Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zougaman

Εντυπώσεις και Βαθμολογία για το FIFA 19 DEMO

Recommended Posts

36 minutes ago, Mean_Machine said:

Χωρίς παρεξήγηση αλλά αν το πρόβλημα είναι οι εμφανίσεις και τα σήματα τότε μήπως να πουλήσεις το X και να πάρεις το PRO? Δεν έχει δα και μεγάλη διαφορά στην απόδοση

Είχα πριν pro. Στα fifa,pes δεν έχει διαφορά σε δυνατά παιχνίδια όμως έχει!Εκτός ότι με έχουν βολέψει πολύ οι υπηρεσίες της Microsoft(Xbox pass) και το χειριστήριο το elite.Παντως εντάξει θα συμβιβαστω με τα fake ονόματα,τώρα έχω βάλει να παίξω Γαλλικό πρωτάθλημα που τα έχει όλα κανονικά. .

Έπαιξα το FIFA 2019 Demo σε: 
PS4

Θετικά στοιχεία:
1. Απιστευτος φωτισμος την νυχτα, πραγματικα ραγδαια βελτθιωση σε σχεση με το 18.
2. Ρυθμος ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που πρεπει να ειναι.
3. Τα σουτ εχουνε βαρος.
4. Πολλαπλα νεα animations σε ολους τους τομεις.
5. Ατμοσφαιρα καταπληκτικη και παλι.

Θετικα σχολια : Βρηκα την υγεια μου οταν εβγαλα το Precision Shooting...να μου λειπει.Κατα τ'αλλα ενα βελτιωμενο και ισοροποιημενο ποδοσφαιρακι.

Αρνητικά στοιχεία:
1. Η φυσικη της μπαλας ειναι λιγο περιεργη.
2. Δεν εχεις τον απολυτο ελεγχο των παικτων σου ακομα.
3. Μικρή μπαλα, μεγαλυ βαρυτητα.
...

Αρνητικά Σχόλια: ...
Πολλα απο τα περιεργα θα βελτιωθουνε, ξερουμε οτι θα παρουμε λιγο διαφορετικο κωδικα στις 26 του μηνος.

Βαθμολογία FIFA 2019  Demo:
8/10, ευκολα.

Πολυ καλο, αρκετα ευχαριστημενος.

28 minutes ago, spyros-1908- said:

Είχα πριν pro. Στα fifa,pes δεν έχει διαφορά σε δυνατά παιχνίδια όμως έχει!Εκτός ότι με έχουν βολέψει πολύ οι υπηρεσίες της Microsoft(Xbox pass) και το χειριστήριο το elite.Παντως εντάξει θα συμβιβαστω με τα fake ονόματα,τώρα έχω βάλει να παίξω Γαλλικό πρωτάθλημα που τα έχει όλα κανονικά. .

Στο έχω ξαναπεί Σπύρο, από τη στιγμή που έχεις Xbox το FIFA είναι μονόδρομος. Σε βάθος χρόνου θα σπαστείς να βλέπεις κάθε μέρα τη ManRed και τη ManBlue. Τώρα να κάτσεις με το χέρι και το gamepad να τα φτιάξεις απλά LOOOL!! Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ. Επειδή δεν έχεις παίξει αρκετά το PES δεν θα δυσκολευτείς να συνηθίσεις το FIFA, εγώ σήμερα έπαιξα 4-5 παιχνίδια και κάποια αρνητικά πράγματα που στην αρχή μου έκαναν καραμπάμ άρχιζα να τα συνηθίζω. Έχω σχετικά καλό PC αν δεν είχα δεν θα το σκεφτόμουν καν για PS4 μιας και θα το έπαιρνα αποκλειστικά για να παίζω τα δύο αυτά ποδοσφαιράκια. Έτσι κι αλλιώς FPS παιχνίδια δεν μπορώ να τα παίξω με gamepad.

Σε κόβω στο τέλος να τα παίρνεις και τα δύο...:hehe:

6 hours ago, vagoe said:

Εννοείται ότι για να δεις κάτι ΣΩΣΤΑ πρέπει να παίξεις ΑΝΩ των 5 (για μένα 8 με 10) παιχνίδια για να καταλάβεις "τι, πως, που κτλ ".

Εσυ γεροντα τι λες

[1]
Έπαιξα το FIFA 2019 Demo σε: 
 PS4 / /PC

[2]
Θετικά στοιχεία:
1. Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν είναι πάντα ξέφρενος. Έχει αυξομειώσεις στην διάρκεια του παιχνιδιού
2. Τα τάκλιν είναι πιο στιβαρά παρόλαυτα δεν φτάνουν αυτά του pes
3. Ο φωτισμός πιο σκοτεινός πιο αληθινός.
4. Τα λάθη στις πάσες και γενικά η αστάθεια που έχουν όλοι οι παίχτες μέσα στο παιχνίδι με τα μικρολαθάκια που κάνουν δίνει ωραία αίσθηση.
5. Σου δείχνει τον επόμενο παίχτη που θα επιλέξεις. Μέχρι πέρυσι πολλές φορές πατούσες να πάρεις τον σωστό παίχτη και σου έδινε ότι να ναι τώρα ξέρεις ποιον θα έχεις.

6. Το σπριντ είναι κάπως διαφορετικό ....δεν έχει τα κατοστάρια του Μπολτ όπως το περσινό οι αμυντικοί έχουν ευκαιρίες να σώσουν το λάθος.

Θετικά Σχόλια:

Μου άρεσε στο θέμα της ροής του αγώνα. Αρχίζει σιγά σιγά να ξεφεύγει από τις τυποποιημένες scriptarισμενες κινήσεις και απελευθερώνεται το παιχνίδι.

Αρνητικά στοιχεία:
1.Η απότομη αλλαγή κατεύθυνσης σηκώνει κατά 99% την μπάλα και συνήθως τριπλάρεις με επιτυχία. Οι τρίπλες είναι απλές απλά παίζεις με τον μοχλό και κάνουν ότι να ναι οι παίχτες.
2. Πολλές φορές σηκώνονται για κεφαλιά σαν ναμην υπάρχει αύριο. Η υπερβολική δύναμη στις κεφαλιές είναι λίγο εκτός ροής.
3.Φινες σουτ ντριβεν τερματάδες(λίγο βελτιωμένοι). Ίδια με πέρυσι καμία εντελώς αλλαγή και νομίζω θα είναι ο λόγος να μας αγανακτήσει για ακόμη μία φορά ...γιατί είναι τόσο OP δεν έχω καταλάβει.
4. Ίδιος απολύτως χειρισμός σε όλα κανένα επίπεδο δυσκολίας σε τρίπλες σουτ κτλπ όλα είναι 2 κουμπάκια

Αρνητικά Σχόλια: ...

Πατσαρισμένο το περσινό είναι. Το είχα πει σε σχόλιο πως θα έχουμε ένα από τα μεγαλύτερα copy paste σε κώδικα στην ιστορία. Σχεδόν ίδιο με το 18 με μικρές αλλαγές. Για την νέα τεχνική στα σουτ δεν αναφέρομαι γιατί το θεωρώ άχρηστο το απενεργοποίησα και δεν μπήκα καν στο κόπο να το δω. Η ΕΑ ξέρει ότι είναι μόνη στο χώρο τα λεφτά από τις πωλήσεις είναι σταθερά τιτάνια κάθε χρόνο και προσπαθεί να εισπράξει από τα πακέτα με τα κοινς. Κόντρα ΕΑ - ΚΟΝΑΜΙ δεν υπάρχει μην γελιόμαστε αυτά είναι για τα φορουμ και τα καφενεία να μαλώνουμε να περνάει η ώρα.

@zougaman Νομίζω αυτό που γράφεις συνέχεια είναι η μόνη λύση για να αλλάξει αυτό το παιχνίδι. Να σταματήσει ο κόσμος να πέφτει στο τριπάκι με τις κάρτες να μην αγοράζει πακέτα με αληθινά χρήματα . Είναι η μόνη λύση για να ασχοληθεί η εταιρεία σοβαρά με το παιχνίδι .  Δεν με απογοήτευσε σαν πρώτη εμπειρία αλλά δεν με ενθουσίασε επίσης. Κάτι ήξερα που έλεγα κρατάτε μικρό καλάθι.

Πιστεύω φέτος θα το ευχαριστηθώ πολύ περισσότερο από το περσινό τσίρκο!

Διαβάζω στο fb και εδώ πολλούς να λένε άλλαξαν τα σουτ οι πάσες ο ουρανός η βροχή το χαλάζι...ρε παιδιά παίζατε το 18 ή το παρατήσατε στο 1ο μήνα και δεν θυμάστε τίποτα....;;; Μην μας τρελάνετε εντελώς! Χαλαρώστε λιγάκι και μην γράφετε με τόσο ενθουσιασμό !

[3]
Βαθμολογία FIFA 2019  Demo:
7,5 (Με 7 είπαμε ξεκινάει άρα ένα 0,5 επιπλέον)

Δεν το εχω παιξει ακομα , το εδω βαλει να κατεβαινει στο one x οποτε θα σας πω αυριο την αποψη μου.

Παντως οσο καιρο ειμαι ας το πουμε gamer μονο το fifa 99 καταφερα να παιξω που ηταν κ το πρωτο μου παιχνιδι στο psx :)

Απο τοτε οταν παιζω ποδοσφαιρακια παιζω μονο pes αν κ δεν ειμαι πολυ καλος μου αρεσει να παιρνω μια ομαδουλα κ να καιγομαι στο master league !

Επειδη κ εγω απο περσυ εδωσα το ps4 κ πηρα xbox με το pes 2018 δεν ασχοληθηκα κ πολυ λογω του οτι δεν παιρνει patch/option file αλλα κ επισης δεν μου κεντρισε το ενδιαφερον τοσο πολυ.

Επαιξα κ το demo του fifa 2018 τοτε κ πραγματικα δεν το αντεξα να το παιξω.

Long story short αγορασα ενα ps4 pro μονο κ μονο για να παιζω pes 2019 με πατσακι κ ελπιζω κ συντομα greek super league :)

Γιατι να παιζω με σηματα μουφα κ mdwhite δεν αντεξα χαχα 

θα επανελθω με την βαθμολογια κ αν οντως με τραβηξει τοτε δινω κ το ps4 pro κ μενω με το xboxακι μου μονο !!

Μιας κ το xbox τωρα που εχω κ τις 2 κονσολες δεν συγκρινεται πιστευω με το ps4 pro , απο μοχλο, γραφικα υπηρεσιες κτλ πολυ ανωτερο σε ολα εκτος τα exclusive games.

sorry κ για το οφ τοπικ 

1 hour ago, de_paizei said:

Εσυ γεροντα τι λες

Εγώ Λευτέρη.....μόλις τώρα τελείωσα το πρώτο μου ματς και έχω να πω οτι: 1ον) Το παιχνίδι ΔΕΝ είναι ίδιο με το 18.....καμιά σχέση, πολύ ανώτερο. ....απορώ πως κάποιοι λένε ότι είναι ίδιο με το 18.....Τέλος πάντων αυτά είναι απόψεις - γνώμες, όπως και η δικιά μου.

2ον) οι τακτικές που έβαλα λειτούργησαν....Άρχισα επιθετικά με το ντιφολτ σύστημα της Ρόμα με αντίπαλο τη Ρεαλ. Προηγήθηκαν.....παύση-πλαταγιασμα - βύσσινο - δεν επιτρέπω να μιλούν δια το άτομον μω......ωωωωπππ μπερδεύτηκα. Προηγήθηκαν πατάω παύση, γυρίζω σε 41212.....με πίεση στη περιοχή τους. Το γυρίζω σε 1-2 αλλά δεν αλλάζω τακτική και το τρώω. ....στο τέλος.

3ον) Μου αρρσει πολυ η ταχυτητα που.....έπεσε.

4ον) Μου αρεσει η αμυντικη συμπεριφορα των αμυνων, γενικα, τα κοψιματα, τα αλματα.....τα τακλιν (είστε με τα καλα σας;;;; Υπηρχανε αυτα περυσι;;; )

5ον)  Πρέπει να παίξω κι άλλα ματς για να πω........

Εdit: ώπα ωπα ωπα......ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ....από το οποί έπρεπε να ξεκινήσω......Το δεύτερο βελάκι. Φοβερό μεγάλη βοήθεια........και πολύ έξυπνο. Τρομερή έμπνευση.

Eπαιξα και εγω το demo στο PS4 σε Legendary και εχω να πω τα εξης. 

Μακραν καλυτερο απο το Φιφα 18 και τα θετικα του ειναι :

- Απιστευτος φωτισμος σε σχεση με περυσι που ηταν λες και ειχε σκονη απο την Σαχαρα. Τρομερο!

- Ωραιος ρυθμος αργος οπως μαρεσει και μολις το αγορασω θα βαλω και slow και θα ναι ακομη πιο πολυ στα γουστα μου.

- Πολυ ωραια animations στην κερκιδα αλλα και στον αγωνιστικο χωρο φυσικα.

- Τετοια ατμοσφαιρα δεν εχω ξαναδει σε ποδοσφαιρακι...ΜΠΡΑΒΟ γιατι γουσταρουμε να χει τετοιες κερκιδες ο κοσμος του ποδοσφαιρου.

Στα αρνητικα 

- Η δυσκολια του πιστευω θελω κατι ακομη πιο δυσκολο απο το legendary 

Γενικο συμπερασμα : Καλυτερο του 18 και παει για αγορα. Και φετος δεν εχει αντιπαλο η ΕΑ ειδικα στο οffline κομματι.

Βαθμολογια : 8.5/10

Λοιπον επιστρεφω με το σχολιο μου μιας κ κατεβηκε το ντεμο πολυ πιο γρηγορα απο οτι φανταζομουν 

Επαιξα το FIFA 2019 Demo σε
 Xbox One x 4k tv 55 inch 

Θετικά στοιχεία:
1. Μου αρεσει παρα πολυ που ολες οι ομαδες ειναι οφισιαλ , χωρις πατσακια κ μπουρδες .

2. Τα animation / cut scenes και οι φιλαθλοι στις εξεδρες ειναι απλα απιστευτα !! Μπραβο
3. Ηχος
...

Θετικά Σχόλια: 

Οι φιλαθλοι ,κερκιδες γηπεδα ειναι πολυ ομορφα φτιαγμενα κ επειδη ολα ειναι τα πραγματικα χαιρεσαι να παιζεις κ να βλεπεις το αποτελσμα .

Ολες οι διοργανωσεις με ch league κτλ ειναι ενα παιχνιδι που σε τραβαει να το παιξεις 
Επισης ο ηχος πολυ καλυτερος απο του pes 

Αρνητικά στοιχεία:
1. Γραφικα in game
2. Χειρισμος / game play 
3. Σουτ
...

Αρνητικά Σχόλια: 

Ενω το παιχνιδι σε προιδεαζει οτι θα ζησεις κατι μεγαλο, με μουσικες τσου λου , φραντζες οφισιαλ ροναλντο ταμπελακια κτλ μπλιμπλικια οταν ξεκιναει ο αγωνας παιζοντας τα γραφικα ειναι πολυ ψευτικα . Σαν να βλεπεις καρτουν ενα πραμα, σε αντιθεση με το που βαζεις γκολ πχ που εκει ειναι πολυ ομορφα.

Το gameplay του δεν μου αρεσει καθολου, ισως επειδη δεν το εχω παιξει αρκετα αλλα μου θυμισε ποδοσφαιρακι προηγουμενης εποχης.

Με δυο μπαλιες απο αμυνα σε επιθεση κ γκολ.Σαν να παιζω με υπερανθρωπους spiderman ενα πραμα.

[3]
Βαθμολογία FIFA 2019  Demo:

7/10

Οτι γραφω ειναι προσωπικη μου αποψη χωρις να θελω να θιξω καποιον που του αρεσει το φιφα.

Προσωπικα εμενα οσο κ αν ηθελα να μου αρεσει δεν πιστευω να καταφερω ποτε να εξηκειωθω με την συγκεκριμενη σειρα.

Επαιξα ενα αγωνα juve - city 8-0 χωρις να πειραξω κατι κ μετα το εβαλα στην δυσκολια μεσαιο κ κερδισα ξανα 3-0 united - borusia

Το πιο αρνητικο που βρισκω ειναι το gameplay , και οι παιχτες τρεχουν κ στριβουν πολυ ατσαλα/αχαρα 
σαν να παιζω το david beckam soccer στο psx !

B7_C60_D23-5_C4_F-4_B19-82_CA-5592_BD3_B

C43_D025_E-6_DB9-469_B-_BC26-9_A8_EE1_B0

X.B.O.X / Professional

Αρνητικά:

Ξεκιναω με τα αρνητικά και υπάρχει λόγος. Στο πρώτο ματσάκι που έπαιξα απογοητεύτηκα πλήρως! Είδα ένα fifa 18 (απο τα χειρότερα fifa για εμένα) με ελάχιστες μικροαλλαγές χωρίς ιδιαίτερο νόημα. Βλέποντας πολλά από τα κακά του 18, όπως η τραγική διαιτησία (κέρδισα ένα ηλιθιο ανύπαρκτο πέναλτι), μαζί με κάποια σοβαρά προβλήματα (ελπίζω λόγω demo) οπως στα animations με πολλες σπαστικες κινήσεις, την κακή και αλλοπρόσαλλη φυσική της μπάλας, που γίνεται φλιπερακι ώρες ώρες και αρκετά προβληματικά collisions, λέω πάει για delete από το demo! Ευτυχώς που μου ήρθε να δοκιμάσω τον Hunter...!

Θετικα:

Αφου χάζεψα τα υπέροχα cut scenes με πολύ ρεαλιστικά γραφικά και animations, μπαίνω στο ματς. Δεν ξέρω γιατί, αλλά ήταν σαν να έπαιξα άλλο παιχνιδι! Και η αίσθηση αυτή μου βγήκε και στα επόμενα 3-4 ματσάκια που έβαλα μετά για να το επιβεβαιώσω. Αν αφήσω φυσικά στην άκρη τα αρνητικά που προανέφερα, το σημαντικότερο που έχει αλλάξει, για μένα προς το πολύ καλύτερο, είναι ο ρυθμός του αγώνα! Αν και πιο αργό το παιχνιδι, λίγο πιο βαρύ στις κινήσεις των παιχτών, ο ρυθμός του είναι καταιγιστικός αλλά κυμαινόμενος! Μαζί με την εκπληκτική ατμόσφαιρα, τα ελαφρώς βελτιωμένα γραφικά ως γενική αίσθηση, αλλά πολύ βελτιωμένες λεπτομέρειες όπως τα τρομερά ρεαλιστικά animations στις εκφράσεις των παιχτών, δίνεται η αίσθηση ότι παρακολουθείς κάποια από τα καλύτερα ματς του CL! Η μπάλα πλέον εκτός από κάτω στην επιφάνεια του εδάφους, και ψηλά στον αέρα στο ύψος των κεφαλιών, κινείται πολύ άνετα και στην ενδιάμεση περιοχή. Είδα πάσα με... τον ώμο, κοντρόλ και προώθηση της μπάλας  με το γόνατο, κόντρες μεταξύ των παιχτών με την μπάλα να βρίσκεται στο ύψος της μέσης τους. Σε συνδυασμό με μερικά ρεαλιστικότητα λαθάκια, τσαφ, κόντρες, το παιχνιδι γίνεται εντελώς απρόβλεπτο και παίζεται σε κάθε σημείο του γηπέδου!

Αν διορθώσουν κάποια πραγματικά σοβαρά προβλήματα που χαλάνε πολύ το παιχνιδι, πολλά από τα οποία δεν είχαν τα προηγούμενα fifa όποτε ελπίζω ότι θα στρώσουν, το 19 έχει προοπτικές να γίνει ένα πολύ ρεαλιστικό (όπως πάντα) αλλά και διασκεδαστικό (επιτέλους) ποδοσφαιράκι.

Σε λοιπές λεπτομέρειες, υπάρχει θέμα και με τον χειρισμό των παιχτών και την απόκριση τους στις εντολές και δεν μου αρέσει που έχουν γίνει τόσο αργοί στις κινήσεις τους. Από την στιγμή που θα κοντρολαρουν την μπάλα όλα πάνε πολύ αργά με αποτέλεσμα να σου κλέβουν πολύ εύκολα την μπάλα. Επίσης με κούρασε μια ¨θολούρα¨ που βγαίνει σε κάποια σημεία στα replay, αυτό το κούνημα της κάμερας λες και οι φίλαθλοι σπρώχνουν τον κάμεραμαν, και δεν ξέρω αν φταίει η tv μου, σε γρήγορες κινήσεις της μπάλας είχα πολύ ghosting και δεν μπορώ να πειραξω κάτι πλην των ρυθμίσεων του hdr για να το διορθώσω. Με το 18 δεν το έχω το πρόβλημα. Αυτά προς το παρόν. Έν αναμονή του ολοκλήρου που ως συνήθως θα είναι άλλο παιχνιδι, και μετά του πρώτου patch που θα είναι ένα άλλο από το άλλο παιχνιδι... :p

Well... Επειδή θέλω να είμαι δίκαιος και να μην αφήνω σκιές στα λεγόμενα - γραφόμενα μου.

Εκατσα κι έπαιξα 11 (10+1) παιχνίδια, σχεδόν με όλες τις ομάδες του demo, σε επίπεδο Professional (συν τα 3 ματς τη μέρα που κυκλοφόρησε)

Έπαιξα το FIFA 2019 Demo σε: 
PS4 Pro

Θετικά στοιχεία:
1. Ατμόσφαιρα γηπέδου
2. Μουσική επένδυση
3. Περιγραφή αγώνα                                                                                                                                                                                                                                                                           

4. Τακτικές

5. Μερικά νέα animations

6. Γραφικά (για τα δεδομένα Fifa)

Θετικά Σχόλια: Η ατμόσφαιρα είναι το 60% όλου του παιχνιδιού. Πραγματικά απίστευτη όπως σε κάθε Fifa άλλωστε. Μου άρεσαν οι νέες τακτικές και το πως εφαρμόζονται άψογα στο ματς. Βελτίωση γραφικών σε σχέση με πέρυσι, όπως και ελαφρώς βελτιωμένα και νέα animations.

Αρνητικά στοιχεία:
1. Ταχύτητα παιχνιδιού
2. Πάσες
3. ΦΥΣΙΚΗ μπάλας (με κεφαλαία)

4. Καρτούν μοντέλα παικτών

5. Κίνηση παικτών (απότομα στριψήματα, σταμάτημα κτλ)

6. Σουτ

7. Δίχτυα

8. Τερματοφύλακες

9. Μπάλα

Αρνητικά Σχόλια: Η ταχύτητα του παιχνιδιου είναι επιεικώς απαράδεκτη. Δηλαδή Online τι έχει να γίνει πάλι φέτος; Ελπίζω σε βελτίωση σε επερχόμενο (από τα πολλά που αναμένονται) patch. Οι πάσες, που αρχικά μου φάνηκαν βελτιωμένες, καμιά σχέση! Τραγικές! Λες και σημαδεύω με πιστόλι laser και φεύγει η μπάλα (;) να σκοτώσει τους εξωγήινους σε ταινία διαστημική... Η ΦΥΣΙΚΗ της μπάλας είναι ότι χειρότερο έχω δει τα τελευταία χρόνια σε ποδοσφαιράκι. Ρε, να μη σηκώνεται αυτή η μπάλα από το χορτάρι, λες και έχει 300 κιλά μολύβι μέσα της. Εδώ μοιραία γίνεται σύγκριση (;) με το αντίπαλο δεός και το αποτέλεσμα είναι αποκαρδιωτικό για το Fifa. Τα μοντέλα παικτών (αν και υπάρχει μία αμυδρή βελτίωση) εξακολουθούν να είναι σαν να βλέπω Nickelodeon με το γυιο μου...Πολύ κακή κίνηση και στριψήματα παικτών, εντελώς ψεύτικη. Τα σουτ πολυ αδιαφορα, δε σου βγάζουν καμία αίσθηση ευχαρίστησης, ειδικά αυτό το νέο σουτ εντελώς άκυρο. Στα δίχτυα όταν βάζεις γκολ δεν κουνιέται τίποτα, ενώ στο replay φαίνεται μια χαρά. Οι τερματάδες μου φάνηκαν λίγο προβληματικοί σε αρκετές φάσεις, που θα έπρεπε να είναι πιο δραστήριοι, και μιλάμε και για εύκολες φάσεις. Τέλος η μπάλα μου φάνηκε μικρή, αν και από ότι γράφτηκε στην τελική έκδοση θα είναι μεγαλύτερη.

Γενικά είναι ένα demo, αλλά και το αντίπαλο δεός από το demo φάνηκε τι ήταν. Βέβαια η EA μας έχει συνηθήσει σε πολλά διορθωτικά updates, που ελπίζω να φτιάξουν κάποια από τα αρνητικά του παιχνιδιού, το οποίο βέβαια στην τελικη έκδοση θα έχει και όλα του τα φρου φρου κι αρώματα, πράγμα σημαντικότατο. Προσωπικά δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα δω (γκεημπλεϊκά) κάτι τόσο βελτιωμένο στην τελική έκδοση, που θα με κάνει να το αγοράσω ΚΑΙ φέτος (αγοράζω Fifa μαζί με Pro, ανελλιπώς από το 2008), αλλά ποτέ δεν ξέρεις και ποτέ μη λές ποτέ.

Είδωμεν

Βαθμολογία FIFA 2019  Demo:  5,5

Θα ξαναβάλω την ίδια κασέτα, γιατί το ίδιο τρολλαρισμα κάνει κι η ΕΑ κάθε χρόνο: πότε θα σταματήσουν να παρουσιάζουν φρουφρούληδες και μπαλάκι του πινγκ πονγκ για ποδόσφαιρο αυτοί οι τύποι; Θεωρώ την αίσθηση και την εικόνα που αντίκρισα στο ντέμο ως καθαρό τρολλαρισμα προς τον κόσμο. Αναφέρομαι φυσικά στα καρτούν και παιδικά animations και ball physics\player physics....

Μην παρεξηγηθω: ένα ματς έπαιξα όλο κι όλο και δεν έχω προλάβει να δω τις βελτιώσεις, όπως τις περιγράφουν οι φίλοι πιο πάνω (με πιο ενδιαφέρον στοιχείο τις τακτικές). Επισης, ναι, συνηθίζεται, ναι έχει κάποιους μηχανισμους πολύ καλούς. Πέρυσι το πήρα στα μισά της περιόδου και πέρασα οκ στο career, δεν το μετάνιωσα. Μπορεί να χαρίσει και πολυ ωραία ματς (στο offline. Δεν ξέρω τι γίνεται στο online).

Αλλά ρε γμτ, ότι καλό και να κάνουν στο gameplay, καταργείται με αυτά τα physics ΤΟΣΑ χρόνια τώρα, αμάν! Ειλικρινά, με το που άρχισα το ματς στο ντέμο, μου ήρθε πάλι να γελάσω με τα physics κι όλη αυτή την ελαφρυτητα. Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα και πάλι είναι ότι μας δουλεύει η ΕΑ.

Όλα αυτά δεν σημαίνουν ότι δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς, ειδικά αν παίζει χρόνια και το χει μάθει. Πολυ λογικό. Λέω απλά μια πραγματικότητα που πιστεύω όλοι βλέπουν. 

Τεσπά, αλλαγή μηχανής και γραφικών,  και γρήγορα. Αδικούν την ίδια τους την προσπάθεια.....

Για να δούμε πάντως αλλαγή στο gameplay και όσα ταλαιπωρούν το fifa τόσα χρόνια μόνο εάν αλλάξουν οι κονσόλες,δηλαδή 2019 με 2020!Εάν όμως και εκεί δούμε τα ίδια μειονεκτήματα σημαίνει ότι δίνουν σανό στον κόσμο και αυτό αρέσει,δεν θα εξηγείται αλλιώς!

Πάντως χωρίς πλάκα αυτά τα παράπονα που κάνουμε εμείς εδώ τς έχετε ακούσει σε ξένα forum; Γιατί αν εκεί τα βλέπουν όλα τόσο ωραία για πιο λόγο και η ΕΑ να αλλάξει το gameplay?

Αυτο το βιντεακι μπορω να πω μου αρεσε, οχι σαν gameplay, σαν συλληψη.
Το ειχαν κ τα παλια φιφα αυτο;

για εμενα το νεο συστημα σουτ ειναι οτι πιο αχρειαστο υπαρχει σε ποδοσφαιρακι,αν η εα και η  καθε η εα ηθελε απλα να προσθεσει εξτρα δυναμη θα μπορουσε πολυ απλα να γινει με το ποσο κρατας το κουμπι του σουτ το οποιο γινεται στο περιπου και τωρα αλλα οχι οπως θα επρεπε να ειναι κανονικα.

αλλος λεει οτι το παιχνιδι εχει βαρος αλλος ελαφροτητα ,αλλος λεει οι παικτες δεν στριβουν αλλος λεει στριβουν πολλοι,για εμενα παραμενει το ιδιο οπως και τα τελευταια χρονια,αν περιμενετε ο παικτης σας να κανει πρωτα κοντρολ και μετα να αποφασισετε που θα πατε ναι εχει βαρος και δεν στριβει,αν ομως χρησιμοποιησετε το δεξι στικ κατα την επαφη του παικτη με την μπαλα δλδ να κανετε ενα first touch τοτε το βαρος του κοντρολ εξαφανιστηκε.

τερμαδες,μια χαρα ειναι,ειδα και βιντεακι του ζουγκαμαν που λεει παλι τα ιδια,οχι δεν ειναι παλι τα ιδια ,παιξτε στο legendary και τις φαβες του profesional η του amateur δεν θα τις δειτε,γιαυτο υπαρχουν τα επιπεδα δυσκολιας,στα πιο ευκολα ουτε οι παικτες δεν τρεχουν,αν οι τερματαδες εχουν σφαλμα θα ηταν σε ολα τα επιπεδα οπως ηταν στο 18,θυμαστε το ντεμο πριν 1 χρονο το χαλι που ειχαν,εδω συγνωμη αλλα αν θελετε σωστους τερματαδες ανεβαστε δυσκολια αν δεν μπορειτε τοτε με τα sliders θα κανετε την δουλεια σας,στο online οι τερματαδες αποσο ξερω ειναι σε world class η σε legendary αρα δεν θα εχετε θεματα.

Μετα απο τοσα χρόνια φιφα(96 προ δεν είχαμε οι PCαδες) και προ(3 αν δεν κάνω λάθος)  ενα πράγμα θελω απο τα games να με διασκεδάζουν και να μην σπάνε @

Fifa 19 demo = διασκεδαστικό αγορά οχι αμεσα (οπως εκανα μ το προ) αλλά σε κάποια καλή προσφορά

θα ήθελα καλύτερα γραφικά αλλά ίσως να βρούμε καμιά άκρη με κάποιο πατσακι(PC)

Και να μην ξεχνάμε οτι εμείς δίνουμε λεφτά  οχι αυτοί σε εμάς

Μου κανει εντυπωση που γραφετε ολοι για την φοβερη ατμοσφαιρα.

Δεν το εχω δει ακομα το ντεμο.Αν μπορεσω αυριο θα παιξω κανα δυο ματς.

Αλλα σε σχεση με το φιφα 18 που επαιξα φετος,η ατμοσφαιρα του Pes 2019 μου αρεσει περισσοτερο λογω sliders,οπου ανεβαζεις η χαμηλωνεις τον ηχο γηπεδου,μπαλας,κοσμου οπως σου αρεσει.Στο φιφα 18 δεν ειχε sliders και δεν ακουγες καθολου την μπαλα.

Eχει sliders το ντεμο?Θα εχει στο φιφα 19?Αν δεν εχει,σορρυ αλλα δεν θεωρω καλη την ατμοσφαιρα.Την να την κανω την ατμοσφαιρα αμα δεν ακουω την μπαλα?

Ισχυει αυτο με την δυσκολια. Και εγω στο πρωτο παιχνιδι που επαιξα και ξεχασα να αλλαξω την δυσκολια και ετρωγε ο τερματοφυλακας γκοαλ πολυ ευκολα. Επισης ακομα και τα σουτ βγαινανε πολυ οτι δυναμη και να εβαζα. Εγω τωρα world class παιζω και μου κουμπωνει μια χαρα. Παντος εχει αρχισει να ειναι ευχαριστο σαν παιχνιδι. Πλεον δεν συχτιριαζω. Μαλλον θα ισχυει μεχρι να παιξω online και να αρχισω τα καντιλια

On 15/9/2018 at 10:04 ΠΜ, ak1974gr said:

Μετα απο τοσα χρόνια φιφα(96 προ δεν είχαμε οι PCαδες) και προ(3 αν δεν κάνω λάθος)  ενα πράγμα θελω απο τα games να με διασκεδάζουν και να μην σπάνε @

Fifa 19 demo = διασκεδαστικό αγορά οχι αμεσα (οπως εκανα μ το προ) αλλά σε κάποια καλή προσφορά

θα ήθελα καλύτερα γραφικά αλλά ίσως να βρούμε καμιά άκρη με κάποιο πατσακι(PC)

Και να μην ξεχνάμε οτι εμείς δίνουμε λεφτά  οχι αυτοί σε εμάς

Καμερα εχεις αλλαξει? Βαλε την Classic που φερνει το γηπεδο πιο κοντα. Γιατι η default ειμαι πολυ μακρια και δεν φενονται καλα τα texture και δειχνει μαπα.

Just now, lagos911 said:

Καμερα εχεις αλλαξει? Βαλε την Classic που φερνει το γηπεδο πιο κοντα. Γιατι η default ειμαι πολυ μακρια και δεν φενονται καλα τα texture και δειχνει μαπα.

ναι το έκανα και τελικά έβαλα όπως λες την Classic σε 2κ Ultra Wide δεν με γέμισε το μάτι σε 4κ 16/9 ειναι καλύτερο

όταν στην beta το 99% τους νοιάζει να το δείξουν στο Youtube  και να παίξουν μερικές ώρες λες και έχουν στέρηση αυτά παθαίνεις. τα προβλήματα με την μπάλα που αναφέρετε ή αυτό που είπα με τις τρίπλες που σηκώνουν με το παραμικρό την μπάλα οι παίχτες δεν είδα κάποιος να το σχολιάζει στην beta ,έπρεπε να το πιάσουμε στα χέρια μας και με 2-3 ματς να βρούμε 10 ελαττώματα.

Νομίζω η ΕΑ είναι τόσο σοβαρή όσο και το community της!

23 minutes ago, ak1974gr said:

ναι το έκανα και τελικά έβαλα όπως λες την Classic σε 2κ Ultra Wide δεν με γέμισε το μάτι σε 4κ 16/9 ειναι καλύτερο

Ουυυυ καλά. Σε 4k άλλο παιχνίδι παίζεις. Είχα συνδέσει το pc με μια tv 4Κ hdr και είναι άλλη φάση. Κόλλαγε λίγο αλλά γενικά παθαίνεις πλάκα. Εκεί να δεις χρώματα και γραφικά και καταλαβαίνεις τι έχουν φτιάξει.

Καλημέρες, οι τερματοφύλακες είναι βελτιωμένοι σε σχέση με το 18 αλλά μου φαίνεται πάλι έχουν πρόβλημα με τα low driven και low driven finesse.

Όποιος έχει τη δυνατότητα ας παίξει μερικά διπλά με κάποιον φίλο του να τσεκάρουν τα kick off/corner near post glitch και τη γνωστή κομπίνα στα φάουλ αν ισχύουν και στο demo. Στη beta πάντως το kick off glitch ζούσε και βασίλευε.

@JrdGr όσοι είχαν πρόσβαση στη beta οι περισσότεροι ήταν biased, τους έγραφαν να πουν δυο λόγια για το gameplay αν έχουν διορθώσει τα exploits ή αν υπάρχουν καινούρια και γενικότερα πως βλέπουν τις νέες προσθήκες και οι περισσότεροι από αυτούς έκαναν τις πάπιες, σχολίαζαν το πόσο ωραίο φαίνεται το σεντόνι του Τ.Λ. και ο De Bruyne που έχει 87 speed ενώ πέρσι είχε 85.

Θα τολμησω και θα πω....οτι μετα φιφα 11 εποχη....στο πισι που παιζω.......αυτο το ντεμο μου βγαζει καποια ποδοσφαιριλα.....ΝΑΙ ΟΚ ακομα φιφα ειναι...αλλα προφανως αυτο το ''βαρυ'' που του προσθεσαν (ΕΑ αν με ακους μην το αφαιρεσεις σε παρακαλω) + εχω την αισθηση ΑΝ και δεν πειραζω τιποτα σε ινστρακτιος, συστηματα κλπ κλπ καποιες αλλαγες προς το καλυτερο στην λειτουργια της ομαδας στην αμυνα κυριως.....+ η ατμοσφαιρα ηχος μπαλας και ιαχες + οι πιο ρεαλιστικες κινησεις θα ελεγα οτι κανουν τη διαφορα για πρωτη φορα!!!!

υγ εκτος αν εχω μεταμορφωθει σε φανμποι και δεν το ξερω.... :D 

υγ επισης να προσθεσω οτι εμενα δεν με ενοχλει το οτι δεν κουνιουνται τα διχτυα ή δεν σηκωνεται η μπαλα απο το εδαφος, το πινκ πονκ ....θα ελεγα οτι αυτο με διασκεδαζε παντα στο φιφα...ειμαι ''Αλσατος Βενγκερ'', κατω η μπαλα πολλες πασες.....βεβαια εκεινο το οποιο ειναι εκνευριστικο ειναι οτι το assisted πολλες φορες παει αλλου την μπαλα, δινεις αλλου και παει στον πιο κοντινο.

υγ ειδατε εναν πανηγυρισμο (σε μενα το κανε ο Λεβα, γελοιο το θεαμα χα χα χα) που ο παιχτης ερχεται στην καμερα και ...κουναει τον ΛΟΚΩ του???? χα χα χα χα 

Λοιπόν 11 παιχνίδια: Με Ρομα(9) και με Ντόρτμουντ(2).

Αποτεμεσματα: Με Ρομα 3-2-4 και με Ντορτμουντ 1-0-1.

Οι νικες-ισοπαλίες-ήττες ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΈΡΟΥΝ τη συγκεκριμένη στιγμή. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι Η "ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ" του παιχνιδιού. Αξιοσημείωτο πάντως είναι ότι από τις 5 ήττες, οι 4 ήταν με 1-0. Αξιοπρόσεκτο μεν, οχι και τοσο δεδομενο δε.

Αντίπαλος σχεδον σε όλα : ΜΠΑΓΕΡΝ

Δυσκολια: legendary. Μια επισήμανση......Καλύτερα θα ταν για όλους μας να παίζουμε τα ματσ σε legendry και μετα να γράφουμε εντυπώσεις κτλ. 

Έχουμε και λέμε.....

Τέρματοφυλακες κατά 80% πάρα πολύ καλές αντιδράσεις.....ιδιαιτέρως σε εξόδους διεκδικισιμες. Ποδοσφαιρικά διώξιματα και όχι λει απ ή πλασέ του βολευ.

Επιτέλους οι αμυντικοί είναι αμυντικοί όπως πρέπει. Δυνατοί στον αέρα, χάλια προωθημενες, εκτοπισματα,  τάκλιν και το πιο σημαντικό αλληλοκαλυψη.....Ναι ίσως φέτος να χουμε να κάνουμε με την.πιο έξυπνη ΑΙ. 

Το δεύτερο βελάκι,. Πολύ έξυπνη προσθήκη.....αμυντικά. Για μενα η μεγαλύτερη προσθήκη. Είναι σαν να ξέρεις......την επόμενη κίνηση σου. Είναι μια +βοήθεια στα μαρκάρισματα 2-1 1-1 και στο χώρο. Θέλει λίγη δουλίτσα. 

Τακτικές: Φέτος το βλέπεις με τα ίδια σου τα ματακια. Έχεις βάλει πίεση ψηλά;;; Άμεσα βλέπεις την εντολή σου να βγαίνει στο γήπεδο.

Συστήματα: Το μόνο που θα πω ειναι (όπως βέβαια και για τις τακτικές) ανάλογα τον αντίπαλο.......ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ  και θα αποδειχθεί αυτό.

Κλεισιμο της ψαλίδας στο θέμα ταχύτητας. Έχουμε και λέμε.....τόσα χρόνια δεν γίνεται αυτό με την ταχύτητα πρέπει να σταματήσει. Και να λοιπόν ήρθε η ώρα. Επιτέλους δεν έχουμε αυτό το πράγμα να φεύγει ο άλλος μπροστά και μην τον είδατε. Δεν είναι αυτές οι διαφορές που βλέπαμε στα προηγούμενα. Τώρα φαίνεται να εξομάλυνεται η όλη κατάσταση......Για να δούμε. 

Κίνηση στο χώρο(επιθετικα). Ανάλογα βέβαια με τις τακτικές και το σύστημα, παρατηρώ αξιοσημείωτη-ες κινηση-εις στο χώρο. Εδώ βέβαια παίζει ρόλο και το r1 -l1 αλλά βλέπω διαφορετική νοοτροπία. Εκεί φαντάζομαι θα παίζει ρόλο και τα workrates........

Για τα σουτ ίσως πρέπει να τα ξαναδώ. Τα έχω απενεργοποιησει προς το παρόν......θα τα δω όμως.

Αυτά. Καλή διασκέδαση.

Nαι ναι σε λετζενταρι κι εγω ξεχασα να το αναφερω πριν....στο οποιο δεν ειχα την αισθηση οτι η ΑΙ με κοροιδευει!......επισης παρατηρησα και κατι αλλο (αυτο ισως να συμβαινει και στο 18 ομως) .....στην αρχη του ματς ειχα τον ΜΜΠΑπε και ενω ειχα το προβαδισμα σε μια φαση σε ταχυτητα και μετρα  ο αντιπαλος αμυντικος με εφτασε.....ΟΜΩΣ προς το τελος του αγωνα οπου ΟΛΟΙ ειχαν ''παραδωσει''.....σε αναλογη φαση φανηκε η διαφορα ταχυτητας αφου ειχα αφησει τον αμυντικο 3 μετρα πισω  μου (κι εγω βεβαια σερνομουνα, δεν ημουν υπερηχητικος). 

• Create New...