Jump to content
broxopios

Γενική συζήτηση για Football Video Games

Recommended Posts

Νήμα για το FM 2020 δεν βρήκα, οπότε γράφω εδώ.

Θέλω γνώμη από τους μανατζαράκηδες που λιώνουν κάθε χρόνο γιατί έχω να ασχοληθώ κανα 4άρι χρόνια.

Αξίζει το 2020 για αγορά από όσα έχετε δει μέχρι τώρα; Ή θα είναι μια απ'τα ίδια;

Γιατί για μένα τα τελευταία ήταν απλά νέα ρόστερς με μερικές ψευτοπροσθήκες.

@broxopoios @Costas κλπ καμένοι

7 hours ago, Buddha said:

Νήμα για το FM 2020 δεν βρήκα, οπότε γράφω εδώ.

Θέλω γνώμη από τους μανατζαράκηδες που λιώνουν κάθε χρόνο γιατί έχω να ασχοληθώ κανα 4άρι χρόνια.

Αξίζει το 2020 για αγορά από όσα έχετε δει μέχρι τώρα; Ή θα είναι μια απ'τα ίδια;

Γιατί για μένα τα τελευταία ήταν απλά νέα ρόστερς με μερικές ψευτοπροσθήκες.

@broxopoios @Costas κλπ καμένοι

Που σαι ρε!

Αν έχεις να παίξεις 4 χρόνια νομίζω θα δεις πολλές αλλαγές. Εγώ έχω το 19 και δε νομίζω να πάρω και το 20, εκτός αν αποφασίσει η παρέα που παίζουμε online.

• Like 1

12 hours ago, broxopios said:

Που σαι ρε!

Αν έχεις να παίξεις 4 χρόνια νομίζω θα δεις πολλές αλλαγές. Εγώ έχω το 19 και δε νομίζω να πάρω και το 20, εκτός αν αποφασίσει η παρέα που παίζουμε online.

Τελικά το 17 ήταν το τελευταιο που πήρα.

Είμαι αρκετα διστακτικός πλέον, μου φαίνονται αρπαχτές τα παιχνίδια που βγαίνουν κάθε χρόνο.

Εσύ τι λες αξίζει; Μπορώ να ασχοληθώ και με το 19 και τσάμπα αν είναι ένα και το αυτό απλά με άλλα ρόστερς.

3 hours ago, Buddha said:

Είμαι αρκετα διστακτικός πλέον, μου φαίνονται αρπαχτές τα παιχνίδια που βγαίνουν κάθε χρόνο.

Εσύ τι λες αξίζει; Μπορώ να ασχοληθώ και με το 19 και τσάμπα αν είναι ένα και το αυτό απλά με άλλα ρόστερς.

Αν δε σε νοιάζει τόσο το παλιό ρόστερ, πάρε προηγούμενο τίτλο που ειναι πιο φθηνός και δε θα εχει Και τόσο μεγάλες αλλαγές σε σχέση με τον προηγούμενο. Προσωπικά μια χρονιά το αγοράζω και μια όχι.

• Like 1

On 5/11/2019 at 1:58 ΜΜ, Buddha said:

Tα FM ρε παιδιά δεν είναι, που "πατσάρονται" πλέον ως εκεί που δεν πάει? Θέλω να πω τα παλιά ρόστερ, πρέπει να είναι υπόθεση δευτερολέπτων λογικά, με τα κατάλληλα mods, φαντάζομαι.

• Like 1

On 7/11/2019 at 8:18 ΜΜ, slamsoze said:

Tα FM ρε παιδιά δεν είναι, που "πατσάρονται" πλέον ως εκεί που δεν πάει? Θέλω να πω τα παλιά ρόστερ, πρέπει να είναι υπόθεση δευτερολέπτων λογικά, με τα κατάλληλα mods, φαντάζομαι.

Ισχύει αυτό που λες, αλλά ειλικρινά δεν νομίζω ότι βγάζει κανείς patch με τα νέα rosters για παλαιότερους τίτλους.

• Thanks 1

2 hours ago, Buddha said:

Ισχύει αυτό που λες, αλλά ειλικρινά δεν νομίζω ότι βγάζει κανείς patch με τα νέα rosters για παλαιότερους τίτλους.

Δεν ξέρω σίγουρα, δεν εχω ιδεα βασικα. Είναι ενας τρελακιας στο evoweb που ποσταρε φουλ content  για fm. Τα τελευταία τοπικ του FM αυτος τα ξεκινάει. 

Εδω εχει δωσει καποια πράγματα,  δεν ξερω τι ειμαι βεβαια, εχω να παιξω FM απο το 2006.

https://evo-web.co.uk/threads/football-manager-2019-inc-bsmaffs-graphics.79604/post-3455720

To ποστάρω εδώ γιατί το σχετικό τόπικ έχει κλειδώσει. Διάβασα στο evoweb, ότι η google χρησιμοποιεί τον κώδικα από το GAMEPLAY FOOTBALL του BAZ, για να εκπαιδεύσει ΑΙ agents στο decision making. Δεν έχουν σκοπό να αναπτύξουν το παιχνίδι όπως φαίνεται, αλλά μπορεί να βγούνε κάποια αξιόλογα συμπεράσματα για την ΑΙ στα ποδοσφαιράκια, αν και δεν είναι ο σκοπός τα ποδοσφαιράκια αυτά καθαυτά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί κάποια αποτελέσματα να τα χρησιμοποιήσουν ΕΑ-ΚΟΝΑΜΙ, ή ξέρω γω μία νέτα τρίτη εταιρία ή και η Google ακόμα, να δοκιμάσουν την τύχη τους σε κάτι καινούριο.

Γενικά το παρόν ζητούμενο της Google από ότι διάβασα πάντως ,ξαναλέω, δεν είναι να φτιάξει ποδοσφαιράκι, είναι να βελτιώσει το decision making, για να φτιάξει bots, agents για άλλα games, ή εφαρμογές ή ακόμα και ΑΙ αυτόματης οδήγησης.

https://ai.googleblog.com/2019/06/introducing-google-research-football.html

https://github.com/google-research/football

https://github.com/BazkieBumpercar/GameplayFootball

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Like 3

Σα να φοράνε κιβώτια στα πόδια τους είναι :p

Κι εμένα το Fifa WC 2010 με έμπασε στο Φίφα. Μετά τo Πες6 δεν μπορούσα να ακουμπήσω τα επόμενα Προ κι έπαιζα για 4-5 χρόνια το 5 και το 6. Ε, μετά βγήκε και το Φίφα11. Μάλιστα στην αρχή δεν το είχα πολυ-παίξει το WC (μου κακοφαινόταν αρκετά το μπαλαρινέ κλπ κλπ), αλλά μετά το έλιωσα. Ναι, κάποιο Φίφα είχα παίξει αρκετά κι εγώ πιο παλιά (πριν το 2000). 

Slamsoze, εάν υπάρχει backwards combatibility στο PS5, θα μπορέσεις να το δεις. Βέβαια, τώρα πια δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να καθίσει να ασχοληθεί με ποδοσφαιράκι δεκαετίας, γιατί τα σημερινά έχουν πολύ πιο ρεαλιστικά ορισμένα πράγματα και σίγουρα περισσότερη λεπτομέρεια σε πολλά. Πάντως, αν εξαιρέσει κανείς τον υψηλό ρυθμό του  και τα παλαιότερα γραφικά (είναι πανέμορφο, αλλά όπως και να το κάνουμε, είναι παιχνίδι του 2010 κι έχει τα γραφικά του PS3, συν το ότι τα μοντέλα παικτών του Φίφα κλασικά έχουν ένα θέμα), οι μηχανισμοί του είναι μία χαρά και για σήμερα, πχ άψογος χειρισμός παίκτη, full motion 360 (και να μην είναι γνήσιο 360, μία χαρά το έχουν κάνει, δίνει αυτήν την αίσθηση), fu-ma πολύ καλό, κινήσεις συμπαικτών, όλα εκεί είναι. Και μία χαρά η ΑΙ και είναι και δύσκολο ποδοσφαιράκι. 

Εγώ που το είχα πάρει day one τότε, δεν μπορώ να καθίσω να ασχοληθώ πάρα πολύ τώρα, γιατί είναι εντελώς deja vu η φάση και είχα ξοδέψει τότε πάρα πολλές εργατοώρες σε αυτό. Εάν όμως το έβλεπα για πρώτη φορά, θα καθόμουν. 

Πάντως, παίζοντας στο καπάκι ML Pes2020, ο χειρισμός του Προ ρε γμτ στο close control είναι εντελώς χάλια. Με τις συγκρίσεις, βλέπει κανείς πολλά. Μεγάλο μέρος της επιτυχίας του Φίφα είναι η ευχαρίστηση που πηγάζει από τον υπάκουο και άμεσο χειρισμό. Τουλάχιστον, ας επιστρέψουν το όποιο close control στο R1 του χρόνου. 

Edited by toninio
  • Like 4

Εγώ ευτυχώς ή δυστυχώς δεν ξανασχοληθηκα σοβαρά με φιφα... Το 2010 ήρθε το προ 11 όπου όπως έχουμε πει αρκετοί, ήταν μια όαση μετά τα αποτυχημένα προηγουμενα... έφαγα τρελό κόλλημα με το τότε mc(πάρα το φοβερό lag ορισμένες φορές)... Μετά πιάσαμε το 12 να δούμε τι φτιαξαν, μετά ήρθε το καλό αλλά ξύλινο κατ εμέ(αλλά κ για πολλους) 13 κ τα υπόλοιπα είναι ιστορία, τα ξέρουμε όλοι! 

Edited by AkisVarg
  • Like 2

Eίχα προσπαθήσει κι έκανα δοκιμή κάθε χρόνο με το Προ, αλλά δεν μπορούσα. Μου φαίνονταν άψυχα σε σχέση με τα προηγούμενα (3-4-5-6). Ξαναμπήκα με τη Fox και το Pes17. Τα Φίφα που ευχαριστήθηκα, εκτός από αυτά που είπαμε, ήταν το 14 next gen (πολύ καλό) και το 15. Κανένα Φίφα, ακόμα και το WC2010 ή το 11, δεν μου έχει δώσει ακόμα την ποδοσφαιρική αίσθηση που μου χουν δώσει τα καλά Προ, ακόμα και τα σημερινά, που σίγουρα δεν είναι και τέλεια. 

Johnson, κι εγώ είμαι φουλ υπέρ του ρεαλισμού (ως το σωστό σημείο πάντα). Άλλο όμως αυτό κι άλλο το πόσο καλά έχουν πετύχει ένα σημείο του χειρισμού. Το close control μόνο close control δεν βλέπω να είναι. Άσε που ακόμα δεν με βολεύει στο δεξιό μοχλό, κι ούτε πρόκειται ποτέ να με βολέψει, γιατί μου παίρνει για λίγο την κίνηση του παίκτη από τον αριστερό μοχλό (που έχει ριζωθεί στο μυαλό και τα ανακλαστικά του καθενός μας τόσα χρόνια) και την πάει εκεί. Μπορεί να φταίω κι εγώ, δεν ξέρω, αλλά πιστεύω το close control πρέπει να είναι αριστερός μοχλός + ένα κουμπί, απλά πράγματα. Επίσης, φυσικά και το close control δεν πρέπει να είναι OP, αλλά στο Προ το παράκαναν και καταντάει σχεδόν αχρείαστο. Ουσιαστικά, το χρήσιμο "close control" του Προ είναι το auto shielding, που φυσικά υπάρχει και στα παλιά Προ, κι ας το πάσαραν ως νέο στοιχείο. 

Εντάξει το Φίφα πρέπει να αλλάξει ριζικά κάποια πολύ βασικά πράγματα. 

Σίγουρα, εννοείται άλλες εποχές τότε. Τώρα κοιτάνε ένα σωρό άλλα πράγματα και στο gameplay αναμασάνε τα ίδια και τα ίδια, χωρίς ουσιαστική εξέλιξη. Σε κάποια σημεία, τα χειροτερεύουν κιόλας. 

Edited by toninio
  • Like 3

Το WC 2010 και το FIFA 11 ήταν παιχνιδάρες, ακόμα θυμάμαι τις διαμάχες εδώ μέσα με τους ορκισμένους PESάκηδες που προσπαθούσαμε να τους πείσουμε ότι άλλαξαν τα κόζια όσο απίθανο κι αν φαινόταν.

Στα του close control συμφωνώ ότι πρέπει να επιστρέψει σε κουμπί, είναι εντελώς αποτυχημένο αυτό που έκαναν φέτος με το finesse.

• Love 1
  • Like 2

Είχα μέρες να μπω στο φόρουμ & από Τρίτη που γράψατε πολύ ωραία τα ποστ σας.

Σχετικά με το αν θα κυκλοφορήσουν ,μπορεί & όχι ή πιο αργά ,αν & εγώ πιστεύω ότι & να μην έχουν κάτι όπως το έχουν υπολογίσει ,τελικά θα κυκλοφορήσουν γιατί

"ιτς ολ αμπαουτ δε μανει" που ελεγε & ενα παλιό τραγούδι στο χωριό. Στέκομαι πάντως όπως έγραψε @toninio περί γραφικών πχ που το έχουμε δει αρκετές φορές ότι μια έκδοση πιο καινούργια να έχει χειρότερα(αν είναι δυνατόν) γραφικά από παλαιοτερη.Στα χρώματα ή γενικότερα στο όλο αποτέλεσμα.

Εδώ κολλάει το ότι μπορούν & το έχουν κάνει, να βγάζουν καινούργια έκδοση χωρίς κάτι το πραγματικά διαφορετικό.Roster update , γραφικά ελάχιστα αλλιώτικα όχι καλύτερα πάντα, κάτι ψευδό αλλαγές στα εσωτερικά sliders,ένα μικρό feature, ένα Euro DLC πχ ,Ok,έτοιμη η νέα εκδοση.Κυριοτερο Υποστήριξη στο Online.

40 -50 euro εμείς κολλημένοι λίγο πολύ θα τα δώσουμε.(Πολύ αργότερα μπορεί να βάζουμε να παίζουμε τα προηγούμενα – κλασικά…)

Ένα ακόμα @toninio ,άκρως σημαντικό που έγραψε. ΑΙ που δεν σε νευριαζει.Τεραστια ατακα

& @johnson

Υπάρχει πολύς κόσμος που "θέλει fun να χαρεί χωρίς κόπο"

Άκρως αληθές & καλά κάνει διότι παίζουν από 5χρονοι μέχρι δεν ξέρω & γω πόσο (όπως εγώ), οπότε εκεί τι κάνουν? Το κάνουν ρεαλιστικό να μην μπορεί να στρίψει ο παίκτης άμα έχει στηριχτεί σε λάθος πόδι την ώρα που τον πιέζουν ή ανάλαφρο να γυρίζει & να σουτάρει χωρίς λογική & να λες πωωω τι γκολαρα έγινε τώρα?

Edited by mj23
  • Like 2

9 hours ago, flokiman said:

Σε 1 μηνα υποτιθεται θα ειχαμε Ε3.... και μεχρι τωρα δεν εχουμε ακουσει την παραμικρη πληροφορια ρε γμτ.

• Like 1

Λοιπόν χαζεύω απόψε στο Youtube της Nova μία διοργάνωση FIFA 11vs11, ePLAYOFFS 2020, με ελληνικές ομάδες. Το περίμενα από το PES να το δω, που υπάρχει αρκετή κινητικότητα τελευταία στο 11vs11, το είδα από ΦΙΦΑ τελικά. πάλι ένα βήμα μπροστά το ΦΙΦΑ.

Αυτό που θέλω να πω και με ΣΟΚΑΡΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΘΕΤΙΚΑ, πέτυχα δύο παιδιά που μιλήσανε εκεί με τους δύο παρουσιαστές εν είδει συνέντευξης, ένας ΘΑΝΑΣΗΣ κάτι streamer/youtuber και ένας ΛΟΥΚΑΣ ΜΑΚΟΣ, που είναι παίκτης σε μία από της ομάδες του ΤΟΥΡΝΟΥΑ του ΦΙΦΑ. Λοιπόν αυτό το παιδί ο ΛΟΥΚΑΣ, που πάει και σχολείο ακόμα, αν άκουσα σωστά με κατέπληξε με το λόγο του. Έχω καταφερθεί εκατομμύρια φορές εναντίων των pro-players, Ελλήνων και ξένων, για το στυλ τους, το κακό τους attitude κτλ, κτλ. Αυτό το παιδί ο Λουκάς λοιπόν, ήταν απίστευτα ευγενικός, με μεστό λόγο, μετριόφρων, σοβαρός και μετρημένος. Ούτε δηθενίες αλλά ούτε και αυτά τα toxic αίσχη που έχουμε δει κατά καιρούς από εγχώριους και μη PRO-players!

Ακόμα και μαζεμένος να ήταν για την τηλεόραση, φαινόταν το "ποιόν του", ότι διαφέρει από τις συνήθεις εμετικές συμπεριφορές που έχουμε δει σε social, twtch κτλ. Κάτι άκουσα σε κάποια φάση που ανέφερε για FIFA HELLAS, δεν ξέρω αν είναι μέλος και εδώ ή μόνο στο group στο facebook, αλλά πραγματικά μπράβο του. Μακάρι και άλλα παιδιά σε αυτές τις κοινότητες, να είναι από άποψη αβρότητας, στο ίδιο μήκος κύματος με αυτά τα παιδιά που είδα σήμερα.

• Like 2

Είδα για τις ετήσιες εκπτώσεις του Playstation.

Ισχύουν και για τα retail; 

Δεν με χαλάει το Nioh 2 στα 20 ευρώ.

Ψάχνοντας για το πως θα παίξω το Football Kingdom, έπεσα σε βίντεο αύτου του football game της Square Enix, τότε μόνο Square. Για παιχνίδι του 2002 μου μοιάζει απίστευτα προσεγμένα σε κάποια πράγματα.

Φοβερά ομαλά τα animation της κίνησης της μπάλας και των σωμάτων, όπως όμως και φοβερά ελεεινή φυσική διχτυών, για παράδειγμα!

Edited by slamsoze
  • Like 2