Jump to content
zougaman

EA SPORTS - FIFA 19 - Γενική συζήτηση v.1

Recommended Posts

7 hours ago, batizisos said:

τι κουλο κ αυτο? οταν παιζεις τσου-λου κ αποκλειστεις δεν σου δειχνει την συνεχεια της διοργανωσης κ τι εγινε...το σκεφτηκαν πολυ αυτο? 

Δε θέλουν να σου δημιουργήσουν ψυχολογικά προβλήματα :pp

Σοβαρά τώρα, δε νομίζω να σε νοιάζει ιδιαίτερα η καταληξη αφού αποκλειστείς.  Ούτως ή άλλως τυχαία αποτελέσματα βγαίνουν...

3 hours ago, SkyloMethIR said:

Δε θέλουν να σου δημιουργήσουν ψυχολογικά προβλήματα :pp

Σοβαρά τώρα, δε νομίζω να σε νοιάζει ιδιαίτερα η καταληξη αφού αποκλειστείς.  Ούτως ή άλλως τυχαία αποτελέσματα βγαίνουν...

σε καθε fifa κραταγα αρχειο..τιτλων κατακτησεων κ τα λοιπα. οποτε λογικα θα το κανω custom κ αυτο υπο την εννοια οτι θα πρεπει να επιλεγουν ολες οι ομαδες κ να βαζεις simulate.  ΥΓ. τι να κανουμε αυτες ειναι οι λεπτομερειες που κανουν την διαφορα ειδικα για οσους δεν ασχολουνται με online 

Δυστυχως εχουμε παλι το φαινομενο οπου ο αντιπαλος γυριζει τη μπαλα κανοντας καθυστερησεις, πινκ πονκ ενα πραγμα και εσυ πρεπει να αλλαξεις τα καστομ ωστε να τον πιεσεις σε ολο το γηπεδο μπας και γινει καποιο λαθος....που γινεται καποια στιγμη αλλα αυτος ερχεται και στην κλεβει παλι και ξανα μανα...

ταλαιπωρια......

Επαιξα πριν λιγο τον 1ο αγωνα στο πρωτο κυπελλακι.....ο αντιπαλος 70% κατοχη στο ημιχρονο παιζοντας με τον παραπανω εκνευριστικο τροπο.....κερδιζοντας 1-0 κι ολας.....

Οι παιχτες του εβγαιναν συνεχεια πρωτοι στην μπαλα ΚΑΤΙ που μου θυμησε ενα ποστ του φιλου @Mitropoulos1 σε παλιοτερο ομως φιφα.

Ετσι μου ' σαι λεω....παιρνω παυση και κανω κατι αλχημειες....αρχισα να κερδιζω περισσοτερο καπως τη μπαλα...την κραταγα και περισσοτερο (αραγε ειχαν αρχισει να τα φτυνουν οι δικοι του...;;;;..... διοτι απο την αρχη του αγωνα ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΟΥ) ωσπου στο 87 τον ισοφαριζω σε 1-1 (ειχα και δοκαρι απο φαουλ με τον κοντο) ΚΑΙ ΚΟΥΙΤΑΡΕΙ! χα χα χα

Μαλλον καταλαβε οτι στην παραταση θα τα βρισκε σκουρα (ειχε μαζεψει και 2 κιτρινες), δεν εξηγειται διαφορετικα....

Εννοειται οτι αν συνεχιζε να τρεχει ετσι ... θα το εκανα uninstall.

• Like 1

εχει παρατηρησει επισης κανεις οτι οταν κατα την διαρκεια ενος αγωνα αλλαζεις την τακτικη της ομαδας, δηλαδη το πας πιο επιθετικο η πιο αμυντικο τοτε αλλαζει κ η διαταξη των παικτων εστω σε μια θεση. αυτο δεν υπηρχε σε προηγουμενα φιφα.

2 hours ago, batizisos said:

εχει παρατηρησει επισης κανεις οτι οταν κατα την διαρκεια ενος αγωνα αλλαζεις την τακτικη της ομαδας, δηλαδη το πας πιο επιθετικο η πιο αμυντικο τοτε αλλαζει κ η διαταξη των παικτων εστω σε μια θεση. αυτο δεν υπηρχε σε προηγουμενα φιφα.

καθε τακτικη εχει και διαφορετικη διαταξη..και πρεπει να την φτιαξεις εσυ!

Ξερει κανεις αν μπορω να πουλησω το παιχνιδι στο PS4 ενω το εχω παρει απο το ps store??

15 minutes ago, 21manos21 said:

Ξερει κανεις αν μπορω να πουλησω το παιχνιδι στο PS4 ενω το εχω παρει απο το ps store??

παιξε προ μπορει να ναι αλλιως εκει για σενα

12 hours ago, 21manos21 said:

Ο μονος τροπος για να το κανεις αυτο ειναι να πουλησεις και το account σου ,αλλα ετσι θα χασεις οτι παιχνιδια εχεις ψηφιακα,τη συνδρομη του psplus και το λογαριασμο στο psn επισης.Δεν σε συμφερει να κανεις κατι τετοιο σε καμια περιπτωση.Για αυτο ειναι προτιμωτερο τα αθλητικα παιχνιδια που εχουν διαρκεια max 1 χρονο να το αγοραζουμε σε δισκακι ανεξαρτητως του bonus που εχουν οι ψηφιακες εκδοσεις

Edited by Mean_Machine
  • Love 1
  • Like 1

On 11/10/2018 at 8:36 ΜΜ, Platini_Athens said:

edit: μετα απντειτ εποχη παρατηρησαμε παλι ανοιγμα ποδιων οπως στο 18, να μην παιρνουμε κεφαλιες με τιποτα, να μην κοβουμε, η μπαλα να καταληγει συνεχως σε αντιπαλα ποδια, να χανουμε το αχαστο τετ α τετ με Ροναλντο και οι αντιπαλοι να κανουν σεντρες συστημενες και γκολ - γενικα ξεκουραστα γκολ χωρις να ιδρωσουν...

Καλημέρα στην παρέα!

Αυτά συμβαίνουν online ή offline?

Γιατί αν συμβαίνουν online τότε να υποθέσω ότι το ίδιο θα συμβαίνει και στον αντίπαλο 

Μήπως τελικά είναι δύσκολο να γίνει ένα football game ρεαλιστικό από την φύση του;

32 minutes ago, Silots73 said:

Καλημέρα στην παρέα!

Γιατί αν συμβαίνουν online τότε να υποθέσω ότι το ίδιο θα συμβαίνει και στον αντίπαλο 

Μήπως τελικά είναι δύσκολο να γίνει ένα football game ρεαλιστικό από την φύση του;

Game και ρεαλιστικο δεν πανε μαζι 😎 μαλλον καποιοι δε το θελουν... Μονο 10/10 σουτ να κανεις να εχεις 10 γκολ δλδ και 90/90 πασες 100% δλδ αυτα

12 hours ago, Silots73 said:

Καλημέρα στην παρέα!

καλησπερα αμιγκο, ονλαιν(παντα)  κο οπ κυριως και οχι σε ολα τα ματς εννοειται.

ΑΛΛΑ συμβαινουν...εννοειται συμβαινουν και στον αντιπαλο....ΟΜΩΣ....εγω εχω ξαναπει...δεν γινεται σε ενα football GAME ο αντιπαλος να μην συνδυαζεται ωραια και να νικαει λογω αποτελεσματικοτητας (2 γκολ απο μια σεντρα απο το σπιτι του και ενα κορνερ) ενω εσυ να χανεις 3-4 φασεις αχαστες παιζοντας κατα διαστηματα καλη μπαλιτσα.

Εννοειται οτι απο μια στιγμη και μετα οι αντιπαλοι ειναι απο μετριοι και πανω + οτι ξερουν να αμυνονται+ οτι σε κρεμαει το παιχνιδι (το πιο σημαντικο) πχ πετυχαινοντας το δοκαρι ή τραγικα αουτ.

ΚΑΙ ναι εγω ΔΕΝ σεντραρω πολυ γενικα στα ποδοσφαιρακια ουτε εχω μελετησει ποτε πως μπαινει ενα κορνερ....σε κανενα φιφα και προ.....βαριεμαι στην ιδεα!!!

Σιγουρα η ΕΑ εχει πετυχει αυτο που γινεται στο πραγματικο ποδοσφαιρο οπου δεν κερδιζει παντα ο καλυτερος....και οχι δεν γκρινιαζω! :)  

Παιζουμε, συνεχιζουμε, μας αρεσει (σε σχεση με τα προηγουμενα) περισσοτερο αν και εχει ομοιοτητες που μας ξενερωνουν! 

edit: OXI OXI KAI ΠΑΛΙ ΟΧΙ!!!!! οι αλλοι (στο κο οπ) να βαζουν κατι καμιναδες και εμεις με τον εμ μπαπε με τον αντιπαλο τερματα κατω και εξουδετερωμενο σε κενο τερμα να το πεταει πανω απο το οριζοντιο!!!!!

Ε ΠΑΙΧΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ!!!!!!

Edited by Platini_Athens
  • Like 1

Δεν εχει ενδιαφερον προς εμενα το online. Επαιξα παλι λιγο εχτες.
Οσα παιχνιδια εχω παιξει δεν εχω βρει ενα παιχνιδι να εχει ισοροπια.

Η δεν θα μπορεις να παρεις τα ποδια σου. Τα μαρκαρισματα θα γινονται με μεγαλη καθυστερηση και ο αμυντικος θα μαρκαρει αερα.
Τα σουτ θα πηγαινουν η αουτ η δοκαρι και αν παει προς στη εστια ο τερματοφυλακας θα το παινει με μεγαλη ευκολια.
Και φυσικα θα χασεις πολυ ευκολα και ο απεναντι θα αρχησει να κανει τριπλες και skill ετσι για να στη σπασει.

Απο την αλλη το παιχνιδι το οποιο δεν θα κολας το καταλαβαινεις απο την αρενα πριν ξεκινησει το παιχνιδι.
Εαν τα σουτ πηγαινουν φυσολογικα και η εικονα ρεει σαν το offline ξερεις οτι θα νικησεις.
Το παιχνιδι τελιωνει παντα 3 με 4 μηδεν γιατι δεν γουσταρω να βαζω περισσοτερα.
Και στο τελος επειδη τους λυπαμαι πουλαω μπαλες να κανουν και εκεινη καμια ευκαρια.

Εγω παντως το βρισκω πολυ διασκεδαστικο οταν βλεπω αλλους να παιζουνε.
Ενας γνωστος στο twitch Nick κατι. Εχασε 8-1.
Ο αλλος ο castro χανει και οταν τελιωνει το παιχνιδι λεει... Επιτιδες εχασα.
Μιλαμε για πολυ γελιο.

https://clips.twitch.tv/DullRamshackleMeatloafSoonerLater

https://clips.twitch.tv/EntertainingSplendidLorisTebowing

https://clips.twitch.tv/PolishedIgnorantNigiriTBTacoRight

Edited by lagos911

4 hours ago, lagos911 said:

Απο την αλλη το παιχνιδι το οποιο δεν θα κολας το καταλαβαινεις απο την αρενα πριν ξεκινησει το παιχνιδι.

Ετσι οπως τα λες ειναι....το οnline ειναι μια αυταπατη και μιση... ξερεις απο την αρενα το τι θα δεις και το πως θα σε παει το ματς και τι ειδους gameplay θα εχεις....οταν μου κανουν εστω 1-2 σπασιματα-stutters τα animations οσο στριφογυρναω με τον παιχτη μου στην αρένα, ειτε αυτος περπαταει λες και εχει φαει ενα καζανι φασολαδα ειτε σπαει τα δοκαρια ξερω οτι το ματς θα εχει εις βαρος μου ασυνχρονισμο και θα πιαστω κοροιδο. Για δες μια εταιρια που κονομαει δις καθε χρονο τρομαρατης και δεν ειναι ικανη να βρει τροπο να σε βγαζει με αντιπαλο που θα συνχρονιζει σωστα το ματς....οτι να'ναι. 

Ωραίο το Fifa τελικά. Όσο παίζω τόσο μου αρέσει περισσότερο. Ωραίες φάσεις, γκολάρες, σασπένς. Λίγο τα graphics να ήταν καλύτερα... Και το online παρόλα τα σπαστικά που εμφανίζονται, είναι κορυφαίο, ούτε λαγκ, άμεση εύρεση αντίπαλου, σε ολα τα modes, Κανενα πινγκ πονγκ πλέον.

Έβαλα λίγο και το άλλο και δυστυχώς το έκανα uninstall από το ps4. Καλό το gameplay, αλλά έχει γίνει φρικτό σε όλα τα άλλα. Μόνο για διπλό με φίλους (όπως παλιά). Πάλι κατά κράτος νίκη της ΕΑ. Ευτυχωδυστυχώς...

• Love 1

On 19/10/2018 at 12:14 ΜΜ, strepsilia said:

Game και ρεαλιστικο δεν πανε μαζι 😎 μαλλον καποιοι δε το θελουν... Μονο 10/10 σουτ να κανεις να εχεις 10 γκολ δλδ και 90/90 πασες 100% δλδ αυτα

Δυστυχώς ναι έχω φίλους που παίζουν άντε μέχρι το professional στο career για να μην έχουν το άγχος της ήττας και να μπορούν να βάζουν όσα γκολ θέλουν με όποιο τρόπο θέλουν εντάξει το καθένας όπως την βρίσκει για τέτοια μια χαρά είναι το ΦΙΦΑ οσο χαλιά και να είναι..

7 hours ago, SkyloMethIR said:

Ωραίο το Fifa τελικά. Όσο παίζω τόσο μου αρέσει περισσότερο. Ωραίες φάσεις, γκολάρες, σασπένς. Λίγο τα graphics να ήταν καλύτερα... Και το online παρόλα τα σπαστικά που εμφανίζονται, είναι κορυφαίο, ούτε λαγκ, άμεση εύρεση αντίπαλου, σε ολα τα modes, Κανενα πινγκ πονγκ πλέον.

Έβαλα λίγο και το άλλο και δυστυχώς το έκανα uninstall από το ps4. Καλό το gameplay, αλλά έχει γίνει φρικτό σε όλα τα άλλα. Μόνο για διπλό με φίλους (όπως παλιά). Πάλι κατά κράτος νίκη της ΕΑ. Ευτυχωδυστυχώς...

Κάπου προς τα εδώ τείνω και εγώ. Ότι και να λέμε πάντως νομίζω το online του είναι το καλύτερο από τις τελευταίες χρονιές από άποψη λειτουργίας, Νομίζω πως μετά τις δύο πρώτες εβδομάδες έστρωσε απίστευτα, δύσκολα θα βρω παιχνίδι με delay ή lag πλέον.

• Like 1

On 10/19/2018 at 12:14 ΜΜ, strepsilia said:

καλα τα λες....ΑΛΛΑ!...ΟΣΟ υπαρχουν ονλαιν ματσακια οπου ο αντιπαλος θα παρει τη νικη ΧΩΡΙΣ να παιξει μπαλα - αντε αμυνα ΜΟΝΟ -  (και ΝΑΙ αυτα γινονται στην αληθινη ζωη εδω ομως εχουμε να κανουμε με ενα παιχνιδι) ΤΑ ΝΕΥΡΑ μας θα συνεχιζουν να γινονται τσαταλια.....διοτι ΔΕΝ γινεται...πως να το κανουμε... εσενα να μην σου δινει το γκολ μετα απο ωραιους συνδυασμους και ο αντιπαλος να τα χλατσαρει με σεντρες και μακρινα σουτ.

Αν αυτος ειναι ''ο gaming ρεαλισμος''...I ll pass. Xαρα στο κουραγιο οσων συνεχιζουν this way...τι να πω.

Ειναι σαν να του αδειαζεις ολες σου τις σφαιρες πανω του και ο αλλος να σε πετυχαινει μια φορα και να πεθαινεις πρωτος.

Edited by Platini_Athens

5 minutes ago, Platini_Athens said:

καλα τα λες....ΑΛΛΑ!...ΟΣΟ υπαρχουν ονλαιν ματσακια οπου ο αντιπαλος θα παρει τη νικη ΧΩΡΙΣ να παιξει μπαλα - αντε αμυνα ΜΟΝΟ -  (και ΝΑΙ αυτα γινονται στην αληθινη ζωη εδω ομως εχουμε να κανουμε με ενα παιχνιδι) ΤΑ ΝΕΥΡΑ μας θα συνεχιζουν να γινονται τσαταλια.....διοτι ΔΕΝ γινεται...πως να το κανουμε... εσενα να μην σου δινει το γκολ μετα απο ωραιους συνδυασμους και ο αντιπαλος να τα χλατσαρει με σεντρες και μακρινα σουτ.

Αν αυτος ειναι ''ο gaming ρεαλισμος''...I ll pass. Xαρα στο κουραγιο οσων συνεχιζουν this way...τι να πω.

Ειναι σαν να του αδειαζεις ολες σου τις σφαιρες πανω του και ο αλλος να σε πετυχαινει μια φορα και να πεθαινεις πρωτος.

Μέχρι πέρυσι νευρίαζα, έβριζα, κουΐταρα που λέτε και οι νεολαίοι εδώ :pp .

Φέτος δε λέω ότι δεν έχει αυτά τα σπαστικά που έχει το φιφα σαν φραντσάιζ, αλλά σαφώς έχει βελτιωθεί η κατασταση. Εχθές βράδυ έτυχε σε ματς (FUT) να σμπαραλιασω τον αντίπαλο (είχαμε ισοδυναμες ομάδες πάνω κάτω), 4 δοκαρια, μαν ου δι ματς ο τερματάς του, με πάνω από 25 τελικές με καμία 15αρια στο στόχο, χαμένο πέναλτι, κι ο τυπάκος στην 1η του επίθεση ή μάλλον αντεπίθεση στο 90'+3' το κάρφωσε με σουτ στο "Γ"  όξω από την περιοχή...Πέρυσι θα είχε πέσει μπινελίκι ασύλληπτο, θα είχε σπάσει controller, θα είχε γίνει uninstall το παιχνίδι. Φέτος απλά με έπιασε νευρικό γέλιο και πήγα στο επόμενο ματς, ΟΠΟΥ έγινε ακριβώς το αντίθετο! Ένα παλλουκαρι με ξεσκισε και μάλιστα με χειρότερη ομάδα, και τον ανάγκασα να κουϊτάρει στο 92' όταν στο μοναδικό μου κόρνερ στο ματς, στη μοναδική μου τελική, πήρα το ματς...

Ετσά είναι αυτά που λέει κι ο κουμπαρος μου ο σφακιανός...

On 21/10/2018 at 3:57 ΠΜ, SkyloMethIR said:

Εγω παλι παρατησα το φιφα γιατι με ενδιαφερει το gameplay και οχι το online. Επισης μια χαρα ειναι το προ με ολα τα πατσακια σε ονοματα κλπ σαν το φιφα. Μονο στο online χωλαινει το προ αλλα δεν με πολυκαιει κιολας...Μετα το update της πεμπτης λογικα το προ θα γινει ακομα καλυτερο οποτε κομπλε. Αν διαβασεις και ολα σχεδον τα reviews λενε οτι το φιφα ειναι το πιο πληρες ποδοσφαιρακι, αλλα οχι το καλυτερο.

• Like 1

48 minutes ago, polakis said:

Εγω παλι παρατησα το φιφα γιατι με ενδιαφερει το gameplay και οχι το online. Επισης μια χαρα ειναι το προ με ολα τα πατσακια σε ονοματα κλπ σαν το φιφα. Μονο στο online χωλαινει το προ αλλα δεν με πολυκαιει κιολας...Μετα το update της πεμπτης λογικα το προ θα γινει ακομα καλυτερο οποτε κομπλε. Αν διαβασεις και ολα σχεδον τα reviews λενε οτι το φιφα ειναι το πιο πληρες ποδοσφαιρακι, αλλα οχι το καλυτερο.

Πολ γυρνα πισω ή εστω τηλεφωνα!!!Αααα σου στελνω μηνυματα τιποτα!!Αν ειναι πληρες πως δεν ειναι καλυτερο? :D

36 minutes ago, strepsilia said:

Πολ γυρνα πισω ή εστω τηλεφωνα!!!Αααα σου στελνω μηνυματα τιποτα!!Αν ειναι πληρες πως δεν ειναι καλυτερο? :D

Σωτο πληρες σημαινει ωραια μενου και πολλες επιλογες και ωραια παρουσιαση. Αλλο το gameplay ομως. Στο gameplay το προ κερδιζει ανετα. Αυτο με ενδιαφερει εμενα...

• Like 1

6 hours ago, polakis said:

Σωτο πληρες σημαινει ωραια μενου και πολλες επιλογες και ωραια παρουσιαση. Αλλο το gameplay ομως. Στο gameplay το προ κερδιζει ανετα. Αυτο με ενδιαφερει εμενα...

Δε ξερω...Εγω που επαιξα προ μου φανηκε πιο φτωχο το gameplay και γενικα τα track της μπαλας συν τα animations

8 hours ago, strepsilia said:

Δε ξερω...Εγω που επαιξα προ μου φανηκε πιο φτωχο το gameplay και γενικα τα track της μπαλας συν τα animations

Εχει μεινει κανεις στα πρωταθληματα φιφα; Παιζετε ή παει για διαλυση;

5 minutes ago, polakis said:

Εχει μεινει κανεις στα πρωταθληματα φιφα; Παιζετε ή παει για διαλυση;

Οι γνωστοι-αγνωστοι μπηκαν και 2-3 καινουργιοι αν μεινουν δε ξερω... Παντως ακομα και τωρα παιρνεις κουπες χαχα... Το gameplay εμενα μου φαινεται καλυτερο απο περυσι τουλαχιστον... 

Edited by strepsilia

On 20/10/2018 at 4:25 ΜΜ, Mitropoulos1 said:

Ετσι οπως τα λες ειναι....το οnline ειναι μια αυταπατη και μιση... ξερεις απο την αρενα το τι θα δεις και το πως θα σε παει το ματς και τι ειδους gameplay θα εχεις....οταν μου κανουν εστω 1-2 σπασιματα-stutters τα animations οσο στριφογυρναω με τον παιχτη μου στην αρένα, ειτε αυτος περπαταει λες και εχει φαει ενα καζανι φασολαδα ειτε σπαει τα δοκαρια ξερω οτι το ματς θα εχει εις βαρος μου ασυνχρονισμο και θα πιαστω κοροιδο. Για δες μια εταιρια που κονομαει δις καθε χρονο τρομαρατης και δεν ειναι ικανη να βρει τροπο να σε βγαζει με αντιπαλο που θα συνχρονιζει σωστα το ματς....οτι να'ναι. 

Αυτο γινεται απο το 15 στο PC. Ακομα και στο pro clubs βγαιναμε πριν γινει η σεντρα για να μην το παρει σαν ηττα μολις το καταλαβέναμε. Ολοι η ομαδα ALT + F4.
Εγω παντως βλεπω και πεφτουν τα νουμερα στο online και αυτο φαινεται και στις μεταγραφες του FUT που στην αρχη ειχε τεραστιο νουμερο.
Μαλλον πρεπει να ειναι το χειροτερο ποδοσφαιρακι που εχει βγει. Δεν αντεχετε το online.
Το τελευταιο καλο online που ειχα παιξει σε pc είναι απο το FIFA 14.

Μηπως πρεπει να φτιαξουμε στο forum αγγελιες αποκλειστικα για το FIFA 19...???