Jump to content
broxopios

PES 2019 - Discussion Topic V.2

Recommended Posts

Αυτό που με χαλάει περισσότερο, κι έχει αρχίσει από πέρυσι, είναι η πολύ μεγάλη δυσκοιλιότητα στο γκολ, και μιλάω για τα δικά μας γκολ φυσικά. Δεν ξέρω, και πέρυσι και φέτος δεν μου βγαίνει, δεν βρίσκω ελευθερία και απροβλεψιμοτητα, ώστε να αυτοσχεδιασω και αυτό να μου βγεί. Ωραίο στην ανάπτυξη και το passing game, αλλά μετά μου δίνει την αίσθηση ότι πρέπει να γίνουν πολύ συγκεκριμένα πράγματα για να μπει το γκολ. Εσείς σκοράρετε με ευκολία; Και με ποιους τρόπους; Ως και το Προ17 το χαιρομουν, γιατί τουλάχιστον ανταμοιβε την προσπάθεια και την επιμονή. Πέρυσι και (ακόμα περισσότερο) φέτος, νομίζω ότι προσπαθώ μάταια. Κι από τα γκολ που έχω βάλει, αρκετά είναι ξενερωτα, δεν τα ευχαριστιεμαι. Παίζει ρόλο και αυτή η ακαμψία και καθυστέρηση στο κοντρόλ από τους επιθετικούς (όλοι το έχουν, απλά στην επίθεση χτυπάει περισσότερο), που μέχρι να κοντρολαρεις και να ελιχθεις, σε έφαγαν.

@toninio Αν χαρακτηρίζει κάτι το φετινό PES είναι η ελευθερία και η απροβλεψιμότητα που έλειπαν σίγουρα από το 18 με τις τρύπιες άμυνες και το εύκολο γκολ που έκαναν το παιχνίδι κλοτσοσκούφι. Εγώ πάντως σκοράρω, εννοείτε όχι σε όλα τα παιχνίδια και δεν είμαι παιχταράς 2-3 skill moves ξέρω όλα κι όλα, μη φτάσουμε να παίρνουμε μεσαίες ομάδες και να κερδίζουμε εύκολα με 2-0 Ρεάλ-Γιούβε κτλ θα το βαρεθούμε μέσα σε ένα μήνα.

Αν κάνουν τα κοντρόλ να γίνονται πιο γρήγορα αυτομάτως και οι πάσες θα γίνονται γρηγορότερα, αυτό θα οδηγήσει σε πινγκ-πονγκ πράγμα το οποίο δεν το θέλουμε, υπάρχει ήδη ένα παιχνίδι με αυτό το gameplay. Θα πρέπει να κάνουν rework το gegenpress και γενικότερα το pressing, να πιέζει μια ομάδα σε τωρινούς ρυθμούς τα πρώτα 20-25 λεπτά μετά να μη μπορεί να πιέζει στην ίδια ένταση για το υπόλοιπο του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ξανά το ίδιο και λιγότερο λόγο συσσωρευμένης κούρασης. Μια χαρά το έχουν κάνει με την αντοχή που όσοι παίχτες βρίσκονται στα κόκκινα δεν μαρκάρουν και δεν γυρίζουν στην άμυνα ειδικά αν παίζεις με την μπάρα επιθετικότητας στη μέση.

Εκείνο που με χάλασε ήταν που έκαναν τους παίχτες να στρίβουν γρηγορότερα σε σχέση με το ντέμο, φαίνεται πολύ έντονα και αφύσικα σε παίχτες με υψηλό rating.

Αν ήμουν ΚΟΝΑΜΙ θα αλλάζα σίγουρα τα στριψίματα των παιχτών και θα κοίταζα να περιορίσω με κάποιο τρόπο το gegenpress. Οι άμυνες πιστεύω ότι είναι καλές και με τη πάροδο του χρόνου που εξοικειωνόμαστε ακόμα περισσότερο με το παιχνίδι θα γίνουν ευκολότερες.

• Like 3

Εγώ άλλαξα την ταχύτητα στο -1 (offline) και την πάσα στο 2. Μου άρεσε η πάσα στο 1, αλλά ώρες ώρες πήγαινε αλλού γι'αλλού και μου χαλούσε φάσεις, οπότε πήγα στα πιο σίγουρα.

@toninio όταν ο CPU αμύνεται με "λεωφορείο" (που οι μικρές πάντα έτσι κάνουν), τα περιθώρια στενεύουν. Εγώ που παίζω με αντεπιθέσεις και L1+Δ κυρίως (σύστημα Klopp), τα βρίσκω σκούρα. Επίσης, φέτος μου φαίνεται ότι αν ο CPU έχει αμυντικούς-τούμπανα (πχ Κιελίνι-Μπονούτσι) μπορεί να σε σβήσει στο Super Star.

Ωστόσο, μπορώ να πω ότι το παιχνίδι είναι σίγουρα καλύτερο, πιο διασκεδαστικό και πιο ελεύθερο σε σύγκριση με το 18. 

@SkyloMethIR Κρίμα, γιατί σε θυμάμαι από τους πιο ενθουσιασμένους με το demo! Συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα γράφεις. Δυστυχώς το προ θέλει "φροντίδα" στο edit για να μπορείς να το απολαύσεις και για τους περισσότερους είναι τζάμπα χρόνος.

Το offline είναι ίδιο με πέρυσι, αλλά με λίγο πιο ανταγωνιστικό το Top Player. Και εμένα αυτό θα με συντηρήσει μίας και το myclub (για τα γούστα μου πάντα) έχει ημερομηνία λήξης, παρόλο που έχει τη φάση του.

Για τον ήχο έχεις δίκιο, αν και παρατήρησα κάτι που δεν γινόταν πέρυσι και ήταν σωστή αλλαγή: Έπαιζα Μπενφίκα-ΑΕΚ και έβαλα γκολ εκτός έδρας και από την εξέδρα δεν ακούστηκε τίποτα. Όπως συμβαίνει δηλαδή όταν κάποιος παίζει εκτός έδρας. Αυτονόητα πράγματα, αλλά το προ δεν το έκανε τόσα χρόνια.

Επίσης, με τις άδειες η ΚΟΝΑΜΙ έκανε μισές δουλειές. Έφτιαξε ένα generic template για το σκορ που είναι ολόιδιο σε όποιο mode και να παίζεις, αλλάζοντας μόνο το logo της διοργάνωσης! Μεγάλο λάθος. Κάθε πρωτάθλημα έχει το template του, το animation όταν βλέπεις replay, που προσδίδουν ρεαλισμό και μοναδικότητα. Αλλά η ΚΟΝΑΜΙ παρόλο που έσκασε λεφτά για τόσα αυθεντικά πρωταθλήματα, δεν έβαλε αυτά. Και το εκνευριστικό είναι ότι πέρυσι τα είχε.  Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική τους.

Τέλος, η μουσική αρχίζει και μου προκαλεί εφιάλτες. Με εξαίρεση 2-3 τραγούδια που έχουν έναν ΟΚ ρυθμό και ακούγονται, τα υπόλοιπα είναι τραγικά. 

• Like 4

Πάντως εγώ που παίζω ακόμα demo περιμένοντας f2p έκδοση, χτες ψιλοκάηκα σε ματσάκια και μάλλον λόγω Σαββάτου έβρισκε αντίπαλο σε λιγότερο από 30" κάθε φορά, και κάθε φορά διαφορετικό αντίπαλο οπότε το ευχαριστήθηκα. Και αυτά σε PC, φαντάζομαι σε PS4 θα γίνεται χαμός από το playerbase.

Επίσης όσο παίζω παρατηρώ περισσότερο το visible fatigue. Χτες γύρω στο 70' ο Mbappe να έχει οριακά κόκκινο stamina, και τον βάζω να πιέσει με τετράγωνο, και τον βλέπω κολλάει για λίγο, ξεφυσάει, και μετά αρχίζει σιγά σιγά να πηγαίνει προς τον αντίπαλο αμυντικό που είχε την μπάλα. Σε φάση να με κοίταγε μέσα από την οθόνη και να μου έλεγε "κόψε ρε καραγκιόζη λίγο, μας έχεις λιώσει με gegenspress 70 λεπτά τώρα". Μάλλον οι αλλαγές πλέον θα πρέπει να γίνονται πριν κοκκινήσει η μπάρα. Επίσης το άλλο που παρατήρησα, εδώ και μέρες δεν μου έχει τύχει τραυματισμός λόγω κούρασης (ούτε καν το cutscene που τον δείχνει να κουτσαίνει).

• Haha 1

4 hours ago, SkyloMethIR said:

Και για να το γιορτάσουμε, αρχίζω με ένα σεντόνι (Όχι Champions League) :pp

Θα ήθελα να κάνω μερικά σχόλια - παρατηρήσεις, σχετικά με το νέο PES2019 και την αναταραχή που έχει φέρει παγκοσμίως. 

1. Το gameplay του αποδεδειγμένα, και με παραδοχή ακόμα και από  αλλόθρησκους, είναι εκπληκτικό! Ίσως ότι καλύτερο έχουμε δει ποτέ σε ηλεκτρονικό ποδοσφαιράκι. Η απόλαυση που νοιώθεις όταν παίζεις είναι απίστευτη. 

2. Τα γραφικά του, είναι πραγματικά φανταστικά. Ειδικά όσοι μπορούν να τα απολαύσουν σε 4K HDR, θα βιώσουν μια απίστευτη εμπειρία. 

3. Στο animation πάλι, η Ιάπωνες έκαναν πολύ καλή δουλειά, με βελτίωση υπαρχόντων ή προσθήκη νέων. Υπάρχουν βεβαίως κάποια θεματάκια, τα οποία όμως δεν επηρεάζουν την γενική εικόνα. 

4. Ηχος και ατμόσφαιρα,  στα ίδια χάλια του παρελθόντος με μικρές εξαιρέσεις σε κάποιες Λατινοαμερικάνικες ομάδες. Για περιγραφή δε χρειάζεται σχολιασμός, τραγικός για άλλη μια χρονιά. Μουσική επένδυση χάλια επίσης με παντελώς άγνωστους καλλιτέχνες και τραγούδια τραγικά. 

5. Στα modes τώρα, το αγαπημένο ML, ουσιαστικά παρατημένο στη μοίρα του, τα άλλα offline modes  μετά και την απώλεια CH.L και λοιπών, έχασαν τη λάμψη τους. 

Το MyClub αφήνει ανάμεικτα συναισθήματα. Αλλαγές που δεν χτυπάνε στο μάτι καλά, πολλά δώρα στην αρχή, και μια προσπάθεια αν θες τούμπανο σκάστα. Δεν παίρνουν όλοι Μέσι και Κριστιάνους...

Μόνη λύση να παίζεις άσπρους, μπρουτζους, ασημενιους. Καλό αυτό από άποψης ότι απολαμβάνεις μπάλα, αλλά χάνεται η ουσία του mode, αφού και να φτιάξεις κάποια στιγμή τούμπανο ομάδα έχεις πρόβλημα στη συντήρηση, με τα νέα δεδομένα GP και Coins, εκτος αν τα σκας. Στο κομμάτι του online, δε ξέρω γιατί, αλλά προς το παρόν δε βρίσκεις εύκολα αντίπαλο (σε ps4), στην αρχή γινόταν χαμός, μετά δύσκολα να βρεις ειδικά με φίλτρα για 2άστερες 3άστερες ομάδες. Εχθές έπαιξα 3 ματς κι αυτά με πολλά θέματα, αναγκάστηκα και τα άφησα όλα ανοιχτά και έπεσα πάνω σε 5άστερα τούμπανα μεικτή κόσμου. Επίσης πολλοί κολλάνε σε SIM, αλλά ρε φίλε έλεος! Το ΠΡΟ παίζεις, παίξε μπαλίτσα, αλλιώς πάνε παίξε μανατζερ...

6. Στο κομμάτι του απλού Online, εκεί κι αν είναι τραγική η κατάσταση. Στο  demo και τις πρώτες 2-3 μέρες γινόταν χαμός. Μετά όλοι ασχολούνται με το my club ή τα offline modes με αποτέλεσμα το online να είναι ουσιαστικά dead mode...

7. Στο κομμάτι των αδειών εξακολουθώ να θεωρώ ότι παρά την προσθήκη νέων λιγκών και ομάδων, η απουσία αδειών  όλης της premier, της la liga, ολάκερη η Bundesliga, Juve κτλ, σε συνδυασμό με τις απώλειες CH.L  και λοιπών, ρίχνει το παιχνίδι. Ναι οκ υπάρχουν OF αλλά δεν είμαι υποχρεωμένος να βάζω βγάζω, ξανά μανά, σε κάθε update της konami. 

Conclusion: Το φετινό ΠΡΟ γκεημπλεϊκά είναι ότι καλύτερο έχουν δει τα μάτια μας ποτε σε ποδοσφαιρακι  όπως έγραψα και στην αρχή.

Για offline, δίπλα με φίλους, είναι πραγματικά απόλαυση. Στα υπόλοιπα όμως δε μπορεί να σε κρατήσει πολύ στην πρίζα δυστυχώς. Και βλέπω το αισχρό σε επιπεδο gameplay FIFA να κάνει περίπατο πάλι γιατί πολύ απλά έχει όλο το πακέτο και ειδικά το online που απέχει στη φωτός από το ΠΡΟ.

Αυτή είναι η άποψη μου μετά από 1 μήνα ΠΡΟ, σε demo και τελική έκδοση.

Σίγουρα θα συνεχίσω να παίζω, offline πλέον συνήθως, αλλά με βλέπω να τα σκάω στην καναδεζα και πάλι με βαριά καρδιά για όλα τα άλλα...

Αυτό ακριβώς

Το ονλάιν είναι η προέκταση με την λογική ότι σπάσαμε λόγω ηλικίας σαν παρέα του να βρισκόμαστε όπως παλιά κτλ και έτσι καταλήγουμε να παίζουμε με το κάθε τυχάρπαστο ακόμη και πιτσιρικά όπως είπε κάποιος

Και οποιοι δε μπορούνε λόγω ηλικίας τα κονέ από κοντά δε φταίμε εμείς που μπορούμε((είμαι 40+))ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΑΤΣΑΚΙΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ εστω και μια δυο φορες τη βδομαδα

Το λέω επειδή κάπου διάβασα για καραμέλες κ μαστίχες ότι πρέπει να σταματήσουμε να το λέμε αυτό για διπλά κλπ επειδή καποιοι δε μπορούν και ίσως ζούνε σε άλλο πλανήτη ή έχουν κουσούρια-σύμφωνα πάντα με τα γραφόμενά τους

Οπότε το ονλάιν είναι μοόδρομος

Αμ δε!

Τα ματς vs com τα βγάζω απ έξω

Edited by SAX
  • Like 3
  • Dislike 1

Για τον ηχο.Εφαγα 4σαρα μεσα στην εδρα μου στο οφλαιν του mc και με την ληξη του αγωνα ακουγονταν γιουχα και αποδοκιμασιες.Δεν το εχω ξαναδει αυτο στα τελευταια Pes.Εχω λατινοαμεροκανικη εμφανιση και σημα λατινοαμερικανικης ομαδας.Η αγγλικη περιγραφη πολυ καλυτερη απο του 18 αλλα οχι σαν του φιφα.

Σημερα το πρωι ξεκινησα να παιζω με σκοπο να παιξω κανα 2ωρο,αλλα εκλεισα 6ωρο και δεν μπορουσα να ξεκολησω.Επαιζα το οφλαιν του mc να στρωσω ομαδα.Απιστευτη μπαλα.

Ολες οι γνωμες σεβαστες και κυριως αυτων που εχουν πρωτη επιλογη το φιφα.Γιατι για μενα δεν υπαρχει φιφακιας η Pesακιας.Λιγο πολυ ολοι και τα δυο παιζουμε.Απλα το θεμα ειναι ποιο εχεις πρωτη επιλογη.Απο Γεναρη βρισκουμε μεταχειρισμενα με 30 ευρω ειτε φιφα ειτε Pes.Ανεκαθεν για μενα πρωτη επιλογη το Pes και απο Δεκεμβρη Γεναρη φιφα,εκτος τις χρονιες 14-16 που ηταν αντιστροφα.

Edited by athe
  • Like 2

Ναι όλες οι γνώμες σεβαστές αρκεί να έχουν επιχειρήματα

Το να κράζω το pes έτσι χωρίς λόγω δε λέει

Στο άλλο τόπικ 3και ο κούκος βλέπω και αυτό με το ζόρι:hehe:

• Like 2

Ναι αλλά στο Facebook γίνεται χαμός στο αντίστοιχο άλλο group. 

Προσπαθω να ειμαι ευγενικος να μην φαω βαν:icon_cool:Και να μην βγαινω οφτοπικ γιατι υπαρχει τοπικ για την συγκριση των δυο γκειμ.

Anyway...νομιζω οτι καποιοι επιμενουν ντε και καλα να παιζουν σε μεγαλη δυσκολια και μετα φταιει το παιχνιδι που δεν μπορουν να κανουν φασεις.

• Like 1

Μπακο το φεις σημερα ειναι μονο για βρισιμο και τρολαρισμα.Οι σοβαροι ανθρωποι απεχουν απο το φεις πλεον.

• Love 1
  • Like 2
  • Thanks 1

Δηλαδή είμαι ασόβαρος;

Τα fora έχουν πεθάνει. Δέκα άτομα μιλάμε εδώ μέσα. 

Edited by Bakogoal
  • Like 2

Δοκιμασα χθες το νεο επιπεδο legendery στο Master League.......

5 minutes ago, gem21r said:

Δοκιμασα χθες το νεο επιπεδο legendery στο Master League.......

Περαστικά.......:icon_cool:

• Like 1
  • Haha 1

45 minutes ago, athe said:

Μπες ινσομνια για ζωη εξωτερικο,ρωτα οτι θες.

Το insomnia είναι ένα μικρό facebook, ποτέ δεν ήταν σοβαρό τεχνολογικό site αν και προσπάθησε αρκετά μια περίοδο που είχε τρελή άνοδο λόγο των αγγελιών, μια ζωή μαζεύονταν η πιτσιρικαρία και γινόταν κ@λος τα νήματα.

Για το FB συμφωνώ και επαυξάνω, τραγική η κατάσταση και επιτέλους βλέπω ότι ο κόσμος ξεκίνησε να το εγκαταλείπει.

Edited by BasilhsGR
  • Like 2

Το φέις είναι για να σαλιαρίζεις και να την πέσεις στο χαβαλέ σε καμιά γκόμενα ρε σεις:hehe:((και φυσικά για να μιλάς με φιλαράκια))

Ημουν μέλος στην ομάδα και έφυγα

Ο κάθε κομπλεξικός ρίχνει μπινελίκια και την λέει στον άλλο 

Τι να πρωτοκάνουν εκεί και οι mods

Σορρυ για το οφτόπικ

• Like 2

Περί δυσκολίας, προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να παίζω σε όποιο επίπεδο με ικανοποιεί απο άποψη ελευθερίας και ικανοποιητικής δυσκολίας. Και πέρυσι και φέτος έπαιξα αρκετά ματς σε professional. Το θέμα είναι ότι εκεί απλά χαμηλώνει συγκεκριμένα στατιστικά και το gameplay χάνει σε ισορροπία. Τα χτυπητά scripts παραμένουν. 

Γενικώς, δεν μας έχει στρίψει ξαφνικά, να χαλιομαστε χωρίς λόγο, ενώ μέχρι πρόσφατα να μας άρεσε το Προ. Κι είναι και σε ξένα forum που παραπονιούνται, δεν είμαστε μόνο εμείς. 

• Like 1

@gtc21 Τι ΤΡΟΜΕΡΉ ιδέα μου έδωσες!! Ναι ρε συ League Mode!! Το είχα σχεδόν ξεχάσει, χαχα! Επαιξα για δοκιμή στο 18 ένα league mode με Atalanta, καθώς δεν εχω αγοράσει ακόμα το 19 και ομολογώ μου άρεσε. Επίσης από ότι είδα συμμετέχεις και στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ενώ υπάρχουν επίσης προβιβασμός/υποβιβασμός.Μπορείς να μου επιβεβαιώσεις αν ισχύει το ίδιο και για το 19?Επίσης γνωρίζεις τι γίνεται όταν τελειώσει η σεζόν?προχωράς στην επόμενη και αν βγεις Ευρώπη Π.χ. Όπως εσύ με την Κρισταλ Παλας θα παίξεις Europa League? 

• Thanks 1

1 hour ago, niktsiabe said:

@gtc21 Τι ΤΡΟΜΕΡΉ ιδέα μου έδωσες!! Ναι ρε συ League Mode!! Το είχα σχεδόν ξεχάσει, χαχα! Επαιξα για δοκιμή στο 18 ένα league mode με Atalanta, καθώς δεν εχω αγοράσει ακόμα το 19 και ομολογώ μου άρεσε. Επίσης από ότι είδα συμμετέχεις και στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ενώ υπάρχουν επίσης προβιβασμός/υποβιβασμός.Μπορείς να μου επιβεβαιώσεις αν ισχύει το ίδιο και για το 19?Επίσης γνωρίζεις τι γίνεται όταν τελειώσει η σεζόν?προχωράς στην επόμενη και αν βγεις Ευρώπη Π.χ. Όπως εσύ με την Κρισταλ Παλας θα παίξεις Europa League? 

Αν θες πάλι Ιταλικό δεν έχει υποβιβασμούς γιατί βγήκαν η ιταλική κ η ισπανική β’ Εθνική.Στις Αγγλία κ Γαλλία ισχύει ακόμα.Στα ευρωπαϊκά παίζεις κανονικά.Βασικα είναι ένα μικρό ML που απλά όλα τ ρόστερ μένουν ίδια κ δεν αλλάζεις ομάδες ούτε μεγαλώνει κανείς.

Το βασικότερο είναι ότι δεν έχει teamspirit κ ακόμα κ σε superstar σε κλέβει πολύ λιγότερο από ότι στο κανονικό ML.Στο pes6 έκανε κ κάποιες ψεύτο μεταγραφές η ΑΙ αλλά μετά το καταργήσανε.

• Love 1

Ναι το θυμήθηκα τώρα που το λες.Ειδικότερα σε εμένα μου αρεσει αυτό να μην πολυμπερδεύονται τα ροστερ με μεταγραφές και τα τοιάυτα από τη στιγμή μάλιστα που υπάρχουν κ bugs.Να είναι δλδ τα ροστερ τη δεδομένη στιγμή όπως και στην πραγματικότητα και να κάνεις ένα update μεταγραφών το Γενάρη.  Και να είναι το league mode για τον καθένα κάτι σαν challenge.Σκέφτομαι πρώτα κάνω ένα με Ιντερ στο 2018 με στόχο την κατάκτηση του Europa League και αν μου αρέσει η φάση με αυτό το mode θα το ψωνίσω το 19. Από τη στιγμή που το gameplay είναι κομπλέ θα με καλύψει πιστεύω 

• Like 1

4 hours ago, athe said:

Εσυ εισαι ικανοποιημενος απο την ποιοτητα των σχολιων?

Έτσι όπως το θέτεις, συμφωνώ μαζί σου 100%