Jump to content
broxopios

Γενική συζήτηση για Football Video Games

Recommended Posts

Για κάποιο λόγο μου δίνει λίγο μια winning eleven αίσθηση που δε μπορώ να εξηγήσω.
Έχει κάποια αρκετά καλά στοιχεία όπως είπες.

• Like 1

to football kingdom υπαρχει να το παιξεις με emulator και μαλιστα υπαρχει πατσακι που μεταφραζει τα ιαπωνικα μενου.
Παιζει αψογα.

Το world fantasista δυστυχως εχει πολλα glitches και δεν παιζεται ακομα.
Μου φαινεται πολυ γλυκο στο ματι, αλλα καθολου ελευθερο, σαν να ειναι κολλημενα ολα.

• Like 2

24 minutes ago, johnson said:

Για κάποιο λόγο μου δίνει λίγο μια winning eleven αίσθηση που δε μπορώ να εξηγήσω.
Έχει κάποια αρκετά καλά στοιχεία όπως είπες.

Μου είπε ένας "ξένος" φίλος, ότι είναι από τα πρώτα Footy games για PS2 και πως είναι γραμμένο σε CD και όχι σε DVD, πράγμα εκπληκτικό για το μέγεθος των πληροφοριών physics/animations που έχει. Έπαιξα λίγο, είναι unplayable στο PC, δεν ξέρω τι φταίει απ'όλα, ο Emulator, τα bios, το "δισκάκι", οι ρυθμίσεις PAL/NTSC, άλλα τέλος πάντων με το που ξεκινάω τα μοντέλα των αντιπάλων διαλύονται , κυριολεκτικά.

Τελικά κατάφερα και το βρήκα και έπαιξα λιγάκι, δυστυχώς είναι bug-aρισμένη η έκδοση που βρήκα και unplayable. Αυτό που μου έκανε τρομερή αίσθηση από τα λίγα λεπτά που έπαιξα(και όσο τα μοντέλα των δικών μου παικτών μέναν ακέραια και δεν φαινόντουσαν shattered) ήταν ο τρομερά αργός ρεαλιστικός ρυθμός,θυμίζω εποχή 2001-2002, τα περισσότερα ποδοσφαιράκια τότε, FIFA, TIF κτλ, τρέχαν όλοι σαν δαιμονισμένοι και πως παρόλο που έπαιζα με τα βελάκια (keyboard) , ένιωσα αμέσως την αδράνεια και το βάρος στην κίνηση. Καλά εννοείται βέβαια ότι είδα κ κάτι κουφές πάσες, που η μπάλα δεν ακουμπάει καν το πόδι, ή οι αλλαγές κατεύθυνσης που είναι αυστηρότατα 8-direction σε ράγες, αλλά μιλάμε για παιχνίδι 18 χρόνια πριν.

Αναθάρρησα πάντως για μία πιθανή τρίτη εταιρία στο μέλλον, ξανά. Ελπίζουμε στην 2Κ, η SEGA με το Virutal Striker είχε δείξει καλά δείγματα, η SquareEnix αν και  είναι κολοσσός στα JRPG μόνο πλέον, έχει στα συρτάρια της αξιόλογη βάση, αν ποτέ αποφασίσει να ασχοληθεί, δύσκολο βέβαια, αφού τα παράτησαν τότε στη χρυσή εποχή...

Δε βαριέσαι!!!Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!

@flokiman Βρήκα ένα Βραζιλιάνικο κανάλι στο Youtube  που είχε αρκετά "χρήσιμο υλικό", ας τον πούμε "ο θείος από την Ιαπωνία" !!!  :pp  Eίναι όντως unplayable το Fantasista! :(

Y.Γ.: Χαίρομαι πάντως όταν βλέπω έστω και μία χαραμάδα ελπίδας και ότι δεν είμαστε καταδικασμένοι με ΚΟΝΑΜΙ/ΕΑ..Χαραμάδα βέβαια, μπορεί και ούτε καν χαραμάδα...

Edited by slamsoze
  • Like 3

Έλα βρήκα και κακή αντιγραφή από PES5, κάκιστη βασικά. Είναι και SEGA , δηλαδή ντροπή! Οι τύποι είδαν τα 3 πρώτα λεπτά από αγώνα PES και επιχείρησαν να ξεπατικώσουν το gameplay έτσι απλά!!! Ο ορισμός του άρπα-κόλα. Μέχρι και τον κέρσορα αντέγραψαν και ξεχάσαν να το κάνουν και PNG χωρίς background! :martillazo7bl:

https://en.wikipedia.org/wiki/Virtua_Pro_Football

Edited by slamsoze
  • Like 1

21 minutes ago, slamsoze said:

Μου είπε ένας "ξένος" φίλος, ότι είναι από τα πρώτα Footy games για PS2 και πως είναι γραμμένο σε CD και όχι σε DVD, πράγμα εκπληκτικό για το μέγεθος των πληροφοριών physics/animations που έχει. Έπαιξα λίγο, είναι unplayable στο PC, δεν ξέρω τι φταίει απ'όλα, ο Emulator, τα bios, το "δισκάκι", οι ρυθμίσεις PAL/NTSC, άλλα τέλος πάντων με το που ξεκινάω τα μοντέλα των αντιπάλων διαλύονται , κυριολεκτικά.

Τελικά κατάφερα και το βρήκα και έπαιξα λιγάκι, δυστυχώς είναι bug-aρισμένη η έκδοση που βρήκα και unplayable. Αυτό που μου έκανε τρομερή αίσθηση από τα λίγα λεπτά που έπαιξα(και όσο τα μοντέλα των δικών μου παικτών μέναν ακέραια και δεν φαινόντουσαν shattered) ήταν ο τρομερά αργός ρεαλιστικός ρυθμός,θυμίζω εποχή 2001-2002, τα περισσότερα ποδοσφαιράκια τότε, FIFA, TIF κτλ, τρέχαν όλοι σαν δαιμονισμένοι και πως παρόλο που έπαιζα με τα βελάκια (keyboard) , ένιωσα αμέσως την αδράνεια και το βάρος στην κίνηση. Καλά εννοείται βέβαια ότι είδα κ κάτι κουφές πάσες, που η μπάλα δεν ακουμπάει καν το πόδι, ή οι αλλαγές κατεύθυνσης που είναι αυστηρότατα 8-direction σε ράγες, αλλά μιλάμε για παιχνίδι 18 χρόνια πριν.

Αναθάρρησα πάντως για μία πιθανή τρίτη εταιρία στο μέλλον, ξανά. Ελπίζουμε στην 2Κ, η SEGA με το Virutal Striker είχε δείξει καλά δείγματα, η SquareEnix αν και  είναι κολοσσός στα JRPG μόνο πλέον, έχει στα συρτάρια της αξιόλογη βάση, αν ποτέ αποφασίσει να ασχοληθεί, δύσκολο βέβαια, αφού τα παράτησαν τότε στη χρυσή εποχή...

Δε βαριέσαι!!!Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!

@flokiman Βρήκα ένα Βραζιλιάνικο κανάλι στο Youtube  που είχε αρκετά "χρήσιμο υλικό", ας τον πούμε "ο θείος από την Ιαπωνία" !!!  :pp  Eίναι όντως unplayable το Fantasista! :(

Y.Γ.: Χαίρομαι πάντως όταν βλέπω έστω και μία χαραμάδα ελπίδας και ότι δεν είμαστε καταδικασμένοι με ΚΟΝΑΜΙ/ΕΑ..Χαραμάδα βέβαια, μπορεί και ούτε καν χαραμάδα...

Ακριβως. Οι παικτες διακτινοζονται σαν τσιχλες κολλημενες και δεν παιζεται. 
Παντως μην ψαρωνεις. Το παιχνιδι δεν εχει "φυσικη". Εχει απλα επαναλαμβανομενα animation που παιζουν σαν μικρα βιντεο. Ειναι υπερβολικα μαγκωμενο και επαναλαμβανομενο. Εχω δει πολλα βιντεακια απο αυτο.
Το Football Kingdom εχει πολλα περισσοτερα να δωσει.
Virtua striker ειναι μεγαλη κ@βλα, αστο. Ειδικα το 2, ειναι εξωφρενικο αν σκεφτεις οτι βγηκε το 1997, η αισθηση που βγαζει δεν εχει ξεπεραστει απο κανενα μεχρι σημερα.

• Like 2

3 minutes ago, slamsoze said:

Έλα βρήκα και κακή αντιγραφή από PES5, κάκιστη βασικά. Είναι και SEGA , δηλαδή ντροπή! Οι τύποι είδα τα 3 πρώτα λεπτά από αγώνα PES και επιχείρησαν να ξεπατικώσουν το gameplay έτσι απλά!!! Ο ορισμός του άρπα-κόλα. Μέχρι και τον κέρσορα αντέγραψαν και ξεχάσαν να το κάνουν και PNG χωρίς background! :martillazo7bl:

https://en.wikipedia.org/wiki/Virtua_Pro_Football

οχι ρε. Αυτο το ποδοσφαιρακι ειναι απαλευτο. Ισως το χειροτερο στο PS2....
Το δοκιμασα και το εσβησα αμεσως.

• Haha 1

13 minutes ago, flokiman said:

οχι ρε. Αυτο το ποδοσφαιρακι ειναι απαλευτο. Ισως το χειροτερο στο PS2....
Το δοκιμασα και το εσβησα αμεσως.

Ναι πραγματικά, τραγική απομίμα επιπέδου Polystation. Λες και το φτιάξανε σε μια μέρα για να πάρουνε το ΕΣΠΑ είναι!. Η μοναδική καλή και ενδιαφέρουσα ιδέα που είδα από όλο το παιχνίδι, είναι το dynamic fatigue που έχει μέσα στη μπάρα του stamina. Κρατάω αυτό και πετάω το υπόλοιπο στα σκουπίδια! Είναι για επιληψία το συνολικό concept.

Το Football Kingdom για κάποιο λόγο που δεν πολυέψαξα τώρα, μου πετάει με το ζόρι δεύτερο χειριστήριο. Λίγο που δοκίμασα, έχει ωραία στοιχεία. Καλά τα δίχτυα έχουν απίστευτη αίσθηση.Ο τύπος που έφτιαξε τη φυσική τους , πρέπει να ήταν τρομερά μερακλής.

Πάντως γενικά στους κρυφούς μου πόθους θα ήθελα να δω ένα TΙF, ένα Football Kingdom , ένα Fantasista, ένα Virtual Striker, με τα μέσα του σήμερα. Να δω τι θα είχαν να προσφέρουν αυτοί οι άνθρωποι σε σύγχρονες συνθήκες.

Edited by slamsoze
  • Like 1
  • Haha 1

7 hours ago, slamsoze said:

Πάντως γενικά στους κρυφούς μου πόθους θα ήθελα να δω ένα TΙF, ένα Football Kingdom , ένα Fantasista, ένα Virtual Striker, με τα μέσα του σήμερα. Να δω τι θα είχαν να προσφέρουν αυτοί οι άνθρωποι σε σύγχρονες συνθήκες.

Επειδη τα ποδοσφαιρακια "πολωνουν" δηλαδη δημιουργουν στρατοπεδα τυπου "παιζω μονο αυτο γιατι ειναι το καλυτερο" , κανενας δεν τολμαει να επενδυσει σε ενα ποδοσφαιρακι και να συναγωνιστει με FIFA / PES.
Αλλα σιγουρα ενα Virtua Striker 2020 θα το αγοραζα χωρις καν να δω τρεηλ, preorder πριν καν ανοιξει η εταιρεια.

• Like 1

@broxopios είδα το όνομα σου στα Credits για τα team emblems. 

Τι έχουμε? Βελτιώνετε το πρότζεκτ? Αυτό που παιζει αυτός εδώ μου φαίνεται πιο smooth, από τα beta που είχαμε δει αρχικά από τον ορίτζιναλ δημιουργό. Επειδή είχα πιάσει κ μια κουβέντα κάποτε κάπου, δουλεύετε πάνω στον κώδικα που άφησε ο δημιουργός? Γενικότερα υπάρχει κάτι, ή απλά ήταν μια έκλαμψη?  Υπάρχει κανένα πικάντικο παρασκήνιο?? (περιμένω τώρα έχω να μου πεις καμία τρελή συνωμοσία του στυλ, "δουλεύουμε μυστικά τη φουλ βερζιον κ έχουμε φτάσει στην έκδοση 1,02" ξέρω γω.) 😛

Edited by slamsoze

2 hours ago, slamsoze said:

@broxopios είδα το όνομα σου στα Credits για τα team emblems. 

Τι έχουμε? Βελτιώνετε το πρότζεκτ? Αυτό που παιζει αυτός εδώ μου φαίνεται πιο smooth, από τα beta που είχαμε δει αρχικά από τον ορίτζιναλ δημιουργό. Επειδή είχα πιάσει κ μια κουβέντα κάποτε κάπου, δουλεύετε πάνω στον κώδικα που άφησε ο δημιουργός? Γενικότερα υπάρχει κάτι, ή απλά ήταν μια έκλαμψη?  Υπάρχει κανένα πικάντικο παρασκήνιο?? (περιμένω τώρα έχω να μου πεις καμία τρελή συνωμοσία του στυλ, "δουλεύουμε μυστικά τη φουλ βερζιον κ έχουμε φτάσει στην έκδοση 1,02" ξέρω γω.) 😛

Επειδη εχω προσωπικη επικοινωνια με τον Baz, το project το σταματησε εδω και καποια χρονια. Αυτη που βλεπεις ειναι η τελευταια εκδοση νομιζω βγηκε καπου στο 2014-2015? και με επισημη ανακοινωση ειπε οτι το σταματαει και δινει το project σε οποιον θελει να το συνεχισει.
Παααρα πολυ κριμα, γιατι ενα ατομο μονο του καταφερε κατι τοσο μεγαλο. Τρελη προοπτικη και αν θυμαμαι καλα η μηχανη γραφικων ειναι δικη του. Τρελο ταλεντο ο μπαζ, αλλα θα τον φαει η αφανεια.  Εχει καναλι στο γιουτιουμπ και παρακολουθω το τι κυκλοφορει.

• Like 1
  • Thanks 1

48 minutes ago, flokiman said:

... Τρελο ταλεντο ο μπαζ, αλλα θα τον φαει η αφανεια.  Εχει καναλι στο γιουτιουμπ και παρακολουθω το τι κυκλοφορει.

Αν είδες στο evoweb, είχε εμφανιστεί ένας, νομίζω στο ομώνυμο topic κ ρωτούσε κάτι για football game development, κάτι παράλογο αρχικά. 

Μέτα του είπαν για τον Baz κ ζήτησε που είναι ο κώδικας, για να το πάρει και να τον συνεχίσει. 

https://evo-web.co.uk/threads/gameplay-football-a-new-promising-independent-game.67592/page-8#post-3329149

Δεν ξαναποσταρε αργότερα, κ δε μάθαμε τι απέγινε το project, τελικά, αλλά νομίζω ότι ο Broxo είχε προταθεί για beta tester. 

Έλεγα μήπως είναι από το refurbished project του καινούργιου. 

Επίσης δεν ξέρω αν είναι placebo, ούτε θυμάμαι ποιες εκδόσεις είχα δει, αλλά αυτή που θυμάμαι του Baz, η μπάλα ήταν μια μίξη ISS 98 και FIFA 98, δηλαδή ή έφευγε πολύ απότομα, ή κοντρολοραζιταν σαν γιο-γιο. Σε αυτό το βίντεο μου μοιάζει να φεύγει από τα πόδια κ να έρχεται πιο ομαλά. Μπορεί κ placebo βέβαια. 

@broxopios σπάσε τη σιωπή σου. Φτιάχνετε τίποτα? Να τρέμουν τα pes/fifa? :)

Edited by slamsoze

Όχι ρε τίποτα. Δυστυχώς ο Baz το παράτησε και ο τύπος που είπε ότι το ετοιμάζει για την unreal είναι εξαφανισμένος. Μάλλον το παράτησε και αυτός.

Το χει η μοίρα μας να είμαστε κολλημένοι με ΕΑ κ ΚΟΝΑΜΙ. 

• Haha 1

2 minutes ago, broxopios said:

Όχι ρε τίποτα. Δυστυχώς ο Baz το παράτησε και ο τύπος που είπε ότι το ετοιμάζει για την unreal είναι εξαφανισμένος. Μάλλον το παράτησε και αυτός.

Το χει η μοίρα μας να είμαστε κολλημένοι με ΕΑ κ ΚΟΝΑΜΙ. 

Κρίμα κ φαινόταν από τα ποστ, ότι σε κάποια φάση το είχε οργανώσει καλά, με τα groupakia εργασίας στο FB κτλ. 

Θα μάθουμε C++ στα γεράματα μου φαίνεται κ θα πιάσουμε την Unreal Engine. 

• Haha 1

παιζω αυτο σημερα σε nintendo game cube emulator...ουτε που το ηξερα τοσα χρονια...konami ενοειται...ειναι σαν να παιζεις τα isspro 1 + 2 για playstation 1 αλλα με γραφικα ps2....προσωπικα το γουσταρω παρα πολυ...θελω να βρω το ιδιο αλλα με ευρωπαικα clubs, αν το ξερει καποιος ας το ποσταρει....!

https://www.youtube.com/watch?v=zcEW1boE6GY

• Like 2

Είδα 2 in game βίντεο στο YouTube από n.gen nba2k21 στην κονσόλα της MS ,ένα με την καινούργια cam με μέτρια ανάλυση και ένα άλλο με καθαρή ανάλυση και έχω πάθει ψιλό πλάκα με τον τρόπο και την φυσικότητα που κινούνται οι παίκτες ,δεν ξέρω πως μπορεί να είναι βέβαια στο "παίξιμο" αλλά πραγματικά φαίνεται τρομερό...με βλέπω για Ps5...

13 hours ago, mj23 said:

Είδα 2 in game βίντεο στο YouTube από n.gen nba2k21 στην κονσόλα της MS ,ένα με την καινούργια cam με μέτρια ανάλυση και ένα άλλο με καθαρή ανάλυση και έχω πάθει ψιλό πλάκα με τον τρόπο και την φυσικότητα που κινούνται οι παίκτες ,δεν ξέρω πως μπορεί να είναι βέβαια στο "παίξιμο" αλλά πραγματικά φαίνεται τρομερό...με βλέπω για Ps5...

Εχοντας να παιξω NBA 2K απο το 2015, και βλεποντας μονο βιντεο και συγκρινοντας, δεν μπορω να πω οτι ενιωσα τo next gen.
Η διαφορα ειναι στο φωτισμο (οχι οτι στο PS5 "μοιαζει σαν αληθινο"), στη λεπτομερεια προσωπων (δηλαδη στα cuscenes), στο διχτακι, στις κοντρες των σωματων και σε καποα πατηματα.
Δεν ειδα διαφορα εξωπραγματικη. Θα ελεγα οτι ηταν μια απλη αναβαθμιση τιτλου, οπως θα επρεπε να κανει τοσα χρονια η 2K και δεν κανει και μας κοροιδευει με το ιδιο gameplay. Εχει βαλει κ τα microtransactions εδω και καποια χρονια....η νεα ΕΑ μας βγηκε.
Για αυτο σταματησα να ασχολουμαι. 
Σοκ επαθα στο PC το 2009 με το 2Κ και απο τοτε η διαφορες καθε χρονο ειναι μικρες.

• Love 1

λοιπον,το βαζω εδω για να μην το ποσταρω σε 2 τοπικ και χαθει το τοπι.

καθε παρασκευη η εα κανει ενα live και συζητανε πανω στο φιφα,εχθες υπηρχε αναφορα και για το φιφα 22 και το efootball !!!

αυτο που ειπαν ειναι οτι η κοναμι ακολουθει φετος το μοντελο της εα στο gameplay και αυτο ειναι το 1vs1 μεσα στο γηπεδο,δλδ παιρνεις εναν παικτη και τρεχεις,η καταληξη του ολου θεματος ηταν οτι οπως στο φιφα 21 ετσι και στο φιφα 22 οι μεσοι θα εχουν ενα οριο στο πως αμυνονται (δλδ παλι θα εχει γλαστρες)  και δεν θα ακολουθουν για πολυ τους επιθετικους ωστε να μπαινουν γκολ,αν οι μεσοι επαιζαν σωστα τοτε τα φετινα ποδοσφαιρακια δεν θα τα επαιρνε κανεις γιατι ολα τα ματς θα ηταν στο 0-0.

• Haha 1

Όταν τά'λεγα εγώ ότι φαινόταν το πράμα μου λέγατε μη δίνεις σημασία στα gifs και στα trailers και περίμενε το τελικό παιχνίδι...:hehe:

Τραγική δικαιολογία πάντως αυτό για το 0-0 αν το είπαν όντως οι ίδιοι..Δηλαδή πριν 2-3 χρόνια που δεν υπήρχε αυτό το concept και οι μέσοι είχαν μυαλό και ακολουθούσαν τις φάσεις έληγε 0-0 κάθε ματς..?..ότι νά'ναι..

Μακάρι να μην είναι τόσο τραβηγμένο όσο ήταν τα δύο τελευταία χρόνια..Για το Φίφα 22 τουλάχιστον απ'ότι φάνηκε σε ένα βιντεάκι στα pitch notes φαινόταν κάπως να κρατάνε κοντινές αποστάσεις και να παίζουν σωστή ζώνη οι παίχτες της άμυνας και του κέντρου..αλλά μόνο σε πλάτος..όχι τόσο σε μήκος..Πάλι δηλαδή θα δημιουργούνται επίτηδες κενά σε εκείνον τον χώρο ανάμεσά τους και τα αντίπαλα δεκάρια θα κάνουν πάρτι..

Όσο για σένα ΚΟΝΑΜΙ...τόσα πράγματα είχε να αντιγράψεις από ΕΑ..αυτό πήγες και διάλεξες...Καραγκιόζηδες..!

• Like 2

παλιοτερα υπηρχαν τραγικοι τερματαδες η κακες αμυνες,"εφτιαξαν" αυτα και χαλασαν το κεντρο.

στα instruction του 22 πανε να καλυψουν την "τρυπα" με αυτα 

• Free Roam instructions for CDMs allow for a deep lying playmaker role coming closer to support the ball handler and also dropping deeper to receive a pass during possession or build up. 
  • Step Up instructions for Center Backs and Full Backs can have them step out of position and mark opposing attackers tighter when they are free to receive a ball. This is the inverse of the Stick to Position instruction.
  • Overlap Instructions for Center Backs (only for 3 or 5 defender formations) allow the CB to overlap wide when in the correct position and provide attacking support to teammates.
25 minutes ago, Ribo_10 said:

Όσο για σένα ΚΟΝΑΜΙ...τόσα πράγματα είχε να αντιγράψεις από ΕΑ..αυτό πήγες και διάλεξες...Καραγκιόζηδες..!

για να το λενε απο την εα αρα κατι ξερουν οι σκαουτερς τους αχαχααχχααχ,παντως συμφωνω το χειροτερο πανε να αντιγραψουν,βεβαια μπορει να εχουν καλυτερο balance στην κοναμι και να μην χτυπαει στο ματι,τοτε η εα θα πρεπει να αντιγραψει το σωστο της κοναμι,ειδωμεν,κοντη γιορτη που λενε.

• Like 1

Μα ο ίδιος ο Kimura το είχε πει πρόσφατα σε συνέντευξη στο ign νομίζω..το είχε ανεβάσει κάποιος κι εδώ νομίζω..μπορεί να ήσουν κι εσύ δε θυμάμαι...Έλεγε ότι θα εισάγουν και αυτοί το 1vs1 concept..

Δεν υπάρχει άραγε ένας εκεί μέσα να τους πει ότι το άθλημα παίζεται 11vs11 και όχι 1vs1..? Καταλαβαίνω ότι το κάνουν για να δημιουργούνται φάσεις και γκολ και να χαίρεται ο μικρός Γιαννάκης στο online αλλά έλεος ρε φίλε...Πρέπει να τηρούνται και κάποια στοιχειώδη πράματα για να μοιάζει με ποδόσφαιρο και όχι fifa street...Είναι γελοίο να κάθονται οι μέσοι και να κοιτάνε τι γίνεται στα 3 μέτρα χωρίς να κάνουν κίνηση..Δε λέμε να ακολουθούν τις φάσεις και να κόβουν τελείως μόνοι τους χωρίς καν να τους ελέγχεις εσύ..αλλά τουλάχιστον να ακολουθούν λίγο τις φάσεις και να κλείνουν κάποιους χώρους..αλλιώς για τι ΑΙ μιλάμε..?

Αυτά τα instructions για τους cdm που λένε αναφέρεται μόνο όταν έχεις εσύ την μπάλα..να προσφέρει στήριξη δηλαδή και να έρχεται πίσω να υποδεχτεί την πρώτη πάσα...όταν δεν έχεις τη μπάλα όμως τι γίνεται..?..εκεί είναι το θέμα...Τέσπα..θα δούμε πως θα το ενσωματώσουν και οι μεν και οι δε..Μακάρι να μην είναι τόσο σκορποχώρι αλλά κρατάω μικρό καλάθι...Όταν οι ίδιοι το κάνουν επίτηδες τι να λέμε μετά..

βλεπω πολλα ατομα να ξενερωνουν και με το προ αλλα και με το φιφα...

ρε παιδια καταλαβετε το επιτελους, δεν προκειται να σας αρεσει οπως παλια ΚΑΝΕΝΑ ποδοσφαιρακι,

γιατι οντως πλεον ειναι ολα μαπα και βαρετα αλλα και περνανε τα χρονια και δεν θα σας γεμισει παλι κατι οπως σας γεμιζε καποτε...

εκανε τον κυκλο του, παει και αυτο, οποιος ευχαριστηθηκε στο παρελθον μια χαρα, θα εχει να θυμαται ωραια πραγματα!

τωρα ΔΕΝ θα σας αρεσει ΤΙΠΟΤΑ, ακομα και σουπερ ποδοσφαιρακι να βγει, ρεαλιστικο, με γραφικαρες και τα παντα ολα, παλι κατι θα σας ξενερωνει!

οποτε παρτε το χαμπαρι, το μυαλο αλλαζει, αλλαζουν και οι ορεξεις, αλλαζουν ολα...

βρειτε αλλα πραγματα καινουργια, οσο δυσκολο και να ειναι, παντα υπαρχει κατι νεο να μας ενθουσιασει..

και εγω ακομα το ψαχνω.............

• Love 1

E9Dh83EWEAIY8-p?format=jpg&name=4096x409

1/ I am building my dream company - GOALS! A next gen football (soccer) game backed by amazing VCs and angel investors. 
@goalsgame
 combines my deep interest in sports, gaming, esports and new technology.

2/ After playing more than 5k matches of FIFA (FUT) and observing the esports scene for a long time it became painfully clear how broken it was with no signs of getting better. Here's the obligatory Steve Jobs reference that summarizes it perfectly

3/  So we decided to fix it ourselves instead. To paraphrase 
@kevinjordanfail
 on the origins of World of Warcraft: "We are going to make the greatest football game of all time."

4/ GOALS is a AAA football game. Free to play, cross-play, multiplayer first and esports ready. It will use a play to earn model where time spent and skill in the game will be rewarded through digital assets (NFTs) so more people hopefully can make a living playing the game.

5/ Free to play opens up the football genre to more gamers and cross play allows friends to play no matter their platform of choice. We see no reason why the world's largest sport shouldn't be the world’s largest game.

6/ Multiplayer first means we are going to put a lot of resources into creating a fluid experience online to eliminate lag, latency and button delay, which is a big problem in football games today. Basically taking a page out of the 
@playValorant
 textbook

7/ Esports ready means we are not going to use catch-up mechanics/rubber band effects/"handicap" etc. The best gamers will win due to their skill and nothing else. We will put a lot of emphasis into a proper MMR system with tournaments and ladders. No more

8/ There are a lot of misconceptions in terms of play to earn and NFT games (and challenges rightly so). But in essence it is about giving back power to the gamers. 
@Jihoz_Axie
 of 
@AxieInfinity
 say it well
9/ And 
@cdixon
's essay "The next big thing will start out looking like a toy" from 10+ years ago also encapsulates this new movement in a great way. Many will dismiss it until it all of a sudden is mainstream. And that inflection point is getting closer.

10/ We are building this together with the community, a big learning from running 
@SKGaming
. Already involving all kinds of players, from pro to casual, to keep it inclusive, on the direction of the game. Game devs from 
@Genshinimpact
 with a key point

11/ We are a remote first company with HQ in Stockholm, Sweden. Currently hiring people to be part of the founding team. Producers, tech directors, game designers, concept artists, character artists, NFT engineers, system programmers, gameplay programmers, community managers etc

12/ All that matters in the end is to build a fantastic game. We are an ambitious new company with lofty goals. If you want to be part of shaping the future of gaming please reach out. You can contact me via DM here or on our Discord https://discord.gg/4PCNABPTxW

• Like 2

Μεγαλεπιβολα σχέδια έχει.... Μια τρίτη εταιρία το έχουμε πει ότι χρειάζεται..... Το θέμα των αδειών δεν μας απασχολεί αν συνεργαστεί με τους modders

Edited by AkisVarg