Jump to content
broxopios

PES 2019 - Discussion Topic V.2

Recommended Posts

Αφου επαιξα το ντεμο του 2020, απλα το εκανα delete. Τελος...

3 minutes ago, polakis said:

Αφου επαιξα το ντεμο του 2020, απλα το εκανα delete. Τελος...

Ξαναβαλτο να αγοράσεις την ψηφιακή του 20 με έκπτωση 10% 🙃

Ρε σεις το ντεμο είναι ίδιο το 19, έτσι;

Μόνο που έχουν απενεργοποιήσει το R2, σωστά;

1 hour ago, redz said:

Ρε σεις το ντεμο είναι ίδιο το 19, έτσι;

Μόνο που έχουν απενεργοποιήσει το R2, σωστά;

Αν συγκρινεις μονο απο φωτογραφιες, ναι.

• Love 1

1 hour ago, flokiman said:

Αν συγκρινεις μονο απο φωτογραφιες, ναι.

Έχω παίξει καμια ωρίτσα ήδη, πριν γράψω αυτό που έγραψα...

Ειλικρινά δεν βλέπω την παραμικρή διαφορά. Άντε λίγο στις σέντρες που είναι, ίσως, πιο ραντομ.

• Like 1

OffTOPIC, προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Την καρδούλα παραπάνω την έβαλα για να αποκαταστήσω την "αδικία" που υπάρχει στο φορουμ, με το reputation system. Το ίδιο κάνω γενικά όταν υπάρχει παρόμοια περίπτωση, μοιράζω καρδούλες σαν άλλος Ρομπέν των Δασών.

Και εξηγούμαι, μιας και το topic για το reputation system και την αρνητική ψήφο έχει κλειδώσει. Αρχικά να ξεκαθαρίζω ότι προσωπικά δεν πολυαχολούμαι  με τα like/dis ποιος κάνει ποιος δεν κάνει κτλ. Προφανώς ο @redz , παραπάνω βάζει το "dislike" το οποίο αναφέρεται στο περιεχόμενο του post και όχι στο πρόσωπο. Δυστυχώς όμως με το υπάρχον σύστημα το reaction πάει στο πρόσωπο. Αυτό θα μπορούσε να αλλάξει, πχ να παραμείνει το υπάρχον "DISLIKE" αλλά να έχει σκοπό, όταν αυτός που το χρησιμοποιεί γιατί διαφωνεί με το ήθος ή το πνεύμα μίας απάντησης, να απευθύνεται στο πρόσωπο δηλαδή και αν έχει αντίκρισμα στο Reputation. Επιπρόσθετα θα μπορούσε να υπάρχει ένα "REACTION" "διαφωνώ/disagree'' οτιδήποτε που να δείχνει ότι διαφωνούμε με το περιεχόμενο ενός post, αλλά χωρίς να "χαρακτηρίζεται" αρνητικά αυτός που το postaρε. Π.χ. στο υπάρχον σύστημα μπορεί να συμφωνώ με κάποιον στο 99% αυτών που γράφει, στο 1%  μπορεί να διαφωνώ κάθετα, δεν μπορώ να του βάλω "DISLIKE'', παρόλο που διαφωνώ κάθετα, γιατί μπορεί να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις κτλ.

Αυτά πάνω κάτω, ελπίζω να καταλάβατε τι λέω. Επιγραμματικά το λέω, από κει και πέρα εννοείται ο καθένας ό,τι γουστάρει πατάει. Απλά το θέτω όπως το σκέφτομαι. Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους.

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Like 2

@slamsoze γράψε Εδω τις προτάσεις σου(και όποιος άλλος θέλει) για τα "reaction"! Κλείνει το offtopic. 

Edited by AkisVarg
  • Love 1

1 hour ago, redz said:

Έχω παίξει καμια ωρίτσα ήδη, πριν γράψω αυτό που έγραψα...

Ειλικρινά δεν βλέπω την παραμικρή διαφορά. Άντε λίγο στις σέντρες που είναι, ίσως, πιο ραντομ.

Δηλαδη δεν βλεπεις τις εξης διαφορες:
- Στα κοντρολ η μπαλα δεν κολλαει στα ποδια, πολλες φορες γινεται λαθος και μπορεις να κλεψεις
- Γενικα η μπαλα συμπεριφερεται διαφορετικα και ειναι πιο ελευθερη
- Υπαρχει μεγαλη διαφορα σε μαχες σωμα με σωμα, κοντρες, φαουλ, διεκδικησεις
- Τα σουτ εχουν error
- Οι πασες με λαθος σταση σωματος η στενο μαρκαρισμα εχουν error
- Δεν υπαρχει το ping pong απο Cpu (και επιτελους η cpu δεν αλλαζει μονο πασες)

Σου ανεφερα τα χοντρα χοντρα.
Αυτα ας πουμε δε σου καναν εντυπωση;

• Love 1
  • Like 1

2 hours ago, flokiman said:

Δηλαδη δεν βλεπεις τις εξης διαφορες:
- Στα κοντρολ η μπαλα δεν κολλαει στα ποδια, πολλες φορες γινεται λαθος και μπορεις να κλεψεις
- Γενικα η μπαλα συμπεριφερεται διαφορετικα και ειναι πιο ελευθερη
- Υπαρχει μεγαλη διαφορα σε μαχες σωμα με σωμα, κοντρες, φαουλ, διεκδικησεις
- Τα σουτ εχουν error
- Οι πασες με λαθος σταση σωματος η στενο μαρκαρισμα εχουν error
- Δεν υπαρχει το ping pong απο Cpu (και επιτελους η cpu δεν αλλαζει μονο πασες)

Σου ανεφερα τα χοντρα χοντρα.
Αυτα ας πουμε δε σου καναν εντυπωση;

Δεν έχω δει κάτι από αυτά. Δεν παίζω ποτέ με τη cpu. Ακόμα και στο ντεμο, τώρα, online έπαιξα κατευθείαν. Ε εκεί που παίζω είναι ίδιο κι απαράλλαχτο. Πλην του r2 που έχει εξαφανιστεί, έχω δίκιο; 

Υγ. Σόρρυ για το dislike εννοούσα διαφωνώ, απλά. 

• Love 1

1 hour ago, redz said:

Δεν έχω δει κάτι από αυτά. Δεν παίζω ποτέ με τη cpu. Ακόμα και στο ντεμο, τώρα, online έπαιξα κατευθείαν. Ε εκεί που παίζω είναι ίδιο κι απαράλλαχτο. Πλην του r2 που έχει εξαφανιστεί, έχω δίκιο; 

Υγ. Σόρρυ για το dislike εννοούσα διαφωνώ, απλά. 

Μη σκας για το dislike.

Μηπως δεν ασχοληθηκες και πολυ με το PES 19? Γιατι αν επαιξες ελαχιστα λογικο να σου φαινεται ιδιο.
Σε καποιον που εχει ασχοληθει παραπανω, οι παραπανω αλλαγες βγαζουν ματι και συμφωνουν ολοι σ'αυτο.
Απο αποψη γραφικων κτλ ειναι παρα πολυ ιδιο ναι.

Ναι το demo του 2020 είναι αρκετά διαφορετικό από το 19. Σίγουρα μοιράζονται την ίδια μηχανή και πολλά είναι ίδια, όμως σε αίσθηση είναι αρκετά αλλαγμένο και έχουμε και πολλά νέα στοιχεία, όπως το ενισχυμένο και καλύτερο shielding, το αρκετό έρορ σε πάσες και σουτ, μεγαλύτερη έκρηξη και εμφανής ένδειξη της ταχύτητας. Ακόμη λόγω του βελτιωμένου shielding έχουμε και περισσότερα φάουλ. 

Βροχοποιέ τι είναι το shielding; Το καλύτερο κράτημα της μπάλας; Μα έχουν εξουδετερώσει το R2 πως γίνεται αυτό; Άλλο παιχνίδι παίζω εγώ;

42 minutes ago, redz said:

Βροχοποιέ τι είναι το shielding; Το καλύτερο κράτημα της μπάλας; Μα έχουν εξουδετερώσει το R2 πως γίνεται αυτό; Άλλο παιχνίδι παίζω εγώ;

Σορυ που απανταω εγω για το Βροχοποιο.
Shielding ειναι οταν ενας δυνατος σωματωδης παικτης προστατευει την μπαλα με το σωμα του.
Δεν υπαρχει κουμπι, γινεται αυτοματα αναλογα τον παικτη και την περισταση.
Το R2 αυτο που κανει φετος ειναι σε συνδυασμο με το μοχλο καλυτερο κοντρολ, και οταν περιμενεις πασα το πατας σκετο και αφηνει την μπαλα να περασει κατω απο τα ποδια σου.
Φετος αλλαξαν το close control, και πλεον τριπλαρεις με το δεξι μοχλο. Δοκιμασε το κ θα καταλαβεις. Κανε μικρα flicks και μετα διαλεξε κατευθυνση με τον αριστερο.
Ελπιζω να βοηθησα

• Like 3

Πάντως έχω πάνω από 200 ώρες στο 19..

Τι να πω παιδιά θα το κοιτάξω. 

15 minutes ago, redz said:

Πάντως έχω πάνω από 200 ώρες στο 19..

Και το 19 το είχε αλλά καμία σχέση με φέτος. 

Όπως σωστά είπε ο φλοκι, το shielding είναι contextual. Δηλαδή ανάλογα τη στάση σώματος κυρίως, επιχειρεί να προστατέψει τη μπάλα. 

• Like 2

Μέχρι και το 19 πάντως με το R2 σταματούσες και κοντρόλαρες καλύτερα τη μπάλα. Μου είχε γίνει 2η φύση και στεναχωρέθηκα που χάλασε.

• Like 1

Just now, redz said:

Μέχρι και το 19 πάντως με το R2 σταματούσες και κοντρόλαρες καλύτερα τη μπάλα. Μου είχε γίνει 2η φύση και στεναχωρέθηκα που χάλασε.

Και εμένα λίγο με ξένισε η αλλαγή του R2.  Για αλλαγές και ομοιότητες δεν έχω πολύ εμβαθύνει, δεν έχω προβληματιστεί κιόλας να πω την αλήθεια, γιατί πιο πολύ αναρωτιέμαι πόσο ίδιο θα είναι το τελικό με το DEMO.  Για αυτό κ πόσταρα στο άλλο τόπικ ότι θα το κρατήσω το demo φέτος ως αργά φέτος, καθώς το DEMO του 2019 αν και το θυμάμαι σαν μακρινό όνειρο πλέον, το θυμάμαι εντελώς διαφορετικό από το τελικό παιχνίδι, μετά από όλα τα updates μέσα στη χρονιά.

Ρε παιδιά την ίδια απορία έχω και στο 20 και στο 19...

Όταν εκτελεί ο αντίπαλος φαουλ έξω απ την περιοχή γιατί δεν πιάνει το ΤΡΙΓΩΝΟ όπως έπιανε τόοοοσα χρόνια και όπως λένε οι οδηγίες ώστε να τοποθετήσεις εσύ όπου θέλεις τον τερματα σου;;;

4 minutes ago, redz said:

Ρε παιδιά την ίδια απορία έχω και στο 20 και στο 19...

Όταν εκτελεί ο αντίπαλος φαουλ έξω απ την περιοχή γιατί δεν πιάνει το ΤΡΙΓΩΝΟ όπως έπιανε τόοοοσα χρόνια και όπως λένε οι οδηγίες ώστε να τοποθετήσεις εσύ όπου θέλεις τον τερματα σου;;;

΄Γιατί έχουν αλλάξει τα κομβία πλέον. Με τριγώνο πάει προς το τείχος, ήτοι προς τη μπάλα, ήτοι προς τα έξω, ήτοι αν δεν είναι γιόμα (που σχεδόν κάνεις δεν κάνει γιόμα από φάουλ από καλό σημείο) , μην το πατάς ποτέ.

Y.Γ. Κανονικά πρέπει να κάνει αυτό που λες αλλά δεν το κάνει.

Όταν υπερασπίζεστε Στημένες Φάσεις, μπορείτε να κρατάτε πατημένο τοctrl_btn_ps4_triangle.png την ώρα της βολής για να κάνετε τον τερματοφύλακά σας να γείρει προς το κοντινότερο δοκάρι περιμένοντας το σουτ σε αυτήν την κατεύθυνση.

Υ.Γ.2.: Εγώ τον πάω χειροκίνητα πλέον με L1+r3 ή l3 (αυτό που παίρνεις κέρσορα στον τερματοφύλακα).

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Like 1

Να γιάσει το πληκτρολόγιο σου!

• Love 1

@redz

Just now, redz said:

Να γιάσει το πληκτρολόγιο σου!

Για να μην quot-άρω τον εαυτό μου και επειδή το χρησιμοποιούσα πολύ και εγώ το :button_triangle: πολύ στον GK στα φάουλ το 15-16-17, έχεις δει ποτέ εσύ να "γέρνει" (και μαμώ τις μεταφράσεις!!!!:thumbsup:) προς το σωστό δοκάρι?? Εγώ όσες φορές το πατούσα, πάντα τον έβλεπα να "γέρνει" προς την ανάποδη για να φάω το γκολ και μετά απλά να κάνει προσπάθεια της απελπισίας να "εκτιναχθεί" προς τη μπάλα.

Edited by slamsoze

Μάγκες SOS.Προσπαθώ να παίξω με φίλο φιλικό στο myclub και δε μας αφήνει, βγάζει error. Στο coop παίζουμε κανονικά, δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό.Γνωρίζει κανείς?

Σέρνεται ακραία το ονλαιν πλέον. Και στο ντέμο του 20. Δεν ξέρω τι φταίει. Έχω 50αρα με πινγκ 32.