Jump to content
Sign in to follow this  
broxopios

PES 2019 vs FIFA 19

Σύγκριση  

29 members have voted

1. 1. Ποιο σας αρέσει περισσότερο;

2. 2. Ποιο έχει καλύτερα γραφικά;

3. 3. Ποιο έχει καλύτερη φυσική μπάλας;

4. 4. Ποιο έχει καλύτερο gameplay?

5. 5. Ποιο έχει καλύτερο ήχος / ατμόσφαιρα

6. 6. Ποιο έχει καλύτερο χειρισμό;

7. 7. Ποιο έχει καλύτερα animation?

8. 8. Ποιο έχει καλύτερη ΑΙ (Τεχνιτή Νοημοσύνη);

9. 9. Ποιο έχει καλύτερη φυσική παιχτών;

10. 10. Ποιο θα αγοράσεις;

Recommended Posts

maxresdefault.jpg

Σε αυτό το τόπικ μπορούμε να συγκρίνουμε και να συζητάμε για τα δυο παιχνίδια. Να αναλύουμε, gameplay, εικόνες, βίντεο, φάτσες, φωτισμό κλπ. Πάντα όμως σεβόμενοι τους κανονισμούς του φόρουμ

• Like 1

Νομίζω είναι απλά τα πράγματα για τα 2 παιχνίδια εδώ και χρόνια.
Όποιος θέλει αποκλειστικά gameplay πάει PES.
Όποιος θέλει δικαιώματα, λογότυπα, ομάδες, FUT, challenge, modes και γενικα να του σερβίρουνε έτοιμα πράγματα πάει FIFA.
Το θέμα το δικό μου είναι ότι ήθελα φέτος να αγοράσω PES. Αλλα ποιος παίζει PES?
Μπήκα στα στατιστικά του steam και το παιχνίδι δεν καν στο top 100 των χρηστών παίζουν.
Ο καθένας παίζει αυτό που του αρμόζει και θέλει.

• Haha 1

Κακα τα ψεματα για να παιξεις προ το πσ4 ειναι μονοδρομος

Εκει εχει πολλους χρηστες ελαχιστα τσιτ κλπ

Edited by de_paizei
  • Like 2

Νομιζω δεν μπορει να γινει συγκριση ακομα Pes με ντεμο φιφα,γιατι το φιφα παντα εχει διαφορα απο ντεμο σε πληρες και πρωτο update.Κατι που δεν συμβαινει με το Pes,που παντα οπως ειναι το ντεμο ειναι και το παιχνιδι μετα.

Το βλεπω καθε χρονια αυτο,οπου στο ντεμο φιφα αηδιαζω και οταν το αγοραζω συνηθως Δεκεμβρη Γεναρη ειναι διαφορετικο απο το ντεμο.

Εν παση περιπτωση εχουν διαφορετικη φιλοσοφια τα δυο παιχνιδια.Το φιφα ειναι βιντεογκειμ,το Pes ειναι περισσοτερο προσομοιωτης ποδοσφαιρου.Σου δινει την δυνατοτητα να παιζεις οπως θα επαιζες πραγματικο ποδοσφαιρο.Ειναι κατι αλλο.Γι αυτο εχει το δικο του φανατικο που το ακολουθει τοσα χρονια.

Ειναι αλλο πραγμα το παιχνιδι προσομοιωσης.Ειναι σαν να συγκρινουμε παιχνιδι προσομοιωσης οδηγησης αυτοκινητου με βιντεογκειμ οπου τρεχεις με το αυτοκινητο μεσα στην πολη με 150,περνας απο μπαρες,κουτρας με το ενα αμαξι και με το αλλο και συνεχιζεις.Αλλος σου λεει οτι εγω διασκεδαζω με το δευτερο γκειμ και οχι με το πρωτο.

Με αυτη την λογικη ισως μπορουσαμε να συγκρινουμε μαζι και football manager.Ο καθενας παιζει το δικο του γιατι του αρεσει αυτο που προσφαιρει το καθε παιχνιδι.Οσοι παιζουμε και τα δυο η και τα τρια ειναι γιατι θελουμε να παιξουμε κατι διαφορετικο και μπαινουμε στην φιλοσοφια του καθε παιχνιδιου.

Εγραψε ο Μπακο αλλου ´´ειμαστε τυχεροι που παιζουμε Pes´´.Ειμαστε τυχεροι που ακομα υπαρχει και παιζουμε Pes θα προσθετα εγω.Γιατι περασαμε αγριο ζορι οι Pes φαν τις χρονιες 2014-2016 με το να παιζουμε κατι διασκεδαστικο αλλα μη ρεαλιστικο.Ποσο καιρο μπορει να σε διασκεδαζει κατι που δεν ειναι ρεαλιστικο?Εχει να κανει με τα γουστα του  καθενος.Αλλος μπορει να παιζει ποδοσφαιρο στην αλανα και μετα να γυρναει σπιτι και να παιζει φιφα γιατι το γουσταρει.

Έλα έχω και δουλειά αλλά ξύνεται το κωλαράκι μου να γράψω,με το συμπάθειο.

Λοιπόν το PES φέτος αξίζει πολλά σε σχέση με αυτό που μας προμηνύει το FIFA με το αθλιότατο κατ'εμέ DEMO του.

Δηλαδή φαντάσου τώρα πως έκαναν ακόμη και οι FIFA youtubers όταν είδαν το PES...μέχρι και σειρά ανανακοίνωναν πως θα κάνουν...έτριβαν τα μάτια τους και δες τώρα τι μας έδωσε η ΕΑ.

Μένει να δούμε τι θα γίνει στις πωλήσεις...αν και όλοι πάνω κάτω ξέρουμε πως το FIFA θα σαρώσει.

• Like 4

1 hour ago, de_paizei said:

Κακα τα ψεματα για να παιξεις προ το πσ4 ειναι μονοδρομος

Εκει εχει πολλους χρηστες ελαχιστα τσιτ κλπ

Δυστυχώς ναι, προσωπικά ήμουν προετοιμασμένος όταν το αγόραζα στο PC ότι υπάρχει περίπτωση να το παίξω μόνο offline για αυτό και πήρα την φθηνότερη έκδοση. Δεν γινόταν όμως να μη δεν το αγοράσω, δε γινόταν να λείπει από τη συλλογή μου από τη στιγμή που το έπαιξα.

Ήδη έχουν βγεί patch στο PC που διορθώνουν την ΑΙ και έχουν φουλ ΤσουΛου με overlay μπάλες κτλ, ακόμα και τη μουσική. Κρίμα πάντως γιατί φέτος θα μπορούσε άνετα η ΚΟΝΑΜΙ να κάνει ένα καλό come back στο PC και να εκμεταλλευτεί τη δύναμη που έχει το Steam στους PC gamers.

Δε θα πω πολλά.

Με αυτά και με 'κείνα, για μένα με ένα μέτριο PC για offline καριερίτσα το FIFA είναι και φέτος η μόνη επιλογή.

Αν και το gameplay του προ με ευχαριστεί περισσότερο, είναι τόσα πολλά τα συν στο FIFA, που παραβλέπω τις ατέλειες του.

Είμαι και ξεκούραστος γιατί 2 χρόνια τώρα δεν έχω αγοράσει ποδοσφαιράκι.

Οπότε αν πάρω φέτος κάποιο αυτό θα είναι το FIFA.

Ανυπομονώ να ζήσω την μαγεία από 4η Αγγλίας να φτάσω σιγά σιγά και με κόπο μέχρι την κορυφή της Ευρώπης!!! Θα κλάψουνε μανούλες!

• Like 4

38 minutes ago, Buddha said:

Ανυπομονώ να ζήσω την μαγεία από 4η Αγγλίας

Αυτό είναι όντως ωραίο στο FIFA. Όσοι παίζουν offline θα το ευχαριστηθούν σίγουρα.

• Like 2

Για μένα φέτος είναι η πιο εύκολη επιλογή εδώ και μια δεκαετία στο τι θα παίζω. Με το πως είναι τώρα τα πράγματα και πάντα για τα δικά μου γούστα. 

Νο1 προτεραιότητα φυσικά είναι το gameplay. Σε αυτό φέτος το προ υπερέχει ξεκάθαρα σχεδόν σε όλους τους τομείς. Δεν νομίζω ότι έχει φτάσει η διαφορά στα επίπεδα 1998-2006, αλλά έτσι όπως το πάνε οι 2 εταιρίες σε 1-2 χρόνια προς τα κει θα πάει. 

Το φιφα εδώ και χρόνια είναι στάσιμο. Έχει επενδύσει στο online και έχει βρει την κότα με τα χρυσά αυγά και στο gameplay κάνει πολύ λίγα πράγματα. 

Παρόλα αυτά το προ έχει βελτιωθεί στο κομμάτι του online. Έχει ένα mode σαν το FUT (με πολλές αντιγραφές αλλά και καινοτομίες), και το lag είναι σε καλά επίπεδα. Βέβαια ο κόσμος είναι λίγος μιας και οι περισσότεροι επιλέγουν FIFA. Όμως η χαοτική διαφορά που υπήρχε στο online αρχίζει και μειώνεται. 

Βέβαια, ακόμη κι αν ήμουν καθαρά offline παίχτης που εκεί το FIFA δείχνει καλύτερο από το προ στα στοιχεία: presentation, career mode, ποικιλία στην ανάπτυξη της CPU, δεν ξέρω. Δεν βγάζει αυτή τη ριμάδα την ποδοσφαιρίλα το ΦΙΦΑ. Πήγε να το επιχειρήσει κάποτε, αλλά δεν. Ακόμη και τα σουτ έχουν χαλάσει σε σχέση με το παρελθόν. Δε λέω το presentation είναι να σου πέφτει το σαγόνι. Αυτός ο ήχος, τα τραγούδια, οι ιαχές είναι κορυφή. Κρίμα όμως που τα χαλάει όλα το gameplay. Έχω όρεξη να ξεκινήσω μια καριέρα, αλλά μια το FIFA με το gameplay, μια το PES με την μέτρια ΑΙ και το μέτριο mode γενικά, πάλι στον online θα καταλήξω. 

Εν κατακλείδι σε όσους αρέσει το gameplay του FIFA δεν υπάρχει συζήτηση. Έχουν πολλά πράγματα να ευχαριστηθούν. Είναι φυσικά πολύ πιο ολοκληρωμένο πακέτο από το PES ασυζητητί. Αν μιλήσουμε όμως καθαρά για gameplay, αλλάζει πολύ το τοπίο.

• Like 4

5 hours ago, broxopios said:

Για μένα φέτος είναι η πιο εύκολη επιλογή εδώ και μια δεκαετία στο τι θα παίζω. Με το πως είναι τώρα τα πράγματα και πάντα για τα δικά μου γούστα. 

Νο1 προτεραιότητα φυσικά είναι το gameplay. Σε αυτό φέτος το προ υπερέχει ξεκάθαρα σχεδόν σε όλους τους τομείς. Δεν νομίζω ότι έχει φτάσει η διαφορά στα επίπεδα 1998-2006, αλλά έτσι όπως το πάνε οι 2 εταιρίες σε 1-2 χρόνια προς τα κει θα πάει. 

Το φιφα εδώ και χρόνια είναι στάσιμο. Έχει επενδύσει στο online και έχει βρει την κότα με τα χρυσά αυγά και στο gameplay κάνει πολύ λίγα πράγματα. 

Παρόλα αυτά το προ έχει βελτιωθεί στο κομμάτι του online. Έχει ένα mode σαν το FUT (με πολλές αντιγραφές αλλά και καινοτομίες), και το lag είναι σε καλά επίπεδα. Βέβαια ο κόσμος είναι λίγος μιας και οι περισσότεροι επιλέγουν FIFA. Όμως η χαοτική διαφορά που υπήρχε στο online αρχίζει και μειώνεται. 

Βέβαια, ακόμη κι αν ήμουν καθαρά offline παίχτης που εκεί το FIFA δείχνει καλύτερο από το προ στα στοιχεία: presentation, career mode, ποικιλία στην ανάπτυξη της CPU, δεν ξέρω. Δεν βγάζει αυτή τη ριμάδα την ποδοσφαιρίλα το ΦΙΦΑ. Πήγε να το επιχειρήσει κάποτε, αλλά δεν. Ακόμη και τα σουτ έχουν χαλάσει σε σχέση με το παρελθόν. Δε λέω το presentation είναι να σου πέφτει το σαγόνι. Αυτός ο ήχος, τα τραγούδια, οι ιαχές είναι κορυφή. Κρίμα όμως που τα χαλάει όλα το gameplay. Έχω όρεξη να ξεκινήσω μια καριέρα, αλλά μια το FIFA με το gameplay, μια το PES με την μέτρια ΑΙ και το μέτριο mode γενικά, πάλι στον online θα καταλήξω. 

Εν κατακλείδι σε όσους αρέσει το gameplay του FIFA δεν υπάρχει συζήτηση. Έχουν πολλά πράγματα να ευχαριστηθούν. Είναι φυσικά πολύ πιο ολοκληρωμένο πακέτο από το PES ασυζητητί. Αν μιλήσουμε όμως καθαρά για gameplay, αλλάζει πολύ το τοπίο.

Λες να ειναι η διαφορα PES5 vs FIFA 2005?

Για gameplay δεν μπορω να συγκρινω ειμαι αμπαλος και οπως λενε στο ποκερ δεν παιζω το παιχνιδι παιζω τον παικτη δηλαδη στα νευρα του που χανει...ο ηχος του σπασμενου χειρηστηριου ουρλιαχτα κλπ

Στο FUT βρηκα την μπαγκια και νικαω εφαγα 2000+ ματς πειραματων μεχρι να το βρω

Δεν εχω κανεναν σκοπο να κανω το ιδιο στο προ

Παιζω στο PC που το fut παλευεται και δεν παιζει για 1 παιχνιδι να αξιζουν €600+ (online + console + game + Xbox one controller (μισω τον εμετο του PS4))

Οπως ειπα δεν κρινω gameplay Ομως ελεος το προ σε γραφικα καρτουν χαρτινες φανελες μηδεν γιαλαδα ειναι αισχος και φτηνια 

Δυο λογια μονο.....γουσταρω προ αλλα μ αρεσει η παρουσιαση του φιφα...

το οτι κατι αρεσει σε μενα κ δεν αρεσει στον αλλο-κ το αντιστροφο-αυτο αυτοματως δε κανει ενα παιχνιδι να θεωρειται για πεταμα....ας παιξει ο καθενας οτι του αρεσει αυτον κ οχι επειδη το παιζει πχ ο ακης ο σακης η τουλα  η σουλα κλπ....κ προπαντος να το δοκιμαζει πρωτα!

• Like 1

Αυτο το βιντεο με εκανε να τρεξω σπιτι να παιξω PES 2019. 
Μου το θυμισε παρα πολυ.
Τωρα μπορει σε καποιους να θυμισε και FIFA 19. 
Γουστα.

Ενας φανατικος του FIFA. 
Στο τελος κανει τον απολογισμο. Παρα πολυ τιμιος στην εξηγηση.
"Το PES ειναι πιο ρεαλιστικο, δυσκολο και αληθοφανες απο το FIFA, αλλα εγω οτι εχω καταφερει το εχω καταφερει στο FIFA, οποτε θα μεινω στο FIFA"
Παρα πολυ τιμιος στην εξηγηση.

• Like 1

Στο φορουμ μεχρι στιγμης 5 σελιδες για το ντεμο του φιφα,25 σελιδες για το ντεμο του Pes.

Απο μεσα Σεπτεμβρη πατς με ελληνικο πρωταθλημα!

Περσι νομιζω καποιος το ειχε φτιαξει απο Νοεμβρη Δεκεμβρη.

Θα ειχε πλακα να εβγαζε ανaκοινωση η Κοναμι,οτι φετος δεν θα βγαλει free to play.Να δουμε ποσοι θα τρεχανε τωρα να το αγορασουν?

Και φυσικα δεν μετανιωσα που το αγορασα.Παιζω και οφλαιν οπου φετος η αποδοση της κομπουτερ ειναι πιο φυσιολογικη και ονλαιν που ακομα και στην απλη εκδοση μου εδωσε δωρα που στο free to play δεν παιρνεις.Επειδη πρωτη φορα στην ζωη μου παιζω ονλαιν φετος,και πλεον εχω περισσοτερες επιλογες ονλαιν οφλαιν στο Pes,ελπιζω να μην αγγιξω καθολου φιφα φετος,οπου συνηθως το αγοραζα τον χειμωνα κανα 40ρι ευρω,επαιζα δυο μηνες και το πουλαγα 20.Δεν αξιζει για παραπανω τωρα πλεον που υπαρχει αξιολογο Pes.

• Like 1

Το ειχα γραψει κ πριν 2 χρονια:"και να βγει ενα παρα πολυ καλο προ καποια στιγμη,ελαχιστοι θα αφησουν το φιφα που εχουν μαθει-κ ας ειναι παιδια του προ και ας μεινει στασιμο το φιφα.."

Ψεματα ειναι?δικαιωμα του καθενος βεβαια ..οπως κ μενα που εμεινα στο προ τα πετρινα χρονια! Οτι γουσταρει ο καθενας...(κ δε με νοιαζουν οι αποψεις κανενος youtuber/ειδικου κλπ κλπ-μονο εμενα οτι μ αρεσει).

Edited by Akis_Varg
  • Love 1
  • Like 3

1 hour ago, SkyloMethIR said:

Χθες έπαιξα αρκετά FUT στο xbox στην trial, και οι διαφορές είναι χαοτικές. Κρίμα ρε ΚΟΝΑΜΙ.

Πάω για αγορά FIFA μόνο για FUT....(:jester:)

PS. Κάνω quote εδώ από το τόπικ του myclub για να μπουν στο παιχνίδι και οι του φιφα για τη διαφορά ανάμεσα στα 2 mode. 

Διαφορά ως προς τι;

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, και δεν αναφέρομαι σε σένα @SkyloMethIR (λόγω quote), τα κριτήρια συνήθως για το αν αρέσει σε κάποιων το online ή όχι, είναι το ποσοστό νικών.  Όσο νικάμε είναι παιχνιδάρα και modeάρα. Όταν αρχίζουν οι ήττες είναι broken, pay2win etc. 

To FUT έχει την αγορά που είναι το στοιχείο του, όπου μπορείς να αγοράζεις και να πουλάς παίχτες και έχει πιθανόν περισσότερα πράγματα από το αντίστοιχο mode του PES. Το MyClub, από την άλλη υπερτερεί κατά τη γνώμη μου στο ότι η χημεία φτιάχνει με τον καιρό και με τα παιχνίδια που παίζουν οι παίχτες, αλλά και ότι οι παίχτες εξελίσσονται παιχνίδι με το παιχνίδι. Επίσης το πιο σημαντικό είναι το φίλτρο που έχει το My Club για να παίζεις με ίση δυναμικότητα αντιπάλους.

Για πείτε γνώμες;

• Like 3

7 minutes ago, broxopios said:

PS. Κάνω quote εδώ από το τόπικ του myclub για να μπουν στο παιχνίδι και οι του φιφα για τη διαφορά ανάμεσα στα 2 mode. 

Όσο νικάμε είναι παιχνιδάρα και modeάρα. Όταν αρχίζουν οι ήττες είναι broken, pay2win etc.

Αυτο!

Υποψιν στο mc ειμαι θεση 320,δεν ειμαι κανας παικταρας.Μια χαρα το βλεπω το παιχνιδι ονλαιν στο Ps4.

• Love 1

Προσωπικά αυτό που με χαλάει στο φετινό myclub δεν είναι η ήττα. Το εξηγώ άλλωστε και στο αντίστοιχο τοπικ. Έτυχε να ρίχνω 4αρα σε μικτη 20ου-21ου αιώνα και να ξενερώνω.

Τα φίλτρα που έχουν πολυαναφερθει δε λύνουν το πρόβλημα. Και λέω πρόβλημα γιατί όταν σε αναγκάζει να παίζεις με 2-3 αστέρια για να χαρείς μπάλα, αλλά σου δίνει αβερτα μαύρομωβ, ποιο το νόημα να τους έχεις; Για να παίζεις με τη CPU?

Είναι σε πολλά broken το φετινό myclub. Η ΚΟΝΑΜΙ πιστεύω δεν ξέρει ούτε η ίδια τι θέλει. Θα δείξει στο free2play όταν το βγάλει.

Το FUT είναι ένα mode, με επιπλέον modes στο εσωτερικό του, για gamers όλων των στρωμάτων.

Έχει περισσότερες ελευθερίες (το να αγοράσεις πχ τον παίκτη που γουστάρεις, να παίξεις με το σύστημα μου γουστάρεις και να το προσαρμόσεις όπως θες), περισσότερες δυνατότητες, και επουδενί δε σου επιτρέπει να το βαρεθείς.

Edited by SkyloMethIR

7 minutes ago, SkyloMethIR said:

Προσωπικά αυτό που με χαλάει στο φετινό myclub δεν είναι η ήττα. Το εξηγώ άλλωστε και στο αντίστοιχο τοπικ. Έτυχε να ρίχνω 4αρα σε μικτη 20ου-21ου αιώνα και να ξενερώνω.

Τα φίλτρα που έχουν πολυαναφερθει δε λύνουν το πρόβλημα. Και λέω πρόβλημα γιατί όταν σε αναγκάζει να παίζεις με 2-3 αστέρια για να χαρείς μπάλα, αλλά σου δίνει αβερτα μαύρομωβ, ποιο το νόημα να τους έχεις; Για να παίζεις με τη CPU?

Είναι σε πολλά broken το φετινό myclub. Η ΚΟΝΑΜΙ πιστεύω δεν ξέρει ούτε η ίδια τι θέλει. Θα δείξει στο free2play όταν το βγάλει.

Το FUT είναι ένα mode, με επιπλέον modes στο εσωτερικό του, για gamers όλων των στρωμάτων.

Έχει περισσότερες ελευθερίες (το να αγοράσεις πχ τον παίκτη που γουστάρεις, να παίξεις με το σύστημα μου γουστάρεις και να το προσαρμόσεις όπως θες), περισσότερες δυνατότητες, και επουδενί δε σου επιτρέπει να το βαρεθείς.

To φίλτρο δε σημαίνει ότι πρέπει απαραίτητα να παίζεις 2* ή 3*. Αν έχεις ομάδα που μπορείς να σταθεί σε 4* & 5* τότε παίζεις και εκεί. Απλά για όποιον δε θέλει να αγοράσει coins, θα πάρει αρκετά παραπάνω χρόνο για να φτιάξει μια αξιοπρεπής 18αδα καλής δυναμικότητας. 

Λες ότι έτυχε να ρίξεις 4αρα σε μικτή κόσμου. Γιατί ακριβώς όμως ξενέρωσες; Επίσης ποια στοιχεία είναι broken που λες;

Το FUT ναι μπορείς κατευθείαν να αγοράσεις τον παίχτη που θες και η δύναμή του είναι το market. Όμως και στο my club μπορείς με τους κατάλληλους scouters. Όποιον θες κανονικά. Αλλά το γνωρίζεις ήδη. 

Οι περισσοτεροι λιωνουμε απο 15Αυγουστο που βγηκε το ντεμο.Σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι.Εγω ολο κολλαω και περισσοτερο.Περιμενω εντυπωσεις για φιφα μετα απο ενα εναμησι μηνα λοιπον.Οπως γραφουμε τωρα μετα απο εναμησι μηνα λιωσηματος Pes ντεμο και πληρες.Εννοειται οτι μολις κυκλοφορησει το φιφα και το εχει ο αλλος φρεσκο φρεσκο εχοντας σκασει το 70ρι,θα γραφει τον πρωτο καιρο..παιχνιδαρα κλπ.

Κατεβασα το demo και θα γραψω εδω μιας και δεν επαιξα παρα μονο 2 παιχνιδια και για διαορους λογους

Καταρχας δεν εχω παρει ποτε φιφα

Η γενικη ατμοσφαιρα τα cut scenes animations ο κοσμος το γηπεδο τα scoreboeards ο φωτισμος ειναι ετη μπροστα απο το προ δυστυχως

Επισης η γενικη αισθηση ειναι ωραια και προσωπικα σου δινει την περιεργει να παρεις αγγλικη ομαδα και να ξεκινησεις απο χαμηλα με αληθοφανεια

Ολα του ειναι ωραια εκτος απο το gameplay δυστυχως .... εχει τεραστια αποσταση απο του προ ... καροτυν μηχανικοτητα ρομποτισμος πασες βολιδες που αν τις συνηθισεις ισως να ειναι οκ και γενικα τραγικη αναπτυξη φυσικη μπαλλας να αναρωτιεσαι τι ετος εχουμε , μπουλουκια , τεραστια μοντελα παικτων κλπ

Και φυσικα για μενα δεν ειναι σε καμμια πειπτωση sim ουτε για γελια .. arcade ειναι και ειναι εμφανες

ΑΛΛΑ η γενικοτερη user experience ειναι δυστυχως πολυ ανωτερη απο του προ και ας ειναι παικτικα καλυτερο το προ μια δεκαετια μπορστα

Το μονο που μου αρεσε ηταν ο χειρισμος του παικτη αμεσοτητα αποκρισης αρκετα καλη και 360 κινηση πιο αμεση απου του προ ( δνε εχει αυτο το λαγκ αποκρισης του παικτη οπως το προ )

Επισης η ΑΙ ειναι λιγοτερο εκνευριστικη απο του προ οπου δεν τους περνεις τη μπαλλα ουτε με αιτηση παρα καθεσαι πισω και περιμενεις μπας και κανουν λαθος και την παρεις

Δεν ξερω εχω μπερδευτει .. ισως φετος το παρω μονο για offline καθως δεν ξερω καθολου ειδικους χειρισμους ουτε τι ειναι τοcontain κλπ και μαλλον το online θα γινω καρπαζοεισπρατορας .. αποκλειεται να μπορω να σταθω αλλα για offline να παιξω μερικες σεζον ισως θα ειναι μια ωραια εμπειρια διαφορετικη απο του προ που εχει κουρασει καθως δεν θελει να σχοληθει με καποιους τομεις που δεν απαιτουν ουτε δικαιωματα ουτε λεφτα ουτε επενδυσαρες απλα απαιτει ενδιαφερον ... που δεν το εχουν

Επισης με κουρασε 10 χρονια το ιδιο απαισιο μενου και ιδιο ml επισης

Edited by de_paizei
  • Love 1
  • Like 2

1 hour ago, broxopios said:

Επίσης το πιο σημαντικό είναι το φίλτρο που έχει το My Club για να παίζεις με ίση δυναμικότητα αντιπάλους.

το οποιο φετος εχει προστεθει στο fut,οι αντιπαλοι σου θα ειναι αποκλειστικα και μονο απο την κατηγορια που βρισκεσαι αφοτου παιξεις τα 5 ματς καταταξεις,ο αντιπαλος σου σε καθε ματς θα βγαινει με την εκαστοτε φορμα των 5 τελευταιων αγωνων σου,δλδ αν εχεις κανει 5 νικες τοτε ο 6ος αντιπαλος σου θα ειναι παικτης που επισεις εχει κανει 5 νικες,αν χασεις το ματς θα εχεις 4Ν-1Η ο 7ος αντιπαλος σου θα ειναι το ιδιο,αν κανεις σερι ηττες τοτε επισεις ο αντιπαλος σου θα ειναι της ιδιας μοιρας.

το rating των ομαδων δεν παιζει κανενα ρολο στον αντιπαλο που θα σου βγαλει μπορει να ειναι με bronze team μπορει να ειναι full icon,το μοναδικο που μετραει ειναι οτι βρισκεστε στην ιδια κατηγορια,αν μπορεις η μπορεις και εσυ να βρισκεσαι ψηλα με μετρια ομαδα σημαινει οτι κατι κανεις η κανει σωστα ο αλλος.

1 hour ago, broxopios said:

Το MyClub, από την άλλη υπερτερεί κατά τη γνώμη μου στο ότι η χημεία φτιάχνει με τον καιρό και με τα παιχνίδια που παίζουν οι παίχτες

στο φιφα φετος εχει μια παγιδα με την χημεια και αυτο αφορα τις εξτρα καρτες που μπορεις να βαλεις σε καποιον παικτη,αν αυτος ο παικτης δεν εχει μεγαλη χημεια και του βαλεις μια καρτα που να του δινει π.χ. boost στις πασες αυτο δεν σημαινει οτι θα πραγματοποιηθει,διοτι η  χημεια του κοβει στατιστικα και σε κατηγοριες που δεν θα ηθλες να πειραχτουν.

εδω ο ντυμπαλα εχει κακη χημεια και η καρτα marksman που του εβαλαν τα εκανε ολα χειροτερα

image_2128761548.img.png

ενω αντιστοιχα οταν ο ντυμπαλα εχει τελεια χημεια το boost λειτουργει

image.img.png

• Like 2

4 minutes ago, TOL1S said:

το οποιο φετος εχει προστεθει στο fut,οι αντιπαλοι σου θα ειναι αποκλειστικα και μονο απο την κατηγορια που βρισκεσαι αφοτου παιξεις τα 5 ματς καταταξεις,ο αντιπαλος σου σε καθε ματς θα βγαινει με την εκαστοτε φορμα των 5 τελευταιων αγωνων σου,δλδ αν εχεις κανει 5 νικες τοτε ο 6ος αντιπαλος σου θα ειναι παικτης που επισεις εχει κανει 5 νικες,αν χασεις το ματς θα εχεις 4Ν-1Η ο 7ος αντιπαλος σου θα ειναι το ιδιο,αν κανεις σερι ηττες τοτε επισεις ο αντιπαλος σου θα ειναι της ιδιας μοιρας.

το rating των ομαδων δεν παιζει κανενα ρολο στον αντιπαλο που θα σου βγαλει μπορει να ειναι με bronze team μπορει να ειναι full icon,το μοναδικο που μετραει ειναι οτι βρισκεστε στην ιδια κατηγορια,αν μπορεις η μπορεις και εσυ να βρισκεσαι ψηλα με μετρια ομαδα σημαινει οτι κατι κανεις η κανει σωστα ο αλλος.

Λέγοντας φίλτρο με ίση δυναμικότητας αντιπάλους εννοούσα ίση δυναμικότητας ομάδες. Λάθος μου. Αυτό είναι που μετράει. Όσο καλός και να είσαι, ο άλλος έχει boost παίζοντας με παιχταράδες και είναι λογικό. Τώρα αυτούς που δεν ξέρουν να παίζουν οκ. Σε όλα τα παιχνίδια υπάρχουν και μπορείς να τους κερδίσεις πιο εύκολα.

• Like 2

Το χειρότερο από όλα στο FUT είναι ότι δεν υπάρχει φίλτρο για τα controls. Οπότε σχεδόν όλοι στο Οnline παίζουν full assisted και βλέπεις πιγκ-πογκ αντί ποδόσφαιρο. Εγώ προσωπικά που γουστάρω Manual ή έστω semi-assisted, μετά από 2-3 παιχνίδια κάθε χρόνο ξενέρωνα γιατί βασικά το FUT ήταν unplayable. Φωνάζουμε χρόνια στα φόρουμς γι αυτό το φίλτρο (που ήδη υπάρχει στο Seasons) αλλά μας γράφουν κανονικότατα. Φαντάζομαι ούτε και στο 19 υπάρχει, οπότε φέτος δεν θα το πάρω για πρώτη φορά μετά το 2009. Και σε συνδυασμό με το πόσο πολύ μου άρεσε το gamplay του PES (χρόνια είχα να ευχαριστηθώ πόδοσφαιράκι τόσο πολύ), πάω για αγορά του PES την Τετάρτη και δοκιμάζω το MyClub...

• Like 2

Η αληθεια ειναι οτι ειδα ενα βιντεακι με το προκλαπμς 19 απο Ηλια .... τραγικος ρυθμος πανω κατω ο ορισμος του πινγκ πονγκ

Γενικα μου αφησε αισθηση ροκετ λιγκ για καποιο λογο αυτο το βιντεο