Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zougaman

Εντυπώσεις και Βαθμολογία για το FIFA 19 DEMO

Recommended Posts

� εικ�να ί��� �ε�ιέ�ει: 2 ά�ομα, , �α ο�οία �αμογελο�ν, κείμενο

Εδώ θα συγκεντρώσουμε τις απόψεις των μελών μας για το Demo του FIFA 2019.

Ακολουθήστε το υπόδειγμα παρακάτω για να έχουμε ομοιόμορφο feedback.

[1] Γράψτε σε ποια πλατφόρμα παίξατε το FIFA 2019 Demo.

[2] Γράψτε σε λίστα τα θετικά στοιχεία σας αρεσαν και τα αρνητικά στοιχεία θα θέλατε να διορθωθούν. Γράψτε σχόλια ξεχωριστά για τα Θετικά και τα αρνητικά.

[3] Τέλος βαθμολογήστε το Demo με άριστα το 10.

Yπόδειγμα Feedback:

[1]
Έπαιξα το FIFA 2019 Demo σε: 
PS3 / PS4 / Xbox360 / Xbox One/PC

[2]
Θετικά στοιχεία:
1.
2.
3.
...

Θετικά Σχόλια: ...

Αρνητικά στοιχεία:
1.
2.
3.
...

Αρνητικά Σχόλια: ...

[3]
Βαθμολογία FIFA 2019  Demo:
...

Πρωτες εντυπωσεις (στο PC)

-Οπτικα ειναι ανωτερο του 18.

-Σε gameplay μοιαζει αρκετα με 18 αλλα ειναι ενα κλικ πιο αργο στον ρυθμο.

-Εχουν βαλει μερικα νεα animations και η κινηση των παιχτων κυριως, οταν διωχνουν την μπαλα ειναι αρκετα φυσικη.

-Τα σουτ ειναι  λιγο περιεργα αλλα μαλλον δεν τα εχω συνηθισει ακομα. Φαινεται σαν να ειναι πολυ βαρια η μπαλα.

-Η δυσκολια ειναι ικανοποιητικη εως τωρα και οι τερματοφυλακες καλοι. Δεν εχω παρατηρησει προς το παρον τις τρελες που εκαναν περσι.

3 ματς εχω παιξει. Στο πρωτο ειχα Roma και αντιπαλο Spurs και δεν εκανα ουτε φαση. Στο δευτερο PSG με αντιπαλο Bayern 0-0 και στο τριτο PSG με Juve και εχασα 1-2 στο τελος.

Αυτα προς το παρον.

Επαιξα το Fifa 19 demo στο PS4

θετικα στοιχεια: 1) Το pace οντως εχει nerfαριστει ειτε το πιστευετε ειτε οχι, αυτοι που δεν εχουν καλο dribbling ανοιγουν τη μπαλα πολυ αυτο κατα τη γνωμη μου δινει ενα ακομη ρεαλιστικο στοιχειο στο παιχνιδι

2) Το αμυντικο συστημα εχει βελτιωθει!!! Δε ξερω αν ειναι θεμα του intelligence αλλα νομιζω ειναι θεμα των dynamic tactics οι αμυντικοι που δεν ελεγχεις καλυπτουν εξυπνα τον χωρο ! γενικως φετος πιστευω θα ειναι πολυ δυσκολο να σκοραρεις

3) Oι πασες εχουν γινει πιο ρεαλιστικες! Θελει την αναλογη δυναμη και σωστο στοχο με τον μοχλο για να παει η μπαλα εκει που θες , θεωρω αυτες οι αλλαγες σαυτον τον τομεα ειναι πολυ καλες γιατι περυσι οποτε πατουσες χ οπως και να το κανες δε μπορουσε ο αντιπαλος να αντιδρασει η να κανει κατι ενω τωρα που ο χωρος καλυπτεται τα πραγματα ειναι πολυ πιο δυσκολα 

Αρνητικα στοιχεια: Πραγματικα δε βρισκω κατι αρνητικο να πω για το ντεμο του φιφα 19 , το μονο που δε ξερω αν ειναι θετικο η αρνητικο (για μενα ειναι θετικο) ειναι οτι φαινετε πως τα skill moves θα παιζουν το σημαντικοτερο ρολο στο φετινο φιφα!!!

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 10/10 Μαγκες χωρις υπερβολες!!! απαυτα που ειδα στο gameplay βελτιωθηκαν πολλα πραγματα που δε μαρεσαν απο περυσι , δε μπορεσα να καταλαβω κατι για τους τ/φ και για το kick off glitch αν μαθω θα κανω το ποστ update

PC

Θετικά στοιχεία:
    1. Μου αρεσαν τα προσωπα των παικτων. Κινηματογραφικα, με ωραιες εκφρασεις
    2. Βελτιωμενος νυχτερινος φωτισμος σε σχεση με περισυ
    3. Ποικιλια σε σουτ
    4. Η μπαλα ειναι πιο διεκδικησιμη
    5. Ατμοσφαιρα και συμμετοχη των οπαδων στον αγωνα

Αρνητικά στοιχεία:
    1. Εξωφρενικα δυνατες κεφαλιες
    2. Ολη η κινησιολογια και η φυσικη των animation (υπερβολικα σπασμωδικες κινησεις). Αυτο σκοτωνει το παιχνιδι, χρονια τωρα.
    3. Μικρή μπαλα, η οποια εχει θεμα στην βαρυτητα της
    ...

Ενα FIFA 18, με λιγες πινελιες βελτιωσης, η αλλιως ενα FIFA 17 με λιγες περισσοτερες πινελιες βελτιωσης, η αλλιως ενα FIFA 16 με λιγες περισσοτερες πινελιες βελτιωσης.. κ.ο.κ.

Σαν FIFA του βαζω ενα 7
    Σαν ποδοσφαρακι γενικα, εχοντας γευτει πολυ PES 19... του βαζω 6.

Καλησπέρα σε όλους

Μετά από κάμποσα ματς μόνο με γιουβε είδα πραγματάκια που μου άρεσαν πολύ:

Θετικά

1. Επιτελούς φτιάξανε την προωθημένη πάσα. Ο λόγος που αγαπήσαμε το PES ήταν ένας από αυτούς
    2. Ήταν ένας παίχτης μου πήγε να κάνει ένα εύκολο κοντρόλ και επειδή ήταν τραυματίας έκανε κακό λάθος και μου κλέψανε την μπάλα
    3. Επιτελούς στην διεκδικουμενες μπάλες μεταξύ παίχτη και τερματοφύλακα δεν κρίνονται υπέρ του δεύτερου δλδ όταν έκανα κόρνερ κοντά στο τέρμα πρόλαβε ο Ροναλντο να πάρει την κεφάλια και να βάλει γκολ στο 18 δεν το είχα πετύχει πότε 
    4. Αναλόγως την ομάδα που έπαιζα έβλεπα ότι ήταν διαφορετικό παιχνίδι λόγω του στυλ της ομάδας πχ με ατλετικο δεν μου άφηναν καθόλου χώρους
    5. Όπως είπαν και πολλά παιδιά πιο πάνω, τρομερή ατμόσφαιρα το γήπεδο πχ έχανα με 1-2 στο 90 και είχα κόρνερ και άκουγα τους φιλάθλους να φωνάζουν περισσότερο από το κανονικό μπας και μπει γκολ.
    6. Μου έκανε εντύπωση που έκανα προωθημένη πάσα και ήταν δυο παίχτες κοντά και ο ένας πήδηξε ώστε να περάσει η μπάλα

Αρνητικά

1. Έπαιξα στο legendary, έχασα κάποια ματς άλλα δεν είναι ότι ήταν καλύτερη ο CPU όσο τυχερή πχ έχασα από την United 2 ματς που συνολικά είχαν 4 σουτ και εγώ είχα 15
    2. Δεν ξέρω αν είναι αρνητικό ή όχι. Όποτε πάταγα το Τετράγωνο(Παίζω στο ps4) για πίεση έκανε κάποιες φόρες έξυπνες άμυνες και άλλες φόρες έκανε μη ρεαλιστικές άμυνες που με ξενέρωσε.

6 minutes ago, flokiman said:

PC

Θετικά στοιχεία:
    1. Μου αρεσαν τα προσωπα των παικτων. Κινηματογραφικα, με ωραιες εκφρασεις
    2. Βελτιωμενος νυχτερινος φωτισμος σε σχεση με περισυ
    3. Ποικιλια σε σουτ
    4. Η μπαλα ειναι πιο διεκδικησιμη
    5. Ατμοσφαιρα και συμμετοχη των οπαδων στον αγωνα

Αρνητικά στοιχεία:
    1. Εξωφρενικα δυνατες κεφαλιες
    2. Ολη η κινησιολογια και η φυσικη των animation (υπερβολικα σπασμωδικες κινησεις). Αυτο σκοτωνει το παιχνιδι, χρονια τωρα.
    3. Μικρή μπαλα, η οποια εχει θεμα στην βαρυτητα της
    ...

Ενα FIFA 18, με λιγες πινελιες βελτιωσης, η αλλιως ενα FIFA 17 με λιγες περισσοτερες πινελιες βελτιωσης, η αλλιως ενα FIFA 16 με λιγες περισσοτερες πινελιες βελτιωσης.. κ.ο.κ.

Σαν FIFA του βαζω ενα 7
    Σαν ποδοσφαρακι γενικα, εχοντας γευτει πολυ PES 19... του βαζω 6.

Καποτε ηταν η διαφορα ετσι και κοντεψε το PES6 τις πωλησεις....Πιστευεις πως εχουμε ιδια διαφορα φετος;

Λοιπόν έπαιξα 6 ματσάκια. 

Επίπεδο world class! Έκανα 2 νίκες 3 ήττες και 1 ισοπαλία.

Μπορώ να πω είδα ελάχιστη βελτίωση στα γραφικά,Ο φωτισμός την νύχτα μια χαρα!Καλά ήχο πάντα είχε πολύ καλό και φέτος είναι ακόμα καλύτερος,πολύ ωραία ατμόσφαιρα!

Πάμε τώρα στο κυριότερο: Gameplay..

Για μένα υπάρχει βελτίωση σχεδόν σε όλους τους τομείς όχι όμως τρομερές αλλαγές,δεν νομίζω βέβαια ότι τι περσινό fifa 18 ήταν κακό παιχνίδι απλά το fifa 19 έχει καλύτερες κινήσεις παικτών κάποια νέα animations!Οι παίκτες μπορώ να πω συμπεριφέρονται πιο "ανθρώπινα".

Σε γενικές γραμμές μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και νομίζω όταν θα βγει το full game με κανονική διάρκεια αγώνα θα γίνονται πολυ ωραία ματσάκια!

Αν κάτι θέλει βελτίωση για μένα είναι αυτή η μανία ώρες ώρες να θέλουν οι παίκτες να κάνουν ψαλιδάκι χωρίς λόγο,κάτι που είχαμε δει και σε κάποια βιντεάκια στο YouTube πριν βγει το ντεμο.

Πάντως πως το καταφέρνει σχεδόν πάντα αυτό η ΕΑ ενώ από βιντεάκια στο YouTube το παιχνίδι να φαίνεται ίδιο πάντα με το περσινό, όταν το παίζεις κατάλαβαινεις της διαφορές!

20 Σεπτεμβρίου θα έχω πρόσβαση μέσο ΕΑ Access για 10 ωρες στο full game και θα σας γράψω διαφορές σε σύγκριση με το ντεμο.

Τέλος δεν θα μπω σε σύγκριση με το pes 2019 γιατί είναι ανώφελο, ο καθένας παίζει αυτό που τον γεμίζει εκείνον καλύτερα..

H επιλογη με τον εν δυναμει δευτερο παικτη στην αμυνα ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ προσθηκη! 

Επαιξα 1 ματσακι χωρις να πειραξω τιποτα (νυσταξα σορρυ) και νικησα στο world class την ομαδα μου ΜΑΝ ΓΙΟΥ του σπεσιαλ 5 (Σπεσιαλ 5 ΦΥΓΕ!) με τη Σιτι 1 μηδεν ...ευκολο μου φανηκε, αλλος καλυτερος απο μενα θα ειχε βαλει περισσοτερα μπαλακια...

Η μπαλα πιο βαρια, εγκρινω,....μου αρεσε ο ρυθμος....ελπιζω να μην αλλαξει στο φουλ γκειμ.

Ωραια ατμοσφαιρα...περιγραφη....ΟΚ φιφα τα ξερουμε αυτα πλεον....ακομα πιο ρεαλιστικα πλανα επισης συμβαλλουν σημαντικα στην αισθηση οτι βλεπεις αληθινο ματς.

Στο gameplay αισθητες μικροδιαφορες...πινελιες.......ειναι φιφα.

Αν θελουμε κατι αλλο πιο ραντομ τοτε προ.......αλλιως αλανα, 5Χ5 κλπ κλπ

φιφα 18.5 κατεμε αλλα ΟΚ θα ελεγα οτι μου κανει....τουλαχιστον στο πισι....μου....που ειναι αρχαιο ΑΛΛΑ τρεχει οπως το 18 ευτυχως......ειναι μονοδρομος!

Στο ονλαιν δεν περιμενω να δω καποια αλλαγη......ιντερστελαρ φορ δε γουιν! Παλι θα μας πιανουν τα διαολια μαςςςςςςς :) 

PC

Θετικά στοιχεία:
    1. Μου άρεσαν οι μονομαχίες.Μου φάνηκαν πιο "φυσικές" και ο πιο δυνατός τις κερδίζει.
    2. Βελτιωμένος νυχτερινός φωτισμός σε σχέση με πέρυσι
    3. Ατμόσφαιρα
    4.Η γενική αίσθηση του παιχνιδιού.Σου περνάει μία κανονικότητα.
    5.Οι πάσες σαν να δυσκόλεψαν λίγο,όσο έπρεπε
    6.Οι προωθημένες
    7.Επιτέλους ζουμ στους πανηγυρισμούς 

Θετικά Σχόλια: Όπως είπα μου άρεσε πολύ η αίσθηση που μου άφησε.Ένα πολύ ωραίο ποδοσφαιράκι που το παίζω ευχάριστα.
    Αρνητικά στοιχεία:
    1. Τα γκολ βολέ από σέντρα.Σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια έφαγα αυτό το γκολ.Πολύ OP.Σε σημείο που με κούρασε.
    2.Ψάχνω λίγο να βρω τι παίζει με τα σουτ καθώς ακόμα δεν μπορώ να σταυρώσω κάποιο της προκοπής.Πρόβλημα που είχα και σε άλλα demos

Το γκολ βολέ από σέντρα με ενόχλησε λιγάκι γιατί το είδα αρκετές φορές.Ελπίζω να μην το βλέπω συνέχεια.Είδα μία πολύ χαζή κίνηση του τερματοφύλακα αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται,σε μεμονωμένο περιστατικό ή αν θα έχουμε τα περυσινά.
    Αξίζει ένα 7,5.

Έπαιξα σε PS4,συνολικά 1,5 ματς σε legendary. 

Θετικά στοιχεία: Ήχος και δικαιώματα CL,EL και προπονητές. 

Στιβαρότητα ανώτερη των προηγούμενων,η αίσθηση των παικτών και ο έλεγχος είναι βελτιωμένα για FIFA...

Αρνητικά στοιχεία:Οι πάσες, η μπάλα δεν αναπηδά, φαίνεται σαν να είναι κολλημένη στο χόρτο,η φυσική του 11 χάθηκε. 

H μπάλα επιταχύνεται και επιβραδύνεται πολύ απότομα. 

Τα δίχτυα δεν κουνηθηκαν, δεν φάνηκε όταν μπήκε το γκολ,φάνηκε στο replay.Ο ρυθμός μου φαίνεται εντελώς ψεύτικος. 

Βαθμολογία 3.

23 minutes ago, Bakogoal said:

Στιβαρότητα ανώτερη των προηγούμενων,η αίσθηση των παικτών και ο έλεγχος είναι βελτιωμένες για FIFA...

Αρνητικά στοιχεία:Οι πάσες, η μπάλα δεν αναπηδά, φαίνεται σαν να είναι κολλημένη στο χόρτο,η φυσική του 11 χάθηκε. 

Τα δίχτυα δεν κουνηθηκαν, δεν φάνηκε όταν μπήκε το γκολ,φάνηκε στο replay.Ο ρυθμός μου φαίνεται εντελώς ψεύτικος. 

Βαθμολογία 3.

Σα να ήσουν στο μυαλό μου! Τα εγραψες ολα οπως ειναι σε 3 σειρές...Η διαφορα ότι την πάλεψα για 3 παιχνίδια...

Βαθμολογία 5 από μένα.

Sorry αλλά όποιος έχει παίξει το φετινό ΠΡΟ, δεν έχει γυρισμό στο gameplay, όσο fanboy και να είναι θα το παραδεχτεί.

Λοιπών μετά από 4-5 ματς κατέληξα στο οτι κάθε πέρισυ και καλυτερα....δεν υπάρχει αυτός ο ρυθμός αγώνα τελιος ψεύτικος απίστευτα γρήγορος,που είμαστε και οff line ασε στο ον τι θα γίνετε ξεκίνησα λοιπών φανατικά απο fifa 09.. Και αποχαιρετώ φέτος μετά και από το demo τού pro φέτος ξανά απο εκεί πού αρχισαμε pro... Καλη ποδοσφαιρική χρονιά σε όλους πάρτε όποιο θέλετε αυτά από έναν μπάρμπα😁

Αν και είχα πει ότι δεν θα κατεβάσω ούτε το demo από το FIFA19, μπήκα στο πειρασμό γιατί παίζω σε PC και τα πράγματα στο online κομμάτι του PES και φέτος είναι τραγικά.

Λοιπόν επειδή όπως ο Bakos έτσι κι εγώ δεν έπαιξα πολλά παιχνίδια, αρκετά πράγματα δεν είναι δίκαιο να τα κρίνω. Συγκεκριμένα έπαιξα κι εγώ 1,5 παιχνίδι, στο δεύτερο το έκλεισα κάπου κοντά στη μέση του δευτέρου ημιχρόνου μη αντέχοντας τον ξέφρενο και εντελώς ψεύτικο ρυθμό του παιχνιδιού, το passing system χρειάζεται ASAP rework/rebuild αν θέλει να λέγεται ποδοσφαιράκι. Tα animation στο first touch μου φάνηκαν ωραία και καμία σχέση με πέρσι, όπως και οι προωθημένες αρκετά βελτιωμένες σε σχέση με το 18. Με τον φωτισμό δεν ξέρω τι ζόρια τραβάνε, βελτιωμένος μεν αλλά καμία σχέση με το πως θα έπρεπε να είναι. Γραφικά μέτρια για DX12 και ειδικά σε σχέση με το αντίπαλο δέος σε νυχτερινά παιχνίδια γιατί δεν μπορείς να παίξεις και μέρα. Δεν έχω δει ούτε stream ούτε τίποτα για να μιλήσω για τα exploits, είμαι περίεργος να δω αν διόρθωσαν το kick off glitch που υπήρχε στη beta. Επειδή από πέρσι δεν παίζω τίποτε άλλο πέρα από ποδοσφαιράκια ίσως το τιμήσω αλλά μόνο όταν δω το νούμερο 2 μπροστά στη τιμή. Τα 40 ευρώ που το βρίσκω στη παρούσα φάση το θεωρώ τεράστια κοροϊδία.

ΥΓ. Αυτόν τον Μανωλά ακόμα με generic face τον έχουν, έλεος.

24 minutes ago, SkyloMethIR said:

Σα να ήσουν στο μυαλό μου! Τα εγραψες ολα οπως ειναι σε 3 σειρές...Η διαφορα ότι την πάλεψα για 3 παιχνίδια...

Βαθμολογία 5 από μένα.

Sorry αλλά όποιος έχει παίξει το φετινό ΠΡΟ, δεν έχει γυρισμό στο gameplay, όσο fanboy και να είναι θα το παραδεχτεί.

"Σκύλε" είπα την γνώμη μου χωρίς φόβο και πάθος. 

Δεν με νοιάζει αν μου βάλουν μείον κτλ τα παιδιά που θα το διαβάσουν. Έχω παίξει FIFA από το 98 ως το 2003 και απο το 2010 μέχρι και πέρυσι γιατί το γούσταρα άπειρα. 

Είμαι ειλικρινής πρώτα απέναντι στον εαυτό μου.Αυτο που έπαιξα στο demo είναι ΜΑΠΑ και δεν μου άρεσε καθόλου. 

Δεν λέω πως σε όσους άρεσε είναι χαζοί και προβληματικοί. Λέω πως για τα δικά μου γούστα είναι άθλιο. Ας είμαι εγώ ο προβληματικός, αν το βλέπει κάποιος έτσι.

Μου άρεσε το φρεσκάρισμα του φίφα στο ντέμο, όμως μόνο σε επίπεδο world class  διότι με legendary καταντά ping pong και κάνουν την εμφάνισή τους νευρωτικές εξάρσεις και απότομα στριψίματα,ξεπετάγματα στα αnimations . Έχει διασκεδαστική ισοροποία εναντι αμυνας και επιθεσης και σκας και μια τρίπλα αν το κατέχεις και στανιάρεις και καρφώνης και μια κεφαλιά . Σε βιντεάκια οταν το βλεπεις φενετε άλλο ενα βαρετό φιφα...στο παιξιμο ειναι ποιο εθιστικο απο το 18.

Εχει ποιο σωστες σέντρες,ποιο επιδραστικές προωθημενες, καλυτερη αισθηση η μπαλα. 

Αυτή ειναι η μια πλευρά του νομίσματος διοτι αν στην πληρη έκδοση πάμε να το παίξουμε online και δούμε τα "ΕΑIDS" με τα kick οff glitch,τα τρεξιματα στην άμμο και τα συναφη ε τοτε τι να πω.

Σε σχεση φιφα 19 με προ 19....προτιμώ φίφα για λογους που θα μου επερνε μια ολοκληρη σελιδα να αναλύσω.

7 hours ago, Bakogoal said:

Στιβαρότητα ανώτερη των προηγούμενων,η αίσθηση των παικτών και ο έλεγχος είναι βελτιωμένα για FIFA...

Βαθμολογία 3.

Τρία παιχνίδια έπαιξα χθες βράδυ, όντας κουρασμένος, και ελπίζω αυτή η κούραση να ήταν που με έχει κάνει να γράψω αυτό το post. Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες και με αντίστοιχες απόψεις κι άλλων μελών παραπάνω. Εννοείται πως το θα ξαναπαίξω άμεσα για να διαμορφώσω μία πιο ολοκληρωμένη γνώμη, αλλά δυστυχώς αμφιβάλω ότι θα αλλάξει. Είναι απίστευτα γρήγορος ο ρυθμός και πάλι, δεν το έψαξα καθόλου με τα σουτ, καθώς δεν μπόρεσα να δοκιμάσω πολλά, αλλά για μία ακόμη φορά μου φάνηκαν άκρως αποτελεσματικά, κάτι που με χάλασε. Οι πάσες και η αίσθηση της μπάλας επίσης μου κατέστρεφαν την αίσθηση ότι παίζω ποδόσφαιρο εκείνη τη στιγμή. Τέλος τα κλασσικά απότομα στριψίματα και η τραγική αποτελεσματικότητα όλων των skill moves. Αυτά προς το παρόν. Το χειρότερο όλων όμως είναι ότι ούτε και το άλλο με γεμίζει, καθώς όσο περνάει ο καιρός τόσο βλέπω όλο και πιο κουλά να συμβαίνουν, αλλά όχι στο βαθμό αυτών που βίωσα εχθές. Θα δούμε.

6 hours ago, Bakogoal said:

"Σκύλε" είπα την γνώμη μου χωρίς φόβο και πάθος. 

Δεν με νοιάζει αν μου βάλουν μείον κτλ τα παιδιά που θα το διαβάσουν. Έχω παίξει FIFA από το 98 ως το 2003 και απο το 2010 μέχρι και πέρυσι γιατί το γούσταρα άπειρα. 

Είμαι ειλικρινής πρώτα απέναντι στον εαυτό μου.Αυτο που έπαιξα στο demo είναι ΜΑΠΑ και δεν μου άρεσε καθόλου. 

Δεν λέω πως σε όσους άρεσε είναι χαζοί και προβληματικοί. Λέω πως για τα δικά μου γούστα είναι άθλιο. Ας είμαι εγώ ο προβληματικός, αν το βλέπει κάποιος έτσι.

Δεν είναι θέμα τα μείον ή τα συν στα σχόλια αλλά να μπορεί κάποιος να βγάλει ένα συμπέρασμα μέσα από τις συζητήσεις. Γενικά από χθες διαβάζω πολλά σχόλια ενθουσιασμού όπως κάθε χρόνο και πολύ λίγα αρνητικά. Σήμερα θα το πιάσω στα χέρια μου και θα γράψω την άποψη μου. Τα προβλήματα που γράφεις για την μπάλα και την ταχύτητα στις πάσες νομίζω βελτιώνονται για πλάκα στο πρώτο πατς χωρίς κόπο και ιδρώτα αν όντως είναι προβληματικά. Εγώ θα διαφωνήσω στο 3άρι που βάζεις το οποίο είναι καθαρά στο κομμάτι του gameplay. καλώς ή κακώς είναι ένα παιχνίδι που είναι καταδικασμένο να ξεκινάει από το 7 κάθε χρόνο και να παλεύει με τον εαυτό του για αυτό το +1 και το +2.

ΥΓ: πριν μερικές μέρες έπεσα πάνω σε ένα Livestream Έλληνα (μην κάνουμε διαφήμιση ) που έπαιζε 3v3 και νομίζω ήσουν και εσύ στο team του (είχε ίδιο Nickname ένας με σένα). Αν όντως ήσουν εσύ θα ήθελα να σε ρωτήσω αν οι κάθετες των 60-70 μέτρων ψηλές χαμηλές που έβγαιναν σε ικανοποιούν σε ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου σήμερα!

[1]
    PC

[2]
    Θετικά στοιχεία και σχόλια:
    1. Ατμόσφαιρα (Champions League φαση)
    2. Βελτιωμένο Gameplay (αυτό λένε για 18.5 ισχύει αλλά δεν με χάλασε)
    3. Βελτιωμένοι τερματοφύλακες
    4. Πάσες (αρχικά νόμιζα είχαν γίνει χειρότερες αλλά τελικά έχουν καλύτερο νόημα με τον τρόπο που δουλεύουν τώρα)
    5. Σουτ (Επιτέλους βλέπω διαφορετικά σουτ με την μπάλα να κινείτε είτε δυνατά και συρτά είτε ψηλά ανάλογα με το πόσο δύναμη έχεις βάλει η εάν ασκείτε πίεση στο παίχτη)
    6. Κόντρες (κάνουν το παιχνίδι πολύ πιο ρεαλιστικό. Ειδικά στις κόντρες που γίνονται στα σουτ και αλλάζει πορεία η μπάλα. Θα ανεβάσω βίντεο με κόντρα και γκοαλ.

Σε γενικές γραμμές δεν περίμενα τόσο καλό αποτέλεσμα σε σχέση με τα βίντεο που είχα δει στο διαδίκτυο. Το να συνεχίσουν από το 18 και να το βελτιώσουν ίσως είναι καλύτερα. Έχω παίξει πάνω από 5 παιχνίδια και μπορώ να πω κάθε φορά ανακαλύπτω και άλλα πράγματα. Ίσως να βιάστηκα να κάνω κριτική θα δείξει.

Αρνητικά στοιχεία και σχόλια:
    1. Κολλήματα στους τερματοφύλακες (ενώ γενικά έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ μερικές φορές σε κάποιες κόντρες και σε φάσεις κοντά στην εστία κολλάνε και δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Ίσως διορθωθεί γιατί το ντεμο έχει και άλλα bugs)
    2. Απότομες κινήσεις. Ενώ ο ρυθμός έχει γίνει πολύ κάλος υπάρχουν στιγμές που δεν βλέπεις ποδόσφαιρο. Κλασσικό FIFA.

[3]
    7,5

Υ.Γ.
    Και για να γράψω κάτι που θα αρέσει στους περισσότερους εδώ. (και να πάρω κανένα like)
    Ναι. Το pes φέτος είναι καλύτερο. Άπλα σε αυτό το θέμα λέμε τις εντυπώσεις μας για το demo του FIFA.
    Τώρα να συγκρίνουμε και να πετάμε μπηχτές δεν υπάρχει λόγος.
    Επίσης για κριτικές για που γίνονται για άτομα που έχουν παίξει στο παιχνίδι 2 και 3 αγώνες νομίζω πως δεν χρειάζονται.

Μου αρέσει ρε παιδιά που μερικοί είστε "αντικειμενικοί"..Εντάξει το καταλαβαίνουμε πως βρίσκεται το pes φέτος το καλύτερο ποδόσφαιρακι όλων των εποχών,δεν σημαίνει όμως πως πρέπει να Ρίχνουμε τόσο θάψιμο σε κάτι που δεν είναι του γούστου μας!

Ακουω κάτι βαθμολογίες 3 που βάζουν κάποιοι φίλοι λες και είναι τόσο του πεταματου το παιχνίδι,ειλικρινά δηλαδή τα πέτρινα χρόνια του fifa τότε που δεν βλέποτανε καθόλου τι βαθμολογία βάζατε -10;

Και εγώ πήρα φέτος το pes 2019 από την πρώτη μέρα έπαιξα 10 ματσάκια και το πούλησα γιατί δεν μου έκανε εμένα για προσωπικόυς λόγους δεν μπήκα όμως στο forum να πω ότι το παιχνίδι είναι χάλια και αξίζει για 3 η για 5...

Μάθετε να παίζεται αυτό που γουστάρετε χωρίς να ισοπεδώνεται τα πάντα..

Υ.Γ  Ριξτε μου όσα dislikes θέλετε δεν με ενδιαφέρει καθόλου 

15 minutes ago, JrdGr said:

Τα προβλήματα που γράφεις για την μπάλα και την ταχύτητα στις πάσες νομίζω βελτιώνονται για πλάκα στο πρώτο πατς χωρίς κόπο και ιδρώτα αν όντως είναι προβληματικά.

ΥΓ: πριν μερικές μέρες έπεσα πάνω σε ένα Livestream Έλληνα (μην κάνουμε διαφήμιση ) που έπαιζε 3v3 και νομίζω ήσουν και εσύ στο team του (είχε ίδιο Nickname ένας με σένα). Αν όντως ήσουν εσύ θα ήθελα να σε ρωτήσω αν οι κάθετες των 60-70 μέτρων ψηλές χαμηλές που έβγαιναν σε ικανοποιούν σε ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου σήμερα!

Καμία εμπιστοσύνη σε patches, ειδικά όταν μιλάμε για την ΕΑ.

Στο άλλο σκέλος θα σου πω μόνο ότι είναι τελείως διαφορετικό να παρακολουθείς έναν οnline αγώνα και μάλιστα co-op που παρεμβάλλονται στο παιχνίδι 6 άτομα από το να παίζεις απλά εναντίον της ΑΙ. Οι ψηλές προωθημένες στο PES μάλλον χρειάζονται νερφάρισμα, σε καμία περίπτωση όμως οι χαμηλές, αν ο αντίπαλος ξέρει να παίζει άμυνα δύσκολα θα περάσουν.

Αν είχαν τα φρύδια στην ΕΑ ας έδιναν online για να βλέπαμε ιδίοις όμμασι πως συμπεριφέρεται η ΑΙ στα λάθη του ανθρώπινου παράγοντα. Προσοχή δεν εννοώ ότι θα είναι κακή, θα το δούμε αυτό με την κυκλοφορία του παιχνιδιού.

@spyros-1908- φίλε μου δεν νομίζω ότι σου απαγόρεψε κανένας να γράψεις τους λόγους -με επιχειρήματα εννοείται- που δεν σου άρεσε καθόλου το PES. Ούτε σου απαγόρεψε κανένας να κάνεις σύγκριση ότι σου άρεσε στο FIFA και σε χάλασε στο PES. Κι εγώ πέρσι άσκησα πολύ σκληρή κριτική στη ΚΟΝΑΜΙ για το μάτσο χάλια console port PES2018 που μας έδωσε στο PC και έβγαλα σχεδόν όλη τη χρονιά με FIFA.

Είχα ξεκινήσει να γράφω στο τοπικ για τα νέα του FIFA19 που έμπαιναν κατά 99% ειδήσεις/νέα για τα καινούρια γήπεδα που θα προστεθούν στο παιχνίδι λέγοντας τους ότι τα φρου-φρου και τα αρώματα είναι γνωστά στο FIFA είναι έτη φωτός μπροστά, γράψτε και κανένα νέο για το gameplay αν διόρθωσαν τίποτα από τα περσινά και ορισμένοι πέσανε να με φάνε.

Εγώ χθες περίμενα να δω κάτι πολύ καλύτερο, κάτι που θα με εντυπωσίαζε όπως με είχε εντυπωσιάσει το demo του PES2019 από τα πρώτα 2 παιχνίδια. Θα παίξω και σήμερα που έχω πολύ περισσότερο χρόνο γιατί όπως έχω ξαναπεί και σε σένα προσωπικά χρειάζεται κάποιος χρόνος προσαρμογής όταν πας από το ένα στο άλλο.

13 minutes ago, BasilhsGR said:

Καμία εμπιστοσύνη σε patches, ειδικά όταν μιλάμε για την ΕΑ.

Στο άλλο σκέλος θα σου πω μόνο ότι είναι τελείως διαφορετικό να παρακολουθείς έναν οnline αγώνα και μάλιστα co-op που παρεμβάλλονται στο παιχνίδι 6 άτομα από το να παίζεις απλά εναντίον της ΑΙ. Οι ψηλές προωθημένες στο PES μάλλον χρειάζονται νερφάρισμα, σε καμία περίπτωση όμως οι χαμηλές, αν ο αντίπαλος ξέρει να παίζει άμυνα δύσκολα θα περάσουν.

Αν είχαν τα φρύδια στην ΕΑ ας έδιναν online για να βλέπαμε ιδίοις όμμασι πως συμπεριφέρεται η ΑΙ στα λάθη του ανθρώπινου παράγοντα. Προσοχή δεν εννοώ ότι θα είναι κακή, θα το δούμε αυτό με την κυκλοφορία του παιχνιδιού.

@spyros-1908- φίλε μου δεν νομίζω ότι σου απαγόρεψε κανένας να γράψεις τους λόγους -με επιχειρήματα εννοείται- που δεν σου άρεσε καθόλου το PES. Ούτε σου απαγόρεψε κανένας να κάνεις σύγκριση ότι σου άρεσε στο FIFA και σε χάλασε στο PES. Κι εγώ πέρσι άσκησα πολύ σκληρή κριτική στη ΚΟΝΑΜΙ για το μάτσο χάλια console port PES2018 που μας έδωσε στο PC και έβγαλα σχεδόν όλη τη χρονιά με FIFA.

Είχα ξεκινήσει να γράφω στο τοπικ για τα νέα του FIFA19 που έμπαιναν κατά 99% ειδήσεις/νέα για τα καινούρια γήπεδα που θα προστεθούν στο παιχνίδι λέγοντας τους ότι τα φρου-φρου και τα αρώματα είναι γνωστά στο FIFA είναι έτη φωτός μπροστά, γράψτε και κανένα νέο για το gameplay αν διόρθωσαν τίποτα από τα περσινά και ορισμένοι πέσανε να με φάνε.

Εγώ χθες περίμενα να δω κάτι πολύ καλύτερο, κάτι που θα με εντυπωσίαζε όπως με είχε εντυπωσιάσει το demo του PES2019 από τα πρώτα 2 παιχνίδια. Θα παίξω και σήμερα που έχω πολύ περισσότερο χρόνο γιατί όπως έχω ξαναπεί και σε σένα προσωπικά χρειάζεται κάποιος χρόνος προσαρμογής όταν πας από το ένα στο άλλο.

Δεν είπα ότι μου απαγορεψε κανένας να γράψω την γνώμη μου και ούτε "φοβηθηκα" να γράψω γιατί δεν με τράβηξε εμένα προσωπικά το εκπληκτικό φετινό pes 2019.

Εδώ ο άλλος ο φιλος έπαιξε 1.5 παιχνίδι όπως λέει ούτε καν μπόρεσε να ολοκληρώσει δεύτερο παιχνίδι και του βάζει βαθμολογία 3!Και ρωτάω εγώ τα fifa τότε που σε gameplay το pes 5,6 ήταν πολύ μπροστά από τα συγκεκριμένα fifa τι βαθμολογία έβαζε;

Απλά εγώ λέω ότι δεν είναι ωραίο να θαβουμε τόσο πολύ ένα παιχνίδι επειδή μας αρέσει εμάς ένα άλλο!

Θα φέρω ένα παράδειγμα Και κλείνω εδώ το off-topic:

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ το battlefield σε σύγκριση με το call of duty!Δες τι πωλήσεις κάνει όμως το call of duty και τι το  battlefield η μέρα με την νύχτα!Τι να κάνουμε στους πιο πολλούς αρέσει το στυλ του call of duty δεν θα βγω πότε να πω το ένα αξίζει 10 και το άλλο 3..

Τέλος πάντων δεν ξέρω εάν με καταλάβαινεται μερικοί το τελειώνω εδώ ο καθένας ας έχει την άποψη του απλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.. 

[1]
    PC,Legendary AI

[2]
    Θετικά στοιχεία:
    1.Τακτικες.Επιτελους προστεθηκε βαθος σε αυτον τον τομεα,και ειναι κατι παραπανω απο εναν σχηματισμο.Πρεπει να παιζεις πλεον με συγχρονα ποδοσφαιρικα συστηματα 4-2-3-1 που μεχρι προτινος ηταν χαμηλης ισχυος
    2.Πασες-Σουτ εχουν μεγαλυτερο περιθωριο λαθους,οπως θα επρεπε,δεν βγαινουν ολα τελεια οπως περσι
    3.Οι κεφαλιες εχουν δυναμωσει χωρις να ειναι broken,αποκτουν ξανα νοημα οι πλαγιοι χαφ

4:Τα finesse-low driven δεν ειναι πλεον broken,ειναι πλεον balanced

5:Σοβαρη αμυνα επιτελους,τερμα το περσινο τσιρκο,δεν ειναι κωνοι οι αμυντικοι που δεν ελεγχονται

6:Φοβερη ποδοσφαιρικη ατμοσφαιρα μεσα στους αγωνες

Θετικά Σχόλια: Ξεκαθαρες βελτιωσεις απο περσι,ελπιζω να μην χαλασουν στα πρωτα updates

Αρνητικά στοιχεία:
    1.Timed Finishing.Καλο σαν ιδεα,κακο σαν εκτελεση,πρεπει να εχω το αισχρο trainer ανοιχτο συνεχεια,το εκλεισα μετα απο δυο ματς
    2.Το τεμπο του παιχνιδιου ειναι λιγο πιο γρηγορο απο τα γουστα μου
    3.Το πολυ βαθος στις τακτικες μπορει να γυρισει μπουμερανγκ,καποιοι μπορει να το θεωρησουν κουραστικο

4:Η CPU ριχνει πολλα δυνατα σουτ,με παιχτες που θεωρητικα δεν θα επρεπε να τα ριχνουν

Αρνητικά Σχόλια: Πρεπει να κατεβει λιγο η ταχυτητα του παιχνιδιου,για να μην ειναι κουραστικο μετα απο 5-6 ματς

[3]
    Ενα 7/10 ειναι σειφ βαθμολογια αναλογιζομενοι οτι ειναι demo,εχω παιξει μονο με ΑΙ και οτι με τα updates αλλαζει αρκετα το παιχνιδι.
    Σε σχεση με το προ:
    Ναι μεν το προ ειναι ενα κλικ καλυτερο στο gameplay,θυμιζει πιο πολυ ποδοσφαιρο,αλλα σε ολα τα υπολοιπα...δεν.
    Ενα καλο gameplay,οσο και να παραμυθιαζομαστε,δεν φτανει για να προτιμησει κανεις ενα παιχνιδι.
    Το FIFA εχει ενα κλικ χειροτερο gameplay αλλα σαν συνολικο πακετο ειναι πολλες κλασεις πανω απο το PES.Για αυτο θα μεινω στο φιφα και φετος

Από τα τρια μόνο παιχνίδια που πρόλαβα να παίξω χθες βράδυ είδα αρκετές διαφορές σε σχέση με τον προκάτοχό του . Μιας και στα καπ΄πακια έβαλα και το 18 στην κονσόλα για να σιγουρευτώ. Δυστυχώς ακόμα δεν μπορώ να πω ολοκληρωμένη άποψη μιας και δεν έπαιξα πολύ ,αλλά αφού παίξω σήμερα θα γρ'αψω αναλυτικότερες εντυπώσεις.

Αυτό που μου άρεσε πάντως γκειμπλεικα είναι  ρυθμός ορισμένες περιπτώσεις,άλλα θετικά  οι πάσες αλλάξανε κάπως , τα σουτ έγιναν δυσκολότερα ,κλείσανε οι χώροι λίγο, και γενικότερα οι εκρήξεις που έχουν οι παίχτες και οι διεκδικήσεις στην μπαλα . 
    Στα αρνητικά, ακόμα το παιχνίδι πολλές φορές αποκτούσε έναν αλλόκοτο ρυθμό και πολλές φορές η φυσική της μπάλας εκανε περίπατο 
    Ωστόσο θα το παίξω καλύτερα και πιο ξεκούραστα σήμερα για να βγάλω τελικά συμπερασματα για να δω αν το αγοράσω day1 ή να περιμένω την Μπλακ Φραιντευ να πάρω το bundle της ουλτιμειτ  με τα κόινς

[1]
    Έπαιξα το FIFA 2019 Demo σε: PC (περίπου 10 ματς στο World Class)

[2]
    Θετικά στοιχεία:
    1. Ήχος / Ατμόσφαιρα

2. Φάτσες και εκφράσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα

3. Βελτιωμένος φωτισμός τη νύχτα

4. Καλύτερες, πιο ρεαλιστικές μονομαχίες

5. Οι νέες τακτικές αποτυπώνονται καλά στο γήπεδο 

Θετικά Σχόλια: Αυτό που παρατήρησα πιο έντονα ήταν οι τακτικές που όντως δείχνουν να λειτουργούν καλά. Έκανα μια έντονη αλλαγή κατά τη διάρκεια του αγώνα και όταν ξαναγύρισα είδα διαφορετική προσέγγιση σε άμυνα και επίθεση με βάση αυτά που είχα πειράξει. Το χρειαζόταν αυτό το παιχνίδι. Και επίσης αυτό το 50/50 ξεχώρισε. Ωραίες μονομαχίες. 

Αρνητικά στοιχεία:
    1. Έλεγχος παίχτης

2. Αίσθηση πάσας

3. Αίσθηση σουτ

4. Φυσική μπάλας

5. Κεφαλιές

6. Γραφικά

7. Ταχύτητα παιχνιδιού

Αρνητικά Σχόλια: Το βασικότερο αρνητικό για μένα είναι ότι το παιχνίδι δεν έχει δυναμικό gameplay. Λείπει το να πάρεις έναν παίχτη και να ελιχθείς σε κλειστούς χώρους, να κάνεις απότομη αλλαγή κατεύθυνσης, να αφήσεις έναν αμυντικό πίσω όχι λόγω ταχύτητας αλλά λόγο αδράνειας στην αλλαγή φοράς. Είναι το σύστημα animation έτσι, είναι εν γένει ο μηχανισμός του παιχνιδιού; Δεν ξέρω. Χρόνια αυτό το πράγμα (από το 12), αλλά καταντάει κουραστικό στην προσμονή κάποια στιγμή να το διορθώσουν. Γενικά ο έλεγχος του παίχτη με τη μπάλα στα πόδια είναι άνοστος.

Τώρα η αίσθηση πάσας και σουτ δεν ξέρω. Φεύγει η μπάλα από τα πόδια του παίχτη και δεν το καταλαβαίνω. Ενώ υπάρχει μια Α' ποικιλία, η αίσθηση είναι χάλια.

Η φυσική μπάλας μετριότατη. Στις χαμηλές πάσες είναι κολλημένη στο χορτάρι λες και ζυγίζει 10 κιλά και στις συγκρούσεις σε σώματα συμπεριφέρεται σαν μπαλόνι. Ενώ έχουν βάλει πολύ τεχνολογία στη φυσική μπάλας και τη διαφήμιζαν, δεν ξέρω. Δε με πείθει για ακόμη μια χρονιά. Επίσης τα σουτ νομίζω είναι πολύ εύκολα. Σουτάρεις και η μπάλα πάει εύκολα στο γάμα. 

Οι κεφαλιές πολύ δυνατές σε αρκετές περιπτώσεις που δε θα έπρεπε να παίρνουν τόση δύναμη. 

Τα γραφικά απλά οκ. Θα πρέπει η ΕΑ να αφήσει επιτέλους αυτό το καρτουνίστικο στυλ. Ενώ στα σινεμάτικς οι παίχτες είναι μια χαρά και ρεαλιστικοί, από τη gameplay κάμερα χάνεται αυτή η αίσθηση. 

Η ταχύτητα του παιχνιδιού αρκετά γρήγορη. Δεν έχει που δεν έχει δυναμικό gameplay, να πεις οκ γίνεται πιο έντονο το ματς με περισσότερο στρες, είναι πολύ γρήγορο χωρίς λόγο.

Εν κατακλείδι φέτος νομίζω είναι η πρώτη χρονιά μετά το FIFA 10 που δε θα αγοράσω FIFA. Όσο καλή ατμόσφαιρα και να έχει, όσο φοβερό μενού, άδειες, modes κλπ, από τη στιγμή που δε με γεμίζει το gameplay δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ. 

[3]
    Βαθμολογία FIFA 2019  Demo: 6

4 minutes ago, spyros-1908- said:

Δεν είπα ότι μου απαγορεψε κανένας να γράψω την γνώμη μου και ούτε "φοβηθηκα" να γράψω γιατί δεν με τράβηξε εμένα προσωπικά το εκπληκτικό φετινό pes 2019.

Εδώ ο άλλος ο φιλος έπαιξε 1.5 παιχνίδι όπως λέει ούτε καν μπόρεσε να ολοκληρώσει δεύτερο παιχνίδι και του βάζει βαθμολογία 3!Και ρωτάω εγώ τα fifa τότε που σε gameplay το pes 5,6 ήταν πολύ μπροστά από τα συγκεκριμένα fifa τι βαθμολογία έβαζε;

Απλά εγώ λέω ότι δεν είναι ωραίο να θαβουμε τόσο πολύ ένα παιχνίδι επειδή μας αρέσει εμάς ένα άλλο!

Θα φέρω ένα παράδειγμα Και κλείνω εδώ το off-topic:

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ το battlefield σε σύγκριση με το call of duty!Δες τι πωλήσεις κάνει όμως το call of duty και τι το  battlefield η μέρα με την νύχτα!Τι να κάνουμε στους πιο πολλούς αρέσει το στυλ του call of duty δεν θα βγω πότε να πω το ένα αξίζει 10 και το άλλο 3..

Τέλος πάντων δεν ξέρω εάν με καταλάβαινεται μερικοί το τελειώνω εδώ ο καθένας ας έχει την άποψη του απλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.. 

Βγαίνουμε οφτόπικ αλλά θα σου πω μόνο αυτό, επειδή έχω παίξει όλη τη σειρά battlefield από το 2006-2007 και μετά που είχα την πρώτη σοβαρή adsl σύνδεση που μου επέτρεπε να τα παίξω, η ΕΑ από το BF3 μέχρι και σήμερα κατέστρεφε κάθε χρονιά το gameplay με patches που έβγαζε μέσα στη χρονιά. Οι preorder πωλήσεις του BF V έχουν πιάσει πάτο φέτος.

Κι εγώ 1,5 παιχνίδι έπαιξα γιατί δεν μπόρεσα να αντέξω άλλο κυρίως λόγο του ρυθμού που παίρνει το παιχνίδι, το έγραψα κιόλας. Είπα όμως ότι δεν μπορώ να κρίνω κάποια πράγματα αν δεν παίξω περισσότερα παιχνίδια.

Φυσικά και δεν χρειάζεται να χαλιόμαστε, τη γνώμη του λέει ο καθένας και όταν ο άλλος παραθέτει σοβαρά επιχειρήματα δεν υπάρχει λόγος.

• Create New...