 18 αλλα ειναι ενα κλικ πιο αργο στον ρυθμο.

-Εχουν βαλει μερικα νεα animations και η κινηση των παιχτων κυριως, οταν διωχνουν την μπαλα ειναι αρκετα φυσικη.

-Τα σουτ ειναι  λιγο περιεργα αλλα μαλλον δεν τα εχω συνηθισει ακομα. Φαινεται σαν να ειναι πολυ βαρια η μπαλα.

-Η δυσκολια ειναι ικανοποιητικη εως τωρα και οι τερματοφυλακες καλοι. Δεν εχω παρατηρησει προς το παρον τις τρελες που εκαναν περσι.

3 ματς εχω παιξει. Στο πρωτο ειχα Roma και αντιπαλο Spurs και δεν εκανα ουτε φαση. Στο δευτερο PSG με αντιπαλο Bayern 0-0 και στο τριτο PSG με Juve και εχασα 1-2 στο τελος.

Αυτα προς το παρον.

17 hours ago, Bakogoal said:

Μα γιατι το κανουν τοσο πολυπλοκο και μαλιστα αφου ο καθε παιχτης εχει ενα στατ που λεγεται acceleration....οπου μαζι με το στατ του σπριντ λογικα κανουν την οποια διαφορα.....δλδ δεν φτανουν αυτα τα 2?.....σιγουρα παιζουν και αλλα στατς ρολο στην ολη κινηση....οπως το μπαλανς, το μπολ κοντρολ....

Σε αυτο το σημειο κατεμε παντα αρχιζει και ψευτιζει το φιφα ......

Γιατί είναι ηλίθιοι.Για αυτό το κάνουν πολύπλοκο. 

12 minutes ago, Platini_Athens said:

Μα γιατι το κανουν τοσο πολυπλοκο και μαλιστα αφου ο καθε παιχτης εχει ενα στατ που λεγεται acceleration....οπου μαζι με το στατ του σπριντ λογικα κανουν την οποια διαφορα.....δλδ δεν φτανουν αυτα τα 2?.....σιγουρα παιζουν και αλλα στατς ρολο στην ολη κινηση....οπως το μπαλανς, το μπολ κοντρολ....

Σε αυτο το σημειο κατεμε παντα αρχιζει και ψευτιζει το φιφα ......

Η μαγκιά είναι να το κάνεις στο legendary αυτός ο τσιτερ το κάνει στο amteur.....άσε που δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.......να χαμε να λέγαμε.......

Και εγώ θα καταλήξω ξανά στο FIFA φέτος. (είμαι online Seasons παίχτης μόνο)

Ενώ μου αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα του PES 2019 , Αισθάνομαι συνεχώς ότι γίνονται τυχαία πράγματα, Έχω παίξει καμιά 10 παιχνίδια και σε κανένα δεν κατάλαβα αν άξιζα να κερδίσω η να χάσω, δεν κατάλαβα αν ο αντίπαλος μου είναι καλός η όχι.

Κάτι που δεν ισχύει στο FIFA

22 minutes ago, ACMILANGR said:

Και εγώ θα καταλήξω ξανά στο FIFA φέτος. (είμαι online Seasons παίχτης μόνο)

Ενώ μου αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα του PES 2019 , Αισθάνομαι συνεχώς ότι γίνονται τυχαία πράγματα, Έχω παίξει καμιά 10 παιχνίδια και σε κανένα δεν κατάλαβα αν άξιζα να κερδίσω η να χάσω, δεν κατάλαβα αν ο αντίπαλος μου είναι καλός η όχι.

Κάτι που δεν ισχύει στο FIFA

Σε PC παίζεις αν δεν κάνω λάθος ε; Νομίζω τα λέγαμε μαζί για τους σέρβερ του weekend league πέρσι την άνοιξη.

Just now, BasilhsGR said:

Σε PC παίζεις αν δεν κάνω λάθος ε; Νομίζω τα λέγαμε μαζί για τους σέρβερ του weekend league πέρσι την άνοιξη.

Σε PC παίζω αλλά μάλλον με μπερδεύεις

5 minutes ago, ACMILANGR said:

Σε PC παίζω αλλά μάλλον με μπερδεύεις

Νομίζω μαζί το λέγαμε ότι seasons παίζεις μια χαρά από τη στιγμή που βλέπεις και την ποιότητα της σύνδεσης πριν ξεκινήσει το παιχνίδι αλλά weekend league είναι εντελώς σε τι server θα πέσεις και πόσο delay θα έχει η πάσα.

Ξέχασα, στο PES κάτι έχει παίξει την τελευταία βδομάδα, στο demo ήταν αλλιώς το παιχνίδι όπως και τις πρώτες 10 μέρες που κυκλοφόρησε, ειδικά από την Πέμπτη μετά το update μου έχει δώσει κι εμένα αλλά και σε αρκετούς φίλους την ίδια αίσθηση που περιέγραψες, νερόβραστα παιχνίδια.

2 hours ago, vagoe said:

Η μαγκιά είναι να το κάνεις στο legendary αυτός ο τσιτερ το κάνει στο amteur.....άσε που δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.......να χαμε να λέγαμε.......

Το εκανα σήμερα στο legendary κάνοντας πειράματα το ξανα δοκιμασα πατώντας μόνο το L1 και κάνει το ίδιο πράγμα... Γίνεται σχετικά εύκολα παντως αν έχεις το fake shot στο παλμαρέ σου..

21 minutes ago, BasilhsGR said:

το PES κάτι έχει παίξει την τελευταία βδομάδα, στο demo ήταν αλλιώς το παιχνίδι όπως και τις πρώτες 10 μέρες που κυκλοφόρησε

Ακριβώς, κάτι έχει γίνει, και στο PS4 παρατηρείται αυτό....

παιδια οποιος μπορει ας τεσταρει λιγο κατι σε wc η legendary,την ωρα που δαιμονιζετα η cpu στο 2ο ημ με το απιστευτο πρεσινγκ που απλας κοιτας χωρις να μπορεις να κανεις κατι,βαλτε και εσεις την επιλογη των 7 δευτερολεπτων press after possession loss και ανεβαστε την ομαδα λιγο ψηλοτερα σαν να παιζεται attacking συστημα και πειτε μου αν ξαναπαιρνετε το ματς στο χερια σας η εστω το ισορροπειται γιατι νομιζω πως αυτος ειναι ο τροπος να κοπει η cpu.

το δοκιμαζω τωρα και σε 3 ματς σε legendary εχω 2 νικες και 1 ηττα,χωρις να με τρελαινει η cpu οπως τοσες μερες,νομιζω οτι βρηκα τον κρυπτονιτη της χαχαχααχ

15 minutes ago, TOL1S said:

παιδια οποιος μπορει ας τεσταρει λιγο κατι σε wc η legendary,την ωρα που δαιμονιζετα η cpu στο 2ο ημ με το απιστευτο πρεσινγκ που απλας κοιτας χωρις να μπορεις να κανεις κατι,βαλτε και εσεις την επιλογη των 7 δευτερολεπτων press after possession loss και ανεβαστε την ομαδα λιγο ψηλοτερα σαν να παιζεται attacking συστημα και πειτε μου αν ξαναπαιρνετε το ματς στο χερια σας η εστω το ισορροπειται γιατι νομιζω πως αυτος ειναι ο τροπος να κοπει η cpu.

το δοκιμαζω τωρα και σε 3 ματς σε legendary εχω 2 νικες και 1 ηττα,χωρις να με τρελαινει η cpu οπως τοσες μερες,νομιζω οτι βρηκα τον κρυπτονιτη της χαχαχααχ

η stamina σου ομως, τι αποψη εχει;;;;..........

Το άσχημο είναι ότι τα περισσότερα σουτ της cpu μπαίνουν γκολ.Δηλαδή καταντάει ψέμα.Όπως και οι σέντρες-γκολ.

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που είπε ο Δήμος στο βίντεό του,'οτι το demo είναι έκδοση πριν βγει η beta,αλλά όσο περισσότερο παίζω,τόσο περισσότερο μου αρέσει.

Η φυσική της μπάλας να άλλαζε λίγο.

Επίσης,μου φαίνονται λίγο πιο εύκολα τα σουτ μέσα από την περιοχή.

Τέλος,όσο αναφορά τα δίχτυα και πέρυσι στο demo αν θυμάστε δεν κουνιόντουσαν,όμως στην τελική έκδοση,διορθώθηκε.

• Create New...